Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-09, 07:51
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Διαχυση CO2. Σε ποιο σημειο του ενυδρειου?

Καλημερα.
Φτιαχνω σημερα ενα DIY CO2 και εχω 1-2 αποριες οχι ως προς την κατασκευη αλλα ως προν την τοποθετηση.
Η διαχυση πρεπει να γινεται σε πιο υψος? Δηλαδη στο πυθμενα (αυτο θα εκανα), στη επιφανεια ή στη μεση? Επισης η διαχυση να γινει διπλα στο φιλτρο μου? Ή να γινει σε αλλο σημείο του ενυδρειου? Εχω εσωτερικο φιλτρο.
Αναμενω τις απαντησεις σας!
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-09, 10:13
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Φίλε stdev, χρησιμοποιώ DIY διοξείδιο εδώ και 6 μήνες περίπου. Η εμπειρία μου:

Αν χρησιμοποιείς "απλό" διαχυτήρα (χωρίς π.χ. δική του αντλία που "ανακατεύει" το νερό με το διοξείδιο) γενικά θέλεις η έξοδος να είναι όσο πιό βαθεια γίνεται, ώστε οι φυσαλίδες να κάνουν όσο το δυνατό μεγαλύτερη διαδρομή πριν βγούν στην επιφάνεια (έτσι διαχέεται περισσότερο CO2 στο νερό).

Με το DIY όμως, η πίεση δεν είναι πολύ μεγάλη, οπότε όσο πιό βαθειά πας, τόσο μικρότερο αριθμό φυσαλίδων ανά λεπτό θα έχεις.

¶ρα το ερώτημα είναι αν είναι καλύτερα με λίγες φυσαλίδες που διανύουν μεγαλύτερη διαδρομή, ή περισσότερες που διανύουν μικρότερη διαδρομή. Αυτό είναι ένα πρόβλημα βελτιστοποίησης για όσους αρέσκονται να παιδεύονται με τέτοια θέματα (ή για τον συνχομπίστα xontros εδώ στο φόρουμ).

¶λλη λύση είναι να "μπαίνει" το διοξείδιο στην είσοδο του φίλτρου σου, ώστε να κάνει όλη τη διαδρομή μέσα στο φίλτρο (αν αυτό είναι εφικτό με το εσωτερικό σου). Γενικά, έτσι πετυχαίνεις πολύ καλύτερη διάχυση, αλλά υπάρχει περίπτωση να μαζεύεται αέριο μέσα στην αντλία του φίλτρου και να ξενερίζει κάπου κάπου. Εγώ το αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα, όπως και το να γίνει αναρόφηση του μίγματος μαγιάς μέσα στο ενυδρείο, επειδή η ροή του νερού γύρω από το σωληνάκι στην είσοδο του φίλτρου δημιουργούσε αρνητική πίεση η οποία "ρουφούσε" το αεριο (και αργότερα το ίδιο το μίγμα) από το δοχείο με το μίγμα για το διοξείδιο - κάτι σαν venturi effect.

Για μένα η καλύτερη λύση ήταν το σωληνάκι αρκετά βαθειά στο ενυδρείο μου (περίπου στα 35-49εκ από την επιφάνεια του νερού) με μια αερόπετρα (η οποία βουλώνει κάπου κάπου) ή σκαλίτσα για διάχυση.
Γενικά, πάντως το DIY για μένα ήταν παιδεμός, και αποφάσισα να πάω σε κανονική μπουκάλα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-09, 10:28
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

aquaman ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν!
Την διάχυση θα την κάνω με ένα μικρό κυκλοφορητή στον οποίο στο σημείο εξόδου του νερού θα έχω προσαρμόσει την παροχή του CO2 από την DIY κατασκευή ,το οποίο (το αέριο εννοώ) θα φτάνει εκεί με φυσική ροή (αν μπορούμε να το πούμε έτσι). ¶ρα θα αναμειγνύεται με το νερό από τον μικρό κυκλοφορητή που προείπα (200 λίτρα/ώρα) και θα το διοχετεύει στο ενυδρείο.
Απλά αναρωτιέμαι σε πιο σημείο να τοποθετήσω τον κυκλοφορητή αυτό. Το λογικό μου φαίνεται κάπου στην έξοδο του εσωτερικούθ μου φίλτρου ώστε να στέλνει το CO2 σε όλο το ενυδρείο, απλά θέλω και μια πιο επίσηση άποψη για αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-09, 15:19
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Έτσι όπως το καταλαβαίνω, θα έχεις το μικρό κυκλοφορητή να "ανακατεύει" το νερό τοπικά εκεί που βγαίνουν οι φυσαλίδες. Με βάση αυτό, εγώ θα τον έβαζα όσο πιό βαθειά μπορώ, αρκεί να έχεις αρκετή πίεση ώστε να βγαίνουν με επαρκή ρυθμό οι φυσαλίδες.
Ο στόχος σου είναι να "σπάσουν" σε μικρότερες φυσαλίδες με τη βοήθεια του κυκλοφορητή, ωστε να διαχυθεί το αέριο πιό εύκολα στο νερό. Αν βλέπεις τις φυσαλίδες να είναι πολύ μικρές όταν έχουν φτάσει πιά στην επιφάνεια, τότε πετυχαίνεις καλή διάχυση.

