Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-08, 13:45
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Αλλαγή νερού

Καλημέρα.Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος κάθε πότε κάνουμε αλλαγές νερού.Έχω το ενυδρείο ενα 7μηνο(54L) και κάνω αλλαγές κάθε 15μέρες,καθαρίζοντας 2μερες πριν το φιλτρο και την δεύτερη μέρα που καθαρίσα το φίλτρο αφαιρώ το 1/3 του νερού και προσθέτω απο την βρύση συμπληρόνοντας ποσότητα που αντιστοιχεί απο βακτήρια και αντιχλώριο καθώς και κάνω και test ph προσθετοντας μια σκόνη όταν χρειάζεται.Πρόσφατα όμως μου είπαν σε ένα pet shop ότι αλλαγή πρέπει να κάνω όταν και μόνο θολώσει το νερό ή κάνω test και βρώ υψηλή αμμωνία.Επίσης κάπου στο forum διάβασα ότι η χρήση βακτηρίων είναι άχρηστη.Τι είναι σωστό να κάνω?σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-08, 14:18
Το avatar του χρήστη chris7gtir
chris7gtir Ο χρήστης chris7gtir δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟ
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα.Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος κάθε πότε κάνουμε αλλαγές νερού.Έχω το ενυδρείο ενα 7μηνο(54L) και κάνω αλλαγές κάθε 15μέρες,καθαρίζοντας 2μερες πριν το φιλτρο και την δεύτερη μέρα που καθαρίσα το φίλτρο αφαιρώ το 1/3 του νερού και προσθέτω απο την βρύση συμπληρόνοντας ποσότητα που αντιστοιχεί απο βακτήρια και αντιχλώριο καθώς και κάνω και test ph προσθετοντας μια σκόνη όταν χρειάζεται.Πρόσφατα όμως μου είπαν σε ένα pet shop ότι αλλαγή πρέπει να κάνω όταν και μόνο θολώσει το νερό ή κάνω test και βρώ υψηλή αμμωνία.Επίσης κάπου στο forum διάβασα ότι η χρήση βακτηρίων είναι άχρηστη.Τι είναι σωστό να κάνω?σας ευχαριστώ
Εγω θα σου ελεγα να κανεις αλλαγες καθε εβδομαδα περιπου.Το φιλτρο σου δεν χρειαζεται συνεχεια καθαρισμα.Το ανοιγεις στο μηνα περιπου και βλεπεις σε τι κατασταση βρισκεται.Αν ειναι πολυ βρωμικος ο υαλοβαμβακας που δεν νομιζω θα το καθαριζεις ποιο νωρις.Αν δεις οτι ειναι ενταξει τον αφηνεις οπως ειναι.Θελω να σου πω πως αυτο θα το καταλαβεις απο μονος σου.Εκτος βεβαια και αν εχεις μειωμενη ροη του φιλτρου.Επισης τα βακτηριδια θα τα ριχνεις μονο οταν καθαριζεις το φιλτρο σου(παντα με νερο του ενυδρειου) και παντα μεσα σε αυτο αφου ολη η βιολογια σου βρισκεται εκει.Η βιολογια που υπαρχει μεσα στο ενυδρειο ειναι πολυ λιγη και με τις αλλαγες νερου δεν προκαλουμε προβλημα.Επισης με τις αλλαγες του νερου ριχνουμε την αμωνια που υπαρχει που καλο ειναι να μην εχει και οχι να αφηνεις οπως σου ειπαν το νερο να θολωσει που σιγουρα θα εχει ανεβει και η αμωνια που προκαλει τεραστια προβληματα στα ψαρια ως και θανατο αν ειναι σε πολυ μεγαλες τιμες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-08, 14:26
Το avatar του χρήστη saxo_29
saxo_29 Ο χρήστης saxo_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην saxo_29
Προεπιλογή

Φιλε μου καλημερα

Σορρυ αλλα αυτοι στο πετ σοπ μηπως ψαχνουν να σου πουλησουν ψαρακια; Μιας και εαν κανεις αυτο που σου ειπαν, τα καιμενα ψαρακια σου θα κοιτανε τα ραδικια αναπωδα.
Φιλε συνεχησε της αλλαγες σου κανονικα,,και ποιο συχνα απο καθε 15 ημερες για τα λιτρα σου.

Το φιλτρο το καθαριζες μονο εαν μπουκωσει ( παντα με νερο απο το ενυδρειο σου εννοειται) αλλιως αφησε το ησηχο.
Νερο το 30% και προσθετεις μονο αντιχλωριο στην αναλογια που γραφει ο κατασκευαστης του αντιχλωριου.


Εαν τα κανεις αυτα και με συνδιασμου των τακτικων σου μετρησεων,, δεν χρειασετε τιποτα αλλο, συν οτι ετσι τα ψαρακια σου θα ζησουν μια μακρια και υγιεστατη ζωη.

Φιλικα
Κωστας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-08, 14:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ένας βασικός "μπούσουλας" που ακολουθούμε για τις αλλαγές νερού είναι 30% εβδομαδιαίως, με νερό ίδιας (κατά το δυνατόν) θερμοκρασίας, και πάντα με χρήση αντιχλωρίου.. Κανονικά θα πρέπει να πάρεις και ένα τεστάκι για νιτρικά (ΝΟ3) και να τα παρακολουθείς, και να φροντίσεις ώστε με τις αλλαγές να παραμένουν σε χαμηλά επίπεδα..

Αυτό περί αμμωνίας δεν έχει καμία λογική.. Κανονικά θα πρέπει τα επίπεδα αμμωνίας (όπως και νιτρωδών) να είναι μή μετρήσιμα στο ενυδρείο.. Αν υπάρχει αμμωνία, σημαίνει είτε ότι δεν είναι στρωμένο το ενυδρείο, είτε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα (π.χ. θάνατος ψαριού, ξέπλυμα φίλτρου, διακοπή ρεύματος, κ.τ.λ.)

