Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-04, 12:52
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή Νεος χρηστης με αρκετες ερωτησεις..

Γεια χαρα σε ολους ...καταρχην ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους εδω , αφου απο ολα τα προηγουμενα posts καταφερα να στησω το πρωτο μου ενυδρειο με σχετικη επιτυχια... ακολουθει απολογισμος και ερωτησεις :
Το ενυδρειο μου ειναι αυτο των carefour (99 eyro τελικη για 120 λιτρα - 100 χ 30 χ 40 - κυκλοφορητης / Θερμοστατης ΗΥDOR κλπ και βαση)...ισως να ακουγεται μπακατελα αλλα τουλαχιστον αισθητικα ειναι οκ ...επισης απο οτι ειδα και διαβασα , ο εξοπλισμος του ειναι ικανοποιητικος για το capacity του...ισως να γινοταν και καλυτερα αλλα πιστευω καλυτερα αυτο απο τιποτα...
τεσπα , αφου πηρα ολα τα χημικα,ανθρακες,φιλτρα κλπ το ξεκινησα και εστρωσα το νερο...εκανα μετρησεις και ολα ειναι οκ , οπως περιγραφονται εδω σε αλλα posts...γενικα εχω τρελαθει στο διαβασμα!!!
και τελικα εβαλα ψαρια : 3 albino catfish dwarf ,2 σκαλαρια (οχι μωρα) ,και 2 clown loaches...φυτα εχω μονο μια μεγαλη anubia με 7 μεγαλα φυλλα. (τα ψαρια μπηκαν με δοσεις με τη σειρα που τα γραφω)
ερωτησεις :
1. Tα ψαρια που εβαλα ειναι οκ για το μεγεθος του ενυδρειου?εαν ναι , εχω περιθωρια για κανενα ακομα ?(ειδα ενα σκαλαρι εκπληκτικης ομορφιας!)
2.Τα ψαρια ειναι συμβατα ? φαινονται πως ειναι αφου δεν ασχολειται ο ενας με τον αλλο , αλλα δεν ξερω απο πλευρας νερου , θερμοκρασιας κλπ ...θερμοκρασια εχω στους 27 c
3.Oi clown loaches οταν ειναι ανοικτο το φως του ενυδρειου εξαφανιζονται στην σπηλια που τους εφτιαξα...οταν εχει φως δωματιου και το φως του ενυδρειου ειναι κλειστο τοτε βγαινουν και βολταρουν ολο ευτυχια...ετσι θα ειναι παντα ? ειναι μεσα κανα 4 ημερο...
4.εβαλα χαλικι ενυδρειου ασπρο...αυτο στρεσσαρει τα ψαρια ? (απο φως στο ενυδρειο αλλο τιποτα παντως)
5.τελος , εαν καποιος εχει υποψη του καποιο εγκληματικο για τα ψαρια ελλατωμα αυτου του ενυδρειου ας μου πει να το διορθωσω .

ευχαριστω προκαταβολικα ,

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-04, 02:15
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καταρχήν, Χρόνια Πολλά και καλωσόρισες στην παρέα μας.

Θα έλεγα πρώτα να προσθέσεις κάποια εύκολα φυτά με λίγες απαιτήσεις ( http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=397 ) ώστε τα ψάρια σου να αισθάνονται πιο άνετα και μετά να προσθέσεις περισσότερα ψάρια.
Σε γενικές γραμμές έχεις κάνει σωστό συνδυασμό ψαριών.

1. Μπορείς να βάλεις ακόμα μερικά ψαράκια, όπως πχ. ένα κοπαδάκι 7-8 ροδόστομους αλλά όχι άλλα σκαλάρια.
2. Τα ψάρια είναι συμβατά. Η θερμοκρασία καλύτερα να μειωθεί σταδιακά στους 25C.
3. Είναι νυκτόβια και προτιμούν το σκοτάδι. Δώστους λίγο χρόνο να συνηθίσουν το ενυδρείο και σε λίγο θα βγαίνουν ανενόχλητα και όταν φωτίζεται κανονικά.
4. Το άσπρο χαλίκι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για τον λόγο που αναφέρεις. Προτιμάται το σκουρόχρωμο χαλίκι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-04, 13:35
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το Info... σχετικα με τα ψαρια που εχω βαλει : τα σκαλαρια τρωνε σα γουρουνια ! ακομα και ταμπλετες που ριχνω ειδικα για τα dwarf catfish και τα clown loaches , τα σκαλαρια τις εντοπιζουν γρηγορα , γινονται ενα με το βυθο και τις ξεκανουν ! δεν ανυσηχω μονο για τα υπολοιπα οτι μενουν νυστικα , αλλα και για το οτι τα σκαλαρια ουσιαστικα καταπινουν μεγαλα κομματια ταμπλετας και μετα κανα 10 λεπτο καθονται ακινητα και μασανε (κομματια ταμπλετας διαλυονται και φευγουν απο τα βραγχια και το στομα)...αυτο κυριως συμβαινει επειδη τα clown βγαινουν το βραδυ οποτε δεν διεκδικουν την τροφη τους ...οταν εβαλα λιγη ταμπλετα μπροστα στη σπηλια τους , το μικροτερο σκαλαρι μου στριμωχθηκε , καταφερε να την τσιμπισει βγαζοντας την εξω και μετα ....φαγοποτι !!! ειναι λαιμαργα τα ατιμα !
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-05, 22:00
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τις ταμπλέτες καλύτερα να τις ρίχνεις μερικές ώρες αφού σβήσουν τα φώτα για να μπορέσουν να φάνε το μερίδιο τους και τα ντροπαλά ψάρια βυθού.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03602 seconds with 12 queries