Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-10-16, 01:18   #1
Ξεκίνημα αλγης και ανεπιθύμητοι (?) οργανισμοί σε νέο ενυδρείο
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 24-10-16, 01:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους. Βρίσκομαι σε φάση στρωσίματος νέου ενυδρείου στην 7η ημέρα στρωσίματος.

Οι μετρήσεις του νερού είναι θερμοκρασία 26.8 c (φώτα σβηστά) 28.4 c ( φώτα αναμένα. ΡΗ 7.3 ( πρωί πριν ανοιξει CO2) pH 6.8 αμέσως μόλις κλείσει η ηλεκτροβάνα διοξειδίου. περίπου 1 σταγόνα/sec
NH3, 5ppm (mg/lt) (χρειάζεται περίπου 4ml Διαλύματος 6% αμωνίας ανά εικοσιτετράωρο ημερησίως για να διατηρηθεί σε αυτά τα επίπεδα). για τα 400lt νερού του ενυδρείου
ΝΟ2 1ppm (7η μέρα)
ΝΟ3 1ppm
KH 8
GH 12
Λειτουργουν 4 λάμπες Τ5 54W η κάθε μία
2 Αnubias red light , 1 Anubias aquarium lamp white + 1 jbl solar ultra tropic για περίπου 8,5 ωρες ημερησίως που ανοίγουν και κλείνουν ανά δύο με μία ώρα καθυστέρηση.Λειτουργούν δύο φίλτρα 1 jbl crystal E1901 green line και ένα ιδιοκατασκευή εσωτερικό φίλτρο με ενυδρειακό ''τριαντάρι'' σφουγκάρι 50Χ50X5 cm (Αμβούργου) με αντλία 1000 lt/h.
Το πρόβλημα που παρατηρείται είναι
Ασπρη άλγη πάνω στο ξύλο του ενυδρείου και σε τμήματα του χαλικιού. Σήμερα δε, άρχισε να διαλύεται από μόνη της και να σκορπίζεται στο νερό! Ενα είδος μάλλον διαφανούς ''γλίτσας'' πάνω σε βεντούζες και εξοπλισμό του ενυδρείου. Καφέ άλγη πάνω σε ορισμένα φυτά Ανούμπιας και sagittaria subulata. Tα φύλλα των vallisneria gigantea δίχνουν σαν να σαπίζουν (λειώνουν οι άκρες τους). Οι Alteranthera rosaefolia χάνουν κάποια από τα κάτω φυλλαράκια τους. Τα Ηemianthus callitrichoides (Cuba) ; έχουν φύγει από το βυθό περίπου το 20% από αυτές που αρχικά φυτεύτηκαν!
Υπάρχουν τουλάχιστον δύο μικρά σαλιγκάρια, μάλλον ''λαθρεπιβάτες''
Eίναι τα παραπάνω φυσιολογικά; Χρειάζεται να λάβω κάποια μέτρα; Μήπως έχει κανείς διαθέσιμο ''μπόλι'' κοντά στη Κηφισιά για να επιταχύνω τη διαδικασία στρωσίματος, ώστε να κοπεί η αμωνία, να γίνει αλλαγή νερού και ίσως να προστεθούν αλγοφάγα ψάρια, γαρίδες ή σαλιγγάρια;
Εμφανίσεις: 2748
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-16, 03:26
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Για την γλιτσα θα σου δωσω την κλασσικη απαντηση,ειναι μυκητας
που εμφανίζεται σχεδόν σε όλα τα νεοστημενα ενυδρεια και φευγει
μονος του.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-16, 03:41
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Καλησπερα η γλιτσα ειναι μυκητας και θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει μονος του.
Η καφε αλγη που εχεις ειναι απο το πολυ φως και σαν νεοστημενο ενυδρειο επρεπε να ξεκινησεις με τις 2 λαμπες πρωτα μετα απο κανα μηνα τις αλλες 2 μεχρι να ριζοσουν τα φυτα γιατι θα γεμισεις αλγη με τοσο φως και με φυτα που ειναι φρεσκοφυτεμενα.
Η καφε αλγη στα φυτα ειναι απο το πολυ φως και το σαπισμα απο ελειψη καποιον στοιχειων η επειδη ειναι φρεσκοστημενο καποια θα λιωσουν απο την μεταφυτευση.
