Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-10, 17:02
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή Ας μιλήσουμε για ηλεκτρονικές ....

Η απρία μου είναι, κανουν οι ηλεκτρονικές λάμπες χαμηλής κατανάλωσης για ενυδρεία? και αν ναι, παιρνουμε υπ οψιν μας τα πραγματικά βατ η τα ονομαστικα???
Παρακαλώ σχολιάστε!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-10, 17:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απρία μου είναι, κανουν οι ηλεκτρονικές λάμπες χαμηλής κατανάλωσης για ενυδρεία? και αν ναι, παιρνουμε υπ οψιν μας τα πραγματικά βατ η τα ονομαστικα???
Παρακαλώ σχολιάστε!
Κάνουν, ναι αλλά έχω κάποια ερωτήματα και εγώ. Θα ήθελα ένα καλό φίλο που έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα να μας κατατοπίσει περισσότερο. Μιλάω για τις λετ, έτσι?
Έχω ρωτήσει και υπάρχουν με λευκό φως, με day light, και με λευκό προς μπλε... Μπορείτε να μας εξηγήσετε τι ενδεικνείεται για να ενυδρεία, καθότι είναι και αυτά "καινούριο φρούτο"?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-10, 18:43
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

εγω εχω μια λαμπα τετοια την πηρα απο περιεργια καθαρα να δω τι ρολο τραβαει(οχι στο ενυδρειο αλλα σε διαδρομο του σπιτιου)
λοιπον αυτες οι λαμπες δεν ξερω αν οντος καταναλονουν λιγοτερο αλλα οταν την αναβεις φωτιζει λιγο και οσο περναει η ωρα φωτιζει ολο και περισοτερο
δεν ξερω αν κανουν για τα ενυδρεια αλλα δεν βλεπω τον λογο να μην κανουν!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-10, 18:54
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Δεν μιλάω για LED αλλά για τις ηλεκτρονικές λάμπες μακριάς διάρκειας.

Ξερει κανένας παραπάνω να μας διαφωτίσει???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-10, 18:56
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μιλάω για LED αλλά για τις ηλεκτρονικές λάμπες μακριάς διάρκειας.

Ξερει κανένας παραπάνω να μας διαφωτίσει???

για αυτες λεω κι εγω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-10, 18:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στο 800αρι μου εχω 3 τετοιες των 25 βατ. 75 βατ συνολο και φυσικα το φως δεν ειναι πολυ εντονο...αλλα μιας και εχω δισκους....ειναι οτι καλυτερο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-10, 19:03
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Εχουν ακουστερίδιάφορα αρνητικά για το φάσμα τους. και η ερώτησή μου βασικά ειναι για το φυτεμένο. Εχω ενα μικρό και θέλω να χρησιμοποιήσω τετοιες. Θα πρέπει να μετρηθουν τα ονομαστικά βατ η τα πραγματικά τη κατανάλωσης? (πχ. η 7W λένε οτι δίνει φως για 20W, οποτε τι θα π΄ρεπει να πάρω σαν κανόνα μέτρησης?)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-10, 19:17
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουν ακουστερίδιάφορα αρνητικά για το φάσμα τους. και η ερώτησή μου βασικά ειναι για το φυτεμένο. Εχω ενα μικρό και θέλω να χρησιμοποιήσω τετοιες. Θα πρέπει να μετρηθουν τα ονομαστικά βατ η τα πραγματικά τη κατανάλωσης? (πχ. η 7W λένε οτι δίνει φως για 20W, οποτε τι θα π΄ρεπει να πάρω σαν κανόνα μέτρησης?)

