Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-04, 15:50
Κυριάκος Κυριάκος Ο χρήστης Κυριάκος Κυριάκος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Κυριάκος Κυριάκος
Προεπιλογή SOS!!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ!!!

Γεια σας φίλοι,
Είμαι καινούριος στο φόρουμ, αλλά και στο χόμπι, συγχωρέστε με εκ των προτέρων για το μέγεθος του πρώτου μου ποστ, αλλά θέλω να σας κατατοπίσω μήπως και καταφέρετε να με βοηθήσετε.
Έχω ένα ενυδρείο περίπου 65 λίτρων, εδώ και 23-24 μέρες. Ήμουν παντελώς άσχετος με το χόμπι, οπότε έκανα ότι μου είπε ο πωλητής από την αρχή. Πήρα το ενυδρείο, το γέμισα, έβαλα 2 χρυσόψαρα για καμιά 15αριά μέρες και μετά πήγα να πάρω τα πρώτα μου ψαράκια, αφού έκανα μέτρηση ΜΟΝΟ του ph (ο πανίβλακας κι εγώ που κάθομαι και ακούω τον κάθε άσχετο). Κι όχι μόνο αυτό, εμπιστεύτηκα και τον πωλητή και έβαλα 10 ψάρια (μιλάμε για τελειώς βλάκας εγώ και αυτός, αλλά σας παρακαλώ μη με πυροβολήσετε γιατί πραγματικά δεν είμαι αναίσθητος, απλά ήμουν παντελώς άσχετος)!!!
Τα ψάρια ήταν: 2 δολλάρια, 2 golden gourami, 2 μονοδάκτυλοι, 2 clown, 1 albifrons, 1 angel. Έβαλα και 3-4 ρίζες φυτών (μόνο το ανούμπια κατάφερα να βρω στο ιντερνετ, τα άλλα δεν ξέρω τι ήταν).
Στην βδομάδα περίπου πάνω που είχα τα ψάρια, πέθανε ο μικρός κλόουν, αφού πρώτα έβγαλε σημάδια ick και έριξα ένα φάρμακο (για το ικ και το φάρμακο έμαθα στην πορεία). Μια μέρα μετά πέθανε και ο albifrons. Για τον κλόουν θεώρησα υπαίτιο το ick, αλλά το black ghost δεν είχε κανένα σύμπτωμα.
Μέσα στον πανικό μου έκανα μια αρκετά μεγάλη αλλαγή νερού (λίγο πάνω από 30%) και είδα ότι τα ψάρια ανακουφίστηκαν. Η μεγαλύτερη βλακεία μου όμως ήταν ότι στράγγιξα και το σφουγγάρι του φίλτρου και το καθάρισα (σας παρακάλεσα ήδη να μη με πυροβολήσετε)! Ψάχνοντας έμαθα ότι πέρα από το PH (που ο πωλητής μου υπέδειξε σαν το ένα και μοναδικό απαραίτητο τεστ) κυρίως η αμμωνία είναι η επιβλαβής. Έκανα το τεστ εν πάσει περιπτώσει και΄είδα ότι τα επίπεδά της θα σκότωναν και ελέφαντα (περίπου στο 2,5 και πάνω)! Την άλλη μέρα, χωρίς κανένα σύμπτωμα πέθανε και ο μονοδάκτυλος...
Έκανα 2-3 αλλαγές νερού ήδη (ανά 5-6 ώρες) και η αμμωνία δείχνει να πέφτει κάτω από το 1. Όλα μάλλον θα ήταν καλύτερα αν δεν είχα καθαρίσει το φίτλρο.
Κάνοντας τις αλλαγές νερού (σήμερα το πρωί η τελευταία, η αμμωνία πριν ήταν κάπου στο 1) φαίνεται ότι η αμμωνία πέφτει. Παράλληλα ρίχνω και κάψουλες της Tetra για τα βακτηρίδια του νερού και του φίλτρου (τις ρίχνω να διαλυθούν στο νερό. Έριξα 2 μετά την πρώτη μεγάλη αλλαγή χθες και άλλη μια σήμερα μετά από μια αλλαγή).
Τι άλλο μπορώ να κάνω; Δεν θα ήθελα να θυσιάσω έτσι απλά τα ψάρια (ψυχούλες είναι κι αυτά και δεν αντέχω να χάνονται από δική μου ανευθυνότητα) πριν δοκιμάσω όλες τις θεραπείες.
Τα gourami είναι πολύ ενεργητικά, καλά φαίνονται και τα δολλάρια και ο ένας μονοδάκτυλος που έμεινε. Το angel fish είναι τελείως ανόρεκτο (έχω ρίξει 3 ειδών τροφές με τελευταία τα bloodworms, αλλά τα γκουράμι δεν αφήνουν τίποτα!) και έχει fin rot, ενώ ο ένας κλόουν ζωντάνεψε στα χρώματα, αλλά κι αυτός δεν έχει ιδιαίτερη όρεξη. Υπάρχει περίπτωση να σωθούν;
Παιδιά έτσι κι αλλιώς σας ευχαριστώ για την επιμονή που δείξατε στο τεράστιο ποστ, αλλά είμαι σε απόγνωση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Τώρα πια ξέρω ότι είναι καλύτερο να ρωτώ εδώ παρά τον κάθε "πωλητή"!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-04, 16:14
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Να σου πω προκαταβολικά ότι εκανες λάθη που λίγο πολύ τα έχουμε κάνει οι περισσότεροι. Δεν διάβασες πριν ασχοληθείς με το άθλημα. Γιαυτό ξεκίνα το διάβασμα πρώτα μέσα από το GAB.
Τωρα θα σου πω εν ολίγοις τα εξής:
1) Η αμμωνια ειναι δηλητήριο για τα ψάρια. Έστω και μικρά επίπεδα σκωτόνουν. Οι συνέπειες της αμμωνίας ακόμα και για τα ψάρια που δεν σκοτώνονται είναι ιδιαιτέρως βλαβερες π.χ πιθανή μείωση της διάρκειας ζωής τους.
2) Δεν διάβασες για τον κύκλο του αζώτου πριν άρα κάντο τώρα. Κανε ενα search στο GAB για να βρεις πληροφορίες.
3) Όταν κάνεις αλλαγές νερού δεν πλένεις τα υλικά του φίλτρου σου με νερο βρύσης. Βάζεις σε ένα κουβα λίγο από το νερό του ενυδρειού σου (το οποιο δεν έχει χλώριο) και τα πλένεις με αυτό.
4) Σε αυτή την φαση πάρε test NH3, NO2, NO3 και άρχισε να μετρας. Μονο έτσι θα καταλαβεις πότε "έστρωσες" το νερό του ενυδρείου σου.
5) Δεν ξέρω πόσο βοηθάνε (αν βοηθάνε) τα διάφορα ζουμια που υποτίθεται ότι βοηθάνε το στρώσιμο του νερού του ενυδρειου.
6) Το νερό που προσθέτεις στο ενυδρείο πρεπει να έχει γινει conditioned πρωτα από όλα. Υπάρχουν διάφορα ζουμια που κανουν αυτή τη δουλεια δηλαδή εξουδετερώνουν το χλώριο του νερού και τα διάφορα βαριά μέταλλα που ίσως υπάρχουν.

