Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-01-15, 02:23  
Αρχάριος πρώτο ενυδρείο 60 λίτρα-παρουσίαση –απορίες!
 
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua
Support Team
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος 18-01-15, 02:23
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ! Αποφασίσαμε με την γυναίκα μου μετά από πολλές συζητήσεις αλλά και αρκετού διαβάσματος να αγοράσουμε σαν αρχάριοι ένα ενυδρείο 60 λίτρων περίπου..Το ενυδρείο μας είναι στημένο περίπου 1,5 μήνα τώρα με αληθινά φυτά, ψάρια ζωοτόκα και όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής..Δεν θα σας κρύψω πως στην αρχή υπήρξε μια απογοήτευση όταν συνειδητοποίησα πώς η ΅ολη ενασχόληση δεν έχει να κάνει απλώς με την αγορά του ενυδρείου-ψάρια-φυτά αλλά και πολλών άλλων παρελκομένων (όπως π.χ. υγρά τεστ) τα οποία ανεβάζουν κατά πολύ το κόστος του όλου εγχειρήματος. Απο την άλλη όμως είναι απαραίτητα για την διατήρηση ενός υγιούς οικοσυστήματος..

Παρακάτω σας παρουσιάζω όλο το σύστημα που αποτελείται από:
Ενυδρείο Hailea 60 lt (στα διάφορα pet shop το αναφέρουν για 70 λίτρα αφού δίνουν διαστάσεις συσκευασίας όπως διαπίστωσα, πράγμα απαράδεκτο νομίζω..)

Διαστάσεις: 48 Χ 32 Χ 35 cm
Όγκος: 50 λίτρα καθαρά περίπου..
Φυτά: valisneria spiralis,egeria densa, κερατόφυλλο, echinodurus , alternatera roseifolia, hygrophila defformis,limnophila sesiliflora.(προσεχώς περιμένω hygrophila polysperma και anubia nana από e-bay, το polysperma δεν το έβρισκα σε κανένα pet shop)
Ψάρια / ¶λλα είδη: γκάπυ,2 αρσενικά και 4 θυληκά για αρχή
Υπόστρωμα: seachem flοurite (7 kg) χωρίς περαιτέρω προσθήκη άλλου χαλικιού από πάνω και μία πέτρα διακοσμητική.
Φωτισμός: λάμπα pl 24watt διπλή ράβδος μπλε-λευκό με ανακλαστήρα
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες από 16:00 έως 24:00 με χρονοδιακόπτη
Φιλτράρισμα: HaileaHL- BT400 380 LT/H
Θερμοστάτης: 100 watt jagger
Λίπανση: seachem flourish εβδομαδιαία 1 ml
Στρώσιμο: με βακτήρια seachem prime stability και τροφή που έριχνα μέρα παρά μέρα.

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH):--
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7 -με προσθήκη μαγειρικής σόδας
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Αλλαγές νερού:Περίπου 1 φορά την εβδομάδα με 10 μέρες 30%, έχω κάνει 2 μέχρι στιγμής.
Θερμοκρασία: 25-26 βαθμούς
Μετρήσεις: με τα υγρά τεστ της sera

¶λλες πληροφορίες: γίνεται ανάλογη προσθήκη αλατιού της seachem για ζωοτόκα σύμφωνα με υπόδειξη του παιδιού που εργάζεται στο pet shop Αθήνας από το οποίο αγόρασα όλα τα παρελκόμενα.Το παλικάρι μου εξήγησε πάρα πολλά πράγματα αν και τηλεφωνικά(στην επαρχία δύσκολα βρίσκεις ιδιοκτήτη pet shop που να γνωρίζει από ενυδρεία και συνθήκες διαβίωσης ψαριών) και με βοήθησε με το στρώσιμο του ενυδρείου, σχετικά με το φίλτρο(δεν είχα καταλάβει τι δουλειά κάνει το siporax ας πούμε ή τι είναι το υπόστρωμα κ.α.) Τα πρώτα ψάρια μπήκαν περίπου μετά από 18 μέρες, όταν οι μετρήσεις μου έδειξαν πως έστρωσε το φίλτρο και σταμάτησα να ρίχνω βακτήρια. Εδώ να επισημάνω πως αφαίρεσα τον άνθρακα που είχε μέσα και στρίμωξα 2 siporax mini της sera (2X 35 gr) στην είσοδο και πάνω πάνω ο λίγος χώρος που απέμεινε έβαλα filter wool για μηχανικό φιλτράρισμα.Η αλήθεια είναι πώς γεμίζει γρήγορα οπότε στη βδομάδα το αντικαθιστώ με καινούριο κι έτσι το νερό δείχνει πεντακάθαρο! Mε την αλλαγή νερού αλλάζω και τον υαλοβάμβακα ειδάλλως πέφτει η ροή του φίλτρου μου..Πρέπει να ανησυχώ; Το υπόστρωμα πλύθηκε αρκετά καλά πριν μπει στο ενυδρείο και πιστεύω δείχνει αρκετά όμορφο από μόνο του. ΄Εχει εμφανιστεί μια φυσιολογική πιστεύω πράσινη άλγη στα τζάμια που αφαιρείται εύκολα με τον μαγνήτη και κάτι σαν τρίχες πάνω σε μερικά φύλλα..Και φυσικά δεν λείπουν οι λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια στο υπόστρωμα και κάποια στρόγγυλα στα τζάμια.
Τώρα οι απορίες μου είναι αρκετές, θα αναφέρω τις κυριότερες:
-πρέπει να ανησυχώ που το kh μου πέφτει στο ενυδρείο στο 5(μέτρηση νερού βρύσης kh 7-ph 7,5) και με προσθήκη μαγ. Σόδας το πάω στο 7;(αυτό είναι ένας μπελάς, γιατί πρέπει διαρκώς να μετράω το kh). Το παιδί απ το pet shop μου είπε καλό είναι να το κρατάς 10-11..Eσείς τι λέτε? Αν πάω ας πούμε το kh στο 10 και με 7,5 ph σημαίνει πώς έχω περισσότερο διοξείδιο καθότι αλληλένδετα;
-βλέπω ότι τα νιτρικά σε όλες τις μετρήσεις είναι περίπου 5-10..μήπως είναι χαμηλά για τα φυτά;
-Εχω ρυθμίσει το spray bar να κάνει πολύ μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια λόγω φυτών, πρέπει να βάζω αεραντλία (sera) όταν κλείνουν τα φώτα;Την έχω αγοράσει αλλά δεν την χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, δεν παρατηρώ κάτι ασυνήθιστο στα ψάρια μέχρι στιγμής.
-Όταν καθαρίζω τα τζάμια από την άλγη πρέπει να κλείνω το φίλτρο για να μην ρουφάει τα υπολείμματα άλγης;
-Α παράγγειλα κ μια αντλία από ebay για τις αλλαγές νερού,ειδικά το γέμισμα του ενυδρείου είναι μπελάς με το λάστιχο καθώς ο κουβάς πρέπει να σηκωθεί πιο ψηλά απ το ενυδρείο.. Αρκεί 1 ώρα προετοιμασία του νερού αλλαγής, εννοείται με την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριου(prime), ή πρέπει να το αφήνω περισσότερο; Γεμίζω τον κουβά απ το ντους του μπάνιου και με θερμόμετρο προσθέτω 1 βραστήρα περίπου (δεν αφήνω το νερό να βράσει) για να φέρω τη θερμοκρασία ίδια με του ενυδρείου..Αλλάζω γύρω στα 15-18 λίτρα.
-To πιο βασικό:Ποια η μέγιστη ιχθυοφόρτιση που τελικά μπορώ να έχω αναλογικά με την βιολογία του φίλτρου μου;
-Φίλτρο-θερμοστάτης δίπλα-δίπλα στη πλάτη του ενυδρείου είναι καλά;


