Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-12, 18:17
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή 30 Λιτρα θαλασσα!! Οποιος πιστος βοηθησει!!

Καλησπερα κυριοι ειμαι νεος στο χωρο κ θελω να μαθω...βουτηξα λιγο βαθια κ γρηγορα βεβαια αλλα στηριζομαι πανω σας!Πριν κανω οτιδηποτε πηρα δυο κλοουνακια τα οποια ερωτευτηκε η κοπελια!!την επομενη μερα κ μετα απο διαβασμα ξεκινησα το στησιμο με ενα ενυδρειο των 30 λιτρων αραγωνιτη γυρω στα 5cm το οποιο ξεπλυνα πρωτα σε συνδιασμο με αυτο π με προμηθευσε το πετ σοπ το οποιο ηδη φιλοξενουσε τα δυο ψαρακια!Εχω εσωτερικο φιλτρο hailea με το σφουγγαρι κ καρμπον π διεθεται!ενα κιλο ζωντανο βραχο τον οποιο στηριξα ορθιο χωρισ να παταει πολυ κατω!τον θερμοστατη στους 27 βαθμουσ κ την αλατοτητα στο 1024!εκανα το τεστ που αγορασα απο το πετ σοπ το οποιο ονομαζεται 6 σε 1 JBL EASYTEST κ το μονο π δεν μου μγηκε πολυ καλο ηταν η σκληροτητα νερου...θα προσπαθησω να ανεβασω καποιες φωτογραφιες να δειτε!τωρα οσον αφορα τις ερωτησεις μου ειναι οι εξης!
1)δεν εχω skimmer,ειναι τοσο απαραιτητο στα λιτρα μου??
2)δεν εκανα την προετοιμασια μου στο ενυδρειο οπως θα επρεπε για καμια δεκαρια μερες π λετε συνηθως ειναι πολυ επιφοβο??
3)αφου δεν προσθεσω τιποτα αλλο κ κανοντας τεστ για καμια βδομαδα θα ηθελα συμβουλη για καποιο κοραλι η ανεμονα η γαριδα καθαριστη!
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για το ενδιαφερον σας!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-22 12.11.29.jpg
Εμφανίσεις:  509
Μέγεθος:  56,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-22 12.11.32.jpg
Εμφανίσεις:  442
Μέγεθος:  59,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-12, 18:34
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ξεκινησες λαθος φιλε μου .

θα χρειαστεις 2 κιλα βραχο ακομα υπολογισε 1 κιλο ανα 10 λιτρα παει η αναλογια
στο φιλτρακι βγαλε το σφουγγαρι και βαλε λιγο αντιφωσφορο μαζι με τον ανθρακα
αραγωνιτη ζωντανο εβαλε καθολου? τι εννωεις οταν λες επλυνα τον αραγωνιτη?
μετρησης αμμωνια και νιτρωδη εκανες καθολου σιγουρα ειναι αστρωτο και τα ψαρακια σου θα υποφερουν διαβασε λιγο και θα καταλαβεις μονος σου τι πρεπει να κανεις .

κυκλοφοριτη δεν βλεπω να εχεις εε?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-12, 18:50
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

εννοω οτι πριν τον βαλω στο νερο τον ξεπλυνα σε ενα λεκανακι οπως ειχα κανει με το χαλικι στο γλυκο νερο!νιτρωδη μετρησα ηταν μηδεν αμμωνια οχι ξερω οτι πρεπει να εινια αυστηρα μηδεν αλλα δεν τον ειχε το τεστ μου κ πρεπει να παρω αλλο...οχι ουτε κυκλοφορητη εχω βαλει το οποιο κ ηθελα να ρωτησω αν το φιλτρο παιζει καθολου το ρολο του κυκλοφορητη!Ευχαριστω κ παλι!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-12, 19:13
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

