Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-11, 10:13
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Στήσιμο 800 λίτρων ενυδρείο

Καλημέρα φίλοι χομπίστες σκέφτομαι να ξεκινήσω το στήσιμο ενός 800 λιτρού και μία σκέψη που έχω είναι να το κάνω κοινωνικό ενυδρείο και θα ήθελα να ξέρω τι συνδυασμούς ψαριών μπορώ να βάλω μέσα και σε τι πληθυσμούς. Αυτό που με ενδιαφέρει σίγουρα είναι να έχει κοπάδι ασημένιους καρχαρίες στη σύνθεσή του από εκεί και πέρα τι? Η άλλη μου σκέψη είναι βάλω ένα ζευγάρι oscar ή ένα κοπάδι 5-7 ατόμων πιράνχας. Θα ήθελα τις γνώμες σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά. Αυτό που με ενδιαφέρει επίσης ,ως πρός όλες μου τις επιλογές, είναι οι απαιτήσεις του νερου να είναι πάνω κάτω οι ίδιες ως προς το ph και τη σκληρότητα με το νερό που έχουμε στην Αθήνα έτσι ώστε να μην χρείάζεται ειδική ετοιμασία του νερου απο αντίστροφες οσμώσεις φίλτρα τύρφης κ.λ.π
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-11, 11:22
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε αφού σου αρέσουν οι ασημένιοι καρχαρίες, εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις species tank.

Οι συγκεκριμένοι καρχαρίες (που δεν ανοίκουν στην οικογένεια των καρχαρίων παρεπιπτώντος) φτάνουν τα 35εκ.!!! 5-6 σε 800ρι ενυδρείο (για να έχεις ένα καλό κοπάδι) νομίζω συμπληρώνουν την ιχθιοφόρτωση σου.
...Α! και αφού θα το φτιάξεις εσύ, καλό θα ήταν να δώσεις έμφαση στο μήκος και στο πλάτος.

Αν πάς για Όσκαρ πάλι, θα έλεγα ότι είναι προτιμότερο να κρατίσεις 1 ή 2 και να το κάνεις κοινωνικό, με 3-4 Σεβερουμ και 1-2 γεωφάγους. Η κανένα κοπάδι 7-8 Σιλβερ Ντολαρς με λιγότερα σεβερουμ. (Νοτια Αμερική όλα)

Για πιρανχας αν πας για Red Belly 4-5 είναι αρκετά! (μόνα τους!)

Επιλογές υπάρχουν πολλές....εγώ πάντος σε αυτά τα λίτρα θα γλυκοκοίταζα την Κεντρική Αμερική!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-11, 11:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν σου αρεσουν οι Silver Shark (και καλα κανεις και εμενα επισης) ειναι πολυ καλο ενα ενυδρειο 800 λιτρων και δυο μετρων και μπορεις να εχεις και αρκετα ειδη φυτων.
Ενα κοπαδι 6-7 ατομων θα προσφερει και ασφαλεια στα ψαρια και θεαμα στον ιδιοκτητη με την κοπαδικη κινηση τους.
Λαβε υποψιν σου κατα το στησιμο στις επιλογες σου, οτι οταν μεγαλωσουν, δεν θα υπαρχει αρκετος χωρος και για αλλα ειδη.
Ακομα και μικρα τα silver shark ομως, με το ταισμα που πρεπει να εχουν για να αναπτυχθουν γρηγορα και σωστα, το νερο θα λερωνει αρκετα για να αντεξει και αλλα ψαρια, εκτος κι αν εχεις ορεξη για συχνες αλλαγες.

Ωστοσο θα ελεγα να δοκιμασεις τουλαχιστον στην αρχη, με μια μικρη ομαδα Crossocheilus siamensis (SAE) και Ancistrus που θα βοηθησουν και με τις αλγες.
Αλλα και μια ομαδα μικρα loaches οπως τα Yasuhikotakia sidthimunki ή/και Pangio kuhlii (και για ελεγχο των σαλιγκαριων).
Σμηνοψαρα μικρα για το μεσο υψος του ενυδρειου στην αρχη ενα μεγαλο σμηνος Rasbora heteromorpha θα ηταν απολαυση. αλλα μετα μπορει να γινουν ευκολα γευμα.
Σμηνοψαρα μεγαλα που ειναι πολυ ομορφα ειναι τα Puntius denisonii αλλα πρεπει να κρατησεις το νερο δροσερο.

