Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-05, 14:24
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Lightbulb Μικρή βοήθεια για τον μονομάχο μου!

Καλησπέρα σε όλους...

Έχω ένα 9λιτρο ενυδρείο, τώρα στρωμένο με ένα φυτό που απομακρύνθηκε(άλλα θα μπει άλλο σε 1 εβδομάδα!) και ένα εσωτερικό φιλτράκι με σφουγγάρι και άνθρακα. έχω μέσα ένα αρσενιικό Betta -με κοκκινομωβμλπε ουρά . Το προβληματάκι είναι το φίλτρο διότι βγαίνει σχετικά με ορμή. δεν τον βλέπω να ενοχλείται ιδιαίτερα αλλά χρησιμοποιεί το μισό χωρο του ενυδρείου. Μπορώ να κάνω κάτι για την ροή του φίλτρου; Ή να το αφησω έτσι;

Αλήθεια πότε μπορώ να βάλω θυληκιά για αναπαραγωγή; Τον ταϊζω FD Rote Muckenlarven της SERA, είναι αποξηραμένα σκουληκάκια, είναι καλό; και για ποικιλία τι άλλο μου προτείνετε;

Να προσθέσω ότι είναι νέος κάτοικος, αλλά το ενυδρείο είναι στρωμένο. Η θερμοκρασία είναι στους 29.

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνα
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-05, 15:37
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

τι φιλτρο ακριβως εχει?ρυθμιζεται η ροη?γενικα στους μονομαχους δεν αρεσει η μεγαλη ροη και μπορει να τους στρεσαρει...πριν επιχειρησεις αναπαραγωγη,ταισε τον για δυο βδομδες με τροφη πρωτεινουχα.ιδανικες ειναι οι κατεψυγμενες(bloodworms,blackworms,whiteworms,daph nia,artemia).ταισε πολυ και το ιδιο κανε και με τη θηλυκια.ποσο καιρο τον εχεις?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-05, 21:00
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Σήμερα τον αγόρασα! καθώς μπήκα μέσα στο πετσοπ είδα μια ασχημη φάτσα με ωραία ουρά να με κοιτά και είπα "ο συγκάτοικός μου!". Βασικά το ενυδρειάκι πήγαινε για καθαρό μαιευτήριο γκάπι αλλά υπέκειψα στο σπινθηροβόλο βλέμμα του μονομάχου μου...λες να παραήμουν παρορμητική;

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, σκοπεύω σύντομα να κάνω μια έρευνα αγοράς για κατεψυγμένη τροφή.

Αλήθεια ενήλικες μονομάχοι τρώνε αρτεμια σαλινα;
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-05, 21:04
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

ξέχασα να σου πω για το φίλτρο...όχι η ροή δεν ρυθμίζεται δυστυχως αυτό που μπόρεσα να κάνω είναι να το γυρίσω λίγο και να χτυπά στο διπλανό τζάμι οπότε η ρόη κάπως ελατώθηκε...αν φυτεψω μπροστά ένα πυκνό φυτό γίνεται τίποτα;

ξέρω ότι το φίλτρο πρέπει πάντα να δουλεύει αλλά μήπως να το έκλεινα 5 ωρίτσες το βράδυ και έκανα πιο συχνές αλλαγές;
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-05, 21:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

ΟΧΙ το φιλτρο δεν κανει να σταματαει... θα ψοφησουν τα βακτηριδια..
Resun ειναι? (γιατι ειπες για ανθρακα..)
Καλα εκανες και το γυρισες στο τοιχωμα. Βαλε και μερικες στρωσεις φυλο υαλοβαμβακα και θα ελλατωθει κιαλλο η ροη..
Θα πρεπει η εξαγωγη του φιλτρου ισα που να φαινεται οτι αναταραζει την επιφανεια.

Πως προκυπει οτι ειναι στρωμενο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-08-05, 02:22
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

οντως,το φιλτρο δεν πρεπει να παραμεινει πανω απο μια ωρα κλειστο.αρτεμια σαλινα ενηλικη εννοεις?νεοεκκολαφθεισες αρτεμιες κανουν μονο για τα μωρα!αυτα αν μιλαμε για ζωντανη τροφη.αν αναφερεσαι σε κατεψυγμενη ναι,κανει.η αληθεια ειναι οτι κι εγω βλεποντας πολλες φορες καποιες τετοιες φατσουλες δεν μπορω να αντισταθω και τους αγοραζω!!!εχεις καμια φωτο του να μας δειξεις??
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-08-05, 12:34
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά!