Η ιδέα του να τοποθετήσεις τον διαχυτήρα κοντά στην έξοδο του φίλτρου είναι καλή γιατί έτσι το νερό που είναι πλούσιο σε CO2 θα διαχυθεί γρηγορότερα σε όλο το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-09, 16:44
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι όπως το καταλαβαίνω, θα έχεις το μικρό κυκλοφορητή να "ανακατεύει" το νερό τοπικά εκεί που βγαίνουν οι φυσαλίδες.
Κάπως έτσι. Για την ακρίβεια, ο μικρός κυκλοφορητής στο σημείο (σωληνάκι) εξόδου, έχει ακόμα μία είσοδο η οποία δέχεται το κλασικό σωληνάκι αέρα. Εκεί συνδέω το CO2 που έρχεται. Εκεί όμως υπάρχει νερό (γιατί βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο), άρα το CO2 αναμειγνύεται με το νερό και διοχετεύεται στο νερό.
Ο κυκλοφορητής τοποθετείθηκε σε βάθος περίπου 35cm (ή αλλιώς 10cm από τον πυθμένα).
Το όλο σύστημα είναι έτοιμο και περιμένω το ξεκίνημα παραγωγής CO2. Ελπίζω να μην έκανα κάτι λάθος, γιατί απο φωτογραφίες που έχω δει το μπουκάλι με το μείγμα έχει ένα θολό χρώμα, ενώ εμένα είναι έτσι στο πάνω μισό μέρος και στο κάτω μέρος είναι πιο διαυγές σαν το χρώμα του ζαχαρόνερου...
-------------------------
Συνεχίζω το θέμα εδώ μιας και είναι σχετικό.
Το DIY παροχής CO2 είναι έτοιμο, λειτουργεί και οι φυσσαλίδες διαχέονται πάρα πολύ καλά σε όλο το ενυδρείο με την βοήθεια καταρχήν του μικρού κυκλοφορητή και στην συνέχεια με το εσωτερικό φίλτρο "σπρώχνονται" σε όλο το χώρο!

Το νέο μου ερώτημα είναι αν οι 8 φυσσαλίδες/λετπό είναι νορμάλ ή πολλές (ή λίγες) για ένα ενυδρείο 190 λίτρων με 9-10 φυτά!

Xmmm....Μετά από 2 περίπου ώρες από το ξεκίνημα της παραγωγής CO2 έχω πάει στις 11 φυσσ/λεπτό. Λέτε να αυξηθεί κι άλλο και να έχω πρόβλημα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stdev : 16-05-09 στις 16:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-09, 18:07
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stdev Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπως έτσι. Για την ακρίβεια, ο μικρός κυκλοφορητής στο σημείο (σωληνάκι) εξόδου, έχει ακόμα μία είσοδο η οποία δέχεται το κλασικό σωληνάκι αέρα. Εκεί συνδέω το CO2 που έρχεται. Εκεί όμως υπάρχει νερό (γιατί βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο), άρα το CO2 αναμειγνύεται με το νερό και διοχετεύεται στο νερό.
Ο κυκλοφορητής τοποθετείθηκε σε βάθος περίπου 35cm (ή αλλιώς 10cm από τον πυθμένα).
...
Ωραία. Προσοχή σε ένα πράγμα μόνο, με το οποίο την πάτησα εγώ: αν το σωληνάκι διοξειδίου "συναντά" τη ροή του νερού που βγαίνει απ'τον κυκλοφορητή, υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί venturi effect - αρνητική πίεση όπου η ροή του νερού "ρουφά" το διοξείδιο από το δοχείο σου. Αν αυτή η αρνητική πίεση είναι αρκετή (αν η ροή του νερού είναι αρκετά γρήγορη στον κυκλοφορητή), μπορεί να σου ρουφήξει όλο τον αέρα/διοξείδιο από το δοχείο σου, και αν αυτό έχει μαλακά τοιχώματα να ρουφήξει και υγρό. Αν ψάξεις λίγο θα βρεις σχεδιάγραμμα για το πως μπορείς να βάλεις και ένα δοχείο υπερχείλησης (από ένα μικρό μπουκαλάκι εμφιαλωμένου νερού π.χ.) μεταξύ του δοχείου με το μίγμα ζάχαρης, και του ενυδρείου.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stdev Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Το νέο μου ερώτημα είναι αν οι 8 φυσσαλίδες/λετπό είναι νορμάλ ή πολλές (ή λίγες) για ένα ενυδρείο 190 λίτρων με 9-10 φυτά!

