Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 20-05-11, 01:33
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν φτιάξεις το φιλτράρισμα σου όπως είναι στην εικόνα που ανέβασε ο in the pond μην παραξενευτείς αν καεί η αντλία στα πρώτα 10 λεπτά.
Πουριτανε, επειδη εγω δεν εχω ιδεα απο τεχνικα λιμνων αλλα μου αρεσουν και παρακολουθω για να μαθαινω...
Μπορεις σε παρακαλω να τεκμηριωσεις την αποψη σου; δεν αρκει να εξαπολυεις μια κατηγορια εναντιον του In the pond , θα πρεπει και να τεκμηριωνεις με στοιχεια την θεση σου.

Παντως θυμομουν μια δικη σου φραση ΕΔΩ και στην υπενθυμιζω γιατι εχω την εντυπωση οτι αντιφασκεις:
Παράθεση:
Για να καεί μια αντλία θεωρώ ότι πρέπει να την έχεις τελείως γραμμένη και να μη την κοιτάς ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 20-05-11, 02:23
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

pouritane θα ακολουθησω το σχεδιο του Βασιλη.. απλα δεν θα ειναι τοσο ψηλο το φιλτρο..θα το κανω πιο βαθυ για τον λογο που ειπες. δηλαδη το υψος της αντλιας θα ειναι κατω απο την μεση της επιφανειας της λιμνης. ετσι δεν νομιζω να νιωσει.... βαση λογικης παντος... θα δοκιμαστει για αρχη με μια αντλια της πλακας ( κινεζικη 15 ευρο) αν και ειμαι συγουρος πως θα πετυχει, απλα σκευτομαι πατεντα να συνδιασω και σκιμερ επιφανειας (ισως καποιο κουτι το οποιο θα καταληγει σε μια βανα ( φ50 ) και θα βοηθαει και αυτο με τον τροπο του για της ακαθαρσιες επιφανειας αλλα και στον φοβο της αντλιας..... θα το μελετησω με την ησυχεια μου! αυτην την φορα δεν θα βιαστω! εγω ακουω καθε γνωμη.. ολα σεβαστα!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 20-05-11, 07:13
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
1]εξαπολυεις μια κατηγορια εναντιον του In the pond ,
2]θα πρεπει και να τεκμηριωνεις με στοιχεια την θεση σου.
:
Μετά από μερικά λεπτά λειτουργίας τις αντλίας.
Ο χώρος που βρίσκετε η αντλία θα αδειάζει συνεχεία από το νερό.
Αλλά.
Λόγω του σχήματος του σωλήνα που υποτίθεται κάνει σκιμαρισμα από των πάτο τις λίμνης.
Α] Η δεν θα μπορέσει να φέρει σχεδόν καθόλου νερό πίσω στο χώρο που είναι το βιολογικό υλικό και η αντλία

Β] Η επιστροφή θα είναι μικρή [δυσανάλογη] σε σχέση με αυτά που τραβάει η αντλία.
Και στις 2 περιπτώσεις η αντλία θα μένει χωρίς νερό και θα καεί .
Στην μια περίπτωση θα δουλεύει αρκετή ώρα χωρίς νερό έως οτου γεμίσει αργά ο χώρος του βιολογικού υλικού. η αλλιώς θα δουλεύει σχεδόν χωρίς νερό.

Λόγω του σχήματος τις σωλήνας η πίεση του νερού αναιρείτε σε μεγάλο ποσοστό. Μια και το νερό αναγκάζετε να κάνει μια διαδρομή προς τα επάνω. Σε συνδυασμό με το κενο αερα που θα υπαρξει.
Το νερό σε ανοιχτό[απουσια Συνεχιζόμενης ροης νερου] σύστημα φιλτραρίσματος δεν μπορεί να ανεβεί πάνω.

