Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-09, 16:16
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Γαστρολιμνη για την αναπαραγωγη Iriatherina werneri

Ισως δεν ανηκει ακριβως στις λιμνες αφου ο κυριος στοχος ειναι η αναπαραγωγη, αλλα δεν ηξερα που αλλου να το βαλω..
Θελω να δημιουργησω αυτο το thread ως σημειο αναφορας για την αναπαραγωγη αυτων των πανεμορφων ψαριων.
Ζητω απο πριν συγνωμη για το μεγεθος του post.
Στον κοσμο των Rainbowfishes τα Iriatherina werneri ειναι ισως η αξαιρεση οσον αφορα την αναπαραγωγη τους , αφου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μεγαλωσει ο γονος τους μεχρι την ηλικια των 3-4 εβδομαδων οποτε και μπορουν να δεχτουν ζωντανη αρτεμια.Γι αυτο και οι αναφορες για επιτυχια στο μεγαλωμα του γονου σε ενυδρεια ειναι ελαχιστη ,ακομα και μηδαμινη.
Μπορει να γινει με επιτυχια μονο σε γαστρολιμνη ωριμη και παλαιωμενη.
Εχω λοιπον ενα κουβαδακι 5 λιτρων στο μπαλκονι εδω και 1μιση χρονο με μερικα φυτα μεσα. Εχει ισορροπησει και αν και εχει αρκετη αλγη στα τοιχωματα, το νερο ειναι κρυσταλλινο. Το εμβολιασα με πρασινο νερο οποτε με λιγο παραπανω λιπανση ευελπιστω οτι θα γινει βαθυ πρασινο το νερο.
Το πρασινο νερο ειναι βασικο για τα νεογεννητα werneri μιας και χρειαζονται μεγαλη ποσοτητα απο αυτο και απο τους μικροοργανισμους που φιλοξενει ως τροφη τους τις πρωτες μερες της ζωης τους.
Η προετοιμασια των γονιων θα γινει σε ενυδρειο 54 λιτρων με ταισμα 3-4 φορες την ημερα ζωντανη αρτεμια και οι τιμες νερου πρεπει να ειναι οι εξης:
ΡΗ 6-6,5
DH oχι μεγαλυτερο απο 4 (βασικο !)
ΚΗ 2-3
Θερμοκρασια 29-31
Επειδη στα Iriatherina werneri δεν αρεσουν τα γυμνα ενυδρεια, για να υπαρξει αρκετη παραγωγη αυγων απο την μοναδικη μου θηλυκια,δεν θα χρησιμοποιηθει spawning mop αλλα θα μεινουν πολλα φυτα μεσα καθως και επιπλεοντα ,κυριως riccia την οποια φαινεται να προτιμουν για την αποθεση των αυγων τους.
Ο τυχον γονος θα απομακρυνεται και θα τοποθετειται στην γαστολιμνη μολις εμφανιζεται στην επιφανεια. Τα werneri δεν τρωνε τον γονο τους με την ιδια μανια που κανουν αλλα ειδη και συνηθως τον αγνοουν, και με πολλα φυτα επιφανειας ειναι σιγουρο οτι θα γλιτωνουν τα περισσοτερα μωρα.
H δημιουργια μεγαλυτερης γαστρολιμνης γυρω στα 80-120 λιτρα ειναι στα αμεσα σχεδια μου, αλλα το πειραμα θα ξεκινησει με αυτη την 5 λιτρη και με ενα αλλο ειδος rainbow, το Pseudomugil furcata που ειναι πολυ πιο ανθεκτικο και ευκολο στην αναπαραγωγη του.
Προς το παρον λοιπον η γαστρολιμνη μου φιλοξενει μερικα νεογεννητα pseudomugil.
Οταν ζεστανει κι αλλο ο καιρος θα μεινει μονιμα εξω και θα προστεθει ενα φιλτρο σπογγου το οποιο θα μπαινει σε λειτουργια αν η θερμοκρασια τεινει να ξεπερασει τους 30 βαθμους.
Η θερμοκρασια του νερου αυτη τη στιγμη και μεσα στο σπιτι ειναι 21 βαθμους, πολυ χαμηλα, αρα η αγορα ενος μικρου θερμαντικου ειναι απαραιτητη αμεσα !
Σας παραθετω φωτογραφιες με την 5 λιτρη κινητη λιμνουλα και μερικα νεογεννητα pseudomugil μεσα.







