Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-08, 15:44
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Διακοπές και άλγες

Είχα σκοπό αύριο να ξεκινήσω ένα post για τις άλγες που απέκτησε το ενυδρείο μου μετά την απουσία τις ημέρες του Πάσχα.. Ξεκίνησε μία όμορφη σχετική συζήτηση με τον chemical_mac (algae grower), η οποία ίσως ενδιαφέρει και άλλους.. Οπότε μεταφέρω τα σχετικά π.μ. εδώ, για να μπορούμε να συνεχίσουμε:

xontros:
Υ.Γ. Θα σε χρειαστώ εσένα.. Μετά την απουσία τις ημέρες του Πάσχα, το μικρούλι ενυδρειάκι στο σπίτι είναι φοβάμαι ικανό να σου κλέψει τον τίτλο του algae grower! Θα βγάλω φωτογραφίες και θα τα πούμε αύριο..

chemical_mac:
Ξέρεις βέβαια ότι ο τίτλος δύσκολα θα φύγει από μένα πριν πεις οτιδήποτε είμαι σίγουρος ότι έβαλες αυτόματη ταϊστρα πριν φύγεις σωστά;;;;

xontros:
Ναι.. Το προβλήμα δεν ήταν αυτό νομίζω.. Ήταν ότι δεν πρόλαβα να αγοράσω liquid doser..

chemical_mac:
αν έβαζες και liquid doser τότε θα ήταν που θα μου έπαιρνες τον τίτλο βασική προϋπόθεση όταν φεύγεις είναι να αφήνεις τα ψάρια νηστικά (δεν έφυγες δα και για ένα μήνα - 6 μέρες έλειψες). αν δε τάιζες το ενυδρείο σου θα ισορροπούσε από μόνο του (το κάνω κατά κόρον). τα ψάρια ειδικά τα ενήλικα δεν έχουν ανάγκη από το φαγητό. αν όμως αφήσεις τα φυτά σου να δέχονται ουσίες μονομερώς την πάτησες (όπως κι εσύ τώρα)

xontros:
Έχεις δίκιο για το τάισμα, το ξέρω.. Έλα όμως που έχω και μωράκια (και όσο έλειπα γεννήθηκαν κι άλλα!).. Και δεν ήταν 6 μέρες.. Ήταν 4 + 6.. Με μία αλλαγή νερού στο ενδιάμεσο.. ¶ρα το πρόβλημα δεν ήταν οι αλλαγές νερού.. Πιστεύω ήταν η διακοπή της ρουτίνας στη λίπανση.. Γι'αυτό νομίζω ότι με liquid doser θα τα πήγαινα καλύτερα.. Βασικά σκέφτομαι να πάρω το doser της eheim όχι μόνο για διακοπές, αλλά και για καθημερινή χρήση.. Τι λες?

chemical_mac:
άσε το ενυδρείο να τρέξει μόνο του, εγώ επιμένω σε αυτό. δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ δοσομετρητή βέβαια αλλά η εμπειρία μου λέει...άσε την φύση μόνη της

xontros:
Λιπάσματα δηλαδή δε χρησιμοποιείς? Εγώ βάζω απ'όλα (το χρειαζόταν, δεν το ξεκίνησα έτσι).. Flourish (γενικό), Potassium, Fleet Enema (PO4) και KNO3.. Και φοβάμαι ότι την πάτησα από την αλλαγή στις ρουτίνες..

chemical_mac:
Κάθε δευτέρα, τετάρτη και παρασκευή βάζω θειϊκό κάλλιο 5 ml, τρίτη ασβέστιο 5 ml, πέμπτη μαγνήσιο 5 ml, fleet enema σε κάθε αλλαγή νερού (30% κα΄θε 15 μέρες) 8 σταγόνες, και νιτρικό κάλλιο όταν απαιτείται αλλάζοντας μια δόση από το θειϊκό κάλλιο. Όλα αυτά σε 100 λίτρα καθαρά. όταν λείπω τ' αφήνω έτσι και όταν γυρνάω το ενυδρείο είναι τούμπανο

xontros:
Δεν μπερδεύεσαι με όλα αυτά? Ένας λόγος για το doser είναι να το χρησιμοποιώ και σε καθημερινή βάση, γιατί κάπου έχω αρχίσει και τα χάνω.. Πάντως κρίμα που κάνουμε τη συζήτηση με π.μ. Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, νομίζω θα άρεσε και σε άλλους..

