Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-03-18, 21:25   #1
Χρυσοψαρα lion head & oranda mix
Dimitraka
Junior Member
Εγγραφή: 14-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Dimitraka Ο χρήστης Dimitraka δεν είναι συνδεδεμένος 14-03-18, 21:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας .. Είμαι καινούργια σε όλο αυτό και έχω μερικές ερωτήσεις για όποιον μπορεί να με βοηθήσει . Έχω πάρει δύο χρυσοψαρα 1 lion head το οποίο το έχω σε ένα ενυδρείο περίπου 10lt με φίλτρο και έχω πάρει και ένα αντιχλωριακο. Και το άλλο oranda mix σε ένα λίγο πιο μικρό ενυδρείο . Χωρίς φίλτρο . Σύντομα θα μπουν σε μεγαλύτερο ενυδρείο . Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής : 1) πως μπορώ να ξεχωρίσω το φύλλο ; έχω διαβάσει άρθρα αλλά και πάλι είναι πολύ δύσκολο . 2) το μικρό φίλτρο που έχω πάρει νομίζω ότι δημιουργεί πολύ του μέσα στο νερό και έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να κολυμπήσει . Μπορεί να είναι και η ιδέα Μου . Και κάθετε χαμηλά κάτω από το φίλτρο . 3) τροφή τους δίνω 1 κόκκο το πρωί και 1 το βράδυ . Είναι σωστό ; 4) ηλικία να φανταστώ έπρεπε να ρωτήσω πριν τα αγοράσω ε ; τώρα είναι 5-6 cm το καθένα .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Εμφανίσεις: 4760
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-18, 00:23
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

καλως ηρθες .το φυλλο απο τα χρυσοψαρα σου και την ηλικια τους ,στην παρουσα φαση δεν χρειαζετε να την μαθεις,γιατι εχεις κατι σημαντικοτερο να σε απασχολει. το θεμα ειναι αν θα ζησουν σε αυτες τις συνθηκες.αυτο που ειναι να κανεις ειναι να τους προσφερεις περισοτερα λιτρα με καλη φιλτρανση,και να διαβασεις εδω στο φορουμ τι χρειαζοντε τα χρυσοψαρα.φιλικα παντα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-18, 05:10
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Διαβασε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-18, 10:53
Dimitraka Ο χρήστης Dimitraka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Το διάβασα .. Ευχαριστώ πάρα πολύ . Θα προσπαθήσω να τα εφαρμόσω όλα .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-18, 22:44
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Θα πρέπει να μπουν άμεσα σε μεγαλύτερο χώρο με εξωτερικό φίλτρο , καθώς αυτή τη στιγμή κινδυνεύουν άμεσα.
Ειναι μικρά ακόμα για να ξεχωρισεις φύλλο.
Κσλο είναι στην παρούσα φάση να κάνεις κάθε μέρα αλλαγη το μισο νερό, πάντα με αντιχλωριο και σωστή θερμοκρασία του νερού της αλλαγής και να μην πολυ ταΐζεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-18, 15:46
Dimitraka Ο χρήστης Dimitraka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Μαύρισε το χρυσόψαρο

Παιδιά έχει μαυρίσει το χρυσόψαρο μου ... ξέρετε τι μπορεί να είναι ;;;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-18, 17:47
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitraka Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά έχει μαυρίσει το χρυσόψαρο μου ... ξέρετε τι μπορεί να είναι ;;;;;;;;;;
Σου απαντήσαν τα παιδιά πιο πάνω.
Δεν μπορούν να ζήσουν σε τόσα λίτρα τα χρυσόψαρα.
Απλά αργοπεθαίνουν...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-18, 20:01
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλησπέρα τι εννοείς μαύρισε ?? ¶λλαξε χρώμα ??
Πήρες ενυδρείο κατάλληλο για χρυσόψαρα ?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-18, 20:13
Dimitraka Ο χρήστης Dimitraka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Πήγα πήρα σήμερα ενυδρείο 30 lt με φίλτρο και επίσης πήρα το aquarium starter της tetra και το aqua safe επίσης της tetra . Μου είπαν επίσης να βάλω λίγο αλάτι για να καθαρίσει αυτό που έχει . Τι άλλο να κάνω ;; τι είναι αυτό ; Γιατί έχει μαυρίσει ;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-03-18, 20:18
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Θα σε στεναχωρήσω αλλα 30 λιτρα δεν κάνει ουτε για γαριδες .
Ζητα μπολι για το φίλτρο και μετέφερε τα ψαρια σε ενα πλαστικό κουτι 60 λιτρα μεχρι να δεις τι θα κανεις .
Παίρνεις πράγματα που δεν χρειάζεσαι και δινεις λεφτα χωρις λόγο. για το καλο σου το λεω .
Τι φιλτρο εχεις ? Μπορεις να βαλεις φωτογραφια το ψαρι ? Δεν καταλαβαίνω το μαύρισε που αναφέρεις. Ολόκληρο? Στίγματα?
Το αλατι που ειναι να το βαλεις δεν καταλαβα .....