Η Hygrophila siamensis ανθισε, αφου ταλαιπωρηθηκε απο τις χαμηλες θερμοκρασιες του χειμωνα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-09, 17:56
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εμβολιασα με πρασινο νερο οποτε με λιγο παραπανω λιπανση ευελπιστω οτι θα γινει βαθυ πρασινο το νερο.
Το πρασινο νερο ειναι βασικο για τα νεογεννητα werneri μιας και χρειαζονται μεγαλη ποσοτητα απο αυτο και απο τους μικροοργανισμους που φιλοξενει ως τροφη τους τις πρωτες μερες της ζωης τους.
Καλή επιτυχία.
Θα το ξέρεις αλλά ας το πούμε για όποιους αγνοούν πως το "πράσινο νερό", δηλαδή η αιωρούμενη άλγη ,δεν μπορεί να καλλιεργηθεί εφόσον συνυπάρχουν και άλλοι ανταγωνιστές των νιτρικών εκτός και αν διατηρούμε τα νιτρικά σε υψηλότερες-υψηλές τιμές ,γεγονός όμως ,που συμβάλει αρνητικά στην ανάπτυξη των γόνων.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 08-05-09 στις 21:34
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-09, 18:39
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα δεν ηξερα που αλλου να το βαλω..
πως τα λες ετσι

Φίλε Raven πολύ καλά και χρήσιμα όλα αυτά που λες.
Μια και ένα τέτοιο σύστημα θα έχει καλό αποτέλεσμα θεωρώ στα 99.9% των ψαριων των ενυδρείων μήπως είναι καλά να κανείς-τε μια νέα κατηγορία που να έχει σχέση με πληροφορίες για σωστή αναπτύξει γόνων???

Αυτό που λες το κάνω εδώ και 3 χρονιά για να μεγαλώσω γόνο γκαπι με άριστα αποτελέσματα. Οπότε γι αυτό θεωρό ότι είναι ένα καλό tip για πολλά είδη ψαριών.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-09, 20:32
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Smile

Χαρα στο κουραγιο σου φιλε ! ..αξιζεις πολλα μπραβο ! ...στο εξης θα ψαξω ενα προς ενα ολα σου τα αρθρα γιατι τα βρισκω πολυ ενδιαφεροντα και προσεγμενα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-09, 22:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλη δυναμη αλεξανδρε!! ενημερωνε μας για τη συνεχεια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-09, 01:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Eυχαριστω φιλοι μου! Υπαρχουν καποια πραγματα που δεν τα γνωριζω, μιας και πρωτη φορα επιχειρω κατι τετοιο και γι αυτο θα χρειαστω την πολυτιμη βοηθεια σας.
Σωκρατη , θα προσπαθησω να μην ανεβουν πολυ τα νιτρικα.
Τα μωρα μολις περασουν το κρισιμο σταδιο των 3 εβδομαδων, μπορουν επειτα να μεταφερθουν σε ενυδρειο για το μεγαλωμα τους. Ιδιαιτερα καλη αναπτυξη και εντονα χρωματα επιτυγχανονται αν γινονται συχνες αλλαγες νερου και ταιζονται με ζωντανες τροφες οπως αρτεμια, δαφνια, grindal και blackworms.

Pouritanos , ναι για τα guppy ειναι ιδανικη περιπτωση η λιμνη και ισως να ειναι ενας καλος τροπος να αναπαραγουμε και αλλα ειδη ψαριων ετσι.