Τι υποστρωμα εχεις?? Εννοειτε δεν λιπαινεις ακομα.
Για μενα ασε 2 λαμπες να μειωσεις λιγο την καφε αλγη.
Co2 εχεις μια φυσαλιδα το δευτερολεπτο αν καταλαβα καλα??
Αν ναι τωρα που δεν εχεις ψαρια μεσα ανεβασε σε 4-6 να βοηθησεις να φυγει η αλγη και να παρουν τα πανω τους τα φυτα.
Ψαρια μην βαλεις ακομα αφου δεν εστρωσες αλλα γαριδες πρεπει να περασει κανα τριμηνο γιατι ο βυθος πρεπει να ειναι καλα στρωμενος και οριμος.
Ξεκινα με αυτα και μας ενημερωνεις τι γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-16, 08:23
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Καλως μας ηρθες.
Το λαθος που εχεις κανει για εμενα ειναι οτι πουσσαρεις το ενυδρειο πριν ακομη στρωσει!
Φωτα,διοξειδιο,φυτα.Τα φυτα τραβανε ζορι με την αμμωνια.Κανε λιγο υπομονη να ξεκινησει η βιολογια σου και μετα ανεβαινεις σε φωτα,λιπανση,διοξειδιο.
2 λαθος καινουργιο ενυδρειο χωρις φορμα παρουσιασης και φωτογραφια!
Θα σε μαλωσω
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-16, 08:59
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Εχεις δίκιο! Μάλλον προκειται για την ανυπομονησία και τον υπερβολικό ενθουσιασμό του αρχαρίου! Θα κόψω τις μισές λάμπες και θα αυξήσω το διοξείδιο! Δεν ήξερα ότι η αμωνία βλάπτει τα φυτά! Για την ακρίβεια νόμιζα ακριβώς το αντίθετο, καθώς τα περισότερα λιπάσματα κήπου, έχουν για βάση τους την ...αμωνία. Επιπλέον αύξησα το φωτισμό, γιατί διάβασα ότι η Eleocharis parvula, Alternanthera rosaefolia και η Bacopa caroliniana που φύτεψα και αγόρασα κάπως παρορμητικά, χρειάζονται ακόμη περισσότερο φωτισμό και από τον συνολικά εγκατεστημένο στο ενυδρείο μου. Θεωρησα δε ,ότι ο λίγος φωτισμός ήταν η αιτία που αναπόδιασαν και ήδη έχω ζητήσει από το Καυκά άλλες δύο λάμπες sylvania grolux γιατί σκόπευα να αυξήσω και άλλο το φωτισμό! Θα προσπαθήσω να παραρουσιάσω το ενυδρείο, παρότι βρίσκεται σε φάση κατασκευής.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-16, 09:14
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Πόσα λίτρα και τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-16, 09:22
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Πριν αυξησεις το διοξειδιο βαλε φωτογραφια.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-16, 10:59
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

και γω eleocharis parvula έχω και αν δεν πιάσει καλά να ριζώσει το μόνο που θα κάνει το παραπάνω φως είναι άλγη.
και μετα μόλις ριζώσει θέλει με μέτρο τα λιπασματα και ο φωτισμός.
το co2 να είναι σε καλα επίπεδα για να μην σου κιτρινιζουν τα φύλα τώρα ειδικα στην αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-10-16, 17:01
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Να ρωτήσω και εγω παιδια για την καφε άλγη,που παρουσιαστηκε και στον
AGGELOSAR. Μου είχε παρουσιαστει και εμενα και σε ποστ που άνοιξα μου προταθηκε απο άλλα μελη,να μειωσω τον χρόνο του φωτισμου.Σε υπόμνημα που βρήκα,εδω στο φόρουμ διάβασα το εξής.
"Τι φταίει:Είναι πιθανότερο να εμφανιστεί σε ενυδρεία με χαμηλό φωτισμό και σε νέα ενυδρεία (που έχουμε στήσει πρόσφατα) όπου το άζωτο (Ν) είναι χαμηλό και φωσφορικά (P).

Αντιμετώπιση: Πιο ισχυρός φωτισμός μπορεί να την καταπολεμήσει αλλά και πάλι θα μπορούσε να επιβιώσει σε σκιασμένα φύλλα των φυτών όπως επίσης στο γυαλί του ενυδρείου,...."
