Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-09, 01:17
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Τριχωειδής άλγη

Πως θα εξουδετερώσω την τριχωειδή άλγη απο το ενυδρείο μου?????



Οι μετρήσεις μου χθές ήταν (ΑΡΙ).
NH3/NH4....0,00-0,25
NO3..........15
NO2..........0
GH............14
KH............7
PH............7,6
oC............25

Μετά τις μετρήσεις έκανα την καθιερωμένη αλλαγή νερού, το 1/3 και την καθάρισα χειρωνακτικά.
Θυμίζω οτι στο ενυδρείο μου κατοικούν 14 πλάτυ, 1 μάνα apple snail, άποιρα μικρά apple snail, 3 amano και απο αύριο μπαίνει σε λειτουργία το σύστημα co2 με μπουκάλα το οποίο δοκιμάζετε εδώ και 2 ημέρες.
Ταϊζω 1-2 φορές την ημέρα και τα φυτά μου είναι ........Rotala rotundifolia (indica), Hygrophila polysperma, Limnophila sessiliflora, xmoss και Ludwigia repens.

Ελπίζω στην βοήθειά σας..........
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-09, 01:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ξεχασες το σημαντικοτερο...τον φωτισμο. Τι λαμπες εχεις, ποσα watt και τι φωτοπεριοδο;
Επισης αν λιπαινεις και με τι;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-09, 09:50
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

και καλό θα είναι να μετρήσεις φωσφορικά (PO4) και σίδηρο (FE)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-09, 12:41
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Ετσι όπως τα κανες batman την έκατσες . Ξεκίνα με δίαιτα στα ψάρια σου (ταϊζεις αρκετά ως φαίνεται), χαμηλώνεις τη φωτοπερίοδο σου, και οπλίζεσαι με υπομονή με ταυτόχρονες συχνές αλλαγές νερού. Μια οδοντόβουρτσα στα ενδιάμεσα θα σε βοηθούσε ιδιαίτερα . Επίσης βάλε διοξείδιο (αν δνε έχεις) ή αύξησε το (αν έχεις)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-09, 15:12
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεχασες το σημαντικοτερο...τον φωτισμο. Τι λαμπες εχεις, ποσα watt και τι φωτοπεριοδο;
Επισης αν λιπαινεις και με τι;
Έχω 2x15w με 10 ώρες φωτοπερίοδο.
2χ15w στα 150 περίπου καθαρά λίτρα. ( 1χ15w arcadia fresh water, 1x15w seraplant)
Έχω να λυπάνω 1 μήνα.
Έρηχνα 1ml excel καθημερινά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης βάλε διοξείδιο (αν δνε έχεις) ή αύξησε το (αν έχεις)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki Εμφάνιση μηνυμάτων
αύριο μπαίνει σε λειτουργία το σύστημα co2 με μπουκάλα το οποίο δοκιμάζετε εδώ και 2 ημέρες.
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-09, 15:33
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οπως σου ειπε και ο φιλος chemical mac, συνεδεσε το διοξειδιο και ξεκινα συντηρητικα με 1 φυσαλιδα / δευτερολεπτο για να μην εχεις αποτομη πτωση στο ΡΗ.
Τα λιγα φυτα που φαινονται αναμεσα στις αλγες ειναι εμφανως ταλαιπωρημενα και σιγουρα δεν εχουν την δυναμη να ανταγωνιστουν τις αλγες.
