Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-03-18, 19:10   #1
Εντελώς αρχάριος - Εντελώς μπερδεμένος.... :(
jimko55
Junior Member
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Μηνύματα: 2

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
jimko55 Ο χρήστης jimko55 δεν είναι συνδεδεμένος 04-03-18, 19:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους. Χαίρομαι που σας ανακάλυψα!
Είμαι ένας πατέρας που πριν από ένα χρόνο και κάτι βρέθηκα με ένα χρυσόψαρο (εντελώς μαύρο με τεράστια μάτια!) μια γυάλα απίστευτα μικρή και μια κόρη να χοροπηδάει που κέρδισε σε παιχνίδι εμποροπανήγυρης….

Το ψαράκι μπήκε στη γυάλα για πολύ λίγο, καθώς θεώρησα πως ήταν απλά τραγικό να βρίσκεται κει μέσα, οπότε λίγες μέρες μετά αγοράσαμε (από pet shop γειτονιάς επαρχιακής πόλης) ένα γυάλινο απλό ενυδρείο 28 λίτρων, μια συσκευή (φίλτρο PACIFIC P-F 301) που από πάνω βγάζει με σχετική δύναμη αέρα μέσα στο νερό και μέσα έχει ένα σφουγγάρι, λευκή ψιλή άμμο για να στρώσουμε στον πάτο και φυσικά τροφή. Έβαλα και ένα ψεύτικο φυτό και μια σπηλιά και όλα οκ.
Με την αγορά των ανωτέρω το κατάστημα μας έκανε δώρο και ένα ακόμα ψαράκι το οποίο είναι λευκό (στην ίδια λογική με το μαύρο αλλά χωρίς τα μεγάλα μάτια) με μια κόκκινη βούλα στο κεφάλι, αν και τώρα πια αρχίζει και απλώνεται το πορτοκαλί χρώμα και στο σώμα.
Λογικά, μετά από σχετικό γκουγκλάρισμα, έχω ένα black moor και ένα fancy. Ιδέα δεν έχω αν πρέπει να είναι μαζί αν και από το πετ σόπ είπανε πως δεν υπάρχει πρόβλημα…. Πρακτικά έχω δει να κυνηγιούνται λίγο όταν τρώνε. Πρώτα το μαύρο κυνηγούσε το λευκό αλλά τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει (το fancy μεγάλωσε).

Εδώ και ένα χρόνο τα πράγματα κυλούν καλά. Τα ψαράκια φαίνονται ευτυχισμένα και γω βρέθηκα με κατοικίδια στο σπίτι και την κόρη 2 φορές τον μήνα (διαζύγιο βλέπεται) να τρελαίνεται να τα βλέπει…
Αλλάζω νερό κάθε 15 μέρες (το 70% περίπου-κάπου το διάβασα) και στο νερό το παλιό καθαρίζω το σφουγγάρι του φίλτρου. Δεν έχω από πάνω από το ενυδρείο φως (μου είπαν ότι δεν χρειάζεται) αλλά κάποιες φορές ανάβω σποτάκια που υπάρχουν στην οροφή. Ταΐζω μια φορά τη μέρα. Το Σάββατο καθόλου και την Κυριακή δίνω αρακά. Και αυτά κάπου τα διάβασα.
Ελπίζω να μη σας κουράζω.
Πριν λίγες μέρες βρέθηκα με ένα νέο ενυδρείο στα 100 λίτρα περίπου, απλό γυάλινο. Μου το έδωσε φίλος που το βρήκε πεταμένο! Είναι καλό, δεν έχει θέματα και είμαι σε φάση που το καθαρίζω για να φύγουν βρομιές και άλατα… Και εδώ ξεκινάνε οι 10 χιλιάδες ερωτήσεις μου…..