Προς θεού δεν αμφισβητω κανέναν,απλά όσο να ναι έχω λίγο μπερδευτει.
Θέλει λοιπον πιο ισχυρο φωτισμό με μικρότερη διαρκεια; ή κάτι άλλο.
Και αν ναι προσθέτουμε ταινία led;
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-10-16, 23:20
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσα λίτρα και τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;
Eίναι 450 λτ 1.50Χ0.50Χ0.60 μ Καθαρό νερό πρέπει είναι περίπου 400λτ.
-------------------------
Το υποστρωμα είναι της Jbl 3 cm πάχος + 3-4 cm μαύρο βαλσατικό χαλίκι κοκομετρίας της τάξης των 2mm. Στα λοφάκια πρόσθεσα μεταξύ υποστρώματος και χαλικιού άλλα 3 με 6 mm jbl Manado ένα είδος είδος πορώδους χαλικιού που υποτίθεται ότι δεσμεύει μέσα στους πόρους του θρεπτικά συστατικά.
Ηδη άφησα 2 λαμπες να μειώσω την καφε αλγη.
Πράγματι έχω μια φυσαλιδα το δευτερολεπτο.
Με 4-6 φυσαλίδες ανα δευτερόλεπτο, το δοκίμασα και γίνεται χαμός! Θόλωσε όλο το ενυδρείο και επιτάχυνε τη διάλυση της λευκής άλγης στο ξύλο. Μπουκώνει όμως και το φίλτρο καθώς από καιρό σε καιρό ακούγεται κάτι σαν βράσιμο μέσα στο φίλτρο και μετά γεμίζει ο τόπος φυσαλίδες. Επιπλέον τα δύο τρία σαλιγγαράκια λαθρεπιβάτες, βγήκαν στην επιφάνεια ένδειξη πως μάλλον η ποσότητα co2 μάλλον είναι υπερβολική. Το έβαλα αυτοβούλως στις δύο φυσαλίδες /sec και πάλι το ενυδρείο μοιάζει σαν να είναι γεμάτο με κουνημένο Περιέ! Επιπλέον επί την ευκαιρία. Χρειάζεται αντεπίστροφο στο Co2 και αν ναι που μπαίνει; ¨Οταν κλείνει η μαγνητική βάνα από ότι φαινεται, το σωληνάκι γεμίζει με νερό και όταν ξανανοίγει, ξεκουκουμπώνεται από το διαχύτη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 24-10-16 στις 23:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-16, 00:01
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Ναι βαζεις αντεπιστροφη οπου θες στο σωληνακι.
Αλλιως αν κοπει καπου ολο το νερο θα το βρεις στο πατωμα.
Απο τι καταλαβα το co2 το εβαλες στην εισοδο του φιλτρου.
εχεις βαλει και υαλοβαμβακα στα καλαθια του φιλτρου? Αν ναι αυτο σου κανει την ομιχλη μεσα στο ενυδρειο. Το ειχα και γω αυτο το προβλημα με τον υαλοβαμβακα και το co2 και μολος εβγαλα τον υαλοβαμβακα ολα κομπλε.
Τι φιλτρο εχεις??
Τα υποστρωματα σου ειναι πολυ καλα και δεν χρειαζεσαι λιπασμα ακομα.
Αν εχεις βαμβακι βγαλτο απο το φιλτρο και βαλε 4 φυσ/sec και σιγα σιγα θα φτιαξουν ολα.
Πολλα τα λιτρα σου για 1φυσ/sec
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-10-16, 08:04
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παρε ενα co2 μετρητη. Τo ph καλυτερα να το κρατας χαμηλοτερα απο το 7, η συνεχης διακυμανση πανω και κατω του 7 δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ζωντανα μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-10-16, 10:34
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε ενα co2 μετρητη. Τo ph καλυτερα να το κρατας χαμηλοτερα απο το 7, η συνεχης διακυμανση πανω και κατω του 7 δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ζωντανα μεσα.
Ηδη το PH ''παίζει'' μεταξύ 6.5 και 6.8 με τις νέες μετρήσεις και δύο φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο. Ακόμη και αυτή η παράμετρος δεν έχει σταθεροποιθηθεί γιατί ακόμη γίνονται συνέχεια αλλαγές στη δοσολογία του co2.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-10-16, 10:42
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι βαζεις αντεπιστροφη οπου θες στο σωληνακι.
