Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-13, 15:28
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Πρόβλημα με Vallisneria

Έχει περάσει σχεδόν μήνας που έβαλα τις παρακάτω Vallisneries στο ενυδρείο μου και απο χθές έχουν αρχίσει και βγάζουν κάτι σημαδάκια καφέ και είναι πολύ κίτρινες, φαίνονται σαν να αρχίζουν να σαπίζουν.

Η φωτογραφίες είναι απο κινήτο για αυτό και η κακή ποιότητα.

Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε αν θα πρέπει να τις αφήσω η να τις βγάλω εκτός του ενυδρείου?

Παρακάτω η φόρμα με όλα τα στοιχεία.

Όγκος: 30 λιτρα
Κατηγορία: φυτεμενο
Φυτά: 3x vallisneria, Hygrophilia difformis,
Ψάρια: Μονομάχος
Διακοσμητικά υλικά: μικρό ξύλο
Φόντο: Πλάτη με ιχνοστοιχεία για γαρίδες. Ήρθε μαζί με την αγορά του ενυδρείου,
Φωτισμός: 11watt light,
Διάρκεια φωτισμού: 2-3 ωρες
Φιλτράρισμα: Dennerle Nano Eckfilite Xl το μεγάλο με Spraybar, κατάλληλο για 60 λίτρα.
Θερμοστάτης: 50 Watts
Λίπανση: Fluval Stratum,
υπόστρωμα για γαρίδες και φυτά.

Το ενυδρειο ξεκινησε με στρώσιμο στις: 01/12/2012

Εισαγωγή Φυτών & Ξύλο: 3x vallisneria, Hygrophilia difformis στις 23/12/2012

Εισαγωγή ψαριού: 1 μονομάχος στις 05/01/2013

Η εισαγωγή έγινε αφού ολοκληρώθηκαν οι απαραίτητες μετρήσεις.

Παράμετροι:
pH:7.5 - 8.0
Γενική σκληρότητα (GH):
Περιμένω τα τέστ.
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Περιμένω τα τέστ
.
Αμμωνία (ΝΗ3):0.00, με μια πολύ μικρή απόχρωση ίσα-ίσα φαίνεται προς το πράσινο.
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού: 8-10 λιτρα ανα 5 μερες
Θερμοκρασία: 27.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  vallisn1.jpg
Εμφανίσεις:  429
Μέγεθος:  49,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  vallisn2.jpg
Εμφανίσεις:  494
Μέγεθος:  56,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-13, 16:17
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Σιγουρα η φωτοπεριοδος σου ειναι πολυ μικρη πρεπει να την αυξησεις ΣΤΑΔΙΑΚΑ κ σιγα σιγα (1ωρα/ημερα) τα φυτα για να μεγαλωσουν θελουν φωτισμο.. Με εναν χρονοδιακοπτη λυνεις το προβλημα σου ειτε απο τζαμπο ειτε απο καταστημα με ηλεκτικα ειδη ειναι πολυ φθηνος.. Επεισης θα ειναι καλο κ για το ψαρι, σε κανεναν βιοτοπο δεν εχουμε ηλιο μονο για 2-3 ωρες οσο πιο κοντα στον βιοτοπο του νιωσει το καθε ψαρι τοσο πιο καλη συμπεριφορα κ χρωματα θα εχει.. Οσο για το λυπασμα μην το παρακανεις ριχνε μια φορα το μηνα την αναγραφομενη ποσοτητα για τα λιτρα σου δεν νομιζω να ειναι οτι το καλυτερο για το ψαρι να δεχετε χημικα.. Επισης προσπαθησε να ρειξεις το ph σου με τυρφη+catapa.. Catapa παρηγγειλα απο e-bay κ μου στοιχησε ουτε 5 ευρω απλα εκανε 15 μερες, τυρφη βρισκεις ευκολα.. Θα μου πεις τα εχουν στα ποτηρακια με νερο βρησεις κτλπ αλλα αφου θελουμε να ασχοληθουμε γιατι να μην κανουμε οτι μπορουμε για να νιωσουν καλυτερα? Θα σε αποζημιωσει με την συμπεριφορα του Καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-13, 16:24
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αυξηση φωτισμου στις οχτω ωρες (για αρχη) και σταθερη φωτοπεριοδο με χρονοδιακοπτη. επισης οι βαλλισνεριες σου ξερενονται επειδη τους εχει κοψει τα φυλλα. οταν θες να κλαδεψεις βαλλισνερια, κοβεις ολο το φυλλο οσο γινεται πιο κοντα στη ριζα, οταν κοψεις το φυλλο στη μεση σε λιγο καιρο το υπολοιπο που θα μεινει θα αρχισει να σαπιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-13, 16:39
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

