Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-16, 19:57
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Στήσιμο φυτεμένου ενυδρείου

Καλησπέρα ξανά. Η αλήθεια προσπαθούσα να βρω το post το οποίο είναι ανοίξει πριν κανένα δίμηνο αλλά δεν μπόρεσα να το βρώ οπότε ανοίγω αυτό. Είχα ξεκινήσει με dry start μέθοδο. Το άφησα για αρκετό καιρό μέχρι να στρώσει το γρασίδι αλλά τελικά άλλαξα άποψη περί του πως θα έκανα το όλο τοπίο οπότε το έστησα ξανά από την αρχή.

Το ενυδρείο είναι 96L κατασκευής και όχι εμπορίου. Από λάμπες 4*24W (2x Arcadia Freshwater, 2x Arcadia Plant Pro). Φίλτρο eheim ecco pro 300. Υπόστρωμα seachem το οποίο το ανάμειξα με ένα τσουβαλάκι red γιατί ήθελα το χρώμα έτσι λίγο να ταιριάζει με τους βράχους. Οι βράχοι είναι lava stones.

Τα φυτά τα οποία χρησιμοποίησα έχω φωτογραφία τα ονόματα τους. Εκτός και από έναν εχινόδορο και μία ludwegia. Για την στερέωση των φυτών σε βράχια χρησιμοποίησα την κόλλα της seachem μιας και κάθε φορά αγανακτούσα για να τα κάνω να σταθούν με πετονιά και φυσικά να μείνουν πάνω και χωρίς να τραυματιστεί και το ίδιο το φυτό. Επίσης για ασφάλεια τα φυτά όλα επειδή δεν γνωρίζω τις συνθήκες διατηρησής των και δεν έχω κέφι να μπλέκω με σαλιγκάρια τα πέρασα σε διάλυμα υπερμαγκανικού καλλίου. Επίσης επειδή η πρώτη φορά γίνεται ένα χάλι το νερό χρησιμοποίησα αντλία καθώς γέμιζα για να καθαρίσει το νερό και μετά το γέμισα ολόκληρο.
Τώρα όσον αφορά λίπανση και για να μην αρχίσω θέματα με άλγες και γνωστά να τα ρίχνω κανονικά από την πρώτη μέρα? ή να περιμένω κάμποσο χρονικό διάστημα. Αν και σε ορισμένα πράγματα έχω τις γνώσεις αλλά με τα διαδικαστικά η αλήθεια δεν τα πάω και πολύ καλά και για αυτό το λόγο τα ρωτάω. Οπότε ένα είναι αυτό με τα λιπάσματα και δεύτερον είναι πότε να ξεκινήσω να κάνω μετρήσεις νερού απο την επόμενη εβδομάδα? Έχω τα υγρά τεστ της ΑPI που είναι ένα kit.

Αυτά τα ολίγα. Παραθέτω και φωτογραφίες από το τελικό αποτέλεσμα καθώς και απο το στήσιμο. Επειδή έχω ρίξει βακτήρια της microbe και clarity της seachem το νεράκι είναι ολίγων συννεφιασμένο.