Τώρα να μην αρχίσω και ρωτάω για διοξείδιο με πατέντα και διάφορα θα μου πείτε πως βιάζομαι. Πάντως τα φυτά με έχουν συνεπάρει πάρα πολύ και διαβάζω συνεχώς στον λίγο χρόνο που υπάρχει!!
Αυτά για αρχή να μη σας κουράσω άλλο, εύχομαι και καλή χρονιά σε όλους με υγεία!! Θα ακολουθήσει και φωτογραφία ευχαριστώ πολύ!!
Εμφανίσεις: 21576
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 03-03-15, 13:23
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Η διαφορά του πριν και του τώρα είναι εντυπωσιακή. Αν αυτό που έχεις κάτω και μπροστά είναι μαρσιλέα θα σου έλεγα να την φυτέψεις ανά 2-3 ριζάκια μαζί και διάσπαρτα για να καλύψεις μεγαλύτερο μέρος. Έχω παρατηρήσει ότι σε υποστρώματα σκληρά τύπου seachem flourite αργεί πολύ η ανάπτυξης σε σχέση με απλό χαλαζιακό και ψιλό χαλίκι ή και χαλαζιακή άμμο
Εγώ τα σκευάσματα τα έχω πάρει από φόβο. Αν σκέπτεσαι για διοξείδιο αργά η γρήγορα θα πας σε μπουκάλα. Με το diy co2 θα εντυπωσιαστείς στη αρχή από την ανάπτυξη τον φυτών, όμως η μη σταθερή παροχή του θα σου δημιουργήσει προβλήματα στην συνέχεια. Θα σε κουράσει η παρασκευή του και στο τέλος θα σου έρθει πολύ ακριβότερα από την μπουκάλα.
Λιπάσματα δεν βλέπω να χρειάζεσαι για την ώρα. Πρόσεχε την αναλογία νιτρικών με τα φωσφορικά που θα έχεις. Φυτά αργής ανάπτυξης θα σου πιάσουν green spot και στο τέλος θα χαλάσουν.
Η ludwigia για να διατηρήσει το κόκκινο χρώμα της θέλει μπόλικο φως κατακέφαλα όπως και αρκετά ακόμα παρόμοια φυτά
Γενικά τώρα είναι πολύ όμορφο, στην πορεία θα δεις ποιο φυτό πάει που σύμφωνα με την ανάπτυξή του και τις ανάγκες του σε φως.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-03-15, 14:05
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορά του πριν και του τώρα είναι εντυπωσιακή. Αν αυτό που έχεις κάτω και μπροστά είναι μαρσιλέα θα σου έλεγα να την φυτέψεις ανά 2-3 ριζάκια μαζί και διάσπαρτα για να καλύψεις μεγαλύτερο μέρος. Έχω παρατηρήσει ότι σε υποστρώματα σκληρά τύπου seachem flourite αργεί πολύ η ανάπτυξης σε σχέση με απλό χαλαζιακό και ψιλό χαλίκι ή και χαλαζιακή άμμο
Εγώ τα σκευάσματα τα έχω πάρει από φόβο. Αν σκέπτεσαι για διοξείδιο αργά η γρήγορα θα πας σε μπουκάλα. Με το diy co2 θα εντυπωσιαστείς στη αρχή από την ανάπτυξη τον φυτών, όμως η μη σταθερή παροχή του θα σου δημιουργήσει προβλήματα στην συνέχεια. Θα σε κουράσει η παρασκευή του και στο τέλος θα σου έρθει πολύ ακριβότερα από την μπουκάλα.
Λιπάσματα δεν βλέπω να χρειάζεσαι για την ώρα. Πρόσεχε την αναλογία νιτρικών με τα φωσφορικά που θα έχεις. Φυτά αργής ανάπτυξης θα σου πιάσουν green spot και στο τέλος θα χαλάσουν.
Η ludwigia για να διατηρήσει το κόκκινο χρώμα της θέλει μπόλικο φως κατακέφαλα όπως και αρκετά ακόμα παρόμοια φυτά
Γενικά τώρα είναι πολύ όμορφο, στην πορεία θα δεις ποιο φυτό πάει που σύμφωνα με την ανάπτυξή του και τις ανάγκες του σε φως.
Σταμάτη σ ευχαριστω πολυ!!Οχι αυτο μπροστα δεν ειναι μαρσιλεα αλλα bacopa monnieri, ευχομαι μονο να μου πιασει γιατι οπως λες κι εσυ το flourite ειναι σκληρο υποστρωμα και με δυσκολευει στο φυτεμα..
Δηλαδη κανονικα χρειαζομαι και τεστ για φωσφορικα;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-03-15, 14:40
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο φίλε μου!! Αν βάλεις και το DIY CO2 θα βαρεθείς να κλαδεύεις κάθε βδομάδα
Μιας και δεν το βλέπω καθαρά, στις διαστάσεις του ενυδρείου σου, τα 7 κιλά Flourite πόσα εκατοστά βυθό σου κάνουν???
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-03-15, 18:31
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο φίλε μου!! Αν βάλεις και το DIY CO2 θα βαρεθείς να κλαδεύεις κάθε βδομάδα
Μιας και δεν το βλέπω καθαρά, στις διαστάσεις του ενυδρείου σου, τα 7 κιλά Flourite πόσα εκατοστά βυθό σου κάνουν???
Σ ευχαριστώ πολυ.Ειπαμε περιμενω d301..Nα φανταστεις 7 κιλη συσκευασια και θα ηθελα κανα 2 κιλα ακομη δεν μου φτασε καλα..το βαθος πισω ειναι κανα 4-4,5 cm και μπροστα οχι παραπανω απο 3..Γιαυτο λεω 2 κιλα ακομη τα ηθελα πιστευω, βεβαια μια χαρα πανε τα φυτα μεχρι στιγμης!!Καλο υποστρωμα πλουσιο σε σιδηρο, δυσκολο κατ εμε στο φυτεμα και φυσικα καλο πλυσιμο-στεγνωμα πριν μπει στο ενυδρειο(ακομη θυμαμαι που το απλωσα στη βεραντα σε πετσετα να στεγνωσει..)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-03-15, 13:14
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Αλλαγες νερου