Το φίλτρο σου, αν έχει πάνω πάνω υαλοβάμβακα (filter pad), αυτόν τον πλένεις κάθε φορά που κάνεις αλλαγή (ή και κάθε 2 φορές), ανάλογα με το πότε βλέπεις ότι έχει μαζέψει μπόλικη βρώμα.. Αν θέλεις μπορείς και να τον αντικαθιστάς (δεν είναι καθόλου ακριβός)..

Τα υπόλοιπα (βιολογικά) υλικά δεν τα πλένεις γιατί η μπίχλα που βλέπεις είναι ωφέλιμα βακτηρίδια που πραγματοποιούν τον κύκλο του αζώτου.. Μόνον εφόσον μπουκώσει σε βαθμό που να μειώνεται αισθητά η ροή, το ξεπλένεις ελαφρώς, και αυτό σε νερό ενυδρείου (αυτό που έβγαλες κάνοντας την αλλαγή) και όχι σε νερό βρύσης, καθώς το χλώριο θα σκοτώσει τη βιολογία..

Τα λεγόμενα βακτηρίδια του εμπορίου, χρησιμοποιούνται για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου, στην αρχή, όταν στρώνεις το ενυδρείο, αν και πολλοί είναι αυτοί που ισχυρίζονται ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα.. Από κει και πέρα, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς.. Ίσως να ρίχνεις όταν ξεπλένεις το φίλτρο σου, αλλά και αυτό δε χρειάζεται (κανονικά δεν ξεπλένουμε όλα τα υλικά ταυτόχρονα, αλλά με διαφορά κάποιου μεγάλου χρονικού διαστήματος, εναλλάξ, π.χ. μία το ένα σφουγγάρι και μία το άλλο, ώστε να παραμένουν στο φίλτρο βακτηρίδια).. Και ίσως χρειαστεί να ρίξεις για να ενισχύσεις τη βιολογία μετά τη χρήση κάποιου φαρμάκου..

Σε ό,τι έχει να κάνει με το pH, θα πρέπει να μας πεις λεπτομέρειες για το τι ψάρια έχεις, τι μετρήσεις έχεις, και τι ακριβώς είναι αυτό το σκεύασμα.. Γενικά, τέτοια "ζουμιά" τα αποφεύγουμε και προτιμάμε "φυσικές μεθόδους" για να φέρουμε το pH (όπως και τις σκληρότητες) στις επιθυμητές τιμές..

Αν σου προέκυψαν απορίες για το στρώσιμο, τον κύκλο του αζώτου και το βιολογικό φιλτράρισμα, ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα του φόρουμ, στις κατηγορίες "αρχάριοι γλυκού νερού" και "γλυκό νερό γενικά", όπως επίσης και εδώ: www.tsamisaquarium.gr

Τέλος, είμαι περίεργος να μάθω ποιος ακριβώς στα είπε όλα αυτά, και τι ακριβώς σου είπε..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-08, 14:37
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Οταν λετε οτι το φιλτρο το καθαριζουμε μονο με νερο του ενυδρειου εννοειται πως το βουταμε μεσα στο νερο του ενυδρειου και το ξεπλενουμε ή παιρνουμε λιγο νερο απο το ενυδρειο και καθαριζουμε το φιλτρο με το νερο αυτο????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-08, 14:39
Το avatar του χρήστη saxo_29
saxo_29 Ο χρήστης saxo_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην saxo_29
Προεπιλογή

παιρνουμε λιγο νερο απο το ενυδρειο και καθαριζουμε το φιλτρο με το νερο αυτο (συνηθως αυτο που βγαζουμε στην αλλαγη)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-08, 14:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Όπως έχεις το νερό που έβγαλες από το ενυδρείο (όπως έκανες την αλλαγή) σε ένα κουβά, πριν το πετάξεις (by the way είναι και πολύ καλό για πότισμα), βουτάς μέσα τα υλικά και τα ξεπλένεις (π.χ. στίβεις ελαφρά το σφουγγάρι, η "κουνάς" ελαφρά την κάλτσα με το βιολογικό υλικό, π.χ. μακαρόνι, ανάλογα τι έχεις).. Δεν τα καθαρίζεις τελείως, καθώς θέλεις να μείνει μέρος των ωφέλιμων βακτηριδίων.. Στόχος είναι απλά να ξεμπουκώσει..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-08, 14:59
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

ΟΚ σας ευχαριστω!!!!!
-------------------------
Ειναι απαραιτητο καθε φορα που αλλαζω το νερο να προσθετω ετοιμα βακτηρια???? Επισης τα τεστ για τις μετρησεις μιτρικων αλατων ειναι ακριβα??????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StelMex : 22-12-08 στις 14:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-08, 16:08
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι απαραιτητο καθε φορα που αλλαζω το νερο να προσθετω ετοιμα βακτηρια???? Επισης τα τεστ για τις μετρησεις μιτρικων αλατων ειναι ακριβα??????
Η απάντηση στο πρώτο σκέλος ήταν μερικά ποστ παραπάνω..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λεγόμενα βακτηρίδια του εμπορίου, χρησιμοποιούνται για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου, στην αρχή, όταν στρώνεις το ενυδρείο, αν και πολλοί είναι αυτοί που ισχυρίζονται ότι δεν κάνουν απολύτως τίποτα.. Από κει και πέρα, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς.. Ίσως να ρίχνεις όταν ξεπλένεις το φίλτρο σου, αλλά και αυτό δε χρειάζεται (κανονικά δεν ξεπλένουμε όλα τα υλικά ταυτόχρονα, αλλά με διαφορά κάποιου μεγάλου χρονικού διαστήματος, εναλλάξ, π.χ. μία το ένα σφουγγάρι και μία το άλλο, ώστε να παραμένουν στο φίλτρο βακτηρίδια).. Και ίσως χρειαστεί να ρίξεις για να ενισχύσεις τη βιολογία μετά τη χρήση κάποιου φαρμάκου..
Τα υγρά τεστάκια παίζουν ανάλογα με την εταιρία από 5 έως 15 ευρώ..