1)Skimmer δεν είναι απαραίτητο όσο είσαι συνεπής στις αλλαγές νερού (περίπου 5 λίτρα την εβδομάδα για το ενυδείο σου με νερό που έχεις προετοιμάσει νωρίτερα σε ξεχωριστό δοχείο).
2) Το μέλλον θα δείξει.
Αναφέρεις οτι οι μετρήσεις σου είναι καλές. Αν πράγματι είναι και έχεις μετρήσει σωστά τότε δεν έχεις να φοβηθείς κάτι (σημαίνει οτι ο βράχος σου είναι ζωντανός και το 'μπόλιασμα' έπιασε).Αλλα αν κατάλαβα καλά έχεις μετρήσει με στικάκι της JLB , είναι για θαλασσινό? Γιατι αν δεν γράφει πάνω τέτοιο πράγμα δεν κάνει δουλειά.
3) Δεν θέλω να σου προτείνω τίποτα απο ζωντανά ακόμα μιας και τα φοβάμαι πολύ τα αλμυρά.Γενικά θέλουν μήνες μέχρι να βρούν την ισορροπία τους, αλλιώς αν έχεις ζωντανά μέσα πρέπει να είσαι όλη την ώρα απο πάνω , να μετράς και να παρεμβένεις όπου χρειάζεται.

Ότι άλλο θές εδώ είμαστε. Καλή συνέχεια στο εγχείρημά σου

Φιλικά και με εκτίμιση
Στέφανος

Υ.Γ.1 Αυτό που θα σε βοηθήσει πολύ είναι να προμηθευτείς άνθρακα και αντιφώσφορο και να βάλεις μέσα στο φιλτράκι σου. Αν πάλι κατάλαβα καλά μέσα το φιλτράκι έχει ένα σφουγκαράκι και άνθρακα? Το σφουγκαράκι γενικά δεν το θές μέσα στο θαλασσινό ενυδρείο.Για φίλτρο χρησιμοποιείται κυρίως ο βράχος τον οποίο νομίζω οτι καλό θα είναι να προσθέσεις και άλλο όπως ανάφεραι ο φίλος απο πάνω.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-12, 19:19
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοω οτι πριν τον βαλω στο νερο τον ξεπλυνα σε ενα λεκανακι οπως ειχα κανει με το χαλικι στο γλυκο νερο!νιτρωδη μετρησα ηταν μηδεν αμμωνια οχι ξερω οτι πρεπει να εινια αυστηρα μηδεν αλλα δεν τον ειχε το τεστ μου κ πρεπει να παρω αλλο...οχι ουτε κυκλοφορητη εχω βαλει το οποιο κ ηθελα να ρωτησω αν το φιλτρο παιζει καθολου το ρολο του κυκλοφορητη!Ευχαριστω κ παλι!!
1 κυκλοφοριτη 600 λιτρα την ωρα θα τον χρειαστεις να βαραει τον βραχο ετσι κραταει την βιολογια του επρεπε να εχεις ειδη βαλει βαλτον συντομα στο προγραμμα σου και μην βιαζεσαι το θαλασινο θελει υπομονη και φεεεετα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-12, 19:19
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