chemical_mac:
το κρίμα είναι που δεν είμαστε τετ α τετ με τίποτα κοψίδια στο ένα χέρι και τσίπουρα στο άλλο (αν και χορτοφάγος )

(αυτό το τελευταίο δεν είναι προς σχολιασμό! )
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-08, 18:10
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

διόρθωση : όπου ml αλλάξτε το σε gr (τα λιπάσματα είναι σκόνες). αυτές οι ποσότητες διαλύονται σε 350ml νερού από το ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-08, 18:25
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι? Έχουμε κάποιο καλό site με καλές φωτογραφίες από ΟΛΑ τα είδη άλγης? Για να μπορεί κανείς να αναγνωρίσει τι έχει?

Και μετά, έχουμε κάποιο site που να λέει πολύ συγκεκριμένα όμως, πού οφείλεται τι? Όχι όμως γενικόλογα, αλλά συγκεκριμένα πράγματα.. π.χ. πολλά NO3, ή πολλά PO4, ή πολύ φως, ή λίγο φως, ή λίγο CO2.. κ.τ.λ.?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-08, 18:39
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Τα έχω δει και τα δύο, αλλά δυσκολεύομαι να την αναγνωρίσω.. Είναι κάτι ανάμεσα σε BBA και Hair Algae.. Εκτός και αν έχω πάνω από ένα είδος!

Θα φέρω αύριο φωτογραφίες.. Αν και από τις περιγραφές, πιστεύω πως είναι Hair.. Και επιμένω ότι πρέπει να οφείλεται σε αυτό που σου έγραψα παραπάνω.. Ύπαρξη NO3 & PO4 από τις τροφές, και ταυτόχρονη έλλειψη όλων των υπόλοιπων μάκρο (K) και μικροστοιχείων..

