Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 23-09-16, 17:27
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

αρη τα σπαει φιλε!
όχι απλα όμορφο αλλά τέλειο!
από ζουμια τι ρίχνεις μέσα?
τι διαρκεια έχεις στο φωτιστικο?
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 23-09-16, 17:47
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

ευχαριστω ρε φιλε και εμενα μου αρεσει πολύ...!
Από ζουμια τιποτα νικο Special blend εχθες και τιποτα άλλο, τωρα μετα από μια βδομαδα λενε οι οδηγιες... εχω και mg και ca ελεγα να ριξω μαγνησιο το βραδυ να παει 1400 που ειπε ο κωστας..
το φωτιστικο το εχω 5,5 ωρες αναμενο προς το παρον...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 23-09-16, 22:27
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

και μενα μου αρεσει πολυ Αρη!! εκανες καλη δουλεια βλεπω!!!
το Ca μπορεις να το ενεβασεις λιγο ακομα max 500, το KH ειναι στα πανω ορια και ο Mg ανεβασε το λιγο ακομα να εισαι οκ τωρα στην αρχη max και για αυτο το 1500!!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 24-09-16, 08:17
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλημέρα..! Ευχαριστώ για τις συμβουλές λεο σήμερα θα φτιάξω το νερό σύμφωνα με αυτά που λες..!
Έχω να ρωτήσω και μερικά πράγματα ρε παιδιά..
Θα ήθελα καταρχήν αν είναι εύκολο να μου γράψει κάποιος τις επιθυμιτες τιμές νερού που προσπαθούμε να πετύχουμε..
Δεύτερον θα ήθελα κάποιος αν γίνεται να μου εξηγήσει που οφείλονται οι αλλαγές σε Ca, Mg, Kh, μέσα σε σχεδόν 3μερες και χωρίς να μπει τίποτα μέσα στο ενυδρείο..
Τριτον πόσο καιρό κάνει ο αντιφωσφορος από waterwaves να μαζέψει τα φωσφορικά? Δεν θα έπρεπε να έχω μη μετρησημα φωσφορικά απ την στιγμή που υπάρχει αντιφωσφορος? Μήπως κάνω κάτι λάθος?
Τεταρτον χρεισιμοποιουμε σκευάσματα για να ανεβάσουμε το Ca, Mg, Kh, αν θέλουμε να τα κατεβάσουμε όμως τι κάνουμε?
Και τέλος αν υπάρχει κάπου κανένα αξιόπιστο άρθρο να διαβάσω για την λειτουργία του Ca, Mg, Kh στο ενυδρείο μας να καταλάβω τι παίζει με αυτά..ποια είναι η χρησιμότητα τους, πως καταναλωνονται, καθώς και αν υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ των τριών.. Δηλαδή αν η πτώση ή η αύξηση τιμής του ενός πχ επηρεάζει τις τιμές των άλλων...!
Αυτά μην βαράτε ρε παιδιά θα τα μάθω κάποια στιγμή...! Ευχαριστώ και καλημέρα σε όλους...!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 25-09-16, 00:29
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

αρχικα, ρωτα οσο θες οτι θες!!!!

τωρα οι τιμες ειναι Mg 1300-1500, KH 8-9 και Ca 420-500

οι αλλαγες στις τιμες ειναι λογικο σε ενα συστημα που ζωντανεβει, λιγο μπορει να αποροφαει ο βραχος λιγο καποιος ζωντανος οργανισμος... λιγο το να λιγο τ' αλλο... χαμος χαχαχα

ο αυτο το ειδος αντιφωσφωρου δεν ειναι αμεσο, αποροφαει καποιες ποσοτιτες για ενα χρονικο διαστιμα20-30 ημερων, μεχρι την μερα της αλλαγης του δηλ. για να στρωσει το ενυδρειο ταιζεις? αν ναι τοτε με την αποσυνθεση της τροφης ολο και κατι διμιουργιτε εκτως απο αμωνεια αλλα δεν υπαρχει αγχος πρεπει ολα να κανουν τον κυκλο τους (καποιος θα μπορει να το αναλισει καλητερα απο μενα ελπιζω να δουμε κι αλλες απαντισεις)

