Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-09, 16:03
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου

Χαιρετώ όλους τους χομπίστες αυτού του φόρουμ που μόλις πρόσφατα ανακάλυψα ή μάλλον αναγκάστηκα να ανακαλύψω. Δεν είχα ποτέ μου ενυδρείο και απλά σκεφτόμουν κάποια στιγμή στη ζωή μου όταν θα έχω τη δυνατότητα να το συντηρήσω θα έφτιαχνα ένα θαλασσινό, γιατί είχα τρελαθεί με κανα δυο από τα ψάρια που είχα δει, αλλά ας πάω στο θέμα μου.
Η κοπέλα μου λατρεύει τις χελωνίτσες και πάντα ήθελε να αποκτήσει. Έτσι κι εγώ αποφάσισα να της αγοράσω. Έκανα μία γρήγορη έρευνα στο Internet σε απλές ιστοσελίδες και όχι σε φόρα και είχα δει κάποιες από τις ανάγκες που έχουν και η μόνη που δεν είχα θεωρήσει σημαντική ήταν του μεγάλου ενυδρείου, αφού όπου τις είχα δει ήταν στις κλασικές λεκανίτσες. Πάω λοιπόν μία βόλτα στα μαγαζιά για να μάθω τιμούλες και λεπτομέρειες. Είχα αποφασίσει να αγοράσω 2 για να καλύψω λίγο το ψυχολογικό κομμάτι της μοναξιάς. Στις ερωτήσεις μου προς τον πετσοπά, από όπου αποφάσισα να αγοράσω γιατί είχε πολύ κόσμο παρόλο το -μικρό- μέγεθος του μαγαζιού του, με καθησύχασε ότι ούτε ασβέστιο θέλουν, ούτε φως να τα ζεσταίνει, ούτε ποικιλία στη διατροφή τους ούτε τίποτα ΕΚΤΟΣ από το να τους βάζω ζεστό νερό.
Τα προβλήματα εννοείται πως άρχισαν αμέσως αφού το φαγητό τους (γαριδούλες) το κοιτούσαν απλά και ειδικά το ένα κοιμόταν σχεδόν συνέχεια. Τον ξαναεπισκεύτηκα μετά από 3 μέρες (έλεγα τις 2 πρώτες θα είναι από το φόβο της αλλαγής περιβάλλοντος και με καθησύχασε ότι είναι η περίοδος της χειμερίας νάρκης τους και μπορεί να μη φάνε και καθόλου μέχρι την άνοιξη, αλλά εγώ να προσπαθώ να τους βάζω ζεστό νεράκι.
Από τότε το ένα τρώει καμία γαρίδα αραιά και που, δοκίμασε και λίγο κοτοπουλάκι και το άλλο που κοιμάται και πολύ μόλις χθες το είδαμε να τρώει μισή γαρίδα αφότου πήρα μια λάμπα πυρακτώσεως και την έβαλα να κρέμεται από πάνω τους για να ζεσταίνονται καλύτερα στη στεριά.
Αυτή τη στιγμή δεν μου περισσεύουν λεφτά για να φτιάξω ενυδρείο (ειδικά όταν πρόκειται για δώρο και όχι για κάτι που θα κρατήσω εγώ!), αλλά έχω διαβάσει πάρα πολλά πράγματα και πιάνουν τα χέρια μου και μόλις τα μαζέψω θα γίνει και αυτό σε κανά δυο μήνες υπολογίζω.
Μετά από όλο αυτό το κατεβατό θέλω να ρωτήσω κάποιες από τις απορίες μου και όσες ξεχάσω θα τις γράψω αργότερα!

1)Τώρα που δεν μπορώ να αλλάξω κάτι στις συνθήκες διαβίωσής τους μπορώ να κάνω κάτι με το φαγητό τους για να τα δελεάσω να φάνε παραπάνω ή είναι αποδεκτά τα πράγματα ως έχουν;
2)Αν στην παραπάνω ερώτηση η απάντηση είναι παραπάνω ζέστη (που το δοκίμασα) αλλά και πάλι να μην τρώνε πολύ δεν είναι καλύτερα να τα αφήσω σε πιο κρύο περιβάλλον για να μην έχουν πολλές απώλειες ενέργειας;
3)Έχουν κάτι άσπρα σημαδάκια στο κεφάλι τους, σαν μικρά σπυράκια μου μοιάζουν εμένα, τα οποία νομίζω ότι τα είχαν από την πρώτη μέρα. Το ένα έχει δύο στο πάνω, πίσω μέρος του λαιμού του και το άλλο ένα στο πλάι πίσω από την κοκκινίλα. Δεν έχουν σχέση με κάτι μεγάλα φουσκώματα μιας αθένειας που βρήκα, αλλά θέλω να ξέρω αν είναι πρόδρομος αυτής της ασθένειας ή γενικά τι είναι. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το νερό αλλάζεται τουλάχιστον μία φορά τη μέρα.