Το θέμα είναι τί κάνουμε τώρα.. Συχνές αλλαγές, οκ, λίπασμα σταθερό, οκ, κλάδεμα κάποιων φυτών ώστε να φύγει το πολύ (ούτως ή άλλως το περισσότερο είναι σε λιμνόφυλλο, κοντά στην επιφάνεια), οκ και αυτό.. Θα βάλω και 2 sae (δεν πολυταιριάζουν ούτε με το σκληρό νερό των ζωοτόκων, ούτε με το μικρό μέγεθος του ενυδρείου, αλλά προσωρινά τουλάχιστον, θέλω βοήθεια στο καθάρισμα).. Κάτι άλλο? Να μπώ σε διαδικασίες συσκότισης/excel κ.τ.λ.? Δε μου αρέσουνε αυτά.. Προτιμάω να μπω στη σωστή ρουτίνα, και ας φύγει πιο αργά.. Το θέμα είναι να φύγει! Θα φύγει?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-08, 18:49
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Η άλγη τρέφεται με τα στοιχεία που τρέφονται και τα φυτά. Δημιουργείται γιατί τα φυτά σου δεν είναι ικανά να καταναλώσουν την περίσσεια των ιχνοστοιχείων. Σταματάς λοιπόν τη λίπανση ειδικά τα σιδηρούχα λιπάσματα, προσθέτεις κι άλλα φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Αν είναι όντως τρίχα με τη βοήθεια οδοντόβουρτσας και excel σε παραπάνω δόση του κανονικού θα την ξεφορτωθείς σε 3 - 4 μέρες (νομίζω ότι και το excel περιέχει σίδηρο αλλά δουλεύει). Αν είναι BBA κόψε κι απομάκρυνε τα μολυσμένα σημεία (κι εδώ παίζει το excel πάλι). Μην βάλεις SAE για λίγο και μετά τα βγάζεις δε λέει τίποτα. Μη περιμένεις ότι θα πέσουν πάνω στην άλγη και θα την εξαφανίσουν. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει πλέον να κάνεις συχνότερες αλλαγές νερού και μεγάλη προσοχή στις μετρήσεις σου. Πάντως αν έχεις τριχοειδή είναι σχετικά εύκολη . Ότι κι αν είναι θα φύγει εκτός αν το συγκεκριμένο ποστ είναι πρόκληση για να μου φας τον τίτλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-08, 18:50
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Φίλε μου Δημήτρη, πιστεύω οτι η συσκότιση είναι πολύ απλό θέμα. Ασε που τα φυτά δεν παθένουν τίποτε. Τουλάχιστον αυτό συνέβει σε εμένα πριν απο μερικούς μήνες και μετά απο 3 μέρες συσκότιση όλα καλά!!!
Δες εδώ αν θέλεις.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22141
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-08, 18:57
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Η συσκότιση που έκανες γιατρέ μου ήταν για τη BGA (κυανοβακτηρίδιο)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-08, 19:00
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συσκότιση που έκανες γιατρέ μου ήταν για τη BGA (κυανοβακτηρίδιο)
Ναι, Μάκη, αλλά εξαφανίστηκαν τα πάντα και σώθηκαν όλα τα φυτά μου
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-08, 19:02
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αυτό που με ενοχλεί με τη συσκότιση είναι ότι φοβάμαι μήπως μετά, ανοίγοντας πάλι απότομα το φως, ξαναμπλέξω.. Όπως και να'χει δεν κάνω τίποτα πριν φέρω φωτογραφίες για αναγνώριση του τι ακριβώς είναι.. (επαναλαμβάνω, το post ξεκίνησε πριν την ώρα του, λόγω της συζήτησης με τον chemical_mac.. κανονικά θα το άνοιγα ολοκληρωμένο αύριο, μαζί με φωτό..)

Όσο για την περίσσεια των ιχνοστοιχείων, δεν είναι απαραίτητο να είναι θέμα περίσσειας! Μπορεί να είναι και θέμα έλλειψης.. Δλδ, λείπει κάτι, οπότε όλα τα υπόλοιπα είναι σε περίσσεια.. Γιατί έχω αρκετά φυτά, και ταχείας ανάπτυξης, και αρκετούτσικο κερατόφυλλο, και υπό φυσιολογικές συνθήκες (χωρίς λίπανση) έχω NO3=0 και PO4=0! Γενικά δηλαδή, ίσως να μήν είναι ακριβής ο όρος "περίσσεια", αλλά να είναι σωστότερο το "έλλειψη ισορροπίας"..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-05-08, 19:05
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Δεν σου προτείνω να την κάνεις άμεσα περίμενα, αυτό έκανα κι εγώ άλλωστε , όταν δεν είδα φώς με τις συχνές αλλαγές πήρα πιό δραστικά μέτρα.
Παράθεση:
Αυτό που με ενοχλεί με τη συσκότιση είναι ότι φοβάμαι μήπως μετά, ανοίγοντας πάλι απότομα το φως, ξαναμπλέξω..
Μήν το φοβάσαι σε εμένα δεν υπήρξε πρόβλημα κανένα μέχρι τώρα..... Φτου, φτού να μήν ματιαστώ και μετά τρέχω και δεν φτάνω......
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-05-08, 19:10
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
ίσως να μήν είναι ακριβής ο όρος "περίσσεια", αλλά να είναι σωστότερο το "έλλειψη ισορροπίας"..
μ' αρέσεις γιατί είσαι ακριβολόγος και το ψάχνεις σε βάθος. έχεις απόλυτο δίκιο κι εγώ πρέπει να μάθω να εκφράζομαι καλύτερα ειδικά όταν συμβουλεύω κόσμο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, Μάκη, αλλά εξαφανίστηκαν τα πάντα και σώθηκαν όλα τα φυτά μου
από την bga όμως γιατί την τρίχα την είχες ξεφορτωθεί νωρίτερα (εκτός αν κατάλαβα λάθος)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 05-05-08 στις 19:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-05-08, 19:18
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Φτου φτου φτου και από μένα!