Αλλιως αν κοπει καπου ολο το νερο θα το βρεις στο πατωμα.
Απο τι καταλαβα το co2 το εβαλες στην εισοδο του φιλτρου.
εχεις βαλει και υαλοβαμβακα στα καλαθια του φιλτρου? Αν ναι αυτο σου κανει την ομιχλη μεσα στο ενυδρειο. Το ειχα και γω αυτο το προβλημα με τον υαλοβαμβακα και το co2 και μολος εβγαλα τον υαλοβαμβακα ολα κομπλε.
Τι φιλτρο εχεις??
Τα υποστρωματα σου ειναι πολυ καλα και δεν χρειαζεσαι λιπασμα ακομα.
Αν εχεις βαμβακι βγαλτο απο το φιλτρο και βαλε 4 φυσ/sec και σιγα σιγα θα φτιαξουν ολα.
Πολλα τα λιτρα σου για 1φυσ/sec
Η διαχυση διοξειδιου μεσω του φιλτρο εχω διαβασει οτι αφαιρει μερος της βιολογιας.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-10-16, 10:57
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δεν έχω βαμβάκι στο φίλτρο, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο τί ενοούμε φυσαλίδα! Επειδή δεν έχω αντεπίστροφο, παρατήρησα ότι μπαινοβγαίνει νερό μέσα στο ντιφούσερ αυξομειώνοντας αντίστοιχα το μέγεθος της φυσαλίδας! Αρα από ότι φαίνεται με τη παρούσα κατάσταση χωρίς αντεπίστροφο ή φυσαλίδα αλλάζει δραματικά σε μέγεθος κάνοντας μάλλον άνευ νοήματος τη συζήτηση για φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο. Η δικιά μου φυσαλίδα είχε μήκος περίπου 1,5 cm προχτές και μόλις ξαναέβαλα το σωληνάκι χτές που έφυγε από το ντιφούσερ είχε μήκος μόλις .5cm! Aρα η συζήτηση για φυσαλίδες, από ότι κατάλαβα, είναι μάλλον , άνευ πραγματικού νοήματος και απολύτως σχετική! Ϊσως ένας μετρητής CO2 είναι η πραγματική λύση για να ξέρουμε πόσο πραγματικά co2, μπαίνει στο ενυδρείο, όπως μου υπέδειξαν, εδώ στο forum, αλλά ...δε ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό και πρέπει να το ψάξω!
Το φίλτρο στο οποίο ''ρουφιέται'' το Co2 σε ποσοστό περίπου 70%, είναι JBL Crystal E 1901 Greenline, με τα εργοστασιακά του υλικά χωρίς βαμβάκι, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα, ήταν στο μέγεθος της φυσαλίδας, άρα στην υπερβολική ποσότητα διοξειδίου που απελευθέρωνα στο ενυδρείο, κάτι που φαινόταν και δια γυμνού οφθαλμού! Λόγω ασχετοσύνης, ίσως δεν έχω εγκαταστήσει σωστά το Co2 και πρέπει και αυτό να το ψάξω, αρχίζοντας με το αντεπίστροφο, το μέγεθος της φυσαλίδας, αλλά και μία πιο αντικειμενική μέτρηση του Co2.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-10-16, 11:10
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Εχεις μετρητη φυσσαλιδων στο συστημα?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-10-16, 19:16
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαχυση διοξειδιου μεσω του φιλτρο εχω διαβασει οτι αφαιρει μερος της βιολογιας.