Το συγκεκριμένο σχήμα είναι μια λάθος εκτίμηση λειτουργίας ενός κλειστού συστήματος φίλτρου πιέσεως. Οπού εκεί λειτουργεί για των λόγω ότι απουσιάζει ο ατμοσφαιρικός αέρας. Οπότε γίνετε αναρρόφηση του νερού.[τρομπάρισμα].

Απλά είδα ένα λάθος σχήμα και το σχολίασα.
Ε όχι και κατηγορία προς των in the pond.
Όλοι κάνουμε λάθη. Σήμερα εγώ αύριο εσύ κτλ.

Αν δεν είναι κατανοητά αυτά που γραφώ. Να προσπαθήσω κάποια στιγμή να ανεβάσω εικόνες με σε σύστημα πιέσεωςυπερχειλισεις αναρροφήσεις πάτου λίμνης σε σχέση με τις αδυναμίες αυτού του σχήματος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 20-05-11, 07:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν φτιάξεις το φιλτράρισμα σου όπως είναι στην εικόνα που ανέβασε ο in the pond μην παραξενευτείς αν καεί η αντλία στα πρώτα 10 λεπτά.
To ότι θα σε έβρισκα αντίθετο Βασίλη, αυτό ήταν σίγουρο. Το ανέμενα για να είμαι ειλικρινής. Όπως και να' χει, τυγχάνει να έχω στα χέρια μου πάνω από 10 βιβλία που ασκολούνται για κοι και τεχνογνωσία κατασκευής τεχνητών συστημάτων. Μελετώ χρόνια αυτά τα θέματα και παρ' όλα αυτά, τυγχάνει να παρακολουθώ 3 από τα πολυπληθέστερα φόρουμ που ασχολούνται με αυτά τα θέματα. Μεταξύ άλλων, εμπλέκονται ακόμα και κατασκευαστές τέτοιων συστημάτων στις συζητήσεις, έτσι που τις ανεβάζουν επίπεδα.

Το σκέφτομαι, πράττω και περιμένω να επιτύχει το πείραμά μου, είναι ξεπερασμένο προ πολλού!!! Το συγκεκριμένο σύστημα φιλτραρίσματος που προσπαθώ να παρουσιάσω εδώ και καιρό αλλά κάποιοι δεν το επιτρέπουν, είναι ένα αρκετά διαδεδομένο σε ολόκληρο τον κόσμο και ανοίκει και αυτό στα είδη φίλτρανσης ανοικτού τύπου.

Απλά βάζω ένα λίνκ από τα πλέον καλύτερα φόρουμ, αν όχι το καλύτερο στον κόσμο που ασκολείται με λίμνες πολύ χαμηλού επιπέδου...και πού ξέρετε, έχουν καιρό να φτάσουν το επίπεδο μάς τα παιδιά!!! Κοιτάξετε το ποστ Νο 5. Αν δεν έχετε πειστεί, μπορώ να σας ανεβάσω δεκάδες τέτοια λίνκς, ή αν θέλετε να σας υποδείξω σελίδες από βιβλιογραφία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 20-05-11, 08:08
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Θεωρείς ότι αυτό που παρουσίασες είναι ίδιο με το σχήμα του λίνκ.
Τότε φταίω εγώ που ασχολούμαι.
Το να με βρεις αντίθετο έχει να κάνει με κάτι που θεωρώ λάθος.
Και όχι εναντία προς το άτομο σου.[με επιχειρήματα θα ήταν ουσιαστική η αντιπαράθεση. Και όχι με χαρακτηρισμούς. Ευχαριστώ.]

Κάτσε λίγο δες το σχήμα σου.
Τις γωνιές που έχεις στις σωληνώσεις. Στο λίνκ δεν έχει.
Και τα χτιστά σημεία μέσα στο χώρο του βιολογικού φίλτρου. Στο λίνκ δεν έχει.
Στο σχήμα του λινκ υπάρχουν συγκοινωνούντα δοχεία.
Ενώ στο δικό σου αναγκάζεις το νερό να περνάει ζιγκ ζακ.
Και μετά πες μου αν αυτό το σύστημα χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια…..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 20-05-11, 08:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρείς ότι αυτό που παρουσίασες είναι ίδιο με το σχήμα του λίνκ.
Τότε φταίω εγώ που ασχολούμαι.
Το να με βρεις αντίθετο έχει να κάνει με κάτι που θεωρώ λάθος.
Και όχι εναντία προς το άτομο σου.[με επιχειρήματα θα ήταν ουσιαστική η αντιπαράθεση. Και όχι με χαρακτηρισμούς. Ευχαριστώ.]

