Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-20, 19:35
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή Δημήτρης Τ reef 300lt

Καλησπέρα στην παρέα .μετά από 2 χρόνια αναβολής έφτιαξα κ εγώ το reef μου.αφου έσπασε το 120 λτ στα καλά καθούμενα ,που είχα μέσα τα 20 κιλά βράχο για να το στρώσω, πήρα ένα 300 λτ κ άρχισα από την αρχή.λοιπον ενυδρειο 1 χ60χ55 ύψος με 10αρι ροντε .από εξοπλισμό έχουμε, σκιμμερ deltec 600 , κυκλοφορία με δύο κυκλοφορητες: tunze 6065 Μ 9075 controller κ jebao οw 25.αυτοματη αναπλήρωση water waves.θερμανση ένα 200αρι . ελεγκτή ένα elliwel που θα τοποθετηθεί όταν φτιάξω diy τα ανεμηστηρακια μου για την ψύξη.για σαμπ το σκέφτομαι ακόμα μιας κ βλέπω σιγά σιγά ότι είναι αναγκαιο, πάντως η αναμονή (τρύπα στο ενυδρείο ) υπάρχει.Eπισης θα ήθελα να φτιάξω κ δύο ριακτορακια για το άνθρακα αντιφωσφωρο το ένα ,κ μάλλον για βιομπελετ το άλλο ,γιατί στο mediabox δεν νομίζω ότι κάνουν κ πολύ δουλειά.Θα δείξει όμως θέλω να το μελετήσω περισσότερο.Αφου λοιπόν στρώθηκε το ενυδρείο έβαλα τα πρώτα μου ζωντανά. Ένα blue tang δύο κλοουνακια ένα χαβανεζο κ δύο γαρίδες.το φωτιστικό έρχεται από μέρα σ μέρα .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20200215_182437_copy_1500x2000.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  33,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20200313_203140_copy_2000x1500.jpg
Εμφανίσεις:  349
Μέγεθος:  37,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-20, 21:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

καλοτάξιδο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-20, 21:49
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
καλοτάξιδο!
ευχαριστώ φίλε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-20, 23:13
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Δεν θα βάλεις καθόλου υπόστρωμα αραγωνητη? Φαίνεται λίγο άδειο προσωπικά και μη φυσικό. Αν θα βάλεις αργότερα κοραλια και δεν αντανακλάται το φως σωστά λόγω μη ύπαρξης αραγωνητη δεν θα αναπτύσσονται με ωραία σχήματα. Τι φωτισμό επέλεξες? Καλή αρχή ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-20, 06:45
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Ναι για αρχή δεν θα βάλω αραγωνιτη,μιας κ μπορώ να το κάνω κ αργότερα.Γιατο άδειο πουλες νομίζω λογικό είναι μιας κ τώρα άρχισα.Δεν έχω εμπειρία στα θαλασσινά κ πιστεύω ότι βασικός λόγος που τουμπαρουν ενυδρεία είναι ο αραγονιτης κ ότι ..μαζεύει.Για φωτιστικό μια led μπάρα έχω παραγγείλει full spectrum . Ευχαριστώ για την ευχή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-20, 13:39
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

μπραβο φιλε μου καλα ξεκινας. να σου ζησουν και τα ψαρακια,ενα χαβανεζο θελω να βαλω και εγω.
ο εξοπλισμος σου ειναι ενταξει .
το φωτιστηκο σου δεν το ξερω. βασικα απο λεντ δεν ξερω,εγω ειμαι με τ5
καλα κανεις και δε βαζεις αραγονιτη.αν ξεκηναγα τωρα ουτε εγω θα εβαζα.
οσο για το σαμπ σε αυτα τα λιτρα νομιζω ειναι απαρετητο.
βαλτο στο προγραμμα.ολα απο εξοπλισμο θα πανε εκει και μπορεις να βαλεις και χαετο.ναι θα χρειαστεις ριακτορες
αντιστροφη οσμοση εχεις;
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-20, 14:50
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alan boy Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο φιλε μου καλα ξεκινας. να σου ζησουν και τα ψαρακια,ενα χαβανεζο θελω να βαλω και εγω.
ο εξοπλισμος σου ειναι ενταξει .
το φωτιστηκο σου δεν το ξερω. βασικα απο λεντ δεν ξερω,εγω ειμαι με τ5
καλα κανεις και δε βαζεις αραγονιτη.αν ξεκηναγα τωρα ουτε εγω θα εβαζα.
οσο για το σαμπ σε αυτα τα λιτρα νομιζω ειναι απαρετητο.
βαλτο στο προγραμμα.ολα απο εξοπλισμο θα πανε εκει και μπορεις να βαλεις και χαετο.ναι θα χρειαστεις ριακτορες
αντιστροφη οσμοση εχεις;
Κοίτα τα καλά του σαμπ τα ξέρω γιατί έχω στο δισκάδικο ,.θα το τραβήξω από τα μαλλιά ώστε να μην βάλω ,αν βέβαια δω ότι δεν .....!!!!αντίστροφη οσμωση έχω κ χαετο έχω .Απλά έχω το δισκάδικο δίπλα στο reef κ έχω πρόβλημα χώρου(για το σαμπ το λέω.)
-------------------------
Το φωτιστικόhttps://www.ebay.com/itm/54w-81w-108....c100935.m2460