Περιμενε κι αλλες ιδεες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-11, 12:37
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ παιδιά για τις προτάσεις είμαι σε δίλλημα αυτή την στιγμή αλλά ακούγοντας και άλλες γνώμες φίλων ελπίζω να κατασταλάξω όσο αφορά το τι ψάρι μπορώ να βάλω ώστε να αισθάνεται <<άνετα>>.και κάτι άλλο σχετικά με το στήσιμο έχω στο μυαλό μου ή 810 λίτρα (180χ75χ60) η 756 (180χ60χ70) με 2 εξωτερικά φίλτρα 1500άρια και 1 τσίλερ μιάς και θα μπεί σε μπαλκόνι 2 όρόφου. Οι γνώμες σας για διαστάσεις και φίλτρανση. σκέφτηκα εξωτερικά φίλτρα (340 ευρώ τα 2) γιατί στο πετ σόπ μου είπαν ότι το sump είναι πίο ακριβό.Οσο αφορά το κόστος μου ε'ιπαν ένα 750άρι με φωτιστικό και έπιπλο 715 ευρώ αλλά πιστευώ αν πάω σε ιδιοκατασκεύη θα μου έρθει φθηνότερα όχι μόνο το 750άρι αλλά και το 810άρι. Πάνω κάτω σε ιδιοκατασκεύη πόσο να υπολογίζω σε αυτές τις διαστάσεις άν ξέρετε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-11, 12:40
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Silver Dollar!...Ο τύπος έχει 11....εγώ λέω 7-8 είναι αρκετά.
Απλά ρίξε μια ματιά σε αυτά τα υπέροχα ψάρια!

http://www.youtube.com/watch?v=8bvJW...eature=related


Πρόσθεσε τώρα....1 Oscar,4 Severum (ένα green ένα red ένα redhead και ένα gold) και τέλος ένα Geophagus Braziliensis

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-11, 12:59
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agapanthos Εμφάνιση μηνυμάτων
1 τσίλερ μιάς και θα μπεί σε μπαλκόνι 2 όρόφου.
να ρωτήσω εγώ κάτι το μπαλκόνι αντέχει 1+τόνο βάρος?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-11, 13:10
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Αυτό θα γίνει ερώτημα σε μηχανικό οπωσδήποτε γιατί όντως σκέφτομαι και την στατικότητα του μπαλκονιού αν είχα χώρο θα το έβαζα μέσα αλλά έχω ήδη 2 ενυδρεία και δεν υπάρχει άλλος εσωτερικός χώρος ούτε για δείγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-11, 13:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μακαρι να μπορεσεις να το στησεις θα ειναι πολυ ομορφο.με την καταναλωση ρευματος κλπ ομως τι θα παιζει? και το χειμωνα με τα θερμαντικα και το καλοκαιρι με το τσιλερ.δε θα δουλευουνε φουλ ολα?
λογικα τα εχεις υπολογισει, απλα απο περιεργεια ρωταω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-11, 13:28
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

το ξέρω οτι η κατανάλωση ρεύματος θα χτυπήσει κόκκινο αλλά αυτό το χόμπι είναι σαν ένα <<μικρόβιο>> αν φωλιάσει μέσα σου δύσκολο να το παλέψεις και ξέροντας ότι όσο μεγάλο είναι το ενυδρείο τόσο πιο όμορφο και εντυπωσιακό γίνεται μπροστά και μόνο στην θέα του ξεχνάς όλα τα άλλα και τα βάζεις σε δεύτερη μοίρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-11, 13:35
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αμα σκεφτεσε για πολλα ψαρια κανε σαμπ και μην ακους τη λενε ενα σαμπ 250 λιτρον θα ειναι τελιο με την 5000 της εχειμ οσο για το πως θα το γεμησεις με βιολογικο υλικο μην ανχονεσε υπαρχει λυση και πολυ φτινη μαλιστα

παντος σε αυτα τα λιτρα θα εβαζα κεντρικη αμερικη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-12-11, 13:42
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι ένας πληθυσμός λογικός για τα λίτρα του ενυδρείου ώστε να ζούν όσο το δυνατό πλησιέστερα στις συνθήκες που πραγματικά έχουν στο φυσικό τους περιβάλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-11, 13:46
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