Αυτά για την ώρα. Κράτα μας ενημερους.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-04, 16:20
Κυριάκος Κυριάκος Ο χρήστης Κυριάκος Κυριάκος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Κυριάκος Κυριάκος
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ κατ αρχήν.
Το αντιχλώριο που ρίχνω στο νερό, πρέπει να το αφήσω ώρα στο καινούριο νερό πριν το μεταφέρω στο ενυδρείο; Το φίλτρο (παρόλη την ασχετοσύνη μου) ευτυχώς το είχα πλύνει μέσα στο νερό του ενυδρείου. Οι κάψουλες που ρίχνω (έχοντας αυξήσει τη δοσολογία λόγω των συχνών αλλαγών) μάλλον είναι αξιόπιστες, από μια γρήγορη ερευνα που έκανα σε sites και σε φίλους με ενυδρεία.
Να συνεχίσω να κάνω αλλαγές νερού μέχρι να πέσει η αμμωνία; ή δεν έχουν νόημα εφόσον το νερό λογικά δεν έχει προλάβει να στρώσει με τόσες αλλαγές και με τη βλακεία του πλυσίματος του φίλτρου; Χθες έκανα 2 ανανεώσεις και σήμερα μια. Τι προτείνεις; Αν βοηθάει, το Ph φαίνεται να είναι γύρω στο 8 (με τα χρώματα δεν τα πολυκαταφέρνω ). Τα ψάρια τα βλέπεις χλωμό να τη βγάζουν;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-04, 16:28
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