Δυστυχώς Μυριελ φωτο δεν υπάρχει ακόμα, πολύ πιθανόν την άλλη εβδομάδα να τον πείσω να στηθεί!
Κάτι ακόμα που με απασχολεί...το φίλτρο το ελάττωσα όσον δυνατόν γινόταν και τελικά κάτι γίνεται...απλώς συχνά τον βρίσκω και "ξεκουράζεται" στην είσοδο του φίλτρου. Να σου δώσω να καταλάβεις το φίλτρο είναι ορθογώνιο και στο κάτω μέρος που έχει το σφουγγάρι έχει συμμετρικές εισόδους του νερού. Περναει από τον άνθρακα μετά και τέλος βγαίνει το νερο από ένα σωληνάκι. Στο κάτω μέρος λοιπόν τον βλέπω και με απλωμένα πτερύγια έχει κολλήσει εκεί και κάθεται. Όχι πολύ ώρα αλλά μήπως είναι ανησυχητικό; Γενικά είναι δραστήριος και για να δω αν κουράζεται από την ορμή του φίλτρου το έκλεισα χτες για 2 λεπτά και παρατήρησα ότι τα πτερύγια του κινούνται το ίδιο-ότι δεν καταβάλει επιπλέον προσπάθεια λόγω του φίλτρου. Προς το παρόν τον ταϊζω της SERA FD Rote Muckenlarven και ανταποκρίνεται. 4-5 κομματάκια τρεις φορές την ημέρα είναι καλά; το πάει αμάσητο!

Σε ευχαριστω επίσης για την θυληκιά. Μετά τις διακοπές (18/08-24/0 θα σου στείλω μήνυμα για να κάνονισουμε για μια αναπαραγωγή. Να δεις και μια φωτογραφία του, μπορεί να μην εγκρίνεις! )
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-08-05, 12:52
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

κι εμενα οι μονομαχοι μου οταν ειχα φιλτρο καθονταν στην εισοδο.αν δεν τον βλεπεις να παρασυρεται απο τη δυναμη του ρευματος εισαι ενταξει.αυτο ειναι το θεμα,να μη χρειαζεται να καταβαλει προσπαθει για να κολυμπαει.θα μπορουσες να προσθεσεις και λιγη java moss για να καθεται εκει και να ξεκουραζεται.αυτη η τροφη που λες ειναι αποξηραμενα κοκκινα σκουληκια??(για να'μαι ειλικρινης δεν την ξερω,γιατι παιρνω μονο κατεψυγμενες).αν ναι,μπορεις να ταιζεις 2 φορες μονο.οσο για τη θηλυκια,μην ανησυχεις,καποια θα βρουμε να ταιριαζει με το μονομαχο σου!!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-08-05, 13:41
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Μυριελ και πάλι τα φώτα σου! Διαπίστωσα στην ουρα του μονομάχου μου μια ελαφρια τάση για μετατροπή της σε ίνες! Αυτο που δεν θυμάμαι είναι αν τον αγορασα έτσι ή οχι. ένας φίλος μου που τον είδε μου είπε ότι έτσι ήταν από την αρχή...λές να συμβαίνει κατι άλλο;;;; και δεν έχω και φωτογραφική μηχανή τώρα μήπως είναι από το στρες; αν υποψιάζεσαι αρρώστια πες μου ποια και με τι το αντιμετωπίζω. Φεύγω την Πέμπτη και θα τον αφήσω στα άπειρα χέρια της μητέρας μου, οπότε αυριο και μεθαύριο είναι οι μόνες μέρες να του ξεκινήσω θεραπεία αν το κρίνεις απαραίτητο!