Για παράδειγμα, για τα νιτρικά (ΝΟ3), της sera πρέπει να έχουν περίπου 7-8 ευρώ, τα πιο αξιόπιστα της Salifert κάπου στα 12-13, ενώ της Tetra είναι ακόμη πιο ακριβά.. Βέβαια, έχει να κάνει και με το πόσες μετρήσεις μπορείς να κάνεις με τα υγρά που περιέχονται.. Μια ιδέα για τις τιμές μπορείς να πάρεις και από εδώ:
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...c5297.87514642
(αν και στην ελλάδα είναι ακριβότερα)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-08, 19:22
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Σφουγγάρι μου έχει μέσα το φίλτρο(4 σφουγγάρια).Κάθε πότε θέλει αλλαγή το σφουγγάρι αυτό?Οπότε μια φορά την βδομάδα θα αφαιρώ το 30% του νερου και θα προσθέτω νερό βρύσης και αντιχλώριο μόνο.Και μία φορά τον μήνα που θα καθαρίζω το φίλτρο ή κομμάτια των σφουγγαριών του φιλτρου(θα το κάνω αυτό την μέρα που θα κάνω αλλαγή νερού ή 2μέρες πριν την αλλάγη όπως έκανα μέχρι τώρα?) θα προσθέτω λίγα βακτήρια.Και ότι προσθέτω(αντιχλώριο,βακτήρια)θα τα βάζω μέσα στο φίλτρο και όχι στο ενυδρείο? Έχω 3 σκαλάρια ένα γουραμι περλέ και 2 πλακόστομους.Αυτο που χρησημοποιώ για το ph ειναι ισοσταθμιστής(σκόνη είναι)και το χρησημοποιώ οταν στο test ph το ph είναι πάνω απο 8 βάζοντας μια κοφτή κουταλιά της σούπας μέσα στο ενιδρείο αφου την έχω ανακατέψει μέχρι να διαλυθεί . Τι μετρήσεις πρέπει να κάνω?τι τεστ να πάω να πάρω και κάθε πότε τα κάνω?στο πετ shop μου ανέφερε χαραχτηριστικά ότι έχει ενυδρεία που δεν τους έχει αλλάξει νερό 8 μήνες επειδή το βλέπει καθαρό.ευχαριστώ παιδιά για την υπομονή σας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-12-08, 19:49
Το avatar του χρήστη chris7gtir
chris7gtir Ο χρήστης chris7gtir δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟ
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σφουγγάρι μου έχει μέσα το φίλτρο(4 σφουγγάρια).Κάθε πότε θέλει αλλαγή το σφουγγάρι αυτό?Οπότε μια φορά την βδομάδα θα αφαιρώ το 30% του νερου και θα προσθέτω νερό βρύσης και αντιχλώριο μόνο.Και μία φορά τον μήνα που θα καθαρίζω το φίλτρο ή κομμάτια των σφουγγαριών του φιλτρου(θα το κάνω αυτό την μέρα που θα κάνω αλλαγή νερού ή 2μέρες πριν την αλλάγη όπως έκανα μέχρι τώρα?) θα προσθέτω λίγα βακτήρια.Και ότι προσθέτω(αντιχλώριο,βακτήρια)θα τα βάζω μέσα στο φίλτρο και όχι στο ενυδρείο? Έχω 3 σκαλάρια ένα γουραμι περλέ και 2 πλακόστομους.Αυτο που χρησημοποιώ για το ph ειναι ισοσταθμιστής(σκόνη είναι)και το χρησημοποιώ οταν στο test ph το ph είναι πάνω απο 8 βάζοντας μια κοφτή κουταλιά της σούπας μέσα στο ενιδρείο αφου την έχω ανακατέψει μέχρι να διαλυθεί . Τι μετρήσεις πρέπει να κάνω?τι τεστ να πάω να πάρω και κάθε πότε τα κάνω?στο πετ shop μου ανέφερε χαραχτηριστικά ότι έχει ενυδρεία που δεν τους έχει αλλάξει νερό 8 μήνες επειδή το βλέπει καθαρό.ευχαριστώ παιδιά για την υπομονή σας
Δεν χρειαζεται να καθαριζεις το φιλτρο σου μια φορα το μηνα παραμονο αν ειναι τοσο πολυ βρωμικο η εχει μπουκωσει.Για την σκονη που λες δεν ξερω κατα ποσο κανει καλο η οχι αφου εγω εχω ph 8.5 στο δυκτιο και για τις αφρικανες μου ειναι μια χαρα.Και κατι που θα σου προτεινα να ψαξεις να βρεις αλλο μαγαζι γιατι οι ανθρωποι η ειναι τοσο ασχετοι με το αντικειμενο η προσπαθουνε να σε βαλουνε σε περιπετειες και φυσικα με το αναλογο κοστος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-12-08, 22:07
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σφουγγάρι μου έχει μέσα το φίλτρο(4 σφουγγάρια).Κάθε πότε θέλει αλλαγή το σφουγγάρι αυτό?
Ποτέ..

Δεν παθαίνει τίποτα.. Απλά στίψιμο αραιά και που, όταν το δεις να μπουκώνει τόσο που να μειώνεται η ροή..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μία φορά τον μήνα που θα καθαρίζω το φίλτρο ή κομμάτια των σφουγγαριών του φιλτρου(θα το κάνω αυτό την μέρα που θα κάνω αλλαγή νερού ή 2μέρες πριν την αλλάγη όπως έκανα μέχρι τώρα?) θα προσθέτω λίγα βακτήρια.
Δε χρειάζεται μία φορά το μήνα.. Πολύ πιο αραιά.. Όταν "μπουκώσει" θα το καταλάβεις.. Και δε θα ξεπλύνεις και τα 4 σφουγγάρια μαζί.. Μόνο τα δύο για παράδειγμα, και τα άλλα δύο τον επόμενο μήνα..

Όλα αυτά την ημέρα της αλλαγής νερού (για να έχεις και νερό από αλλαγή για να τα ξεπλύνεις)..