Xmmm....Μετά από 2 περίπου ώρες από το ξεκίνημα της παραγωγής CO2 έχω πάει στις 11 φυσσ/λεπτό. Λέτε να αυξηθεί κι άλλο και να έχω πρόβλημα?
Επειδή η θερμοκρασία είναι υψηλή αυτή την εποχή, θα έχεις μεγάλη παραγωγή. Ανάλογα με το τι μίγμα έφτιαξες, θα σου πάει και 30 φυσαλίδες ανά λεπτό ίσως. Για να έχεις πρόβλημα με DIY... δύσκολα. Αλλά - αυτό που κάνω εγώ σαν φτηνή λύση, χωρίς PH-μετρο, είναι να μετράω το KH του νερού μου (αυτό δεν έχει αλλάξει σε 1 χρόνο στη βρύση μου - Θεσσαλονίκη) και μετά να υπολογίζω τη συγκέντρωση CO2 στο ενυδρείο με βάση τη μέτρηση Ph με υγρό τεστ, το οποίο είναι φτηνό και σχετικά γρήγορο (κάνε μια αναζήτηση - υπάρχει ένα σχετικό πινακάκι για τη σχέση KH, Ph, CO2). Μετά από λίγο καιρό θα βρεις πόσες φυσαλίδες/λεπτό απαίτούνται για να έχεις το CO2 στο επιθυμητό επίπεδο, και δε θα χρειάζεσαι συχνές μετρήσεις Ph.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-09, 22:01
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Πριν από λίγο γύρισα από μία γρήγορη βόλτα και είπα να μετρήσω την παροχή Co2!! Βλέποντας τις φυσσαλίδες στο νερό φαντάστηκα ότι θα έχει αυξηθεί η παραγωγή. Μετά από μέτρηση, μέτρησα 62 φυσσαλίδες/λεπτό!! Μιλάμε για ενυδρείο 190λίτρων φυτεμένο με 9-10 φυτά! Τα ψάρια προς το παρόν δείχνουν να είναι μια χαρά! (δεν βγαίνουν στην επιφάνεια να αναζητούν οξυγόνο). Το DIY παροχής Co2 λειρουργεί εδώ και 8-9 ώρες! Πιστεύετε ότι μπορεί να αυξηθεί κι άλλο η παραγωγή ώστε να έχω πρόβλημα?? Αγχωνομαι λιγάκι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-05-09, 23:00
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Α)πόση μαγιά σε πόση ζάχαρη και ποσα λίτρα νερό;
β) μετράς φαντάζομαι με κάποιο μετρητή φυσαλίδων

62 φυσαλίδες το λεπτό με DIY μου κάνει κάπως, δεν το κατάφερα ούτε σε ενυδρείο 20 λίτρων με θερμοκρασία μείγματος 30+, εσύ πως το έκανες αυτό;
πάντως αν ο αριθμός των φυσαλίδων είναι ο πραγματικός δεν έχεις πρόβλημα σε τόσα λίτρα. το πρόβλημα θα δημιουργηθεί αν περάσει το μείγμα στο νερό σου.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-09, 08:10
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Καλήμερα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Α)πόση μαγιά σε πόση ζάχαρη και ποσα λίτρα νερό;
Έχω 2 μπουκάλια Coca Cola. Σε κάθε ένα από τα οποία έχει 3 φλιτζάνια του τσαγιού (όχι τα πολύ μεγάλα) ζάχαρη διαλυμένη σε βραστό νερό, 1/4 του κουταλιού του γλυκού μαγιά (τώρα άντε να μην είναι 1/4 και να είναι 1/3. Εγώ για 1/4 το προσπάθησα ) και συμπλήρωμα νερού μέχρι το λαιμό του μπουκαλιού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
β) μετράς φαντάζομαι με κάποιο μετρητή φυσαλίδων
Μετράω με ένα bubble counter και χρονόμετρο!

Τώρα από κει και πέρα τι να πω. Αφού δεν θα έχω πρόβλημα όλα μια χαρά! Σήμερα ήταν και η πρώτη μέρα με το DIY Co2 να λειτουργεί μέσα στο βράδυ και δεν παρατήρησα προβλήματα αναπνοής στα ψαράκια ακόμα και όταν τα φώτα ήταν σβηστά.

Όσον αφορά το πως κατάφερα με DIY 62φυσσ/λεπτό μάλλον φταίει η μαγιά που έβαλα! Μαγιά Γιώτης στιγμής από το σούπερ μάρκετ Χαλκιαδάκης!!
Πέρα από την πλάκα ίσως να φταίει η θερμοκρασία. Στο ενυδρείο έχω25-26 βαθμούς και να τονίσω ότι το μείγμα άρχισε να βγάζει δειλά δειλά τις πρώτες φυσσαλίδες περίπου 1 ώρα μετά την κατασκευή και τοποθέτηση του με ρυθμό 8 φυσσ/λεπτό.
Αυτά...ελπίζω να μην σας ζάλισα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιο ειναι ποιο θορυβωδες??? drypes Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-04-09 21:21
Ποιο εξωτερικο φιλτρο για ενα RIO 300? ababapanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 25-02-09 10:48
ποιο ειναι? georgetax Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 15-10-07 15:33
chiller, ποιο και από που? Theokyr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 23-03-06 10:37
Ποιο corydoras έχω; pavloukos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 31-01-03 02:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14538 seconds with 15 queries