Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-10, 23:52
amgamer Ο χρήστης amgamer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Στυσιμο ενυδρειου 200lt +

Γεια χαρα σε ολους!καλως σας βρηκα!
ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος γιατι επιτελους εχω μεγαλο ενυδρειο.
πεδευομουνα με ενα 20αρι και αρκετα ψαρακια αρκετα λαθη σαν αρχαριος και χωρις γνωσεις.

Πλεον θελω να αρχισω σωστα..
εκανα τη μεγαλη αρχη,πηρα ενα ενυδρειο κυβο 60Χ60Χ55... περιπου 200λτ

το καθαρισα με ενα φιλο μου που ξερει το αθλημα με ζεστο νερο και ξυδι προσεκτικα...καθαρισαμε την αμμο ... τα αντικειμενα με νερακι...
το φιλτρο που αγορασα ειναι το jbl 100 εχει 3 μερη,στο πανω πανω αφησαμε ενα σα σφουγγαρακι που εχει μπλε και στα 2 τελευταια βαλαμε μακαρονι jbl.
μπηκαν πετρουλες με βεντουζιτσες.. και αντλια για οξυγονο.. και το ενυδρειο ειναι ετσι ....





Uploaded with ImageShack.us




-------------------------
ολα ωραια ως εδω! το φιλτρο δουλευει...γυρναει το νερο με σωστη ροη.... πεταει φυσαλιδες και μαζι και η αντλια . απο φωτα εχω μια μοβ και μια ασπρη λαμπα.
___________________
Τωρα θελω ομως την βοηθεια σας!

ριξαμε 60 ml αντιχλωριο της sera οπως ελεγε η δοσολογια..
και το αφησαμε για σημερα χωρις κατι αλλο..ωστε να μη πεφτουν πολλα φαρμακα μαζεμενα μεσα και να μη κανουμε κατι το βιαστικο!

θελουμε να στρωσουμε το ενυδρειο μας με ψαρακι μεσα.
ποσο δοσολογια βακτηριων πρεπει να ριξουμε?και ποσο ανα μερα?και για ποσες μερες? μεχρι να βαλουμε καποιο ψαρακι?
απο μετρησεις εχω Νιτρικων και ph .
τα φωτα σας !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amgamer : 07-07-10 στις 23:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-10, 23:59
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου νομιζω πως ειναι καλυτρα να παρεις μπολι απο καποιο ετοιμο ενυδρειο και να ξεκινησεις ετσι , τι ψαρακια θες να βαλεις μεσα;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-07-10, 00:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι κριμα το ψαρακι να φαει ολη την αμμωνια. μπορει να αντεξει ..μπορει και οχι..αλλα γιατι να το υποβαλεις σε αυτη την ταλαιπωρια??
ξεκινωντας με μπολι (αν δεν εχεις την υπομονη να κανεις στρωσιμο με τροφες-αμμωνια) μπορεις να βαλεις 1-2 ψαρακια...και εν καιρω να προσθεσεις και αλλα.
ριξε μια ματια στα υπομνηματα των αρχαριων.
καλως ηρθες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-10, 00:05
Το avatar του χρήστη tdinosauros
tdinosauros Ο χρήστης tdinosauros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

πανο μηπως ενα χρυσοψαρακι να βοηθουσε για μερικες μερες και μετα να βαλει οτι θελει και να βγαλει το χρυσοψαρο?(εμενα με βοηθησε παντως)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-10, 00:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα χρυσοψαρα δεν εχουν ανοσια στην αμμωνια...κι αυτα ταλαιπωρουντια οπως ολα τα ψαρια. το οτι ειναι ανθεκτικα και μπορει να μην πεθανει δε σημαινει οτι ειναι καλο να ταλαιπωρηθει με ανεπανορθωτες ισως συνεπειες στο χρονο και την ποιοτητα ζωης του.
επισης καλο ειναι να μη βαλει χρυσοψαρο αν προκειται να βαλει "τροπικα" ψαρια μετα.
ειναι τοσο ευκολο να βρει μπολι...και δωρεαν!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-10, 03:05
amgamer Ο χρήστης amgamer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

επειδη δεν εμπιστευομαι νερα απο αλλα ενυδρεια,θα ηθελα να στρωσω το δικο μου.εχω ενα ενυδρειο 20λιτρα,αλλα δεν μπορω να παρω απο κει μπολι.
μου χουν παει πολλα στραβα με αυτο το ενυδρειο χανει νερα...συνεχεια ανανεωνω χαλαειι το ph και γενικα φοβαμαι...μου χουν ψοφισει αρκετα ψαρια εκει μεσα και θελω να προλαβω αυτα που χει ακομα.