Κάτσε λίγο δες το σχήμα σου.
Τις γωνιές που έχεις στις σωληνώσεις. Στο λίνκ δεν έχει.
Και τα χτιστά σημεία μέσα στο χώρο του βιολογικού φίλτρου. Στο λίνκ δεν έχει.
Φίλε πουρινανέ, το σύστημα του φίλου εδώ θα έχει χρυσόψαρα και μια ροή 3000 λίτρα. Αν είχες λίμνη, θα γνώριζες πόση ροή είναι αυτή για να κάνεις υποθέσεις. Αναλόγως συστήματος προβαίνεις και στις ανάλογες προσθαφαιρέσεις. Το σύστημα του λινκ αν έχεις δει, πρόκειται για μια τεράστια αντλία και θα υποδεκτεί κοι. Κοι θα πει πολλαπλάσιες ακαθαρσίες από ένα κύκλωμα των 1500 λίτρων!

Τα κτιστά σημεία μπορεί να τα φτιάξει όπως θέλει ο Σάκης!!! Φαντασία θέλει, και όταν ξεκινήσει το έργο, μπορεί να με ρωτήσει ότι θέλει! Ακόμα και πλαστικά μπορεί να τα φτιάξει ή ακόμα μπορεί να χρησιμοποιήσει και ένα κανονικό sump όπως αυτό των ενυδρείων σε ένα τόσο μικρό κύκλωμα με 5-6 χρυσόψαρα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο σχήμα του λινκ υπάρχουν συγκοινωνούντα δοχεία.
Ενώ στο δικό σου αναγκάζεις το νερό να περνάει ζιγκ ζακ.
Και μετά πες μου αν αυτό το σύστημα χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια…..
Mα τα συστήματα αυτά σωλήνες χρησιμοποιούν Βασίλη, με ενώσεις και γωνίες για να ανέβεις και να πας δεξιά αριστερά! Και στο δικό μου κύκλωμα έκανα το ίδιο και ευτυχώς δεν μπου έχει μπουκώσει για την ώρα με τα τόσα φύλλα των φυτών που έχω στην αυλή και πέφτουν ασταμάτητα στη λίμνη μου!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 20-05-11 στις 08:46
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 20-05-11, 08:27
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Εγώ θα πρότεινα στων kouman. Ένα φίλτρο πιέσεως έτοιμο από αυτά με το βαρελάκι.
Θα το κρύψει πίσω από την σκάλα.θα χτίσει μπροστά το καταρράκτη και δεν θα φαίνεται τίποτα. Και θα μπορεί να το βάζει να τραβάει νερό από οπού θέλει. Είτε από ψηλά είτε από χαμηλά. Συμφωνά με τις ανάγκες του.
Όλα αυτά επειδή το σύστημα του είναι αρκετά μικρό.
Και δεν είδα δέντρα οπότε να θεωρώ ότι θα έχει μεγάλη επιβάρυνση από φύλλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 20-05-11, 10:07
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