Αυτό το 2 μέρες πριν την αλλαγή δεν καταλαβαίνω πού μπορεί να το σκέφτηκε ο τύπος.. Ίσως σκέφτηκε ότι ξεπλένοντας το φίλτρο θα καταστραφεί μέρος της βιολογίας, οπότε ας κάνουμε μια αλλαγή 2 μέρες μετά, να μαζέψουμε την αμμωνία που πιθανώς να αυξηθεί.. Αλλά δεν έχει καμία ιδιαίτερη λογική.. Ούτως ή άλλως μετά από τέτοιες εργασίες παρακολουθούμε το ενυδρείο με τακτικές μετρήσεις αμμωνίας, και αν δούμε αμμωνία σε μετρήσιμα επίπεδα επεμβαίνουμε με extra αλλαγές νερού..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ότι προσθέτω(αντιχλώριο,βακτήρια)θα τα βάζω μέσα στο φίλτρο και όχι στο ενυδρείο?
Κατευθείαν στο ενυδρείο.. Ακόμα και τα βακτήρια θα βρούν το δρόμο τους και θα αποικήσουν τελικά τις επιφάνειες των βιολογικών υλικών του φίλτρου..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω 3 σκαλάρια ένα γουραμι περλέ και 2 πλακόστομους.
Σε πόσα λίτρα? Έχεις καμία φωτογραφία του ενυδρείου?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που χρησημοποιώ για το ph ειναι ισοσταθμιστής(σκόνη είναι)και το χρησημοποιώ οταν στο test ph το ph είναι πάνω απο 8 βάζοντας μια κοφτή κουταλιά της σούπας μέσα στο ενιδρείο αφου την έχω ανακατέψει μέχρι να διαλυθεί.
Για να μήν ακούς τον οποιονδήποτε, θα πρέπει να ψάξεις πρώτα απ'όλα να βρεις πληροφορίες για τα ψάρια σου, και να μάθεις τις απαιτήσεις τους σε παραμέτρους νερού.. (δλδ σε pH και σε σκληρότητα GH).. Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
και δες επίσης εδώ:
http://filaman.uni-kiel.de/search.php
http://www.theaquariumwiki.com/Main_Page
και εδώ για τα γατόψαρα:
http://www.planetcatfish.com/

Μετά, να μετρήσεις τις αντίστοιχες τιμές του νερού βρύσης, για να δεις πρώτα απ'όλα κατά πόσο χρειάζεται να επέμβεις.. Και αφού δεις αν και τι πρέπει να κάνεις, τότε μπορούμε να ξανακουβεντιάσουμε τρόπους για να το πετύχεις.. Για να καταλάβεις τι σημαίνει pH, σκληρότητες κ.τ.λ. ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα της κατηγορίας "Γλυκό νερό γενικά", αλλά και εδώ:
www.tsamisaquarium.gr

Θα δεις λοιπόν ότι αν θέλεις να κατεβάσεις το pH (αυτό ουσιαστικά κάνει η σκόνη που ρίχνεις) είναι λάθος να χρησιμοποιείς χημικά, γιατί αυτά συνήθως προκαλούνε αστάθειες, έντονες δηλαδή αυξομοιώσεις του pH που μπορεί να έχουν άσχημες επιπτώσεις για τα ψαράκια σου.. Επίσης, συνήθως προκαλούν αύξηση των φωσφωρικών στο ενυδρείο, γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε άλγες.. Υπάρχουν και φυσικές μέθοδοι για τη μείωση του pH, όπως η χρήση νερού από αντίστροφη όσμωση (Α/Ο), ή η χρήση τύρφης..

Διάβασε όμως πρώτα να καταλάβεις τι είναι αυτές οι μετρήσεις, και τι ακριβώς τιμές θέλεις να πετύχεις, και το βλέπουμε το πως στη συνέχεια..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μετρήσεις πρέπει να κάνω?τι τεστ να πάω να πάρω και κάθε πότε τα κάνω?
Τα βασικά είναι αμμωνία - NH4 (για να ελέγχεις αν λειτουργεί σωστά το βιολογικό σου φίλτρο), νιτρώδη - ΝΟ2 (συνήθως το χρησιμοποιούμε κατά το στρώσιμο, λογικά αν έχεις ΝΗ4=0, θα είναι και ΝΟ2=0, αλλά είναι χρήσιμο για να ελέγχεις), και απαραίτητο επίσης είναι για νιτρικά - ΝΟ3, που θα πρέπει να διατηρούνται σε χαμηλά επίπεδα κάνοντας τακτικές αλλαγές νερού..

Αν αρχίσεις να πειράζεις παραμέτρους θα χρειαστείς επίσης pH, GH (ολική σκληρότητα) και KH (ανθρακική σκληρότητα, που αλληλεπιδρά με το pH)..

Μετά υπάρχουν κι άλλα, που χρειάζονται για υψηλών απαιτήσεων φυτεμένα, όπως ΡΟ4 και Fe..

Όλα αυτά, ξεκινάς να τα χρησιμοποιείς εβδομαδιαίως.. Στην πορεία θα καταλάβεις πότε δε θα χρειάζεται να κάνεις κάποιες μετρήσεις..

Προτίμησε υγρά τεστ.. Φαίνονται πιο ακριβά, αλλά βγάζουν περισσότερες μετρήσεις, οπότε σου έρχεται μία ή άλλη.. Αλλά είναι σαφώς πιο αξιόπιστα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
στο πετ shop μου ανέφερε χαραχτηριστικά ότι έχει ενυδρεία που δεν τους έχει αλλάξει νερό 8 μήνες επειδή το βλέπει καθαρό.ευχαριστώ παιδιά για την υπομονή σας
Μόλις πάρεις τεστάκι για νιτρικά, κάνε μια μέτρηση και στο "καθαρό" ενυδρείο του, για να το δει και ο ίδιος σε τι συνθήκες ζούνε τα ψάρια που πουλάει!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-12-08, 23:39
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου,να'σαι καλά! πολύ χρήσιμες και απαραίτητες οι συμβουλές σου. Καλά δεν είναι μόνο ο συγκεκριμένος petshopas όλοι τα δικά τους λένε.54L είναι το ενυδρείο.πολλά είναι ε?Μολις βγαλω φωτό θα ανεβάσω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-08, 23:43
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Φιλε χοντρε, καταρχην θελω να σε συγχαρω για το ηθος σου και για τον σεβασμο που διχνεις για ολους τους συνομιλητες ακομα και εαν διφωνεις μαζι τους.