ειμαι τελειως αρχαριος και φοβαμαι να κανω τα ιδια λαθη!

ψαρια θα μπουνε τροπικα σε στυλ γκουραμι πλατι, νεον.. και διαφορα τετοια ειδη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-07-10, 08:25
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amgamer Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη δεν εμπιστευομαι νερα απο αλλα ενυδρεια....
Αντιθέτως!!! Ίσα-ίσα που οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι ευσυνειδητοι χομπίστες και δεν θα σου δώσουν μπόλι αν το ενυδρείο τους έχει πρόβλημα. Περισσότερο μπορείς να εμπιστευτείς τον πετσοπά που σου πουλάει ψάρια? Που ξέρεις πόσο υγιεί είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-07-10, 09:08
jimn Ο χρήστης jimn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tdinosauros Εμφάνιση μηνυμάτων
πανο μηπως ενα χρυσοψαρακι να βοηθουσε για μερικες μερες και μετα να βαλει οτι θελει και να βγαλει το χρυσοψαρο?(εμενα με βοηθησε παντως)
Και μετά τι το κάνουμε το κακόμοιρο το χρυσόψαρο???Γι ΄αυτό καλύτερα σε τέτοιες περιπτώσεις ξεκινάμε με μια αγγελία Ζήτησης για μπόλι,είναι καλύτερο και για το ενυδρείο και για το κακόμοιρο το χρυσόψαρο και για εμάς που ξεκινάμε και έχουμε και 1-2 ψαράκια άμεσα μέσα στο ενυδρείο μας και τα καμαρώνουμε κιόλας.Φυσικά προσωπική μου γνώμη όλα τα παραπάνω,χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον άλλο συν-χομπίστα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-07-10, 13:46
amgamer Ο χρήστης amgamer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

για να το κανουμε χωρις μπολι αποφασισαμε τελικα.

το επομενο υγρο που πρεπει να πεσει ειναι υγρο βιολογικο φιλτρου ενα κιτρινο που χει βακτηρια μεσα σωστα???
μου λεει 1 καπακι στα 25 λιτρα.
αυτο ομως...δεν θελει μετα να ριχνω καθε μερα?

ο φιλος μου που χει στησει πολλες φορες ενυδρεια και απο πετσοπαδες που χει μιλησει μου λεει οτι ολοι ετσι στηνουν.

ριχνουν αντιχλωριο...μετα υγρα βακτηρια αυτο το κιτρινο...αφηνουν το νερο 2 βδομαδες να γυρναει και σιγα σιγα προσθετουν ενα ενα ψαρακι.

Τι να κανω?ο καθενας λεει τα δικα του
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-07-10, 14:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amgamer Εμφάνιση μηνυμάτων
για να το κανουμε χωρις μπολι αποφασισαμε τελικα.

το επομενο υγρο που πρεπει να πεσει ειναι υγρο βιολογικο φιλτρου ενα κιτρινο που χει βακτηρια μεσα σωστα???
μου λεει 1 καπακι στα 25 λιτρα.
αυτο ομως...δεν θελει μετα να ριχνω καθε μερα?

ο φιλος μου που χει στησει πολλες φορες ενυδρεια και απο πετσοπαδες που χει μιλησει μου λεει οτι ολοι ετσι στηνουν.

ριχνουν αντιχλωριο...μετα υγρα βακτηρια αυτο το κιτρινο...αφηνουν το νερο 2 βδομαδες να γυρναει και σιγα σιγα προσθετουν ενα ενα ψαρακι.

