Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-01-16, 11:31  
Αρχίζω να ψάχνομαι.
 
Το avatar του χρήστη protifora
protifora
Member
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος 02-01-16, 11:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα και Καλή Χρονιά.
Όλα ξεκίνησαν όταν τα διδυμάκια μου είπαν ότι ήθελαν ενυδρείο. Μου φάνηκε ενδιαφέρουσα ιδέα και ήθελα να πάρω ένα (έτοιμο ) άμεσα.
Σε αυτή τη φάση έκανα search στο ίντερνετ όπου και βρήκα αυτό το site. ¶ρχισα να διαβάζω και άλλαξε όλη η θεωρία μου. Έκοψα ταχύτητα. Μερικά πράγματα πρέπει να τα κάνεις σωστά και όχι βιαστικά. Συνεχισα να διαβάζω, γράφτηκα μέλος, (ευκαιρία εδω να σας πω ένα "καλώς σας βρήκα ") έκοψα και την ταχύτητα των παιδιών.
Για να κάνω αυτήν την προσπάθεια σοβαρά θα χρειαστώ την βοήθεια σας. Αλλά πλέον θέλω να την κάνω μόνο σοβαρά.
Έχω ένα φίλο που υποσχέθηκε να βρει στο υπόγειο του ένα ενυδρείο για μένα μάλλον 75lt, οπότε απλά κάνω όνειρα ακόμη και δεν παίρνω αποφάσεις.
Θα ήθελα ένα ενυδρείο με cardinal tetra και κόκκινες γαριδουλες. Αν ταιριάζουν μαζί και τι συνθήκες χρειάζονται θα μου πείτε εσείς. Όσο για τον πληθυσμό θα με βοηθήσετε όταν μάθουμε το μέγεθος του ενυδρείου. Είναι εφικτό για αρχάριο? Μπορεί να μπει και κανένα άλλο είδος ψαράκι? Ένα κίτρινο σαν ένα honey που είδα σε ένα θέμα με προτάσεις?
Α επίσης θέλω να βάλω υπόστρωμα και μαύρο χαλίκι καθώς και πέτρες και κορμους όπως έβαλε ένας φίλος από εδώ που μάζεψε από τον Υμηττό (αφού τα βρασω ). Και φυτά.
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε ένα μαγαζί ειδικό για ενυδρεία γιατί τα Pet Shop γενικά δεν τα εμπιστεύομαι.
Βασικά νιώθω ήδη να αγαπάω και να θέλω να φροντίσω τα ψαράκια μου (που θα αποκτήσω ) επίσης νιώθω και ένα φόβο αν θα καταφέρω να τα κάνω να νιώθουν κοντά μας "σαν το σπίτι τους".
Σας ευχαριστώ πολύ για κάθε είδους βοήθεια.
Εμφανίσεις: 15574
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 19-01-16, 20:17
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Τέλεια.! Μου φαίνεται ότι εγώ αντί για ενυδρείο θα πρωτοβαλω φωτογραφίες με κούτα. 😁
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-01-16, 20:23
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

καλα θα κάνεις ,ετσι θα πετύχεις κι αυτο που θες, μιας και απο αυτα που μου ειπες σ ενδιαφέρει αρκετα το ακουασκεηπ, κατσε παιξε λιγο με χαλικι ξυλα πετρες να βρεις αυτο που θες και πριν τα βάλεις ξαναμιλάμε γιατι θελει κάποια κολπάκια για να μεινει ιδιο το χαρντσκεηπ οταν γεμιζουμε νερό.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-01-16, 21:38
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν σου λέω κάτι καινούργιο και πιθανότατα το έχεις ήδη κάνει αλλά κάτι που πάντα βοηθάει είναι ένα γκουγκλάρισμα για να πάρουμε ιδέες από στησίματα ενυδρείων που μας αρέσουν. Έτσι θα μπορέσεις να έχεις μια κατεύθυνση όχι μόνο για το οπτικό αποτέλεσμα αλλά και για το είδος, το σχήμα, την ποσότητα των υλικών (ξύλα, πέτρες κλπ) που θα χρειαστείς, ακόμα και για το είδος των φυτών καθώς- γι' αυτούς που δίνουν έμφαση στο aquascape- δεν κάνουν όλα τα φυτά για όλα τα στησίματα ενυδρείων...

