Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-04, 01:30
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Μικρά άσπρα στίγματα σε Blue (Regal) Tang

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,

Εδώ και μία εβδομάδα παρατήρησα 2 πολύ μικρά άσπρα στίγματα κοντά στην ουρά του Regal Tang. Το ψάρι δε δείχνει να έχει κάτι ούτε ξύνεται και τρώει κανονικά. Τα στίγματα δεν υποχωρούν ούτε όμως αυξάνονται.
Έκανα χθες το βράδυ μετρήσεις στο νερό μου και είναι όλα εντάξει.
Αυτό που έγινε τον τελευταίο καιρό είναι ότι μετέφερα ολόκληρο το παλιό ενυδρείο 120 l που είχα στο καινούργιο 250l.
Τα υπόλοιπα ψάρια που έχω μέσα δεν έχουν τίποτα.

Επειδή ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα ασθένειας αν κάποιος από το Board είχε στο παρελθόν κάτι παρόμοιο ας ρίξει καμμιά ιδέα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στάθης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-04, 01:44
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

όλοι έχουμε αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις που δεν είμαστε σίγουροι αν είναι ick ή όχι.Εχω ψάρι που δυο σημάδια στην ουρά με είχαν ανησυχήσει αλλά τα έχει ακόμα και δεν είναι τίποτα.Εγώ στη θέση σου θα ανέβαζα λιγο τη θερμοκρασία έτσι ώστε να αποτραπεί ή εξάπλωση η ούτως ή άλλως πιθανού ick
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-04, 03:43
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

ειναι ick .εκ μεταφορας θα ελεγα.τα tank και τα sargeon ειναι εππιρεπη σε ασθενειες, στρεσαρονται πολυ ευκολα .κανε μερικη αλλαγη νερου.ανεβασε λιγο θερμοκρασια οχι παρα πολυ, τα θαλασσινα δεν θελουν πολυ ζεστη.με την αλλαγη του νερου που θα κανεις κατεβασε λιγο και την πυκνοτητα.δωσε μου πληροφοριες για το νερο και εαν εχεις σκιμμερ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-04, 11:32
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Ich

Αν είναι η πρώτη φορά που έχεις τέτοια προβλήματα τότε τυχερός είσαι.
Πριν απ' όλα μία συμβουλή. ΜΗΝ ΝΑΙ
ΜΗΝ
ΜΗΝ
ΜΗΝ
ρίξεις χαλκό.
Πες μου τι έχεις στο ενυδρείο ( ύπαρξη ασπόνδυλων) και αν υπάρχουν γαρίδες lysmata. Αν ναι τότε θα πρέπει να κυνηγάνε το regal σαν τρελές.
Όσο το ψάρι τρώει, ακόμη και αν έχει ich, θα το ξεπεράσει. Το ich είναι κάτι φυσιολογικό που υπάρχει πάντα στο νερό.
Πάνω από όλα θέλει ψυχραιμία και όχι βιαστικές ενέργειες.
Αν δεν έχεις ασπόνδυλα και επιμένεις να προχωρήσεις σε δραστικά μέτρα τότε ρίξε το salinity,σε πρώτη φάση σε 14, σταδιακά βγάζοντας ένα κουβά και ρίχνοντας καθαρό νερό που έχει σωστό ph και παράλληλα ανέβαζε θερμοκρασία. Τα ψάρια μπορούν να αντέξουν τρεις βδομάδες άνετα ενώ το ich δεν μπορεί να πολλαπλασιαστεί και το ψάρι θα συνέλθει.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-04, 18:39
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

To Ph είναι 8,2 η αλατότητα 23 και έχω skimmer το οποίο όμως μετά την αλλαγή του ενυδρείου δεν έχει αρχίσει να βγάζει μαύρο αφρό ακόμη. Μήπως επειδή πρόσθεσα 150 l καινούργιο νερό???.
Δεν έχω ασπόνδυλα και φυσικά δεν πρόκειται να βάλω χαλκό.
Δεν έχω γαρίδες αλλά έχω καθαριστή ο οποίος παρόλο που το Tang κάθεται ακίνητο όταν το πλησιάζει, δεν το έχω δει να τσιμπάει τίποτα.
Τα υπόλοιπα ψάρια μου είναι 2 κλόουν, 1 χαβανέζος , 1 royal gramma και ένα koran angel.
Απο χθές ανέβασα τη θερμοκρασία στους 29 και σήμερα το μεσημέρι παρατήρησα πως το ένα από τα δύο στίγματα μόλις που φαίνεται.
Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό και να περάσει χωρίς φάρμακα.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές
Στάθης.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-04, 03:38
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Θα σου έλεγα να κατεβάσεις και το salinity τουλάχιστο στο 18 για δύο εβδομάδες και να περιμένεις μέχρι να εξαφανιστούν τελείως τα συμπτώματα. Και αυτό για να μην κολλήσουν τα υπόλοιπα.
Το ψαρι τρώει κανονικά; Αν ναι μην ανυσηχείς.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-04, 02:32
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Γειά σας και πάλι