αυτο σημενει οτι καιει 7 που ισουτε με 20 απο τις κοινες
φυσιολογικα μετρας 7
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-10, 20:20
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Επισημάνσεις του περιοδικού ΥΓΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ για τις λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας

Ακούσαμε στην εκπομπή του Γιώργου Σαχίνη στο ΚΡΗΤΗ ΤV τον Νίκο Κατσαρό, διευθυντή Ερευνών του ΕΚΕΦΕ "Δημόκριτος", να λέει κάτι το ανατριχιαστικό και δεν πίστευα στα αυτιά μου: Πως εάν σπάσουν πέντε από τις πολυδιαφημιζόμενες λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας, μπορεί ο υδράργυρος που περιέχουν να μολύνει μια λίμνη ογδόντα τετραγωνικών χιλιομέτρων και ότι γι' αυτό το πρόβλημα δεν έχουν ενημερωθεί οι πολίτες.
Οι λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας περιέχουν φονικό ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ. Δυστυχώς, στην Ελλάδα καμία περιβαλλοντικά οργάνωση, ή οι οικολογούντες υπερασπιστές των λαμπτήρων "οικονομίας" δεν ενημέρωσαν τους έρμους καταναλωτές για το "πράσινο" προϊόν που είναι τοξικό για τους ανθρώπους και ρυπαρό για το περιβάλλον.
Στις 8 Οκτωβρίου του 2008 η βρετανική υπηρεσία Προστασίας της υγείας εξέδωσε ανακοίνωση για την επικινδυνότητα των λαμπτήρων "οικονομίας" (η οποία ουδέποτε είδε το φως της δημοσιότητας στην Ελλάδα). Με αυτήν διευκρινιζόταν ότι η υπεριώδης ακτινοβολία των λαμπτήρων "οικονομίας" όταν χρησιμοποιούνται από κοντινή απόσταση, είναι δυνατό να προκαλέσει προβλήματα στην υγεία των καταναλωτών και ίσως καρκίνο. Οι λαμπτήρες περιέχουν επικίνδυνα ποσοστά υδράργυρου και μόλυβδου. Γι αυτόν το λόγο απαγορεύεται να πετιούνται αυτοί οι λαμπτήρες στα σκουπίδια αλλά επιβάλλεται να πηγαίνουν στην ανακύκλωση. Δεν υπάρχουν πουθενά οδηγίες καθαρισμού του χώρου σε περίπτωση που ο υδράργυρος απελευθερωθεί εάν μια λάμπα σπάσει. Πώς λοιπόν μπορούν οι καταναλωτές να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν όταν εκτεθούν σε τέτοιο κίνδυνο και πως θα μάθουν πόσο επικίνδυνη είναι η έκθεσή τους σε περίπτωση απελευθέρωσης του υδράργυρου;
Αν έχουμε μια τέτοια λάμπα στο σπίτι μας και σπάσει:
-Ποτέ μη χρησιμοποιείτε ηλεκτρική σκούπα για να καθαρίσετε τον υδράργυρο, Η ηλεκτρική σκούπα θα μολυνθεί και θα πρέπει να πεταχτεί σε χώρο ειδικό για επικίνδυνα απόβλητα.
-Ποτέ μη χρησιμοποιείτε σκούπα για να καθαρίσετε τον υδράργυρο.
-Ποτέ μην πλένετε σκεύη που έχουν μολυνθεί από υδράργυρο, στο πλυντήριο πιάτων. Το αποτέλεσμα θα είναι να μολυνθεί η συσκευή καθώς και ο υπόνομος στον οποίο θα καταλήξει το νερό της συσκευής.
-Όλοι-συμπεριλαμβανομένων και των ζώων-πρέπει να μετακινηθούν από το σημείο που έχει υπάρξει διαρροή υδραργύρου, να σφραγιστεί ο χώρος και να κλείσουν όλα τα συστήματα εξαερισμού, και σε περίπτωση τέτοιου ατυχήματος, μολύνονται αυτομάτως τα παπούτσια και τα ρούχα μας με αποτέλεσμα την εξάπλωση του υδράργυρου σε όλο το χώρο του σπιτιού.