μαλιστα στεφανε σ ευχαριστω κ σενα για τις πληροφοριες σου κ εγω ελπιζω να πανε ολα καλα...Αρα συνοπτικα προσθετω βραχω,αφαιρω το σφουγγαρι κ το αλλαζω με αυτο που μου ειπατε...οσο για τις μετρησεις το τεστ ποθ εχω απο οτι καταλαβα τα μονα που με απασχολουν ειναι το ph το No2 και το No3 τα οποια θαρρω ειναι καλα!!οποιαδηποτε παρατηρηση η γνωμη ειναι ευπροσδεκτη!!Επισης να τονισω οτι ειδικα το ενα ψαρακι ειναι πολυ ζωηρο τρυπωνει συνεχεια στην τρυπα που δημιουργει ο βραχος κ ταραζει την αμμο με την ουρα του...ειναι καλο η κακο ομως αυτο???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-12, 19:58
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κυριοι ειμαι νεος στο χωρο κ θελω να μαθω...βουτηξα λιγο βαθια κ γρηγορα βεβαια αλλα στηριζομαι πανω σας!Πριν κανω οτιδηποτε πηρα δυο κλοουνακια τα οποια ερωτευτηκε η κοπελια!!την επομενη μερα κ μετα απο διαβασμα ξεκινησα το στησιμο με ενα ενυδρειο των 30 λιτρων αραγωνιτη γυρω στα 5cm το οποιο ξεπλυνα πρωτα σε συνδιασμο με αυτο π με προμηθευσε το πετ σοπ το οποιο ηδη φιλοξενουσε τα δυο ψαρακια!Εχω εσωτερικο φιλτρο hailea με το σφουγγαρι κ καρμπον π διεθεται!ενα κιλο ζωντανο βραχο τον οποιο στηριξα ορθιο χωρισ να παταει πολυ κατω!τον θερμοστατη στους 27 βαθμουσ κ την αλατοτητα στο 1024!εκανα το τεστ που αγορασα απο το πετ σοπ το οποιο ονομαζεται 6 σε 1 JBL EASYTEST κ το μονο π δεν μου μγηκε πολυ καλο ηταν η σκληροτητα νερου...θα προσπαθησω να ανεβασω καποιες φωτογραφιες να δειτε!τωρα οσον αφορα τις ερωτησεις μου ειναι οι εξης!
1)δεν εχω skimmer,ειναι τοσο απαραιτητο στα λιτρα μου??
2)δεν εκανα την προετοιμασια μου στο ενυδρειο οπως θα επρεπε για καμια δεκαρια μερες π λετε συνηθως ειναι πολυ επιφοβο??
3)αφου δεν προσθεσω τιποτα αλλο κ κανοντας τεστ για καμια βδομαδα θα ηθελα συμβουλη για καποιο κοραλι η ανεμονα η γαριδα καθαριστη!
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για το ενδιαφερον σας!!
καλή αρχή να έχεις φίλε ...όπως σου είπαν τα παιδιά έχεις ξεκινήσει ανάποδα όμως έκανες την σωστή κίνηση να ρωτήσεις και εδώ ...τα ψαράκια έχεις αρκετές πιθανότητες να τα χάσεις ή να σου αρρωστήσουν ...το σωστό είναι να τα πας πίσω στον έξυπνο που στα πούλησε να στα κρατήσει κανα μήνα και στο ενδιάμεσο να πάρεις τεστ αμμωνίας και νιτρώδη της salifert ...ακόμα να ξέρεις πως ο βράχος που σου έδωσε είναι κακής ποιότητας να ψάξεις να βρεις βράχο πορώδη και ελαφρύ και στην συνέχεια να πάρεις και έναν κυκλοφοριτή τύπου κοράλλια νανο ...αν θες από πιο πετ ψώνισες ;
διάβασε τα λινκ να πάρεις μια ιδέα και να είσαι σίγουρος πως θα φτιάξεις τούμπανο ενυδρείο αλλά θέλει υπομονή


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-12, 20:09
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Κωστα σ ευχαριστω πολυ ρε φιλε αν κ μ εριξες λιγο!
Να τα επιστρεψω δεν νομιζω,γτ ειναι η κοπελια στη μεση,αλλα θα κανω αυτα τα τρια πραγματακια που μου ειπατε κ θα ευελπιστω να πανε ολα καλα...Σε διαφορετικη περιπτωση θα συνεχισω να προσεχω το ενυδρειακι αδειο μεχρι να φτασει στα επιπεδα π χρειαζεται για να κατοικηθει...παμε παλι λοιπον,προσθετουμε βραχο,παιρνουμε κυκλοφορητη και αλλαζουμε το σφουγγαρι του φιλτρου με αντιφωσφορο...Το πετσοπ που πηρα τα ψαρια ειναι ενα συνοικιακο στου ζωγραφου κ το βραχο μαζι με τα υπολοιπα καλουδια τα πηρα απο γνωστη αλυσιδα πετσοπ που βρισκεται στη μεσωγειων κ μπορω να πω οτι ηταν πολυ εξυπηρετικα τα παιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-12, 20:18
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

αν είναι να πέσει παντόφλα εντάξει αλλά πάρε ενα τεστ να δεις πόση αμμωνία έχεις και μην ταίζεις καθόλου , κάνε και μια αλλαγή νερού 50% με νερό ίδιας θερμοκρασίας και αλατότητας ...τα τεστάκια αυτά είναι ότι να ναι και άστα στην άκρη πιο πολύ σε μπερδεύουν παρά βοηθάνε
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-12, 20:21
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