Κάθε συμβουλή σαφώς λόγω εμπειρίας διαφόρων ευπρόσδεκτη.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161022_162408.jpg
Εμφανίσεις:  263
Μέγεθος:  53,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161022_165000.jpg
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  47,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161022_165005.jpg
Εμφανίσεις:  250
Μέγεθος:  42,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161022_171323.jpg
Εμφανίσεις:  263
Μέγεθος:  73,5 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161022_190613.jpg
Εμφανίσεις:  267
Μέγεθος:  22,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161022_190637.jpg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  47,4 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161023_194424.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  40,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161023_194429.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  47,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161023_205218.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  75,3 KB
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-16, 20:13
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εμενα μου αρεσει το στησιμο του ενυδρειου,υπομονη και θα βρει τον δρομο του.Γνωμη μου,μην αρχισεις ακομα λιπανση.Ασε τα φυτα να εναρμονιστούν στο νεο περιβαλλον και μετα το ξεκινας.CO2 θα εχεις;Οταν φουντωσει θα γινει πανεμορφο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-16, 20:17
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ όπως και να χει. Προς το παρών θα το τρέξω με ΄την σειρά της seachem. Αργότερα αν χρειάστεί θα χρησιμοποιήθεί. Είναι σε standby mode.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-16, 20:21
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Ομορφο το ενυδρειο σου.Εχω πρωσοπικα θα αφαιρουσα την κλαδοφορα, το αυτοκολλητο τις αμμωνιας .Προσοχη με τα φωτα εισαι βατ ανα λιτρο και χωρις διοξειδιο θα υπαρξουν αλγες.
Καλη συνεχεια.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-16, 20:24
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Πολύ όμορφο hardscape, μόλις φουντώσει και αν το προσέξεις θα γίνει κούκλα!
Μερικές παρατηρήσεις που περισσότερο έχουν να κάνουν με την φύση των φυτών που έχεις. Την anubias petite την έχεις πιάσει πάρα πολύ ψηλά και πολύ κοντά στο φως. Με 4Χ24ς θα σου πιάσει άλγες. Καλύτερα να την κατεβάσεις κάπου χαμηλά.
Την eleocharis χώρισέ την σε πιο μικρά θαμνάκια και άπλωσέ την καλύτερα, θα σου πιάσει και θα αναπτυχθεί πιο γρήγορα. Επίσης η alternanthera ψηλώνει πολύ και άναρχα, ίσως να είναι καλύτερα να την βάλεις πίσω από την πέτρα αριστερά (όπως κοιτάμε την φωτό) και να αφήσεις στο κενό μεταξύ των βράχων να απλωθεί το χαλάκι. Αλλά τα πάντα είναι θέμα προσωπικού γούστου, έτσι ;

Σε ότι αφορά το διοξείδιο, πρόσεξε γιατί με 4Χ24 χωρίς διοξείδιο δύσκολα θα αποφύγεις τις άλγες. Καλύτερα να το ξεκινήσεις από πιο χαμηλά (με δυο λάμπες) και αν σε παίρνει να ανεβάζεις. Αλλιώς θα έχεις πρόβλημα...

Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-16, 20:28
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφο το ενυδρειο σου.Εχω πρωσοπικα θα αφαιρουσα την κλαδοφορα, το αυτοκολλητο τις αμμωνιας .Προσοχη με τα φωτα εισαι βατ ανα λιτρο και χωρις διοξειδιο θα υπαρξουν αλγες.
Καλη συνεχεια.
Η αλήθεια είναι πως την ήθελα καθαρά και μόνο γιατί σε κομμάτια των βράχων απλώς έχω κολλήσει για το εφέ και μόνο. Τα φώτα έχω την δυνατότητα να τα ανάβω ανά δυάδες αν δεν θέλω όλα. Σαν αρχή έχω μόνο τα δύο. Πότε να ανάβω και τα τέσσερα? Σαν φωτοπερίοδος λέω να κράτήσω τις 8 ώρες. Είναι φυσιολογικά? ¶λλωστε το ενυδρείο είναι σε θέση που εποφελείται το φώς καθόλη την διάρκεια της ημέρας. Χωρίς βέβαια να ΄το χτυπάει ο ήλιος σε καμία περίπτωση
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-16, 20:33
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Για μενα αρχισε με 6 ωρες τισ 2 λαμπες .Δες πως πηγαινουν τα φυτα σου και γενικα το ενυδρειο και βλεπουμε.
Μη ξεχνας την λιπανση.
Αν στα ξυλα εχεις βαλει ελεοχαρης βγαλτη και φυτεψε την.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-16, 20:35
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Πολύ όμορφο hardscape, μόλις φουντώσει και αν το προσέξεις θα γίνει κούκλα!
Μερικές παρατηρήσεις που περισσότερο έχουν να κάνουν με την φύση των φυτών που έχεις. Την anubias petite την έχεις πιάσει πάρα πολύ ψηλά και πολύ κοντά στο φως. Με 4Χ24ς θα σου πιάσει άλγες. Καλύτερα να την κατεβάσεις κάπου χαμηλά.
Την eleocharis χώρισέ την σε πιο μικρά θαμνάκια και άπλωσέ την καλύτερα, θα σου πιάσει και θα αναπτυχθεί πιο γρήγορα. Επίσης η alternanthera ψηλώνει πολύ και άναρχα, ίσως να είναι καλύτερα να την βάλεις πίσω από την πέτρα αριστερά (όπως κοιτάμε την φωτό) και να αφήσεις στο κενό μεταξύ των βράχων να απλωθεί το χαλάκι. Αλλά τα πάντα είναι θέμα προσωπικού γούστου, έτσι ;

Σε ότι αφορά το διοξείδιο, πρόσεξε γιατί με 4Χ24 χωρίς διοξείδιο δύσκολα θα αποφύγεις τις άλγες. Καλύτερα να το ξεκινήσεις από πιο χαμηλά (με δυο λάμπες) και αν σε παίρνει να ανεβάζεις. Αλλιώς θα έχεις πρόβλημα...

