Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-17, 18:02
Το avatar του χρήστη limon
limon Ο χρήστης limon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2017
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Γεια σας παιδια

Γεια σας παιδιά.

Ειχα καποτε χρυσοψαρα. Συνήθως από δυο σε μια γιαλα, το ενα κοκκινο το αλλα μαυρο (με τα ματια εξογκωμενα). Αν καμια φορα ψοφουσε απο κανενα το αντικαθιστουσα.

Ειναι τωρα χρονια που δεν εχω πια χρυσοψαρα. Πριν λιγο καιρο βρεθηκα σε καποιο σπιτι οπου υπηρχε ενυδρειο και μου εκανε εντυπωση.

Σημερα το ξαναθυμηθηκα και σκεφτηκα να ψαξω να δω τι υπαρχει κι επεσα εδω πανω στο φορουμ σας.

Να πω την αληθεια, περισσοτερο μπερδευτηκα Δεν γνωριζα πως υπαρχουν τοσες πολλες υποκατηγοριεςκ αι πως τα ψάρια τα χωριζουμε κατά την καταγωγη τους. Λογικο δηλαδη, απλα δεν το ειχα σκεφτει.

Θα διαβασω να καταλαβω εαν ειναι ενα χομπι με το οποιο μπορω να ασχοληθω.

Μια πρωτη ερωτηση. Αν απο τα χρυσοψαρα ξεκινησαμε ολοι, ποιο ειναι το επομενο βημα;

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-17, 18:09
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Πρεπει να κατανοησεις πως λειτουργεί τι ενυδρείο για να μην κανεις τα ίδια λάθη. Πρεπει να ξέρει το κυκλο του αζώτου κι πως στρωνουμε το ενυδρείο χρησιμοποιώντας τον . Να κατανοησρις οτι το κάθε ειδος θέλει διαφορετικές συνθήκες νερου και λιτρα ... Νομιζω οτι εχεις καταλάβει οτι τα ψάρια πέθαναν απο αμμωνία.... (Επίσης τα χρυσόψαρα θέλουν τουλαχιστον 60 λίτρα το καθενα) . Διάβασε τα αρχεία του φόρουμ για τους αρχάριους ... Για να έχεις μια ιδέα κι ρώτησε μας οτι θες. !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-17, 21:56
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Καλώς όρισες.
Ξεκινά το διάβασμα και μετά τις ερωτήσεις.
Έπειτα θα δεις οικονομικά και τι χρόνο διαθέτεις για την φροντίδα τους και μετά θα καταλήξεις στο επόμενο βήμα σου.
Η αρχή είναι δύσκολη. Μετά όλα γίνονται ρουτίνα και θα είναι ευτυχισμένα και τα ψαράκια σου και εσυ που θα τα βλέπεις.
Καλή αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-17, 08:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλως ήρθες φίλε μας,
μετά τα χρυσόψαρα , το επόμενο βήμα είναι πάλι χρυσόψαρα, αλλά σωστά αυτή τη φορά,
και δεν θα θες να ξεκολλήσεις
Μπορείς μαζί με τα χρυσόψαρα να φτιάξεις και και κάτι άλλο μετά, αλλά να ξέρεις πως δύσκολα θα τα αποχωριστείς.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-17, 09:24
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλως ορισες!
το χομπι θελει υπομονη και σκληρο διαβασμα με μεγαλη προσοχη.
οτι ηξερες , καλο ειναι να το ξεχασεις , γιατι τιποτα απο οσα σου ειχαν πει δεν ισχυει.
αν θελεις να ξεκινησεις σωστα , αρχιζεις διαβασμα , ρωτας τις οποιες αποριες σου και προχωρας βημα βημα.
Ακομα δεν εχεις κανει καποιο βημα , γιατι δεν εχεις ξεκινησεις σωστα (οπως οι περισσοτεροι απο εμας).
Καθε ψαρι ειναι ξεχωριστο και χρειαζεται διαφορετικο περιβαλλον/ενυδρειο, επομενως θελει ξεχωριστη μελετη.
το ταξιδι και το διαβασμα στον κοσμο του ενυδρειου , δεν σταματα ποτε , παντα θα διαβαζεις και παντα θα ενημερωνεσαι για το εκαστοτε ειδος , οπως κανουμε ολοι μας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-17, 23:03
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από μένα Επειδή δεν το έχω καθόλου με τα λόγια, μάλλον θα σου έλεγα ακριβώς αυτά που σου έγραψε ο φίλος tsala εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-08-17, 20:37
Το avatar του χρήστη limon
limon Ο χρήστης limon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2017
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

παιδια, με τρομαξατε με το διάβασμα!