επειδή είχα μονομάχο τον φοβόμουν λίγο τον φωτισμό,

όσο για το λίπασμα είναι της fluval και μάλιστα είχε προστεθεί και λίγο παραπάνω καθώς το φύτεμα ήταν δύσκολο με το ήδη υπάρχον.

επειδή δεν ήξερα την vallisneria την είχα κλαδέψει απο την μέση και πάνω τις πρώτες φορές. να τις κλαδέψω κοντά στην ρίζα τώρα ώστε να φύγει εκεί που φαίνεται το σάπισμα?

βασικά το στήσιμο είναι πρόχειρο καθώς έπεται μετακόμιση κατά πάσα πιθανότητα την άλλη εβδομάδα εκτός απο την δική μου και του μονομάχου σε 80 ενυδρείο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα η φωτοπεριοδος σου ειναι πολυ μικρη πρεπει να την αυξησεις ΣΤΑΔΙΑΚΑ κ σιγα σιγα (1ωρα/ημερα) τα φυτα για να μεγαλωσουν θελουν φωτισμο.. Με εναν χρονοδιακοπτη λυνεις το προβλημα σου ειτε απο τζαμπο ειτε απο καταστημα με ηλεκτικα ειδη ειναι πολυ φθηνος.. Επεισης θα ειναι καλο κ για το ψαρι, σε κανεναν βιοτοπο δεν εχουμε ηλιο μονο για 2-3 ωρες οσο πιο κοντα στον βιοτοπο του νιωσει το καθε ψαρι τοσο πιο καλη συμπεριφορα κ χρωματα θα εχει.. Οσο για το λυπασμα μην το παρακανεις ριχνε μια φορα το μηνα την αναγραφομενη ποσοτητα για τα λιτρα σου δεν νομιζω να ειναι οτι το καλυτερο για το ψαρι να δεχετε χημικα.. Επισης προσπαθησε να ρειξεις το ph σου με τυρφη+catapa.. Catapa παρηγγειλα απο e-bay κ μου στοιχησε ουτε 5 ευρω απλα εκανε 15 μερες, τυρφη βρισκεις ευκολα.. Θα μου πεις τα εχουν στα ποτηρακια με νερο βρησεις κτλπ αλλα αφου θελουμε να ασχοληθουμε γιατι να μην κανουμε οτι μπορουμε για να νιωσουν καλυτερα? Θα σε αποζημιωσει με την συμπεριφορα του Καλη συνεχεια
καθώς φοβάμαι για την ποιότητα των Catapa, αν και δημοπρασίες κάνω συνέχεια απο ebay είναι εύκολο να έχω το λινκ? ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danny : 24-01-13 στις 16:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-13, 16:40
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Είσαι σίγουρος για το κλάδεμα της valisnerias? Εγώ έχω gigantea στο δικό και αναγκαστικά τις κόβω λοξά την κορυφή στο μέγεθος που θέλω. (βεβαία ποια κορυφή όταν το φυτό γινοται 2 μέτρα και εγώ το κόβω στους 45 πόντους) Εδώ και ένα μήνα σίγουρα έχουν πολλαπλασιαστεί και νομίζω ότι και οι κομμένες μεγαλώνουν κιόλας. Υπάρχει περίπτωση να χάσω το φυτό? Δες και μια φώτο να καταλάβεις πως τις κλαδεύω. http://img10.imageshack.us/img10/831...0119183019.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-13, 16:43
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι σίγουρος για το κλάδεμα της valisnerias? Εγώ έχω gigantea στο δικό και αναγκαστικά τις κόβω λοξά την κορυφή στο μέγεθος που θέλω. Εδώ και ένα μήνα σίγουρα έχουν πολλαπλασιαστεί και νομίζω ότι και οι κομμένες μεγαλώνουν κιόλας. Υπάρχει περίπτωση να χάσω το φυτό? Δες και μια φώτο να καταλάβεις πως τις κλαδεύω. http://img10.imageshack.us/img10/831...0119183019.jpg
δεν χαλανε αντρεα απλα σταματαει η αναπτυξη οταν τις κουρεψεις δεν χανονται ολοκληρα τα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-13, 16:46
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