Παιδια καλημερα!επα να μην ανοιξω καινουριο θεμα και να πω την απορια μου εδω, τα γκαπυ μου αρχισαν και γεννανε οπως το περιμενα αλλωστε, αυτη τη στιγμη εχω γυρω στα 20-25 μικρα.Λοιπον κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα 30-40% πιστευτε πως ειναι αρκετη;;
Τα νιτρικα που μετραω πριν την αλλαγη ειναι 25-30..Τα΄ι΄ζω 2 φορες την ημερα καμια φορα και 3 απο λιγο.Πως το βλεπετε;;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-03-15, 13:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλημερα!επα να μην ανοιξω καινουριο θεμα και να πω την απορια μου εδω, τα γκαπυ μου αρχισαν και γεννανε οπως το περιμενα αλλωστε, αυτη τη στιγμη εχω γυρω στα 20-25 μικρα.Λοιπον κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα 30-40% πιστευτε πως ειναι αρκετη;;
Τα νιτρικα που μετραω πριν την αλλαγη ειναι 25-30..Τα΄ι΄ζω 2 φορες την ημερα καμια φορα και 3 απο λιγο.Πως το βλεπετε;;
Κάνε πιο μεγάλη αλλαγή ή πιο τακτική, το 25-30 νιτρικά ειναι πολλά, ειδικα για τα μικρά, θα ήταν καλύτερα να έκανες 30% 2 φορες την εβδομάδα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-03-15, 13:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλυτερα να κανεις 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη. Ειναι πολλα τα νιτρικα για το γονο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-03-15, 14:03
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε πιο μεγάλη αλλαγή ή πιο τακτική, το 25-30 νιτρικά ειναι πολλά, ειδικα για τα μικρά, θα ήταν καλύτερα να έκανες 30% 2 φορες την εβδομάδα
Σ ευχαριστω Τακη,μαλλον αυτο θα κανω 30% 2 φορες την εβδομαδα.ευτυχως με αμμωνιες και νιτρωδη δεν εχω θεμα ακομη οι μετρησεις μου ειναι οκ!!Οπως φαινεται σε λιγο καιρο θ αρχισω κι εγω να χαριζω ψαρακια
τωρα ψιλοασχετο, εβγαλα το spray bar ετσι δοκιμαστικα για λιγο και ειδα οτι σταματησε η κυκλοφορια παντου στο ενυδρειο,μου κανε εντυπωση και φυσικα το έβαλα ξανα..Αρα λεω απαραιτητο!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-03-15, 14:08
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
εβγαλα το spray bar ετσι δοκιμαστικα για λιγο και ειδα οτι σταματησε η κυκλοφορια παντου στο ενυδρειο,μου κανε εντυπωση και φυσικα το έβαλα ξανα..Αρα λεω απαραιτητο!!
Δε το κατάλαβα αυτό.
Εδώ βρε έχουμε 20 πόντους spray bar για να μειωνουμε τηνροη και την κυκλοφορία κι εσύ χωρίς αυτό,δεν έχεις καθόλου;
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-03-15, 16:23
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε το κατάλαβα αυτό.
Εδώ βρε έχουμε 20 πόντους spray bar για να μειωνουμε τηνροη και την κυκλοφορία κι εσύ χωρίς αυτό,δεν έχεις καθόλου;
Συγνωμη ειχα την εντυπωση πως με το spray bar αυξανουμε την ροη σιγουρα στη επιφανεια, καθοτι το νερο επανερχεται στο ενυδρειο απο πολυ μικροτερες τρυπες, αρα και με μεγαλυτερη πιεση..Παντως εγω αυτο που παρατηρησα αφαιρωντας το, ηταν να μην εχω καθολου καλη ροη ειδικα στον πυθμενα του ενυδρειου κατι που φαινοταν καθαρα απο την κινηση των φυλλων, σε σχεση με πριν..Υπενθυμιζω το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο, δεν ξερω στα εξωτερικα τι γινεται που ειναι πολυ πιο δυνατα..
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-04-15, 15:14
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή diy co2