Στην συνέχεια ανάλογα με τα υλικά που θα βρεις δοκιμάζεις (στο κουτί, σε άδειο ενυδρείο) και προσαρμόζεις το σκηνικό όπως εσένα σου αρέσει καλύτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-01-16, 22:17
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Πήγα Pet city και πήρα 2 πανέμορφα ξυλαρακια. Όπου να είναι θα τα βάλω στο νερό.
Σκεφτόμουν λοιπόν για τα ψαράκια και επειδή δεν θέλω να υπερφορτωσω το ενυδρείο μου:
6 cardinals+6 ροδοστομους+2 apistogramma . Επίσης αργότερα θέλω να βάλω και μερικές γαριδουλες. Είναι υπερβολικό? Καλύτερα 10 cardinals και 2 apistogramma ?
Θα ήθελα να έχω 3 είδη ψαράκια αλλά χωρίς να τα ταλαιπωρω.
-------------------------
Από googlaρισμα άλλο τίποτα. Έχω τρελαθεί
-------------------------
Οι anubias δεν φυτευονται? Μόνο δενονται?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη protifora : 20-01-16 στις 22:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-01-16, 08:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλύτερα 12 καρδινάλιους απο 6+6 ροδοστομους. Οσο πιο μεγάλο το κοπάδι τοσο καλύτερα αλλά και οι ροδοστομοι θελουν πιο μεγάλο μήκος γιατι ειναι τρεχαντήρια, οι καρδινάλιοι ειναι πιο ήσυχοι. Σε 3ο ειδος να μη πας, ειναι μικρο το ενυδρείο, μπορεις να βάλεις καμιά γαριδα αμανο. Με τα απιστογραμμα βέβαια αν ζευγαρώσουν θα υπάρξει ενα μικρο θεματάκι. Επειδή όμως το ενυδρείο ειναι μικρο , μη το φορτωσεις απότομα, τα απιστογραμμα αν μπουν, να τα βάλεις τελευταια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-01-16, 08:09
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

¶ρα ξεκινώ με 10 καρδιναλιους σε κάνα μήνα και, βάζω γαρίδες βλέπω μετρήσεις για το αν σηκώνει ζευγάρι απιστο, σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-01-16, 08:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα έλεγα 6 καρδιναλιους για αρχή , μετα απο 1 εβδομάδα άλλους 6 κοκ,
καντους 12 τους καρδιναλιους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-02-16, 22:12
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Έχω το ενυδρείο τελικά. Είναι 120 lt τελικά (80Χ35Χ45)
Αυτό το φίλτρο κάνει?
Eheim external filter classic 2211
-------------------------
Και με τι να το γεμισω?
-------------------------
Προσπάθησα να βάλω φωτογραφίες με τις μετρήσεις μου αλλά δεν τα κατάφερα. Μήπως μπορείτε να μου πείτε τον τρόπο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη protifora : 02-02-16 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-02-16, 23:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχει πολυ χαμηλη ροη το φιλτρο για το ενυδρειο αυτο.
Αν εχεις χαμηλη ιχθυοφορτωση μπορει να κανει κατι, αλλα θα χρειαστει εξτρα κυκλοφορητης στο ενυδρειο μεσα για επαρκη κυκλοφορια νερου μεσα σε ολους τους χωρους.
Αντι για ολα αυτα θα ελεγα να το αλλαξεις με ενα 2213 ή ακομα καλυτερα με ενα 2215 (αν πας παλι σε classic σειρα και οχι σε κατι πιο μοντερνο)

Αυτα τα φιλτρα πανε καλα αν βαλεις κατω ενα σφουγγαρι χοντροτρυπο (για να μη βουλωνει ευκολα), στη μεση ελαφροπετρα κα πανω πανω σφουγγαρι ψιλο ή λιγο αραιο filterwool για να κραταει ολα τα ψιλα που μπορει να περασαν απο τα αλλα υλικα.
Οχι κατω το filterwool, γιατι βουλωνει ευκολα και πρεπει να μπορεις να το ελεγχεις ευκολα και να το αλλαζεις οταν χρειαστει ευκολα, χωρις να βγαζεις ολα τα υλικα.
Για αυτο το προτεινει στο πανω μερος και η ιδια η eheim που ξερει καλα τι κανει με τα φιλτρα της.
Το βιολογικο υλικο (ελαφροπετρα) θα το προστατευει το κατω κατω σφουγγαρι.