οκ θα κανω τεστ και θα ελπιζω η αμμωνια να ειναι 0,αλλα γιατι να μην ταιζω?το νερο χθες το εφτιαξα με τα χερακια μου γτ να γινει κιολας αλλαγη??η εννοεις μετα την προσθηκη οσων ειπαμε??
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-12-12, 20:28
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλό θα κάνει η αλλαγή νερού ...από χτες μέχρι σήμερα ο βράχος μπορεί να έχει ανεβάσει αμμωνία στο νερό και αν δεν δουλεύει ο βράχος η επιπλέον τροφή επιβαρύνει και άλλο για αυτό με πολύ μέτρο το τάισμα , κανονικά αυτά έπρεπε να γίνουν σε διάστημα 1 μήνα ..να φτιάξεις το νερό να βαλεις τους κυκλοφοριτες το σκίμμερ τον αντιφώφορο και τον άνθρακα να βάλεις τον βράχο και την άμμο να περιμένεις καμοία 20 μέρες να κάνεις την αλλαγή νερού και να βάλεις 1 ψάρι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-12-12, 20:33
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

οκ κατανοητα ολα ελπιζω να ειναι ανοιχτα τα μαγαζια αυριο για να διορθοσω οτι μπορω...Και παλι σας ευχαριστω ολους!θα ενημερωθειται με τις αλλαγες!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-12-12, 21:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Νομιζω ειναι πολυ μικρο ενυδρειο ... ακομα και για κλοουν!!

Συμφωνα με http://www.aquaticcommunity.com/clownfish/ocellaris.php
Παράθεση:
Ocellaris clownfish should be kept in an aquarium no smaller than 30 gallon / 120 L.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-12, 22:04
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

ΙΜΗΟ μην προσθέσεις βράχο. Με 5 cm αραγωνίτη μάλλον είσαι καλά. Βράχο κράτα τον για να δίνει μια αίσθηση ασφάλειας στα ψάρια. Βάλε λίγη κυκλοφορία με προσπάθεια να υπάρχει ροή στο ενυδρείο για να λειτουργήσει η άμμος.
Τέλος στις αλλαγές νερού πολλή μα πολλή προσοχή. Το νερό πρέπει να προετοιμάζεται και να έρχεται στην ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο. Αν είναι κρύο μπορείς να τα σκοτώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-12-12, 08:31
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν κανω οτιδηποτε πηρα δυο κλοουνακια τα οποια ερωτευτηκε η κοπελια!!την επομενη μερα κ μετα απο διαβασμα ξεκινησα το στησιμο με ενα ενυδρειο των 30 λιτρων
Τεραστιο λαθος φιλε
Δεν το ειχα ξανακουσει αυτο

Τωρα εγινε, ευχομαι να πανε ολα καλα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-12-12, 17:31
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Καλησπερα!!λοιπον σημερα αγοραστηκε ο κυκλοφορητης μισο κιλο βραχος ακομ το τεστ το οποιο κ θα δειτε κ εσεις το αποτελεσμα καθος κ αντιφωσφορο για να αλαχτει το σφουγγαρι..σας ανεβαζω δυο φωτογραφιες κ ξεκιναω τη δουλεια καθως λεω να αλλαξω το 50% του νερου με καινουριο...αναμενω παρατηρησεις...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0363[1].jpg
Εμφανίσεις:  354
Μέγεθος:  51,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0365[1].jpg
Εμφανίσεις:  340
Μέγεθος:  52,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-12-12, 17:34
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εγω βλεπω απλα αμμωνια οπως ειπαμε ειναι αστρωτο το ενυδρειο σου και ταλαιπωρεις τα ψαρακια .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-12-12, 18:42
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

δωσ'τα πισω μεχρι να εχεις ετοιμο το ενυδρειο για να τα φιλοξενησεις!

και παρε μεγαλυτερο ενυδρειο!


σε 30λιτρα,μονο γαριδες γλυκου νερου θα εβαζα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-12-12, 18:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αν και τελείως άσχετος με τα αλάτια, ξέρω πως το συγκεκριμένο είδος δεν μπορεί να φιλοξενηθεί σε ενυδρείο 30λίτρων
Ούτε καν σε 60λιτρο

Οπότε, καλύτερα να "πέσει παντόφλα" ...παρά σε λίγο καιρό να πέσει μαύρο δάκρυ

Θα σου προτεινα είτε να ξεκινήσεις στήσιμο σε μεγαλύτερο ενυδρείο και μέχρι να το ετοιμάσεις να δώσεις πίσω τα κλοουνάκια, είτε αν παραμείνεις στο 30λιτρο να επιστρέψεις μόνιμα τα κλοουνάκια και να φιλοξενήσεις κάποιο άλλο είδος (αν υπάρχει)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-12-12, 19:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Όπως σου είπαν παραπάνω ειναι κρίμα για τα ψαρακια. Κάνε ότι μπορείς για να τα έχεις σε καλυτερες συνθήκες. Και ένα μεγαλύτερο ενυδρειο όντως θα βοηθούσε αν μπορούσες να τους προσφερεις. Ίσως να εβρισκες από κάποιο μαγαζι να πάρεις έτοιμο κουραρισμενο βράχο. Ο Νινταλ (animal station ).είχε παλιά που είχα πάει. Κάνε του μια ερώτηση. Δεν ξέρω και από θαλασσινα.