3 ειναι οι τροποι για να μειωσεις συστατικο αν το εχεις παρααφξισει
1 να μην σου ξεφιγει (ειναι και ο καλητερος) μικρες προσθικες σιγα σιγα, ελεγχομενα
2 με μερικες αλλαγες νερου (αμεσο για χοντρη... κοτσανα )
3 απλα περημενεις να το καταναλωσει το συστημα και ελπιζεις να αντεξει (τεμπελικος και καθολου ασφαλης τροπος)
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 25-09-16, 13:45
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Ωραίος ο λεο όλα κατανοητα ευχαριστώ πολύ..!
Δηλαδή εγώ που μετράω φωσφορικά είναι φυσιολογικό να περιμένω δύο τρεις μέρες να τα μαζέψει η θα έπρεπε να μην μετράω καθόλου? Ρωτάω μήπως κάνω λάθος στην ποσότητα που χρησιμοποιώ.. Βάζω περίπου 25 γραμμάρια τον χοντροκοκκο της waterwaves..
Δεν ταιζω καθόλου.. Να ρίξω λίγο φαΐ να βοηθήσω την διαδικασία? Και αν ναι απ την στιγμή που μετράω ακόμα φωσφορικά δεν θα είναι χειρότερα μετα αν ρίξω και τροφή?
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 25-09-16, 15:58
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Πολύ καλά στα είπε ο Λεό αλλα με διόρθωσης .
Όρια είναι και 1200-1500Mg 360-500Ca 6,5-12Kh
Συνθήκες ειδανικες για ειναι 7,5-8,5 kh 400-440ca me 1300-1400.
Πολυ βασικο να ειναι οσο γινεται πιο σταθερες οι τιμές και όχι άμα είναι ένα κλικ ανεβασμένες.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 25-09-16, 16:12
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Στο θέμα τον φωσφορικών ο αντιφοσφορος τραβάει που διάβασα λά δεν σημάνει ότι μηδενίζει .
Βασικά ούτε εμείς δεν θέλουμε να μηδενιστούν .
στην φύση μέσα από κάποια θέματα σε ευρωπαϊκά που φόρουμ από μελέτες No3 0.6 και Po4 0,2
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 25-09-16, 16:39
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

ναι σωστος Σακη οι τιμες που εδωσα εγω ηταν οι βελτιστες και οχι τα ορια!!! και ναι σαφος και εχεις δικιο οσο ποιο σταθ οι τιμες τοσο το καλητερο!!!! ααα ρε Σακη μαστορα!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 25-09-16, 22:08
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Ωραία παιδιά ευχαριστώ κατανοητα όλα..!
Έφτιαξα το μαγνησίο σήμερα και αύριο λογικά θα ξαναμετρησω να δω τι έκανα..
Εντομεταξη τα φώτα από αύριο λέω να τα ανέβω κάνα 8ωρο, σκέφτηκα ότι όσο νωρίτερα περάσω τις αλγες τόσο το καλύτερο..ενας φίλος συνχομπηστας μου πρότεινε να αλλάξω το φωτιστικό και να παω σε λάμπες led E27 εσάς ποια είναι η γνώμη σας?
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 26-09-16, 00:09
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