Εν τω μεταξυ βλεπω την θηλυκια μου werneri να εχει βγαλει ενα χρυσο-κιτρινο σημαδι απο το στομα εως την ραχη , που δηλωνει οιστρο και σεξουαλικη ωριμοτητα. Ο καιρος ακουσα οτι θα ζεστανει αρκετα τις επομενες μερες, οποτε πρεπει να βιαστω πριν πλακωσουν οι καυσωνες του καλοκαιριου.
Εχω παθει εμμονη με τα συγκεκριμενα ψαρια , το ειδα ως προκληση να τα αναπαραγω και θα κανω οτι ειναι δυνατον.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-09, 09:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω παθει εμμονη με τα συγκεκριμενα ψαρια , το ειδα ως προκληση να τα αναπαραγω και θα κανω οτι ειναι δυνατον.
Ειναι οντως πανεμορφα ψαρακια Αλεξανδρε... Και τα δικα σου σκιζουν!! Δυστηχως ομως δυσκολο να βρεις θυληκες! Αν υπηρχε αλλη μια τουλαχιστον θυλικια θα ηταν καλυτερα τα πραγματα! Αν βρω πουθενα θα σου πω!! Ευχομαι να γεμισεις γονο και να ζησουν αρκετα στη γαστρολιμνη ωστε να δεχτουν τις λαχταριστες αρτεμιες που εχεις ετοιμες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-09, 01:17
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Χτες ανοιξα και καθαρισα τα 2 εξωτερικα φιλτρα απο το 300αρι και εμεινα εκπληκτος απο τα εκατονταδες νεογεννητα ψαρακια που ειχαν μεσα. Τα περισσοτερα ηταν νεκρα αλλα καταφερα να πιασω 7 ζωντανα τα οποια και μετεφερα στην γαστρολιμνουλα μαζι με τα Pseudomugil.
Eπειδη εχω δει τον γονο των CPD, των Iriatherina, Pseudomugil, praecox...δεν ηταν τιποτε απο αυτα. Εξαλλου τα cpd αλλα και τα rainbow δεν κανουν μεγαλο αριθμο αυγων αλλα λιγα και καθημερινα.
Αυτη ηταν γεννα με τα ολα της και συμφωνα με την απαγωγη εις ατοπον, το μονο αλλο ειδος που εχω στο ενυδρειο ειναι τα Rasbora heteromorpha.
Iσως οι χαμηλες σκληροτητες λογω συμπληρωσης με οσμωση, το χαμηλο ΡΗ λογω CO2 και η ανοδο της θερμοκρασιας κατα μισο βαθμο να τα εκανε να γεννησουν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-06-09, 01:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Λοιπον , η προετοιμασια παει καλα. Το ζευγαρι των Iriatherina απομονωθηκε στο 54αρι και ταιζεται αφειδως με ζωντανη αρτεμια 3-4 φορες την ημερα καθως και κατεψυγμενα bloodworms , lobster eggs και flakes σπιρουλινας.
Οι σκληροτητες επεσαν με την προσθηκη τυρφης στο φιλτρο και καθημερινες μικρες αλλαγες με νερο απο Α/Ο.
Ως αποτελεσμα η κοιλια της θηλυκιας εχει διογκωθει αρκετα και ο αρσενικος πηρε την χρυση ριγα στην πλατη και την φλερταρει ολη μερα.
Η θερμοκρασια ειναι στους 29.

Η γαστρολιμνη οπου θα μπει ο γονος τις πρωτες εβδομαδες της ζωης του, στηθηκε σημερα. Ειναι 56 λιτρα και εχει και ροδακια !
Υποστρωμα σκετο ουδετερο χαλικι , μερικα φυτα, φιλτρο , θερμαντικο και θερμομετρο.Γεμισμα με νερο ενυδρειου και βρυσης σε αναλογια 50/50. Μπολιασα το φιλτρο και αμεσως εβαλα μεσα και αφησα να βυθιστει ,η γαστρολιμνουλα των 5 λιτρων που φιλοξενουσε ηδη 14 μωρα διαφορων ειδων (Pseudomugil, Rasbora,cpd,endler).
Η ροη του φιλτρου ηταν αρκετα δυνατη και αναγκαστηκα να στρεψω την εξοδο προς τα τοιχωματα. Κατα τα αλλα τα ψαρακια φανηκαν ποσο μεγαλωσαν αλλα και ποσο δεμενα ειναι με το κουβαδακι τους αφου τα rasbora και τα cpd δεν το αφησαν για να κολυμπησουν στα ανοιχτα.
Το προβλημα τωρα ειναι οτι, το endler μεγαλωνει πολυ πιο γρηγορα και θα βλεπει τα αλλα σαν τροφη σε λιγο καιρο.
Επισης αν μπουν τα Iriatherina πρεπει να εχουν φυγει ολα τα αλλα μιας και δεν θα μπορουν να τα ανταγωνιστουν στην τροφη, χωρια που θα κινδυνευουν να φαγωθουν απο τα ηδη 3 εβδομαδων Pseudomugil.
Αχ θεουλη μου..μαλλον θα πρεπει να στησω κι αλλο ενυδρειο.
Α και αν εχει κανενας καμια Nymphea lotus για χαρισμα, θα γουσταρα πολυ ! Αλλιως θα αγορασω μια κοκκινη που την εχω και απωθημενο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC-(3).jpg
Εμφανίσεις:  935
Μέγεθος:  124,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC.jpg
Εμφανίσεις:  773
Μέγεθος:  101,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC-(1).jpg
Εμφανίσεις:  714
Μέγεθος:  104,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC-(2).jpg
Εμφανίσεις:  678
Μέγεθος:  95,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-06-09, 07:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον , η προετοιμασια παει καλα. Το ζευγαρι των Iriatherina απομονωθηκε στο 54αρι και ταιζεται αφειδως με ζωντανη αρτεμια 3-4 φορες την ημερα καθως και κατεψυγμενα bloodworms , lobster eggs και flakes σπιρουλινας.
Οι σκληροτητες επεσαν με την προσθηκη τυρφης στο φιλτρο και καθημερινες μικρες αλλαγες με νερο απο Α/Ο.
Ως αποτελεσμα η κοιλια της θηλυκιας εχει διογκωθει αρκετα και ο αρσενικος πηρε την χρυση ριγα στην πλατη και την φλερταρει ολη μερα.
Η θερμοκρασια ειναι στους 29.

