Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-08, 17:48
ajaxlarissa Ο χρήστης ajaxlarissa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: περιστερι αττικης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή νέο ενυδρείο

καλησπερα σε ολους!σήμερα αγόρασα το νέο σπίτι του μάξιμου (μονομαχου).ενα ενυδρειο 20+ λίτρων με φως.κατω εχει χαλίκι στρωμενο,πηρα 3 φυτά,εναν θερμοστάτη,θερμόμετρο,φιλτρο νερου το οποίο περιέχονταν στο ενυδρείο και πλέον άνετος εξερευνεί το καινούριο του σπίτι.διάβασα ότι τρόνε διάφορες τροφές και του πήρα ακόμη μία για αλλαγή.το θέμα μου ειναι ότι σαν αρχάριος δεν ξέρω αν εχω κάνει κάτι λάθος.επίσης το ενυδρείο έχει κατακλυστεί από φυσσαλίδες οι οποίες έχουν κολλήσει παντού (στα φυτα,στον θερμοστάτη,στο τζάμι και γενικά παντού).θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα καλύτερο περιβάλλον και την καλύτερη δυνατή διαβίωση του μονομάχου μου.σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-08, 18:04
Το avatar του χρήστη domenico
domenico Ο χρήστης domenico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2008
Περιοχή: δήμος μίκρας-θεσσαλονικη
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ajaxlarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους!σήμερα αγόρασα το νέο σπίτι του μάξιμου (μονομαχου).ενα ενυδρειο 20+ λίτρων με φως.κατω εχει χαλίκι στρωμενο,πηρα 3 φυτά,εναν θερμοστάτη,θερμόμετρο,φιλτρο νερου το οποίο περιέχονταν στο ενυδρείο και πλέον άνετος εξερευνεί το καινούριο του σπίτι.διάβασα ότι τρόνε διάφορες τροφές και του πήρα ακόμη μία για αλλαγή.το θέμα μου ειναι ότι σαν αρχάριος δεν ξέρω αν εχω κάνει κάτι λάθος.επίσης το ενυδρείο έχει κατακλυστεί από φυσσαλίδες οι οποίες έχουν κολλήσει παντού (στα φυτα,στον θερμοστάτη,στο τζάμι και γενικά παντού).θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα καλύτερο περιβάλλον και την καλύτερη δυνατή διαβίωση του μονομάχου μου.σας ευχαριστώ.
το ενυδρείο δεν το έστρωσες??? έτσι απλά έβαλες το ψάρι???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-08, 18:19
ajaxlarissa Ο χρήστης ajaxlarissa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: περιστερι αττικης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ο πάτος του ενυδρείου ειναι στρωμένος απο χαλικι.δεν ήξερα κατι αλλο για να βάλω μέσα.έχω διαβασει για ενα ειδος ξυλου που μαλακώνει το νερό αλλα δεν ήξερα που να βρω κάτι τέτοιο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-08, 18:34
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε μου.αν δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου, θα πρεπει προσεξεις τα επιπεδα αμωνιας,για να μην χασεις τον μονομαχο σου.το καλυτερο και γρηγοροτερο θα ηταν να βρεις απο καποιον αλλον που εχει ηδη ενυδρειο μπολι απο το δικο του φιλτρο.''ετοιμα'' δηλαδη μικροβια.αν δεν εχεις ομως αυτη τη λυση,τοτε θελει προσοχη.συχνες αλλαγες νερου,παντα αφου το ετοιμαζεις με αντιχλωριο, και μετρηση με τεστ της αμμωνιας.στα ενυδρειομαγαζα εχει και κατι υγρα για στρωσιμο.
σε πρωτη φαση βασικο σου μελημα ειναι να στρωσει το φιλτρο.περισσοτερες λεπτομερειες εχει να διαβασεις στην ενοτητα των αρχαριων.
ας στρωσει με το καλο το φιλτρο και μετα βλεπουμε για τις σκληροτητες,ph κτλ του νερου σου.
καλη συνεχεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-08, 18:35
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Δεν εννοει να εχεις στρωσει τον πατο με κατι αλλα αν εκανε τον κυκλο του το νερο..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-08, 20:25
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

βασικα τον κυκλο του αζωτου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-08, 20:43
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Χρειαζεσαι αμεσα(σημερα-αυριο δηλαδη) ή μπολι ή να πας το μονομαχο πισω στο μαγαζι. Διαβασε και για τον κυκλο του αζωτου οπως προειπαν τα παιδια.
Παρε και υγρα τεστ αμμωνιας και νιτρωδη.