επιδη ειμαι ανυσηχο πνευμα θα δικιμασω να κατασκευασω το σχεδιακι του Βασιλη αφηνοντας αναμονες στον πάτο. ας σκαψω ακομη λιγο διπλα για το φιλτρο δεν με πειραζει.. αν αποτυχει το συστημα αυτο, κλεινο με 2 ταπες της σωλινες και παω στην λυση Ν2 που αυτην ηταν η αρχικη μου ιδεα... θα το πειραματιστουμε πανω στην λιμνουλα μου για να μπορουν και οι επομενοι να κανουν κατι συγουρο χωρις αμφιβολιες! παντος μου αρεσει η κουβέντα που κανουμε γιατι σηγουρα ανεβαζουμε το επιπιδο των κατασκευων!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 20-05-11, 10:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
επιδη ειμαι ανυσηχο πνευμα θα δικιμασω να κατασκευασω το σχεδιακι του Βασιλη αφηνοντας αναμονες στον πάτο. ας σκαψω ακομη λιγο διπλα για το φιλτρο δεν με πειραζει.. αν αποτυχει το συστημα αυτο, κλεινο με 2 ταπες της σωλινες και παω στην λυση Ν2 που αυτην ηταν η αρχικη μου ιδεα... θα το πειραματιστουμε πανω στην λιμνουλα μου για να μπορουν και οι επομενοι να κανουν κατι συγουρο χωρις αμφιβολιες! παντος μου αρεσει η κουβέντα που κανουμε γιατι σηγουρα ανεβαζουμε το επιπιδο των κατασκευων!
Θα επιτύχει βρε Σάκη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 20-05-11, 10:54
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ετσι πιστευω και γω! αυριο παω Αγιο ορος να δω εναν ξάδελφο, τα λεμε απο βδομαδα οταν γυρησω και πιαστω ξανα με της εργασιες!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 20-05-11, 11:33
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Η αντλια δεν θα ξεμενει απο νερο καθως ειναι χαμηλοτερα απο την επιφανεια του νερου αρα δεν θα καει η αντλια εκτος και αν εχει τραβηξει αερα

Για την δεξαμενη του φιλτρου δεν ξερω ουτε εχω καταλαβει το πως λειτουργει αυτο το φιλτρο και σε τι εξυπηρετει να ειναι γεματη με νερο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 20-05-11, 11:41
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Νομιζω καταλαβα

Θα κλεινει αεροστεγως η δεξαμενη ή λογω συγκινωνουντων δοχειων θα γεμιζει ο χωρος του φιλτρου απο το νερο που αδειαζει η αντλια ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 20-05-11, 12:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω καταλαβα

Θα κλεινει αεροστεγως η δεξαμενη ή λογω συγκινωνουντων δοχειων θα γεμιζει ο χωρος του φιλτρου απο το νερο που αδειαζει η αντλια ;
Απλά θα έχεις την πίεση να δουλεύει για σένα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 20-05-11, 12:24
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω καταλαβα

Θα κλεινει αεροστεγως η δεξαμενη ή λογω συγκινωνουντων δοχειων θα γεμιζει ο χωρος του φιλτρου απο το νερο που αδειαζει η αντλια ;