να σου πω σκέφτηκες καθόλου να βάλεις μερικά χρυσόψαρα? Σε αυτά τα λίτρα θα γίνουν γαϊδούρια και θα γλυτώσεις και αρκετά λεφτα από τα ρεύματα μιας και δε θα πρέπει όλο το χειμώνα να δουλεύει φουλ η θερμάστρα και το καλοκαίρι με μερικά ανεμηστιράκια μπορεί να κάνεις δουλειά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-11, 13:57
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

ναι το έχω σκεφτεί αυτό έχω ήδη ένα ενυδρείο 220 λίτρων με χρυσόψαρα και ψύκτη για το καλοκαίρι αλλά θέλω κάτι διαφορετικό από είδος ψαριού εννοώ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-12-11, 14:11
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου πω σκέφτηκες καθόλου να βάλεις μερικά χρυσόψαρα? Σε αυτά τα λίτρα θα γίνουν γαϊδούρια και θα γλυτώσεις και αρκετά λεφτα από τα ρεύματα μιας και δε θα πρέπει όλο το χειμώνα να δουλεύει φουλ η θερμάστρα και το καλοκαίρι με μερικά ανεμηστιράκια μπορεί να κάνεις δουλειά
΄
+1

Βάλε τα χρυσόψαρα στο νέο ενυδρείο (αφού θα είναι έξω) και στο 220ρι κάνεις κάτι άλλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-12-11, 14:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agapanthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολυ παιδιά για τις προτάσεις είμαι σε δίλλημα αυτή την στιγμή αλλά ακούγοντας και άλλες γνώμες φίλων ελπίζω να κατασταλάξω όσο αφορά το τι ψάρι μπορώ να βάλω ώστε να αισθάνεται <<άνετα>>.και κάτι άλλο σχετικά με το στήσιμο έχω στο μυαλό μου ή 810 λίτρα (180χ75χ60) η 756 (180χ60χ70) με 2 εξωτερικά φίλτρα 1500άρια και 1 τσίλερ μιάς και θα μπεί σε μπαλκόνι 2 όρόφου. Οι γνώμες σας για διαστάσεις και φίλτρανση. σκέφτηκα εξωτερικά φίλτρα (340 ευρώ τα 2) γιατί στο πετ σόπ μου είπαν ότι το sump είναι πίο ακριβό.Οσο αφορά το κόστος μου ε'ιπαν ένα 750άρι με φωτιστικό και έπιπλο 715 ευρώ αλλά πιστευώ αν πάω σε ιδιοκατασκεύη θα μου έρθει φθηνότερα όχι μόνο το 750άρι αλλά και το 810άρι. Πάνω κάτω σε ιδιοκατασκεύη πόσο να υπολογίζω σε αυτές τις διαστάσεις άν ξέρετε.
Σε μπαλκονι ... 1200 κιλα βαρος ????!!!!!!
Εγω δεν το εβαλα ουτε και μεσα στο σπιτι στο 2ο οροφο και θα ηταν και κατω απο δοκαρια.
Και θερμαντηρες σε εξωτερικο χωρο, για 800 λιτρα.
Εχεις καρτα απεριοριστων ... καταναλωσεων ... της ΔΕΗ ή κατοικεις σε χωρα με τροπικο κλιμα?

Για ξαναυπολογισε τα καλα χωρις να σε καταλαμβανει ο ενθουσιασμος να μη βρεθεις εξ απροοπτου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-12-11, 14:32
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Οταν κανεις μια μελετη οικοδομης υπολογιζεις το προσθετο βαρος στα δαπεδα σου σπιτιου σε 250κιλα ανα τετραγωνικο και στα μπαλκονια σε 500 κιλα ανα τετραγωνικο, το διπλο δηλαδη. Αυτο ισχυει σε γενικες γραμμες.
Και εγω υπολογιζα να βαλω εντος του σπιτιου ενα 630 λτ συν 200λιτρα σαμπ το οποιο με αμμο πετρες κομπλε εβγαινε περιπου 1200 κιλα. επιφανεια επαφης με το δαπεδο 0,9τετραγωνικα. Θα περνουσα πολλες φορες το φορτιο σχεδιασμου, συν οτι η οικοδομη ειναι 40 ετων, περιοριστικα με τα υπολοιπα ενυδρεια (1200λιτρων περιπου συνολικα) σε διαφορα σημεια μεσα στο σπιτι, ωστε να μοιρασω το βαρος σε πολλα δοκαρια και συνεπως πολλες κολωνες....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-12-11, 14:40
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

