Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-14, 14:48
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Ενυδρείο 60lt

Καλησπέρα! Έχω τζάμια 5mm που γίνονται ενυδρείο με διαστάσεις 60*25*40(μήκος/πλάτος/ύψος),τι λέτε γίνονται ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-14, 15:10
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Γιατι να μην γινονται?Ειναι μεν λιγακι στενο αλλα βγαινει ενα 60αρι..Τι σκεφτεσαι να βαλεις?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-14, 17:53
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Γίνονται!
Βέβαια, αν έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις τα 3 από τα 5 τζάμια, ώστε τελικά να σου βγει πχ 60x40x40 θα είναι ακόμα καλύτερα.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-14, 18:15
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ζωοτόκα σκέφτομαι και κάνα δυο ασπόνδυλα. 1 χαρέμι γκαμπι, 1 χαρέμι πλατι , 2 σαλιγκάρια και ίσως καμία γαρίδα.
Κανονικά για 60*30*40 το προοριζα αλλά λόγω μιας μικρής ρογμης που βρήκε ο τζαμας το έκοψε στα 25 εκατοστά.
Να τα αλλάξω δεν γίνεται αφού θα ανέβει το κόστος κατά 30 ευρώ και το budget μου είναι 50 ευρώ. Έχω πάρει και σιλικόνη ενυδρειακη. Υπάρχει μια πιθανότητα να βρει ο πατέρας μου τζάμια μεγαλύτερα αύριο από φίλο του οπότε θα δω αν θα το μεγαλώσω.
Θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια σε αυτές τις διαστάσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-14, 19:21
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Γενικά, όσα περισσότερα τα λίτρα, τόσο καλύτερα, από πολλές απόψεις..Στη συγκεκριμένη περίπτωση (60x25x40 ή 60x30x40)δεν υπάρχει και τεράστια διαφορά, αλλά κάτι θα κέρδιζες από χώρο
Απλά σου το ανέφερα, αφού δεν έχεις προχωρήσει στο κόλλημα ακόμη, αν κι εφόσον σε παίρνει από άποψη χώρου ή χρημάτων..

Για τη ρωγμή ευθύνεται ο τζαμάς;
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-14, 19:29
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Δεν με παίρνει από άποψη χρημάτων, όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι αυτόνομος οικονομικά και τα φρονυιστηριακα έξοδα είναι πολλά
Για τη ρωγμή δεν ευθύνεται ο τζαμας,τα τζάμια τα είχαμε πάρει από φίλο που έκλεισε το μαγαζί και δεν τα ήθελε, μπορεί κάπου στη μεταφορά να το έπαθε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-14, 20:01
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!
Όσα χρόνια ασχολούμαι με τα ενυδρεία ήμουν μαθητής, φοιτητής και τώρα ετοιμάζομαι για στρατό
Οπότε το budget μου ήταν πάντα περιορισμένο..
Ξεκίνα, λοιπόν, με αυτά που έχεις προς το παρόν..μια χαρά θα είσαι για αρχή
Και αν πιάνουν τα χέρια σου (ή του πατέρα σου ), με τις diy κατασκευές μπορείς να χαμηλώνεις το κόστος (αυτό δεν ισχύει απόλυτα )
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-14, 20:26
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Περισσότερο του πατέρα μου
Είναι ηλεκτρολόγος και ασχολείται γενικά με μαστορεματα οπότε είμαι τυχερός, μαθαίνω κι εγώ βέβαια σιγά σιγά.
Στα ενυδρεία απ ότι διαπίστωσα δεν ισχύει αυτό τις περισσότερες φορές δυστυχώς. Αν δεν είχα τα τζάμια θα ήθελα γύρω στα 50 ευρώ, βάλε και 20 το φίλτρο και κάμποσα για καπάκι και λάμπες ξεφεύγεις πολύ,ενώ με 75ευρω παίρνεις έτοιμο 70λιτρα.
Έχοντας τα τζάμια θα χρειαστω ενα φίλτρο(20¤), υπόστρωμα,καπάκι (0¤)(θα βάλω ενα φύλλο γυαλί 4 χιλιοστά), θερμοστάτη (20¤) (μπορώ να αναβαλλω την αγορά του για αργότερα αφού δεν έχει κρυώσει ακόμα ο καιρός?),ένα φωτιστικό led απο eBay (10¤) και ψάρια.
Ξεχναω τίποτα?
Επίσης είναι κανένας πατρινός στο φόρουμ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-14, 20:45
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Μην ξεχνάς και τις αγγελίες..μπορείς να βρεις κάποια πράγματα σε πολύ καλές τιμές..
Πατρινοί υπάρχουν στο φόρουμ..