Να μη ξεχναμε τα πανω και κατω σκαρακια, να ειναι μεσα στον καδο, το ενα κατω απο ολα τα υλικα και το αλλο πανω ολα τα υλικα.
Το κατω σχαρακι το εχει η eheim για να προστατευει απο το chaneling (δλδ αφηνει ελευθερο χωρο στο κατω μερος του καδου οταν μπαινει το νερο, ετσι ωστε να ανεβαινει πιανωντας ολο το πλατος του καδου)
Ενω το πανω σχαρακι το εχει για να προστατευει τη φτερωτη απο το βαμβακι ή οποια αλλο υλικο θα μπορουσε να μπει στο θαλαμο της.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-02-16, 19:32
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Οκ πια είναι η πιο μοντέρνα σειρά και τι κόστος έχει?
Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες (κάπου θα πρέπει να βάλω και 2 κάλτσες με τύρφη )
-------------------------
eheim eco pro 2032

Προφανώς αυτό είναι το μοντέρνο, σωστά?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη protifora : 03-02-16 στις 19:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 03-02-16, 22:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από protifora Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ πια είναι η πιο μοντέρνα σειρά και τι κόστος έχει?
Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες (κάπου θα πρέπει να βάλω και 2 κάλτσες με τύρφη )
-------------------------
eheim eco pro 2032

Προφανώς αυτό είναι το μοντέρνο, σωστά?
Ναι κατι τετοια. Αν και αυτο το μοντελο ειναι και παλι μικρο. Το ecco pro 200 ειναι πιο καταλληλο.
Δεν ειπα ομως απαραιτητα να ειναι eheim μοντερνο.
Δες κι αλλες μαρκες.
Κα τα κινεζικα ειναι καλα και οικονομικα.

Εννοουσα γενικοτερα να ειναι ευκολο στη χρηση.
Να γεμιζει μονο του ευκολα (Priming) να αποσυνδεινται οι σωληνες ευκολα κλπ
Αν και οταν μαθεις να χειριζεσαι το classic δεν ειναι προβλημα, ιδιως οταν εχει διπλα βανακια.
Οι νεοι χρηστες παιδευονται καπως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-02-16, 22:50
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Το κατάλαβα τελικά αλλά δυστυχώς παιδευομαι για να βρω αυτές τις πληροφορίες. Ας πούμε "εφαγα" ένα 24ωρο ψάχνοντας να βρω τι σημάνει μοντέρνο (από το κινητό δεν δουλεύει καλά η αναζήτηση ).
Το να έχει εύκολη χρήση, χαμηλή κατανάλωση και θήκες με υλικά σαφώς είναι κάτι που μου αρέσει όντας αρχάρια. Αλλά στα σαιτ που τα πουλάνε δεν λένε πληροφορίες και πρέπει να διαβάζω αγγλικα για να βρω συγκρίσεις.
Θα εκτιμούσα αφάνταστα λοιπόν μια δυο εναλλακτικές προτάσεις από τις οποίες να διαλέξω.
Ας πούμε για θερμαντήρα διάβασα για έναν αξιόπιστο, τον jager αλλά σε ένα παιδί κόλλησε. Δεν μπορώ να πάρω και το άλλο μαραφέτι για έλεγχο οπότε σκέφτηκα καλύτερα να πάρω τον 100w με τη λογική ότι στο τέλος Ελλάδα ζούμε πόση διαφορά θερμοκρασίας πρέπει να καλύψουμε πια.
Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-02-16, 23:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

θα σου γραψουν και τα αλλα παιδια εναλλακτικες προτασεις με φιλτρα που εχουν δοκιμασει.
Απο κινεζικα μονο το sun-sun το μικρο (hw 302) εχω δοκιμασει εγω.
Μια χαρα ηταν, μονο που του κανα κατι μικροεπεμβασεις για καλυτερη λειτουργεια. (εβαλα ελαφροπετρα για βιολογικο υλικο και διορθωσα ενα θεματακι που εχουν).

Απο θερμαντηρα jager λεω. 1 με 1.5 βατ ανα λιτρο για να εισαι μεσα.
Ολα χαλανε, αλλα αυτοι σπανιοτερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-04-16, 18:20
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Question Στρώσιμο με βακτήρια

