Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-02-17, 00:53   #1
φορά - ροή φιλτρων.
Sector2001
Member
Εγγραφή: 02-11-2016
Περιοχή: Άγιος Δημήτριος
Μηνύματα: 19

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Sector2001 Ο χρήστης Sector2001 δεν είναι συνδεδεμένος 15-02-17, 00:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα φίλοι εδώ και 3 μήνες έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα περίπου 100χ30χ40 έχω 2 εσωτερικά φίλτρα ένα eheim biopower 200 και ένα aquael turbo500 . στη αρχή τα είχα στην δεξιά πλευρά και η ροή τους ήταν προσ τα αριστερά ( προσ την πλατη ) και από ότι διαπίστωσα έκανε λίγο πλυντήριο το ενυδρείο έβλεπα τα ψάρια να κολυμπάνε συνέχεια.... μετά από μια βόλτα σε γνωστό πετσοπαδικο το παλικάρι εκεί μου είπε ότι κουράζω τα ψάρια έτσι και δεν ηρεμουνε πουθενά..... και μου πρότεινε να βάλω το ένα φίλτρο δεξιά και το άλλο αριστερά και η ροή τους να είναι κάθετη δηλαδή προσ την πρόσοψη του ενυδρείου απλά να κάνουν ανατάραξη επιφάνειας.... αυτό όμως από όσο παρατήρησα δεν δημιουργεί καμία ροή και όλα τα ψάρια είναι σαν να επιπλεουν ήρεμα και ωραία αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό..... τι λέτε εσείς??? μιλάμε για γκαππυ πλατύ μολλυ , κτλ
Εμφανίσεις: 2653
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-17, 08:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Μην ανησυχείς και υπάρχει ροή. Και είναι σωστό ότι πρέπει να υπάρχει ανατάραξη στην επιφάνεια για να οξυγονώνεται το νερό
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-17, 09:58
Sector2001 Ο χρήστης Sector2001 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2016
Περιοχή: Άγιος Δημήτριος
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ανησυχείς και υπάρχει ροή. Και είναι σωστό ότι πρέπει να υπάρχει ανατάραξη στην επιφάνεια για να οξυγονώνεται το νερό
ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου ! άρα είχε δίκιο που μου είπε να σταματήσω την ροή προσ το κέντρο.

και πριν έκανα ανατάραξη νερού αλλά υπήρχε και μεγάλη ροή σαν πλυντήριο κάτι όχι όσο έντονο ακούγετε αλλά είχε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-17, 10:57
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Ναι, πρεπει να υπαρχει αναταραξει οπως ειπε ο Κλεο για την οξυγωνοση του νερου. Καποια στιγμη πρεπει να σκευτεις σοβαρα το ενδεχομενο να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο. 2 εσωτερικα εχουν μπελα στο καθαρισμα, κοβουν πολλα λιτρα απο το ενυδρειο σου. Εχω περασει απο το σταδιο σου και μακαρι να ειχα τοτε ενα εξωτερικο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-17, 11:04
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sector2001 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα φίλοι εδώ και 3 μήνες έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα περίπου 100χ30χ40 έχω 2 εσωτερικά φίλτρα ένα eheim biopower 200 και ένα aquael turbo500 . στη αρχή τα είχα στην δεξιά πλευρά και η ροή τους ήταν προσ τα αριστερά ( προσ την πλατη ) και από ότι διαπίστωσα έκανε λίγο πλυντήριο το ενυδρείο έβλεπα τα ψάρια να κολυμπάνε συνέχεια.... μετά από μια βόλτα σε γνωστό πετσοπαδικο το παλικάρι εκεί μου είπε ότι κουράζω τα ψάρια έτσι και δεν ηρεμουνε πουθενά..... και μου πρότεινε να βάλω το ένα φίλτρο δεξιά και το άλλο αριστερά και η ροή τους να είναι κάθετη δηλαδή προσ την πρόσοψη του ενυδρείου απλά να κάνουν ανατάραξη επιφάνειας.... αυτό όμως από όσο παρατήρησα δεν δημιουργεί καμία ροή και όλα τα ψάρια είναι σαν να επιπλεουν ήρεμα και ωραία αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό..... τι λέτε εσείς??? μιλάμε για γκαππυ πλατύ μολλυ , κτλ
Άμα θέλεις να κόψεις λίγο τη ροή βάλε πάνω στα φίλτρα τα spraybar.
Εγώ έτσι έχω κάνει στο EHEIM 160 με ροή από αριστερά προς το κέντρο και δεξιά, ώστε να ανακυκλώνεται σωστά το νερό. Και εγώ πλατάκια έχω και πάνε μια χαρά και το νερό κρύσταλλο. Χωρίς το spraybar και εμένα μου γινόταν πλυντήριο! Με το spraybar ακόμη και τα νεογέννητα, πηγαίνουν και παίζουν πάνω στη ροή...
Απλά να ξέρεις ότι τα Biopower θέλουν κάθε μήνα καθάρισμα στα σφουγγάρια τους γιατί μπουκώνουν και πέφτει η ροή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-17, 18:40
Sector2001 Ο χρήστης Sector2001 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2016
Περιοχή: Άγιος Δημήτριος
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άμα θέλεις να κόψεις λίγο τη ροή βάλε πάνω στα φίλτρα τα spraybar.
Εγώ έτσι έχω κάνει στο EHEIM 160 με ροή από αριστερά προς το κέντρο και δεξιά, ώστε να ανακυκλώνεται σωστά το νερό. Και εγώ πλατάκια έχω και πάνε μια χαρά και το νερό κρύσταλλο. Χωρίς το spraybar και εμένα μου γινόταν πλυντήριο! Με το spraybar ακόμη και τα νεογέννητα, πηγαίνουν και παίζουν πάνω στη ροή...
Απλά να ξέρεις ότι τα Biopower θέλουν κάθε μήνα καθάρισμα στα σφουγγάρια τους γιατί μπουκώνουν και πέφτει η ροή.
ναι ναι ξέρω κάθε μήνα τα καθαρίζω όντως μπουκωνουν

το σκέφτομαι για το εξωτερικό βασικά είμαι στο τσακ να πάρω ένα εξωτερικό
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-17, 09:40
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sector2001 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ναι ξέρω κάθε μήνα τα καθαρίζω όντως μπουκωνουν

το σκέφτομαι για το εξωτερικό βασικά είμαι στο τσακ να πάρω ένα εξωτερικό
Αν έχεις χώρο πάρε, διαφορετικά και τα εσωτερικά που έχεις είναι πολύ καλά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο 54λιτρου (2η φορά) stelios_ant Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 13-02-13 18:46
πρώτη φορά με αντίστροφη όσμωση!!! mikrosaquaristas Γλυκό νερό - Γενικά 7 01-07-11 23:58
τάισμα 1 φορά την εβδομάδα; sparkplug DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 14-06-10 00:25
Η πρώτη μου φορά!!!! Iann_is Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 2 09-03-08 13:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04148 seconds with 13 queries