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής.. Όταν λέμε εξαφανίζεται μια άλγη, εννοούμε ότι σταματάει να εξαπλώνεται? Ή φεύγει τελείως? Δηλαδή, είχα και πριν φύγω κάποιες λίγες τριχοειδείς.. Δημιουργήθηκαν, εξαπλωνόντουσαν, αλλά με τη σωστή λίπανση σταμάτησαν να προχωράνε.. Όμως, εκεί που είναι ήταν δύσκολο να τις καθαρίσω και τις άφησα έτσι.. Αλλά δε φύγανε ποτέ.. Τι περιμένουμε δηλαδή να γίνει.. Να φύγουν μόνες τους? Ή βρίσκουμε την αιτία, τις κάνουμε να σταματήσουν να δημιουργούνται και να εξαπλώνονται, φροντίζουμε να μην ξαναδημιουργηθούν, και βάζουμε κάτι να φάει αυτές που έμειναν? Τη λογική αντιμετώπισης δεν καταλαβαίνω..

Και το ερώτημα που υπήρχε παραπάνω παραμένει.. π.χ. ο φίλος μας ο Filotas λέει στο post του ότι είχε πράσινη τριχοειδή.. Εγώ έχω κάτι σαν μαύρη τριχοειδή (καλά, περιμένουμε και φωτό, επαναλαμβάνω), αλλά απ'ότι φαίνεται τα παραπάνω links δεν τα έχουνε όοοολα τα είδη..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-05-08, 19:21
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ή βρίσκουμε την αιτία, τις κάνουμε να σταματήσουν να δημιουργούνται και να εξαπλώνονται, φροντίζουμε να μην ξαναδημιουργηθούν, και βάζουμε κάτι να φάει αυτές που έμειναν? Θα έλεγα και την αφερούμε μόνοι μας όταν μπορούμε
Θα έλεγα μάλλον αυτός ο τελευταίος συνδυασμός!!!

Παράθεση:
από την bga όμως γιατί την τρίχα την είχες ξεφορτωθεί νωρίτερα (εκτός αν κατάλαβα λάθος)
Είχε μείνει λίγη Μάκη αλλά εξαφανίστηκε και αυτή μετά απο την συσκότιση
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-05-08, 19:23
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

