Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-10-13, 23:08   #1
Ερώτηση Άσχετου
sofos76
Member
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος 09-10-13, 23:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μπορεί η ερώτηση να φανεί χαζή αλλά θέλω να είμαι 100% σίγουρος

Ετοιμάζω την ελαφρόπετρα που πήρα σήμερα από το Praktiker σύμφωνα με τις οδηγίες του Delta66 (και τον ευχαριστώ πολύ γιατί όλες του οι οδηγίες, μου ήταν πολύ χρήσιμες για να συνεφέρω το ενυδρείο μου) για να την βάλω αύριο στο δεύτερο φίλτρο μου..
Την ελαφρόπετρα μπορώ να την βάλω μέσα σε κάλτσα ?? (κάτι σαν αυτό) για ποιο εύκολη αφαίρεση της όταν θέλω να καθαρίσω το φίλτρο. Η θα δημιουργήσω πρόβλημα στο ροή του νερού ? Προσωπικά δεν βλέπω πρόβλημα αλλά ας το σιγουρέψω.
Εμφανίσεις: 3432
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-13, 23:14
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Μπορείς!
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-13, 23:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτην την καλτσα δεν την εχω δουλεψει και δεν ξερω.
Παντως δεν πρεπει να παρεις σμιχτη. (η σμιχτη καλτσα ειναι για ανθρακα, τυρφη κλπ που εχουν σκονη μεσα)
Πρεπει λοιπον να εχει τοσο μεγαλο ματι, οσο να μη φευγει απο μεσα το υλικο.
Οσο πιο μεγαλο τοσο το καλυτερο, για να εχει καλη ροη το νερο μεσα.
H sera εχει ενα διχτυωτο (sera filter media bags) που κανει για βιολογικα υλικα.
https://www.sera.de/en/products/in_c...edia-bags.html
Το καλυτερο παντως ειναι να ειναι χυμα και η καλυτερη λυση σε αυτο, ειναι τα φιλτρα που εχουν καλαθακια για τα υλικα, με μοναδικο μειονκετημα οτι μειωνεται ο χωρος του καδου.
-------------------------
Προσοχη ομως.
Εχει ενα κλιπακι για να κλεινει, το οποιο εχει μεσα ενα ελατηριο το οποιο σκουριαζει.
Βγαζουμε τελειως το κλιπ, και ειτε δενουμε το σπαγγακι που εχει με σκετο κομπο, ειτε ολο το διχτακι κομπο στην στην ακρη, για να κλεινει.
Ειτε δεν το δενουμε και καθολου. Αν μπει στο φιλτρο εφαρμοστα, δεν βγαινει τιποτα απο μεσα.
--------------------------
Ποιο ειναι το φιλτρο σου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-10-13 στις 23:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-13, 23:29
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή

περιτυλιγμα απο ανθοδεσμη . οτι καλυτερο για μενα .
-------------------------
μικρα πουγκια πανω απο 6 και ανα 20 μερες βγαζε ενα απο τα 6 και βραζε το να εισαι καθαρος και σωστος κατα την αποψη μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Racikos : 09-10-13 στις 23:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-13, 00:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Racikos Εμφάνιση μηνυμάτων
μικρα πουγκια πανω απο 6 και ανα 20 μερες βγαζε ενα απο τα 6 και βραζε το να εισαι καθαρος και σωστος κατα την αποψη μου
too much
Ποιος θα το κανει αυτο?

Βρασιμο καθε 6-12 μηνες, στο ενα τριτο των βιολογικων (εναλλαξ), ειναι υπεραρκετο.
Ενδιαμεσα, οποτε χρειαζεται αναλογα το ενυδρειο και τη βρωμα του, ενα απλο κουνημα των βιολογικων σε νερο που εχουμε βγαλει απο το ενυδρειο, φτανει.