Μετά από όλα αυτά εγώ προσωπικά δεν βάζω λάμπες τέτοιες ούτε στο σπίτι μου πόσο μάλλον στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-10, 20:38
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Ναι ναι καλά ολα αυτά αλλά sorry Γιαννη, δεν με νοιαζει αυτη την στιγμη..
(ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ----

Στην τελικη οτι ακουμπάμε σημερα είναι καρκινογόνο, γενετικά μεταλαγμένο κοκ. Δεν ειμαι αναίζθητος, αλλά κάθε μέρα βγαίνει και μια μελετη που μας λέει και για κάτι καινούργιο επιβλαβές για την υγεία μας. Καποια επιλέγουμε να τα ακουμε και κάποια άλλα να τα αγνοούμε. Αν έχετε αμφιβολίες για την ορθότητα αυτών που γράφω κάντε μου πμ να σας στείλω ενα κάρο απο websites που θα σας κάνουνε να ην μπορείτε να αγγιξετε τιποτε μέσα στο σπίτι σας... .

Δεν εξτάζω τετοια θέματα αυτή την στιγμη αλλά το πόσο εξυπηρετεί τον σκοπό μου η όχι.--- ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΩΣ)


Και η ερώτησή μου έχει να κάνει με το φάσμα τους αλλά και με το κατα πόσο λαμβάνω υπόψιν τα βατ καταναάλωσης ή τα ονομαστικά βατ (lumens ίσως????)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-10-10, 21:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχω μια 7W σε σποτακι με μανταλακι σε ενα 20λιτρο με ευκολα φυτα.
Ειναι πανω απο τις ανουμπιες οι οποιες δεν εχουν καθολου αλγη, αν σου λεει αυτο κατι.
Νομιζω για φυτεμενο πρεπει να τις υπολογιζεις με τα βατ που λενε.
Αν ειναι 20 λιτρα το ενυδρειο και εχω 7W οικονομιας, του εχω 1/3 φωτισμο, μια χαρα για ανουμπιες κλπ ευκολα φυτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-10-10, 21:47
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

κι εγώ ενα 25 λιτρο έχω που εχω βάλει ήδη 2 7W ονομαστική (20W απόδοση λένε) και σκέφτομαι να βάλω και τριτη έτσι ώστε να έιμαι καλύμμένος και για Iwagumi που θέλω να το κάνω... Απλά με ανυσυχεί το φάσμα που βγάζουν που λένε οτι είναι εντελώς αφύσικο σε σχέση με τις λαμπες πυρακτώσεως και τις λάμπες που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεια... Αν το φάσμα είναι ο,τι να ναι, τα φυτά θα την δουνε εντελώς ανάποδα... Εξ ου και οι απορίες μου..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-10-10, 22:44
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

εχω 2 τετοιες λαμπες στο 25λιτρο αρκετους μηνες.. στην αρχη ειχα κατι προβληματα με αλγες. βεβαια πειραματιζομουν και με λυπασματα.. τεσπα.. το ενυδρειο λειτουργει κανονικα χωρις καποιο προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-10, 08:04
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Singha Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω 2 τετοιες λαμπες στο 25λιτρο αρκετους μηνες.. στην αρχη ειχα κατι προβληματα με αλγες. βεβαια πειραματιζομουν και με λυπασματα.. τεσπα.. το ενυδρειο λειτουργει κανονικα χωρις καποιο προβλημα.
ολοι βγάζουν άλγες στην αρχή οπότε υποθέτω οτι τα ψάράκια σου ζουν και δεν ψήθηκαν, και τα φυτά μεγαλώνουν κανονικά?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-10, 09:35
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Όλες αυτές οι λάμπες είναι ίδιες κατασκευατικά με τις λάμπες που εμείς ονομάζουμε ενυδρειακές. Οι συγκρίσεις που συνήθως αναγράφονται πάνω στα κουτιά τους (ότι π.χ. η 7W δίνει φως για 20W) είναι σύγκιση με τις λάμπες πυρακτώσεως για να μπορεί ο αγοραστής που έχει συνηθίσει στην φωτεινότητα των λαμπτήρων πυρακτώσεως να ξέρει πόσο "φωτεινή" είναι η εν λόγω λάμπα. Απλά σε αυτές τις λάμπες δεν υπάρχει το εύρος των φασμάτων που υπάρχει στις ενυδρειακές. Συνήθως υπάρχει ένα ψυχρό και εν ζεστό λευκό, με ότι αυτό συνεπάγεται. 7W τέτοιας λάμπας = 7W ενυδρειακής λάμπας, αν και πιστεύω ότι από την ενυδρειακή λάμπα φτάνει στο ενυδρείο περισσότερο φως λόγω κατασκευής (στενόμακρη).