καλως ηρθες

καθημερινες μετρησεις
καθημερινες αλλαγες της ταξεως του 20-30%
ελαχιστοτατο ταισμα
και μην παρεις αλλα ψαρια γιατι μετα θα πρεπει να διωξεις διαφορα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-04, 16:31
Κυριάκος Κυριάκος Ο χρήστης Κυριάκος Κυριάκος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Κυριάκος Κυριάκος
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Πραγματικά είμαι χαρούμενος που υπάρχετε ωε παρέα. Να ξέρετε (μάλλον το ξέρετε) ότι με την ασχετοσύνη αυτών (όχι όλων φαντάζομαι) που εμπορεύονται τα άμοιρα τα ψαράκια, είστε κάτι σαν Θεοί!

Εννοείται ότι για 2 μήνες δεν σκέφτομαι να βάλω ψάρια. Ας σωθούν αυτά... Κάπου εδω μέσα διάβαζα για συνεχείς αλλαγές ανά 2-3 ώρες μέχρι να πέσει η αμμωνία. Μετρήσεις κάνω πριν από κάθε αλλαγή καθημερινά. Λες ότι καλύτερα είναι 1 αλλάγή την ημέρα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-04, 16:33
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κυριάκος Κυριάκος
Τα ψάρια τα βλέπεις χλωμό να τη βγάζουν;
Αυτό δεν μπορώ να στο πω. Πάντως εχεις ξεκινήσει ανάποδα. Όμως κάνε αυτά που σου λέμε και θα δεις πως θα πανε τα πράγματα.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-11-04, 16:52
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Διορθώνω εδώ ότι τα υλικά του φίλτρου δεν τα καθαρίζουμε/πλένουμε παρά μόνο τμηματικά και δε βάθος χρόνου (κάθε 8-12 μηνες). Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις σε άλλο post να σου δώσει κάποιος ευγενικός από θεσ/κη υλικά φίλτρου ή λίγο σφουγγαράκι μια που το φίλτρο σου λογικά θα είναι μικρό – δεν χρειάζεσαι υλικά για όλο το φιλτρο αλλά απλώς να αντιμετωπίσεις μια κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Επίσης τα ψάρια σου είναι υπερβολικά για ενυδρείο 60 λίτρων αλλά αυτό μπορούμε να το δούμε αργότερα.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-04, 16:55
Κυριάκος Κυριάκος Ο χρήστης Κυριάκος Κυριάκος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Κυριάκος Κυριάκος
Προεπιλογή

Αυτό σκέφτηκα να κάνω τώρα, μετά τη δουλειά
να πάω και να πάρω από ένα μαγαζί ένα χρησιμοποιημένο σφουγγάρι. υπάρχει ένα μαγαζί που πρόσεξα ότι έχει και μερικά ενυδρεία άδεια, αλλά σε λειτουργεία (μάλλον καραντίνας). Θα μπορούσε να μου πουλήσει ένα σφουγγάρι ή στη χειρότερη και ολόκληρο το χρησιμοποιημένο φίλτρο φαντάζομαι. Θα το ψάξω πάντως
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Τώρα πια ξέρω κι εγώ ότι τα ψάρια είναι πολλά. Θέλω όμως έτσι κι αλλίώς να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο μέχρι το καλοκαίρι, οπότε ίσως το επισπεύσω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-11-04, 18:27
salcon Ο χρήστης salcon δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Κυριακοοο Κυριακοοο
Ελα να παρεις απο μενα σφουγγαρι και ασε τα μαγαζια και τα αδεια ενυδρεια.
Μαλλον εχεις και σκληρο νερο ,οποτε σου δινω και το μισο νερο της αλλαγης σου.Να δω αν εχω μια δυο πετρες να σου δωσω μπας και κανουμε κατι.
__________________
Γιαννης



Μηνιαίες συναντήσεις ΠΣΦΕ - Κλιμάκιο Βόρειας Ελλάδας Είστε όλοι καλεσμένοι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06169 seconds with 13 queries