Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-07, 00:16
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Cool steady(βιοτοπος malawi)

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80*40*30/96λ
Κατηγορία: malawi
Φυτά:2*anubias barteri 1*egeria densa
Ψάρια / ¶λλα είδη:5*Labidochromis caeruleus(yellow labido) 4 zebra snail
Διακοσμητικά υλικά: 28κιλα moonstone 20κιλα αμμος χαλαζιακη
Φόντο:μαυρο χαρτονι
Φωτισμός:1*sylvania grolux
Διάρκεια φωτισμού:12ωρες
Φιλτράρισμα:εσωτερικο φιλτρο με eheim compact/600λ.α.ω 0.5l siporax 0.5lsubstrat pro μπλε σφουγγαρι υαλοβαμβακας
Θερμοστάτης:sicce 100watt
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):2.5mg/l
Αλλαγές νερού:30% ανα βδομαδα
Θερμοκρασία:25-26
¶λλες πληροφορίες: σας παρουσιαζω λοιπον μετα απο 2 μηνες περιπου προσπαθειας την πρωτη μου αποπειρα για ενυδρειο malawi,το ενυδρειο μολις χθες απεκτησε κατοικους 5 πανεμορφα labido ενω λειτουργουσε σε φαση συντηρησης/στρωσιματος για κανα 3αρι βδομαδες!μεχρι τωρα πιστευα οτι οι labidos ειναι ντροπαλα ψαρια γενικα αλλα αλαξα γνωμη ,τα δικα μου τουλαχιστον ειναι αλανιαρικα ,3-4ωρες αφοτου τα βαλα στο τανκ αρχιζαν να εμφανιζονται ολα μαζι και μεχρι τωρα κανουν συνχρονισμενη κολυμβηση προσπαθουσα να τα φωτογραφισω και δεν μπορουσα και αντι να φοβουταν ερχοταν στο τζαμι και με κοιτουσαν!απιστευτο!τα ψαρια μου ειναι ολα 4-5cm και αν εχω καταλαβει καλα διακρινω απο τωρα 2 αρσενικα απο τα σημαδια στα πλευρικα πτερυγια και την πρωτη μαυρη ακτινα αλλα και απο την συμπεριφορα εχουν χωριστει ο ενας στον δεξι και ο αλλος στον αριστερο λοφο ενω συνεχεια αυτα τα δυο κυνηγαν καποιο απο τα υπολοιπα σε κυκλικες κινησεις!παρολαυτα καποιες στιγμες κολυμπουν και ηρεμα ολα μαζι οπως θα δειτε και στις οχι και τοσο καλες φοτο μου!καταπληκτικο θεαμα!ταισα σημερα λιγη κατεψυγμενη τροφη και hikari excel ,την χικαρι δεν την συμπαθησαν η δεν μπορουσαν να την φανε και την φτυναν παροτι ειναι οι πολυ μικρες μπιλιτσες!οι πετρες αρχιζουν να πιανουν αλγη η οποια μαχεται με τα zebra snail που τρωνε ακαταπαυστα σαν καλοι εργατες!αυτα θελω πολυ ΑΥΣΤΗΡΑ σχολεια και συστασεις απολους!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060001.JPG
Εμφανίσεις:  882
Μέγεθος:  134,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060006.JPG
Εμφανίσεις:  462
Μέγεθος:  126,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060007.JPG
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  118,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060013.JPG
Εμφανίσεις:  440
Μέγεθος:  119,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060018.JPG
Εμφανίσεις:  482
Μέγεθος:  126,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060020.JPG
Εμφανίσεις:  462
Μέγεθος:  135,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060023.JPG
Εμφανίσεις:  468
Μέγεθος:  133,6 KB  
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-07, 08:51
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady
!αυτα θελω πολυ ΑΥΣΤΗΡΑ σχολεια και συστασεις απολους!
Συστάσεις δεν μπορώ (ξέρω) να κάνω, όμως αυτό που με ξενίζει λίγο είναι ο βράχος. Φαίνεται εξωπραγματικός αν και ίσως θα πρέπει να είναι οκ για malawi. Επίσης σε τόσο μικρό ενυδρείο η δημιουργία 2 νησιών ίσως δεν είναι και τόσο καλή ιδέα. Αν τα άπλωνες κάτω μπορεί να είχες καλύτερο αποτέλεσμα. IMO πάντα βέβαια και μπορεί να είμαι και λάθος.

