Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-07, 18:32
Το avatar του χρήστη seagle
seagle Ο χρήστης seagle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Exclamation Σ.Δ.Ο.Ε - Σπουδή Δημιουργίας Ολοκληρωμένου Ενυδρείου..

Σπουδή Δημιουργίας Ολοκληρωμένου Ενυδρείου..


Ξεκινώ αυτό το θέμα, ώστε να έχω κάπου ολοκληρωμένα κάποιες λεπτομέρειες κατασκευής ενός χειροποίητου ενυδρείου οι οποίες δεν αποσαφηνίζονται στο φόρουμ.
Η ερώτηση που κάνει πρεμιέρα, αφορά τον υπολογισμό κοπής των τζαμιών. Οι ερωτήσεις μου θα είναι γενικές και όχι πάνω μόνο στο δικό μου ενυδρείο.

ΕΡΩΤΗΣΗ 1
Αν θέλω να κάνω ένα ενυδρείο με διαστάσεις χ χιλιοστά μήκος, ψ χιλιοστά πλάτος και ζ χιλιοστά βάθος και έστω χρησιμοποιώ γυαλί α χιλιοστών, τότε πόσο θα πρέπει να κοπεί το τζάμι των πλευρών, ώστε να έχω την τέλεια συγκόλληση μετά την εφαρμογή της σιλικόνης?
α χιλιοστά η μπροστινή πλάκα και α χιλιοστά η πίσω, άθροισμα 2α χιλιοστά. ¶ρα αν πάρω χ χιλιοστά μήκος βάση και πλάτος ψ χιλιοστά,τότε μετά την τοποθέτηση των μεγάλων επιφανειακών τζαμιών,κάθετα ως προς την πλευρά πλάτους, μένουν ψ-2α χιλιοστά καθαρό πλάτος.¶ΡΑ ΤΟΣΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΠΛΑΤΟΣ ΚΟΠΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΖΑΜΙΑ? Και αν πάρουμε ακριβώς ψ-2α χιλιοστά πλάτος για το κάθε κομμάτι των μικρών επιφανειακών τζαμιών, πού θα μπει η σιλικόνη? ή είναι τόσο μικρό το πάχος της που είναι αμεληταίο?


( Σε κάποιο thread αναφέρθηκε η άποψη να μην προβλεφθούν κενά για την σιλικόνη ούτε 1 χιλιοστό για κάθε πλευρά επειδή αυτό δεν υπολογίζεται, ενώ από κάποιον άλλο στο ίδιο thread, ειπώθηκε πως είναι καλύτερα να αφεθούν 1 με 2 χιλιοστά κενό απο κ ά θ ε πλευρά για την σιλικόνη..Τελικά τι ισχύει? Οι κόντρες όπως λέγονται, θα έχουν σύμφωνα με την εφαρμογή στο excel κενό 0 χιλιοστών!!! και η σιλικόνη πού θα μπεί...?ισχύει ότι και για τα τζάμια εν τέλει?)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-07, 00:15
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

δεν ξερω για απαντηση, θα με ενδιεφερε η εφαρμογη στο excel (αν καταλαβα καλα τι κανει, του βαζεις τις διαστασεις που θες και σου βγαζει τα κομματια τζαμιων)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-07, 08:23
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Μπορώ να πω ότι μας πήγες Κόρινθο μέσο Λαμίας.
Αν κατάλαβα καλά, μετά από πολλές επαναλήψεις, το μοναδικό ερώτημα που θέτεις είναι πόσο κοντύτερα θα πρέπει να είναι, αν πρέπει να είναι, τα πλαϊνά τζάμια.
Αν θέλουμε την τέλεια εφαρμογή θα πρέπει να είναι 1 – 1,5 χιλιοστό κοντύτερα. Δεν σημαίνει ότι αν δεν τα κάνεις κοντύτερα θα είσαι λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-07, 10:02
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Question

Επειδή σε κόβω λίγο επιστήμονα να σου πω πως δεν υπάρχει λόγος για υπολογίζεις συνημίτονα και τετραγωνικές ρίζες. Αυτό που ακολουθεί είναι ο βλάχικος τρόπος και το έκανα πριν από 3 εβδομάδες και δουλεύει μια χαρά.

Ήθελα καθαρές διαστάσεις 200mm x 200mm x 200mm σύνολο 8 λίτρα. Το τζάμι που χρησιμοποίησα είχε πάχος 5mm.
Το τζάμι του πάτου λοιπόν κόπηκε 200mm x 200mm. Τα δυο πλαϊνά κοπηκαν 210mm x 205mm (ύψος) και τα άλλα δυο 20mcm x 205mm (ύψος). Τα δυο πλαϊνά κόπηκαν 210mm στο πλάτος γιατί υπολογίστηκε ότι εφόσον το τζάμι έχει πάχος 5mm δεν θέλω να μου κάνει γωνίες αλλά να εφάπτει το ένα με το άλλο.
Νομίζω ότι το έκανα απλό και κατανοητό. Αν όχι πάλι εδώ είμαστε. Βασικά και σε ένα τζαμτζή αν του πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις θα σου κόψει τα τζάμια όπως πρέπει (αρκεί να σκέφτεται λίγο).