Καλή συνέχεια
Αχ άσε αυτό το φυτό πίσω δεξιά αναθεματισμένο. Πίστεψε με το μετέφερα από ενυδρείο που έιχα εξωτερικό και το είχα αφήσει λίγο να μεγαλώσει. Ε έγινε ένα απερίγραπτο θηρίο και τελικά έκοψα κάποια μέρη που ήθελα και φύτεψα. Όλο το υπόλοιπο ήταν τόσο πολύ που απλώς με αγανάκτησε και το πεταξα. Η eleocharis είναι μικρές και οι εικόνες πίστεψε με έχουν απο 5 έως 8 τριχάκια η καθεμία και τις έχω φυτέψει με μαθηματική αρκίβεια του μισού εκατοστού. Νομίζω ότι μου ήταν αδύνατο να την χωρίσω και άλλο. Αυτό με την ανούμπια το σκέφτηκα να σου πω αλλά λόγω χώρου δεν μου καθόταν κάπου καλά. Τώρα ίσως την μεταφέρο στον αριστερό βράχο. Γιατί τις άλλες δύο τις έβαλα σε σχετικά μέρη τα οποία σκιάζονται από τον βράχο. Αλλά αυτή ήταν περισσευούμενη :P
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα αρχισε με 6 ωρες τισ 2 λαμπες .Δες πως πηγαινουν τα φυτα σου και γενικα το ενυδρειο και βλεπουμε.
Μη ξεχνας την λιπανση.
Αν στα ξυλα εχεις βαλει ελεοχαρης βγαλτη και φυτεψε την.
Όχι βρε είπαμε. Μόνο φυτεμένη είναι εντάξει δεν είμαι τόσο Το μόνο που υπάρχει στα βράχια και όχι στα ξύλα είναι λίγη cuba που μου περίσσεψε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishbone : 23-10-16 στις 20:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-16, 20:36
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Να το προσέχεις στην αρχή το φως του ηλίου αν είναι συνεχές, έστω και αν δεν χτυπάει απ ευθείας. Τις 4 λάμπες δεν θα τις βάλεις αν δεν έχεις διοξείδιο. Ασε που κανένα από τα φυτά σου δεν χρειάζεται τόσο φως...

Το hemianthus που έχεις είναι Monte Carlo, όχι Cuba....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-16, 20:37
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Α και κατι αλλο.Οπως κοιτας την φωτογραφια αριστερα.....μεγαλη ανουμπια μικρος βραχοςΜηπως δεξια ηταν καλυτερα?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-16, 16:31
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το προσέχεις στην αρχή το φως του ηλίου αν είναι συνεχές, έστω και αν δεν χτυπάει απ ευθείας. Τις 4 λάμπες δεν θα τις βάλεις αν δεν έχεις διοξείδιο. Ασε που κανένα από τα φυτά σου δεν χρειάζεται τόσο φως...

Το hemianthus που έχεις είναι Monte Carlo, όχι Cuba....
Το monte carlo einai monte carlo. Έχω δύο monte carlo και 4εις cubes.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Α και κατι αλλο.Οπως κοιτας την φωτογραφια αριστερα.....μεγαλη ανουμπια μικρος βραχοςΜηπως δεξια ηταν καλυτερα?
Ο μόνος λόγος είναι γιατί έπερνε πολύ σε ύψος και στον αριστερό βράχο φαινόταν σαν κεραία.
-------------------------
1η μέρα. Έκανα έτσι μια μέτρηση για αμμωνία αλλά 0. Να αρχίσω να ρίχνω τροφή? Η να κάνω αλλαγές νερού
-------------------------
Δεύτερη μέρα. Όλα δείχνουν μια χαρά αλλά βλέπω μια ελαφριά θολούρα στο νερό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishbone : 25-10-16 στις 16:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο Ενυδρείου Φυτεμένου. Dry start AquaNewbie Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 25 10-10-16 08:44
Στήσιμο φυτεμένου...βοηθεια :) Rafaela Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 0 17-11-11 14:22
Στήσιμο μικρού φυτεμένου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 04-04-11 16:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05572 seconds with 14 queries