Γενικότερα πάντως διακρίνω ένα ενυδρείο με πολύ φροντίδα. Καλή συνέχεια!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-07, 10:00
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Μπραβο σου! Εμενα μου αρεσει ο βραχος σου (αν και δρν πολυσυμπαθω αυτου του τυπου τα ενυδρεια) και οι τρυπες του τον κανουν κατα τη γνωμη μου να φαινεται πολυ φυσικο.πολυ ωραια προσπαθεια,συγχαρητηρια!
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-07, 10:54
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Αν και δεν είμαι "φίλος" των βιοτοπικών Malawi, βλέποντας ενα τόσο προσεγμένο και περιποιημένο ενυδρείο το μόνο που έχω να σου πω είναι μπράβο για την προσπάθεια σου. Αισθητικά μου αρέσει αλλά ας σου δώσουν συμβουλές οι έμπειροι σε αυτον τον τομέα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-07, 11:55
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ευχαριστω ολους για τα καλα λογια βασικα χρωματικα οι φοτο ειναι χαλια και δεν φαινεται πολυ φυσικο!παντως η αμμος με τις πετρες και τα φυτα δενουν παρα παρα πολυ φαινεται τελειο!(η εγω το βλεπω )
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-07, 15:43
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Talking

και εγω ετσι το βλεπω ειναι πολυ ωραιο.μου αρεσε.μπραβο steady τελικα η φεγγαροπετρα σου εκατσε καλα.
θα κολησεισ μπροστα στο ενυδρειο και θα παρατηρεισ συνεχεια τα ψαρακια σου.καθε μερα με μια κουπα καφε στο χερι ειμαι μπροστα απο το ενυδρειο.
η αμμοσ μου αρεσε .να δω ποτε θα την αλλαξω και εγω( μεγαλη αποφαση )
αντε ακομα ενα νταμαροενυδρειο στο φορουμ.ευγε φιλε μου.

αυτο με αρσενικα το πως τα ξεχωριζεις δεν πολυ καταλαβα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-07, 18:17
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

σευχαριστω georgetax θα ταν αδικια να μην πω οτι την εμπνευση με την moonstone δεν την ξεκινησα αποσενα!η αμμος ειναι απιστευτη κανε την αλλαγη να δεις πως θα δειξει και θα χαιρονται να την σκαβουν!απ τη συμπεριφορα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14654
σε αυτο το ποστ στο 29 reply o mmbuna<ο οποιος με βοηθησε πολυ και τον ευχαριστω>τα λεει σωστα!κοιτα και θα σου κανει κλικ οπως λεει αμα ταιριαξεις και συμπεριφορα με την πρωτη μαυρη ακτινα του θωρακικου πτερυγιου νομιζω κατα 80%εισαι μεσα!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-07, 19:03
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Talking

thanks τα παρατηρώ και όσο τα παρατηρώ τόσο εξακολουθώ να πιστεύω ότι έχω 3 αρσενικά και 1 θηλυκό με πλατσακομένη μούρη.
καλή συνεχεία και εύχομαι υγειά και γρήγορα γέννες πολλές και να δώσεις και εμένα καμιά 10αρια θηλυκά

ουπς λάθος το θωρακικό είναι διπλά στα βράγχια?????ε τότε είναι όλα θηλυκά γιατί κανένα δεν μαυρίζει Ή είναι ακόμα πολύ μικρά( 5 cm το μεγαλύτερο)????????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgetax : 06-02-07 στις 19:25
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-07, 19:19
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Όμορφο το ενυδρείο σου .. μπραβο !
βάλε άλλη μια ίδια πέτρα και στην μέση για να ενώσεις τα δύο "νησάκια" και κοίτα πως θα δείξει ...
ίσως δείξει καλύτερα ίσως και όχι ..... try it ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-02-07, 19:33
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Ωραίο Κώστα, συγχαρητήρια!!
Βλέπω όμως ότι δεν έχεις και πολύ χώρο ... είσαι σίγουρος ότι θέλεις μερικές moonstone ακόμα? Εμένα με βλέπω για Παρασκευή στον Ερμή, αν ενδιαφέρεσαι πες μου
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-02-07, 21:36
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο στήσιμο μπράβο ! για τα σχετικά λίγα λίτρα πολύ καλό ! Μου άρεσαν ιδιαίτερα οι πολύ καλά διαλεγμένες φεγγαρόπετρες. Δοκίμασε να βάλεις ακόμη μία δύο ανάμεσα μπροστά όπως είπε ο crazyio αλλά όχι σε μεγάλο ύψος όμως. Καμιά σπηλιά προέκυψε με το στίβαγμα?? μην αφήσεις μόνο περάσματα....
Πάντως πολύ καλό