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 31-03-20 στις 14:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-20, 14:52
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Το δισκαδικο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20191006_125948_copy_1600x1200.jpg
Εμφανίσεις:  295
Μέγεθος:  41,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-03-20, 14:54
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Smile

Βάλε κ μια καραντίνα κ μια γεννηστρα.....μήπως το παραχεζω φοβάμαι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-03-20, 14:58
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Καλή αρχή και από εδώ Δημήτρη. Να σου ζήσει η Dory!! Για το sump δεν λέω τίποτα ξέρεις τα πλεονεκτήματα και εφόσον σκέφτεσαι ριακτορες αρχίζει να γίνετε must...Καλό ταξίδι φίλε !!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-20, 15:05
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Δημήτρη το δισκάδικο σου φανταστικό. Έχω και εγώ ένα πιο μικρό δισκάδικο (6 δίσκους) .το ριφακι θέλει υπομονή να ξέρεις και όχι βιασύνη. Εγω στη θέση σου για παράδειγμα όπως σου είπα σίγουρα θα έβαζα 1-2 πόντους αραγωνητη και τανγκ θα έβαζα μετά από 4 μήνες. Είναι νωρίς να βάζεις τανγκ χωρίς άλγες στο ενυδρείο που είναι η βασική τους τροφή και τσιμπάνε όλη μέρα. Πρέπει να τους έχεις σε μόνιμη βάση φύλλα νορι -άλγη πιασμένο σε βράχο η με μαγνήτη σε κάποιο άλλο σημείο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-20, 15:27
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

φιλε μου δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα αφου εμπλεξες με το αλατι δε χωραει κατι αλλο .
ετσι και εγω ειχα δισκους και σιγα σιγα δεν ειχα ματια παρα μονο για το θαλασσινο. μονο η φωτο στο προφιλ μου μου εμεινε.
τωρα εσυ ξερεις καλυτερα, αν μπορεις και τα δυο εγω δεν εχω να πω κατι αλλο.
αλλα να ξερεις... ατιμο πραγμα το αλατι

αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη. εσυ ξερεις καλυτερα

οσο για το φωτιστικο μια μπαρα θα βαλεις;ποσο μηκος εχει;το εχεις δει καπου να δουλευει; απο Ελλαδα θα το παρεις;
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-03-20, 18:43
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη το δισκάδικο σου φανταστικό. Έχω και εγώ ένα πιο μικρό δισκάδικο (6 δίσκους) .το ριφακι θέλει υπομονή να ξέρεις και όχι βιασύνη. Εγω στη θέση σου για παράδειγμα όπως σου είπα σίγουρα θα έβαζα 1-2 πόντους αραγωνητη και τανγκ θα έβαζα μετά από 4 μήνες. Είναι νωρίς να βάζεις τανγκ χωρίς άλγες στο ενυδρείο που είναι η βασική τους τροφή και τσιμπάνε όλη μέρα. Πρέπει να τους έχεις σε μόνιμη βάση φύλλα νορι -άλγη πιασμένο σε βράχο η με μαγνήτη σε κάποιο άλλο σημείο.
6 μόνο δισκους γιατιιιιιιι?????για ανέβασε το ενυδρείο σου σ κάνα θέμα να το δω.Παντως αραγονιτης μπορώ να βάλω κ αργότερα ,θα το δούμε σιγά σιγά.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pitsiovic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή και από εδώ Δημήτρη. Να σου ζήσει η Dory!! Για το sump δεν λέω τίποτα ξέρεις τα πλεονεκτήματα και εφόσον σκέφτεσαι ριακτορες αρχίζει να γίνετε must...Καλό ταξίδι φίλε !!!
ευχαριστώ πατρίδα Γιώργο μου αν δω ότι αρχίζει να Μ γίνεται πρόβλημα θα βάλω κ σαμπ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alan boy Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα αφου εμπλεξες με το αλατι δε χωραει κατι αλλο .
ετσι και εγω ειχα δισκους και σιγα σιγα δεν ειχα ματια παρα μονο για το θαλασσινο. μονο η φωτο στο προφιλ μου μου εμεινε.
τωρα εσυ ξερεις καλυτερα, αν μπορεις και τα δυο εγω δεν εχω να πω κατι αλλο.
αλλα να ξερεις... ατιμο πραγμα το αλατι

αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη. εσυ ξερεις καλυτερα

οσο για το φωτιστικο μια μπαρα θα βαλεις;ποσο μηκος εχει;το εχεις δει καπου να δουλευει; απο Ελλαδα θα το παρεις;
ναι δεν το αποκλείω αυτό που λες ....άτιμο το αλάτι οντως Το φωτιστικό το έχει ένας reefas 3 χρόνια τώρα από εδώ,το έχει παρουσιάσει κιόλας με καταπληκτικα αποτελέσματα,βέβαια έχει 2 γιατί έχει κ εναμησι μέτρο ενυδρείο ο άνθρωπος Μ ακροπορες.Το φωτιστικό κυκλοφορεί κ (σχεδόν) αντιγράφηκε από την orthek με τριπλάσια τιμή..Εγώ πήρα τους 81 πόντους.
-------------------------
Σου στέλνω μνμ για κάποιο λόγο δεν.Το πήρα από Γερμανία.το έχω ήδη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 31-03-20 στις 18:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-20, 19:41
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

6 μόνο δισκους γιατιιιιιιι?????για ανέβασε το ενυδρείο σου σ κάνα θέμα να το δω.Παντως αραγονιτης μπορώ να βάλω κ αργότερα ,θα το δούμε σιγά σιγά.
-------------------------

Είχα 10 και προέκυψαν 2 ζευγάρια και τα έδωσα. Είχα και μεγαλύτερο ενυδρείο. Μετά την μετακομηση σε μικρότερο διαμέρισμα , έπεσα στα 350 λίτρα λόγω χώρου, οπότε έμεινα με τους 6. Τώρα προέκυψε και άλλο ζευγάρι , οπότε μετά το πέρασμα του ιού θα κοιτάξω να το δώσω και να βάλω κάνα 3 μικρά δισκάκια.
Στην ουσία με την μετακομηση το παλιό θαλασσινό το έκανα μικρό δισκάδικο, και για ριφακι έχω ένα Ρίο 180. Είναι κουραστικό απο άποψη συντήρησης και κόστους τα 2 ενυδρεία γι'αυτό και έπεσα γενικά στα λίτρα...

Έχεις σκεφτεί τι κοραλια θελεις να βάλεις?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-04-20, 11:32
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 Εμφάνιση μηνυμάτων
6 μόνο δισκους γιατιιιιιιι?????για ανέβασε το ενυδρείο σου σ κάνα θέμα να το δω.Παντως αραγονιτης μπορώ να βάλω κ αργότερα ,θα το δούμε σιγά σιγά.
-------------------------

Είχα 10 και προέκυψαν 2 ζευγάρια και τα έδωσα. Είχα και μεγαλύτερο ενυδρείο. Μετά την μετακομηση σε μικρότερο διαμέρισμα , έπεσα στα 350 λίτρα λόγω χώρου, οπότε έμεινα με τους 6. Τώρα προέκυψε και άλλο ζευγάρι , οπότε μετά το πέρασμα του ιού θα κοιτάξω να το δώσω και να βάλω κάνα 3 μικρά δισκάκια.
Στην ουσία με την μετακομηση το παλιό θαλασσινό το έκανα μικρό δισκάδικο, και για ριφακι έχω ένα Ρίο 180. Είναι κουραστικό απο άποψη συντήρησης και κόστους τα 2 ενυδρεία γι'αυτό και έπεσα γενικά στα λίτρα...