και κάτι ακόμα. τοποθετησα μέσα ένα ψεύτικο φυτό (μέχρι να αγοράσω το java moss) και ένα μικρο βραχάκι και μπορώ να πω ότι το απολαμβάνει πάρα πολύ. ολο τον χάνω και τον βρίσκω ανάμεσα στα φύλλα. αυτό επίσης ελαττώνει και την ορμή του φίλτρου ακόμα πιο πολύ. αυτό που με ανησυχεί επίσης είναι η θερμοκρασία, συνεχώς στους 31-32 βαθμούς λόγω των ημερών και με τον κλιματισμό καταφέρνω να το ρίξω στους 30. τι επιπτώσεις έχει αυτό;

ευχαριστώ και πάλι! διακοπές θα πάς; σε ρωτώ γιατι και εγώ και ο Μπίμπης μου-το ονομα του μονομάχου μου, δεν είναι γελοιο; - νιώθουμε ανασφαλείς χωρίς εσένα!
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-08-05, 20:14
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μην ανησυχεις!!εδω θα ειμαι συνεχεια,τελος οι διακοπες για μενα....η θερμοκρασια τοσο ειναι παντου αυτη την εποχη,μη σε αγχωνει,μπορει να την αντεξει.τα φυτα οντως τους αρεσουν και θα τον δεις συχνα να ξεκουραζεται εκει πανω.αυτο που ειναι συνηθισμενη αρρωστια στους μονομαχους ειναι να λειπουν κομματια απο την ουρα τους.αυτο με τις ινες ακουγεται περιεργο...μηπως ειναι crowntail το ψαρακι σου?οταν τεντωνει την ουτα του φαινεται ετσι...πρεπει ομως λογικα να το'χες δει απο την αρχη.



__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-08-05, 10:44
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Και εγώ αυτή την τροφή τους δίνω εδώ και ένα χρονο και έχουν γίνει γομάρια κυρίως η θηλυκιά γιατί την καταψηγμένη την φοβάμαι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-08-05, 12:09
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια!

Όχι Μαριελ δεν είναι σαν αυτόν της φωτογραφίας-μακάρι! Είναι ο συνηθισμένος που κυκλοφορεί στο εμπόριο, νομίζω ουτε splender είναι αυτοί, μήπως ξέρεις τι είναι; Από συμπεριφορά είναι μια χαρά, τρώει και κρύβεται και τώρα έχει μάθει και το μερος που του ρίχνω την τροφή και πηγαίνει κατευθείαν εκεί μολις με βλέπει! Η ουρά παραμένει έτσι χωρίς εμφανή σημάδια, άσπρες κηλίδες ή τίποτα άλλο. Προς το παρόν θα τον αφήσω έτσι και βλέπουμε- ίσως είμαι εγώ υπερβολική και φοβάμαι!

Τζινια, του αρέσει πολύ η συγκεκριμένη τροφή αν και δεν του έχω δώσει ποτέ κατεψυγμένη. Εσύ γιατί δεν του δίνεις κατεψυγμένη; Υπαρχουν κίνδυνοι;

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!!! είστε καταπληκτικοί! με το που γυρίσω από τις διακοπές θα τον στήσω για πόζα και θα τις ανεβάσω εδώ.
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-08-05, 17:09
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ο κινδυνος συνηθως ειναι με τις ζωντανες τροφες(παρασιτα που μπορει να εχουν και να μεταφερουν στο νερο).χρησιμοποιω πολλα χρονια κατεψυγμενες και δεν ειχα ποτε προβλημα.