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-03-18, 23:45
Dimitraka Ο χρήστης Dimitraka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Μα ο κύριος που το πήρα μου είπε ότι κάνει το ενυδρείο . Είναι αρκετά μεγάλο .. Πόσο μεγαλύτερο πια ; το ψάρι είναι τόσο μικρό . Εγώ τώρα ρωτάω για την ασθένεια .. Δεν ξέρω και πως να ανεβάσω φωτογραφία εδώ . Δεν ξέρω τι πάει λάθος . Μου είπε για μια θεραπεία για αυτα τα μαύρα στίγματα στο σώμα του και τα μαύρα πτερύγια . Και σκέφτομαι να την κάνω . Προς το παρον μου είπε να ρίξω λίγο αλάτι μεσα στο νερο . Το φίλτρο είναι tecatlantis 230V , 50HZ, 3.5W .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-03-18, 23:57
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δες εδώ πως ανεβάζουμε φωτογραφίες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99089
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-03-18, 00:02
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitraka Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ο κύριος που το πήρα μου είπε ότι κάνει το ενυδρείο . Είναι αρκετά μεγάλο .. Πόσο μεγαλύτερο πια ; το ψάρι είναι τόσο μικρό . Εγώ τώρα ρωτάω για την ασθένεια .. Δεν ξέρω και πως να ανεβάσω φωτογραφία εδώ . Δεν ξέρω τι πάει λάθος . Μου είπε για μια θεραπεία για αυτα τα μαύρα στίγματα στο σώμα του και τα μαύρα πτερύγια . Και σκέφτομαι να την κάνω . Προς το παρον μου είπε να ρίξω λίγο αλάτι μεσα στο νερο . Το φίλτρο είναι tecatlantis 230V , 50HZ, 3.5W .
Νομίζω ότι κάπου εδω θα πρέπει να επιλέξεις αν θα ακούς τον κύριο που το πήρες ή εμάς...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-03-18, 00:19
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Οι ασθένειες σχετίζονται με τις συνθήκες που διατηρεις έναν ζωντανό οργανισμό.
Προσπαθώ να σου εξηγήσω οτι αν δεν ζει οπως πρέπει, συνεχεια θα σε νοιάζουν μονο οι ασθένειες και οχι το ενυδρείο.
Δεν γινεται να στρωνεις ενα ενυδρειο με άρρωστο ψαρι και να ρίχνεις υγρα βακτήρια αντι να βαζεις μπολι . Θα πεθάνει πριν την ωρα του .
Επισης λες ενα τόσο δα ψαρακι , και θα μεινει τοσο δα! οσο το περιορίζεις . Τα όργανά του θα γίνουν μια μάζα και παλι θα έχεις προβληματα .
Βαλε φωτογραφιες αν μπορέσεις πάρε ενα πλαστικό δοχείο και μπολι για το φίλτρο αύριο.
Σου τα λεω ολα αυτα για καλό.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-03-18, 01:21
Dimitraka Ο χρήστης Dimitraka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παιδιά προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία αλλά κάτι πάει στραβά . Δεν με αφήνει . Προσπάθησα να ανεβάσω και φώτο από το internet που έχει παρόμοια με μένα αλλά πάλι τα ίδια . Είμαι καινούργια σε όλο αυτό και γι'αυτό προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερα μπορώ . Δεν θέλω να θίξω κανέναν . Μπορεί και να μην ξέρω ούτε τα βασικά . Τι είναι το μπολι ; και τι το κάνω ; όλα ξεκίνησαν από ένα ψαρακι που πήρε η αδερφή μου σε ένα μικρό πλαστικό δοχείο και ψοφησε σε λιγότερο από εβδομάδα . Και επειδή στεναχωρήθηκε της πήρα άλλο . Και έτσι ξεκίνησα να ψάχνω για τα ψάρια . Προσπαθώ να τα κάνω να ζήσουν όσο καλύτερα γίνεται . Δεν είχα ιδέα ότι θα κόστιζαν τόσο . Το ψάρι κάνει 3 ¤ και όλα τα υπόλοιπα φτάνουν τα 100 ¤ και δεν έχω κάνει και τίποτα σωστό απ ότι φαίνεται .
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-03-18, 07:31