Έχουν περάσει 5 μέρες από τότε που εμφανίστηκαν τα στίγματα στο regal tang και νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά.
Το ψάρι έχει τώρα αρκετά στίγματα και μερικά από αυτά είναι εμφανώς μεγαλύτερα. Παρόλα αυτά συνεχίζει να τρώει συνέχεια από την άλγη του ενυδρείου και δε δείχνει να είναι στρεσαρισμένο.
Πρίν από δύο μέρες το koran angel παρουσίασε 2-3 σημεία στο σώμα του που έλειπε το χρώμα αλλά εξαφανίστηκαν μόνα τους.Σήμερα εμφανίστηκε ένα μικρό σε άλλο σημείο.
Ο καθαριστής έχει τρελαθεί να τα κυνηγάει και κάποες φορές τα τσιμπάει.
Τα υπόλοιπα ψάρια δε δείχνουν να έχουν κάτι αλλά ανησυχώ για το regal tang που φαίνεται να χειροτερεύει.
Μήπως πρέπει να αρχίσω κάποια θεραπεία?.
Είναι προτιμότερο να χάσω τα ψάρια μου από το να βάλω χαλκό???.
Δυστυχώς οι περισσότεροι μαγαζάτορες που ρώτησα μου είπαν πως ο χαλκός είναι μονόδρομος αν θέλω να σώσω τα ψάρια μου. Αληθεύει?.

Εχω ρίξει σταδιακά την αλατότητα στο 18 και θα συνεχίσω μέχρι τα 15 αλλά αναρωτιέμαι αν πράττω σωστά μιας και είναι η πρώτη φορά που έχω αρρώστια στο ενυδρείο μου και είμαι εντελώς άσχετος σ'αυτόν το τομέα.
Πόσο πρέπει να περιμένω πριν πάρω δραστικά μέτρα?
Συγνώμη αν κουράζω με τις ερωτήσεις μου αλλά έχω ανησυχήσει πολύ και δε βλέπω άλλη λύση από το να ρωτήσω ανθρώπους που έχουν εμπειρία σε ανάλογα περιστατικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στάθης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-04-04, 04:39
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

σταθη εαν θελεις να ακουσεις την γνωμη μου χρησιμοποιησε στην χειροτερη φαση μονο χαλκο.θα σου προτεινα καθημερινες αλλαγες νερου και σκουπα βυθου για καλο καθαρισμα.να ξερεις πως το blue tank δεν πολυαντεχουν στο χαλκο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-04-04, 12:23
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stathis
Γειά σας και πάλι