Είπα ήδη ότι ακόμα δεν έχω τη δυνατότητα για ενυδρείο, αλλά είμαι άνθρωπος που θέλει να ξέρει τα πάντα, ώστε να είμαι έτοιμος όταν χρειαστεί. Οπότε:

Λέω να φτιάξω ένα ενυδρείο 80x30x45(ύψος) με 8άρι τζάμι, το οποίο πιστεύω πως είναι υπέρ αρκετό για τα πρώτα χρόνια τους. Μετά την τοποθέτηση της στεριάς και ξέροντας ότι στην αρχή δε βάζουμε πάνω από 15 πόντους νερό το νερό που θα πρέπει να ζεσταίνεται θα είναι γύρω στα 30 λίτρα. Οι απορίες μου είναι:

4)Τις κόντρες τις κολλάω και στα τρία τζάμια με τα οποία έρχονται σε επαφή περιμετρικά ή τις πλαϊνές μόνο με το πλαϊνό τζάμι και τις μποροστινές μόνο με το μπροστινό;
5)Αφού οι κάτω κόντρες είναι μόνο για καλύτερη στεγανοποίηση γιατί βάζουμε τις μπροστινές να πατάνε πάνω στις πλαϊνές και δεν τις βάζουμε να μπαίνουν ακριβώς ανάμεσά τους, έτσι ώστε να μη δημιουργείται κενό από κάτω;
6)Θα χρειαστώ πάνω κόντρες και αν ναι πόσο (π.χ. 5cm);

Και για τον υπόλοιπο εξοπλισμό:

7)Η λάμπα UVB θα χρησιμοποιείται αντί για φως ημέρας, δηλαδή το βράδυ θα κλείνει; Κάνει εμείς να την κοιτάμε;
8 )Για λάμπα θέρμανσης στην ξηρά να μπει μια απλή πυρακτώσεως ή μία υπέρυθρη; Και αυτή πόσες ώρες πρέπει να δουλεύει;
9)Χρειάζεται λάμπα σκούρα νυκτός ή αυτό είναι μόνο για να τις βλέπω εγώ το βράδυ;
10)Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο θερμαντήρα, τουλάχιστον τις αξιόπιστες μάρκες; Δουλεύει συνέχεια ή έχει θερμοστάτη που θα σώσει την τσέπη μου;
11)Αντίστοιχα και για το φίλτρο; Αυτά έχουν φίλτρο που το ξεπλένεις ή πρεπει συνέχεια να το αλλάζεις; Και κάθε πότε περίπου αυτό;
12)Το να βάλω και κάποιο φυτό μέσα για να τσιμπολογάνε ειδικά όταν μεγαλώσουν λίγο είναι κάτι το εφικτό ή μετά θέλουμε άλλη διαδικασία για στρώσιμο του ενυδρείου; Βρήκα ότι για χελώνες κάνουν τα water hyacinth, amazon swords, anachris και water lettuce. Προτείνετε κάποιο;
13)Εφόσον βάλω φυτό, τι θα πρέπει να έχω στο βυθό για τις ρίζες; Φτάνει το χαλίκι; θα πρέπει μετά να βάλω και άλλο κανονικό φως ή θα είναι αρκετό το UVB;
14)Τι θα πρέπει να κάνω μετά από όλα αυτά για το καθάρισμα του νερού; Κάθε πότε να αλλάζω δηλαδή λίγο και πότε όλο;

Το ξέρω ότι σας κούρασα, αλλά πιστέψτε με μπορεί να μην έκανα το λάθος να τα βαλω στην άθλια λεκάνη επίτηδες, αλλά το έκανα και θέλω να το διορθώσω. Ακόμα και ας μην είναι δικό μου το ενυδρείο! Αν ξέρετε κάτι άλλο χρήσιμο (έχω πλέον διαβάσει πολλά, αλλά παραμένω αρχάριος) ή αν λέω κάτι λάθος με διορθώνετε. Αν πάλι πρέπει να μεταφέρω κομμάτια από τις απορίες μου σε άλλο κομμάτι του φόρουμ πείτε μου.

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-09, 01:16
Το avatar του χρήστη TolisT
TolisT Ο χρήστης TolisT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή πειραζει αν η χελωνα μου μεινει εξω απο το νερο πολυ ωρα?

επειδη και εγω πειρα χτες χελωνες για το ενυδρειο μου,εχω και γω καποιες απορειες.δεν ξερω αν παθαινουν κατι σε περιπτωση που μενουν πολυ ωρα εξω απο το νερο.πχ αν κοιμουνται εξω απο το νερο το βραδυ ειναι κακο?η μια το εκανε σημερα και επειδη δεν ειχα καποιον να μου λυσει την απορια,την πειρα με προσοχη απο τη μεγαλη επιφανεια που τους εχς φτιαξει και σιγα σιγα την εβαλα στο νερο και τελικα κοιμηθηκε εκει.οσο για το φαγητο διαβασα οτι τρωνε μονο μεσα στο νερο ,επειδη ειδα οτι ειχες μια σχετικη απορεια.επισης εχω βρει μια σελιδα που αναφερεται στην κατασκευη ενυδρειου και ισως σε βοηθησει στην κατασκευη του.και εγω θελω να φτιαξω ενα πολυ μεγαλο ,αλλα θελω να βρω οσο το δυνατον φθηνοτερο τζαμι.θα ψαξω αυριο να βαλω το link.αν θελει και καποιος αλλος που ξερει,ας απαντησει στο ερωτημα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-09, 03:24
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Από αυτά που έχω διαβάσει και έχω ρωτήσει δεν είναι κακό να μένουν έξω, αρκεί να περνάνε καμιά ώρα τη μέρα τουλάχιστον στο νερό να μη στεγνώνουν. Το έμαθα και για το φαΐ στο νερό πρόσφατα αφότου απορούσα γιατί δεν τρώνε το στεγνό που έβαζα στην ειδική (λέμε τώρα!) θήκη της λεκάνης τους. Για το ενυδρείο έχω διαβάσει κυρίως τη σελίδα tsamisaquarium.gr αλλά παραμένουν οι απορίες που διατύπωσα στο πρώτο ποστ. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-09, 16:22
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