Τι να κανω?ο καθενας λεει τα δικα του
Να κανεις οτι σου φαινεται πιο λογικο!
Αν σταματησω το φιλτρο μου τα βακτηρια μετα απο μια ημερα -ισως και παραπανω- θα αρχισουν να πεθαινουν και τελικα θα εχω ενα αστρωτο φιλτρο παλι! Τα βακτηρια δε ζουν χωρις φαγητο (αμμωνια και ΝΟ2) αλλα και χωρις οξυγονοση! Σε μπουκαλακι δε ζουν ... πεθαινουν και δεν μπορουν να "αναγεννηθουν" ...
Ολοι σχεδον το εχουν δει στη πραξη οτι δε δουλευουν ... και τα ψαρια ταλαιπωρουνται!
Ρωτα τι εχει μεσα το μπουκαλακι και ψαξτο .... ουτε οι πετσοπαδες θα ξερουν να σου απαντησουν ουτε καν το ιδιο το προιον γραφει τι εχει οπως θα επρεπε!
Ειναι ενας τροπος να ξοδευεις αδικα τα λεφτα σου και να οδηγεις στο θανατο τα ψαρακια μια ωρα νωριτερα!
Βαλε μπολι και ξεμπερδευεις ανεξοδα και εχεις υσηχο το κεφαλι σου (με μετρησεις αμμωνιας,ΝΟ2 και ΝΟ3) οτι δε ταλαιπωρεις τα ψαρακια σου!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-07-10, 14:22
amgamer Ο χρήστης amgamer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

http://www.sera.de/fileadmin/images/...00ml_dfnli.jpg

αυτο το μπουκαλακι λεω...δεν πρεπει να μπει??

παιδια φοβαμαι το μπολι... μπορει να χει αρρωστιες..μπορει να χει χιλια δυο.. δεν λεω προσεκτικοι ειμαστε ολοι.. αλλα θελω τα παντα να τα αρχισω απο την αρχη.τοσο δυσκολο ειναι ?

εγω να σας πω πως τα χω στο μυαλο μου και να μου πειτε! γιατι μπορει να τα χω καταλαβει λαθος.

1) ριχνω αντιχλωριο τη δοσολογια που λεει.
2) ριχνω το nitrivec που εχει βιοκουλτουρες με βακτηρια...
(αυτο θελει καθε μερα καποια δοσολογια απο οτι εχω ακουσει ωστε να βοηθαει να αναπτυσονται τα βακτηρια γρηγορα...)
3)λογικα πρεπει να ριχνω και πολυ λιγη τροφη για να τρωνε τα βακτηρια...
και μετα απο πολλες μερες που το ενυδρειο θα ναι στρωμενο τοτε ριχνω τα ψαρια..

που ειναι τα λαθη μου σας ακουω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-07-10, 14:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
2) ριχνω το nitrivec που εχει βιοκουλτουρες με βακτηρια...
Για αυτο μιλαω .. για ψαξε να βρεις τι περιεχει (πανω γραφει?)

Αν θελεις clean start τοτε πας για την μεθοδο της αμμωνιας με η χωρις νιτριβεκ θα κανει 1 μηνα να στρωσει - το βλεπεις απο τις μετρησεις ποτε ειναι ετοιμο!
Απο που θα παρεις ψαρια? Πως εισαι σιγουρος οτι δε θα "κουβαλανε" αρρωστιες?

Μπολι ανευ ασθενιων ελα να σου δωσω απο τους δισκους μου που δεν εχουν καμια αρρωστια! Αν δεν το εχεις ανοιξει το "μαγικο ζωμο" δωστο πισω και παρε μια τροφουλα η κατι αλλο ... κριμα ειναι τα λεφτα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-07-10, 14:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οτι και να κανεις αν εχεις τεστ που να παρακολουθεις τον κυκλο του αζωτου θα εισαι ασφαλης. καντο οπως λες αν θελεις για να εχουμε αλλο ενα αποτελεσμα στο θεμα "ετοιμα βακτηρια"...αν παρει κανα μηνα να στρωσει το ενυδρειο σου...τοσο θα εκανε και με τροφες μονο οποτε θα σημαινει αδικα λεφτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-07-10, 14:34
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Αφού δεν θέλεις μπόλι, μπορείς να δεις εδώ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

τι πρέπει να κάνεις για να στρώσεις το φίλτρο σου με αμμωνία. Ταπεινή μου άποψη είναι ότι είναι μεγάλη και κουραστική διαδικασία.