για φωτιστικο ο Σακης και ο Κωστας θα σου πουνε (μοδ)
οσο για την φωτοπεριοδο, δεν ειναι αναγκη να τις περασεις βαρβαρα, εγω θα πρωτηνα σιγα σιγα αυξιση κατα 1 ωρα την βδομαδα!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 26-09-16, 12:05
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλημέρα..!
Οκ λοιπόν πάω αν είναι για 6 ώρες αυτήν την βδομάδα και ανεβάζω μια ώρα την βδομάδα..!
Σκέφτομαι να παραγγείλω και κάνα μισοκιλο ζωντανό βράχο σήμερα..!
-------------------------
Πόσο καιρό κάνει να μπολιαστει ο νεκρός βράχος απ τον ζωντανό?
Δηλαδή αν βάλω τον ζωντανό κάνα δυο μήνες μέσα και μετά τον βγάλω (λόγο aquascape) θα γίνει δουλειά ή όχι? Επίσης επιτρέπεται να σπάσω τον ζωντανό βράχο σε πιο μικρά κομμάτια η θα τον καταστρεψω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη revolution1925 : 26-09-16 στις 12:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 26-09-16, 12:51
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλησπερα αρη!
πάρε ζωντανό και βάλε τον εαν βρεις κανένα καλό κομμάτι!
μπορεις να το σπασεις με ενα καλεμι αλλα αμεσα αν μπορείς και ξεπλυνε το με νερο α.ο.!
ο χρονος μπολιάσματος του νεκρού διαφέρει απο ενυδρείο σε ενυδρείο λόγο των πολλών παραμέτρων που υπάρχουν!
νομίζω στους 3-4 μήνες καποια κομμάτια θα είναι κοπλε!
φωτιστικό θα σου πρότεινα να φτιάξεις εσύ ένα diy λεντ!
και πιο καλό και πιο οικονομικό!
εκτός και αν θελεις να βάλεις 4 τ5.........
καλή συνέχεια φίλε!
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 26-09-16, 14:56
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλησπέρα Νίκο.. Αυτό θα κάνω αν βρω κάνα καλό κομμάτι θα το βάλω..!
Καλή φάση το diy led αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν πιάνουν και πολλά τα χέρια μου, περιμένω τον φίλο Σάκη να μου πει τι χρειάζεται μια τέτοια κατασκευή να δω αν θα τα καταφέρω..
Πάντως τα εκκοτεκ που έψαξα λίγο είναι πανάκριβα γύρο στο 500αρικο για ένα μικρά βατ και τα κεσσελ το πιο μικρό που βρήκα βγαίνει στα 130wat αν δεν κάνω λάθος οπότε δεν ξέρω αν θα με βολέψει νομίζω ότι είναι πολλά τα watt..
Δεν υπάρχει ρε παιδιά κάποιο αξιόπιστο led για nano reef μέχρι κάνα 200αρι? Έχω και την γυναίκα που γκρινιάζει και δεν θέλει να φαίνονται πολλά πολλά στο ενυδρείο οπότε πρέπει να είναι και λίγο όμορφο (η να μην είναι άσχημο .. Έστω και να καταφέρω να κάνω ένα diy θα καταφέρω να το κάνω τόσο ωραίο ώστε να μην έχω μουρμουρα??
Και όταν λέω μουρμουρα ΔΕΝ εννοώ το ψάρι...!
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 26-09-16, 21:04
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

¶ρη απο έτοιμα μόνο κεσιλ .
το Α 150w πρέπει να έχει κατανάλωση 35w.
Γνωστό ενυδρείακο μαγαζί τα έχεισε ππροσφορά .
θα σου στείλω πμ.
Aλλιώς σε diy multichip 50w...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 27-09-16, 12:22
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

καλημέρα σε ολους..!
Kessil LED A160 TUNA BLUE με το Gooseneck του 290ευρο από εξωτερικο

Kessil LED A150W Sky Blue με το Gooseneck του 250ευρω από ελλαδα

τι απ τα δυο θα διαλέγατε και γιατι? στο Α160 μπορεις να παιξεις με την ενταση και το χρωμα του φωτιστικου ενώ στο Α150 όχι...είναι χρησιμες οι δυο αυτές λειτουργιες του Α160 η δεν θα τις χρησιμοποιησω καθολου? επισης το Α160 είναι 5 watt παραπανω..