Ανεφερες προηγουμενως πως τα buffers (σταθεροποιητες) προκαλουν ασταθειες στο ΡΗ, πως γινετε αυτο αφου η δουλεια τους ειναι το ακριβως αντιθετο?
Και αναφερωμαι στους σταθεροποιητες για>7.5 ΡΗ που χρησιμοποιουν την αυξηση της ΚΗ για να επιτυχουν τον σκοπο τους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-12-08, 12:10
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Φίλε Βετεράνε αυτό κάνουν αλλά για περιορισμένο χρόνο . Πιστεύω ότι ο κύκλος του αζώτου ( ειδικά άμα ταίζουμε πολύ) έχει την τάση να "τρώει" το kh με αποτέλεσμα να πέφτει και το ph
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-12-08, 12:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ένα ακόμη πρόβλημα που έχω δει εγώ στο παρελθόν με buffers είναι η αύξηση των ΡΟΡ4 σε τιμές που δεν είναι επιθυμητές.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-12-08, 12:33
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως έχεις το νερό που έβγαλες από το ενυδρείο (όπως έκανες την αλλαγή) σε ένα κουβά, πριν το πετάξεις (by the way είναι και πολύ καλό για πότισμα), βουτάς μέσα τα υλικά και τα ξεπλένεις (π.χ. στίβεις ελαφρά το σφουγγάρι, η "κουνάς" ελαφρά την κάλτσα με το βιολογικό υλικό, π.χ. μακαρόνι, ανάλογα τι έχεις).. Δεν τα καθαρίζεις τελείως, καθώς θέλεις να μείνει μέρος των ωφέλιμων βακτηριδίων.. Στόχος είναι απλά να ξεμπουκώσει..
Να ρωτήσω φίλε μου κάτι που μου ήρθε τώρα στο μυαλό. Αν την παραπάνω διαδικασία δεν την κάνουμε με νερό ενυδρείου, αλλά με νερό βρύσης σε κατάλληλη θερμοκρασία και με αντιχλώριο είμαστε εντάξει; Γιατί μερικές φορές λόγω έλειψης χρόνου θέλω να καθαρίσω το φίλτρο μεσοβδόμαδα και όχι Σαββατοκύριακο που κάνω της αλλαγές νερού. Δηλαδή το χλώριο είναι αυτό που καταστρέφει την βιολογία του φίλτρου κατά τον καθαρισμό του ή είναι και κάτι άλλο;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-12-08, 13:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω φίλε μου κάτι που μου ήρθε τώρα στο μυαλό. Αν την παραπάνω διαδικασία δεν την κάνουμε με νερό ενυδρείου, αλλά με νερό βρύσης σε κατάλληλη θερμοκρασία και με αντιχλώριο είμαστε εντάξει; Γιατί μερικές φορές λόγω έλειψης χρόνου θέλω να καθαρίσω το φίλτρο μεσοβδόμαδα και όχι Σαββατοκύριακο που κάνω της αλλαγές νερού. Δηλαδή το χλώριο είναι αυτό που καταστρέφει την βιολογία του φίλτρου κατά τον καθαρισμό του ή είναι και κάτι άλλο;
Γιατι δεν βγαζεις λιγο νερο απο το ενυδρειο να καθαρισεις τα υλικα (για σιγουρα) και συμπληρωνεις το φρεσκο στο ενυδρειο
"πειραματα με το φαγακι του μωρου θα κανουμε?"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-12-08, 13:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα μπαφερς αυτα, πρωτον ανεβαζουν τα φωσφορικα στο θεο με ολα τα αποτελεσματα που εχει αυτο σε αλγες, και δευτερον και κυριοτερον, παρ ολο που λεγονται σταθεροποιητες, η δραση τους ειναι ασταθης και εξαρταται απο ποσο θα ριξεις, καθε ποτε, τι αλλαγες νερου συμβαινουν αναμεσα, τι εξατμιση εχεις, τι παραμετρους, και ενα σωρο αλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-12-08, 13:45
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν βγαζεις λιγο νερο απο το ενυδρειο να καθαρισεις τα υλικα (για σιγουρα) και συμπληρωνεις το φρεσκο στο ενυδρειο
"πειραματα με το φαγακι του μωρου θα κανουμε?"
Το ενυδρείο μου είναι στο σαλόνι, οπότε κινδυνεύω να φάω κανένα βάζο στο κέφάλι αν κάθε λίγο και λιγάκι βγάζω νερό από το ενυδρείο.
Επίσης νερό από Α/Ο ετοιμάζω Παρασκευή βράδυ και επομένως με τι να συμπληρώσω στο ενυδρείο;
Βέβαια δεν είναι πρόβλημα, καθώς πιέζομαι λίγο παραπάνω και τα κάνω όλα μαζί το Σαββατοκύριακο.
Από την άλλη, γιατί να μην δώσω την ευκαιρία στον φίλο Χοντρό να κάνει μιά ακόμα έρευνα και ανάλυση;;;;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-12-08, 19:03
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beteranos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανεφερες προηγουμενως πως τα buffers (σταθεροποιητες) προκαλουν ασταθειες στο ΡΗ, πως γινετε αυτο αφου η δουλεια τους ειναι το ακριβως αντιθετο?
Και αναφερωμαι στους σταθεροποιητες για>7.5 ΡΗ που χρησιμοποιουν την αυξηση της ΚΗ για να επιτυχουν τον σκοπο τους.
Το βασικό πρόβλημα είναι με τα buffers που κατεβάζουν το pH (όπως και αυτό που χρησιμοποιεί ο φίλος παραπάνω)..

