Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-17, 14:31
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Διακοπές κι ενυδρειο

Καλησπέρα ,
Όλα τα χρονια που έχω ενυδρεία όταν φεύγω βάζω ταιστρα για να ταιζει τα ψαράκια, και έχω κάποιον δικο μου να κανει αλλαγές και γενικά να ελεγχει την κατασταση.
Ωστόσο μέχρι τώρα δεν έβαζα flakes , αλλά pellet.
Διάβασα σε πολλά σχόλια κι στο facebook. Αλλά κι σε αλλά blogs .
Οτι όταν βάζεις flakes η τροφή δεν πέφτει σωστα ή πέφτει όλη μαζί ή βουλωνει τελικά την ταιστρα .
Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε αντιμετωπισει παρόμοιο προβλημα , πως το αντιμετωπισατε κι γενικά πως ταιζετε οταν λειπετε.
Επίσης θα ήθελα να αλλάξω την ταιστρα μου καθώς είναι πολύ παλιά ... Εσείς ποια χρησιμοποιείτε ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-17, 14:46
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Έχω αυτή της Juwel η οποία έχει υποδοχή για αεραντλία στην πίσω μεριά. Δε λειτουργεί τόσο καλά με flakes όπως οι περισσότερες. Από την άλλη υπάρχει μεγάλη ποικιλία τροφών σε κόκκους (άλλες βυθίζονται γρήγορα άλλες όχι) οπότε τη χρησιμοποιώ με αυτές.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-17, 14:51
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ aquatix για την άμεση απάντηση σου (λες και είσαι απο τη Γαλατία ακούγεται ) εσύ ποια τροφή χρησιμοποιείς ;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-17, 15:24
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Αγοράζω πάντα μικρές συσκευασίες και δε χρησιμοποιώ συγκεκριμένες τροφές αλλά τις αλλάζω όταν τελειώνουν (ακόμα και τη βασική). Οπότε έχουν περάσει όλες οι τροφές από την ταΐστρα (Haquoss, Sera, Tetra, Ocean κτλ.). Τα ψαράκια μου ευτυχώς τρώνε τα πάντα!

Όσο για το nick name ένα μικρό χωριό στη Γαλατία ήταν η έμπνευση!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-07-17, 16:58
pavlov Ο χρήστης pavlov δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2017
Περιοχή: Fira
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

η λυση ειναι απλη grasslin rondomatic 400
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  228_0.jpg
Εμφανίσεις:  169
Μέγεθος:  109,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-07-17, 17:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το μεγαλυτερο αγχος στις διακοπες δεν ειναι η τροφη αλλα η ελλειψη αλλαγων νερου αλλα και η εξατμιση του νερου του ενυδρειου. Αν τα ψαρια δεν ειναι γονος η ειναι στην αναπτυξη για ενα μεγαλο διαστημα μπορουμε να μη τα ταισουμε καθως με το να βαζουμε αυτοματες ταιστρες που ριχνουν καθημερινα τροφη ρυπαινουμε ολο και πιο πολυ το νερο κανοντας περισσοτερο κακο απο οτι καλο! Η δε εξατμιση κανει ακομα χειροτερα τα πραγματα! Καλο θα ειναι να υπαρχει καποιος που να μπορει να πεταχτει και να τσεκαρει τη κατασταση του ενυδρειου. Η να κανει μια αλλαγη νερου η εστω αναπληρωση!
Δημητρα τι ψαρια εχεις? Ποσο καιρο θα λειπεις? Αυτη τη φορα υπαρχει καποιος στο σπιτι που θα μεινει? Η καποιος που θα μπορουσε να "πεταχτει" να τσεκαρει καποιοα στιγμη?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-17, 18:05
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μεγαλυτερο αγχος στις διακοπες δεν ειναι η τροφη αλλα η ελλειψη αλλαγων νερου αλλα και η εξατμιση του νερου του ενυδρειου. Αν τα ψαρια δεν ειναι γονος η ειναι στην αναπτυξη για ενα μεγαλο διαστημα μπορουμε να μη τα ταισουμε καθως με το να βαζουμε αυτοματες ταιστρες που ριχνουν καθημερινα τροφη ρυπαινουμε ολο και πιο πολυ το νερο κανοντας περισσοτερο κακο απο οτι καλο! Η δε εξατμιση κανει ακομα χειροτερα τα πραγματα! Καλο θα ειναι να υπαρχει καποιος που να μπορει να πεταχτει και να τσεκαρει τη κατασταση του ενυδρειου. Η να κανει μια αλλαγη νερου η εστω αναπληρωση!
Δημητρα τι ψαρια εχεις? Ποσο καιρο θα λειπεις? Αυτη τη φορα υπαρχει καποιος στο σπιτι που θα μεινει? Η καποιος που θα μπορουσε να "πεταχτει" να τσεκαρει καποιοα στιγμη?