Παιδια καλησπερα θα θελα να μοιραστω μαζι σας την "αλλαγη" που επιχειρησα στο ενυδρειο μου καθοτι θα εσκαγα αν δεν το προσπαθουσα και να μου πειτε την γνωμη σας..Εδω να πω πως η ιχθυοφορτωση εχει αυξηθει με τις γεννες αλλα ακομη ειναι μικρα κι απο μετρησεις ειμαι οκ!Λοιπον αγορασα τα απαραιτητα υλικα κι ακολουθησα τη γνωστη μεθοδο παροχης co2 με κ.οξυ και σοδα!!Την διαχυση την εκανα με ενα diffuser ολα καλα στην αρχη, σταθερη παροχη co2 2 φυσ./δευτ.Αυτο για τις πρωτες 2 ημερες γιατι η ατυχια μου χτυπησε κοκκινο, παω να μετακινησω το diffuser και κατα λαθος το σπαω..Σταμαει προφανως το co2 στο ενυδρειο μεχρι να παραγγειλω αλλο περνανε 2 μερες και ξανα απ την αρχη, κι εδω αρχιζουν τα δυσκολα..
Τα ψαρια μου διαρκως στην επιφανεια, μη κανονικη συμπεριφορα γενικοτερα,μειωνω την παροχη σε 1 φυσ./δευτ.(μετρηση φυσαλιδας με κλασικο πλαστικο bubble counter εκτος ενυδρειου), αλλα και παλι τα γκαπυ δεν ειχαν τη ζωηραδα που ειχα συνηθισει να βλέπω..Κι εχουμε και συνεχεια..
Μετα απο οκτω περιπου μερες με το co2 ειχα εξαρση αλγης πανω στην πετρα(αλλαξε χρωμα) και σε ολο το υποστρωμα(καφε προς κοκκινο χρωμα) στο μπροστινο κυριως μερος του ενυδρειου..Επισης αλγη πανω στα φυτα, hair κατα πασα πιθανοτητα κι απο αναπτυξη στασιμα(βεβαια ειχα κανει κλαδεμα και μεταφυτευσεις) εκτος απ το polysperma..Με επιασε πανικος, σταματαω την παροχη διοξειδιου, βγαζω με το χερι οσο μπορουσα,καθαρισα την πετρα με οδοντοβουρτσα και στο καπακι αλλαγη νερου 50% με σκουπα βυθου οπου εβγαλε απιστευτη βρωμια απο αλγη,σαπια φυλλα κ.α.Εννοειται και το φιλτρο καθαρισμα κι αυτο πολυ βρωμια μεσα παρολο που το καθαριζω καθε βδομαδα ενελλιπως..Επισης μειωνω το ταισμα σημαντικα..Τα ψαρια ζωηρεψαν και παλι, ξανακανω αλλαγη νερου 30% μετα απο τρεις μερες ενω παραλληλα σκεπαζω τα πρωινα μεχρι να ανοιξει το φως, το μπροστινο μερος του ενυδρειου με πετσετα να μην περναει φως απ το παραθυρο.
Παιδια ανακουφιση απο χθες το ενυδρειο μου φαινεται πως επανερχεται στα κανονικα η αλγη υποχωρησε κατα πολυ και τα φυτα δειχνουν να ανακαμπτουν,βεβαια ξεκινησα το flourish μιση δοση απ αυτο που γραφει τη βδομαδα, σπασμενη σε εξι δοσολογειες που ριχνω καθημερινα..
Τι εφταιξε;;;Διαβασα ξανα και ξανα ολα τα υπομνηματα με τις αλγες κι οχι μονο..
Μηπως η παροχη co2 που δεν ηταν σταθερη μεχρι να αλλαξω diffuser;
Μηπως μαζι με παροχη co2 πρεπει να αυξησω και τον φωτισμο;;
Και τα ψαρια μου γιατι αλλαξαν συμπεριφορα οταν μετραω kh11, ph 7.5 οποτε βαση πινακα χαμηλη ποσοτητα co2 στο ενυδρειο..Αφηστε που οι πιο πολλες φουσκαλες κατεληγαν στη επιφανειαΕδω εχω μπερδευτει πραγματικα δε βγαζω ακρη..Δηλαδη οσοι βαζουν diy co2 αναβαθμιζουν και τον φωτισμο τους;;Παντως πηρα φοβο και τωρα το χω το συστηματακι με το co2 και καθεται, να δω μεχρι να μου στειλουν καινουριο εξωτερικο φιλτρο που περιμενω και βλεπω τι να κανω...Τωρα το θυμηθηκα τα νιτρικα μου συνηθως ειναι μεταξυ 15-20, ενω οταν συνεβη αυτο εφτασαν τα 25-30,ισως επρεπε να το αναφερω νωριτερα.Ευχομαι να μην κουρασα..
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-04-15, 23:07
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

τα γκαπι εχουν ενα θεμα με το co2.. αν είναι λίγο, λίγο και το ζόρι για αυτά.. και σε αυτοσχέδια co2 η ροή δεν είναι σταθερή και τα πήραζει ακόμη πιο πολύ.. το ιδανίκο για τα γκάπι ειναι σταθερό ΡΗ στο 8. το λίγο co2 που μπορεί να το αυξομειώνει τα κάνει άτονα χωρίς την ζωντάνια τους.. επιδή έχεις φυτά κάλο είναι το co2 αλλά πρέπει να είναι σταθερό και λίγο.. για τα λιτρα κ φυτά σου 1 φυσαλίδα / 2 δευτερ..
-------------------------
1φυσαλ. / 2 δυτερ. είναι κάλα για τα λίτρα σου το φως σου και αν τα φυτα διπλασιαστουν δοκίμασε να έχεις 1 φυσ./1δευτ. η άλγη βγήκε γιατί έχεις πολλά θρεπτικά στο νερό και μόλις βρήκε το co2 άρχισε το πάρτι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 14-04-15 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-04-15, 00:57
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα γκαπι εχουν ενα θεμα με το co2.. αν είναι λίγο, λίγο και το ζόρι για αυτά.. και σε αυτοσχέδια co2 η ροή δεν είναι σταθερή και τα πήραζει ακόμη πιο πολύ.. το ιδανίκο για τα γκάπι ειναι σταθερό ΡΗ στο 8. το λίγο co2 που μπορεί να το αυξομειώνει τα κάνει άτονα χωρίς την ζωντάνια τους.. επιδή έχεις φυτά κάλο είναι το co2 αλλά πρέπει να είναι σταθερό και λίγο.. για τα λιτρα κ φυτά σου 1 φυσαλίδα / 2 δευτερ..
-------------------------
1φυσαλ. / 2 δυτερ. είναι κάλα για τα λίτρα σου το φως σου και αν τα φυτα διπλασιαστουν δοκίμασε να έχεις 1 φυσ./1δευτ. η άλγη βγήκε γιατί έχεις πολλά θρεπτικά στο νερό και μόλις βρήκε το co2 άρχισε το πάρτι..
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, με βοηθας να καταλαβω την ισοροπια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-04-15, 04:28
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Εχεις τοσο δυσκολα φυτα που χρειαζεσαι co2;Τζαμπα
ταλαιπωρεις τα ψαρια σου και τον εαυτο σου.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-04-15, 08:52
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

καλημέρα!
energy52 είναι χάλια το προηγούμενο μήνυμα μου..

τα γκάπι θέλουν σταθερό ΡΗ=8, αυτό είναι το ιδανικό για αυτά.. το αυτοσχέδιο co2 είναι ασταθές και προκαλεί προβλήματα στα φυτά , βοηθάει την άλγη, γενικά χωρίς καθόλου co2 είναι καλύτερα για τα γκάπι..
αυτο το σύστημα co2 που έχεις δεν το γνωρίζω..

εγώ τώρα έχω γκάπι με co2 μαγια-ζάχαρι 1-2φυσ. / δευτερ. σε 85 λίτρα με πάρα πολλά φυτά με 2χ24w φως.. το έχω όσο σταθερο μπορεί να είναι με 3 μπουκάλια 1,5λτ που αλλάζονται διαδοχικά κάθε βδομάδα.. δεν έχω πρόβλημα στα γκάπι και ΡΗ=7,5 ΚΗ=14 άλλα ξανα τονίζω οτι το ΡΗ=8 χωρίς co2 είναι καλύτερα για αυτά τα ψάρια..

απο την στιγμή που έβαλες co2 η άλγη σαν φυτό και αυτή πήρε τα πάνω της σε συνδυασμό με τα πολλά θρεπτικά στο νερό σου ή κάποια αστάθεια ή την αργή ανάπτυξη των φυτών σου.. και έκανε πάρτι.. έκανες κάτι άλλο που μπορεί να προκάλεσε αλλαγές στην χημεία του νερού ή κάποια αστάθεια..?