Edit:Μη βιαστείς να το στήσεις και να αγοράσεις τον εξοπλισμό..
¶νοιξε ένα νέο θέμα και ρώτα οποιαδήποτε απορία έχεις, για να κάνεις τις σωστές επιλογές.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-14, 20:50
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Το ξέρω αλλά τα φοβάμαι, μένω και Πάτρα οπότε μπορεί να έρθει και να διαπιατωσω οτι είναι σε κακή κατάσταση, η οτι έσπασε στη μεταφορά

Για το θερμοστάτη τι λες, χρειάζεται όλο το χρόνο ή να τον αφήσω για Νοέμβρη?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-09-14, 21:03
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Καλύτερα από τώρα..ήδη έχει αρχίσει να δροσίζει ο καιρός..
Μπορείς πχ να αναβάλεις την αγορά των led προς το παρόν και να χρησιμοποιήσεις κάποιο φωτιστικό γραφείου, αν υπάρχει..αν βάλεις εύκολα φυτά (χαρίζονται συχνά κλαδέματα στις αγγελίες) θα την παλέψουν
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-09-14, 21:24
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Μάλλον αυτό θα κάνω
-------------------------
Τα υδρόβια φυτά μπορώ να τα βρω και σε φυτώριο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billaras : 08-09-14 στις 21:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-09-14, 21:30
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Σε pet shop και από χομπίστες..
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-14, 12:32
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Στην περίπτωση που φτιαξω φωτιστικό με λάμπες φθορισμού,τι μπορώ να χρησιμοποιησω σαν βάση για να στερεωσω τις λάμπες?
-------------------------
Επίσης για ψαροσυνθεση τι προτείνεται να βάλω μαζί με κάποιο ζωοτοκο? Πχ θα βάλω ενα χαρέμι γκαμπι και θέλω άλλο ένα είδος που θα βοηθάει να μην αναπαράγωνται ανεξέλεγκτα τα γκαμπι,έχετε καμια ιδέα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billaras : 09-09-14 στις 12:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-14, 12:40
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γνωμη μου ειναι να αφησεις μονα τους τα guppies σε αυτα τα λιτρα, γιατι σε λιγο καιρο θα γεμισουν το ενυδρειο απο τις συνεχεις αναπαραγωγες. Κανενα σαλιγκαρι θα εβαζα μονο περα απο τα guppies.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-09-14, 13:04
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Γι αυτό το λόγο θέλω να βάλω ένα άλλο είδος που θα περιορίζει την αναπαραγωγή τους, διαφορετικά θα εκκολαφθούν όλα τα αυγά και θα γεμίσει ασφυκτικά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-09-14, 13:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο ανεφερα πριν, οτι το ενυδρειο ειναι μικρο για να μπορεσει να φιλοξενησει αλλο ειδος. Οι καλυτεροι συγκατοικοι με τα ζωοτοκα, να ξερεις οτι ειναι μονο τα ζωοτοκα, λογω των συνθηκων νερου που απαιτουν, αλλα και της συμπεριφορας τους. Αλλα τα λιτρα ειναι λιγα για να μπορεσεις να εχεις υγιη ψαρια που αναπαραγονται συνεχως, ταυτοχρονα με αλλο ειδος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-09-14, 14:06
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Μα αυτό είναι το θέμα οτι δεν θέλω να αναπαράγονται, φοβάμαι οτι θα βρεθώ με πολλά ψάρια που δεν θα έχω τι να τα κάνω. Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλω κάποιο ωοτοκο είδος του σκληρού νερού?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-09-14, 14:40
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειναι γεγονος οτι αν καποιος θελει να βαλει ζωοτοκα, πρεπει να ειναι πτοετοιμασμενος για πολλες αναπαραγωγες. Το καλυτερο, τοσο για τα ψαρακια, οσο και για εσενα, ειναι να ξερεις απο πριν τι προκειται να γινει και να εισαι σιγουρος για την επιλογη σου. Αλλιως, πηγαινεις σε αλλο ειδος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-09-14, 14:46
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Γι αυτό εξετάζω τι επιλογές έχω απο τώρα, αν και κάποιος θα το θεωρούσε νωρίς αφού δεν έχει αρχίσει η κατασκευή της γυαλας (αρχίζει τις επόμενες μέρες).
Οπότε όπως φαίνεται δεν υπάρχει λύση για τον περιορισμό των αναπαραγωγων στα ζωοτόκα. Υπάρχει κάποιο είδος απο τα ωοτόκα που μου προτείνεται? Κύρια χαρακτηριστικά του θέλω να είναι η κινητικότητα του,το σκληρό νερό και τα χρώματα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-09-14, 14:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν ειναι καθολου νωρις, αντιθετως. Καλυτερα να εισαι καλα προετοιμασμενος και να εχεις μελετησει τα ψαρακια που θα φιλοξενησεις, πριν κανεις οτιδηποτε.