ο δικός μου σκοπός είναι να εξαφανίσω οτιδήποτε υπάρχει από την άλγη...βέβαια σε ένα φυτεμένο (και όχι μόνο) η άλγη πάντα παραμονεύει, γι αυτό λέμε ότι πρέπει να διατηρούμε σταθερές συνθήκες. είναι σαν τα αγριόχορτα στον κήπο...όσο όμορφος κι αν είναι κι όσο κι αν τον φροντίζεις, αγριόχορτα πάντα θα υπάρχουν. Τώρα ότι αφορά τις συνθήκες του νερού...ακριβώς γι αυτόν τον λόγο είμαι αντίθετος στις μεγάλες εβδομαδιαίες αλλαγές (αυτή είναι η γνώμη μου και σε μένα δουλεύει)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-05-08, 19:53
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Πολυ θεμα γινεται με τις αλγες ή μαλλον περισσοτερο απ οτι θαπρεπε. Οπως ειχε γραψει καποιος παλιοτερα η λυση γι αυτο ειναι τα χαρουμενα υγειη χορτατα φυτα. και φυσικα το να βρεθει η ισορροπια σ αυτο γιατι συνηθως η φυτομαζα σ ενα φυτεμενο αλλαζει συχνα. Στο δικο μου συγκεκριμενα που αλλαζω σεταπ καθε χρονο ξερω οτι για μερικους μηνες στην αρχη θα καλιεργω πιο πολυ αλγες απο φυτα. Αλλαγες νερου κανω πολυ αραια και ο φωτισμος ειναι στο φουλ απ την αρχη του στησιματος. Στο νεο τωρα ξεκινησα με 4 γλαστρακια στα 400 λιτρα και κανονικο φωτισμο και οπως ειναι φυσικο ειδα αλγες που δεν ειχα ξαναδει...Τωρα μετα απο 3-4 μηνες και χωρις "θεραπειες" με τα φυτα να εχουν περιπου το 1/2 της τελικης αναπτυξης η αλγη εχει εξαφανιστει τουλαχιστον κατα 90%+. Σε 1, το πολυ 2 μηνες ακομη δεν θα υπαρχει ουτε ιχνος οπως και παλιοτερα. Το μονο που κανω ειναι να προσπαθω να τρεξω τα φυτα με τα λιπασματα και το CO2.To καλοκαιρι οπως καθε χρονο που θα λειψω για 10-15 μερες θα το βρω παλι γεματο αλγες που θα καθαρισουν παλι σε κανα μηνα. Τοτε μπορει να χρειαστει και καμια θεραπεια με excel η οξυζενε για πιο γρηγορο αποτελεσμα.Λυση για το καλοκαιρι παντως δεν εχω βρει ουτε χωρις να βαλω λιπασμα ουτε και με τακτικες δοσεις λιπασματων αλλα δεν το θεωρω και προβλημα αυτο. Το ενυδρειο σε λιγο καιρο θα βρει παλι την ισορροπια του.Και η καλυτερη λυση για αλγοφαγα ΙΜΟ ειναι τα ancistrous.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-05-08, 20:05
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

σωστός
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-08, 00:03
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Λοιπόν.. Αύριο πρωί έρχονται και φωτογραφίες..

Η βασική άλγη είναι η μαύρη μακρύτριχη, σαν αυτή του Filota.. Σε κάποια σημεία θυμίζει και λίγο black beard (πιο κοντή και θαμνώδης), ενώ στο πίσω τζάμι υπάρχει και green spot algae.. Την τελευταία θα δυσκολευτώ να την καθαρίσω εκεί πέρα και την άφησα έτσι για την ώρα.. Δεν πολυφαίνεται εξάλλου, και σιγά σιγά ελπίζω πως θα φύγει μόνη της..

Το κυριότερο πρόβλημα ήταν η μακρύτριχη, η οποία βασικά είχε κατακλύσει τα stem plants, και κυρίως τα φύλλα πάνω ψηλά, που πέφτει και το πολύ φως..

Έπεσε λοιπόν ένα πολύ γερό κλάδεμα σε όλα (σε καναδυο εβδομάδες θα ξαναπετάξουν, δεν τα φοβάμαι..), μια γερή αλλαγή νερού (40%), επανέρχομαι στην καθιερωμένη ρουτίνα λίπανσης (σε συνδυασμό με τεστάκια και με παρατηρήσεις της πορείας των φυτών), και για κανα-δυο εβδομάδες θα κάνω 2-3 αλλαγές των 20% την εβδομάδα..

Επίσης, θα βελτιώσω λίγο το θέμα CO2, όπου είχα τόσο καιρό το συστηματάκι της nutrafin (επαρκές μεν, μή σταθερή παροχή δε).. Δε θα πάω σε μπουκάλα ακόμη (σιγά σιγά τα έξοδα, δεν είναι και τόσο καλή περίοδος, η κατάσταση στο αιγαίο και τα βαλκάνια είναι τεταμένη ), αλλά θα βάλω 2 μπουκάλια coca-cola, για να τα αλλάζω εναλλάξ και να βελτιώσω τη σταθερότητα παραγωγής..