1. Τι φίλτρο χρειάζομαι? Έχω δει ότι υπάρχουν και εξωτερικά. Υπάρχει κάτι που να μην κάνει θόρυβο? Το φίλτρο που αναφέρω πιο πάνω είναι σαν να έχω μόνιμα μια βρύση ανοιχτή μέσα στο σπίτι……
2. Σε πολλά ενυδρεία σε βίντεο βλέπω ότι έχουν σύστημα με φυσαλίδες. Είναι σαφώς όμορφο. Χρειάζεται?
3. Η άμμος για να βάλω στον πάτο του ενυδρείου. Έχω μπερδευτεί απίστευτα. ¶λλοι λένε ψιλή άλλοι όχι. ¶λλοι λευκή άλλοι μαύρη…..
4. Τι είναι καλύτερα για χρυσόψαρα? Βράχια, ξύλα, πέτρες?
5. Χρειάζομαι λάμπα φωτισμού?
6. Μου έχουνε πει πως καλό θα ήταν στο μεγάλο ενυδρείο να βάλω το ψαράκι που καθαρίζει το τζάμι με το στόμα του. Ισχύει?
Αν σας κούρασα ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.
Όποιος μπορεί με βοηθά…
Εμφανίσεις: 2599
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-18, 22:50
νικος123 Ο χρήστης νικος123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλησπερα και καλωσηρθες!Αρχικα τι ψαροσυνθεση θες να εχεις στο νεο σου ενυδρειο?Αν θες να αλλαξεις τα χρυσοψαρα υπαρχουν αρκετα τροπικα ψαρια που μπορεις να φιλοξενησεις χωρις επεξεργασια νερου.Για την φιλτρανση,καλυτερα να πας σε εξωτερικο φιλτρο.Τα περισσοτερα ειναι αθορυβα,εχουν αρκετο χωρο για βιολογικο υλικο και ειναι ευκολα στην συντηρηση τους.Κοιτα να καλυπτουν τον ογκο του ενυδρειο τουλαχιστον 6 φορες.Μερικες αξιοπιστες εταιρειες ειναι η eheim και η fluval.Καλο ειναι να παρεις ενα φωτιστικο,ειδικα αν θες να βαλεις και αληθινα φυτα που ειναι καλυτερα και για τα ψαρια.Για τις φυσαλιδες που λες θα χρειαστες μονο μια αεραντλια και μια ή περισσοτερες αεροπετρες ή αεροκουρτινες.Ο βυθος ειναι καθαρα δικη σου επιλογη,αν και υπαρχουν και καποιοι περιορισμοι αναλογα με τα ψαρια που θες να φιλοξενησεις(π.χ. αν θες καποιο ειδος corydoras θα χρειαστει να βαλεις ψιλοκκοκη).Αν παρεις λευκη εχε υποψην σου οτι βρωμιζει αρκετα με την παροδο του χρονου,για αυτο καλυτερα θα ηταν να πας σε μαυρη.Το ιδιο ισχυει και για την διακοσμηση,απλα κοιτα να μην βαλεις υλικα που μπορει να πειραξουν την ποιοτητα του νερου.Οι λεγομενοι 'γλυφτες' δεν μπορουν να μπουν σε αυτα τα λιτρα ουτε ειναι απαραιτητοι,ωστοσο αν σου αρεσουν μπορεις να δεις καποια ειδη ancistrus sp3.Ολα αυτα με την προυποθεση πως θα πας σε ψαρια που απιτουν υψηλοτερες θερμοκρασιες,σε αντιθεση με τα χρυσοψαρα που ειναι ψαρια κρυου νερου.Για οτι αλλο θελεις μπορεις να μας ρωτησεις.Καλη αρχη!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-18, 23:27
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Καλώς όρισες,

διάβασε αυτό, αυτό, αυτό και αυτό.

Και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.
-------------------------
1.Βάζεις πιο χαμηλά την έξοδο ίσα ίσα να κάνει ανατάραξη.
2.δεν χρειάζεται στο ενυδρείο, χρειάζεται στο βαρέλι που θα προετοιμάζεις νερό για τις αλλαγές.
3.χαλικάκι ψιλής κοκκομετρίας εννοείται όχι πολύχρωμα κλπ
4.Οτιδήποτε δεν είναι αιχμηρό και ψεύτικο.
5.Καλό θα ήταν αλλά αν υπάρχει φυσικός φωτισμός στο δωμάτιο, χωρίς να χτυπά ο ήλιος πάνω στο ενυδρείο είσαι οκ.
6.Φυσικά όχι!!!

πάρε οπωσδήποτε και υγρά τεστ να ξέρουμε τι γίνεται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexkotsis : 04-03-18 στις 23:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-18, 11:14
jimko55 Ο χρήστης jimko55 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους.
Για αρχή να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο σας. Ζητώ συγγνώμη που δεν έγραψα νωρίτερα αλλά η καθημερινότητα είναι αμείλικτη…

Να διευκρινίσω λίγο τι θέλω να πραγματοποιήσω. Δεν θέλω να αντικαταστήσω τα ψαράκια που διαθέτω. Πλέον είναι μέλη της οικογένειας.
Θέλω να τα βάλω στο μεγάλο ενυδρείο (100 λίτρα), ώστε να είναι πολύ πιο άνετα και αν εσείς εδώ μου το «επιτρέψετε» να βάλω και ένα τρίτο ψαράκι και ως εκεί, γιατί δεν νομίζω ότι τα λίτρα φτάνουν για περισσότερα.
alexkotsis πολύ ωραία τα άρθρα για τα χρυσόψαρα και πρέπει να τα διαβάσω πολλές φορές για να αρχίζω να ξεκαθαρίζω σιγά σιγά τι γίνεται….