το φως που έχεις είναι λίγο.. αν θέλεις και βάλεις το co2 θα πρέπει να βάλεις μια ακόμη τέτοια λάμπα.. μην κοιτάς τα watt που θα είναι πολλά παίζει ρόλο και το είδος του λαμπτήρα, η λάμπα που έχεις δίνει λιγότερο φως απο οτι μια φθορίου Τ5 η Τ8 (σωλήνας) στα 24watt..

μπορείς να μην έχεις καθόλου co2 με την λάμπα αυτήν και εύκολα φυτά και θα είναι οκ! όπως είπε και ο stav..

προσοχή στο λίπασμα.. η συχνές κάθε μέρα αλλαγές νερού το 1/4 ή 1/3 βοηθάει πολύ τα ψάρια και στο να υποχωρήσει η άλγη και να φύγουν τα πλεονάζων θρεπτικά.. κάνει reset σε όλα..

τα νιτρικά σου είναι πολλά γιατί και το νερό της βρύσης έχει πολλά..
το έχεις μετρήσει..? μέτρα και της βρύσης να ξέρεις τι παίζει..
τα ΝΟ3=20-25 δεν είναι κακό για τα ψάρια ούτε προκάλεσε αυτό την άλγη..

Διάχυση για co2 αν ξανά βάλεις κάνε με μια μικρή εσωτ. αντλία ή φιλτράκι που θα ρουφά το αέριο και η προπέλα του θα το σπάει σε πολύ μικρές φυσαλίδες και να είναι όσο πιο βαθιά κάτω στον πυθμένα..

ΥΓ. το ψευδώνυμο σου απο πού προέκυψε.. .. αν θέλεις μου λες...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-04-15, 10:34
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα!
energy52 είναι χάλια το προηγούμενο μήνυμα μου..

τα γκάπι θέλουν σταθερό ΡΗ=8, αυτό είναι το ιδανικό για αυτά.. το αυτοσχέδιο co2 είναι ασταθές και προκαλεί προβλήματα στα φυτά , βοηθάει την άλγη, γενικά χωρίς καθόλου co2 είναι καλύτερα για τα γκάπι..
αυτο το σύστημα co2 που έχεις δεν το γνωρίζω..

εγώ τώρα έχω γκάπι με co2 μαγια-ζάχαρι 1-2φυσ. / δευτερ. σε 85 λίτρα με πάρα πολλά φυτά με 2χ24w φως.. το έχω όσο σταθερο μπορεί να είναι με 3 μπουκάλια 1,5λτ που αλλάζονται διαδοχικά κάθε βδομάδα.. δεν έχω πρόβλημα στα γκάπι και ΡΗ=7,5 ΚΗ=14 άλλα ξανα τονίζω οτι το ΡΗ=8 χωρίς co2 είναι καλύτερα για αυτά τα ψάρια..

απο την στιγμή που έβαλες co2 η άλγη σαν φυτό και αυτή πήρε τα πάνω της σε συνδυασμό με τα πολλά θρεπτικά στο νερό σου ή κάποια αστάθεια ή την αργή ανάπτυξη των φυτών σου.. και έκανε πάρτι.. έκανες κάτι άλλο που μπορεί να προκάλεσε αλλαγές στην χημεία του νερού ή κάποια αστάθεια..?

το φως που έχεις είναι λίγο.. αν θέλεις και βάλεις το co2 θα πρέπει να βάλεις μια ακόμη τέτοια λάμπα.. μην κοιτάς τα watt που θα είναι πολλά παίζει ρόλο και το είδος του λαμπτήρα, η λάμπα που έχεις δίνει λιγότερο φως απο οτι μια φθορίου Τ5 η Τ8 (σωλήνας) στα 24watt..

μπορείς να μην έχεις καθόλου co2 με την λάμπα αυτήν και εύκολα φυτά και θα είναι οκ! όπως είπε και ο stav..

προσοχή στο λίπασμα.. η συχνές κάθε μέρα αλλαγές νερού το 1/4 ή 1/3 βοηθάει πολύ τα ψάρια και στο να υποχωρήσει η άλγη και να φύγουν τα πλεονάζων θρεπτικά.. κάνει reset σε όλα..

τα νιτρικά σου είναι πολλά γιατί και το νερό της βρύσης έχει πολλά..
το έχεις μετρήσει..? μέτρα και της βρύσης να ξέρεις τι παίζει..
τα ΝΟ3=20-25 δεν είναι κακό για τα ψάρια ούτε προκάλεσε αυτό την άλγη..

Διάχυση για co2 αν ξανά βάλεις κάνε με μια μικρή εσωτ. αντλία ή φιλτράκι που θα ρουφά το αέριο και η προπέλα του θα το σπάει σε πολύ μικρές φυσαλίδες και να είναι όσο πιο βαθιά κάτω στον πυθμένα..

ΥΓ. το ψευδώνυμο σου απο πού προέκυψε.. .. αν θέλεις μου λες...
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου
Λοιπον να σου πω νιτρικα για το νερο της βρυσης δεν εχω μετρησει ποτε αλλα στο στρωσιμο του ενυδρειου ειχα διαρκως μηδεν κι αρχισα να μετραω αρκετα με τα ταισματα και τις γεννες που προκυπτουν..Οποτε μαλλον δεν θα εχω αλλα να σου πω θα κανω μια μετρηση κ στο νερο της βρυσης..Καλα εσυ πως κι εχεις τοσο υψηλο kh;
Χρησιμοποιησα το συστημα d301 απο ebay δες το, και με τις συμβουλες φιλου απο δω(δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78827&page=3) οσον αφορα τη σωστη διαταξη ειχα πολυ σταθερη παροχη co2 και το πετυχα με την πρωτη..Βεβαια ενταξει καμια σχεση με μπουκαλα εννοειται!Ναι γινεται και χωρις διοξειδιο αλλα ηθελα να πειραματιστω με diy..
Πιστευεις πως μπορω να προσαρμοσω μια λαμπα Τ5 η Τ8 στη θεση της pl 24 watt που εχω τωρα;;Αυτο με ενδιαφερει..
ph 8,0 πριν το co2, το μετραω μετα απο 2 μερες 7,5 αρα μου ριξε το ph κατα 0,5, να αλλαξε κι η συμεριφορα των ψαριων απο αυτο;Aρα εχεις δικιο σε οσα αναφερεις παραπανω για τα γκαπυ,ποσο καιρο τα εχεις;
Τωρα κανω αλλαγες 30% δυο φορες τη βδομαδα..
Το λιπασμα παει στη μιση δοση για τα λιτρα μου 0,5 μλ σπασμενο σε 5-6 δοσεις τη βδομαδα δεν νομιζω να ειναι πολυ..
Οσο για το διοξειδιο να σου πω θα το κρατησω κλειστο για μερες ακομη μεχρι να αλλαξω φιλτρο και μετα οπως το λες 1φυσαλ. / 2 δυτερ σωστα;

Λοιπον το ψευδωνυμο αυτο προεκυψε απο τι αλλο..cafe del mar το κομματι απο energy52 παλιο αγαπημενο τρελες αναμνησεις απο παρτυ και γενικοτερα ειμαι fun της electronica-trance μουσικης περισσοτερο!(uplifting-epic-vocal)
Αυτα..Εσυ καμια σχεση με το ειδος;;;
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-04-15, 11:01
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αγάπη μου το κατάλαβα για αυτό ρώτησα..