Φιλικά
Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-02-07, 21:38
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Aναγνωριση φιλου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
thanks τα παρατηρώ και όσο τα παρατηρώ τόσο εξακολουθώ να πιστεύω ότι έχω 3 αρσενικά και 1 θηλυκό με πλατσακομένη μούρη.
καλή συνεχεία και εύχομαι υγειά και γρήγορα γέννες πολλές και να δώσεις και εμένα καμιά 10αρια θηλυκά

ουπς λάθος το θωρακικό είναι διπλά στα βράγχια?????ε τότε είναι όλα θηλυκά γιατί κανένα δεν μαυρίζει Ή είναι ακόμα πολύ μικρά( 5 cm το μεγαλύτερο)????????
Αυτο το ψαρακι που εχει διπλα στο νικ νειμ σου φωτο ειναι αρσενικο...Η διαφορα απο το θυλικο ειναι οτι στα πτερυγια του η μαυρη λοριδα ειναι πολυ εντονη σε σχεση με το θυλικο...Τωρα αν θελεις να αγορασεις ψαρακια απο πετ σοπ θα προσεξεις το αρσενικο να εχει οπως δηποτε την μαυρη λοριδα και στα πανω πτερυγια και στα κατω.Ενω τα θυλικα να εχουν την μαυρη λοριδα μονο στο επανω πτερυγιο ενω τα κατω πτερυγια να εχουν μονο κιτρινο χρωμα.Ετσι θα εξασφαλησης σιγουρα στο μελλον ενα ζευγαρι..Το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο...Μπαβο steaby καλη συνεχεια.
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billy : 06-02-07 στις 22:14
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-02-07, 22:06
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

εγω θα εβγαζα το εσωτερικο φιλτρο που τρωει πολυ χωρο απο ενα ηδη μικρο ενυδρειο......επισης αν δεν βγει προσεξε να σκεφτεις τροπο να το καθαριζεις (μαλλον με καλτσον θηκη για τα υλικα) χωρις να εχεις κινδυνο κατολισθησεων.........τα δυο νησια μου αρεσουν σαν ιδεα την εχω κανει και εγω..... νομιζω οτι πρεπει να παιξεις λιγο με την αισθηση του χωρου.....ειναι αρκετα επιπεδο το στησιμο σου......δωσε καποια προοπτικη .....μπορεις να σπασεις μικροτερα κομματια και το ενα νησι να βγαινει απο την πλατη προς την οθονη ...... Ξενιζει η ομοιομορφια του στησιματος σου...... Φυσικα τα φυτα σου θα τα χασεις πολυ συντομα γιατι στην αμμο λιγα πραγματα καταφερνουν να ζησουν........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-02-07, 22:22
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

[QUOTE]εγω θα εβγαζα το εσωτερικο φιλτρο που τρωει πολυ χωρο απο ενα ηδη μικρο ενυδρειο[QUOTE]ναι αυτο ειδη το χω στο προγραμμα για το αμμεσο μελλον ενα eheim ecco 2236 εχω στο ματι!
Παράθεση:
τα δυο νησια μου αρεσουν σαν ιδεα την εχω κανει και εγω..... νομιζω οτι πρεπει να παιξεις λιγο με την αισθηση του χωρου.....ειναι αρκετα επιπεδο το στησιμο σου......δωσε καποια προοπτικη .....μπορεις να σπασεις μικροτερα κομματια και το ενα νησι να βγαινει απο την πλατη προς την οθονη ......
τα νησια ειναι οριακα κοντα στην οθονη μπροστα εχουν ελαχιστο χωρο βασικα αυτο με την προοπτικη το χω σκευτει και γω και γιαυτο την αμμο στη μεση την παω προοδευτικα προς τα πανω οσο πλησιαζω στην πλατη!
Παράθεση:
Φυσικα τα φυτα σου θα τα χασεις πολυ συντομα γιατι στην αμμο λιγα πραγματα καταφερνουν να ζησουν........
ναι το ξερω αλλα παντα ελπιζω!
Παράθεση:
Δοκίμασε να βάλεις ακόμη μία δύο ανάμεσα μπροστά όπως είπε ο crazyio αλλά όχι σε μεγάλο ύψος όμως. Καμιά σπηλιά προέκυψε με το στίβαγμα?? μην αφήσεις μόνο περάσματα....
ναι θα βαλω και αλλα μικρα κομματακια θα παιξω με αυτα να δω!απο σπηλιες αλλο τιποτα τα ατιμα τρυπωνουν και στα ποιο απιθανα μερη!
Παράθεση:
Εμένα με βλέπω για Παρασκευή στον Ερμή, αν ενδιαφέρεσαι πες μου
οπως ειπα θα πειραματιστω γιωργο!θα σε παρω τηλ να κανονισουμε!
Παράθεση:
καλή συνεχεία και εύχομαι υγειά και γρήγορα γέννες πολλές και να δώσεις και εμένα καμιά 10αρια θηλυκά
να σαι καλα και αμα εχω γεννες θα τα χεις τα κοριτσακια σου!χαχα
η αληθεια παντως ειναι τα ματιασα σημερα ολα κρυμενα ειναι και τη hikari που επιπλεει μονο ενας θαραλεος την εφαγε!την κατεψυγμενη βεβαια που βουλιαζει την τιμησαν!για τη σκληροτητα δε μου πε κανεις που ειναι μονο 10!χαχα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-02-07, 22:31
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή Φυτα