για πειτε καμια γνωμη αδερφια ..!
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 27-09-16, 14:10
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα σε ολους..!
Kessil LED A160 TUNA BLUE με το Gooseneck του 290ευρο από εξωτερικο

Kessil LED A150W Sky Blue με το Gooseneck του 250ευρω από ελλαδα

τι απ τα δυο θα διαλέγατε και γιατι? στο Α160 μπορεις να παιξεις με την ενταση και το χρωμα του φωτιστικου ενώ στο Α150 όχι...είναι χρησιμες οι δυο αυτές λειτουργιες του Α160 η δεν θα τις χρησιμοποιησω καθολου? επισης το Α160 είναι 5 watt παραπανω..

για πειτε καμια γνωμη αδερφια ..!
γεια σου αρη!
καλύτερα να σε ενημερώσουν οι δυο μοδ για τα του φωτιστικού που ειναι και πιο ειδικοί!
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 27-09-16, 17:09
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Εγώ θα πηγαινα στο 160 είναι πολύ χρήσιμο να μπορείς να αυξομειώσεις την ένταση του κάθε λεντ και την ένταση όλου του φωτιστικού.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 27-09-16, 19:06
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

ευχαριστω κωστα..! εχεις να προτείνεις κατι καλυτερο στα ιδια η σε πιο λιγα λεφτα σαν γνωστης?
υπαρχει περιπτωση μετα από καιρο στο ιδιο ενυδρειο να μην με καλυπτει η το αγοραζω και ξεμπερδευω από φωτισμο?
παντα μιλαω για τα 60 λτ...
ευχαριστω πολύ για την βοηθεια παιδια και παλι..
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 27-09-16, 21:55
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου φιλαράκι .
Από υγρά σκευάσματα για kh CA και mg πια πήρες;
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 28-09-16, 08:31
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλημέρα ¶λαν ευχαριστώ φίλε από ζουμιά της Brightwell πήρα..
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 01-10-16, 23:38
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Γεια σου ¶ρη.
Τι νεα εχουμε;
Πως παει το ενυδρείο;
Που κατέληξες με φωτιστικο τελικά ;
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 02-10-16, 12:18
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλημέρα Νίκο..! Όλα καλά φίλε είμαστε στην φάση της υπομονής...! Πρόσθεσα μέσα στην βδομάδα μερικά κομματάκια ζωντανου βράχου, έχει τώρα κάνα δυο μέρες που η διατομικη έχει αρχίσει να εμφανίζεται για τα καλά οι βράχοι σχεδόν καφετιασαν...

Όσο για το φωτισμό βρήκα το kessil a160we 290 ευρώ από Ελλάδα δεν το παρήγγειλα ακόμα, όλες αυτές τις μέρες διαβάζω ελληνικά και ξένα φόρουμ για τα diy multichip led και δεν μου φαίνεται καθόλου δύσκολο να φτιάξω ένα 50watt.. στα πιο πολλά watt φαίνεται πιο ζορι άλλα για ένα 50watt από αυτά που βλέπω, στην ουσία, 3καλωδια κολας και ξεμπερδευεις.. Δεν ξέρω παιδιά έχω μπερδευτεί πολύ με το θέμα φως..!
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 02-10-16, 12:27
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Δεν είναι επιστήμη απλά θα χρειαστεί και ένα κοντρολερ να κάνεις ανατολή δύση .
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 02-10-16, 12:59
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Ναι Σάκη το ξέρω δεν θέλω και τίποτα πολύπλοκο σε φάση arduino ένα απλό κοντρολερ για ανατολή δύση, ένα led, έναν οδηγό, και μια ψυκτρα με ανεμιστηρι και έγινε η δουλειά έτσι δεν είναι? Για τις συνδέσεις δεν νομίζω να δυσκολευτω μια σειρά καλώδια είναι με προσοχή και λίγη βοήθεια από κάποιον ηλεκτρολόγο εδώ θα τα καταφέρω πιστεύω..

