Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-10, 11:24
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή Eheim professionel 2026

Καλημερααα...Παιδια μια ερωτηση ,ισως και χαζη αλλα θελω καιρο να την κανω για να εχω ενα πλανο στο κεφαλι μου.
Εχω ενα εξωτερικο eheim professionel 2026,δωρεα απο καποιον γνωστο που το ειχε σε ενα 400αρι και μετα απο μια καλη διακοπη ρευματος πριν απο καιρο του πεθαναν ολα τα ψαρια και τα πηρε στο κρανιο και το ξεστησε..Το φιλτρο ειναι καινουριο,μετα βιας δουλεψε εναν χρονο.Η απορια μου ειναι η εξης :
Ποσο μπορει να ειναι το μινιμουμ του ενυδρειου που μπορω να το βαλω?Απ'οσο ειδα λεει οτι καλυπτει μεχρι 350 λιτρα ενυδρειο και η κυκλοφορια νερου ειναι 950λιτρα/ωρα.Επειδη εχω ενα ζορισμα με τον χωρο στο σπιτι,δεν μπορω να στησω κανενα θηριο αλλα θελω να εχω μια εικονα για το ποσα λιτρα θα ηταν αρκετα ωστε να μην ερθει υπερβολικο το φιλτρο,εχει καδο 9 λιτρων..
Το ρωταω τωρα γιατι θελω να εχω λιγο καιρο μπροστα μου να το ψαξω με τιμη κτλ,ειτε ετοιμο ενυδρειο, ειτε κατασκευη.Το εχω το ρημαδι το φιλτρο και με τρωει εδω και καιρο...(μαλλον με τρωνε και οι τσεπες μου)
Χαζη ,ξεχαζη,αυτη ειναι η απορια μου,οποιος θελει μπορει να με
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-10, 11:45
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Ο κλασικός κανόνας λέει "η καλή φίλτρανση είναι τρείς φορές τα λίτρα του ενυδρείου". ΌΜΩΣ εξαρτάται από το είδος του ενυδρείου που θέλεις να κάνεις, την ιχθυοφόρτιση, το είδος των ψαριών που θα βάλεις. ¶λλες απαιτήσεις έχουν τα λαβυρινθόψαρα , άλλες πιό απαιτητικά ψάρια (δίσκοι, ταγκανίκες), άλλες ένα hi-tech φυτεμένο. Ξεκαθάρισε πρώτα τί ενυδρείο θα στήσεις και με γνώμονα αυτό, ψάχνεις όλα τα υπόλοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-10, 11:55
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Kατα πασα πιθανοτητα θα παει για high tech φυτεμενο,ψαρακια σιγουρα μικρα,μαλλον δηλαδη θα μεταφερω τα pseudomugil που περιμενω εκει,ισως με κατι ακομα, αλλα και παλι μικρο ψαρι θα ειναι οτι και να μπει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-10, 12:58
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ακόμη και σε καρφουρίσιο 120λιτρο θα μπορούσε να δουλέψει μια χαρά, όχι όμως σε μικρότερο.
Βέβαια θα ήταν ιδανικότερο για ένα 180λιτρο έως και 240λιτρο, χωρίς να αμφισβητώ τον Νίκο.

Θα με πουν υπερβολικό τώρα, αλλά όταν λέμε 950 λίτρα την ώρα, στην πραγματικότητα εννοούμε γύρω στα 700-800,
αφού οι εταιρίες συνήθως τα μετράνε άδεια, χωρίς υλικά φίλτρανσης και ο δικός μου (αυθαίρετος) κανόνας λέει ότι καλό
είναι το φίλτρο να γυρνάει 6, 7 και 8 φορές την ώρα τα λίτρα του ενυδρείου, για να είμαστε απόλυτα σίγουροι.

Εγώ δουλεύω το 2217 (αντίστοιχης δύναμης) σε 200λιτρο (μικτά), σε συνδυασμό με 2ο εσωτερικό.

