Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-11, 11:21
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Απορίες πολλές...

Καλημέρα και από μενα,
Με λένε Δημήτρη και κατοικώ στην Αθήνα.
Ο λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ σας είναι γιατί θέλω να δημιουργήσω μια λίμνη και είδα οτι ασχολείσται πολλοί και πολύ με το συγκεκριμένο θέμα.

Η ιστορία μου λοιπόν,
Έχω ένα εξοχικό γεμάτο δέντρα, οτι φύτρωνε το αφήναμε και το χαιρόμαστε

Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι ώστε να διαμορφώσω ένα ωραίο κήπο για την μητέρα μου, ο καημός της είναι ένας βραχόκηπος με λίμνη.

έτσι λοιπόν άρχισα να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου ώστε να φτιάξω μια.
Επειδη τα οικονομικά μας όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι είναι χάλια και έχουν πτωτική τάση, το κόστος είναι πολύ σημαντικό.
¶ρα θα γίνει με προσωπική εργασία, δόξα το Θεό αντέχουν τα χέρια μου ακόμα και τα χρησιμοποιώ καλά, με μικρά διαλλείματα γιατι πάντα όταν κάνω χειρονακτικές εργασίες κοπανάω κάτι

Με συγχωρείτε αν σας κούρασα με τον πρόλογο.
Στο θέμα μας τώρα, η λίμνη θέλουμε να έχει φυτά, σίγουρα όμως κάποια στιγμη΄θα βάλω ψάρια, ήδη στρώνω εκεί ενα ενυδρείο ώστε να ασχοληθεί η μητέρα μου και να μάθει καλύτερα την βιολογια.

Έχω βομβαρδιστεί απο πληροφορίες, αλλά ακόμα έχω απορίες για την λειτουργεία μιας λίμνης.

Είναι καλύτερο να αρχίσω την κατασκευή μιας ή να πάρω μια έτοιμη λεκάνη για αρχή?

Ας αρχίσουμε με αυτό το ερώτημα.


Ευχαριστώ όσους μπήκατε στην διαδικασία να διαβάσετε το κατεβατό μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-11, 11:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλώς όρισες στην παρέα μας και χαίρομαι ιδιαίτερα που οι οικογένεια των λιμνών ολοένα μεγαλώνει...

Έτοιμες λίμνες υπάρχουν μεν στην αγορά, αλλά δυστυχώς τα λίτρα τους περιορίζονται τόσο πολύ, που βασικά θα έλεγα ότι προορίζονται περισσότερο για διακοσμητικές γωνιές υγρού στοιχείου στην αυλή. Η μεγαλύτερη τέτοια λίμνη που βρήκα ποτέ στην αγορά δεν ξεπερνούσε τα 1000 λίτρα.

Πόσα λίτρα θα ήθελες να φτιάξεις τη λίμνη σου? Αν σου έλεγα π.χ. 2Χ2 μέτρα (επιφάνεια) θα ήταν εντάξει? Θα βάλεις μέσα μόνο χρυσόψαρα?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-11, 12:03
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Καλώς τον ανθρωπό μου,
Θα σε κουράσω αρκετά, με προβλημάτισες με την λύση του πολυεστέρα.
Δεν είναι τόσο οι διαστάσεις οσο η ευκολία στην έτοιμη.
Ο λόγος που θέλω να την φτιάξω εγώ, είναι για να γεμίσω τον χώρο μου με όποιο σχήμα εμπνευστώ.
Σίγουρα θα έχει στην άκρη καταράκτη και υπολογίζω περίπου 3 μέτρα μήκος και πλάτος 2 -2.5 μέτρα στο πιο πλατύ μέρος.

Απλά ακόμα δεν έχω κατανοήσει πλήρως το πως πρέπει να λειτουργεί και αν δεν κατανοήσω κάτι δεν αυτοσχεδιάζω...

Ακόμα δεν έχω διαβάσει το άθρο για το bottom drain Και δεν έχω εξοικειωθεί με τις ορολογίες και την σωστή ροή του νερού.