οι ινες που λες Κωνσταντινα ειναι καπως σαν αυτες?(αυτος ειναι οντως πολυ ωραιος μονομαχος,απλα κοιτα μονο το στυλ των ινων,οχι το βαθμο τους)
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-08-05, 19:50
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ξεχασα να προσθεσω οτι οι μονομαχοι που βλεπουμε στο εμποριο ειναι ολοι Bettas splendens.απο'κει και περα αλλαζει το χρωμα και ο τυπος της ουρας.συνηθως αυτοι που κυκλοφορουν ειναι veiltails(θ'ακολουθησει λεπτομερης περιγραφη των διαφορων τυπων στο επομενο τευχος του περιοδικου )
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-08-05, 12:08
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Κωνσταντίνα ο λόγος που δεν τους δίνω κατεψηγμένη τροφή είναι γιατί φοβάμαι για παράσιτα και δεν το διακινδυνεύω με τίποτα τα ψάρια μου στην αρχή είχαν πάθει πολλά, γιατί ήμουν τελείως άσχετη και άκουγα ότι χαζό μου λέγαν, γι αυτό και μόνο αν τώρα εσύ θες δώστους εγώ πάντος κάνω δουλειά και στα 2 ζευγάρια μου με τη συγκεκριμένη τροφή και ζευγαρώνουν, όχι μωράκια δεν έχουμε και στην τελευταία απόπειρα δυστυχώς δεν έζησε κανένα τώρα γιατί δεν ξέρω, το 1 ζευγάρι είναι με τα οράντα και ζευγαρώνει στο ενυδρείο βρήσκουμε τα αυγά στο τζάμι την επόμενη
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-08-05, 14:21
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Μάριελ όχι δεν είναι έτσι οι ίνες. Μπορεί να ήταν απλώς έτσι ταλαιπωρημένος όταν τον αγόρασα και δεν το πρόσεξα!
Ελπίζω να μην ειναι τίποτα. την άλλη εβδομάδα θα ανεβάσω στανταρ φωτο του. Να δείτε και το ενυδρειακι μου!

Μια μικρή ερώτηση: το συγκεκριμένο ενυδρειο δεν εχει λάμπα, να του αφήσω το φως της ημέρας του Μπιμπη μου ή και ένα σποτ καθόλη την διαρκεια της ημέρας;

Ευχαριστω και πάλι και μιας που φευγω αυριο, Καλες Διακοπες! τα ξαναλέμε σύντομα!
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-08-05, 15:05
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Να τον αφήσεις όπως έχει συνηθήσει μην του κλείσεις όλα τα παράθυρα και είναι στα σκοτάδια ή αν θες βάλτου κάποιο φως αλλά όχι όλη της ημέρα θα τον κουράσεις, ο δικός μου δεν έχει φως το ενυδρείο μου και όποτε βραδιάσει και αναψω το φως δυσαρεστείτε και κρύβεται στα φυτά. Καλό είναι να μην του αλλάξεις συνήθεια τώρα που θα μείνει μόνος του. Καλές διακοπές και να τους βρεις όπως τους αφήνεις και εμείς είμαστε παλι εδώ μόλις γυρίσεις. Τζίνια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-08-05, 17:12
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αντε,να γυρισειςμετο καλο να δουμεκαι φωτο του μπιμπη συμφωνω κι εγω με τη Τζινια,ασ'τον σ'ενα δωματιο με ανοιχτο το μπατζουρι και ασε το φυσικο φως να φτανει στο ενυδρειο,δε θα'χει προβλημα!

καλες διακοπες και οταν ξαναρθεις τα λεμε κι απο κοντα σε καμια συναντηση!!!!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-08-05, 14:10
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Βασικά δεν είναι τόσο πρόβλημα ο φωτισμός γιατί μπορεί πολυ εύκολα να λυθεί με έναν χρονοδιακόπτη.... ρυθμίζεις τις ώρες που θές να ανάβουν τα εκάστοτε φώτα και όλα έτοιμα ..... μικρό κόστος (περίπου 7-8 Ε) και όλα αυτόματα .....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-08-05, 17:34
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

[QUOTE=Celda]Αλήθεια πότε μπορώ να βάλω θυληκιά για αναπαραγωγή;/QUOTE]

γειά σου celda.
Λοιπόν, από την εμπειρία (και την τύχη-ατυχία μου).
1.για την αναπαραγωγή, αφού βρεις θυληκιά με αυγά, χρειάζεται σχετική ηρεμία γύρω από το ενυδρείο (κίνηση και φως). Για το φωτισμό είχα αφήσει το ενυδρειάκι χωρίς λάμπα και επέλεξα δωμάτιο φωτεινό από φυσικό φως.
Το βράδι χρησιμοποίησα μία συσκευή νυκτός για φωτισμό σε παιδικό δωμάτιο.
2.κράτα πλαστικό ή φυσικό φυτό με την στάθμη του νερού να μην καλύπτει το ψηλότερο σημείο του φυτού, για να μπορέσει έτσι ο αρσενικός να κάνει φωλιά (φυσαλίδες).
3.μην ταϊζεις κατά την διάρκεια του ζευγαρώματος.