Για να εχεις ικανη φυτομαζα με υγιη φυτα ,πρωτα απ ολα χρειαζεσαι κι αλλο φως.Με αλλες 2Χ15 watt θα εφτανες σχεδον μισο W/lit και θα ησουν οκ για μια μεγαλη γκαμα απο φυτα γρηγορης αναπτυξης.
Επισης εκτος απο το φως και το CO2 τα φυτα χρειαζονται και ενα πληρες προγραμμα λιπανσης, εστω κι αν αυτες οι ποσοτητες ειναι μερικες σταγονες απο καποια στοιχεια,1 φορα την εβδομαδα. Τα ΝΟ3 και ΡΟ4 καθως και το Καλιο ειναι απαραιτητα μακροστοιχεια με τα οποια τρεφονται κυριως τα φυτα. Επισης καποια μικροστοιχεια και ιχνοστοιχεια ειναι απαραιτητο να βρισκονται παροντα.
Αν κατι απο ολα αυτα απουσιαζει, τα φυτα μενουν στασιμα και οι αλγες επωφελουνται.
Προσοχη μονο με τον σιδηρο...ελαχιστες σταγονες μετα απο καθε αλλαγη, ή μονο αν δεις σημαδια ελλειψης. Καλυτερα η λιπανση με σιδηρο να γινεται με ταμπλετες στο υποστρωμα και οχι ως υγρο στην στηλη νερου οταν εχουμε προβλημα με αλγες.
Και προς το παρον, συχνες μετρησεις,συχνες αλλαγες νερου,λιγοτερο ταισμα ,σκουπα βυθου και καθαρους σωληνες φιλτρου ωστε να εχεις καλη κυκλοφορια νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-09, 16:16
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Πρόσεξε την κυκλοφορία που έχει μέσα το ενυδρείο σου. Καθάρισε το φίλτρο σου με ενυδρειακό νερό φυσικά και φρόντισε να έχεις καλή κυκλοφορία νερού (σηκωσε λίγο τα spray bar για μικρή ανατάραξη), βγάλε όλα τα σάπια φύλα, κάνε συχνές αλλαγές και παράλληλα ανέβασε το διοξείδιο προσεκτικά και σταδιακά όπως λένε τα παιδιά. Εμένα το πρόβλημα ξεπεράστηκε όταν έβαλα και δεύτερο φίλτρο και κατάλαβα ότι το πρώτο είχε κάποιο πρόβλημα (που το έφτιαξα). Αλλαζε συχνά τον ενυδρειακό βαμβάκι του φίλτρου σου που έχεις πάνω πάνω να μην μπουκώνει... και θα πάνε όλα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-09, 16:35
Το avatar του χρήστη Zisis
Zisis Ο χρήστης Zisis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2006
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Φίλε για να ξεμπερδεύεις μια και καλή βάλε 1 sae και σε 3 μέρες θα στο κάνει πεντακάθαρο.....πίστεψε με.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-09, 18:24
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυτερα η λιπανση με σιδηρο να γινεται με ταμπλετες στο υποστρωμα και οχι ως υγρο στην στηλη νερου οταν εχουμε προβλημα με αλγες.
Ποιά είναι η στήλη νερού???????
Το νερό του ενυδρείου???????
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-09, 21:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zisis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε για να ξεμπερδεύεις μια και καλή βάλε 1 sae και σε 3 μέρες θα στο κάνει πεντακάθαρο.....πίστεψε με.
Η λύση στις άλγες δεν είναι τα αλγοφάγα ψάρια, αλλά η εύρεση σωστής ισορροπίας στο ενυδρείο..