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα, ρίξε μια ματιά σε αυτήν εδώ την περίπτωση, όπου ο szcs χρησιμοποίησε κάποιο σκεύασμα pH minus και από τις διαρκείς μετρήσεις που έκανε είναι φανερή η αστάθεια που προκαλείται στο pH, αλλά και η τελικώς αυξημένη συγκέντρωση φωσφορικών..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28090

Με προλάβανε βέβαια μπόλικα ποστ, αλλά λίγη Χημεία χρειάζεται, δε χρειάζεται?

Το τι κάνουνε λοιπόν τα σκευάσματα αυτά είναι λίγο "black box".. Θα σου πω τι νομίζω ότι κάνουνε, χωρίς να μπλέξουμε πολλές χημικο-μαθηματικές λεπτομέρειες (οπότε θα είναι απλουστευτικά και ανακριβή τα παρακάτω, αλλά η ουσία παραμένει πρακτικώς η ίδια)..

Το πιο πιθανό λοιπόν είναι τα σκευάσματα αυτά να περιέχουνε κάποια μορφή φωσφορικού οξέως (π.χ. Η3PO4)..

Στο ενυδρείο λοιπόν συμβαίνουν οι εξής αντιδράσεις:

(1) CO2 + H2O <-> 2 H+ + CO3--
(2) CaCO3 <-> Ca++ + CO3--

Το ξαναλέω, δεν είναι ακριβώς έτσι, είναι εντελώς απλουστευτικά!

Και οι δύο αντιδράσεις λοιπόν, γίνονται και προς τις δύο κατευθύνσεις.. Υπάρχουν δηλαδή στο νερό στοιχεία και από τα δύο μέλη της αντίδρασης, σε συγκεντρώσεις που βρίσκονται σε κάποια ισορροπία.. Όταν αυξήσεις τη συγκέντρωση κάποιου από αυτά τα στοιχεία, η αντίδραση μετακινείται, και έρχεται μια νέα ισορροπία.. Αν, για παράδειγμα, στην 1η αντίδραση, προσθέσεις στο ενυδρείο διοξείδιο, η αντίδραση μετακινείται προς τα δεξιά και παράγεται Η+ και πέφτει το pH.. (όσο περισσότερο είναι το Η+, τόσο χαμηλότερο είναι το pH)..

Προσθέτωντας Η3ΡΟ4, πραγματοποιείται αυτή εδώ η αντίδραση (πάλι απλουστευτικά):

(3) Η3ΡΟ4 <-> 3 Η+ + ΡΟ4---

Το 1ο βασικό συμπέρασμα είναι ότι αυξάνονται τα φωσφορικά στο ενυδρείο, γεγονός που αποτελεί συνήθη αιτία για άλγες..

Το 2ο που συμβαίνει, είναι ότι προσθέτουμε στο νερό ένα οξύ, και όπως φαίνεται και από την αντίδραση 3, αυξάνουμε τη συγκέντρωση των Η+, μειώνουμε δηλαδή το pH..

ΟΜΩΣ, υπάρχουν Η+, και στο δεύτερο μέλος της αντίδρασης (1).. Από τη στιγμή που αυξάνονται, η αντίδραση τείνει να μετατοπιστεί προς τα αριστερά.. Παράγεται δηλαδή CO2, το οποίο όμως σιγά σιγά θα φύγει στην ατμόσφαιρα! Μόλις γίνει αυτό, θα καταναλωθεί μέρος των Η+ που παρήχθησαν, οπότε το pH θα ξανα-ανέβει!

Στην περίπτωση του szcs, στις 17 Νοεμβρίου όπως λέει, το pH του ήτανε 8.4, και ρίχνοντας pH minus, αυτό έπεσε στο 7.2 (πραγματοποιήθηκε η αντίδραση 3), και μετά από λίγες ώρες (όταν πραγματοποιήθηκε η αντίδραση 1 και έφυγε η περίσσεια διοξειδίου) ξανα-ανέβηκε στο 7.9!

Τέλος, φαίνεται πως η αντίδραση (2), που αναφέρεται στα ανθρακικά άλατα (όπως είναι το CaCO3), αυτά δηλαδή που μετράμε με την ανθρακική σκληρότητα ΚΗ, αλληλεπιδρά με την (1), καθώς και οι δύο τους έχουν στο 2ο μέλος τους CO3--.. Έτσι, αφού η (1) μετακινείται αριστερά και τα CO3-- μειώνονται, η (2) θα μετακινηθεί δεξιά, για να οδηγήσει σε μία νέα ισορροπία.. Τα ανθρακικά άλατα δηλαδή μειώνονται.. Μειώνεται δηλαδή και το ΚΗ.. Για το λόγο αυτό τα προϊόντα αυτά συνήθως ονομάζονται και pH/KH minus..

Πρακτικά, λοιπόν, αυτό που κάνουν τα σκευάσματα αυτά είναι να αντικαθιστούν τα ανθρακικά άλατα με φωσφορικά άλατα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-12-08, 19:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Η κατάσταση με τα buffers που ανεβάζουν το pH δεν είναι τόσο "προβληματική".. Όμως, η άνοδος του pH είναι πολύ πιο εύκολη από τη μείωση.. Συνήθως, με χρήση ασβεστολιθικών υλικών (αραγωνίτης, ασβεστολιθικές πέτρες), αυξάνεται αρκετά η ΚΗ και επιτυγχάνεται το επιθυμητό αποτέλεσμα.. Και αν δεν πετυχαίνουμε επαρκή αύξηση της ΚΗ, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αντί για pH+ και μαγειρική σόδα (NaHCO3), που πρακτικά κάνει το ίδιο πράγμα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-12-08, 19:48
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο μου είναι στο σαλόνι, οπότε κινδυνεύω να φάω κανένα βάζο στο κέφάλι αν κάθε λίγο και λιγάκι βγάζω νερό από το ενυδρείο.
Επίσης νερό από Α/Ο ετοιμάζω Παρασκευή βράδυ και επομένως με τι να συμπληρώσω στο ενυδρείο;
Βέβαια δεν είναι πρόβλημα, καθώς πιέζομαι λίγο παραπάνω και τα κάνω όλα μαζί το Σαββατοκύριακο.
Από την άλλη, γιατί να μην δώσω την ευκαιρία στον φίλο Χοντρό να κάνει μιά ακόμα έρευνα και ανάλυση;;;;
Και πού να το ξέρει δηλαδή ο χοντρός τι θα γίνει?