Εάν έχεις υπομονή και παρακολουθείς διακριτικά θα πάθεις την πλάκα σου με τον τρόπο ζευγαρώματος.
Όλα τα παραπάνω τα έκανα με την λογική ποιές θα ήταν οι καλύτερες συνθήκες για τα ψαράκια. Με την άγνοιά μου τα είχα καταφέρει...
Μόλις ρώτησα "ειδικό" μου είπε να βγάλω τον αρσενικό από το ενυδρείο...
Και ήρθε η καταστροφή ! Ο αρσενικός, όπως έμαθα αργότερα είναι απαραίτητος γιατί με το σάλιο που παράγει συντηρεί τα αυγά μέσα στις φυσαλίδες της φωλιάς. Χωρίς αυτόν οι φυσαλίδες σκάνε με αποτέλεσμα τα αυγά να καταλήγουν στον πάτο και να καταστρέφονται χωρίς ποτέ να εκκολάπτονται.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-08-05, 22:43
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
γειά σου celda.
Λοιπόν, από την εμπειρία (και την τύχη-ατυχία μου).
1.για την αναπαραγωγή, αφού βρεις θυληκιά με αυγά, χρειάζεται σχετική ηρεμία γύρω από το ενυδρείο (κίνηση και φως). Για το φωτισμό είχα αφήσει το ενυδρειάκι χωρίς λάμπα και επέλεξα δωμάτιο φωτεινό από φυσικό φως.
Το βράδι χρησιμοποίησα μία συσκευή νυκτός για φωτισμό σε παιδικό δωμάτιο..
φως χρειαζεται να εχει το ενυδρειο 24 ωρες μετα την αναπαραγωγη μεχρι να βγει ο πατερας ωστε να μπορει να τα βλεπει και να ανεβαζει στη φωλια οσα πεφτουν κατω


Παράθεση:
2.κράτα πλαστικό ή φυσικό φυτό με την στάθμη του νερού να μην καλύπτει το ψηλότερο σημείο του φυτού, για να μπορέσει έτσι ο αρσενικός να κάνει φωλιά (φυσαλίδες)..

και ενα ποτηρι κομμενο κανει γι'αυτη τη δουλεια


Παράθεση:
3.μην ταϊζεις κατά την διάρκεια του ζευγαρώματος..
μπορεις και να ταισεις χωρις να δημιουργηθει προβλημα



Παράθεση:
Με την άγνοιά μου τα είχα καταφέρει...
Μόλις ρώτησα "ειδικό" μου είπε να βγάλω τον αρσενικό από το ενυδρείο...
Και ήρθε η καταστροφή ! Ο αρσενικός, όπως έμαθα αργότερα είναι απαραίτητος γιατί με το σάλιο που παράγει συντηρεί τα αυγά μέσα στις φυσαλίδες της φωλιάς. Χωρίς αυτόν οι φυσαλίδες σκάνε με αποτέλεσμα τα αυγά να καταλήγουν στον πάτο και να καταστρέφονται χωρίς ποτέ να εκκολάπτονται.
ο πατερας πρπεει να βγει μολις τα μωρα αρχιζουν να κολυμπανε οριζοντια.οπως ειπες αν βγει πριν υπαρχει προβλημα τοσο στον καυαρισμο των αυγων οσο και στην επανατοποθρετηση οσων αυγων και μικρων πεφτουν στη φωλια
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-08-05, 10:16
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά
Ελπιζω με τις οδήγιες σας (και την θηλυκιά της Μαριελ) να γίνει και ο δικός μου μονομάχος ένας περήφανος πατέρας! και μην ξεχνάτε θα τα χαρίσω ολα μετα- έναν αρσενικό στην Μαριελ!!!!- προετοιμαστείτε
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-09-05, 15:06
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

χμμμμ φωτογραφίες απο τον Μπίμπι σου όμως και απο το ενυδρίο σου δεν έχουμε δεί ..... γιατι ???
Θα ήθελα να δώ το βραχάκι που έχεις βάλει μέσα, σκεφτομαί να βάλω και εγώ απο ένα ....
είναι βραχάκι που έχεις αγοράσει απο μαγαζί με ψάρια ή το βρήκες κάπου ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 01-09-05 στις 16:08
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-09-05, 15:34
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

AXA!