Αν πάω τελικά σε diy λύση λέω πρώτα να το φτιάξω και μετά να πάω σε κάποιον που ασχολείται με πλεξι και να του πω να μου φτιάξει ένα κουτάκι στα μέτρα του φωτιστικου να το βάλω μέσα και να τελειώνω.. Έτσι φαντάζομαι δηλαδή..

Κολλάω μόνο σε δύο πράγματα.. Το πρώτο είναι ότι δε ξέρω (θα ψάξω αυριο) αν έχουμε εδώ κάποιο μαγαζί να ασχολείτε με πλεξι και να μπορεί να μου κάνει το κουτί, και το δεύτερο είναι το πως θα το στηρίξω.. νοικιαζω το σπίτι και δεν πολυθελω να τρυπαω ταβάνια και τοίχους για να το κρεμασω.. Σκέφτηκα να πάρω κάνα έτοιμο gooseneck από εργοστασιακο φωτιστικό και να το βάλω αλλά και πάλι δεν ξέρω πόσο βάρος θα έχει η όλη κατασκευή και αν θα μπορεί να στιριχθει στο τζάμι του ενυδρείου..
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 03-10-16, 09:26
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλημέρα αρη!
ακρυλικά φύλλα μπορείς να βρεις εδώhttp://www.spakouris.gr/contact.php?lang=1 δίνοντας και τις διαστάσεις αν θελεις να στις κόψουν!
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 03-10-16, 12:23
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

καλημέρα νικο..! ευχαριστω για το link,αλλα ξυπνησα σημερα και τελικα εβαλα παραγγελεια το κεσσιλ..! εφαγα σκαλωμα και το πηρα και ελπιζω να με καληψει και να μεινω ευχαριστημένος θα δουμε..!

αρχιζω σιγα σιγα πλεον να διαβαζω για τα ζωντανα και ηθελα να ρωτησω..

καταρχήν ζωντανα ψωνιζετε από ελλαδα η από εξωτερικο? εχουμε να προτείνουμε καποιο site? εστω και σε πμ αν δεν θελετε να το γραψετε εδώ..!

από συνεργειο καθαρισμου σαλιγκάρια-γαριδες ποσα ατομα και τι μπορω να βαλω?
πρεπει και για τα σαλιγκάρια να εχει στρωσει το ενυδρειο η μπορω να βαλω από τωρα να αρχισουν να κανουν δουλειες? (εχω πολύ διατομικη αλγη εδώ και 2-3 μερες περιπου όπως ανεφερα και εχθες)

από ψαρια θα παω σε δυο κλοουν όταν στρωσει..είναι καλο τα ψαρια να τα παρω μαζι και τα δυο η να παρω πρωτα το ένα και μετα από λιγο καιρο να παρω το άλλο?

για τα κοραλλια θα χρειαστω καποια κολα για να τα τοποθετω στο ενυδρειο η τα βαζω ετσι όπως ερθουν με τον βραχο-βαση τους?

εχετε να προτείνετε καποιο σκευασμα για καθαρισμο των κοραλιων (diping νομιζω το διαβασα) πριν μπουν στο ενυδρειο η δεν είναι απαραιτητο?

πολλες και χαζες ερωτήσεις παιδια απλα επειδή είναι λιγα τα λιτρα δεν θελω να κανω του κεφαλιου μου...! συγνωμη και παλι αν σας κουραζω..!
ευχαριστω και παλι ολους σας...!

ααα και κατι τελευταιο τωρα που ακομα στρωνει να ριχνω και λιγη τροφη η δεν χρειαζετε?
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 03-10-16, 18:36
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Μετρησεις σημερινες..!