Όσο για τα SAE, κατ'αρχήν δεν πάει μόνο του ένα, είναι ψάρια που ζουν σε ομάδες:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...0siamensis.htm
Δεύτερον, θέλουν πιο μαλακό νερό από τα ζωοτόκα..
Και τρίτον, μαζί με την άλγη, είναι πολύ πιθανό να "σακατέψουν" και τη moss..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-09, 23:17
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ποιά είναι η στήλη νερού???????
Το νερό του ενυδρείου???????
Ναι, οταν λεμε στηλη νερου εννοουμε το νερο που κυκλοφορει στο ενυδρειο. οι ταμπλετες απελευθερωνουν αργα τα λιπασματα που περιεχουν κοντα στις ριζες των φυτων, κι ετσι αυτα τα στοιχεια -και κυριως ο Fe- δεν φτανουν στις αλγες.
Και να εχεις υπ οψιν οτι απο την στιγμη που θα υπαρχει ικανο ποσοστο CO2 , η ελλειψη καποιου στοιχειου προκαλει τις αλγες και οχι ο πλεονασμος τους.
Με συσκοτιση ή υπερδοσολογια excel θα μπορουσες να την καταπολεμησεις προσωρινα, αλλα αν δεν διορθωθει η αιτια που την προκαλει, σιγουρα θα επανελθει γρηγορα.
Η ταυτοτητα της αλγης που εχεις μοιαζει με spyrogyra,σιγουρα δεν ειναι cladophora (ευτυχως!!!) και rhizoclonium. Kατα 90% εχεις green thread (πρασινη νηματοειδης)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-01-09, 00:48
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, οταν λεμε στηλη νερου εννοουμε το νερο που κυκλοφορει στο ενυδρειο. οι ταμπλετες απελευθερωνουν αργα τα λιπασματα που περιεχουν κοντα στις ριζες των φυτων, κι ετσι αυτα τα στοιχεια -και κυριως ο Fe- δεν φτανουν στις αλγες.
Και να εχεις υπ οψιν οτι απο την στιγμη που θα υπαρχει ικανο ποσοστο CO2 , η ελλειψη καποιου στοιχειου προκαλει τις αλγες και οχι ο πλεονασμος τους.
Με συσκοτιση ή υπερδοσολογια excel θα μπορουσες να την καταπολεμησεις προσωρινα, αλλα αν δεν διορθωθει η αιτια που την προκαλει, σιγουρα θα επανελθει γρηγορα.
Η ταυτοτητα της αλγης που εχεις μοιαζει με spyrogyra,σιγουρα δεν ειναι cladophora (ευτυχως!!!) και rhizoclonium. Kατα 90% εχεις green thread (πρασινη νηματοειδης)
ή αλλιώς αλγη beard. γιατί δε τα λες σε απλά βλάχικα και το μπερδεύουμε το θέμα με spyrogyra κτλ λες και θα δώσουμε εξετάσεις στη βιολογία; το μόνο κακό, φίλε μου batman, που έχει η συγκεκριμένη είναι οι υψηλοί ρυθμοί ανάπτυξης, γι αυτό και προτείνουμε αλλαγές νερού και αύξηση co2. η ύπαρξη της δεν σημαίνει κακή ποιότητα νερού σώνει και καλά και το μόνο πρόβλημα είναι αυτό της αισθητικής. Από την άλλη αν βιάζεσαι και θες να την ξεφορτωθείς άμεσα....στείλε πμ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-01-09, 01:11
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Συμπερασματικά αυτά που πρέπει να κάνω επιγώντος (διαβάζωντας και πέρνωντας γνώμες) είναι......
1. Καθάρισμα άλγης με το χέρι.
2. Καθαρισμός φίλτρου λόγο πτώσης ροής
3. Σκούπα βυθού και συχνές αλλαγές
4. Αύξηση φυτομάζας
5. Προσθήκη κερατόφυλλου για να τραβάει τις ωφέλιμες ουσίες από το νερό πριν τις πάρει η άλγη
6. Ταμπλέτες βυθού ή υπερδοσολογία excel
7. Συσκότηση 3 ημερών
8. Προσθήκη 2x15w για καλή φωτοσύνθεση και ανάπτυξη των φυτών
9. Μείωση φωτοπεριόδου
10. Σταθερό CO2 1φυσαλίδα/δευτερόλεπτο
11. Δίαιτα στα ψάρια
12. Συχνές μετρήσεις ΡΗ