Τα βακτηρίδια που δίνουν οι πετσοπάδες τις περισσότερες φορές δεν δουλεύουν. Και λέω τις περισσότερες γιατί στην δική μου περίπτωση, στο πρώτο μου ενυδρείο, δούλεψε. Δεν ξέρω πως αλλά δούλεψε!!! Δυστυχώς όμως εγώ δεν είχα βρει το φόρουμ, εσύ το έχεις βρει, εκμεταλλεύσου την μεγάλη εμπειρία που έχουν πολλοί εδώ μέσα. Αν ξεκίναγα τώρα ενυδρείο θα το έκανα με μπόλι.

Το μόνο σίγουρο είναι πως ότι και αν αποφασίσεις (που μάλλον το έχεις κάνει) μην χρησιμοποιήσεις χρυσόψαρο. Θα το ταλαιπωρήσεις χωρίς λόγο!!

Πάντα φιλικά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-07-10, 21:57
amgamer Ο χρήστης amgamer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

2-3 ατομα απο petshops και 2 φιλοι μου που ειναι του hobby μου ειπαν να ριξω αυτο το υγρο και σε 24 ωρες να βαλω ενα ψαρακι.. και σιγα σιγα μετα απο κανα 3αρι μερες... να βαζω λιγα λιγα...
μου παν οτι ειναι ετοιμα βακτηρια αυτο το μπουκαλακι και οτι τοσα ενυδρεια εχουν φτιαξει ετσι και δεν ειχαν ποτε θεμα.

εγω το δοκιμασα μιας και εμπιστευομαι αρκετα τον φιλο μου γιατι ειχε ενα 120αρι χρονια .
εσεις απο οτι καταλαβα δεν προτιματε τα ετοιμα βακτηρια σωστα?

τι ειναι λαθος σε ολο αυτο?δεν προλαβαινει να γινει σωστα ο κυκλος?
το χει δοκιμασει κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-07-10, 22:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολλοι το εχουν δοκιμασει και δεν ειδαν αποτελεσμα...μπορει κανα 2 να ειδαν φως...αλλα δεκαδες εχουν γραψει εδω οτι αντιμετωπισαν προβλημα.
εισαγοντας ψαρακια σιγα σιγα αποφευγεις πολυ υψηλα ποσοστα αμμωνιας ...αλλα τα ψαρια ταλαιπωρουνται. αυτο θελουμε να αποφυγουμε και αυτο ειναι το λαθος...στοχος μας ειναι να μην υπαρξει παρα ελαχιστη (ανικανη να πειραξει το ψαρι) αμμωνια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-07-10, 22:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Κανε ενα πειραμα:
Βαλε νιτριβεκ και τροφη η αμμωνια και μετα απο 24 ωρες μετρα αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3!

Αν βρεις οτι εχει
Αμμωνια = 0
Νο2 = 0
και ΝΟ3 > 0 (παραπανω απο 0)
τοτε ολοι οι φιλοι σου εχουν δικιο και βαλε ψαρι ...

Αλλιως περιμενε να πανε εκει οι τιμες αυτες!

Αν δεις αμμωνια > 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 0
τοτε ειναι ακαταλληλο να βαλεις ψαρια! Θα τα τσακισεις και κριμα ειναι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-07-10, 01:34
amgamer Ο χρήστης amgamer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

ευχαριστω τους παντες για τις απαντησεις...θα σας ενημερωσω..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-07-10, 09:55
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Θα περιμένουμε νέα σου για το αν τελικά το μπουκαλάκι με τα βακτηρίδια έκαναν δουλειά!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-07-10, 21:25
amgamer Ο χρήστης amgamer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