αν το κοβεις ολο το φυλλο μεχρι τη ριζα σε πολυ λιγο δεν θα υπαρχει φυτο αν κρινουμε το οτι μεγαλωνει και γρηγορα.εγω τις κοβω λοξα και συνεχιζει και μεγαλωνει κανονικα λιγο πιο αργα ομως το κομμενο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-13, 16:52
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danny Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή είχα μονομάχο τον φοβόμουν λίγο τον φωτισμό,

όσο για το λίπασμα είναι της fluval και μάλιστα είχε προστεθεί και λίγο παραπάνω καθώς το φύτεμα ήταν δύσκολο με το ήδη υπάρχον.

επειδή δεν ήξερα την vallisneria την είχα κλαδέψει απο την μέση και πάνω τις πρώτες φορές. να τις κλαδέψω κοντά στην ρίζα τώρα ώστε να φύγει εκεί που φαίνεται το σάπισμα?

βασικά το στήσιμο είναι πρόχειρο καθώς έπεται μετακόμιση κατά πάσα πιθανότητα την άλλη εβδομάδα εκτός απο την δική μου και του μονομάχου σε 80 ενυδρείο.
-------------------------


καθώς φοβάμαι για την ποιότητα των Catapa, αν και δημοπρασίες κάνω συνέχεια απο ebay είναι εύκολο να έχω το λινκ? ευχαριστώ
Aπο αυτον πηρα catapa (http://www.ebay.com/itm/280914246813...84.m1439.l2648), μην τον φοβασαι τον μονομαχο με το φως κ στον βιοτοπο του 8 ωρες σιγουρα εχει ηλιο μην σου πω εως κ 12 ωρες, απλα θα σου προτεινα να παρεις μια λαμπα η οποια να "αποικονιζει" καπως τον βιοτοπο του δηλαδη λιγο χαμηλου φωτισμου η καλυτερες λαμπες για αυτην την δουλεια κατα την γνωμη μου ειναι η hagen flora glo k sylvania grolux. Την πρωτη απο καποιο καλο petshop κ την δευτερη απο καλο καταστημα με ηλεκτρικα πχ Καυκας..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-13, 16:53
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω τις κοβω λοξα και συνεχιζει και μεγαλωνει κανονικα λιγο πιο αργα ομως το κομμενο!
Αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-13, 16:59
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

αν χρειαστει να αλλαξεις φωτισμο κοιτα εδω http://www.kontorigas.gr/ για να μη σου παρουν το σκαλπ αλλου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-13, 17:15
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Εγώ είχα πάρει την sylvania grolux (Τ8 30W) 7¤-8¤ από εδώ: http://baibakis.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-13, 17:21
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

στις σπιραλις οταν κοψεις το φυλλο στη μεση, το υπολοιπο σαπιζει. οι γιγαντεα δεν εχουν προβλημα, το κοβεις οπου θες και το υπλοιπο συνεχιζει και μεγαλωνει.