Το πόσο γρήγορα ανάβει η λάμπα είναι καθαρά κατασκευαστικό θέμα.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-10-10, 09:38
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

υποθερω χωρις να ξερω οτι αν αναβει πιο αργα θα καιει λιγοτερο!
δεν βλεπω τον λογο να μην μπαινει παντως στα ενυδρεια μας!
μεγαλες υπαρχουν? απο αυτες που μπαινουν σε καπακι περιπου 95εκ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-10, 09:51
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drak7family Εμφάνιση μηνυμάτων
υποθερω χωρις να ξερω οτι αν αναβει πιο αργα θα καιει λιγοτερο!
δεν βλεπω τον λογο να μην μπαινει παντως στα ενυδρεια μας!
μεγαλες υπαρχουν? απο αυτες που μπαινουν σε καπακι περιπου 95εκ?
Μπααααα

Αυτές οι λάμπες βγήκαν για να αντικαταστήσουν τις πυρακτώσεως οπότε κυκλοφορούν βιδωτες βασικά και σ αυτο το στυλ..
Αν 7W = 7W τοτε δεν συμφέρουν απο πλευράς εξοικονόμησης ενέργειας... και απο πλευράς φάσματος, το μόνο καλό είναι οτι δεν χρειάζονται balast... ενα ντουι και Plug in. οποτε για μικρά ενυδρεία δηλ. 20-30 λιτρα ίσως και να αξίζει το πείραμα (γιατί περι πειράματος πρόκειται)

Θα το δοκιμάσω στα 25 λίτρα με 3χ7W Ηλεκτρονικές, DIY διοξείδιο και φουλ λιπάσματα να δω πως θα πάνε τα φυτα και θα βάλω και κόκκινα μέσα ή στυλ Iwagumi να δω...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-10-10, 09:58
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Aυτές οι λάμπες είναι φθορισμού με άλλο σχήμα και έχουν και μπάλαστ (εσωτερικά)
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-10-10, 10:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτές οι λάμπες είναι φθορισμού με άλλο σχήμα και έχουν και μπάλαστ (εσωτερικά)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλες αυτές οι λάμπες είναι ίδιες κατασκευατικά με τις λάμπες που εμείς ονομάζουμε ενυδρειακές. Οι συγκρίσεις που συνήθως αναγράφονται πάνω στα κουτιά τους (ότι π.χ. η 7W δίνει φως για 20W) είναι σύγκιση με τις λάμπες πυρακτώσεως για να μπορεί ο αγοραστής που έχει συνηθίσει στην φωτεινότητα των λαμπτήρων πυρακτώσεως να ξέρει πόσο "φωτεινή" είναι η εν λόγω λάμπα. Απλά σε αυτές τις λάμπες δεν υπάρχει το εύρος των φασμάτων που υπάρχει στις ενυδρειακές. Συνήθως υπάρχει ένα ψυχρό και εν ζεστό λευκό, με ότι αυτό συνεπάγεται. 7W τέτοιας λάμπας = 7W ενυδρειακής λάμπας, αν και πιστεύω ότι από την ενυδρειακή λάμπα φτάνει στο ενυδρείο περισσότερο φως λόγω κατασκευής (στενόμακρη).