λογω συγκινωνουντων δοχειων! και ο λογος ειναι πως κατω στην επιφανεια οι ουσιες που μαζευονται ειναι χειροτερες απο αυτες της επιφανειας...σαπια φυλλα-ακαθαρσιες... αν μπορουμε να πετυχουμε και τα 2 ειδη (μηχανικου φιλτραρισματος ) μποτομ ντρειν + σκιμερ ειναι οτι καλυτερο με τον συνδιασμο βεβαια και του βιολογικου φιλτρου!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 23-05-11, 21:37
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Βασικα ρε παιδια ολα ωραια ολα καλα με τα παραπανω που και εγω σιγουρα πιστευω οτι θα δουλεψει οπωσ λεει ο βασιλης.....Το θεμα το δικο μου που με προβλιματιζει ειναι το εξης....Σε περιπτωση που η λιμνη μασ δεν γινετε με τοιχουσ απο μπετο κτλ.. αλλα την κανουμε με λαινερ...στην περιπτωση αυτη πωσ θα στεγανοποιησουμε το bottom drain δηλαδη την σωληνα μας με το λαινερ μασ και με ποιον τροπο ετσι ωστε να εχουμε καλη στεγανοποιηση και να μην χανουμε νερο σε ενα τετοιο πολυ δυσκολο σημειο????
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 24-05-11, 07:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
...Σε περιπτωση που η λιμνη μασ δεν γινετε με τοιχουσ απο μπετο κτλ.. αλλα την κανουμε με λαινερ...στην περιπτωση αυτη πωσ θα στεγανοποιησουμε το bottom drain δηλαδη την σωληνα μας με το λαινερ μασ και με ποιον τροπο ετσι ωστε να εχουμε καλη στεγανοποιηση και να μην χανουμε νερο σε ενα τετοιο πολυ δυσκολο σημειο????
Εύκολα! Όλα τα καινούρια είδη μπότομ ντρέιν που υπάρχουν στην αγορά, διαθέτουν και ένα μεγάλο δακτυλίδι από πάνω τους με βίδες. Τοποθετείται το μπότομ ντρέιν κάτω από το λάινερ, αφού πρώτα καλύψουμε με κόλλα το σημείο που θα εφάπτεται με το λάινερ, τοποθετούμε πάνω από το λάινερ το δακτυλίδι και πάλι αφού καλύψουμε την επιφάνεια του με κόλλα και απλά για να στεγανωποιηθεί εντελώς η δουλειά, τοποθετούμε περιμετρικά τις βίδες για περισσότερη ασφάλεια και σταθερότητα. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να γίνουν όπως περιγράφονται πιο πάνω.

Υ.Γ. Καλύτερα φίλε άνοιξε ένα δικό σου θέμα για να μην μπερδευόμαστε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 06-06-11, 10:35
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

λοιπον φτιαχνω της σωλινωσεις και εχω μια ιδεα... το μποτον ντρειν θα γινει απο φ100 μια γωνια 90μοιρων και επανω της ενα καπελο. σαν αυτα που βάζουν της αποχετευσεις στης πολυκατικιες ψηλα στην οροφη για να μην μπενει νερο απο επανω. αυτο ειναι ευκολο... τωρα το μποτον ντρειν δουλευει με αεραντλια για να κανει κυκλωφορια το νερο μεσα στη λιμνη ναι? σκευτηκα να την ριχνει αερα, αλλα νερο κανονικα με πιεση ωστε να γινεται η κυκλωφορια. τωρα κατι αλλο... αν κανω ενα diy σκιμερ πισω στο κεντρο της λιμνης και εκει εχω μια ανλια η οποια η εξοδος της θα καταληση στο επανω μερος του μποτον ντρειν θα πετυχει? με μια αντλια δηλαδη που θα ρουφαει απο το σκιμερ θα κυκλωφορει και το νερο μεσα στην λιμνη.... φυσηκα θα υπαρχει και η κεντρικη αντια που θα κανει ολη την δουλεια... ελπιζω να εγινα κατανοητος.... τι λετε?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 06-06-11, 12:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον φτιαχνω της σωλινωσεις και εχω μια ιδεα... το μποτον ντρειν θα γινει απο φ100 μια γωνια 90μοιρων και επανω της ενα καπελο. σαν αυτα που βάζουν της αποχετευσεις στης πολυκατικιες ψηλα στην οροφη για να μην μπενει νερο απο επανω. αυτο ειναι ευκολο... τωρα το μποτον ντρειν δουλευει με αεραντλια για να κανει κυκλωφορια το νερο μεσα στη λιμνη ναι? σκευτηκα να την ριχνει αερα, αλλα νερο κανονικα με πιεση ωστε να γινεται η κυκλωφορια. τωρα κατι αλλο... αν κανω ενα diy σκιμερ πισω στο κεντρο της λιμνης και εκει εχω μια ανλια η οποια η εξοδος της θα καταληση στο επανω μερος του μποτον ντρειν θα πετυχει? με μια αντλια δηλαδη που θα ρουφαει απο το σκιμερ θα κυκλωφορει και το νερο μεσα στην λιμνη.... φυσηκα θα υπαρχει και η κεντρικη αντια που θα κανει ολη την δουλεια... ελπιζω να εγινα κατανοητος.... τι λετε?
Για να δουλεύει σωστά ένα σκίμμερ πρωτεΐνης, πρέπει να αντλέις με κάποιο τρόπο νερό από την επιφάνεια του νερού. Ο λόγος είναι ότι τα λάδια, οι πρωεΐνες, αμίνοξέα βρίσκονται σε εκείνο ακριβώς το σημείο σε μεγάλες συγκεντρώσεις. Το να αντλείς νερό από το μέσο της στήλης του νερού είναι σαν να κάνεις μια τρύπα στο νερό, αμελητέα ποσότητα. Βασικά, για να δουλέψεις ένα τέτοιο φίλτρο, θέλεις "surface skimmer". Ψάξε το!