Αυτό έχω αρχίσει να φοβάμαι και εγώ! Το PH μου τώρα σε δύο μόλις μέρες παίζει μεταξύ 6.5 και 6.8, όταν πριν από μόλις τρεις μέρες χωρίς Cο2 ήταν 7.4! Δεν ξέρω πολλά ούτε από βιολογία αλλά ούτε και από co2. Σιγουρα όμως τέτοιες διακιμάνσεις και μάλιστα απότομες προς το πιο ''όξινο'' μαζί με μία πτώση περίπου 1,5 C που προξένησαν οι αλλαγές, (κλείσιμο του ενός από τους δύο θερμαντήρες και μείωση του φωτισμού στο μισό, φοβάμαι, πως πράγματι ενδέχεται, καλό να μην κάνουν στην ωφέλιμη μικροβιολογία. Πάντως στα φυτά, υπήρξε μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο και σίγουρα όσον αφορά τη διάλυση της άσπρης άλγης. Τώρα αν διαλύω με αυτά τα πειράματα, τα νιρομπάκτερ και τα νιτροσομονάς, δεν αποκλείεται καθόλου. Αν κρίνω από τα σαλιγγαράκια που έχω ως λαθρεπιβάτες στο ενυδρείο, μάλλον το Co2 το έβρισκαν υπερβολικό, καθώς μετά από κάποια ''πειράματα με το Co2 έγιναν ''σπρίντερ'' και ανέβηκαν με υπερβολική ταχύτητα για σαλιγγάρια προς την επιφάνεια! Τώρα με τη παρούσα δοσολογία 2 ''παλιές σταγόνες μεγέθους περίπου 1,5cm η κάθε μία και τωρα 3-4 σταγόνες περίπου .5cm τα πράγματα δείχνουν, οπτικά τουλάχιστον, πολύ καλύτερα, όσον αφορά τους ''ορατούς'' κατοίκους. Επιπλέον, την ''ακούνε'' οι ''κακοί'' κάτοικοι, λευκές κυρίως και ίσως οι καφέ άλγες, και η γλίτσα, αγνοώντας βέβαια τι γίνεται με τους ωφέλιμους μικροσκοπικούς! Πάντως τα σημερινά test δείχνουν ακόμη και σήμερα πρόοδο όσον αφορά τα νιτρώδη που βρίσκονται εκτός κλίμακας μετρήσεων και βήμα σημειωτόν όσον αφορά τα νιτρικά που κυμαίνονται χοντρικά στα 7 με 10 ppm. Παθαίνοντας μαθαίνουμε. Το ενυδρείο, δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση, όσο μπορεί να υποθέτει κανείς!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αυξησεις το διοξειδιο βαλε φωτογραφια.
Πως ανεβαίνουν οι φωτογραφίες; Δεν έχω ιδέα πως γίνεται!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 25-10-16 στις 19:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-10-16, 19:56
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Πως ανεβαίνουν οι φωτογραφίες; Δεν έχω ιδέα πως γίνεται![/QUOTE]

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80563
κοιτα εδω
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-10-16, 20:34
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν υπάρχουν "λευκές" άλγες. Ή μάλλον υπάρχουν αλλά είναι σπανιότατες και εμφανίζονται σε άλλου είδους ενυδρεία ή λίμνες. Αν μιλάς για τον μύκητα, δεν έχει καμία σχέση με το διοξείδιο.

Ο μετρητής co2 συνήθως είναι ένας διαφανής πλαστικός σωλήνας (ή κάτι παρόμοιο) που μέσα του ρίχνεις λίγο νερό από το ενυδρείο και 2-3 σταγόνες από το υγρό του τεστ. Τον έχεις μόνιμα μέσα και ανάλογα με το χρώμα που παίρνει σου δείχνει αν έχεις αρκετό διοξείδιο, λίγο ή πολύ.

Σε ότι αφορά την είσοδο του διοξειδίου στο φίλτρο, όσο αυτό λειτουργεί κανονικά και υπάρχει ροή την βιολογία δεν την βλάπτει. Πρόβλημα μπορεί να προκύψει μόνο στην περίπτωση που το φίλτρο μείνει εκτός λειτουργίας για πολλές ώρες (πόσες δεν υπάρχει κανόνας, πάντως μιλάμε για πάρα πολλές) και το αέριο εγκλωβιστεί μέσα του...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξεκίνημα με φυτεμένο ενυδρείο Makrovoutis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 09-10-14 13:36
Ψάρια και Οργανισμοί Εσωτερικών Υδάτων της Ελλάδας neos Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 3 09-10-12 12:26
A.T.O.E. (¶γνωστης Ταυτότητας Οργανισμοί στο Ενυδρείο) Γιώργος Κ Αναγνωρίσεις ειδών 4 02-04-11 17:21
αναγνωριση αλγης rastafarian Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 19-01-11 13:28
ιχνη αλγης alfacom Γλυκό νερό - Γενικά 2 02-07-04 16:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07504 seconds with 15 queries