Η γαστρολιμνη οπου θα μπει ο γονος τις πρωτες εβδομαδες της ζωης του, στηθηκε σημερα. Ειναι 56 λιτρα και εχει και ροδακια !
Υποστρωμα σκετο ουδετερο χαλικι , μερικα φυτα, φιλτρο , θερμαντικο και θερμομετρο.Γεμισμα με νερο ενυδρειου και βρυσης σε αναλογια 50/50. Μπολιασα το φιλτρο και αμεσως εβαλα μεσα και αφησα να βυθιστει ,η γαστρολιμνουλα των 5 λιτρων που φιλοξενουσε ηδη 14 μωρα διαφορων ειδων (Pseudomugil, Rasbora,cpd,endler).
Η ροη του φιλτρου ηταν αρκετα δυνατη και αναγκαστηκα να στρεψω την εξοδο προς τα τοιχωματα. Κατα τα αλλα τα ψαρακια φανηκαν ποσο μεγαλωσαν αλλα και ποσο δεμενα ειναι με το κουβαδακι τους αφου τα rasbora και τα cpd δεν το αφησαν για να κολυμπησουν στα ανοιχτα.
Το προβλημα τωρα ειναι οτι, το endler μεγαλωνει πολυ πιο γρηγορα και θα βλεπει τα αλλα σαν τροφη σε λιγο καιρο.
Επισης αν μπουν τα Iriatherina πρεπει να εχουν φυγει ολα τα αλλα μιας και δεν θα μπορουν να τα ανταγωνιστουν στην τροφη, χωρια που θα κινδυνευουν να φαγωθουν απο τα ηδη 3 εβδομαδων Pseudomugil.
Αχ θεουλη μου..μαλλον θα πρεπει να στησω κι αλλο ενυδρειο.
Α και αν εχει κανενας καμια Nymphea lotus για χαρισμα, θα γουσταρα πολυ ! Αλλιως θα αγορασω μια κοκκινη που την εχω και απωθημενο.
Μπράβο βρε Αλέξανδρε, είσαι παλικάρι...(λέει και το γνωστό άσμα)!
Παρακολουθώ το πολύ ενδιαφέρον θέμα σου έστω και αν δεν έχω απαντήσει μέχρι τώρα. Μαγεύομαι με τις αναπαραγωγές. Απλά συνέχισε...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-06-09, 12:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αρρωστε μου φιλε...
καλα κουραγια...μπαινεις ολοενα και πιο βαθια....
μηπως να ξαναεστηνες το ενυδρειακι διπλα στον υπολογιστη? για τα λιγο μεγαλυτερα μωρα και το εντλερακι...μια χαρα δε θα ηταν?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-06-09, 01:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ευχαριστω Βασιλη και Πανο !
Χτες βραδυ μαζεψα τα πρωτα μικρα Iriatherina απο την επιφανεια της γεννηστρας.
Μπηκαν στην γαστρολιμνη και αν ξεπερασουν το κρισιμο σταδιο της 1ης εβδομαδας, μετα δεν τα φοβαμαι. Πιστευω οτι θα εχω τουλαχιστον 5-6 μικρα καθε εβδομαδα απο την 1 θηλυκια μου,και εστω και τα μισα να επιζουν, ισως καταφερω πριν βγει το καλοκαιρι να μεγαλωσω καμια 30αρια.
Θα συνεχισω το θεμα ωστε να υπαρχει σαν αναφορα στην αναπαραγωγη του ειδους. Φωτο με τα μικρα θα βαλω συντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-09, 12:41
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω Βασιλη και Πανο !
Χτες βραδυ μαζεψα τα πρωτα μικρα Iriatherina απο την επιφανεια της γεννηστρας.
Μπηκαν στην γαστρολιμνη και αν ξεπερασουν το κρισιμο σταδιο της 1ης εβδομαδας, μετα δεν τα φοβαμαι. Πιστευω οτι θα εχω τουλαχιστον 5-6 μικρα καθε εβδομαδα απο την 1 θηλυκια μου,και εστω και τα μισα να επιζουν, ισως καταφερω πριν βγει το καλοκαιρι να μεγαλωσω καμια 30αρια.
Θα συνεχισω το θεμα ωστε να υπαρχει σαν αναφορα στην αναπαραγωγη του ειδους. Φωτο με τα μικρα θα βαλω συντομα.
αλεξ τελικα τι εγινε;βγηκαν τα μικρα?ψηνομαι και εγω να αγορασω τετοια ψαρακια.εχω βρει.ειναι επιθετικα?θα εχω προβλημα με τις γαριδουλες?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-09, 13:38
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Aπετυχα παταγωδως με αυτα τα ψαρια ! Ειναι πολυ δυσκολος ο γονος τους και ζει μονο για 3-4 μερες.
Η 1 θηλυκια που ειχα μετα απο 1 εβδομαδα στην γεννηστρα σταματησε να γενναει, εγινε αγρια και κρυβοταν συνεχως στα φυτα. Λογω στρες λοιπον σταματησε να κανει αυγα, και για να μην μου παθει τιποτα , επεστρεψα το ζευγαρι στο μεγαλο ενυδρειο παλι.
Βρισκω που και που μικρα την επιφανεια και μαλιστα καταφερα να μεγαλωσω ενα μεχρι που εγινε 20 ημερων αλλα εφυγα διακοπες προσφατα και το εχασα κι αυτο.
Στη γαστρολιμνη μεγαλωσαν αρκετα μωρα απο cpd ,pseudomugil ,rasbora, endlers και εχουν ενηλικιωθει. Σε λιγο θα την ξεστησω για τον χειμωνα και να δω τι θα βρω μεσα.