Τώρα για το ντρέιν που σκέφτεσαι....περιπλέκεις τα πράγματα Σάκη, και βλέπω να βουλώνει. Γιατί να βάλεις "καπέλο" πάνω από τον σωλήνα κάτι που έχεις σχεδιαστεί να κάνει κάτι άλλο? Για σκέψου 5 φυλλαράκια 8 εκατοστά το καθένα....μήπως έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να σου "φράξουν" στις τρύπες του "καπέλου αυτού"? Το μπότον ντρέιν μπορεί να διαθέτει καπέλο από πάνω, αλλά η πρόβαση του νερού είναι ανοικτή από παντού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 06-06-11, 12:06
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ισως να μην καταλαβε ο φιλος μας οτι το bottom drain τραβα νερο απο την λιμνη η μπορει και να καταλαβα εγω λαθος απο την περιγραφη αυτων που σχεδιαζει να κανει
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 06-06-11, 12:16
akis&nikol Ο χρήστης akis&nikol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

α ρε τυρναβος παουερ!!!!σακη δεν την παλευεις και εσυ παιδι μου....αλλα μαλλον καλο ειναι αυτο τελικα....χαχα
ειμαι ο φιλος του στελακιου απο χανια ειχαμε μιλισει καποια στιγμι οταν ειχα παει σπιτι του.
εχω κ εγω στα σκαρια μια λιμνουλα μπες να δεισ στο θεμα που εχω ανοιξει
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 06-06-11, 14:06
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σας!!!! μερικες φωτο απο αυτο που θελω να κανω. το σκιμερ επιφανειας που θελω να κανω ειναι απλα για να μαζευονται εκει ολα τα σκουπιδια της επιφανειας, μονο για αυτο ( φανταστητε ενα καλαθακι με ενα διχτακι ) μεσα στο καλαθο του σκιμερ θα υπαρχει αντλια η οποια θα κατευθηνει το νερο της στο καπελο του μποτον ντρειν για να κανει την κυκλωφορια του νερου μεσα οστε να δουλευει σωστα το μποτον ντρειν. επισεις στο καλαθι του σκιμερ θα βαλω μια σωλινα φ40 η οποια θα κανει υπερχιληση μεσα στο φιλτρο και θα καταληγει σε βανα για να ριθμιζω ποσο νερο θελω απο εκει,,, στο καπελο του μποτον ντρειν θα ανοιξω περισσοτερο της τρυπες για να μην βουλωνουν.... μερικες φωτο για να σας δωσο να καταλαβετε καλητερα... δεν εχω κολησει ακομη της σωληνες...