ομως θα διαβασω. Δεν εχω αποφασίσει ακομα τι θα κανω ομως ναι, αν ειναι να κανω κατι να το κανω σωστα.

Τακης, ομορφα τα ενυδρεία σου οπως τα βλέπω στην υπογραφή σου!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-17, 19:28
Το avatar του χρήστη limon
limon Ο χρήστης limon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2017
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ξέχασα να πω πως εκείνο το ενυδρείο που είδα είχε και πολλά σαλιγκάρια.

Δηλαδή μιλάμε για πάρα πολλά. Τα αφήνανε να πολλαπλασιάζονται και είχε γεμίσει ο τόπος. Ήταν πολύ ιδιαίτερο. Σχεδόν εφιαλτικό

Βασικά καπως ετσι ήτανε:


Ρώτησα αν υπάρχει χρησιμοτητα αλλά δεν ξέρανε να μου πουνε κάτι. Απλά τα άφηναν να πολλαπλασιάζονται. Υπάρχει κάποια χρησιμοτητα στο να βάλει κανεις σαλιγκάρια στο ενυδρείο;

Εντωμεταξύ ο κολλητός μου θα φύγει σε ταξιδάκι στην Σιγκαπούρη τώρα τον Σεπτέμβρη (βασικά την άλλη Κυριακή) με ενα πακετάκι worldventures κι επειδή του έλεγα για ενυδρείο μου πρότεινε να μου φέρει ψάρια από εκεί. Υπάρχει όμως λόγος; Δεν βρίσκονται τα πάντα και εδώ; Βασικά έτσι το είπε, άσχετος είναι κι αυτός αλλά αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο σε τέτοιες χώρες, που να μην είναι παράνομο βεβαια, και να μην βρισκεται εδω και με βαση αυτό να ξεκινήσει κανεις το ενυδρείο του.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-08-17, 21:35
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από limon Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέχασα να πω πως εκείνο το ενυδρείο που είδα είχε και πολλά σαλιγκάρια.

Δηλαδή μιλάμε για πάρα πολλά. Τα αφήνανε να πολλαπλασιάζονται και είχε γεμίσει ο τόπος. Ήταν πολύ ιδιαίτερο. Σχεδόν εφιαλτικό

Βασικά καπως ετσι ήτανε:


Ρώτησα αν υπάρχει χρησιμοτητα αλλά δεν ξέρανε να μου πουνε κάτι. Απλά τα άφηναν να πολλαπλασιάζονται. Υπάρχει κάποια χρησιμοτητα στο να βάλει κανεις σαλιγκάρια στο ενυδρείο;

Εντωμεταξύ ο κολλητός μου θα φύγει σε ταξιδάκι στην Σιγκαπούρη τώρα τον Σεπτέμβρη (βασικά την άλλη Κυριακή) με ενα πακετάκι worldventures κι επειδή του έλεγα για ενυδρείο μου πρότεινε να μου φέρει ψάρια από εκεί. Υπάρχει όμως λόγος; Δεν βρίσκονται τα πάντα και εδώ; Βασικά έτσι το είπε, άσχετος είναι κι αυτός αλλά αναρωτιέμαι εάν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο σε τέτοιες χώρες, που να μην είναι παράνομο βεβαια, και να μην βρισκεται εδω και με βαση αυτό να ξεκινήσει κανεις το ενυδρείο του.
Σιγουρα θα υπαρχουν ψαρια που δεν θα υπαρχουν εδω. Εγω θα σου ελεγα παρε ενα 30λιτρο αν θες φυτεψε το και βαλε εναν μονομαχο ομως διαβασμα πρωτα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γεια σας και παλι παιδια mike10 Γλυκό νερό - Γενικά 4 04-02-11 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04816 seconds with 15 queries