Είχε κάνει αν θυμάμαι καλά ο Πάνος Αλεξανδρούπολης ένα μικρο με κλοουν και νομίζω είχε πει ότι μπορεί να ζήσουν σε κάπως μικρο ενυδρειο (δεν θυμάμαι ποσά λίτρα) αρκεί να υπάρχει ανεμωνη, διότι και σε μεγάλο ςνυδρειο να είναι, άμα έχουν ανεμωνη δεν απομακρυνονται πολύ από αυτήν.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-12-12, 19:30
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Και εγώ νομίζω οτι θα ταλαιπωρηθείς και εσύ και τα ψαράκια σου.Πιστεύω οτι το καλύτερο θα ήταν να τα δώσεις να στα φιλοξενήσουν κάπου μέχρι να βρεις τον δρόμο στα αλάτια. Αν πάλι η παντόφλα είναι τσόκαρο ή/και θες σώνει και καλά να το τολμήσεις σου προτείνω να προμηθειτείς το START UP NANO της PRODIBIO (ή και οποιο άλλο σκεύασμα κάνει τα ίδια πράγματα, προτείνω αυτό γιατί το έχω δοκιμάσει). Δεσμεύει αμμωνία , προσθέτει βακτήρια και μπορείς να διατηρήσεις χαμηλή ιχθυοφόρτηση (αν και εσύ το έχεις φοτρώσει αρκετά με τα 2 clown) μέχρι να ισορροπήσει το σύστημα.

Καλή συνέχεια
Φιλικά και με εκτίμιση
Στέφανος
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-12-12, 20:05
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

@Tsipourinos ενα τεστ αμμωνίας (salifert ΙΜΗΟ) για να ξέρεις τι σου γίνεται. Αν δεις ότι ανεβάζεις φίλος ορκιζόταν στο stability της seachem και καλό είναι να πάρεις ένα για παν ενδεχόμενο. Σε κάθε περίπτωση αν το "ζορίσεις" στο τάισμα μπορεί να ανεβάσεις αμμωνία.

Ανεμώνη σε τόσα λίτρα ούτε καν να το σκεφτείς. Αυτό θέλει εμπειρία και άστο για αργότερα. Αν επιμείνεις και κρατήσεις το ενυδρείο μην δίνεις τα λεφτά σου σε αντιφώσφορο δεν χρειάζεται. Καλύτερα πάρε μια μακροάλγη και λίγο δυνατό φωτισμό και έχεις κάποιες πιθανότητες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-12-12, 20:17
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Για να καταλαβαιται η ιστορια ξεκινησε οταν εκανα την προετοιμασια ενος 72 λιτρα ενυδρειου με σκοπο να βαλω τροπικα ψαρια γλυκου νερου...το οποιο εχω ξεκινησει εδω κ μια εβδομαδα κ εχω στρωσει με λιπασμα κ χαλικι εχει φιλτρο εσωτερικο κ θερμοστατη δεν εχει ενοειται ψαρια ακομα αφου σκοπευα να περιμενω 2 βδομαδες...τωρα συζηταμε με την κοπελια μετα απο οσα μας εχεται πει για μικρο ενυδρειο να κανουμε το μεγαλο θαλασσινο κ σκεφτομαι αν γινεται το μικρο να παρει τη θεση του sump...οι ερωτηση μου ειναι κατα ποσο ειναι ευκολο τωρα να ξεκινησω στρωσιμο στο μεγαλο ενυδρειο κ αν αξιζει τον κοπο...ανεβαζω κ μια φωτο για να ακουσω γνωμες! οσο για το μικρο εγινε αλλαγη νερου στα 2/3 κ τα τεστ εδειξαν No2 No3 0 ph στα ορια και αμμωνια γυρο στο 0,2 με 0,4...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-23 20.07.07.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  40,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-12-12, 21:47
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Αμμωνία στα όρια που λες είναι επικίνδυνη. Προσπάθησε να τη ρίξεις λίγο αλλά μην τη πας τελείως στο μηδέν αλλιώς δεν πρόκειται να δεις πλήρη κύκλο ποτέ.