Το πόσο γρήγορα ανάβει η λάμπα είναι καθαρά κατασκευαστικό θέμα.
Εν κατα κλειδι αυτα ειναι τα στοιχεια που χρειαζεται να ξερουμε
Συν αυτα που ειπε ο giannisaek στο 9 ποστ για να προσεχουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-10-10, 12:27
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
ολοι βγάζουν άλγες στην αρχή οπότε υποθέτω οτι τα ψάράκια σου ζουν και δεν ψήθηκαν, και τα φυτά μεγαλώνουν κανονικά?
κανονικοτατα. χωρις κανενα προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-10-10, 12:44
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απρία μου είναι, κανουν οι ηλεκτρονικές λάμπες χαμηλής κατανάλωσης για ενυδρεία? και αν ναι, παιρνουμε υπ οψιν μας τα πραγματικά βατ η τα ονομαστικα???
Παρακαλώ σχολιάστε!
Είναι απορριπτέες από εμένα.
1ο...έχουν μέσα υδράργυρο, και αν σπάσουν είναι ότι χειρότερο για την υγεία και ειδικά για σπίτια που έχουν παιδιά.
2ο...δεν βγάζουν σε καμία περίπτωση το φώς που λένε,(Πάνο φίλε με 75w φθορίου σε Τ4 ή Τ5 θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα)
3ο...γεμίζεις ¶λγη.
4ο...και βασικότερο σταμάτα να προβληματίζεις τον κόσμο με τα πειράματά σου και βάλε Τ5 ή Τ4 να ησυχάσεις....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-10-10, 13:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απορριπτέες από εμένα.
1ο...έχουν μέσα υδράργυρο, και αν σπάσουν είναι ότι χειρότερο για την υγεία και ειδικά για σπίτια που έχουν παιδιά.
2ο...δεν βγάζουν σε καμία περίπτωση το φώς που λένε,(Πάνο φίλε με 75w φθορίου σε Τ4 ή Τ5 θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα)
3ο...γεμίζεις ¶λγη.
4ο...και βασικότερο σταμάτα να προβληματίζεις τον κόσμο με τα πειράματά σου και βάλε Τ5 ή Τ4 να ησυχάσεις....
1. ΟΚ
2. ΟΚ, βγαζουν λιγο λιγοτερο απο οτι λενε (ομως πρεπει να περιμενουμε καμποση ωρα πρωτα πριν βγαλουμε συμπερασμα, για να φτασει στο μαξιμουμ η δυναμη του φωτισμου τους)
3. Εγω δεν ειχα ιχνος αλγης. Οι ανουμπιες που κατω απο τις Τ5 γεμιζουν με το παραμικρο τροχωειδη (συχνα και οι moss), κατω απο την λαμπα οικονομιας ειναι σαν ψευτικα απο την καθαριοτητα.

Και για να εχετε και εικονα, στο βιντεακι απο το 20λιτρο γαριδοενυδρειο με 7W οικονομιας (που δεν ειναι φρεσκοστημενο για να δινει ανασφαλη συμπερασματα και τρεχει εδω και πανω απο 10 μηνες), φαινονται καποια πλανα απο τα φυτα.
Ειναι τοσο ισορροπημενο, που η φροντιδα που θελει ειναι τροφη και δυο μικρες αλλαγες νερου βρυσης με αντιχλωριο την εβδομαδα.
Λιπασματα, κλαδεματα κλπ τα ξεχναμε.

BORKED

BORKED

Και εδω στο τελος
BORKED


4. Διαφωνω. Ο προβληματισμος ειναι απο τους πιο υγειης και ενδιαφεροντες τομεις του χομπι. Οπως και ο πειραματισμος (σε ασφαλη παντα επιπεδα για τα ζωντανα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-10-10, 13:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο φίλε με 75w φθορίου σε Τ4 ή Τ5 θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα
3ο...γεμίζεις ¶λγη..
μπορει..δε ξερω αν δε το δοκιμασω...αλλα μου αρεσει το φως τους και το ενυδρειο εχει καλο φωτισμο για δισκαδικο. οποτε δεν εχω λογο να το αλλαξω.
οσο για αλγη....καθολου.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 12-10-10 στις 22:42
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-10-10, 14:41
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απορριπτέες από εμένα.
1ο...έχουν μέσα υδράργυρο, και αν σπάσουν είναι ότι χειρότερο για την υγεία και ειδικά για σπίτια που έχουν παιδιά.
Όλες οι λάμπες φθορίου έχουν υδράργυρο και οι Τ5 και οι Τ8, όλες έχουν την ίδια τεχνολογία!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-10-10, 14:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλες οι λάμπες φθορίου έχουν υδράργυρο και οι Τ5 και οι Τ8, όλες έχουν την ίδια τεχνολογία!!!
Ναι.