Αντρεα ειναι απο τα πιο ειρηνικα ψαρια που υπαρχουν. Δεν πειραζουν ουτε το γονο απο τις γαριδες και τα αρσενικα κανουν κοντρες κυριαρχιας με επιδειξεις των πτερυγιων τους. Θελουν ομως ενα ΡΗ γυρω στο 6,5-6,8 και υψηλη θερμοκρασια 27-29. Εγω τα εχω σε 25-26 (λογω φυτων) ευτυχως ομως δεν εχουν παθει τιποτα. Οι θηλυκιες ειναι δυσευρετες και το 99% αυτων που φτανουν στα μαγαζια ειναι αρσενικα.
Σου τα συστηνω ανεπιφυλακτα για το ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-09, 13:42
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπετυχα παταγωδως με αυτα τα ψαρια ! Ειναι πολυ δυσκολος ο γονος τους και ζει μονο για 3-4 μερες.
Η 1 θηλυκια που ειχα μετα απο 1 εβδομαδα στην γεννηστρα σταματησε να γενναει, εγινε αγρια και κρυβοταν συνεχως στα φυτα. Λογω στρες λοιπον σταματησε να κανει αυγα, και για να μην μου παθει τιποτα , επεστρεψα το ζευγαρι στο μεγαλο ενυδρειο παλι.
Βρισκω που και που μικρα την επιφανεια και μαλιστα καταφερα να μεγαλωσω ενα μεχρι που εγινε 20 ημερων αλλα εφυγα διακοπες προσφατα και το εχασα κι αυτο.
Στη γαστρολιμνη μεγαλωσαν αρκετα μωρα απο cpd ,pseudomugil ,rasbora, endlers και εχουν ενηλικιωθει. Σε λιγο θα την ξεστησω για τον χειμωνα και να δω τι θα βρω μεσα.