λοιπον!! το μπουκαλακι λεει οτι σε 24 ωρες μπορεις να εισαγεις ψαρακια.
εμεις το αφησαμε 3 μερες..και σημερα βαλαμε 2 απο αυτα που ειχα.
Ενα γκουραμι και ενα πλατυ.
φαινονται δραστηρια..και χαρουμενα στο καινουργιο τους χωρο.
το μονο προβλημα ειναι το 8 ph ειναι λιγο αλκαλικο..δεν θελω να το κατεβασω με τα φαρμακα...και ειπαμε να αφησουμε τα ψαρακια να κανουν το κυκλο και να το ριξουν. θελω να πιστευω οτι δεν τα ενοχλει το 8αρι..
η θερμοκρασια ηταν λιγο ψηλη σημερα στα 29 και ανοιξα καπακια....
τα φωτα θα παραμεινουν κλειστα και νιστικα οπως πρεπει μετα απο καθε εισαγωγη και η εισαγωγη των ψαριων εγινε οπως πρεπει με σακουλες νερακι... και χρονους.

ελπιζω τα ψαρακια να ναι ευχαριστημενα οπως μου δειχνουν μεχρι στιγμης.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-07-10, 21:35
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Αντιθέτως!!! Ίσα-ίσα που οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι ευσυνειδητοι χομπίστες και δεν θα σου δώσουν μπόλι αν το ενυδρείο τους έχει πρόβλημα. Περισσότερο μπορείς να εμπιστευτείς τον πετσοπά που σου πουλάει ψάρια? Που ξέρεις πόσο υγιεί είναι?[/QUOTE]

+1
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-07-10, 01:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οταν στηνουμε νεο ενυδρειο με ψαρια μεσα (με ή χωρις μπολι, υγρα βακτηρια κλπ) ,η κυριοτερες μετρησεις που πρεπει κατ αρχας να ξερουμε ειναι αυτες για αμμωνια, αμμωνιο και νιτρικα. Φανταζομαι οτι αυτο σου το ειπαν και ο φιλος σου που εχει μεγαλη πειρα αλλα και ο πετσοπας σου, και εχεις ηδη προμηθευτει με τεστ αμμωνιας..
Για την θερμοκρασια , αυξησε την αναταραξη ή βαλε αεραντλια ωστε να υπαρχει επαρκης οξυγονωση. Οι περισσοτεροι εδω μεσα κραταμε την θερμοκρασια πιο χαμηλα με ανεμιστηρακια για ΡC.
Το ΡΗ δεν θα πεσει οσους κυκλους και να κανουν τα ψαρακια σου. Αν μεινεις στα ζωοτοκα δεν χρειαζεται να το πειραξεις, ειναι μια χαρα. Αν θες ομως να βαλεις gurami και νεον οπως λες (αργοτερα) τοτε υπαρχουν τροποι και χωρις την χρηση ζουμιων και φαρμακων. Αλλα τωρα προεχει το στρωσιμο του ενυδρειου !
Σου ευχομαι να εισαι μεσα στους λιγους που καταφεραν να στρωσουν ενυδρειο με την χρηση των υγρων βακτηριων χωρις να χασουν τα ψαρια τους. Σε εμενα παντως πριν χρονια που τα δοκιμασα..εκαναν μια τρυπα στο νερο ...τιποτα δηλαδη και χρειαστηκε καιρος μεχρι να στρωσει το ενυδρειο μου με την χρηση αμμωνιας.

Δωσε μας μετρησεις αμμωνιας -αμμωνιου-νιτρικων και συνεχισε να μετρας καθε μερα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-07-10, 14:43
Noel Ο χρήστης Noel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: boula
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Νομίζω ότι υπάρχει πιο σοβαρό πρόβλημα από το πώς θα κάνεις το στρώσιμο …. Αγόρασες αυτό το φίλτρο http://www.aquaristic.net/jbl-crista...00.html?lang=1 για 200 λίτρα αν κατάλαβα καλά? Και όταν λες μακαρόνι τι εννοείς έχει 2 η JBL ελπίζω να έχεις πάρει το πορώδες και όχι το λείο που είναι για μηχανικό φιλτράρισμα !!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-07-10, 10:01
amgamer Ο χρήστης amgamer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

γεια χαρα ξανα σε ολους!!!
Τα ψαρακια συνεχιζουν και ειναι μια χαρα..χαρουμενα..τρωνε και ειναι ζωηρα με ομορφα χρωματα.