Καλά τα έγραψα????????
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-09, 07:52
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπερασματικά αυτά που πρέπει να κάνω επιγώντος (διαβάζωντας και πέρνωντας γνώμες) είναι......
1. Καθάρισμα άλγης με το χέρι.
2. Καθαρισμός φίλτρου λόγο πτώσης ροής
3. Σκούπα βυθού και συχνές αλλαγές
4. Αύξηση φυτομάζας
5. Προσθήκη κερατόφυλλου για να τραβάει τις ωφέλιμες ουσίες από το νερό πριν τις πάρει η άλγη
6. Ταμπλέτες βυθού ή υπερδοσολογία excel
7. Συσκότηση 3 ημερών
8. Προσθήκη 2x15w για καλή φωτοσύνθεση και ανάπτυξη των φυτών
9. Μείωση φωτοπεριόδου
10. Σταθερό CO2 1φυσαλίδα/δευτερόλεπτο
11. Δίαιτα στα ψάρια
12. Συχνές μετρήσεις ΡΗ

Καλά τα έγραψα????????
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-09, 10:31
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
ή αλλιώς αλγη beard. γιατί δε τα λες σε απλά βλάχικα και το μπερδεύουμε το θέμα με spyrogyra κτλ λες και θα δώσουμε εξετάσεις στη βιολογία;
Μακη ισως εχεις δικιο και το παρακανω μερικες φορες ,αλλα δεν το κανω απο επιτηδευση...απλως σκεφτομαι οτι δινοντας τις λατινικες ονομασιες, ο αλλος που το διαβαζει θα κανει μια αναζητηση στον ιστο και θα διαβασει σχετικα, παιρνοντας πληροφοριες για το ειδος της αλγης που τον ενδιαφερει.
Εξαλλου ειμαι Νησιωτης και δεν ξερω,...βλαχικα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-09, 11:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και να προσθεσω οτι παραδειγμα η cladophora δεν εχει καμια σχεση με την green thread..ουτε στην αιτιολογια ουτε στην καταπολεμηση.... πολλες αλγες μοιαζουν μεταξυ τους και μονο με τα λατινικα ονοματα εγω αρχισα πλεον να τις διαχωριζω και να βγαζω ακρη...
μακη περιμενω απο σενα να κανεις υπομνημα με τις αλγες στα λατινικα τους ονοματα και τροπους καλλιεργειας της καθεμιας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-09, 13:29
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω 2x15w με 10 ώρες φωτοπερίοδο.
2χ15w στα 150 περίπου καθαρά λίτρα. ( 1χ15w arcadia fresh water, 1x15w seraplant)
Γράψτε λάθος....
2x30w έχω...
Τι να κάνω............ζαλήστικα απο την ομορφιά της άλγης μου
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-09, 14:07
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Απλά φοβάται μήν του φάτε τον τίτλο..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-09, 14:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γράψτε λάθος....
2x30w έχω...
Τι να κάνω............ζαλήστικα απο την ομορφιά της άλγης μου
Εδω ζαλιστηκα εγω που την ειδα....κουκλα ειναι η αλγη σου ,φτου να μην την ματιασω !
Παντως δεν αλλαζει κατι, καλο ειναι που εχεις 60Watt/150lit. Βαλε το CO2 και τα υπολοιπα που ειπαμε και θα δεις μεγαλη βελτιωση
Παράθεση:
Οπως σου ειπε και ο φιλος chemical mac, συνεδεσε το διοξειδιο και ξεκινα συντηρητικα με 1 φυσαλιδα / δευτερολεπτο για να μην εχεις αποτομη πτωση στο ΡΗ.
Τα λιγα φυτα που φαινονται αναμεσα στις αλγες ειναι εμφανως ταλαιπωρημενα και σιγουρα δεν εχουν την δυναμη να ανταγωνιστουν τις αλγες.
Για να εχεις ικανη φυτομαζα με υγιη φυτα ,πρωτα απ ολα χρειαζεσαι κι αλλο φως.Με αλλες 2Χ15 watt θα εφτανες σχεδον μισο W/lit και θα ησουν οκ για μια μεγαλη γκαμα απο φυτα γρηγορης αναπτυξης.
Επισης εκτος απο το φως και το CO2 τα φυτα χρειαζονται και ενα πληρες προγραμμα λιπανσης, εστω κι αν αυτες οι ποσοτητες ειναι μερικες σταγονες απο καποια στοιχεια,1 φορα την εβδομαδα. Τα ΝΟ3 και ΡΟ4 καθως και το Καλιο ειναι απαραιτητα μακροστοιχεια με τα οποια τρεφονται κυριως τα φυτα. Επισης καποια μικροστοιχεια και ιχνοστοιχεια ειναι απαραιτητο να βρισκονται παροντα.
Αν κατι απο ολα αυτα απουσιαζει, τα φυτα μενουν στασιμα και οι αλγες επωφελουνται.
Προσοχη μονο με τον σιδηρο...ελαχιστες σταγονες μετα απο καθε αλλαγη, ή μονο αν δεις σημαδια ελλειψης. Καλυτερα η λιπανση με σιδηρο να γινεται με ταμπλετες στο υποστρωμα και οχι ως υγρο στην στηλη νερου οταν εχουμε προβλημα με αλγες.
Και προς το παρον, συχνες μετρησεις,συχνες αλλαγες νερου,λιγοτερο ταισμα ,σκουπα βυθου και καθαρους σωληνες φιλτρου ωστε να εχεις καλη κυκλοφορια νερου.
Παράθεση:
Ετσι όπως τα κανες batman την έκατσες . Ξεκίνα με δίαιτα στα ψάρια σου (ταϊζεις αρκετά ως φαίνεται), χαμηλώνεις τη φωτοπερίοδο σου, και οπλίζεσαι με υπομονή με ταυτόχρονες συχνές αλλαγές νερού. Μια οδοντόβουρτσα στα ενδιάμεσα θα σε βοηθούσε ιδιαίτερα . Επίσης βάλε διοξείδιο (αν δνε έχεις) ή αύξησε το (αν έχεις)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-01-09, 02:25
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Λοιπόν, ταμπλέτες πήρα τις tetra plant crypto http://www.aquaristic.net/tetraplant-crypto.html?lang=1
ενώ αύξησα την φυτομάζα προσθέτωντας microsorum pteropus, pogostemon helferi και bacopa amplexicaulis.