Αντρεα ειναι απο τα πιο ειρηνικα ψαρια που υπαρχουν. Δεν πειραζουν ουτε το γονο απο τις γαριδες και τα αρσενικα κανουν κοντρες κυριαρχιας με επιδειξεις των πτερυγιων τους. Θελουν ομως ενα ΡΗ γυρω στο 6,5-6,8 και υψηλη θερμοκρασια 27-29. Εγω τα εχω σε 25-26 (λογω φυτων) ευτυχως ομως δεν εχουν παθει τιποτα. Οι θηλυκιες ειναι δυσευρετες και το 99% αυτων που φτανουν στα μαγαζια ειναι αρσενικα.
Σου τα συστηνω ανεπιφυλακτα για το ενυδρειο σου.
εχω βρει αρσενικα και θηλυκα.τα θηλυκα που τα παρατηρουσα δεν εχουν τοσο ανεπτυγμενα πτερυγια.θα τα αγορασω ολα και αν θελεις θηλυκα σου στελνω.και τα βρηκα και φτηνα.2.5 ευρω αν δεν κανω λαθος.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-10-09, 13:47
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Βρηκα και θηλυκιες και ειμαι ενταξει πλεον. Ευχαριστω παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-10-09, 20:41
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

ωραιος φιλε..... εντυπωσιαστικα....... keep on!!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-06-10, 16:32
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

και μετα απο αρκετο καιρο για να μην ανοιγω καινουριο θεμα θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα για την αναπαραγωγη τους μιας και το εχεις ψαξει τοσο...
παρολο που ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολη ειπα να το προσπαθησω...
λοιπον αυτη τη στιγμη στο 60λιτρο μου αρκετα πυκνοφυτεμενο εχο 4 ιριαθερινες(2 θυληκες,2αρσενικες) και οι συνθηκες ειναι
ph:6,7
Gh:7
αυτα πιστευω ειναι τα βασικα..τα αλλα ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα.
τωρα τελευταια βλεπω καποιες κινησεις..οι αρσενικοι και οι δυο εχουν πανω απο το κεφαλι τους μια χρυση ριγα που δειχνει οτι ειναι ετοιμα..
βλεπω τα αρσενικα μαλωνουν λιγο μεταξυ τους αλλα κυριως ορμανε στις θυληκες.. εχω ενα σημειο με πρασινο νερο στασιμο νερο(μεζευετει απο τη βροχη) οπου λογικα θα μπορουσε να μπει εκει ο γονος.
μεσα στο ενυδρειο εχω και red cherry και σαλιγκαρια...
θα πρεπει κατι να προσεξω? κατι να κανω για να ειναι καλυτερα?
ετχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-06-10, 01:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Συμπτωση αλλα σημερα ειδα αρκετα μικρα μεσα στο 300αρι καθως και μερικα αυγα πανω σε μια moss. Τα μικρα μεχρι το απογευμα ειχαν φαγωθει απο τα peacock goby που τα πηραν χαμπαρι και τα παραφυλαγαν. Δεν προσπαθω πια να τα μεγαλωσω, μιας και αποδειχθηκε πολυ δυσκολο περυσι και φετος ειμαι πολυ πιεσμενος απο χρονο για να ξαναδοκιμασω...

Το βασικο Μιμη για να προσπαθησεις αναπαραγωγη ειναι....κατ αρχην να σου γεννησουν. Μολις δεις τα πρωτα μωρα στην επιφανεια και καταφερεις να τα απομονωσεις το συζηταμε για τα περαιτερω.
Τα Iriatherina ειναι ψαρια που αγαπουν το πολυ ζεστο νερο και δεν θελουν η θερμοκρασια να πεφτει κατω απο 27 ποτε. Για αναπαραγωγη και για τον γονο θα πρεπει να φτασει και να ξεπερασει ακομα τους 30 βαθμους. Αντεξαν σε μενα μεχρι 34 περυσι στην γλαστρολιμνη στον νταλα ηλιο.
Απο κει και περα θες πρασινο νερο, αφθονη ινφουσορια, καθολου ρυπους και μηδενικα νιτρικα, χαμηλο Gh και ΚΗ κατω απο 4 (βασικο).
Το κυριο προβλημα ειναι οτι εχουν απιστευτα μικρο στομα και συνηθως δεν βρισκουν να φανε, οποτε και μετα απο 3-4 μερες πεθαινουν απο την πεινα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-06-10, 09:58
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