Μήπως πρέπει να αρχίσω κάποια θεραπεία?.
Είναι προτιμότερο να χάσω τα ψάρια μου από το να βάλω χαλκό???.
Δυστυχώς οι περισσότεροι μαγαζάτορες που ρώτησα μου είπαν πως ο χαλκός είναι μονόδρομος αν θέλω να σώσω τα ψάρια μου. Αληθεύει?.
Στάθη χαρά μας να βοηθήσουμε.
Σε πληροφορώ ότι έχεις ήδη αρχίσει θεραπεία. Ανέβασε τη θερμοκρασία - σταδιακά - έως το 30. Κατέβασε το salinity έως και 10 τα ψάρια ΔΕΝ (συγνώμη από τους λοιπούς αλλά τα κεφαλαία αντιπροσωπεύουν υψηλό τόνο φωνής) έχουν πρόβλημα. Μπορείς να αφήσεις το salinity τόσο χαμηλά - σύμφωνα με βιβλία και περιοδικά- για τρεις βδομάδες. Βέβαια και εγώ φοβήθηκα και το είχα αφήσει για δέκα ημέρες.
Όσο το ψάρι τρώει μην σε ανυσηχεί τίποτα. Αν θέλεις κάτι λίγο πιο δραστικό πάρε ένα από τα συμπληρώματα τροφής που περιέχουν σκόρδο και βούτα τη τροφή σε αυτό.
Ο χαλκός ειδικά σε tang μπορεί να λειτουργήσει αντίστροφα.
Σου συνιστώ πάνω απ' όλα ψυχραιμία.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-04, 12:05
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Nίκο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου.
Έχω κατεβάσει την αλατότητα στο 14 και συνεχίζω.
Το ψάρι δείχνει να είναι λίγο καλύτερα.
Θα σε ενημερώσω για τη συνέχεια.
Παρόλα όσα συμβαίνουν το regal τσιμπολογάει σαν τρελό την άλγη του ενυδρείου και όταν ρίχνω τροφή κυριολεκτικά τρελλαίνεται.
Είναι άραγε από τις διαφορετικές συνθήκες νερού (30 C με 14 salinity)
ή απλά πεινάει ???
Στάθης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-04, 15:23
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Καρντάσι είσαι σε καλό δρόμο.
Η αύξηση της θερμοκρασίας αυξάνει το μεταβολισμό των ψαριών με αποτέλεσμα να χρειάζεται να τρώνε περισσότερο.
Παράλληλα όμως μειώνει και το κύκλο ζωής των παθογόνων. Τέλος χαμηλότερο salinity σημαίνει ότι το ψάρι αναπνέει ευκολότερα ενώ τα παθογόνα δυσκολεύονται στην αναπαραγωγή τους και στη διάδοσή τους.
Το ψάρι αν τρώει θα περάσει μία χαρά.
Λογικά θα μειωθούν τα στίγματα και σε λίγες ημέρες θα εξαφανιστούν. Την ημέρα εκείνη κάνε μία αλλαγή νερού με σκούπισμα από το βυθό και περίμενε τουλάχιστο τρεις ημέρες με τις ίδιες συνθήκες νερού.
Αν δεν τα ξαναπούμε -ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ - καλό Πάσχα.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-04, 15:24
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Καρντάσι είσαι σε καλό δρόμο.
Η αύξηση της θερμοκρασίας αυξάνει το μεταβολισμό των ψαριών με αποτέλεσμα να χρειάζεται να τρώνε περισσότερο.
Παράλληλα όμως μειώνει και το κύκλο ζωής των παθογόνων. Τέλος χαμηλότερο salinity σημαίνει ότι το ψάρι αναπνέει ευκολότερα ενώ τα παθογόνα δυσκολεύονται στην αναπαραγωγή τους και στη διάδοσή τους.
Το ψάρι αν τρώει θα περάσει μία χαρά.
Λογικά θα μειωθούν τα στίγματα και σε λίγες ημέρες θα εξαφανιστούν. Την ημέρα εκείνη κάνε μία αλλαγή νερού με σκούπισμα από το βυθό και περίμενε τουλάχιστο τρεις ημέρες με τις ίδιες συνθήκες νερού.
Αν δεν τα ξαναπούμε -ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ - καλό Πάσχα.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-04-04, 02:01
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Στέλνω δυο φωτογραφίες με την εικόνα του ψαριού.
Τα στίγματα το βράδυ που γύρισα σπίτι ήταν περισσότερα από ότι το πρωί. Να υποθέσω ότι τα παράσιτα χτυπάνε κατά κύματα?
Το χειρότερο από όλα είναι ότι θα λείψω από το σπίτι για το Πάσχα και τρέμω στην ιδέα του τι θα αντικρύσω όταν γυρίσω.

Στάθης[/img]
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-04-04, 15:35
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Kαταρχήν θα ήθελα να ευχηθώ Χρόνια πολλά σε όλους.
Μετά από τις αργίες του Πάσχα γύρισα σπίτι και ευτυχώς δεν είχα καμμία απώλεια.
Το κακό όμως είναι ότι το Regal tang έχει ακόμη κάποια στίγματα πάνω του.
Συνεχίζει πάντως να συμπεριφέρεται σαν να μη συμβαίνει τίποτα.
Από την εμπειρία σας, πόσες μέρες χρειάζονται για να φύγουν όλα τα παράσιτα?.
Συνεχίζω και έχω την αλατότητα στο 14 και τη θερμοκρασία στο 29,5-30.
Πόσο να περιμένω ακόμη και τι επίπτωση έχει η χαμηλή αλατότητα για μεγάλο χρονικό διάστημα στα ψάρια?.

Στάθης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-04-04, 04:15
Stathis Ο χρήστης Stathis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2004
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά από τότε που άλλαξα ενυδρείο έχουν συμβεί πολύ παράξενα (τουλάχιστον για μένα) πράγματα.
Σήμερα το βράδυ ανακάλυψα πως το πίσω τζάμι του ενυδρείου είναι γεμάτο από μικρά άσπρα ζωύφια. Μετά από πολύ κόπο κατάφερα να πιάσω μερικά και να τα δω σε ένα μικροσκόπιο του γιού μου.
Είναι ένα είδος κοπήποδου με μορφή μικροσκοπικής γαρίδας ,μόνο που έχει εκτός από τις δύο μικρές κεραίες στο κεφάλι, δυο πολύ μεγαλύτερες στο πίσω μέρος (σαν ουρές).
Έψαξα αρκετά στο Internet αλλά βρήκα μόνο παρόμοια κοπήποδα και όχι κάτι ακριβώς σαν κι αυτό που έχω.
Η απορία που έχω είναι μήπως αυτοί οι οργανισμοί ευθύνονται για τα άσπρα στίγματα στο regal tang?
Πόσο καλό είναι να βρίσκονται σε ένα ενυδρείο και αν όχι πως εξολοθρεύονται ?
Διάβασα πως είναι καλή τροφή για κάποια ψάρια αλλά δε βλέπω τα δικά μου να ασχολούνται μαζί τους.

Στάθης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05974 seconds with 12 queries