Από όσα μπόρεσα να διαβάσω και να κατανοήσω συμπεραίνω και θα κάνω πράξη έως τώρα τα εξής. Θα βάλω σκούρα η μαύρη άμμο στον πάτο, απίστευτα ψιλή όπως και τώρα (έχω λευκή ψιλή) διότι έχω δει ότι αρέσει τρελά στα ψαράκια να την σκαλίζουν, να την καταπίνουν και μετά από λίγο να την φτύνουν. Θα βάλω ξύλο και κάποιες πέτρες. Θα ντύσω την πλάτη του ενυδρείου εξωτερικά με μπλε φόντο που στο κέντρο θα είναι πιο ανοιχτό (το είδα και μου άρεσε). Θα τοποθετήσω τελικά μια λάμπα με χαλαρό φωτισμό (μένει να δω τι λάμπα και για πόση ώρα…) Θα παραγγείλω υγρά τεστ νερού.

Τώρα επιτρέψτε μου ξανά ερωτησούλες και πιθανόν χαζές.

1. Κλίνω προς εξωτερικό φίλτρο καθώς είναι και πιο αθόρυβο και ποιο ποιοτικό-αποτελεσματικό από ότι κατάλαβα. Το εξωτερικό έχει κάποιο σύστημα που αντικαθιστά την τοποθέτηση του νερού στην επιφάνεια? Είναι η είσοδος του νερού μετά το φιλτράρισμα που κάνει τη δουλειά? ή αυτό επιτυγχάνεται με την προσθήκη της αεροκουρτίνας? Σε πολλά ενυδρεία βλέπω να υπάρχουν οι γνωστές φυσαλίδες…. (όπως έχετε καταλάβει τα έχω εντελώς χαμένα με το θέμα αυτό)
2. Μετά το πρώτο ωραίο άρθρο που διάβασα έχω σαφέστατα ένα black moor και ένα fantail. Είναι καλό που είναι μαζί? Τι θα μπορούσα να βάλω μαζί τους ως τρίτο ώστε να τα πάνε καλά?
3. Θα μπορούσα να τοποθετήσω κάτι άλλο? Διάβασα για γαρίδα γλυκού νερού στο άρθρο και ομολογώ ότι τρελάθηκα με την ιδέα! Συμβιώνουν με τα παραπάνω ψαράκια? Έχουν άλλες απαιτήσεις?
4. Μια ιδέα που έχω είναι ένα 30% του βυθού να το βάλω χοντρό χαλίκι ώστε να έχουν και διαφορετικές επιφάνειες να ασχοληθούν και «διαφορετικό» περιβάλλον. Είναι σωστό σαν σκέψη?
5. Τα χρυσόψαρα χρειάζονται δυνατή ή όχι ανατάραξη στην επιφάνεια?

Αυτά για την ώρα και πάλι ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-18, 12:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα!
1 & 2 & 5 Δεν ειναι αναγκη να βαλεις καποια αεραντλια. Η οξυγονωση του νερου επιτυγχάνεται με την ανταλλαγη αεριων απο την ανατάραξη της επιφανειας του νερου! Δεν ειναι αναγκη να εχεις την εξοδο του φιλτρου πολυ ψηλα για να γινει αυτο -και κανει και φασαρια, απλα λιγο πιο κατω απο τη σταθμη του νερου ωστε να ειναι και αθόρυβα. Ακομα και στο φιλτρο που εχεις μπορεις λογικα να το κατεβασεις πιο κατω η να αυξησεις τη σταθμη του νερου ωστε να μη σε ενοχλει. Το εξωτερικο φιλτρο ειναι καλυτερο οσο αγφορα τον μεγαλυτερο χωρο που εχει για υλικα αλλα και ειναι πιο ευκολο στη συντηρηση του!
3. Δυστηχως γαριδες με χρυσοψαρα δεν θα αντεξουν ... Θα τις φανε! Χωρια που τα χρυσοψαρα ειναι "κρυου" νερου - θελουν αλλες θερμοκρασιες απο τα τροπικα ειδη
4. Μπορεις να κανεις οτι θελεις οσο αφορα τον βυθο απλα να ξερεις οτι καποια στιγμη πχ η αμμος θα βρεθει στο κατω μερος των χαλικιων καθως τα χρυσοψαρα συνεχως θα την σκαλιζουν και θα την μεταφερουν.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος μπερδεμένος stephos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 13-03-13 13:52
Εντελώς Αρχάριος με 96λιτρο ενυδρείο gio Αρχάριοι γλυκού νερού 12 22-01-09 18:57
Μα, εντελώς αρχάριος !!!... alexispi Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-06-07 16:43
Λίγο μπερδεμένος με το στρώσιμο. moby Αρχάριοι γλυκού νερού 12 07-02-07 23:17
Η ζαλισμένος είμαι ή μπερδεμένος! Gh - Kh PascM Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 21-03-06 12:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,22184 seconds with 15 queries