ΥΓ: μπολι μπορω να σου δωσω εγω αυριο μετα το μεσημερι ομως οποτε προσπαθησε μπας και βρεις καποιον που να μπορει οσο νωριτερα γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-08, 20:56
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται να "τρελαινόμαστε" ιδιαίτερα με το θέμα μονομάχος σε μή στρωμένο ενυδρείο.. Είναι σαφές ότι θα πρέπει κανείς να έχει ένα τεστ για αμμωνία, όπως επίσης να έχει κατανοήσει τον κύκλο του αζώτου.. Από κει και πέρα, εν γένει το μονομαχάκι ζούσε για αρκετό καιρό σε ένα ποτηράκι, σε άθλιες συνθήκες.. Ήδη η μετακόμιση σε 20λιτρο ενυδρειάκι με φίλτρο/θερμοστάτη είναι μεγάλη βελτίωση.. Με μόνο ένα μονομαχάκι, με προσοχή στο τάισμα, λίγο κερατόφυλλο μέσα, και με τακτικές αλλαγές νερού (π.χ. 30-40%, 2/3 φορές την εβδομάδα στην αρχή), που δεδομένου και του μεγέθους της γυάλας δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερα δύσκολο ή χρονοβόρο, οι συγκεντρώσεις αμμωνίας θα είναι αν όχι μηδενικές, σίγουρα σε μή τοξικά επίπεδα..

Στην αρχή του μονομαχοενυδρείου μου, με λιγότερα λίτρα (12), δεν είχα βάλει τίποτα, μόνο 2 κλαδάκια κερατόφυλλο.. Μπόλιασα βέβαια από το άλλο ενυδρείο, αλλά νομίζω ότι δε χρειαζόταν καν.. Δεν είδα ποτέ αμμωνία, ούτε όμως και νιτρικά.. Που θα μου πείτε ότι σημαίνει ότι τα κατανάλωνε το κερατόφυλλο.. Τα φυτά όμως, προτιμάνε την αμμωνία από τα νιτρικά, άρα λογικά το κερατόφυλλο κατανάλωνε την αμμωνία, πριν προλάβει να τη μετατρέψει το βιολογικό φίλτρο σε νιτρώδη και νιτρικά..

Μάλιστα, στην πορεία, έβαλα ένα μοπάνι, που έβγαλε τους γνωστούς μύκητες, οι οποίοι όμως λόγω χρήσης excel για τα φυτά διαλύθηκαν, και μου "μπούκωσαν" το φίλτρο.. Του οποίου τα υλικά τα έβγαλα και τα έπλυνα καλά σε νερό βρύσης, καταστρέφοντας έτσι τη βιολογία.. Δεν άλλαξα τίποτα στη ρουτίνα αλλαγών νερού, απλά προσέθεσα καλού κακού λίγο sera nitrivec, και παρακολουθούσα με μετρήσεις, και, πράγματι, αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά, όλα μηδενικά..

Δεδομένης λοιπόν και της κατάστασης όπου ζούσε ο μονομάχος, δεν είναι και τόσο τραγικό να τον μετακομίσουμε σε ένα ενυδρείο, ακόμη και μή στρωμένο, αρκεί να φροντίσουμε να κάνουμε συχνές αλλαγές νερού (πάντα αντιχλώριο), να βάλουμε μέσα κάποια γρήγορα φυτά, κερατόφυλλο κατά προτίμηση, να είμαστε "τσιγκούνηδες" με το τάισμα, ή (ακόμα καλύτερα) και να επιταχύνουμε κάπως τον κύκλο του αζώτου με τα έτοιμα βακτηρίδια των σκευασμάτων του εμπορίου..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04254 seconds with 12 queries