Αλλα αρχικά θα ήθελα να ασχοληθούμε με την κατασκευή.

Είδα οτι σηκώνει πολυ κουβέντα το θέμα υλικά.
-------------------------
κάπως έτσι φαντάζομαι το σχήμα της




με τέτοιο καταράκτη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntomad : 12-10-11 στις 12:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-11, 12:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ακόμ και να ασχολιθείς με τον πιο σύγχρονο εξοπλισμό για λίμνες, δεν παύει να είναι απλός. Είναι βέβαια πολλές ορολογίες ταυτόχρονα, οπότε πρώτα-πρώτα πρέπει να κατανοήσεις τί κάνει το κάθε πράγμα ξεχωριστά. Και η λίμνη κυκλωμα είναι, επομένως ο κάθε εξοπλισμός ακολουθεί τον άλλο για να φτάνει στο αποτέλεσμα που πληρώσαμε και θέλουμε.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με το υλικό κατασκευής. Έχεις ήδη αναφέρει το κόστος, οπότε τη μέθοδο του πολυεστέρα νομίζω ότι πρέπει να την κάνουμε στην άκρη, γιατί εκτός από το κόστος αγοράς των υλικών του, θα χρειαστεί και κτήσιμο της λίμνης πριν την εφαρμογή. Θα σου πρότεινα το Ε.Ρ.D.M. liner, υλικό πολύ δουλεμένο και ιδιαίτερα ανθεκτικό.

Αν θες bottom drain στο σύστημα σου, τότε όλα είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να μπορούν να εφαρμωστούν παράλληλα και σε λάινερ, καθώς διαθέτουν ειδικό δακτυλίδι που σφραγίζει και στεγνοποιεί την κατασκευή.

Φίλτρα, μπορούν ανάλογα να γίνουν και diy. Με διάφορους τρόπους, αναλόγως χώρου που θα αφιερώσεις, υλικών και δικής σου επιδεξιότητας.

Στη δεύτερη φώτο που παρουσίασες είναι ρυάκι και όχι καταρράκτης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-11, 12:22
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

όσο αφορά τον καταράκτη, απλά θέλω να πέφτει το νερό από σκαλοπάτια και όχι να γλύφει και να κατεβαίνει.

Για την κατασκευή συζήτησα με ένα ξάδερφο μπετατζή και μου είπε οτι ένα τέτοιο πρότζεκτ αποκλίεται να φάει πάνω απο 1 κυβικό μπετό. Μου είπε οτι η ανώτατη τιμη υλικών για να φτιάξω 1 κυβικό μπετό είναι 100 ευρώ.
Βέβαια το μπετό μετά πρέπει να μονωθεί. Εκεί κολάω.
Από οτι διάβασα εδω μέσα ενα liner 4x5 Μέτρα κοστίζει 110+ ευρώ.
Σίγουρα με περιορίζει πολύ ένα τέτοιο κομμάτι, από ότι φαντάζομαι με αυτό φτιάχνω λίμνη 2μ * 2.5μ με 1μ βάθος.

Μπορείς να μου εξηγήσεις απλά την ροή του νερού, συμπεριλαμβανομένου και του καταράκτη?
Τραβάει η αντλία από τον πάτο της λίμνης, στένει το νερό στο φιλτρο και το φιλτρο ρίχνει πίσω το νερό από τον καταράκτη, αυτό είναι το σενάριο που είχα στο μυαλό μου.

Αν δεν ακολουθήσουμε αυτό και βάλουμε bottom drain κλπ κλπ πως γίνεται το κύκλωμα? Δηλαδή στο δικό σου τι ροή ακολουθεί?

Το νερά της βροχής τι τα κάνουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-11, 13:18
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

puntomad παρακολουθω το θεμα σου με ενδιαφερον. Και εγω τον καημο της Ιφιγενειας (μανας) φτιαχνω στην Σαλαμινα. Και εχει γινει ο δικος μου τα bottom drain τα skimmer οι υπερχιλησεις τα μπετα και οι πολυεστερες. Να'ναι καλα ο Βασιλης που ξερει τι κανει και τρεχουμε να κατανοησουμε οτι του αρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-11, 13:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Να'ναι καλα ο Βασιλης που ξερει τι κανει και τρεχουμε να κατανοησουμε οτι του αρεσει
(καλά, ψάχνω ένα εικονάκι πιο κόκκινο από ντροπή, αλλά δεν το βρίσκω...) Χαρά μου παιδιά, τί λέτε?