Δες και εδω μερικες προτασεις, μηπως θα σε ενδιεφερε καποιο ειδος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-09-14, 19:34
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Βρέθηκαν 3 τζάμια οπότε μάλλον θα γίνει 60*30*40, εκτός αν έχουν κι αυτά ρωγμές
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-09-14, 19:54
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Μακάρι να μην έχουν
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-09-14, 22:47
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Μακάρι!
Απο ψαράκια μου άρεσαν τα cherry barbs αλλά δεν ξέρω με τι να τα συνδυασω. Το άλλο είδος που λέει στην περιγραφή οτι ταιριάζουν δεν το βρήκα στο θέμα, μόνο ενα παραπλησσιο βρήκα. Επίσης δεν ξέρω αν έχουν δραστήριο χαρακτήρα.

Οι μονομάχοι μπαίνουν σε ζευγάρι στο ενυδρείο? Επίσης με ποια ψάρια ταιριαζουν?
-------------------------
Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε τι εξοπλισμό να πάρω? Κάποιο φίλτρο κυρίως, με γνώμονα την οικονομία και όσο γίνεται την ησυχία αφού θα είναι σε δωμάτιο. Αν μπορείτε και κάποιον θερμοστάτη και υλικό για το φίλτρο ακόμα καλύτερα
-------------------------
Βρήκα 2 φίλτρα, αυτό http://abyssos.gr/main/eshop-categor...00-detail.html αυτό http://www.petsupermarket.gr/3080/%C...F%82-75lt.html
και αυτό http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1566
Είναι κάποιο από αυτά καλό?

Κάτι άλλο, διαβάζω σε διάφορα θέματα ότι για την διατήρηση του μονομάχου χρειάζεται πιο μαλακό νερό και αυτό επιτυγχάνεται με τη χρήση τύρφης. Τι ακριβώς κάνω δηλαδή? Θα μου άρεσε πάρα πολύ ο μονομάχος, αλλά αν μπορείτε λύστε μου αυτες τις δυο απορίες: 1)με ποια ψαρια συνδυαζεται και 2) πως κανω πιο μαλακό το νερό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billaras : 09-09-14 στις 22:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-09-14, 02:32
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Κάποιες επιπλέον πληροφορίες για τα cherry barbs: http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-titteya/
Το άλλο είδος που λέει στην περιγραφή είναι αυτό: http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/
Για να δεις τις συμπεριφορές των ψαριών που σε ενδιαφέρουν, μπορείς να ψάχνεις βίντεο στο youtube..