Κενο για τη σιλικόνη δεν αφήνεις. Σιλικόνη βάζεις στηνεπιφάνεια του τζαμιού που θα κολληθεί και στις γωνίες που δημιουργούν τα τζάμια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-07, 10:14
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macblack Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήθελα καθαρές διαστάσεις 200mm x 200mm x 200mm σύνολο 8 λίτρα. Το τζάμι που χρησιμοποίησα είχε πάχος 5mm.
Το τζάμι του πάτου λοιπόν κόπηκε 200mm x 200mm. Τα δυο πλαϊνά κοπηκαν 210mm x 205mm (ύψος) και τα άλλα δυο 20mcm x 205mm (ύψος). Τα δυο πλαϊνά κόπηκαν 210mm στο πλάτος γιατί υπολογίστηκε ότι εφόσον το τζάμι έχει πάχος 5mm δεν θέλω να μου κάνει γωνίες αλλά να εφάπτει το ένα με το άλλο.

.
αν καταλαβα καλα ομως τα τζαμια σου δεν πατησαν πανω στη βαση αλλα κοληθηκαν στο παλι της ετσι?οι περισσοτεροι πατανε πανω στη βαση τα τζαμια...

να πω και εγω ενα παραδειγμα θελουμε ενα ενυδρειο 100cm*30cm<πλατος>*40cm


κοβουμε πατο 100*30 το μπροστινο και το πισω 100*40 και τα δυο πλαινα
40*30-2*παχος τζαμιου αυτο ειναι ολο αν θες να φτιαξεις ενυδρειο που τα τζαμια να πατανε πανω στη βαση και τα πλαινα να κολανε μεσα στα μπροστινα που νομιζω ειναι και ο τροπος που οι περισοτεροι χρησιμοποιουμε...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-07, 10:22
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Steady έχεις απόλυτο δίκιο και μόλις παρατήρησα ότι ενώ σκεφτόμουν να γράψω "εξαρτάται από τις διαστάσεις του ενυδρείου που θέλεις να κατασκευάσεις" το παρέληψα εντελώς. Εγώ περιγράφω τη κατασκευή ενός ενυδρείου 8 λίτρων που χρησιμοποιώ γαι emersed καλλιέργεια αλλά και γεμάτο νερό δεν δέχεται κάποιες ιδιαίτερες πιέσεις ενώ εσύ μιλάς για ένα σαφώς μεγαλύτερο ενυδρείο 120 λίτρων. Τα τζάμια λοιπόν που θα χρησιμοποιήσεις καθώς και οι πιέσεις από υπόστρωμα, νερό κτλ είναι πολύ μεγαλύτερες. Σωστά λοιπόν τα πλαϊνά θα "καθήσουν" πάνω στο τζάμι του πάτου. Σε γενικές γραμμές όμως ο υπολογισμός για το κόψιμο είναι αντίστοιχως με αυτό που περιγράφω.

Το ενυδρείο μου και η κατασκευή του http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20123
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-07, 19:56
Το avatar του χρήστη seagle
seagle Ο χρήστης seagle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Post Απάντηση πρώτη

Αγοράζω τα τζάμια πάχους α χιλιοστών, για διαστάσεις χ χιλιοστά μήκους, ψ χιλιοστά πλάτους και ζ χιλιοστά βάθους, με ακριβείς διαστάσεις για τα 3 πιο μεγάλα τζάμια, ενώ ακριβώς ψ-2α χιλιοστά πλάτος για το κάθε κομμάτι των μικρών επιφανειακών τζαμιών ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΙΛΙΚΟΝΗ...


Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ!
Δίνω σχέδιο με τις σωστές διαστάσεις για να είναι ολοκληρωμένη η απάντηση..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  TO_ΕΝΥΔΡΕΙΟ.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  37,8 KB  
__________________
LEAVE THE RACES TO THE ACES
-- 100% ΥΔΡΟΒΙΟΤΗΤΑ --
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-07, 20:26
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

ωραίο το σχέδιο σου...χε χε είσαι της θετικής έτσι; χε χε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-07, 20:42
Το avatar του χρήστη seagle
seagle Ο χρήστης seagle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Exclamation

συνεχίζω το σχεδιο ενός ολοκληρωμένου ενυδρείου με το σχέδιο για το καπάκι όπως το σκέφτηκα...σε λίγο θα βάλω και φωτό απο την κατασκευή.πειτε μου οτι ειναι οκ γιατι είναι κρίμα να το ξανακάνω...εφαγα πολύ κρύο στο μπαλκόνι μέχρι να το φτιάξω!!!να μην ξαναβγώ έξω για τις επόμενες 10 μέρες!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kapaki_diy.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  39,8 KB  
__________________
LEAVE THE RACES TO THE ACES
-- 100% ΥΔΡΟΒΙΟΤΗΤΑ --
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο Ενυδρείου Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 0 28-02-07 23:19
Παρουσίαση Ενυδρείου Access Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 11 31-08-06 00:02
Καθαρισμός ενυδρείου petran Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 21-09-05 08:26
Μετακόμιση Ενυδρείου unreg Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 14-09-05 16:34
Διακόσμηση ενυδρείου Μάνος Καλονόμος Γλυκό νερό - Γενικά 11 03-06-05 16:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07078 seconds with 14 queries