το κόστος για τζαμια στα λίτρα που θες είναι πείπου στα 300 euro με 12 αρι τζάμι
αν σκεφτείς ότι θα είναι άνευ βάσης και ακόλλητο προτείνω να πάρεις αυτό που έχεις βρει που υποθέτω είναι με βάση .
Για γλυκού νερού με ψαράκια από ελλάδα το έχεις σκεφτεί καθόλου ? ( θα είσαι από τους λίγους που θα το έχουν επιχειρήσει σε τόσα λίτρα και τα euro που θα προοριζόταν για την δεη θα τα εκμεταλλευτής για να εξερευνήσεις τα ποταμια μας ,
κάτι αντίστοιχο με την ευχαρίστηση που σου δίνει ένα μεσογειακό θάλασσας)

Το πρόβλημα είναι ότι θα το κατασκευάσεις στο μπαλκόνι και για τροπικά ψαρια θα είναι τελείως αντιοικονομικό καθώς θα θες μόνιμα περίπου 900 watt κατανάλωση μονο για θέρμανση .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-12-11, 17:59
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

όντως και εγώ θεωρώ λιγο δύσκολο απο άποψης στατικότητας το όλο εγχείρημα και σκέφτομαι πλέον σοβαρά να περιορίσω τα λίτρα και να πάω σε ψάρια κρύου νερού αυτό βέβαια είναι θέμα μηχανικού αλλά μέχρι πόσο πιστεύετε βάρος μπορεί να αντέξει σε λίτρα ένα μπαλκόνι είναι πολυκατοικία του 1989
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-12-11, 18:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα σου πει ο μηχανικος που θα δει τα σχεδια.
Ολα τα αλλα ειναι απλα κουβεντα που δεν μπορεις να στηριζεσαι για κατι τοσο σοβαρο.
Τα ψαρια (πολυ) κρυου νερου ειναι σοφη επιλογη.
Οπως και να το κανεις καποια θερμοπροστασια γυρω απο το ενυδρειο γιατι θα φτασεις κοντα στο μηδεν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-12-11, 19:34
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

φίλε delta66, τα παραπάνω δεν είναι απλή κουβέντα, είναι επιστήμη.
Έχω συνηθίσει να μην γράφω ότι να ναι παρά μόνο ότι ξέρω καλά (μιας και είμαι μηχανικός).
Όταν όλοι σταματήσουμε να γράφουμε εικασίες και "άκουσα" και ο καθένας θα μπορεί να βοηθήσει πραγματικά με αυτά που ξέρει, τότε το φόρουμ μας θα ανέβει ένα επίπεδο.

Αυτά που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ είναι γενικοί κανόνες.
Από κει και πέρα ένας μηχανικός με μια απλή ματιά στα σχέδια του σπιτιού σου θα σε σιγουρέψει. Καλό είναι να μην δουλεύουμε κάποια πράγματα στα όρια τους και να αφήνουμε ένα περιθώριο για παν ενδεχόμενο.

Υ.Γ. Όλο το παραπάνω κείμενο είναι με απολύτως καλή και φιλική διάθεση, προς αποφυγή παρεξηγήσεων στο φόρουμ..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-12-11, 20:54
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε μάλλον ο delta66 δεν αναφέρεται στο δικό σου ποστ το οποίο είναι τεκμηριομένο.
Προφανώς μιλά για τις απαντήσεις που πιθανόν να πάρει στην ερώτηση "μέχρι πόσο πιστεύετε βάρος μπορεί να αντέξει σε λίτρα ένα μπαλκόνι είναι πολυκατοικία του 1989"
...κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να γίνει στα πλαίσια κουβέντας του φόρουμ...ούτε καν στη βάση της δικής σου επιστημονική τοποθέτησης.