Αμωνια 0
No2 5 μπορει και παραπανω μεχρι τοσο μετραει το τεστ
No3 20
Po4 0,25 ισως και λιγοτερο κατι αναμεσα σε 0 και 0.25
Ca 435
Mg 1380
Kh 10,7
Αλατοτητα 1026
Ph 8,4
Θερμοκρασια 26

και αυτη ειναι η εικονα του ενυδρειου σημερα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rsz_3102016.jpg
Εμφανίσεις:  191
Μέγεθος:  196,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 03-10-16, 19:33
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα νικο..! ευχαριστω για το link,αλλα ξυπνησα σημερα και τελικα εβαλα παραγγελεια το κεσσιλ..! εφαγα σκαλωμα και το πηρα και ελπιζω να με καληψει και να μεινω ευχαριστημένος θα δουμε..! καλά έκανες

αρχιζω σιγα σιγα πλεον να διαβαζω για τα ζωντανα και ηθελα να ρωτησω..

καταρχήν ζωντανα ψωνιζετε από ελλαδα η από εξωτερικο? εχουμε να προτείνουμε καποιο site? εστω και σε πμ αν δεν θελετε να το γραψετε εδώ..! ζωντανά μπορείς να πάρεις από πολλούς , καλό είναι πρώτα να μπορείς να τα δεις , υπάρχουν και μερικά πολύ αξιοπιστα σαϊτ εξωτερικού

από συνεργειο καθαρισμου σαλιγκάρια-γαριδες ποσα ατομα και τι μπορω να βαλω? .σαλιγκάρια trohus,turbo,nassrius, είναι καλές επιλογές και μπορείς από τώρα να βάλεις,γαριδες περίμενε ακόμα λίγο
πρεπει και για τα σαλιγκάρια να εχει στρωσει το ενυδρειο

η μπορω να βαλω από τωρα να αρχισουν να κανουν δουλειες? (εχω πολύ διατομικη αλγη εδώ και 2-3 μερες περιπου όπως ανεφερα και εχθες)

από ψαρια θα παω σε δυο κλοουν όταν στρωσει..είναι καλο τα ψαρια να τα παρω μαζι και τα δυο η να παρω πρωτα το ένα και μετα από λιγο καιρο να παρω το άλλο?τα ψάρια καλύτερα να τα βάλεις με το κριτήριο το ποσό επιθετικά είναι , τα πιο επιθετικά τελευταία, ουδέτερα ψάρια όπως κλοουν,καρδιναλιους,κτλ δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, καλύτερα να αυξάνει προοδευτικά την ιχθυοφορτωση

για τα κοραλλια θα χρειαστω καποια κολα για να τα τοποθετω στο ενυδρειο η τα βαζω ετσι όπως ερθουν με τον βραχο-βαση τους? κόλλες υπάρχουν για όλα τα γούστα, συνήθως προτιμούντε εποξικοι στοκοι ,

εχετε να προτείνετε καποιο σκευασμα για καθαρισμο των κοραλιων (diping νομιζω το διαβασα) πριν μπουν στο ενυδρειο η δεν είναι απαραιτητο?] Απαραίτητο αυτό για όλα τα νεοεισαχθεντα κοράλλια, καλό είναι το koral rx

πολλες και χαζες ερωτήσεις παιδια απλα επειδή είναι λιγα τα λιτρα δεν θελω να κανω του κεφαλιου μου...! συγνωμη και παλι αν σας κουραζω..!
ευχαριστω και παλι ολους σας...! δεν είδα να παραπονιέται κανείς φίλε Αρη, οπότε πυροβολα χαχαχα

ααα και κατι τελευταιο τωρα που ακομα στρωνει να ριχνω και λιγη τροφη η δεν χρειαζετε?ρίχνε τροφή σαν να είχες μέσα δύο μικρά ψαράκια
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 03-10-16, 20:15
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

ευχαριστω κωστα..!
δεν καταλαβα ομως σαλιγκαρια μπορω να βαλω τωρα η να στρωσει πρωτα?
και ποσα να βαλω? κανα δυο ατομα απ το καθε ειδος που μου ειπες καλα ειναι η πιο πολλα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κυβος 50χ50χ60 george79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-07-16 11:37
DIY κυβος για μονομάχο alkis13 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 50 04-07-09 14:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08745 seconds with 14 queries