Κι εγώ περιμένω pseudomugil και τους ετοιμάζω το "σπίτι" τους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-10, 13:36
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Mαζι τα περιμενουμε Κωστα,θα τα βαλω τωρα στο υπαρχον αλλα ψηνομαι μολις βγει το καλοκαιρακι να τους κανω βιλα..Απλα θελω να εχω χρονο να βρω η να φτιαξω κατι σχετικα οικονομικο γιατι ως γνωστον οποιος βιαζεται σκονταφτει (η βαζει το χερι βαθια στη τσεπη..)
Για κανενα 150αρι με βλεπω δηλαδη...χμμμμ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-10, 16:54
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Kατα πασα πιθανοτητα θα παει για high tech φυτεμενο,
Για high tech φυτεμένο μιλάνε για 10x
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-10, 17:07
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Olga στο μικρό που ετοιμάζω τώρα 63Χ50Χ45 που θα γίνει high tech φυτεμενο,θα βάλω επάνω ενα 2028 ΕΗΕΙΜ 1050 λιτρα/ωρα.Εξάλλου να ξέρεις οτι τα συγκεκριμένα φίλτρα έχουν και ρυθμιστή ροής οπότε αν θέλεις μπορείς να μειώσεις λίγο την ροή.Σε ενυδρεία υψηλών απαιτήσεων στο εξωτερικό έχω δεί να χρησιμοποιούν και εξτρα κυκλοφορητές τύπου Korallia για να επιτύχουν καλύτερη κυκλοφορία νερου στο ενυδρείο ωστε να πηγαίνουν παντού τα λιπάσματα και το CO2.Στο μεγάλο για ενα διάστημα είχα βάλει και εγω 2 κομμάτια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-10, 18:50
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Σταυρο επειδη ειδα φωτογραφιες απο το δικο σου και επειδη θα παω μαλλον σε κατασκευη σκετης γυαλας,αντεχει ενα ενυδρειο αυτων των λιτρων (130-150) χωρις κοντρες? η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσουν καθολου οπτικα αλλα αν ειναι απραιτητες τις προτιμω απο το να μαζευω αυτα τα λιτρα απο το σαλονι..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-06-10, 19:44
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εχω 200αρι χωρις κοντρες. Το εκανα παραγγελια στο Osmosis . Αψογη δουλεια, ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-06-10, 20:40
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Φανταζομαι το τζαμι ειναι αρκετα χοντρο.Ποσα χιλιοστα??
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-06-10, 17:12
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Εχει φίλος μου 8 250αρια με διαστάσεις 100Χ50Χ50 με 10αρι τζάμι εδω και 5 χρόνια και όλα πάνε μια χαρα κατασκευή by brother Τσιόνογλου Σταύρος οταν ασχολιόταν με τις κατασκευές ενυδρείων και διατηρούσε και pet shop.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-06-10, 22:08
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας ενοχλούν οι κόντρες.
Οι κάτω καλύπτονται από την άμμο και/ή την μπορντούρα και δεν φαίνονται καθόλου.
Οι πάνω (αν είναι σωστά τοποθετημένες) πάλι καλύπτονται από το καπάκι ή την πάνω μπορντούρα.
Προσωπικά μου αρέσουν για να ακουμπάω πράγματα, άσε που πολλές φορές βολεύουν για να πατάει και το overtank φωτιστικό.
Εντάξει, γούστα είναι αυτά, ίσως και να ήταν καλύτερα αν έλειπαν.

Εκείνο που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί, είναι ότι η ύπαρξή τους μας επιτρέπει να χρησιμοποιούμε πιο λεπτό γυαλί.
Αυτό σημαίνει αφενός οικονομία, αφετέρου ελαφρύτερα ενυδρεία που μπορούν να κουβαληθούν.
Και βέβαια αλλιώς κοιμάσαι όταν δεν ανησυχείς μην ανοίξει το ενυδρείο στο σαλόνι.
Για ενυδρεία κάτω των 100 λίτρων, ούτε εγώ θα έβαζα, για πάνω από 100 λίτρα όμως (ή για μήκος άνω των 70 cm), η
γνώμη μου είναι να βάζουμε κόντρες, κυρίως για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim 2026 pipis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 31-01-09 18:08
EHEIM professionel Thermofilter 2329 paco Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 17-12-08 11:30
Eheim professionel 3 electronic 2076 cutter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 30-10-08 15:50
EHEIM professionel II 2028 parashos_ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 12-01-08 20:25
eheim 2026 Obelix(Reifen) Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 18-07-04 14:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04663 seconds with 13 queries