Στα 72 λίτρα (καθαρά 55-60) μπορείς με το κατάλληλο εξοπλισμό (φως,skimmer που υπό συνθήκες μπορείς να το γλυτώσεις) να βάλεις μια (2 με δυσκολία) ανεμώνες και να χαίρεσαι τα clown σου. Δεν υπάρχει νόημα να το ψάχνεις με sump.Περισσότερο ρίσκο και κινδύνους θα σου βάλει παρά καλό.

Αν σε παίρνει να ξεκινήσεις αύριο το ενυδρείο πάρε αραγωνίτη και στήσε 4-5 εκατοστά.Αν θέλεις από τη μαζική στο petcumulus ένα παιδί μάλλον δεν θέλει τα δύο σακιά από αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3209 οπότε αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου ένα pm να το ψάξω.Βράχο ΜΗΝ αγοράσεις άλλο ακόμα.
Πάρε όμως κυκλοφορητή.

ΥΓ Ψάχνε λίγο τι θα κάνεις και μην "δέχεσαι" οποιαδήποτε απάντηση σαν σωστή.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-12-12, 21:55
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Sps καλα κανεις και γραφεις τα παραπανω.

Εγω για την ανεμωνη το εγραψα πληροφοριακα μιας και το ειχα διαβασει. Δεν ξερω σε ποσα λιτρα μπαινει, ξερω οτι ειναι δυσκολη στη συντηρηση (ειχε φιλος σε 180 λιτρα, βεβαια εκεινου του πηγαινε θαυμασια, ειχε γνωση επι του θεματος) απλα το ανεφερα για τα εν λογω ψαρια να το εχει στο νου του. Ακομα, ειχα δει τετοια ψαρια σε πετ σοπ με μια εφυλια (αν το λεω σωστα) που παλι ηταν εκει γυρω και δεν απομακρυνονταν. Μπορει να ''αντικαταστησει'' αν μπορουμε να το πουμε, κατα καποιον τροπο την ανεμωνη? Πιο ευκολη στη συντηριση δεν ειναι?

Οσον αφορα για το βραχο, το εγραψα μιας και θυμαμαι να λενε σε καποια θεματα για κουραρισμενο κλπ.

Το ιδιο ισχυει και για τον αραγωνιτη? (να ειναι δηλαδη απο αλλο στρωμενο ενυδρειο?).
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-12-12, 22:08
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Sps σ ευχαριστω για τις πληροφοριες και μ αρεσε αυτο π είπες για τις απαντησεις καθως βλεπω πολλες κ διαφορες αποψεις!μ αρεσει ομω γτ παιρνω γνωμες.!οκ ας πουμε οτι το ξεκιναω αυυριο κιολας, εκτος απο skimmer και επιπλεον αραγωνητη θελω κ δευτερο κυκλοφορητη;;;οκ ανεμωνα μια αλλα σε αριθμο ψαριων ανεβαινω καθολου στα 60 λιτρα;;αν το κανω σιγουρα θελει βγαλσιμο εντελως το χαλικι και το λιπασμα. Το νερο θελει και αυτο η αν το πλακωσω στο αλατι θα ειναι ετοιμο;;;και κατι τελευται ασχετο με αυτο, μου ειπες να ριξω την αμμωνια, μπορει καποιος με ποιον τροπο το επιτυγχανω αυτο;;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-12-12, 22:36
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω για την ανεμωνη το εγραψα πληροφοριακα μιας και το ειχα διαβασει. Δεν ξερω σε ποσα λιτρα μπαινει, ξερω οτι ειναι δυσκολη στη συντηρηση (ειχε φιλος σε 180 λιτρα, βεβαια εκεινου του πηγαινε θαυμασια, ειχε γνωση επι του θεματος)
Είναι δύσκολη δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό. Αλλά με δεδομένο ότι ο φίλος θέλει clown πάει για συγκεκριμένο ζωντανό. Θεωρώ ότι με λίγη τύχη και μελετημένες κινήσεις μπορεί να το καταφέρει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομα, ειχα δει τετοια ψαρια σε πετ σοπ με μια εφυλια (αν το λεω σωστα) που παλι ηταν εκει γυρω και δεν απομακρυνονταν. Μπορει να ''αντικαταστησει'' αν μπορουμε να το πουμε, κατα καποιον τροπο την ανεμωνη? Πιο ευκολη στη συντηριση δεν ειναι?
Ειναι πιο εύκολη στη συντήρηση αλλά o clown που τρίβεται επάνω της είναι ενάντια στη φύση του ζωντανού. Δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνουμε κόντρα στη φύση επειδή μας "βολεύει".