έχω τρέλες αναμνήσεις.. απο 90's πάρτι..

trhee drives, ferry corsten, william orbit, andrew benet, paul oakenfold, tiesto..
πόσοι άλλοι.. που δεν μου έρχονται τώρα.. Αγαπημένοι.!!!

γκάπι είχα απο παλιά.. 92' και μετά.. τώρα τα έχω 1 και κάτι μήνες..
-------------------------
στην θέση της pl όχι δεν μπορείς να βάλεις άλλη λάμπα..
με πατέντα ίσως να μπορούσες να βάλεις μια Τ5 14w ή 24w που έχει μήκος 55cm.. σε κάποιο άλλο σημείο του καπακιού.. κρατάς εννοείτε και την pl μαζί..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 15-04-15 στις 11:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-04-15, 11:13
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγάπη μου το κατάλαβα για αυτό ρώτησα..

έχω τρέλες αναμνήσεις.. απο 90's πάρτι..

trhee drives, ferry corsten, william orbit, andrew benet, paul oakenfold, tiesto..
πόσοι άλλοι.. που δεν μου έρχονται τώρα.. Αγαπημένοι.!!!
μουσικη
γκάπι είχα απο παλιά.. 92' και μετά.. τώρα τα έχω 1 και κάτι μήνες..
-------------------------
στην θέση της pl όχι δεν μπορείς να βάλεις άλλη λάμπα..
με πατέντα ίσως να μπορούσες να βάλεις μια Τ5 14w ή 24w που έχει μήκος 55cm.. σε κάποιο σημείο του καπακιού..
Απιστευτα χρόνια!!Ναι αυτους που αναφερεις + armin στα καλα του 2004-2010 η σειρα a state of trance απλα απιστευτη μουσικη, leon bolier above n beyond, m. schulz, δυστυχως ομως τωρα δυσκολα ακους ποιοτητα οπως παλια, το εχουν γυρισει ολοι σε κατι αλλο δεν ξερω σα να ακους το ιδιο πραγμα πχ tiesto δεν τον ακουω καθολου πλεον.
Κοιταζα το πρωτο σου ενυδρειο πριν πολυ ομορφο το ειχες κανει κι αυτο το φυτο καταπληκτικο myriophyllum mattogrossense δυσκολα το συναντας ε αυτο δεν θελει διοξειδιο;
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-04-15, 11:21
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παιδια στο θεμα με τις αλγες και το co2 δεν μπορω να βοηθησω αλλα ανατριχιασα ( κυριολεκτικα ) οταν διαβασα για three drives, costern κτλ, κτλ. Digweed? Seaman?Schneider? Η GU γενικα. Heaven scent θυμαστε? Τα επικα αλμπουμ που εβγαλε ο oakenf απο το 2000 μεχρι το 03-04?

To 09 ειχα παει Warren στο κεντρο. Δεν ηταν το ιδιο.. Η εμεις μεγαλωνουμε ή η μουσικη αλλαζει..

To departures ηταν το πρωτο cd απο δαυτους που ειχε πεσει στα χερια μου.. Τυχαια, πρωτο κομματι που ακουσα το 13. Το χασα..
Οχι οτι την ψαχνω πια την μουσικη, αλλα πλεον μονο cattaneo με κραταει. Αμα εχετε κατα νου καναν καλο πειτε το ντε..

Οφτοπικ δε λεω, αλλα δεν μπορουσα..

--------------------

energ εχω την εντυπωση πως απο ενα σημειο και μετα η progressive πεθανε. Καποιοι το γυρισαν σε trance ( απλα αντιγραφωντας ηδη μεγαλα ονοματα. πχ τιεστο που καποια φαση την ειδε αρμιν και απλα δεν επαιζε να τον ακουσει κανεις ) και καποιοι σε πιο μινιμαλ τεκνο ηχους ( οχι απαραιτητα κακο αλλα σιγουρα λιγοτερος χωρος για πρωτοτυπιες ). Οπως και να χει, τον χαμο που καναν καποτε δεν τον κανουν πια.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 15-04-15, 14:59
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια στο θεμα με τις αλγες και το co2 δεν μπορω να βοηθησω αλλα ανατριχιασα ( κυριολεκτικα ) οταν διαβασα για three drives, costern κτλ, κτλ. Digweed? Seaman?Schneider? Η GU γενικα. Heaven scent θυμαστε? Τα επικα αλμπουμ που εβγαλε ο oakenf απο το 2000 μεχρι το 03-04?

To 09 ειχα παει Warren στο κεντρο. Δεν ηταν το ιδιο.. Η εμεις μεγαλωνουμε ή η μουσικη αλλαζει..

To departures ηταν το πρωτο cd απο δαυτους που ειχε πεσει στα χερια μου.. Τυχαια, πρωτο κομματι που ακουσα το 13. Το χασα..
Οχι οτι την ψαχνω πια την μουσικη, αλλα πλεον μονο cattaneo με κραταει. Αμα εχετε κατα νου καναν καλο πειτε το ντε..

Οφτοπικ δε λεω, αλλα δεν μπορουσα..