Μετά από πολλές περιπέτειες (αφραγκίες και την γρίππη) ξεκινησαμε σιγα σιγα τη δημιουργια του ενυδριου.
Στις 5/4/10 : Βάλαμε λοιπόν το υπόστρωμα, τα ξύλα, τρια φυτακια (αρχικά), το φίλτρο, το θερμαντήρα στους 25 C. Εδω εκανα ενα σετ μετρησεων για αρχή. Και τελικα μία πρέζα τροφη και ενα καπακι βακτηρια.
Από τότε βάζω ένα καπακι βακτηρια καθε πρωι. Και φως απο τις 17:00 εως τις 23:00 καθε μέρα.
Σήμερα λοιπον εκανα ενα ακομη σετ μετρησεων και ηταν ολες μηδεν. Οι τρεις βασικες εννοω, δεν μετρησα σημερα τα παντα. Αυτο για μενα ηταν ενδειξη οτι δεν εχει αρχισει ο περιβόητος κύκλος, ετσι εριξα κι αλλη τροφη, λίγη περισσοτερη αυτη τη φορά.
Το ερώτημα ειναι τι πρεπει να περιμενω στις μετρησεις στο στρωσιμο με βακτήρια?
Πρεπει να αλλαξω κατι?
Οι προχθεσινες μετρησεις ήταν:
αμμωνια, nitrate, nitrite : 0
Ph : 7,4
Kh : 6
Gh : 196,9
Ερώτηση 2: Για τα Cardinals που θελω πως ειναι οι αλλες τιμες? Το ph θα το ριξω με τυρφη σωστα? Τα αλλα δύο τι πρεπει να τα κανω?
Σας ευχαριστω ξανά.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-04-16, 18:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Eγώ θα πρότεινα να βάλεις μια αγγελία για μπόλι
Διαφορετικά στρώσε με τροφή και μη δίνεις λεφτά για μπουκαλάκια.

Για τα κάρντιναλ http://www.seriouslyfish.com/species...odon-axelrodi/
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-04-16, 19:06
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Εχω ηδη τα βακτηρια. Δεν θα κανουν δουλειά?

Το μπόλι δεν θα ηξερα πως να το χρησιμοποιήσω και μένω και στα Σπάτα.

Εχουμε κανενα link για gh / kh να διαβασω σχετικά?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-04-16, 19:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Δεν γνωρίζω τι έχουν αυτά τα μπουκαλάκια.
Διάβασε και τα άρθρα για το στρώσιμο.
Το μπόλι είναι ένα μέρος βιολογικού υλικού (πχ ελαφρόπετρα) που παίρνουμε από στρωμένο φίλτρο και το βάζουμε στο δικό μας για να αναπτυχθεί η βιολογία μας. Δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά πρέπει να βρεθεί κάποιος κοντά σου να σε εξυπηρετήσει.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 07-04-16, 19:36
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Ωραίο link σε ευχαριστώ. Μένει να δω πως θα μετατρέψω την ολική σκληρότητα σε γερμανικούς βαθμούς.

Αν δεν βγάλω άκρη με τα βακτήρια θα βάλω αγγελία.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-04-16, 22:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από protifora Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν βγάλω άκρη με τα βακτήρια θα βάλω αγγελία.
Θα βγάλεις άκρη με τα βακτήρια, αλλά μετά από 20 ημέρες , χωρίς ψάρια και προσθέτοντας πηγή αμμωνίας (τροφή) ή αμμωνία. Χωρίς βακτήρια 30-40 ημέρες.
Η φύση θέλει το χρόνο της
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-04-16, 02:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από protifora Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερώτημα ειναι τι πρεπει να περιμενω στις μετρησεις στο στρωσιμο με βακτήρια?

Ερώτηση 2: Για τα Cardinals που θελω πως ειναι οι αλλες τιμες? Το ph θα το ριξω με τυρφη σωστα? Τα αλλα δύο τι πρεπει να τα κανω?
Σας ευχαριστω ξανά.
Οτι περιμενεις γενικα στο στρωσιμο.
Ανοδο στην αρχη αμμωνιας, μετα ανοδο νιτρωδων και παραλληλα πτωση εως μηδενισμο αμμωνιας και μετα ανοδο νιτρικων και παραλληλα πτωση εως μηδενισμο και των νιτρωδων.
Υπαρχει περιπτωση να δεις προωρα νιτρικα με τα βακτηρια, αλλα μη το παρεις υποψη σου. Ειναι πλασματικο συνηθως (οχι σαν τιμη, αλλα ως ενδειξη για το στρωσιμο).

Μη σε απασχολει το πεχα αρχικα.
Τις σκληροτητες ριξε (προσοχη, σταδιακα οχι αποτομα), GH γυρω στο 0-7 και KH 0-4 και οπου παει το πεχα θα ειναι ΟΚ.
Αρκει να ειναι σταθερο οπως και οι GH KH. Τη σταθεροτητα θα προσεχεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από protifora Εμφάνιση μηνυμάτων
Μένει να δω πως θα μετατρέψω την ολική σκληρότητα σε γερμανικούς βαθμούς.
Διαιρεις με το 17.8
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-04-16, 06:43
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Αυτό που Κατάλαβα είναι ότι η σκληρότητα πέφτει με τύρφη. Η μία τουλάχιστον. Την άλλη πως να την ρίξω?