αα καταλαβα..εγω τωρα που εχω την θερμοκρασια στους 27 λες να την μεγαλωσω λιγο? ομως μεσα εχω και red cherry που απο οτι ξερω δε θελουν υψηλες θερμοκρασιες
θα θελα να το προσπαθησω αν και ξερω οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο ετσι για εμπειρια
αρα εσενα τωρα γεννανε συνεχεια..στο 300αρι δεν εχεις ομως γαριδες? πως πει η θερμοκρασια 30 βαθμους?
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-06-10, 15:04
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δυστυχως εχω κανει μια παραχωρηση σε σχεση με την θερμοκρασια που θελουν αυτα τα ψαρια. Με ανεμιστηρακια κραταω την θερμοκρασια κατω απο τους 26 γιατι εχω γαριδες και φυτα μεσα στο 300αρι που δεν ανεχονται υψηλες θερμοκρασιες. Το κοστος το πληρωνω ηδη αυτη τη στιγμη μιας και πολλα Ιriatherina εβγαλαν rot fin και κανω θεραπεια με μελαφιξ.
Παρολα αυτα ομως μια θηλυκια τουλαχιστον γενναει. Αν ομως θελει κανεις σιγουρα αποτελεσματα και επιδιωξει αναπαραγωγη, καλυτερα να τους δωσει ιδανικες συνθηκες.

Μιμη , να ξερεις οτι ασχετα που φλερταρουν , οι θηλυκιες φτανουν σε σεξουαλικη ωριμοτητα μονο οταν βγαλουν ενα χρυσο σημαδι στο ανω χειλος. Κοιτα λοιπον γι αυτο το σημαδι ( δεν εννοω την χρυση ριγα στο μετωπο). Το βγαζουν μονο μια φορα στην ζωη τους και σηματοδοτει οτι ειναι ετοιμες πλεον να ζευγαρωσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-06-10, 15:59
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

στο ανω χειλος δηλαδη πανω απο το στωμα της?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-06-10, 16:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ναι, κοιτα για το χρυσο αυτο σημαδι. Το βγαζουν για λιγες μερες μονο και μετα ποτε ξανα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-06-10, 06:42
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

τις παρατηρησα τις θυληκες χθες το απογευμα και γενικα ολο το σωμα τους εχει μια χρυση αποχρωση.τωρα για το στομα του ειναι χρυσο το ¨σπιρακι¨ που εχουν..
δε ξερω και δε νομιζω να ειναι ετοιμα μιας και τα εχω παρει εδω και ενα μηνα μονο..
μπορει αμα μεγαλωσουν κιαλο να ειναι ετοιμα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-06-10, 01:56
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τον τελευταιο μηνα προσπαθησα να μεγαλωσω μερικα απο τα 10-12 περιπου μωρα Iriatherina werneri που εβγαλα. Σε ενυδρειο 200 λιτρα, ωριμο και με πολλη moss και Pelia, αλγες και αφθονη infusoria, ουτε 1 δεν καταφερε να επιβιωσει περαν των 3-4 ημερων. Δοκιμασα Sera micron και σκονη σπιρουλινας αλλα τιποτα δεν ηταν ικανο να τα κρατησει στη ζωη.
Tελικα ο μονος τροπος φαινεται να ειναι γλαστρολιμνη ,ωριμη με πρασινο νερο.
Αντε να στηνω παλι λιμνες στο μπαλκονι...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-07-10, 02:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Νεογεννητα Iriatherina werneri λιγο μετα την εκκολαψη. Οσοι θελησουν ασχοληθουν με την αναπαραγωγη τους, αυτα τα μικρα πρεπει να παρατηρουν να δουν στην επιφανεια του ενυδρειου.



Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-07-10, 02:25
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

να σου ζησουνννν!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-07-10, 03:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Αντε με το καλο ... ευχομαι να ζησουν .... και να τα καταφερεις να τα μεγαλωσεις τα ατιμα ειναι πανεμορφα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θανατοι Iriatherina Raven Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 27 23-01-09 18:15
αναπαραγωγη κοι.πως;;; asteris_veroia Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 22-05-08 13:40
Μωρα Iriatherina Werneri soza Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 4 23-06-07 12:35
ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ KOI kingelvis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 13-06-07 07:36
αναπαραγωγη deMetrIs Bettas 15 10-10-05 23:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19161 seconds with 16 queries