Τοποθετώ μια ταμπλέτα σε κάθε ρίζα (που δεν νομίζω) ή ανάμεσα απο 3-4 ρίζες?????

Όλα όσα είπαμε τα έκανα και οι μετρήσεις μου με υγρά ΑΡΙ είναι.........
ph=7,2 / kh=8 (χθές 23:55) μια ώρα πριν κλείσουν τα φώτα και το co2,
ph=7,2 / kh=7 (σήμερα 15:45) δύο λεπτά αφού ανοίξανε τα φωτα και το co2 δεν πρόλαβα τα φώτα σβηστά για να δώ τυχόν διαφορά.
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-01-09, 02:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αν ειναι κοντα τα φυτα βαλε 1 ταμπλετα αναμεσα τους. Ποσες φυσ/λεπτο εχεις απο CO2;
Τι ακριβως εκανες απο αυτα που ειχαμε πει;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-01-09, 11:30
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

1. Καθάρισμα άλγης με το χέρι.
2. Καθαρισμός φίλτρου λόγο πτώσης ροής
3. Σκούπα βυθού και συχνές αλλαγές (Κυριακή-τετάρτη-αύριο)
4. Αύξηση φυτομάζας
5. Ταμπλέτες βυθού σήμερα
6. Μείωση φωτοπεριόδου στις 9:30 ώρες
7. Σταθερό CO2 1φυσαλίδα/δευτερόλεπτο (60 το λεπτό)
8. Δίαιτα στα ψάρια
9. Συχνές μετρήσεις ΡΗ
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-01-09, 12:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλημερα, εισαι ωραιος.. εχεις δει εστω και μικρη βελτιωση με την αλγη;
Μην περιμενεις να εξαφανιστει αμεσως, θα κανει ισως και 2-3 εβδομαδες να φυγει τελειως.
Τωρα το πιο σημαντικο ειναι το διοξειδιο.Μπορεις να αρχισεις να αυξανεις το CO2 σιγα-σιγα μεχρι να το φτασεις στα 23-27 ppm.
Σημαντικο ρολο θα παιξει η σωστη διαχυση και κυκλοφορια. Αληθεια πως κανεις την διαχυση του αεριου;
Ενας τροπος να γνωριζεις αν το CO2 ειναι στο ωφελιμο ειναι ενας drop checker, εγω πηρα με 12ευρω εναν πριν 1 βδομαδα και μου δινει συνεχως εναν μπουσουλα.Τον τσεκαρεις απλως κοιτωντας το χρωμα που αλλαζει αναλογα με την τιμη του ΡΗ στο υγρο που περιεχει.
Ενας αλλος τροπος ειναι, το πρωι να παρεις νερο απο το ενυδρειο με ενα δοχειο και να μετρησεις το ΡΗ. Επειτα αφου αφησεις το δοχειο 12ωρες να εξατμιστει το αεριο, ξανακανεις μετρηση. Η διαφορα στο ΡΗ θα σου δειξει την συγκεντρωση CO2.
Επισης απο λιπανση θα πρεπει να εχεις τις εξης μετρησεις απο δω και περα:ΝΟ3=10-25 ,ΡΟ4=0.5-1.5 ,Κ=10-30 , Fe=0.2-0.5 , CO2=23-30.
Να θυμασαι οτι η ελλειψη/κακη διαχυση CO2 ευθυνεται για το 95% των αλγεων. Η αλλη κυριοτερη αιτια ειναι η ελλειψη καποιου στοιχειου.
Και οταν βρεις την ρουτινα καθιερωσε 40-50% εβδομαδιαιες αλλαγες ωστε να μηδενιζεις το συστημα απο τυχον πλεονασμα λιπασματων που συσσωρευεται μεσα στην εβδομαδα.
Και μολις ισορροπησει το συστημα κρατα σταθεροτητα, τα φυτα λατρευουν τις σταθερες συνθηκες.
Ειμαι σιγουρος οτι αν επιμεινεις και δεν τα βρεις ολα αυτα υπερβολικα κουραστικα θα αποκτησεις εναν υποβρυχιο κηπο χωρις αλγες.
Καλη συνεχεια και οτι απορια εχεις ρωτα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-02-09, 13:00
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα, εισαι ωραιος.. εχεις δει εστω και μικρη βελτιωση με την αλγη;
Nαι εχω δει. Δεν εξαπλώθηκε αμέσως όπως πριν, είναι στάσιμη-αργή ανάπτυξη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αληθεια πως κανεις την διαχυση του αεριου;
Με σκάλα διάχυσης