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Πρωτο βημα: ψαξε γυαλα. Μηκος στα 70 εκατοστα μινιμουμ. Κατα καιρους πουλανε συνχομπιστες και εδω μεσα.
Βημα δευτερο: ψαξε φιλτρο. Εξωτερικο. Και παλι εδω μεσα βρισκεις συχνα.
Βημα τριτο: ψαξε μπολι. Και παλι(!) θα βρεις εδω (μα τι ειναι αυτο το gab πια...). Το μπολι δεν ειναι τιποτα αλλο απο βιολογικο υλικο (λιγη ελαφροπετρα, siporax ακομα και ενα κομματι σφουγγαρι) το οποιο βρισκοταν σε αλλο φιλτρο και εχει επανω του ηδη την βιολογια που χρειαζονται τα χρυσοψαρα σου.
Εχεις ηδη φτασει σε ικανοποιητικο σημειο με αυτα. Ξερω πως εχεις ηδη δωσει χρηματα για αυτα που πηρες αλλα δεν κανουν. Βαλτα λοιπον μετα σε αγγελια και δωστα. Η καντα ενα ωραιο γαριδαδικο αν σε ενδιαφερει.
Με τον παραπανω τροπο θα ζησουν τα ψαρακια σου και εσυ θα τα χαρεις (πιθανον και για πολλα χρονια).
Καλη αρχη!
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-03-18, 07:55
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Σχεδον οι περισοτεροι παλιοι στο χομπι καπως σαν εσενα ξεκινησαν και ειδικα παλιοτερα που δεν υπηρχε η ευκολη πληροφορηση .τωρα ομως ειναι αλλιως τα πραγματα,ενα θετικο ειναι οτι βρισκεσε εδω στο φορουμ και επικοινωνεις.Αν ενδιαφερεσε να συνεχισεις αυτο το υπεροχο χομπι ακουσε τα παιδια που σου δινουν συμβουλες και αντι να ψαχνεις στο ιντερνετ τις αρωστιες των ψαριων σου,ψαξε τι χρειαζοντε οχι απλα να επιβιωσουν αλλα να τους προσφερεις οτι καλυτερο για να ευημερησουν και να τα χαιρεσε για πολλα χρονια,γιατι η ψυχες δεν εχουν να κανουν με το κοστος των 3ον ευρο που αγορασες το ψαρακι.Αν εχεις συνεχεια αρωστιες και απολειες θα χασεις και το ενδιαφερων σου.το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να σκεφτεις αν θες πραγματικα να ασχοληθεις με τα ενυδρεια και τα ψαρακια ,και ολοι μεσα απο εδω θα ειναι διπλα σου σε οτι χρειαστεις.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-03-18, 12:33
Dimitraka Ο χρήστης Dimitraka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Συμφωνώ με όσα λέτε .. Αλλά αυτήν την στιγμή προσπαθώ να σωσω το ψαρακι ... Αυτό θέλω αρχικά και μετά θα ακολουθήσω αυτά που λέτε .. το λυπάται η ψυχή μου . Στο μικρό πλαστικό δοχείο που το είχα ήταν Υπερκινητικό και έκανε συνέχεια φουσκάλες .. Στο μεγάλο που το εβαλα χθες έχει σταματήσει και φαίνεται φυσιολογικό κάνει και εκεί μερικές αλλά όχι όσο πριν . Απλά το χρώμα του με ανησυχεί . Που ήταν όλο πορτοκαλί και τώρα έχει μαυρίσει σε πολλά σημεία . Όταν το πήρα έκανε συνέχεια κακα για 2 3 μέρες δεν σταματούσε . Και μετά από εκεί και περα δεν έβλεπα κάτι . Μόνο όταν άλλαζα το νερό κάτι μικρά αλλά άλλο χρώμα διαφανή σχεδόν . Τις τροφές σε κόκκους που έχω και τους Ρίχνω 2 φορές την ημέρα από έναν την τρώει κανονικά .
-------------------------
Ξέχασα να σας πω ότι το καινούργιο το φίλτρο του ενυδρείου έχει μέσα Εκτός από το σφουγγάρι που έχουν όλα και κάτι "πέτρες " αν δεν κάνω άλλος . Νομίζω ότι μου είπε ότι είναι άνθρακας .. αν σας βοηθάει αυτό .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitraka : 27-03-18 στις 12:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-03-18, 12:49
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Κανε καθημερινες αλλαγες νερου 80% για αρχη μπας και σωθει.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-03-18, 13:42
Dimitraka Ο χρήστης Dimitraka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