Health and safety issues
If a fluorescent lamp is broken, a very small amount of mercury can contaminate the surrounding environment. About 99% of the mercury is typically contained in the phosphor, especially on lamps that are near their end of life. The broken glass is usually considered a greater hazard than the small amount of spilled mercury. The EPA recommends airing out the location of a fluorescent tube break and using wet paper towels to help pick up the broken glass and fine particles. Any glass and used towels should be disposed of in a sealed plastic bag. Vacuum cleaners can cause the particles to become airborne, and should not be used.


http://en.wikipedia.org/wiki/Fluores..._safety_issues

Οποιος μπορει ας κανει μια μεταφραση για τους μη αγγλομαθεις γιατι παω για φαγητο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-10-10, 15:05
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απορριπτέες από εμένα.
1ο...έχουν μέσα υδράργυρο, και αν σπάσουν είναι ότι χειρότερο για την υγεία και ειδικά για σπίτια που έχουν παιδιά.
2ο...δεν βγάζουν σε καμία περίπτωση το φώς που λένε,(Πάνο φίλε με 75w φθορίου σε Τ4 ή Τ5 θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα)
3ο...γεμίζεις ¶λγη.
4ο...και βασικότερο σταμάτα να προβληματίζεις τον κόσμο με τα πειράματά σου και βάλε Τ5 ή Τ4 να ησυχάσεις....

1) ολες σχεδον οι ηλεκτρονικες + οικονομιας εχουν μεσα υδραργυρο.
2) μπορει να μην βγαζουν 75w αλλα και δεν πληρωνεις 75 στο ρευμα αλλα 10-15...
3) αλγη με χαμηλο φωτισμο λαμπας, δεν πιανεις...
4) το να πειραματιζεσε ειναι καλο, βρισκεις πραγματα που σου λυνουν τα χερια και την τσεπη....

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-10-10, 15:08
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Αρα είναι το ίδιο επικύνδυνες και οι φθορίου οι κλασσικές , και ευτυχώς (που είναι) γιατι κάποιοι βλέπουμε μια σελιδα στο internet και την κάνουμε ευαγγέλιο...

Χρηστάρα? ποσες λάμπες φθορίου έχεις σπάσει μέχρι σήμερα?
Εγω 7 χρόνια στην Ελλάδα δεν έχω σπάσει ούτε μια λάμπα!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-10-10, 15:11
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα είναι το ίδιο επικύνδυνες και οι φθορίου οι κλασσικές , και ευτυχώς (που είναι) γιατι κάποιοι βλέπουμε μια σελιδα στο internet και την κάνουμε ευαγγέλιο...

Χρηστάρα? ποσες λάμπες φθορίου έχεις σπάσει μέχρι σήμερα?
Εγω 7 χρόνια στην Ελλάδα δεν έχω σπάσει ούτε μια λάμπα!
κι εγω που εχω σπασει.... εδω ειμαι και σας μιλαω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-10-10, 15:24
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω που εχω σπασει.... εδω ειμαι και σας μιλαω....
ΔΕΝ φυτρωσες ακόμη ουρά και λέπια???Μηπως κανενα δευτερο κεφάλι? Γιατι κάτι τέτοιο υπονοείται απο τα δημοσιεύματα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-10-10, 15:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ φυτρωσες ακόμη ουρά και λέπια???Μηπως κανενα δευτερο κεφάλι? Γιατι κάτι τέτοιο υπονοείται απο τα δημοσιεύματα!!!!
βρες μου κατι που δεν γραφουν για παρενεργιες, και για το ποσο πρεπει να προσεχουμε...
για να μην πω οτι τα περισσοτερα τροφιμα και ειδη πρωτης αναγκης εχουν πανω γραμμενο και το τηλ. του κεντρου δηλητηριασεων...
και στο τελος την παταμε απο αυτα που μας πλασαρουν για καλα και αφοβα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ηλεκτρονικός απωθητής εντόμων και ψάρια:Υπάρχει κίνδυνος? GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 06-05-07 18:29
Ηλεκτρονικός controller θερμοκρασίας asteris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 19-11-06 14:03
Υπάρχει ηλεκτρονικός Tester? MIKE Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 20-11-03 23:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09541 seconds with 13 queries