οι χελώνες δεν έχουν πρόβλημα να στεγνώσουν, δεν είναι αμφίβια και φυσικά και κοιμούνται έξω από το νερό.

Μπείτε εδώ για caresheets χελωνών
http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html
http://reptilesalonica.ipbhost.com/i...p?showforum=39

και ποτέ μα ποτέ μην τις απελευθερώσετε σε φυσικό περιβάλλον:
http://www.herpetofauna.gr/index.php...age=read&id=14
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-09, 21:31
Το avatar του χρήστη TolisT
TolisT Ο χρήστης TolisT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

η μια χελώνα απο προχθες που την πειρα μεχρι σημερα δεν εχει φαει καθολου και δεν βγαινει τελειως εξω για να λιαστει.αντιθετα η αλλη τρωει κανονικα και δειχνει να το απολαμβανει πολυ οταν ειναι εξω.φταιει κατι που δεν τρωει?γαριδες τις δινω.αλλα δεν μπορω να τις βυθισω,ωστε να τις φαει μεσα στο νερο,μηπως φταει αυτο?αν και η αλλη τις βουταει με τα νυχια απο την επιφανεια.μηπως να τις δωσω κατι σε λαχανικο?
-------------------------
τωρα μολις πηγε να φαει την γαριδα που της εβαλα ,αλλα την αφισε και δεν ξαναβγηκε...εχει κανενας καμια ιδεα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TolisT : 19-12-09 στις 21:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-09, 15:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Επειδή τα έχω ήδη ζήσει αυτά σου λέω απλά ότι γενικά αυτή την περίοδο που βρίσκονται κανονικά σε χειμερία νάρκη είναι φυσιολογικό να μην τρώνε ίσως και καθόλου. Κι εμάς ο ένας μόνο τρώει και την άλλη την είδαμε μία φορά (τουλάχιστον όσο κοιτάζουμε). Δοκίμασε να τους κόβεις τις γαριδούλες στα 2 ή στα 3 τώρα που είναι πολύ μικρές, αλλά δε νομίζω ακόμα να τις δεις να τρώνε πάνω από 2 γαρίδες η κάθε μία. Δε χρειάζεται να πάνε στον πάτο για να τις φάνε, αρκεί να είναι στο νερό. Λαχανικά μέχρι τώρα μόνο μαρούλι δοκίμασα μία φορά αλλά δεν το άγγιξαν. Θα δοκιμάσω φύλλα καρότου και τριμμένο καρότο και άμα δεν το φάνε θα προσπαθήσω να το βουτήξω και σε κονσέρβα τόνου για να τα δελεάσω με τη μυρωδιά, αλλά πιστεύω ότι η πραγματική αλήθεια θα φανεί όταν ζεστάνει ο καιρός.

Strahos σε ευχαριστώ πολύ για το φόρουμ που μου είπες, έχω βρει πολλές πληροφορίες που μου έλειπαν. EDIT: Μόλις είδα ότι δεν επιτρέπονται οι εγγραφές σε αυτό το φόρουμ. Ξέρουμε κάτι;

Τα άσπρα σπυράκια που έχουν παίζει να είναι μυκητίαση. Ξέρετε κάτι άλλο εκτός από το να τις στεγνώνουμε και να βάζουμε μπεταντίν; Θα ρωτήσω και στο άλλο φόρουμ που είναι πιο εξειδικευμένο βέβαια, αλλά μήπως.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-09, 17:16
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων

Strahos σε ευχαριστώ πολύ για το φόρουμ που μου είπες, έχω βρει πολλές πληροφορίες που μου έλειπαν. EDIT: Μόλις είδα ότι δεν επιτρέπονται οι εγγραφές σε αυτό το φόρουμ. Ξέρουμε κάτι;
έχει σταματήσει να λειτουργεί πλέον σαν φόρουμ και είναι τώρα απλά μία online βιβλιοθήκη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορά αντίστροφης όσμωσης ...πολλές απορίες alexinio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-08-08 09:52
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
Aνασφάλειες ενός αρχάριου joncal Αρχάριοι γλυκού νερού 10 26-02-07 23:22
Φωτισμός...ερωτήσεις ενός αρχάριου Scuba Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 30-06-06 22:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06137 seconds with 13 queries