Πολύ σωστά (υποθέτω) έγραψες τους γενικούς κανόνες....βάζεις και το χέρι σου όμως στη φωτιά ότι ο μηχανικός που έκανε τη μελέτη πριν 22 χρόνια, τους ακολούθησε κατά γράμμα? Είσε σίγουρος ότι ο εργολάβος έκανε σωστά τη δουλειά? Μπορείς να ξέρεις σε αυτά τα 22 χρόνια τι φθορές είχε η οικοδομή ή τι κακοτεχνίες έχουν εμφανιστεί?

Κατά τα άλλα συμφωνώ με το πόστ σου! ...Αν και το "άκουσα" και οι εικασίες πολλές φορές μπορεί να οδηγήσουν σε σωστό αποτέλεσμα...αν σπρώξουν αυτόν που το διάβασε να το ψάξει περισότερο μόνος του....εντούτοις ΠΡΕΠΕΙ να διευκρινίζεται από αυτόν που τα γράφει ότι δεν είναι γνώση αλλά εικασία ή "ακουσά"!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-12-11, 22:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φιλε milion, συγνωμη αν φανηκε να σε μειωνει το ποστ μου, αλλα δεν νομιζω οτι υπηρχε λογος, αφου μεχρι τη στιγμη που δηλωσες οτι εισαι μηχανικος (και αυτο εγινε μετα το ποστ μου) ολα ηταν απλα μια κουβεντα σε ενα φορουμ, οπως ειπε και ο φιλος ο Plakas.
Δεν νομιζω να τον προετρεψα σε κατι λαθος, αλλα ουτε και σε κατι περιττο.
Αλλωστε η αναμιξη μου ατο θεμα δεν ηταν στο πλαισιο του "ακουσα", γιατι εχει συζητηθει πολλακις στο φορουμ και με συμμετοχη μηχανικων και παντα το συμπερασμα σε τοσο μεγαλα ενυδρεια, ηταν να μελετηθει για σιγουρια απο το μηχανικο η κατασκευη.
Σημασια δεν εχει αν θα παρεξηγηθει ο λογος μας εδω, εστω και αδικα, αλλα να μη παθει καμια ζημια κανενας.
Του προτεινα λοιπον (και χωρις να ξερω την ειδικοτητα σου), πριν κανει οτιδηποτε, να κανει ακριβως αυτο που ειπες και εσυ μετα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πει ο μηχανικος που θα δει τα σχεδια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από milion Εμφάνιση μηνυμάτων
Από κει και πέρα ένας μηχανικός με μια απλή ματιά στα σχέδια του σπιτιού σου θα σε σιγουρέψει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-12-11, 22:54
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Καλησπερα και παλι, δυστηχως φοβαμαι οτι ο εργολαβος της τοτε εποχης εκανε καλυτερη δουλεια απο οτι κανουν τα αρκετα λαμογια του σημερα.
Ανθρωποι ασχετοι με τη δουλεια, χωρις κανεναν σεβασμο ουτε στον αγοραστη αλλα ουτε και στην ανθρωπινη ζωη δεν υπολογιζουν τιποτα παρα να κλεψουν εστω και στο φιλεζολ της μονωσης, εστω και στο να βγαλουν "5" σιδερα απο την οικοδομη.
Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις ουτε στην αθηνα αλλα ουτε και εδω που ανθρωποι διαφορων ασχετων επαγγελματων (απο μπαρ - κλαμπ εως και σκατατζιδες, δεν ειναι τυχαιο παραδειγμα) προσπαθουν ειτε να ξεπλυνουν καποια λεφτα κανοντας μια κατασκευαστικη εταιρια , ειτε επενδυοντας σε μια εκταση που ειχαν και λογο της αγοραστικης μανιας αλλα και της απαξιοσης των μετρητων κοροιδεψαν (αφου μπορεσαν τοσο ευκολα ισωσ να εκαναν και καλα) τον κοσμο. Ποσοι αγορασαν σπιτια με 2.500 - 3.000 το τετραγωνικο και ειχαν σχετικα αμεσα προβληματα (ηχο-θερμο)μονωσης και υγρασιας?
Δυστυχως με την κριση αξιων αυτη, δεν μπορεις να ξερεις τιποτα.....
Ισως η σημερινη κοινωνια μας αξιζει...
Σιγουρα ομως αξιζει στην γενια του πολυτεχνιου (τελοσπαντων, αλλο θεμα αυτο...)
Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα φορτωνω βλεποντας χρονια σπουδων και μεταπτυχιακων να πανε χαμενα και κυριολεκτικα σκατατζιδες (με ενα βυτιο αδειαζαν βοθρους προ κεντρικης αποχετευσης) να μην εχουν τι να κανουν τα λεφτα απο τις οικοδομες...