Της ανουμπιες αν της δεσεις πανω στις πετρες σου θα ειναι μια χαρα, αρκη να ειναι οι ριζες εξω απο το χωμα.
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-02-07, 22:41
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Και κανενα Crinum πισω θα δειξει ομορφα για φοντο.Αντε και σε μαγαλυτερο γρηγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-02-07, 23:01
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Της ανουμπιες αν της δεσεις πανω στις πετρες σου θα ειναι μια χαρα, αρκη να ειναι οι ριζες εξω απο το χωμα.
οι ριζες απο τις ανουμπιες ειναι πολυ καλα σφηνωμενες μεσα σε τρυπες οποτε ειναι οκ νομιζω!
Παράθεση:
Και κανενα Crinum πισω θα δειξει ομορφα για φοντο.Αντε και σε μαγαλυτερο γρηγορα...
ναι crinum ψαχνω αλλα δεν εχω πεσει πανω του ακομα αν και ειναι κομματακι ακριβουλι κανει κανα 15αρι αποσο ξερω!
μεχρι το καλοκαιρι θα φερω πανω ενα diy 160αρι απο την καλαματα που το χω και καθεται στο υπογειο και για το οποιο εχω μια θεση γλυκα στο σαλονι στο οποιο θα μεταφερω το malawi και στο 100αρι θα βαλω νανοκιχλιδες taganika!ολα τα χω σκευτει καλα να μαστε μεχρι τοτε!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-02-07, 23:40
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Αντε και σ'ανώτερα (περισσότερα λίτρα δηλαδή) Κωστή!
Αν και μικρό το ενυδρείο σου, μαρέσει πολύ με τις ανούμπιες. Τα δικά μου τις έχουν για 2λεπτο σνάκ, οπότε σταμάτησα να προσπαθώ να βάλω φυτά και μου λείπει το πράσιμο.

Με το 160άρι θα είναι άλλη φάση... υπομονή!
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-02-07, 01:41
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αντε και σ'ανώτερα (περισσότερα λίτρα δηλαδή) Κωστή!
ευχαριστω γιαννη με βοηθησες πολυ σου ευχομαι πολλα μικρα!
ασχεο σημερα παρατηρησα οτι οταν σβηνω ολα τα φωτα και μενει μονο του ενυδρειου πεταγονται ολα εξω απο τις σπηλιες και γινεται της μουρλης τα πιανει μια απιστευτη ενεργητικοτητα εχει κανεις ιδεα γιατι μπορει να γινεται?μαλλον δεν βλεπουν κανεναν τι να πω!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-02-07, 12:02
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μπράβο σου,πολύ όμορφο το ενυδρείο σου...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-02-07, 15:46
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω γιαννη με βοηθησες πολυ σου ευχομαι πολλα μικρα!
ασχεο σημερα παρατηρησα οτι οταν σβηνω ολα τα φωτα και μενει μονο του ενυδρειου πεταγονται ολα εξω απο τις σπηλιες και γινεται της μουρλης τα πιανει μια απιστευτη ενεργητικοτητα εχει κανεις ιδεα γιατι μπορει να γινεται?μαλλον δεν βλεπουν κανεναν τι να πω!