Οι μονομάχοι μπορούν να μπουν σε ζευγάρια, με την προϋπόθεση ότι υπάρχουν πολλές κρυψώνες..
Διάβασε κι αυτό για τους μονομάχους
¶λλοι πιθανοί συγκάτοικοι με μονομάχο θα μπορούσαν να είναι οι παρακάτω (φυσικά σε κοπάδι):
http://www.seriouslyfish.com/species...ostigma-espei/
http://www.seriouslyfish.com/species...-heteromorpha/

Το νερό το μαλακώνεις είτε με τύρφη είτε με Αντίστροφη Όσμωση..
Με τον πρώτο τρόπο θα χρειαστείς ένα πλαστικό βαρέλι όπου θα ετοιμάζεις το νερό της αλλαγής..θα βάζεις τύρφη (την αγοράζεις από πετ σοπ) σε ένα φιλτράκι και θα το αφήνεις να δουλεύει για 5-6 μέρες..η τύρφη θα μαλακώσει το νερό.
Πιο αποτελεσματικός τρόπος για να μαλακώσεις το νερό είναι η Α/Ο..είναι μια συσκευή που αφαιρεί τα άλατα από το νερό και το καθιστά μαλακό. Πάρε μια ιδέα περί τίνος πρόκειται εδώ .

Από εξοπλισμό..
Θα χρειαστείς ένα θερμοστάτη..οι eheim jager θεωρούνται πολύ αξιόπιστοι.
Από εσωτερικά φίλτρα δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, οπότε ας περιμένουμε κι άλλες γνώμες..το τρίτο, πάντως, από αυτά που έβαλες πρέπει να είναι τσιμπημένο στην τιμή, οπότε σε αυτή την περίπτωση ίσως ήταν θα καλύτερα να πας σε εξωτερικό φίλτρο.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-09-14, 09:32
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε, είμαι απο tapatalk και κάποια άρθρα όπως αυτό με τους μονομάχους δεν μπορώ να τα βρω.
Με Α/Ο και προετοιμασία νερού με τύρφη δεν θέλω να μπλεξω φέτος λόγω χρόνου.
Αν βάλω λίγο τύρφη στο φίλτρο δεν θα γίνει όξινο το νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-09-14, 10:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η τυρφη στο φιλτρο χρειαζεται ιδιαιτερα προσεκτικες κινησεις και συνεχεις μετρησεις μεχρι να βρεθει η σωστη ρουτινα, ωστε να παραμενουν μονιμα σταθερες οι συνθηκες. Πρεπει να μπαινει συγκεκριμενη ποσοτητα τυρφης και να αλλαζει ακριβως την ιδια μερα, για να μην υπαρχουν προβληματα.

Για ολες τις ερωτησεις που εκανες πιο πανω, υπαρχουν πολλα θεματα στο φορουμ, αν χρησιμοποιησεις την αναζητηση. Ειναι πολλοι οι παραγοντες που θα οδηγησουν σε σωστες κινησεις, πραγμα που θελει αρκετη μελετη και διαβασμα. Αρχισε με υπομονη και αρκετο διαβασμα, για να ειναι σωστη η συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-09-14, 13:12
Το avatar του χρήστη MAVROGP
MAVROGP Ο χρήστης MAVROGP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Στα ίδια λίτρα χρησιμοποιώ το φίλτρο eheim biopower 160. Αρκετά δυνατό για τα 60 λίτρα, έχει χώρο για βιολογικό υλικό και σχεδόν αθόρυβο. Όταν δεν είχα φυτά με κανονική ιχθυοφόρτιση το καθάριζα μία φορά στις 3ή4 εβδομάδες. Τώρα με φυτά και συχνή λίπανση μία φορά στις 2 ή 3 εβδομάδες. Θερμοστάτη έχω τον eheim – jager 75w .
__________________
"Ακολούθησε το ρυθμό της φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή". Ralph W. Emerson.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-09-14, 19:43
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Βρήκα αυτό http://www.petsupermarket.gr/6941/πρ...λτρο-f800.html σε μαγαζί της Πάτρας, το έχει κανείς να μου πει μια γνώμη?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-09-14, 19:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μικροσκοπικο ειναι, δε χωραει υλικα.

Εχεις μια ταση να κοιτας πολυ μικρα φιλτρα. Αυτα δεν θα μπορεσουν να στηριξουν τη βιολογια, για οποιο ειδος και να αποφασισεις να βαλεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αφρός σε ενυδρείο 60lt ps1xas Γλυκό νερό - Γενικά 12 06-03-13 22:05
Ενυδρείο 60lt JUWEL yiannis1980 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 13-08-10 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08175 seconds with 13 queries