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας τροπος να γνωριζεις αν το CO2 ειναι στο ωφελιμο ειναι ενας drop checker, εγω πηρα με 12ευρω εναν πριν 1 βδομαδα και μου δινει συνεχως εναν μπουσουλα.Τον τσεκαρεις απλως κοιτωντας το χρωμα που αλλαζει αναλογα με την τιμη του ΡΗ στο υγρο που περιεχει.
Ενας αλλος τροπος ειναι, το πρωι να παρεις νερο απο το ενυδρειο με ενα δοχειο και να μετρησεις το ΡΗ. Επειτα αφου αφησεις το δοχειο 12ωρες να εξατμιστει το αεριο, ξανακανεις μετρηση. Η διαφορα στο ΡΗ θα σου δειξει την συγκεντρωση CO2.
Τι είναι όλα αυτά????

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης απο λιπανση θα πρεπει να εχεις τις εξης μετρησεις απο δω και περα:ΝΟ3=10-25 ,ΡΟ4=0.5-1.5 ,Κ=10-30 , Fe=0.2-0.5 , CO2=23-30.
Να θυμασαι οτι η ελλειψη/κακη διαχυση CO2 ευθυνεται για το 95% των αλγεων. Η αλλη κυριοτερη αιτια ειναι η ελλειψη καποιου στοιχειου.
Τι τεστ πρέπει να πάρω για να τα μετράω ΡΟ4και Fe???????
Το CO2 θα το μετράω με το δοχείο όπως είπες πριν
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-02-09, 14:14
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι εχω δει. Δεν εξαπλώθηκε αμέσως όπως πριν, είναι στάσιμη-αργή ανάπτυξη. Καλο σημαδι



Με σκάλα διάχυσης Ισως η σκαλα να ειναι ανεπαρκης για τα 180 λιτρα. Κοιταξε μηπως χρειαστει να παρεις εναν καταλληλο για τα λιτρα σου διαχυτη.



Τι είναι όλα αυτά???? Μην τρομαζεις, απλο ειναι. Ο drop checker ειναι ενα μικρο γυαλινο η πλαστικο δοχειο που κολλαει με μια βεντουζα μεσα στο ενυδρειο. Το υγρο που περιεχει ειναι στην ουσια το ιδιο που κανουμε την μετρηση του ΡΗ με υγρα τεστ.Αναλογα ποσο CO2 υπαρχει, αλλαζει και το χρωμα του υγρου, οποτε με μια ματια καθε μερα βλεπεις αν εχεις αρκετο CO2 χωρις μετρησεις κλπhttp://www.njagc.net/articles/co2dropchecker.htm



Τι τεστ πρέπει να πάρω για να τα μετράω ΡΟ4και Fe??????? Ναι
Το CO2 θα το μετράω με το δοχείο όπως είπες πριν
Κανε λιγη υπομονη ,ξερω οτι σε ριχνω στα βαθια αλλα δεν υπαρχει ευκολος τροπος.Παντως ευχαριστως να σου απαντησω σε οσες αποριες εχεις με τα λιγα που ξερω κι εχω διαβασει κι εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-02-09, 14:20
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Μια που έχεις 180 λίτρα θα πρότεινα να βάλεις μέσα κι ένα μικρό κυκλοφορητή (εγώ χρησιμοποιώ έναν της elite) στον οποίο μπορείς να συνδέσεις το CO2 κι έτσι θα έχεις και καλή διάχυση και κυκλοφορία σε χαμηλότερα στρώματα με αποτέλεσμα λιγότερες άλγες γενικότερα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-02-09, 02:12
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας αλλά ήθελα να διαβάσετε το νέο θέμα μου εδώ......http://www.aquatek.gr/vb/showthread....885#post328885


__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι έχω, άλγη; cobalt Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 27-11-08 11:57
άλγη KOKOBAS Malawi 2 05-06-08 22:39
Αιωρούμενη άλγη; chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 16-01-08 23:55
άλγη? ALKAR Γλυκό νερό - Γενικά 26 18-06-07 18:29
Βοήθεια..(άλγη) gemini_str Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-07-04 10:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09349 seconds with 15 queries