--------------------

energ εχω την εντυπωση πως απο ενα σημειο και μετα η progressive πεθανε. Καποιοι το γυρισαν σε trance ( απλα αντιγραφωντας ηδη μεγαλα ονοματα. πχ τιεστο που καποια φαση την ειδε αρμιν και απλα δεν επαιζε να τον ακουσει κανεις ) και καποιοι σε πιο μινιμαλ τεκνο ηχους ( οχι απαραιτητα κακο αλλα σιγουρα λιγοτερος χωρος για πρωτοτυπιες ). Οπως και να χει, τον χαμο που καναν καποτε δεν τον κανουν πια.
Κι εγω χαιρομαι ετσι οπως εξελισσεται η κουβεντα περι μουσικης, ας μας συγχωρησουν οι διαχειριστεςΓια μενα Μιχαλη oakenfold και tiesto στα χρονια που αναφερεις 2000-2004 οι μεγαλυτεροι παραγωγοι trance ever,εστω κι αν πολλοι τον γνωρισαν στην χωρα μας με τους ολυμπιακους αγωνες κι επειτα...Εμεις τον γνωριζαμε πολυ πριν,οπως συνεβη μετα και με τον v. buuren του οποιου τα αλμπουμ a state of trance 2005-2009 πρωτο cd ειναι απλα απιστευτα ακουσε τα,αλλα και tiesto in search of sunrise ολη η σειρα "all time classic"!!Bεβαια ειναι κι αλλοιΜ.Ι.Κ.Ε. ή PUSH οπως το γραφω μεγαλος trance παραγωγος δες youtube!!
Λογικα οπως περνανε τα χρονια οι μελωδιες ανακυκλωνονται κι οι ηχοι αλλαζουν εντελως σε σημειο που δεν αναγνωριζεις εναν dj,ισως επειδη ετσι πρεπει για να συνεχισουν να υπαρχουν τι να πω...Επισης leon bolier τον ακουσα στο amsterdam απιστευτος κατεβασε τα αλμπουμ του ψυχεδελικος.
Εγω την ψαχνω ακομη μεσα απο youtube αλλα δυσκολα βρισκεις..ααα απο best fm 92.6 υπαρχουν στο youtube καποια φοβερα σετ που μπορεις να ακουσεις..Επισης προσφατα βρηκα αυτο "sima deep- make me flow" ωραιο σετακι youtube παντα
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 15-04-15, 22:58
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

δυστιχός η έμπνευση κάποια στιγμή ελλατώνετε.. μετά έρχετε η ανακύκλωση και μετά αρχίζεις να τα βαριέσε.. αλλά πάντα υπάρχουν καλητεχνικά μυαλά που φέρνουν κάτι καλό όμορφο και καινούριο.. αυτο και εγώ ακόμη δεν το έχω δει... καμία σχέση με το παρελθών η μουσική του σήμερα.. ο tiesto δεν είναι τυχαίο που ψιλό χάθηκε , τα πάλια κομάτια του είναι αριστουργήματα! όπως και τον faithless .. και αυτοι χαθήκανε..
-------------------------
αα.. το φυτάκι που είδες στο ενυδρείο μου είναι το myriophylum όπως είπες.. είχε τρελή ανάπτυξη και όμορφο αποτέλεσμα, είχα μέτριο φωτισμό με co2 και λίπασμα υγρό και σε ταμπλέτες.. αν το βάλεις χωρίς το co2 θα αναπτ. αργά και θα γεμήση τριχοειδή άλγη στα φύλλα του... θέλει το co2 του..
-------------------------
φίλε Michali(s) και η μουσική άλλαξε .. και έμεις μεγαλώνουμε... ασ'τα..!! με άλλα ακούσματα είμαστε μαθημένοι.. και απο άλλους έχω ακούσει οτι δεν αναγνωρίζουν τους dj s.. η μουσική τους έχει αλλάξη αρκετά..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 15-04-15 στις 22:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-04-15, 23:59
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστιχός η έμπνευση κάποια στιγμή ελλατώνετε.. μετά έρχετε η ανακύκλωση και μετά αρχίζεις να τα βαριέσε.. αλλά πάντα υπάρχουν καλητεχνικά μυαλά που φέρνουν κάτι καλό όμορφο και καινούριο.. αυτο και εγώ ακόμη δεν το έχω δει... καμία σχέση με το παρελθών η μουσική του σήμερα.. ο tiesto δεν είναι τυχαίο που ψιλό χάθηκε , τα πάλια κομάτια του είναι αριστουργήματα! όπως και τον faithless .. και αυτοι χαθήκανε..
-------------------------
αα.. το φυτάκι που είδες στο ενυδρείο μου είναι το myriophylum όπως είπες.. είχε τρελή ανάπτυξη και όμορφο αποτέλεσμα, είχα μέτριο φωτισμό με co2 και λίπασμα υγρό και σε ταμπλέτες.. αν το βάλεις χωρίς το co2 θα αναπτ. αργά και θα γεμήση τριχοειδή άλγη στα φύλλα του... θέλει το co2 του..
-------------------------
φίλε Michali(s) και η μουσική άλλαξε .. και έμεις μεγαλώνουμε... ασ'τα..!! με άλλα ακούσματα είμαστε μαθημένοι.. και απο άλλους έχω ακούσει οτι δεν αναγνωρίζουν τους dj s.. η μουσική τους έχει αλλάξη αρκετά..
Μανος76 το ειχα ξαναδει το ενυδρειο σου πριν κανα μηνα τυχαια,τωρα εχεις αλλαξει setup; παντως αυτο το φυτο δen το χω δει σε petshop καθολου..Ουφ τελειωσα και με την αλλαγη νερου σκουπα βυθου κτλ με τα γκαπυ να πληθαινουν "βρωμιζουν" το ενυδρειο πολυ γρηγορα, αρχισαν να φαινονται και τα πρωτα αρσενικα
Ημασταν Κατερινη πριν κανα μηνα ανεβηκαμε για αρραβωνες φιλης ωραια ηταν μου αρεσε μας πηγαν και για καφε εκει στην πλατεια δεν θυμαμαι ονομασια..
Να σας πω εναν ιντερνετικο σταθμο που ακου πολυ τωρα τελευταια παιζει χαλαρη pop electronica ετσι ατμοσφαιρικη μουσικη,εχω κρατησει πολλα ωραια κομματια που δεν τα ηξερα, offradio λεγεται δοκιμαστε τον
Υ.Γ. Το ονομα μου ειναι Θεμης, καλο βραδυ
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-04-15, 09:02
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Χάρηκα Θέμη!
Θα ακούσω τον σταθμό ευχαριστώ!
όποτε ξανά έρθεις Κατερίνη χτύπα! να πιούμε ένα καφέ!

απο τότε μέχρι τώρα έχω αλλάξει 3 φορές setup...
και χτες το χάλασα εντελώς γιατί πάλιωσε (11 ετών είναι) και έχουν φθορά η σηλικόνες.. ξεκόλλησε μια κόντρα και σε κάποια σημεία στον πάτο η σηλικόνη έγινε ασπρη και ξεκολλάει σε κάποια σημεία.. θα πάρω άλλο και θα δω τι και πως θα το κάνω..

έδωσα τα γκαπάκια μου και της αμανο..

Σήμερα μετα απο 23 συνεχόμενα χρόνια δεν έχω ενυδρείο! μου φάνηκε κάπως..