Μία λογική πάντως, είναι ότι εφόσον υπάρχει αντιχλώριο, δε θα υπάρξει πρόβλημα.. Θα μου πεις, δε θα έπρεπε να υπάρχει επιπλέον αντίστοιχη θερμοκρασία, pH, σκληρότητες, κ.τ.λ.? Από την άλλη όμως, πολλές φορές παίρνουμε μπόλι από ένα ενυδρείο και το βάζουμε σε ένα άλλο, χωρίς να κάνουμε "προσαρμογή" , με τα δύο ενυδρεία να έχουν αρκετά διαφορετικές παραμέτρους νερού, και παρόλα αυτά πιάνει.. ¶ρα, τα βακτήρια φαίνεται πως επιβιώνουν.. Γιατί όχι λοιπόν?

Πάντως, όπως και να'χει, δεν ξεπλένεις ποτέ όοοοολο το φίλτρο σου.. Ξεπλένεις μέρος αυτού.. ¶ρα, και "απώλειες" να έχεις σε βιολογία, υπάρχουν βακτηρίδια στα υπόλοιπα υλικά, γρήγορα θα πολλαπλασιαστούν και θα αποκατασταθεί το πρόβλημα (ούτως ή άλλως παρακολουθείς, και θα επέμβεις με έξτρα αλλαγές αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα με αμμωνία).. Στην περίπτωση, μάλιστα, φουλ φυτεμένων με ταχεία ανάπτυξη (όπου συμπεριλαμβάνουμε και άζωτο στη ρουτίνα λίπανσης), το πρόβλημα είναι ακόμη μικρότερο, καθώς ελάχιστη είναι η αμμωνία που προλαβαίνει να καταναλώσει το φίλτρο, την περισσότερη την "τρώνε" τα φυτά..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-12-08, 20:15
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Βετεράνε αυτό κάνουν αλλά για περιορισμένο χρόνο . Πιστεύω ότι ο κύκλος του αζώτου ( ειδικά άμα ταίζουμε πολύ) έχει την τάση να "τρώει" το kh με αποτέλεσμα να πέφτει και το ph
Χρήστο άνοιξες φοβερό θέμα εδώ, την τάση του ενυδρείου να ρίχνει το pH..

Από τα ελάχιστα που έχω διαβάσει σχετικά, θυμάμαι ότι αυτό έχει να κάνει με τα βακτήρια που συμμετέχουν στον κύκλο του αζώτου.. Αυτό που είχα καταλάβει είναι ότι αυτά δεν τρέφονται με τις ενώσεις του αζώτου (ΝΗ4 και ΝΟ2), αλλά μετατρέποντάς τες σε ΝΟ2 και ΝΟ3 (αντίστοιχα), παίρνουν ενέργεια, και τρέφονται τελικά με άνθρακα, τον οποίο δεσμεύουν από το CO2 και τον μετατρέπουν σε οργανική ύλη.. Ό,τι κάνουν και τα φυτά δηλαδή, αλλά αντί να παίρνουν ενέργεια από τη φωτοσύνθεση, παίρνουν ενέργεια από την πραγματοποίηση του κύκλου του αζώτου..

Επειδή όμως το CO2 στο ενυδρείο πρακτικά καθορίζεται από εξωγενείς παράγοντες (ανατάραξη επιφάνειας & ανταλλαγή CO2 με την ατμόσφαιρα, παροχή CO2, κ.τ.λ.), επί της ουσίας τρώνε τον άνθρακα των ανθρακικών αλάτων, τρώνε δηλαδή το KH, με αποτέλεσμα τελικά όντως να μειώνεται το pH όπως λες..

Να και ένα "σχετικό" link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrosomonas
αν και θυμάμαι ότι κάτι πρέπει να αναφέρει και η Diana Walstad στο βιβλίο της..

Αν έχεις κι άλλες πληροφορίες πάνω στο θέμα, θα ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον να τις ακούσουμε.. Όπως και κάποιο σχετικό link ή βιβλιογραφία..

Και έχω επίσης μεγάλη περιέργεια να μάθω τι τάξης μεγέθους μεταβολές βλέπεις στο ΚΗ και στο pH στο ενυδρείο σου (που ούτε παροχή CO2 έχεις, ούτε φυτά)..

Μήπως αυτό το θέμα συνδέεται και με την πιθανότητα "pH crash" που υπάρχει σε ενυδρεία με πολύ χαμηλό ΚΗ?

Φοβερό θεματάκι! Ενθουσιάστηκα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-12-08, 21:16
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Φίλε εύσομε

Η εννοια του ph crash πιστεύω ότι δεν ισχύει σε ενυδρείο χωρίς CO2 και αποτελεί μύθο ( γνώμη μου πάντα και μερικών άλλων που έχουν δίσκους .

Δεν πιστεύω ότι στο δικό μου ενυδρείο για παράδειγμα τα πολύ χαμηλά ph ( 4,5 -5) που έχω είναι αποτέλεσμα του CO2 στο νερό από αυτά που λες παραπάνω. Μην ξεχνάς ότι υπάρχει sump με 4 σωλήνες υπερχήλησης και με αρκετή ανατάραξη σε όλο το ενυδρείο .

Πιστεύω ότι το ph διατηρήται τόσο χαμηλά επειδή έχω 0 kh και ο κύκλος του αζώτου σε συνδιασμό της ύπαρξης φωσφορικών μειώνουν το ph . Αλγες δεν έχω σε αυτά τα ph δυστυχώς .