-------------------------
δηλαδη προσπαθω να κανω ενα συστημα φιλτρανσης το οποιο θα καθαριζει την επιφανεια με το σκιμερ και τον πατο με το μποτον ντρειν.... αντι για αεραντλια στο μποτον ντρειν θα γινετε η κυκλωφορια με ροη νερου απο κυκλωφοριτη μεσα στο καλαθι του σκιμερ... ελιπιζω να καταλαβατε
-------------------------
το καπελο να προσθεσω πως οταν χρειαζετε θα τραβιεται και θα βγενει... παντος προβλημα απο φυλα δεν εχω... αν βλεπω πως βουλωνει, το τραβαω μια εξω και με το σπουντικ το ανηγω περισσοτερο
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kouman : 06-06-11 στις 14:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 06-06-11, 15:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Σάκη, το σύστημα που φτιάχνεις εδώ θα δουλεύει μέσω της βαρύτητας, οπότε απαιτείται χοντρός σωλήνας μεγάλου διαμετρήματος. Ο σωλήνας απορρόφησης θα στέλνει μεν νερό στο χώρο φίλτρανσης, αλλά πιστεύω ότι με τον τρόπο που το φτιάχνεις εδώ θα έχεις πρόβλημα καθώς η αντλία θα απορροφά γρηγορότερα. Μην ξεχνάς άλλωστε ότι το νερό θα περνάει και από φίλτρο κ.λ.π.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 06-06-11, 17:00
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

η σωλινα φ63 θα καταληγει στο κατω μερος του φιλτρου και ειμαι 200% σιγουρος πως θα δουλεψει σωστα..ειναι σαν να εχω ανοιξει μια τρυπα στο κατω μερος της δεξαμενης... εξαλου εχω και την βάνα απο το σκιμερ επιφανειας που αν αποτυχει η ιδεα μου θα ανοιξω αυτην λιγο πιο πολυ... δεν θα εχω και καμια αντλια 5000λ/ωρα... το πολυ να βαλω μια 3αρα.... πιστευω πως θα πετυχει... ευχαριστω παντος και παλι για τον χρονο σας...
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 08-06-11, 21:11
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

και τα καλουποματα! φρεσκες νυχτερινες φωτος! το μονο που εμεινε ενα 2-3 κοντρες αντιθετα... τα καλουποσα ετσι ωστε τα μπετα να πεσουν ολα μαζι... και τα πλαινα και ο πατος....






__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 08-06-11, 23:20
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Απλά να σου πω ότι από ότι είδα έχεις βάλει τις σωλήνες που θα κυκλοφορούν το νερό και το “diy bottom” μέσα στο καλούπωμα χωρίς να αφήνεις χώρο ώστε να πέσει τσιμέντο δημιουργώντας ένα ενιαίο σώμα.{εικόνα Α} Το οποίο θα δώσει στιβαρότητα στην κατασκευή σου.Αφήνεις περιθώρια να δημιουργηθούν διαρροές {εικόνα Β} και στην συνεχεία από της απώλειες καθησδηση { εικόνα C.}
Προτείνω να ξεστήσεις της σωληνώσεις σου και το “diy bottom” και να αφήσεις από πίσω τους ένα περιθώριο 10cm ώστε να πέσει ένα ενιαίο τσιμέντο.{ Εικόνα D}
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WARNINGA.jpg
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  30,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WARNINGB.JPG
Εμφανίσεις:  456
Μέγεθος:  21,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WARNINGC.JPG
Εμφανίσεις:  457
Μέγεθος:  24,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WARNINGD.jpg
Εμφανίσεις:  498
Μέγεθος:  24,2 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 09-06-11, 06:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω να ξεστήσεις της σωληνώσεις σου και το “diy bottom” και να αφήσεις από πίσω τους ένα περιθώριο 10cm ώστε να πέσει ένα ενιαίο τσιμέντο.{ Εικόνα D}

Aν όχι 10 σίγουρα περισσότερο από 6εκ. Ένας τρόπος να το επιτύχεις και να σταθεροποιήσεις το πλέγμα στη σωστή θέση, είναι με το να τοποθετήσεις από κάτω πέτρες ή μικρά τουβλάκια, ανάλογου ύψους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 09-06-11, 11:16
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

καλημερα! ευχαριστω για της παρατηρησεις σας! εχω βαλει απο κατω πετρες οι οποιες σηκονουν την σωληνα προς τα επανω και αφηνουν ενα κενο 3-4 ποντους μονο... για να μην το ρισκαρω θα προσπαθησω να αφησω κιαλο κενο απο κατω για να ειμαι συγουρος!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 18-06-11, 13:29
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