εκανα πολλες συζητησεις με το παιδι που στηνει τα ενυδρεια στο μαγαζι οπου το αγορασα.μου ειπε πολλα...του ειπα και γω πολλα και απο σας..απο οσα μου γραψατε και συμφωνει σε ολα... απλα και ο τροπος που μου ειπε ειναι ο ευκολος και ο πιο πρακτικος και ποτε δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρακια μου οπως με διαβεβαιωσε.
δεν με αφησε να χαλασω λεφτα σε διαφορα τεστ,παρα μονο σε νιτρικα και ph.

οσο για το Nitrivec... το στρωσιμο παιδια πετυχενει.και στο 20λιτρο που ειχα και στο 200λτ... δεν χω καμια απωλεια..
φιλος με 2-3 ενυδρεια ανω των 300λτ παντα με νιτριβεκ και αυτος ποτε προβλημα και απωλειες.

εγω να πω τις παρατηρησεις μου...και τις εμπειριες μου.
ριξαμε 8 καπακια στα 200λτ οπως ελεγε πισω..παρατηρειται οπως αναγραφει κιολας μια παχια ασπρη θολουρα...αυτη σε 2-3 μερες εξαφανιζεται.το μπουκαλακι λεει μεσα σε 24 ωρες οτι ριχνεις τα ψαρακια σου.
εγω διαβασα και ολο τον οδηγο της sera που εχει αναρτησει online και λεει οτι βαζεις ενα 10% μετα απο 2 μερες το 30% των ψαριων κοκ
ετσι και επραξα...αλλα το nitrivec το αφησα 2 μερες για καλο και για κακο να τρεχει μεσα στο ενυδρειο αδειο.

περισσοτερα δεν μπορω να σας πω απο μετρησεις.. γιατι δεν εχω ολα τα τεστ ακομα οπως σας ειπα.μου ειπε το παιδι πως δεν τα χρειαζομαι ακομα γιατι το νερακι μου ειναι καινουργιο αλλα σιγα σιγα να τα αγοραζω.

το ενυδρειο εχει μεσα 7 νεον , ενα πλατυ, 2 καρδιες , ενα γκουραμι... το τελευταιο δεν μου χει συνηθισει το φως... (ισως ειναι εντονο πολυ??) ολο μου κρυβεται σε σπηλιτσες και μας κοιταει απο κει μεσα
-------------------------
σχετικα με το φιλτρο....
ειναι αρκετο σε οσους ρωτησα... σε 1 ωρα κανει το ενυδρειο 3 φορες σχετικα με την αποδοση του αν θυμαμαι καλα?? μετα ειχε το 200αρι που ηταν τεραστιο και ηταν για πολλα περισσοτερα λιτρα.
παντως πολυ φτηνα το χει εκει που μου δειξες εγω θυμαμαι αρχικη 70?

στα δυο κατω στρωματα εχεει φυγει το μπλε στρωμα που ειχε μεσα και εχει μπει το μακαρονι της jbl δεν ειναι ποροδες...ειναι σαν κιμωλια ασπρη δεν ξερω πως αλλιως να το πω.
και ειναι γεματο στα 2 κατω με μακαρονι κ στο πανω με το μπλε υποστρωμα.
-------------------------

Uploaded with ImageShack.us

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amgamer : 20-07-10 στις 10:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-07-10, 10:10
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

H επιτυχια αν εχει στρωσει το φιλτρο μας δεν προσδιοριζεται απο τις απωλειες που εχουμε σε ψαρια η οχι ... Μονο με μετρησεις μπορεις να το δεις!! Ποσο μετρας ΝΟ3?? Ειναι πολυ σημαντικο το τεστακι για αμμωνια θα σου ελεγα να παρεις να ξερεις τι γινεται στο ενυδρειο σου!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-07-10, 10:27
amgamer Ο χρήστης amgamer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
H επιτυχια αν εχει στρωσει το φιλτρο μας δεν προσδιοριζεται απο τις απωλειες που εχουμε σε ψαρια η οχι ... Μονο με μετρησεις μπορεις να το δεις!! Ποσο μετρας ΝΟ3?? Ειναι πολυ σημαντικο το τεστακι για αμμωνια θα σου ελεγα να παρεις να ξερεις τι γινεται στο ενυδρειο σου!!