Ο αραγωνίτης όταν είναι "ζωντανός" εκτός από το προφανές πλεονέκτημα των βακτηριδίων έχει το καλό ότι δεν πετρώνει. Αλλά πρέπει να βρεις ενυδρείο που να μπορεί να σου δωσει τόσο ζωντανό και μάλλον δεν θα το καταφέρεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Sμ αρεσει ομω γτ παιρνω γνωμες.!
Δεν είπε κανείς το αντίθετο. Αλλωστε γιατί να είμαι εγώ που λέω την αλήθεια; Να παίρνεις γνώμες αλλά να τις φιλτράρεις κιόλας. Ας πούμε το τεστάκι αμμωνίας που πήρες τι μάρκα είναι; Με ποιό σκεπτικό πήρες αυτό; Πριν αγοράσεις κάνε και μια έρευνα. Δόξα το Θεό πληροφορία υπάρχει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ ας πουμε οτι το ξεκιναω αυυριο κιολας, εκτος απο skimmer και επιπλεον αραγωνητη θελω κ δευτερο κυκλοφορητη;;;
Ας πούμε εγώ σου λέω να πάρεις κυκλοφορητή και όχι skimmer και εσύ ηδη έχεις αποφασίσει ότι στη φάση που είσαι είναι απαραίτητο το skimmer.
Κυκλοφορητή θέλεις για να δουλέψει σωστά ο αραγωνιτης. Αν τώρα βάλεις μέσα ανεμώνη και μανιτάρια ΙΜΗΟ υπάρχει και πιθανότητα να μην χρειαστείς skimmer και να τη παλέψεις με άνθρακα και αλλαγές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ ανεμωνα μια αλλα σε αριθμο ψαριων ανεβαινω καθολου στα 60 λιτρα;
Καλύτερα όχι. Αν επιμένεις ψάξε για κατι φιλήσυχο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
και κατι τελευται ασχετο με αυτο, μου ειπες να ριξω την αμμωνια, μπορει καποιος με ποιον τροπο το επιτυγχανω αυτο;;
Με χρήση τβακτηριδίων ΑΛΛΑ σε μικρή δοσολογία.

ΥΓ Εννοείται το νερό έξω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sps4ever(niktso) : 23-12-12 στις 22:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-12-12, 22:39
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Καλα ολα αυτα αλλα την αμμωνια πως την ριχνω;; Οταν λες βακτηριδια εννοεις το μπλε μπουκαλακι που ηδη εχω;;;κ οταν λεμε λιγοτερα εννοουμε για παραδειγμα τη μιση δοσολογια απο οτι θελουν τα λιτρα μου;;το τεστ αυτο το πηρα γτ αυτο ειχε στο πετ σοπ που πηγαινω κ ειμαι της αποψης οτι ειναι καλυετρα να πηγαινεις σε ενα συγκεκιμενο και να μην αλλαζεις καθε τρεις κ λιγο γτ μπορει να σε βοηθησει το προσωπικο αν σε γνωρισει, εκτος αν ειναι εντελως απατεωνας και το καταλαβεις οποτε οκ δεν το συζηταμε.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-12-12, 23:31
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