Τα μηχανικα να κραταμε καθαρα για να προστατευουν τα βιολογικα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-13, 00:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

προσωπικα το βιολογικο το ειχα μια ζωη χυμα, αλλα αν το βαλεις σε καλσα σιγουρα ειναι πολυ ευκολοτερη η συντηρηση του φλτρου σου.
Αυτο της sera ειναι μια χαρα νομιζω.
Εχω χρησιμοποιησει για μικρο χρονικο διαστημα τουλι για ανθρακα και δεν εδειξε να εχει προβληματα, αλλα δεν ξερω αν κανει για μακροχρονια χρηση, παντως το σιγουρο ειναι πως ειναι καταλληλο για τροφιμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-10-13, 22:36
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

να ρωτησω και εγω εδω.
Σιτα τετοιου τυπου κανει για να βαλεις μεσα βιολογικο?
εχω καμποση που μου περισσευει.Δεν εχει τιποτα μεταλλικο.(εξωτερικα τουλαχιστον)Ειναι σαν υφασμα σχεδον(διπλωνεται ανετα)

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-13, 06:39
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
H sera εχει ενα διχτυωτο (sera filter media bags) που κανει για βιολογικα υλικα.
https://www.sera.de/en/products/in_c...edia-bags.html
Το καλυτερο παντως ειναι να ειναι χυμα και η καλυτερη λυση σε αυτο, ειναι τα φιλτρα που εχουν καλαθακια για τα υλικα, με μοναδικο μειονκετημα οτι μειωνεται ο χωρος του καδου.
-------------------------
Προσοχη ομως.
Εχει ενα κλιπακι για να κλεινει, το οποιο εχει μεσα ενα ελατηριο το οποιο σκουριαζει.
Βγαζουμε τελειως το κλιπ, και ειτε δενουμε το σπαγγακι που εχει με σκετο κομπο, ειτε ολο το διχτακι κομπο στην στην ακρη, για να κλεινει.
Ειτε δεν το δενουμε και καθολου. Αν μπει στο φιλτρο εφαρμοστα, δεν βγαινει τιποτα απο μεσα.
--------------------------
Ποιο ειναι το φιλτρο σου?
Τελικά έβαλα αυτό που μου πρότεινες και αφαίρεσα το κλιπ .
Φίλτρα έχω 2 τα Eheim 2217 στο ένα έχω 2λιτρα πλέον (είχα 1 λιτρο) siporax και 2 λίτρα substrat και στο δεύτερο είχα άνθρακα και σφουγγάρι, αφαιρέθηκε τελείως ο άνθρακας και μπήκε η ελαφρόπετρα περίπου 3 λίτρα

Αλήθεια το substrat να το βράσω κάποια στιγμή ή να το αντικαταστήσω ? δεδομένου ότι τρέχει τουλάχιστον 7 χρόνια και το μόνο που του κάνω είναι ελαφρύ ξέπλυμα με νερό ενυδρείου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω και εγω εδω.
Σιτα τετοιου τυπου κανει για να βαλεις μεσα βιολογικο?
εχω καμποση που μου περισσευει.Δεν εχει τιποτα μεταλλικο.(εξωτερικα τουλαχιστον)Ειναι σαν υφασμα σχεδον(διπλωνεται ανετα)
Φίλε μου τι να σου πω, εγώ προσωπικά υλικά που δεν είναι για ενυδρειακή χρήση ή υλικά που δεν είναι για φύλαξη τροφίμων δεν θα εμπιστευόμουν.. Αλλά ας απαντήσουν και οι ποιο έμπειροι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-10-13, 13:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια το substrat να το βράσω κάποια στιγμή ή να το αντικαταστήσω ? δεδομένου ότι τρέχει τουλάχιστον 7 χρόνια και το μόνο που του κάνω είναι ελαφρύ ξέπλυμα με νερό ενυδρείου
Θα χωρισεις το υλικο σε 4 μερη (2 για καθε φιλτρο) και θα βραζεις το ενα απο αυτα εναλλαξ, καθε 6 μηνες.
Ετσι καθε δυο χρονια θα εχεις αντικαταστησει ολο το υλικο με "καινουριο".
Το ενυδρειο δεν θα εχει προβλημα με τη βιολογια του, αφου καθε φορα που το κανεις αυτο, θα καθαριζεις μονο το 1/4 του συνολικου υλικου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
1,5 Ετος λειτουργίας gplatakis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 3 14-07-10 23:48
Aσχετος beteranos Αρχάριοι γλυκού νερού 0 12-11-08 00:54
ασχετος απο φυτα konstantinos. Γλυκό νερό - Γενικά 3 22-08-08 01:29
ασχετος odin79 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 14-04-08 14:08
Βοηθεια Ασχετος ΚΚΩΣΤΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 2 24-03-08 08:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04720 seconds with 15 queries