τελιωσαν τα καλουποματα και οι κοντρες μεσα, εσκαψα πιο πολυ κατω απο το μποτον ντρειν για να πεσει εκει περισσοτερο μπετο, αυριο ή απο δευτερα πρωτα ο θεος θα πεσουν τα μπετα!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 20-06-11, 23:18
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

παιδες 1-2 ερωτησεις! ποσο αναλογια περιπου ριχνουμε τσιμεντο - αμμοχαλικο μεσα στιν μπετονιερα? οταν με το καλο πεσουν τα μπετα ποτε ξεκαλουπονω? ειπαρχει κανενας μπετατζης? αυριο πρωι πρωι θα την ξεκινησω μιας και καθομαι απο δουλεια....
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 20-06-11, 23:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδες 1-2 ερωτησεις! ποσο αναλογια περιπου ριχνουμε τσιμεντο - αμμοχαλικο μεσα στιν μπετονιερα? οταν με το καλο πεσουν τα μπετα ποτε ξεκαλουπονω? ειπαρχει κανενας μπετατζης? αυριο πρωι πρωι θα την ξεκινησω μιας και καθομαι απο δουλεια....
Αν πρόκειται να φτιάξεις μείγμα σκυροδέματος για το έργο σου, τότε θα χρειαστείς:
1 σάκο τσιμέντο 25 κιλών
40 λίτρα άμμο
50 λίτρα χαλίκι
και 15 λίτρα νερό.
Με την πρόσμειξη των πιο πάνω, θα έχεις ετοιμάσει κάπου στα 70 λίτρα σκυροδέματος.

Για να βοηθηθείς, υπάρχουν κουβάδες στην αγορά των 10 λίτρων που είναι ότι πρέπει για μέτρημα προς ετοιμασία σκυροδέματος ή τσιμεντοκονίας.

Έχεις ξέχωρα άμμο και χοντρό χαλίκι? Το ρωτάω, καθότι οι αναλογίες τους δεν είναι εντελώς ίσες.

Καλό ανακάτεμα και καλές δουλειές.

Σάκη, θα σου έλεγα να αφαιρούσες το καπέλο που έχεις τοποθετήσει άνω από το ντρέιν. Όταν έχεις φυσική ροή στη μια πλευρά και τεχνητή άντληση από την άλλη, τότε ο σωλήνας πρέπει να έχει μεγαλύτερο διαμέτρημα από το λάστιχο άντλησης της αντλίας. Το ίδιο ισχύει και στις περιπτώσεις όπου αντλούμε πριν από το φίλτρο μας. Ο σωλήνας εξόδου που πάλι πρέπει να έχει μεγαλύτερο διαμέτρημα από την εισαγωγή. Πρόσεξε αυτά που σου λέω, γιατί είναι σημαντικά! Οι τρύπες που έχεις αφήσει είναι πολύ μικρές, σε συνδυασμό πάντα με το λεπτό σωλήνα που τελικά εφάρμωσες. Θα σου πρότεινα να μην περιορίσεις περισσότερο τη ροή του ντρέιν. ¶σε το ελεύθερο.

Η ροή που έχεις βάλει προς τα πάνω, θα σου φέρει μόνο ελάχιστα από αυτά που θα σου έδεινε η χρήση αέρα. Εϊναι στη φύση του αέρα να ανεβαίνει πολύ γρήγορα στην επιφάνεια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΙΝΙ ΛΙΜΝΟΥΛΑ Obelix(Reifen) Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 39 23-05-15 11:37
παρουσιαση της λιμνουλα μου ilias510 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 28 14-07-11 09:06
μικρη λιμνουλα βοηθεια!! debbie Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 8 26-05-10 06:27
Μινι λιμνουλα ANEMOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 15-06-09 13:43
ετοιμαζω κι εγω την λιμνουλα μου... thanasis76 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 10 29-04-08 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10775 seconds with 16 queries