Αν θυμάμαι καλά ο συναγωνηστής Pritanis αλλά και αρκετοί άλλοι που ασχολούνται με δίσκους έχουν ph 5,5-5,7 με αλλαγή μόνο από όσμοση ( με προσθήκη φυσικά trace ή κάτι παρόμοιο) και όταν δουν ότι πέφτει κοντά στο 5,1 5,2 κάνουν αλλαγή νερού . Πιστεύω και πάλι ότι ο κύκλος του αζώτου είναι αυτός που κρατάει το ph χαμηλό .

Προσοχή δεν είναι εύκολο για κάποιον που ξεκινάει τώρα να παίξει με αυτές τις συνθήκες γιατί χρειάζεται σταθερές ρουτίνες και πειραματισμούς τόσο στο πόσο αλλαγή νερού θα κάνουμε πόσο θα ταίζουμε κτλ .
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-12-08, 21:35
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ Χρήστο για την απάντηση (να δώ πότε θα τα καταφέρω να περάσω και να έχω και χρόνο να κάτσουμε να τα πούμε και από κοντά)..

Λες λοιπόν ότι το χαμηλό pH είναι αποτέλεσμα του κύκλου του αζώτου και των φωσφορικών.. Πώς γίνεται αυτό δηλαδή?

Επίσης, λες ότι πολλοί κάνουν τις αλλαγές ανάλογα με το πόσο το ίδιο το ενυδρείο τους ρίχνει το pH.. Αν λοιπόν δεν κάνουν αλλαγές, τι θα γίνει? Μήπως αυτό είναι η έννοια του pH crash?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-12-08, 21:41
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ph crash συνήθως λέμε όταν έχουμε απότομη μεταβολή . Αν δεν κάνουν αλλαγές έυκολα μπορούν να δούν και 4 σε βάθος χρόνου.

Να σε ρωτήσω κάτι τώρα εσένα . Στο ενυδρείο σου που τρέχει κοντά στον χρόνο δεν έχεις παρατηρήση να βάζεις νερό βρύσης και την επόμενη μέρα να πέφτει από το 7,5 σε 6,8 - 6,9 . Εμένα στο full φυτεμένο που είχα ( ναι ρε έτσι ξεκίνησα ) το ph έπεφτε χωρίς co2 και πιστεύω ότι ήταν η ύπαρξει οργανικών και του κύκλου .

Παράδειγμα που μου προέκηψε τώρα που στρώνω το ενυδρείο μου . PH 7,5 αμμωνία στο 3-4 για αρκετές μέρες το ph 7,5 ξυπναώ ένα πρωί ph 6,4 .
Κάνω μετρήσεις και τσουπ εμφανήστηκε νιτρίτης . Επιστημονικά δεν μπορώ να το εξηγήσω πάντως αυτά που λέω εγώ τα έχουν παρατηρήση και άλλοι .
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-12-08, 22:31
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Με τα γκαπάκια, όχι δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.. Αν και δεν μπορούσα να κρίνω τέτοιες μεταβολές, καθώς είχα DIY CO2, και ανάλογα με το πότε άλλαζα μίγμα, είχα και αστάθειες στο pH, ήταν το CO2 δηλαδή ο καθοριστικός παράγοντας..

Τώρα, ναι, μειώνεται σταδιακά.. Αλλά είναι λόγω τύρφης που έχω στο φίλτρο, οπότε και πάλι δε μπορώ να κρίνω..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-12-08, 00:08
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατάσταση με τα buffers που ανεβάζουν το pH δεν είναι τόσο "προβληματική".. Όμως, η άνοδος του pH είναι πολύ πιο εύκολη από τη μείωση.. Συνήθως, με χρήση ασβεστολιθικών υλικών (αραγωνίτης, ασβεστολιθικές πέτρες), αυξάνεται αρκετά η ΚΗ και επιτυγχάνεται το επιθυμητό αποτέλεσμα.. Και αν δεν πετυχαίνουμε επαρκή αύξηση της ΚΗ, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αντί για pH+ και μαγειρική σόδα (NaHCO3), που πρακτικά κάνει το ίδιο πράγμα..

Mε την χρηση ασβεστολιθικων πετρων ανεβαζουμε την GH και οχι την ΚΗ νομιζω.

Οσον αφορα το διττανθρακικο νατριο(μαγειρικη σοδα), το οποιο δεχεσαι ευκολα οτι μπορουμε να βαλουμε στο ενυδρειο, θα πρεπει να τονισω οτι και αυτο ειναι χημικο. Κατασκευαζεται σε εργαστηρια γιατι η αντληση του απο τη φυση ειναι πολυ πιο δαπανηρη απο την κατασκευη του σε εργαστηρια.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-12-08, 00:31
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beteranos Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε την χρηση ασβεστολιθικων πετρων ανεβαζουμε την GH και οχι την ΚΗ νομιζω.
Κύριο συστατικό των ασβεστολιθικών πετρωμάτων είναι το CaCO3..
http://en.wikipedia.org/wiki/Caco3
Το μεν Ca ανεβάζει το GH, ενώ το CO3 ανεβάζει το ΚΗ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beteranos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα το διττανθρακικο νατριο(μαγειρικη σοδα), το οποιο δεχεσαι ευκολα οτι μπορουμε να βαλουμε στο ενυδρειο, θα πρεπει να τονισω οτι και αυτο ειναι χημικο. Κατασκευαζεται σε εργαστηρια γιατι η αντληση του απο τη φυση ειναι πολυ πιο δαπανηρη απο την κατασκευη του σε εργαστηρια.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, παρά μόνο δοκιμαστικά σε νερό βρύσης (έπαιζα με το τεστάκι του KH)..

Πάντως, είναι πολλοί αυτοί που χρησιμοποιούν σόδα, χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή νερού με A.O. Ph 7,5 cobalt Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 28-10-08 16:49
Αλλαγή νερού ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-05-07 12:01
Σωστή αλλαγή νερού Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 04-10-06 23:14
R/O & Αλλαγή νερού silveraro Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-09-05 19:25
Σταδιακή Αλλαγή Νερού DUKEMNUKEMgr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-03-05 10:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12560 seconds with 13 queries