Σήμερα έβγαλα τις φωτό και θα πάω το βράδυ να τις σκανάρω στην αδελφή μου και το πολύ αύριο θα τις έχετε!!!! Δεν το ξέχασα απλά έπρεπε να τελειώσω ένα 36αρι φιλμ με τον Μπίμπη μέσα...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-09-05, 15:52
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αντε,να δουμε επιτελους φωτο του Μπιμπη
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-09-05, 00:26
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Talking Επιτέλους!

Και όπως σας υποσχέθηκα, ιδού οι φωτογραφίες του 9λιτρου μου με τον Μπίμπη! Δεν φαινεται και πολύ καλά αλλά ελπίζω να διακρίνεται η ξεχωριστή του φινέτσα...

Το φυτό όπως προείπα σε μήνυμά μου είναι υφασμάτινο. Το βραχάκι το είχαμε στο πρώτο ενυδρείο μας, και αφού πλυθηκε καλά ξαναχρησιμοποιήθηκε. Το ξύλο επίσης. Το φίλτρο είναι Magi-200 με μια μικρή πατέντα του netblues γιατί είχε μεγάλη ροή. Και ένα μικρό θερμόμετρο.

Περιμένω τα σχόλια σας και τις παρατηρήσεις σας! Δεν είναι όμορφος ο Μπίμπης μου; Όλοι που τον έχουν δει θέλουν κι αυτοί...μήπως να παίρνω ποσοστά από το πετσοπ μου;;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Mpimpis_111.jpg
Εμφανίσεις:  909
Μέγεθος:  88,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Mpimpis_33.jpg
Εμφανίσεις:  723
Μέγεθος:  154,0 KB  
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-09-05, 00:30
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Arrow

Παιδιά συγγνώμη,

εβαλα την δευτερη φωτο ανάποδα, ελπίζω να βλεπετε κάτι! Βασικά ο Μπίμπης μου δεν είναι τόσο μπλε όσο φαίνεται...είναι μωβ και κοκκινος και μπλε...ελπίζω να σας αρέσει...

Βλέπετε και το ενυδρειάκι μου...πώς σας φαίνεται το φυτό;
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-09-05, 02:46
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μπραβο Κωνσταντινα !!!!!πολυ ωραιο το ενυδρειακι και ο Μπιμπης φυσικα!!!ειναι multicolor veiltail το φυτο μου εκανε εντυπωση γιατι πραγματικα φαινεται σαν αληθινο!!!ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις ανθρωπους που ξεκινανε να εχουν τετοια ορεξη,να το ψαχνουν και να παρεχουν τελικα στα ψαρακια τους το καλυτερο δυνατο περιβαλλον
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-09-05, 10:17
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Αχ, ευχαριστώ, είμαι πολύ ευτυχισμένη για τα καλά σας λόγια
Εγω και ο Μπίμπης μου έχουμε ταιριάξει!... Και εξαιτίας του έχουν βαρεθεί να με βλέπουν στο πετσοπ!

Το φυτό Μάριελ όντως ήταν μεγάλη επιτυχία, και πάλι όλοι με ρωτάνε την λατινική του ονομασία και λέως 'υφασμάτιους ψεύτικους'! θα μπει java moss σε λίγο.

Αν έχετε κάποιες παρατηρήσεις παρακαλώ να τις μοιραστείτε μαζί μου...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-09-05, 11:13
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

ναι, όντος το φυτό ειναι πολυ ωραίο ....
είναι αρκετά πλατύ και μπορεί να κρύβεται ....
θα κοιτάξω να βρώ κάτι τέτοιο για να μπορεί να μπένει απο πίσω απο το φυτό όταν ανάβω τα φώτα στο δωμάτιο για να έχει σκοτάδι ώστε να μην ξυπνάνε απο το φώς ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09555 seconds with 13 queries