να μην βαλω αλατι τελικα? οκ θα κανω αλλαγες... βαζω μεσα αυτα που πηρα το starter και το αντιχλωριακο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29633411_10204140127901668_1197035145_o.jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  45,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29748556_10204140127741664_883808789_o.jpg
Εμφανίσεις:  174
Μέγεθος:  26,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-03-18, 14:09
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Θερμομετρο για να μετρας την θερμοκρασια νερου οπωσδηποτε. Και αυτη στην γυαλα, και αυτη στο νερο της αλλαγης. Βαλε αγγελια για μπολι και οταν το παρεις βαλτο εκει που ειναι τωρα τα πετραδακια που λες. Ανθρακας ειναι. Τι νερο αλλαγης εννοειται με αντιχλωριο και σε διπλη η τριπλη δοση. Και βλεπουμε...
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-03-18, 14:18
Dimitraka Ο χρήστης Dimitraka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

ουφ !!! δεν εχω τιποτα απο ολα αυτα ... προς το παρων θα κανω τις αλλαγες νερου οπως ειπατε .. ξερετε τελικα τι ειναι αυτο που εχει ? θα σωθει το ψαρακι?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-03-18, 14:32
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitraka Εμφάνιση μηνυμάτων
ουφ !!! δεν εχω τιποτα απο ολα αυτα ... προς το παρων θα κανω τις αλλαγες νερου οπως ειπατε .. ξερετε τελικα τι ειναι αυτο που εχει ? θα σωθει το ψαρακι?
Λοιπόν για να το μαζέψουμε λίγο.
Αν θέλεις να προσπαθήσεις να σωθεί το ψαράκι πρέπει να κάνεις τα παρακάτω:

Αγοράζεις ένα πλαστικό κουτί σαν αυτό , o λόγος είναι ότι τα "ενυδρεία" που έχεις αγοράσει (20 λίτρα & 30 λίτρα) δεν είναι κατάλληλα για χρυσόψαρα.
Τουλάχιστον με το πλαστικό κουτί το ψαράκι δεν θα έχει θέμα μέχρι να αγοράσεις ένα σωστό ενυδρείο με τα σωστά λίτρα για χρυσόψαρα.

Επίσης αγοράζεις ένα εξωτερικό φίλτρο σαν αυτό.
Το συγκεκριμένο φίλτρο θα σου χρησιμέυσει και αργότερα αν αγοράσεις σωστό ενυδρείο.

Αμέσως μετά βάζεις μια αγγελία για μπόλι (βιολογικό υλικό που θα σου δώσει κάποιος άλλος από στρωμένο ενυδρείο και θα βάλεις μέσα στο καινούργιο φίλτρο).

Θα πρέπει παράλληλα να προμηθευτείς και τεστ για το νερό σου και συγκεκριμένα χρειάζεσαι αμμωνίας, νιτριδών και νιτρικών.

Δεν πρέπει να απογοητεύσε γιατί όλοι με λάθη ξεκινήσαμε.
Αλλά αν δεν είσαι διατεθιμένος/η να μάθεις και να κάνεις τα παραπάνω νομίζω πως το καλύτερο είναι να πειστρέψεις το ψαράκι.

Σου γράφουν όλοι παραπάνω τι πρέπει να κάνεις και επανέρχεσαι στο ότι θέλεις να δώσεις φάρμακο. Ότι φάρμακο και να δώσεις το ψαράκι θα πεθάνει από ακατάλληλες συνθήκες νερού (αμμωνία, νιτώδη κλπ) και από ακατάλληλο ενυδρείο (τα χρυσόψαρα με μονή ουρά θέλουν τουλάχιστον 70 λίτρα).

Αν εσύ θέλεις να συνεχίσεις να πετάς τα χρήματα σου σύμφωνα με τις συμβουλές του κυρίου από το pet shop δικαίωμα σου.