Εχω όμως ένα μικρό δοχείο απο πλέξι διάφανο 20 λίτρα με red chery γαριδούλες.. (μου τα έκανε δώρο το πετ που πήγα πίσω τα γκάπι κ αμανο) γεμάτο φυτά με ένα μικρό φίλτρο και σαλίγκαρακια λαθρεπιβάτες..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
..Ουφ τελειωσα και με την αλλαγη νερου σκουπα βυθου κτλ με τα γκαπυ να πληθαινουν "βρωμιζουν" το ενυδρειο πολυ γρηγορα, αρχισαν να φαινονται και τα πρωτα αρσενικα
Μια χαρά είσαι να τα χαίρεσαι!! άντε να δούμε και τι χρώματα θα σου βγάλουν!!!

Το φύτο είναι απο πετ κάποια στιγμή μπορεί να το βρεις.. δυστυχώς δεν το έχω τώρα να σου έστελνα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 16-04-15 στις 09:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-04-15, 10:37
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Να σαι καλα Μανο ευχαριστω πολυ για την προσκληση οταν ανεβουμε ξανα εννοειταιΚι εγω σκεφτομαι να βαλω amano καποια στιγμη ή red cherry αν και απο οτι παρατηρω σε αλλα παιδια θελουν κρυψωνες και moss που εγω δεν εχω τωρα..Και τρεφονται και με αλγες σωστα;
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-04-15, 08:20
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

τα γκαπάκια δεν ξέρω αν θα της πειράξουν..
τρώνε άλγη, τροφή απο τα ψάρια και οτι βρούν ακόμη και κανένα νεκρό ψάρι.. αν έχεις μπόλικα φυτά μια χαρά θα είναι, θα κρύβονται κάτω απο τα φύλλα αλλά αν τα γκάπι τα κυνηγάνε δεν θα της βλέπεις να κάνουν βόλτες στο ενυδρείο..

της αμάνο βάλε της άφοβα.. είναι μεγάλες όμορφες τρώνε τα πάντα!!!
-------------------------
αφιερωμένο!.. www.youtube.com/watch?v=bD3ivUZXfoY

έχω το διπλό cd MaGIKal joyrney 1998-2008... το είχα πετύχει σε εφημερίδα..
-------------------------
και ένας δικό μας..!!! πολύ κάλος μουσικός και καλό παιδί..

-Dino MFU.. έχει έρθει και Κατερίνη, την πρώτη φόρα που τον είχα ακούσει είχα όλο το βράδυ μια ανατριχίλα και φυσικά χτυπιόμουν σαν το ψάρι έξω απο το νερό..

δες τον στο youtube..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 17-04-15 στις 08:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-06-15, 16:56
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή προχωρημενος αρχαριος;;

ειπα να αναβασω μερικες προσφατες φωτο ετσι οπως προχωραει το ενυδρειο..Πλεον υποστηριζεται απο εξ.φιλτρο sun sun 302 1000 lt/h ειδα μεγαλη διαφορα στη ροη αλλα αυτο που μου κανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντυπωση ειναι το ποσο καθαρο ειναι το νερο στις αλλαγες.Πριν με το εσ.φιλτρο οταν εκανα αλλαγη νερου με σκουπα βυθου ο κουβας γεμιζε απο φυλλα,υπολ.τροφης κ.α. σκετη θολουρα..Τωρα τιποτα πλεον η σκουπα ειναι σχεδον περιττη!!Τα φυτα μια χαρα με εξαιρεση τη repens rubin που με το ζορι κρατιεται ενα κλωναρι μου μεινε συνεχεια πεφτουν τα φυλλα,ολα τα κοκκινα θελουν πολυ φως για να κρατηθουν τελικα..Επισης και τα γκαπυ δειχνουν να απολαμβανουν την ισχυρη ροη ενω εγινα πολλα σε λιγο θα χαριζω...
Η marsilea αργα αλλα σταθερα γεμιζει σιγα σιγα το χωρο μπροστα αλλα πιανει και αλγη τριχοειδη σε πολλα φυλλα..Προσθεσα και cabompa caroliana την οποια δεν προλαβαινω καθε 10 μερες την κλαδευω δεν το περιμενα γιατι αναφαιρεται σαν σχετικα απαιτητικο σε φως φυτο..

Ενα θεματακι το χω ομως..BBA φουντιτσες σε μερικα σημεια στο υποστρωμα μπροστα και πανω στην πετρα κυριως.Την αφαιρω μηχανικα οπου βλεπω αλλα γιατι;ελλειψη co2;Ευτυχως ειναι λιγη αν και δεν ειναι ασχημη σαν αλγη..
Λιπαινω σταθερα πλεον 1,5 μλ flourish, 5 ml καλιο και 5-6 ml excel εβδομαδιαιως..Νιτρικα πριν την αλλαγη 20-25.diy co2 εδω και 10 μερες..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-06-15, 17:16
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Ξεχασα τις φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00563.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  70,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00568.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  55,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00570.jpg
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00580.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  89,8 KB  
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 10-06-15, 23:26
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

θα σου παρει καιρο για να χαθει τελειος η μαυρη αλγη.. ο οργανικος ανθρακας δεν βοηθαει και πολυ. το co2 να το εχεις με 2 μπουκαλια και καθε βδομαδα να αλλαζεις το ενα με καινουριο μιγμα εναλαξ για να εχεις πιο σταθερη ροη φυσαλιδων και να βαζεις σχεδον 1 κουτ. του γλυκου μαγια.. η αλγη ειναι δυσκολο να βρεθει ακριβως τι την προκαλη.. μια πληρξς αναφορα των συνθηκων και παραμετρων θα βοηθουσε .. μια χσρα παντος το εχεις και τα τα γκαπι σου κουκλια!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 10-06-15, 23:29
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

μηπως παιζει ρολο η μπλε λαμπα που υπαρχει εδω στην αλγη? κατα τα αλλα ομορφο ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 11-06-15, 07:49
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

είναι μπλέ η λάμπα?
εε..τότε αλλάζει..

-βασικά χωρίς πλήρη παρουσίαση, αναφορά, τρόπο συντήρησις, μετρήσεις, τεχνολογία, είδει και παρεμβάσεις δεν μπορώ να πω απο τι μπορεί η άλγη να παραμένει ή να πολλαπλασιάζετε..

-energy52 παρατήρησες αύξηση της θερμοκρασίας του νερού απο τότε που μπήκε το sun-sun? ...που να συνδέετε με αυτό? όχι λόγο εποχής..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με 25 λίτρα ενυδρείο manolistone Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-12-12 22:15
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Πρώτο ενυδρείο (αρχάριος), απορίες :) Caede Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-07-10 16:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15848 seconds with 14 queries