Φίλε puntomad, δέχομαι το δεδομένο που μου αναφέρεις, σχετικά με το κόστος του τσιμέντου και του λάινερ. Μήπως έχεις ρωτήσει όμως πόσο θα σου κοστίσει το υλικό του πολυεστέρα για τόσα μέτρα? Ρώτησε και τα ξαναλέμε!

Ροή λοιπόν. Η μοντέρνα αντίληψη στη ροή, έχει αλλάξει και επιτρέπουμε στην βαρύτητα να δουλεύει όσο το δυνατόν περισσότερο για μας, επιτρέποντας τη μέγιστη οικονομία. Μέσω του σωλήνα του bottom drain, μεταφέρεται από μόνο του το ακάθαρτο νερό στο χώρο του φίλτρου μας. Εκεί (στην περίπτωση DIY κατασκευής, διατηρούμε ένα διαμέρισμα με σταθερό βιολογικό υλικό, ώστε να παραμένουν όλα τα στεραιά και ακολούθως στο δεύτερο και μεγαλύτερο διαμέρισμα βιολογικό υλικό (προτείνω το K1) ελεύθερη/κινούμενη βιολογία όπου θα έχει και το περισσότερο φορτίο βιολογικής φίλτρανσης. Στο τρίτο διαμέρισμα τοποθετείται μέσα η αντλία (στην περίπτωση βυθιζόμενης) ή τοποθετείται έξοδος όπου με ένα σωλήνα ενώνεται με την εξωτερική αντλία. Από εκεί, διοχετεύουμε το νερό όπως εμείς επιθυμούμε.

Για τα νερά της βροχής εφαρμώζουμε στη λίμνη μας ελεγχόμενο σημείο υπερχείλισης. Προσωπικά το έχω εφαρμώσει επάνω στο surface skimmer. Αυτό, μπορώ να το φωτογραφίσω και να το ανεβάσω το Σάββατο όπως έχω ήδη πει.

Ελεγχόμενο σημείο υπερχείλισης: Αρχικά, το είχα δημιουργήσει στο χώρο φίλτρανσης, όπου απλά ανέβασα ένα σωλήνα μέχρι το σημείο που επιθυμουσα τη στάθμη του νερού. Όλα τα υπολόγησα, αφού και μεγάλη εισροή νερού να υπήρχε, το νερό θα έπεφτε από τον σωλήνα και θα μαζευόταν στο φρεάτιο ακάθαρτων νερών (sump). Εκεί όταν συγκεντρωνόταν αρκετό νερό, θα ενεροποιούσε την αντλία με το φλότερ και θα άδειαζε εντελώς το sump. Όλα τα σκέφτηκα μα όλα τα ενδεχόμενα!!! Αυτό που δεν σκέφτηκα όμως, ήταν η περίπτωση όπου θα υπήρχαν βροχές και παράλληλα να είχαμε διακοπή ηλεκτρισμού, πράγμα που συνέβηκε. Ζημιές δε μου έκανε, μιας και ο εξοπλισμός εκτός αντλιών είναι αρκετά ψηλά, αλλά είναι κάτι που δεν μπόρεσε να περάσει από το μυαλό μου, όσο και αν το επεξεργάστηκα. Οπότε ΠΟΤΕ ελεγχόμενη υπερχείλιση μέσα στο χώρο φίλτρανσης!!!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάρια & πολλές ερωτήσεις maffalda Αρχάριοι γλυκού νερού 1 21-03-11 13:24
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix ¶λλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Αγορά αντίστροφης όσμωσης ...πολλές απορίες alexinio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-08-08 09:52
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04848 seconds with 14 queries