Με άλλα λόγια, ακολουθώ τη λογική του leonm, η οποία μου φαίνεται και η πιο σωστή.. Ελπίζω λοιπόν και είμαι αισιόδοξος ότι θα πάνε όλα καλά..

Τώρα.. Για το τί θα κάνουμε στις επόμενες διακοπές.. Είδομεν! Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω μία καλύτερη ταίστρα και ένα liquid doser (της Eheim και τα δύο) και να τα βάλω σε λειτουργία όσο είμαι παρών, για να δω πώς κυλάει το πράγμα και να μπορώ να παρέμβω, και να μήν το αφήσω στην τύχη του τελευταία στιγμή πάλι, μια μέρα πριν φύγω..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-05-08, 18:49
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Δημήτρη πού είναι οι φότο; Τις ξέχασες ή τις έφαγες;;;;

Αλήθεια πώς πάει μετά απο 3 μέρες καμιά βελτίωση;
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-05-08, 19:30
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Δε βγήκανε και τόσο καλές οι φωτό.. Γι'αυτό και δεν τις ανέβασα.. Τα όσα είδα και έκανα τα περιγράφω στο παραπάνω post.. Το μεγαλύτερο μέρος της άλγης έφυγε με το κλάδεμα.. Μου τη σπάνε λίγο οι τριχοειδείς στις ανούμπιες, και αν βρω χρόνο ίσως τις βγάλω και κάνω καμία δοκιμή π.χ. με διάλυμα νερού-χλωρίνης, γιατί εκεί μέσα δεν καταφέρνω να τις καθαρίσω..

Τώρα προχωράω όπως γράφω, με 2 αλλαγές νερού την εβδομάδα, πήρα και ένα liquid doser που το έβαλα να δουλεύει.. Δεν έχει σταθεροποιηθεί όμως ακόμα η κατάσταση.. Δηλαδή το τζάμι π.χ. ξαναπιάνει άλγη πιο γρήγορα σχετικά με πριν τις διακοπές.. Αλλά βελτίωση σαφώς υπάρχει.. Το κακό είναι ότι τα φυτάκια μου είναι σε άσχημη κατάσταση (10 βδομάδες χωρίς λίπασμα τα πέθαναν τελείως, δεν το φανταζόμουνα τόσο πολύ..) ελπίζω όμως ότι θα συνέλθουν..

Αυτά.. Το ευχάριστο είναι ότι ετοιμάζω μικροαλλαγές (ένα κοκκινάκι π.χ.), άπλωσα και τη moss να γίνει "γρασιδάκι" παντού, και η γενικότερη διάθεση είναι αισιόδοξη!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-05-08, 19:35
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Χαίρομε Δημήτρη μου καλή συνέχεια!

Παράθεση:
(10 βδομάδες χωρίς λίπασμα τα πέθαναν τελείως, δεν το φανταζόμουνα τόσο πολύ..)
Δέκα μέρες θέλεις να πείς έτσι;
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-05-08, 19:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέκα μέρες θέλεις να πείς έτσι;
Ουπς! Ναι..
Και για την ακρίβεια, 4 + 6, με μία αλλαγή νερού στο ενδιάμεσο..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-05-08, 19:44
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Καλή συνέχεια πάντως και ανυπομονούμε να δούμε τις αλλαγές!!!!
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-05-08, 19:47
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή συνέχεια πάντως και ανυπομονούμε να δούμε τις αλλαγές!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ! Φοβάμαι ότι θα αργήσουνε βέβαια.. Οπότε θέλει πολλή υπομονή!