sps ακομα δεν μας εχεις πει που θα στιριξει την βιολογια του ?του προτινεις να μη βαλει βραχο να μη βαλει αντιφως. ας το αφησει με νερακι σκετο λοιπον και να περιμενη με μπουκαλακια να ριξει την αμμωνια του. μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι ο αραγωνιτης του ειναι νεκρος βεβαια να μην περνει αλλες γνωμες γιατι ολοι οι αλλοι του τα ειπαν λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-12-12, 00:04
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
sps ακομα δεν μας εχεις πει που θα στιριξει την βιολογια του ?του προτινεις να μη βαλει βραχο να μη βαλει αντιφως. ας το αφησει με νερακι σκετο λοιπον και να περιμενη με μπουκαλακια να ριξει την αμμωνια του. μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι ο αραγωνιτης του ειναι νεκρος βεβαια να μην περνει αλλες γνωμες γιατι ολοι οι αλλοι του τα ειπαν λαθος
Πρώτον τι σχέση εχει το αντιφώσφορο με την αμμωνία; Ισα ισα αν βγάλει άλγη ο βράχος θα καταπολεμήσει την αμμωνία.
Δεύτερον βακτηρίδια αναπτύσονται σε όλες τις επιφάνεις.Το ξέρω ότι είναι νεκρός και μάλιστα αν άνοιγες το link που έβαλα θα έβλεπες ότι νεκρό του προτείνω να βάλει.
Τρίτον με μπουκαλάκια λέω να τη ρίξει αλλά να μην τη μηδενίσει για να δώσει χρόνο στα βακτήρια να πολλαπλασιαστούν χωρίς να στρεσάρει πολύ τα ψάρια.
Τέταρτο ποιοι είπαν λάθος είναι στην άποψη του καθενός.αλλά βλέπω να μπαίνουν πολλοί, να λένε διαφορετικά πράγματα και ένα άνθρωπο που "τρέχει" να ακολουθήσει κάποιες συμβουλές. Αυτό είναι λάθος και πρέπει να σχηματίσει άποψη μόνος του και κυρίως να μάθει γιατί κάνει αυτό που κάνει.
Πέμπτο ο τόνος και το ύφος σου είναι λίγο ακραίο και καλό είναι να το αλλάξεις. Και τα καλό θα ήταν να τα σκέφτεσαι πριν τα βάλεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα ολα αυτα αλλα την αμμωνια πως την ριχνω;; Οταν λες βακτηριδια εννοεις το μπλε μπουκαλακι που ηδη εχω;;;κ οταν λεμε λιγοτερα εννοουμε για παραδειγμα τη μιση δοσολογια απο οτι θελουν τα λιτρα μου;;.
Δεν ξέρω τι προιον που έχεις. Εγώ σου είπα ποιο θα έβαζα. Αντε και το prodibio. Για τα άλλα σε αλμυρό δεν ξέρω δεν εκφράζω άποψη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
γτ μπορει να σε βοηθησει το προσωπικο αν σε γνωρισει, εκτος αν ειναι εντελως απατεωνας και το καταλαβεις οποτε οκ δεν το συζηταμε.
Δεν είναι θέμα απατεώνας. Αλλά ο καλός καταναλωτής είναι ο ενημερωμένος καταναλωτής. Αν περιμένεις από το μαγαζάτορα να σε βοηθήσει είσαι λάθος. Σκέψου απλά ότι μπορεί να σε ενημερώσει μόνο για τη γκάμα προιόντων που ξέρει ο ίδιος.
Μπήκες στα βαθιά απότομα, όπως δυστυχώς οι περισσότεροι και προς τιμή σου το ψάχνεις και ενεργείς. Το λάθος το έκανες. Πάρε ανάσα και σκέψου πριν κάνεις το επόμενο βήμα.Ηδη τη πρώτη θετική ενέργεια την έκανες.Αναβάθμισες τα λίτρα σου.
Εχεις και ενα διήμερο μπροστά να αλλάξεις το νερό και να στήσεις το καινούργιο.
Πιες λίγο αλκοολ να χαλαρώσεις και σκέψου τα επόμενα βήματα. Απλά, ξαναλέω, μην δέχεσαι τα λεγόμενα οποιουδήποτε σαν δεδομένα. Ψάξε και μελέτησε τα επόμενα βήματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sps4ever(niktso) : 24-12-12 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενα μικρο tip που μπορει να βοηθησει!!! B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 23-03-11 18:26
καποιος να με βοηθησει sugarias Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-02-11 15:59
Bατραχος-ξερει κανεις να με βοηθησει? kounelaki ¶λλα ζώα 2 09-10-09 15:30
ας με βοηθησει καποιος! gangster95 Αρχάριοι γλυκού νερού 76 14-09-09 15:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13458 seconds with 14 queries