θα παω να παρω ενα σημερα... να σας ανεβασω και καμια τιμη να δουμε τι γινεται.
με τις ζεστες εχω 29-30 επισης θελω να πω...με ανοιχτα καπακια...
στο μικρο ενυδρειο ειχα φτιαξει κολπακι με εναν 8αρι ανεμιστηρα κ επαιζα στα 25-26 στους καυσωνες... αλλα εδω περα χρειαζομαι καλο στυσιμο...πρεπει να παω να φτιαξω καπακι με ανεμιστηρες...
τις λαμπες τις αναβω για 6 ωρες μονο.. φοβαμαι λιγο αυτες τις μερες με τοσο temp
-------------------------
α! και πειτε μου ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος φωτογραφησης??με υψηλο iso??? τι mode???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amgamer : 20-07-10 στις 10:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-07-10, 11:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amgamer Εμφάνιση μηνυμάτων
α! και πειτε μου ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος φωτογραφησης??με υψηλο iso??? τι mode???
Α τωρα ετυχες σε φωτοχαλια!!! Περιμενε να απαντησουν οι ειδικοι του ειδους!!

Νιτρικα δηλ ΝΟ3 ποσο μετρας? (που εχεις το τεστακι)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-07-10, 15:25
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καλωσορισες!

Για τις τεχνικες φωτογραφισης, ανοιξε καινουριο θεμα στην αντιστοιχη κατηγορια: http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=89

Αφου εχεις τεστ για νιτρικα (ΝΟ3), κανε μια μετρηση και ενημερωσε μας.

Τελος, καλα θα εκανες να αντικαθιστουσες το ναυαγιο (που ειναι τεραστιο για το ενυδρειο σου) το οποιο δεν προσφερει τιποτα (εκτος κι αν σου αρεσει το οπτικο αποτελεσμα) με καποια ευκολα φυτα χαμηλων απαιτησεων.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-07-10, 16:00
amgamer Ο χρήστης amgamer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

NO3= 0
PH = 8
εριξα acid buffer της seachem για να το μειωσω λιγο γιατι μου φαινεται ειναι πολυ αλκαλικο... ελεγε 1 μεζουρα στα 20λτ και ριξα 10 για τα 200...
λεει οτι μετατρεπει το alcalyne σε CO2.

μου λειπει το τεστ αμμωνιας ακομα ε?πως λεγεται? NH3?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-07-10, 18:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amgamer Εμφάνιση μηνυμάτων
NO3= 0
PH = 8
εριξα acid buffer της seachem για να το μειωσω λιγο γιατι μου φαινεται ειναι πολυ αλκαλικο... ελεγε 1 μεζουρα στα 20λτ και ριξα 10 για τα 200...
λεει οτι μετατρεπει το alcalyne σε CO2.

μου λειπει το τεστ αμμωνιας ακομα ε?πως λεγεται? NH3?
Μεχρι τωρα με ΝΟ3 = 0 ... δυστηχως δειχνει αστρωτο το φιλτρο σου! Παρε και τεστακι για αμμωνια αν μετρησεις πανω απο 0 (σχεδον σιγουρο) τοτε τα ψαρακια σου υποφερουν ... δυστηχως!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσιαση Φυτεμενου Ενυδρειου 200lt. kifinas Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 30 13-05-11 02:01
Στυσιμο ενυδριου 350 λιτ. κ.ω.σ.τ.α.ς. Malawi 26 04-07-10 21:10
Ενυδρειο malawi 200lt haplochromis kostaskich Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 11 19-03-09 16:41
εξ.φίλτρο για 200lt gap Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 16-12-08 22:08
pH ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-05-07 09:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09992 seconds with 13 queries