Υ.Γ. Σου εφιστω την προσοχη γιατι το ενυδρειο που εφτιαξα λογο βαρους ειναι αβρεχτο εδω και 6 μηνες, για την ακριβεια δεν εχει βρεχτει ποτε.. και θα παραμεινει ετσι μεχρι να μπω στο καταληλο σπιτι...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-12-11, 21:25
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

ρωτώντας μηχανικό πάω σε άμεση αναδίπλωση στα λίτρα και πάω για 300 λίτρα με 120cm μάκρος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-12-11, 22:39
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Εγώ θα σου έδινα και 50 λίτρα μπόνους στην περίπτωση που δεν το φορτώσεις πέτρα...
Να μην ξεχνάμε οτι τα λίτρα από μόνα τους δεν λένε κάτι ..
Υπολόγισε ακόμα το βάρος από άμμο και πέτρες..
αν πας σε ταγκανικα πχ τροφεους που δεν έχουν απαιτήσεις μαλαουι σε κρυψώνες μπορείς να ανεβάσεις λίγο τα λίτρα σου.
Για φυτεμένο πας ακόμα πιο πάνω..
Επίσης αν μπορείς να μεγαλώσεις την επιφάνεια επαφής με το δάπεδο, κάτι καλύτερο μπορείς να κάνεις (π.χ. ένα κομμάτι ξύλου ας πούμε 1,40*0,60 στη βάση του ενυδρείου έχει καλύτερη κατανομή βάρους στην πλάκα)..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-12-11, 17:36
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

μάλλον θα πάω οι σε αμερικάνες που δεν θέλουν φύτεμενο ενυδρείο (οπότε θα βάλω βότσαλο) ή σε φυτεμενο με ασημένιους καρχαρίες θα δω πάντως ευχαριστώ.
-------------------------
μήπως γνωρίζει κανένας τρόπο θερμομόνωσης του ενυδρείου οταν είναι σε εξωτερικό χώρο έτσι ώστε να μπορεί να γλιτώσει όσο είναι δυνατο την πολλη κατανάλωση ρεύματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapanthos : 10-12-11 στις 17:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-12-11, 18:14
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Εγω θα προτεινα φελιζολ dow πανω, κατω, στα πλαγια, αλλα και στην προσοψη τουλαχιστον βραδυ. παλι ομωσ δεν θα γλιτωσεις και πολλα απο οικονομια.
Το μπαλκονι φανταζομαι ειναι ανοιχτο? Θα μπορουσες να το κλεισεις με ναυλον οπως πολλεσ καφετεριες, αλλα και παλι τα εξοδα ειναι αρκετα.
Η καλυτερη-οικονομικοτερη λυση, να πας σε ψαρια κρυου νερου οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-12-11, 19:54
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ακόμα δέν έχω αποφασίσει οριστικά τί θα βάλω σαν ψάρι μέσα είμαι στην φάση συγκέντρωσης του απαραίτητου εξοπλισμού πάντως το θέμα των εξωτερικών θερμοκρασιών σίγουρα θα με απασχολήσει σοβαρά όταν έρθει η ώρα της επιλογής μια ερώτηση τώρα παιδιά τα πιράνχας και ο ασημένιος καρχαρίας χρειάζονται μαλακό και όξινο νερό ή μπορει και να αντέξουν το νερό των αθηνών?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-12-11, 20:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε 300 λιτρα ετσι κι αλλως δεν μπαινουν silver shark
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-12-11, 20:25
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

ούτε και πιράνχας να υποθέσω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο 60 λίτρων tzetzos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-11-11 22:46
ενυδρείο 240 λίτρων Nikos_alex Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 20-05-11 21:18
Νέο ενυδρείο 20 λίτρων tony Αρχάριοι γλυκού νερού 13 27-04-09 12:33
Νέο Ενυδρείο 350 Λίτρων glazar Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 43 16-12-07 00:50
Ενυδρείο 15 λίτρων hotgates Χρυσόψαρα 9 03-08-07 19:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08834 seconds with 13 queries