τις δικες μου βαλλισνεριες οσες φορες εχω κοψει φυλλο στη μεση σε μερικες μερες ξεκιναγε και σαπιζε και το υπολοιπο μεχρι τη ριζα. και με οσους εχω μιλησει μου λενε το ιδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-13, 17:37
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εγω με βαλισνερια αμερικανα (οχι γιγαντεα) εκοψα καποιες να δω πως θα πανε, δεν σαπισαν ολα καλα, και πλεον τις κλαδευω στα 60cm στο υψος του νερου και ολα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-13, 20:22
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

kai εγω απο οσο γνωριζω εαν κοψεις τα φυλλα χαλαει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-13, 20:55
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπο αυτον πηρα catapa (http://www.ebay.com/itm/280914246813...84.m1439.l2648), μην τον φοβασαι τον μονομαχο με το φως κ στον βιοτοπο του 8 ωρες σιγουρα εχει ηλιο μην σου πω εως κ 12 ωρες, απλα θα σου προτεινα να παρεις μια λαμπα η οποια να "αποικονιζει" καπως τον βιοτοπο του δηλαδη λιγο χαμηλου φωτισμου η καλυτερες λαμπες για αυτην την δουλεια κατα την γνωμη μου ειναι η hagen flora glo k sylvania grolux. Την πρωτη απο καποιο καλο petshop κ την δευτερη απο καλο καταστημα με ηλεκτρικα πχ Καυκας..
ευχαριστώ για το λίνκ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν χρειαστει να αλλαξεις φωτισμο κοιτα εδω http://www.kontorigas.gr/ για να μη σου παρουν το σκαλπ αλλου.
ευχαριστώ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είχα πάρει την sylvania grolux (Τ8 30W) 7¤-8¤ από εδώ: http://baibakis.gr/
ευχαριστώ φίλε μου αν και πέφτει λίγο μακριά
-------------------------
οπότε μάλλον πάνε περίπατο? έτσι και αλλιώς απο βδομάδα αλλάζω ενυδρείο, οπότε υπάρχει πρόβλημα αν τις αφήσω μέσα κανά 5-10 ήμερο το πολύ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danny : 24-01-13 στις 20:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-01-13, 00:17
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπο αυτον πηρα catapa (http://www.ebay.com/itm/280914246813...84.m1439.l2648), μην τον φοβασαι τον μονομαχο με το φως κ στον βιοτοπο του 8 ωρες σιγουρα εχει ηλιο μην σου πω εως κ 12 ωρες, απλα θα σου προτεινα να παρεις μια λαμπα η οποια να "αποικονιζει" καπως τον βιοτοπο του δηλαδη λιγο χαμηλου φωτισμου η καλυτερες λαμπες για αυτην την δουλεια κατα την γνωμη μου ειναι η hagen flora glo k sylvania grolux. Την πρωτη απο καποιο καλο petshop κ την δευτερη απο καλο καταστημα με ηλεκτρικα πχ Καυκας..
έκανα σήμερα την παραγγελία για τα catappa καθώς η τιμή ήταν σούπερ. τώρα απλά περιμένω. καταλαβαίνω ότι θα κάνουν λίγο καιρό αλλά δεν πειράζει.

χρειάζονται τίποτα άλλο εκτός απο το ξέπλυμα? ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-13, 01:43
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

πιστυεω ενας συμαντικος παραγοντας ειναι οτι ακομα το φυτο ειναι σε φαση προσαρμογης........ αυξησε τη φωτοπεριοδο οπως σου ειπαν, και αστο να συνελθει..... κοψε τα ξερα και αστο... θα φτιαξει....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-13, 02:33
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

έπεσε κλάδεμα σήμερα αυτά που φαινόντουσαν πιο σαπισμένα

η φωτοπερίοδος έχει ήδη αυξηθεί και συνεχίζει μέρα με την μέρα.

απλά θέλω να δώ πως θα πάνε μήπως τα μεταφέρω τα πιο καλά κομμάτια στο νέο ενυδρείο, όταν έρθει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Vallisneria.. stratigos24 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 24-04-12 20:27
VALLISNERIA CHRISTOS13 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 14-10-10 16:50
Vallisneria και....προβλημα ?!? sarevock Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 12-03-09 11:08
Πρόβλημα με Vallisneria nana ψαρια και ψαρια Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 21-09-07 15:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06565 seconds with 14 queries