Όσο για τον κύκλο δεν βιάζομαι. Ας πάρει το χρόνο του. Να ανεβάσω θερμοκρασία? και κάθε 3 μέρες τροφή?

(Μου αρέσει που νόμιζα ότι είχαμε μαλακό νερό εδω)

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-04-16, 14:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με τυρφη πεφτει και η ΚΗ και η GH και το pH (λογω πτωσης KH) και το tds.
Και με αντιστροφη ωσμωση επισης και πολυ πιο ευκολα, με τη μονη διαφορα οτι το πεχα ακολουθει αργοτερα.
Τροφη οποτε διαλυεται ή βγαζει μουχλι/μυκητα.
Θερμοκρασια ποσο εχεις? Οχι μωρε μια χαρα ειναι και με θερμοκρασια δωματιου τετοιο καιρο, κι αφου δεν βιαζεσαι μη καις ρευμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-04-16, 18:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από protifora Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπόλι δεν θα ηξερα πως να το χρησιμοποιήσω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-04-16, 18:31
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία μου είναι 25 C

Το άρθρο το είχα δει παλιότερα.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Αν βάλω τύρφη στο φίλτρο θα πέσει η σκληρότητα? Όσο θέλω δηλαδή στο μισό για την ολική και λίγο για την άλλη.

Μπορώ να βάλω τύρφη από τώρα? Η πρέπει να περιμένω να στρώσει?


Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-04-16, 18:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....363#post656363
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-04-16, 09:17
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Τα είχα ξαναδεί όλα κάποτε αλλά ακόμη και με την αναζήτηση δεν κατάφερα να τα βρω.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Αυτό που με ανησυχεί κάπως είναι ότι θα πρέπει να έχω φίλτρο και στο βαρέλι. Θα πρέπει να αγοράσω κι άλλο φίλτρο? Δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να το κάνω αυτό.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Εδώ αγοράζω το φίλτρο τον ένα μήνα και το υπόστρωμα τον άλλο.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη protifora : 09-04-16 στις 09:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-04-16, 09:40
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

καλημερα νομιζω οτι στο ειχα ξαναπροτεινει πιο παλια,αλλα γιατι δεν βαζεις ψαρακια που ναμην θελουν επεξεργασια στο νερο; δεν μιλαω για γκαπυ ,εχει πολλα ιδιαιτερα ψαρακια που μπαινουν σε νερο Αθηνας, θα γλυτωσεις αντλιες τυρφη κλπ
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-04-16, 14:41
Το avatar του χρήστη protifora
protifora Ο χρήστης protifora δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Μπορείς να μου προτείνεις ψαράκια? Απλά είχα κολλήσει με τα cardinals. Μου φαίνεται βουνό να αρχίσω να διαβάζω τα χαρακτηριστικά όλων των ψαριών για να βρω ποια ταιριάζουν σε ph και σκληροτητες που έχω.
Μου είπαν στο Pet Shop ότι όλα μπαίνουν σε νερό βρύσης. Εγώ προτιμώ να αλλάξω είδος ψαριού πάρα να ταλαιπωρησω τα ψαράκια μου

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-04-16, 15:12
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

προτάσεις από έναν αρχάριο για ψαράκια που αντέχουν το νερό σου χωρίς επεξεργασία :
http://www.seriouslyfish.com/species...erythromicron/
http://www.seriouslyfish.com/species...erina-werneri/
http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/

κάνε μια αναζήτηση για "danio" εδώ, κ θα βρεις αρκετά ακόμη που ταιριάζουν
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 09-04-16, 19:09
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
προτάσεις από έναν αρχάριο για ψαράκια που αντέχουν το νερό σου χωρίς επεξεργασία :
http://www.seriouslyfish.com/species...erythromicron/
http://www.seriouslyfish.com/species...erina-werneri/
http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/

κάνε μια αναζήτηση για "danio" εδώ, κ θα βρεις αρκετά ακόμη που ταιριάζουν
Ωραία επιλογή


Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος και εγω και ψαχνομαι! al6s Αρχάριοι γλυκού νερού 13 17-04-12 11:19
ψαχνομαι krivag Αρχάριοι γλυκού νερού 11 08-06-08 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09371 seconds with 13 queries