Φιλικά
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-03-18, 14:39
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαλλον δεν το διαβασες αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-03-18, 14:45
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαλλον δεν το διαβασες αυτο...
+1
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-03-18, 17:35
Achillefs Ο χρήστης Achillefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2018
Περιοχή: Χαιδαρι
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Πραγματικα εχω να σου προτεινω ενα σουπερ φαρμακο.... και αυτο ειναι καλες συνθηκες κατ αρχας ... Νομιζω οτι ο Alex σου εδωσε το περιγραμμα...
Ξεκινας απο εκει... και μετα βλεπουμε τα περαιτερω....
Κανενα φαρμακο δεν θα το σωσει αν δεν βελτιωσεις τις συνθηκες διαβιωσης....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-03-18, 20:05
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitraka Εμφάνιση μηνυμάτων
ουφ !!! δεν εχω τιποτα απο ολα αυτα ... προς το παρων θα κανω τις αλλαγες νερου οπως ειπατε .. ξερετε τελικα τι ειναι αυτο που εχει ? θα σωθει το ψαρακι?
Δεν εχεις ενα θερμομετρο? Τουλαχιστον να μετρας θερμοκρασια νερου? Μα οταν την κανεις την αλλαγη, με 2 βαθμους διαφορα το ηδη αρρωστο ψαρακι σου θα παθει θερμικο σοκ! Ιδιεταιρα αν ειναι 2 βαθμους πιο ζεστο το νερο της αλλαγης. Βασικα πραγματα...ειναι σαν να εχεις εσυ πυρετο και να σε βαζουν σε μια μπανιερα με παγακια...ε θα πας να συναντησεις κυριον! Η αλλαγη νερου πρεπει να γινεται ακριβως στην θερμοκρασια που εχει το νερο του ενυδρειου. Και ο μονος τροπος ειναι το θερμομετρο...
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-03-18, 20:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δήμητρα ???? Μάλλον εεε?
Το ψάρι σου δεν είναι άρρωστο , αλλάζει χρώμα .
Πρόσεξε όμως τι θα σου πώ , φτιάξε του ένα σωστό περιβάλλον να ζει γιατι σύντομα θα αρρωστήσει . Τα χρυσόψαρα θέλουν χώρο μεγαλώνουν πολύ , και ζούνε 35 χρόνια .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-03-18, 14:00
Dimitraka Ο χρήστης Dimitraka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Έχετε δίκιο θα κάνω όσα μου λέτε ... θα πάω να πάρω ότι χρειάζετε.. συνεχίσει και μαυρίζει κιαλο μέρα με την μέρα το ψαρακι . Σήμερα κάθετε στην επιφάνεια του νερού ψιλό ακίνητο . Την τροφή την τρώει σαν τρελό . Κοντεύει να μου φάει και το δάχτυλο που λέει ο λόγος .. Έχω στεναχωρηθεί πολύ με το ψαρακι που δεν μπόρεσα να το κάνω καλά . Αν όντως πάθει κάτι . Δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω όλο αυτό και να ξαναπάρω άλλο ψάρι . Απογοητεύτηκα . Σας ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια σας και την ενημέρωση .
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-03-18, 18:09
Dimitraka Ο χρήστης Dimitraka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παιδιά πήρα τα τεστ ... Πώς να σας τα γράψω .. ; Γιατί δεν κατεβαίνω τίποτα
-------------------------
Απλά έχει γίνει και κάτι άλλο .. Επειδή έπρεπε να το μεταφέρω . Σε άλλη πόλη . Το έβαλα στο μικρό πλαστικό δοχείο που ήταν στην αρχή με το νερό που είχε ήδη το μεγάλο το ενυδρείο . Με το λίγο αλάτι μέσα . Και τώρα .. ζήτησα μπολι και μου λέει ότι δεν μπορεί να μου δώσει γιατί αν είχε κάτι το δικό του ενυδρείο με τα ψάρια . Θα μεταδοθεί και Στο δικό μου . Και μου έδωσε ένα άλλο υγρό για βακτήρια το ίδιο είπε ότι είναι . Καθάρισα λοιπόν το ενυδρείο . Έβαλα αντιχλωριακο και το άλλο με τα βακτήρια έγινε άσπρο κάπως το νερό και πρέπει να περιμένω μέχρι την επόμενη μέρα για να βάλω το ψάρι μέσα . Οπότε οι μετρήσεις των τεστ . Είναι από το προηγούμενο νερό με το ελάχιστο αλάτι . Τώρα για το μεγαλύτερο ενυδρείο θα το κοιτάξω τις επόμενες μέρες . Περιμένω γνώμες . Και κριτικές.
-------------------------
Θα προσπαθήσω να σας τα γράψω ..
Λοιπόν
NO3 : 10 , 1-
NO2 : >7° , <6°, <6°
KH=TAC : κοντά 20°d , 8.4pH
CI2 : 0

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitraka : 30-03-18 στις 18:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσοψαρα / Oranda Red Cap family Bismakos Ενυδρεία με χρυσόψαρα 50 03-11-17 19:59
Lion head PascM Χρυσόψαρα 20 31-01-06 11:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08470 seconds with 16 queries