Δεν βλέπουν κανένα στο δωμάτιο, νιώθουν άνετα και ασφαλή και βγαίνουν να κάνουν το κομμάτι τους...
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-02-07, 17:57
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

εγω θα σου ελεγα την δεξια πετρα επειδη φενεται πολυ ος ξεχωρηστη πετρα να της αλλαξεις καπος θεση

και δευτερον ο βυθος Malawi αν δε κανω λαθος εχει πολυ μεγαλους βραχους με μικρες σχησμες
θα εβαζα πετρες ποιο μικρες για να μη φενονται οι διαφορες με τη μια στην αλλη οπως οι δικες σου που ειναι μεγαλες
και θα της εβαζα μεχρη πανω πανω
ωστε οταν βλεπεις το ενυδρειο να εχεις την εικονα μια φοτογραφιοας και οτι τα βραχια συνεχιζονται και προς τα πανω

επισης θα επαιζα λιγο με το σχηματισμο της αμους ασπουμε πισω αρηστερα να ξεκηναει ενας λοφακος απο αμμο και να ερχεται προς τα δεξια μπροστα

παντος ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ αλλα για μενα αν αλαζες και αυτα τα πραματα θα ηταν πολυ ποιο φυσικο και παρα πολυ ωραιο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-02-07, 19:22
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν βλέπουν κανένα στο δωμάτιο, νιώθουν άνετα και ασφαλή και βγαίνουν να κάνουν το κομμάτι τους...
ναι μαλλον αυτο γινεται!ευτηχως γιατι μονο τοτε μπορω να τα ταισω τροφη που επιπλεει κατα τη διαρκεια της μερας μονο κατεψυγμενη αντε γιαννη μαλλον θα φτιαξω τη δικια σου την αλλη βδομαδα σπιτικη!!!!!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-02-07, 19:58
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

νεες φοτο με περισσοτερες πετρες!δημιουργησα εναν ημικυκλικο κολπισκο στη μεση φαινεται ποιο ομορφο ποιο βαθυ και δινει νομιζω αισθηση περισσοτερης ασφαλειας στα πολυ ανασφαλη ψαρια μου...μονο που συνολικα μου μοιαζει ποιο πολυ με reef...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2120001.JPG
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  130,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2120003.JPG
Εμφανίσεις:  637
Μέγεθος:  134,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2120004.JPG
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  114,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2120008.JPG
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  125,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P212000123.JPG
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  123,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2127853730007.JPG
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  114,3 KB  
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-02-07, 14:56
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Καλυτερο.
Εμενα η πρασιναδα με ξενιζει σε τετοια ενυδρεια, αλλα περι ορεξεως..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-02-07, 15:45
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

εχεις δικιο τολη χαλανε τη βιοτοπικοτητα και την φυσικοτητα αλλα δειχνουν λιγο και τραβανε και κανα νιτρικο...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-02-07, 15:46
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady
...μονο που συνολικα μου μοιαζει ποιο πολυ με reef...
E πάρτο απόφαση λοιπόν ρίξε και λίγο αλάτι και είσαι έτοιμος .
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-02-07, 15:51
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
E πάρτο απόφαση λοιπόν ρίξε και λίγο αλάτι και είσαι έτοιμος .
αμα ηταν τοσο ευκολο ολο το σπιτι reef θα το γεμιζα
να πω την αληθεια λογο των γωνιων και των τρυπων που εχει η πετρα αυτη δεν μου μοιαζει για ποταμο-λιμνησια...εχει κανεις φοτο απο βυθο malawi?μαλλον στρογκυλεμενες πετρες πιστευω θα χει...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-02-07, 15:53
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
νεες φοτο με περισσοτερες πετρες!δημιουργησα εναν ημικυκλικο κολπισκο στη μεση φαινεται ποιο ομορφο ποιο βαθυ και δινει νομιζω αισθηση περισσοτερης ασφαλειας στα πολυ ανασφαλη ψαρια μου...μονο που συνολικα μου μοιαζει ποιο πολυ με reef...
Μπραβο ειναι πανεμορφο, μου αρεσε πολυ....Καλη συνεχεια..
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο Malawi Maverick Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 06-02-07 19:16
malawi με victoria ΣΤΑΥΡΟΣ Malawi 1 14-07-06 13:27
Frontasa με Malawi Fanis Malawi 10 20-05-04 18:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09171 seconds with 14 queries