Καλησπέρα Γιώργο , έχω γκάπυ κι Μόλυ.
Δεν ανησυχω για αυτά καθώς η εβδομαδιαία αλλαγή θα γίνεται κανονικά. Απλως δεν θα υπάρχει άνθρωπος να ταιζει. Θα λειψω πολύ καιρό . υπολόγισε κάνα μήνα . οποτε οπωσδήποτε πρεπει να υπάρχει ταιστρα.
Αυτά τα ψάρια δεν αντέχουν χωρίς τροφή...
Όταν είχα όσκαρ ηταν πιο εύκολα ομολογουμένως τα πραγματα. Αν εξαιρέσεις τις αλλαγές...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-17, 21:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τα ψαρια που εχουμε τα εχουμε "καλομαθει" με καθημερινο ταισμα ... στη φυση μπορουν μερες ολοκληρες και σε μερικες περιπτωσεις μηνες να μη τραφουν καθολου. Και χωρις καθολου τροφη ενας μηνας δεν ειναι πολυς (δε θα πεθανουν απο ασιτία). Βεβαια αφου εχεις ατομο για αλλαγη νερου δεν υπαρχει λογος να τα υποβαλλεις σε αυτη τη ταλαιπωρια ... φροντισε να βαλεις λιγη τροφη σαν καθημερινη μεριδα για καλο και για κακο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-07-17, 21:51
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Eξαρτάται και από το είδος και το μέγεθος των ψαριών, γενικά τα μικρόσωμα ψαράκια δεν αντέχουν όσες μέρες αντέχουν τα μεγαλύτερα σε μέγεθος. Τα γκαπάκια δλδ θα ζοριστούν μάλλον μετά από 1 βδομάδα, οπότε θα σου έλεγα να βάλεις ταίστρα (1 φορά τη μέρα και ελάχιστη τροφή).

Εγώ έχω την ταίστρα της eheim και βάζω μέσα μικρά granules βυθιζόμενα (για να τρώνε και τα corys) και αποξηραμένη αποκελυφωμένη αρτέμια (για να τρώει και ο γόνος). Και πάντα τη βάζω 2-3 μέρες πριν φύγω για να τεστάρω ότι δουλεύει σωστά και ότι πέφτει σωστή ποσότητα τροφής. Επίσης, αν έχεις σύστημα με ανεμιστηράκια, καλό είναι να μπει χρονοδιακόπτης στο τροφοδοτικό τους ώστε να μην δουλεύουν την ώρα που πεφτει η τροφή (συνήθως αφήνω ένα μισάωρο για σιγουριά).

Πάντως τα εντλεράκια μου όταν πέφτει πείνα 2-3 μέρες, τα έχω δει να τρώνε ακόμα και την τριχοειδή άλγη (την κουρεύουν κανονικά)
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γαρίδες και διακοπές kosmas Γαρίδες του γένους Neocaridina 9 12-05-16 08:23
διακοπές.. kelly__ Διατροφή 7 21-07-11 14:15
Διακοπές zidane1989 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 29-12-08 17:52
Διακοπές. snappys Γλυκό νερό - Γενικά 2 16-06-08 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04152 seconds with 14 queries