¶λλαξα τη moss (μάζεψα κλαδέματα και την έβαλα σε μεγαλύτερο πλέγμα) μια μέρα πριν φύγω, και τώρα όχι μόνο δεν αναπτύχθηκε καθόλου, αλλά είναι σε άσχημη κατάσταση, και θα αργήσει πιστεύω να συνέλθει..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-05-08, 19:25
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Είναι νωρίς βέβαια ακόμα, αλλά βλέπω πώς (ακολουθώντας όλα τα παραπάνω) η μακρύτριχη δεν υποχωρεί.. Ένας από τους λόγους (η λίπανση πλέον έχει μπει σε ρουτίνα) είναι πιθανώς το CO2 (που είναι ασταθές, λόγω του DIY - κάποια στιγμή το ξέρω, θα περάσω σε μπουκάλα, αλλά τα οικονομικά μου αυτή τη στιγμή δε μου το επιτρέπουν).. Έβαλα και 2ο μπουκάλι όπως γράφω παραπάνω, αλλά νομίζω πως για να δω αποτελέσματα θα χρειαστεί αρκετός χρόνος.. Σκέφτομαι λοιπόν να μπώ σε διαδικασία διπλής δόσης Excel (που πιθανότατα θα ωφελήσει και τα φυτά μου).. Θα ενημερώσω λοιπόν για τα νεότερα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-05-08, 01:48
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Έχω άλλη μια πρόταση!
Σταμάτα τα λιπάσματα για λίγες μέρες σε συνδιασμο με την δεύτερη μπουκάλα που έχεις βάλει, ενώ παράλληλα να παρακολουθείς τα φυτάκια σου στο πως αντιδρούν.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-05-08, 13:14
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Δυστυχώς τα φυτάκια μου (ειδικά η hygrophila) έχει γεμίσει τρύπες (έλλειψη καλίου δεν είναι αυτό?) και έχω και green spot στο πίσω τζάμι (έλλειψη φωσφορικών δηλαδή, που όντως ισχύει γιατί έχω NO3=10 και PO4=0.2 = 1/50! - αύξησα τη σχετική δοσολογία)..

Και γενικά, προτιμάω να είμαι σε μία ρουτίνα σταθερή και να μήν κάνω αλλαγές και πειράματα.. Οπότε να περιοριστώ σε μία προσωρινή χρήση Excel και να ελπίσω πως με τη σταθερή ρουτίνα δε θα ξαναπροκύψει πρόβλημα..

Εκτός κι αν επιμένεις βέβαια.. Οπότε, ότι πει ο παππούς-δάσκαλος!

Υ.Γ. Γενικά, αν ακολουθήσω αυτό που λες.. Χοντρικά, πόσο καιρό κάνει η τριχοειδής π.χ. να κάνει τον κύκλο της? (γιατί είναι και ψυχολογικό το θέμα, δε μπορώ να βλέπω το ενυδρείο μου έτσι, με την άλγη να εξαπλώνεται..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-05-08, 13:53
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Κάνε και ένα κλικ στο search
Σε μια εβδομάδα πρέπει να έχεις καθαρίσει.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-05-08, 14:05
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε και ένα κλικ στο search
Sorry boss..

Το ξέρεις ότι γενικά ψάχνω πριν ρωτήσω, και συνήθως οι ερωτήσεις μου περιέχουν και την απάντηση, και το μόνο που θέλω συνήθως είναι ένα ναι ή ένα όχι, για επιβεβαίωση (για την περίπτωση που έχει γραφτεί κάπου κάτι λάθος, ή που κατάλαβα κάτι λάθος..) Κατάχρηση της διάθεσής σου για απαντήσεις ήτανε το παραπανω.. Το δέχομαι και δε θα επαναληφθεί!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διακοπές Ρευματος klime Γλυκό νερό - Γενικά 8 14-03-08 15:35
Πρόβλημα με άλγες Leman Γλυκό νερό - Γενικά 13 25-11-07 16:15
Διακοπές Πασχα και ψάρια.. vassilis23 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 04-04-07 10:16
Υπάρχει κίνδυνος για άλγες όταν έχουμε φως και λιπάσματα χωρίς co2? Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 26-06-06 20:30
Διακοπές ρεύματος Lsourtzo Αρχάριοι γλυκού νερού 10 13-07-05 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09587 seconds with 13 queries