Έχεις σκεφτεί τι κοραλια θελεις να βάλεις?
μια χαρά σ βρίσκω Μ τα ενυδρεία ,θέλουμε κ υλικο ε!!!!κοίτα φίλε μου όσο αναφορά τα κοραλια ,εμενα Μ αρέσουν τα ψάρια ,ρεεφ από μόνο του δεν θα έφτιαχνα ποτέ ,αλλά κ fish only δεν μου αρέσει,οπότε η προσπάθεια θα γίνει με τα ψάρια που ήδη πήρα συν ένα ακόμα κ από Κοραλία σκέφτομαι ζωανθακια κάτω ,γιατί τα έχω δει σ reef σ συνδιασμό με την κοραλινη κ μου αρέσει το αποτέλεσμα και στον βράχο εμφιλιες κ μοντιπορα κόκκινη.Βεβαια ξέρω πολύ καλά ότι όσο προχωράει μπορεί πολλά να αλλάξουν ,πάντως αυτά τα ενυδρεία σαν εικόνα Μ αρέσουν.
-------------------------
Ήρθε κ τοποθετήθηκε το φωτιστικό,αφού ήμουν Μ μια λάμπα αυτό μου φαίνεται μαγιά.Ερωτηση,το blue tang έχει συμπεριφορά σμερνας ,σ ένα βράχο ,η μούρη έξω ,όταν ταισω αλονιζει το ενυδρείο ,τρώει κ ξανά στο βράχο,είναι μικρούλη βέβαια.Ειχε ,έχει κανείς μικρό,αυτή η συμπεριφορά είναι φυσιολογική????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 01-04-20 στις 11:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-04-20, 16:22
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Αξιώθηκα να το δώ και απο εδώ
Να το χαρείς βρε Δημήτρη πραγματικά !!!
Χρόνια πολλά !!!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-04-20, 19:19
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αξιώθηκα να το δώ και απο εδώ
Να το χαρείς βρε Δημήτρη πραγματικά !!!
Χρόνια πολλά !!!
Ευχαριστώ πολύ Αρτεμισία μου,να μαθαίνουμε εξελίξεις κ από το δικό σου ε??
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-04-20, 21:38
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

χαχαχαχαχα δεν είναι δικό μου , εγώ διαλέγω μόνο κάτι ακροπόρες και τους μανδαρίνους μου αρέσει , αλλά θα μείνω στα γλυκά μου νερά
Να είσαι καλά Δημήτρη !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-05-20, 13:18
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

ευχομαι οτι το καλυτερο και πραγματικα να απολαυσεις το ονειρεμενο ταξιδι του θαλασσινου...
μην θεωρεις οτι το να μην εχεις αραγωνιτη θα σου κανει την ζωη πιο ευκολη, και οι 2 περιπτωσεις, ειτε εχεις ειτε δεν εχεις, απαιτουν εμπειρια που δεν μπορει να στην δωσει κανενας παρα μονο το περασμα του χρονου...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-05-20, 22:26
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Τελικά έβαλα ένα δαχτυλακι .https://youtu.be/Hp9gJ9STU0k.... ευχαριστώ πολύ φίλε. μου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-05-20, 11:27
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

πολυ ωραια ολα, αλλα κατ'εμε στοκαρεις πολυ γρηγορα, δωσε ακομα λιγο χρονο στην υπομονη σου αλλα και στην τσεπη σου..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-05-20, 12:24
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Σ αυτό έχεις δίκαιο ,για την υπομονή ,γιατί για την τσέπη ας είναι καλά οι φίλοι.το reef φτιάχνεται απίστευτα οικονομικά ,θα τα γράψω κάποια στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-05-20, 20:53
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια !!!!!

Ένα από τα βασικά προτερήματα του θαλασσινού ακουαρίστα, είναι η επιμονή, η υπομονή και η παρατηρητικότητα.
Μικρές αλλαγές της βιοσύνθεσης, μετρήσεις και παρατήρηση των ρυθμών του ενυδρείου.

Βασικά επίσης στοιχεία διάβασμα..... ερωτήσεις...... διάβασμα.

Καλή συνέχεια !!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-05-20, 21:40
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Ευχαριστώ φίλε μου.Η αλήθεια είναι ότι στερούμαι Γρηγόρης αντιληψης.Θα δούμε πόσο θα παίξει ρόλο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-06-20, 01:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ ακόμα στο μυαλό μου το έχω αλλά όπως βλέπω αυτό το όνειρο (που έχει τις ρίζες του στην 10ετία του '80) ΔΕΝ θα το κάνω τελικά πραγματικότητα... παρά το ότι μπήκα στην διαδικασία και άνοιξα θέμα στο forum (πριν κάνα-δυο χρόνια) για να πάρω ιδέες. Ξεκίνησα μάλιστα να συγκεντρώνω και τα απαραίτητα υλικά αλλά... είναι φαίνεται της μοίρας μου να μείνω για πάντα πιστός στους δίσκους.
Θα σου ευχηθώ καλορίζικο αλλά βλέπω ότι έχεις ήδη υποπέσει σε παραπτώματα.
Το έχω ξαναγράψει... στα θαλασσινά έχω δει μεγαλύτερα "εγκλήματα" από ότι σε δισκοενυδρεία... κι εσύ ανήκες και στα 2 πλέον.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψαροσύνθεση για 300lt GiannisK14 Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 16 27-05-17 12:31
cube 300lt golf4470 Reef 398 21-12-16 17:50
Σύνθεση σε malawi 300lt 1.20m cgmaknitsos Malawi 6 11-10-16 13:27
Malawi 300lt με Saulosi! andy1976 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 28 31-12-15 08:08
300lt reloaded chriskousis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 22-03-07 13:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08428 seconds with 16 queries