Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-12, 16:32
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή ΠΣΦΕ - Τι παραπανω μπορει να προσφερει απο ενα Φορουμ?

Τι παραπανω μπορει να προσφερει απο ενα μεγαλο ενυδρειακο Φορουμ σαν το GAB,το ΑΖ,το GD ενας Συλλογος Φιλων Ενυδρειου?

Το ερωτημα ειναι τροφη για σκεψη και μια τυπου "εκθεση ιδεων" για την επικειμενη επαναδραστηριοποιηση του Συλλογου...

Σας ακουω...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-12, 16:51
Το avatar του χρήστη piranhas2
piranhas2 Ο χρήστης piranhas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: θεσ/νικη Ευοσμος
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Σεμηναρια,παρουσειασεις-προτζεκτ που αφορανε πχ το κώλυμα ενος ενυδρειου κτλ , λιγο πολυ αυτα έχουνε γινει αλλα θα ηταν ωραια να ξαναγίνουν , ενημέρωση για το χόμπι και ισως κατι σαν αποθηκη η οποια θα εχει πραγματα πχ βιβλια εξοπλησμο,τεστακια,ενυδρεια για καραντηνες τα οποια θα μπορουν να χρησιμοποιηθούν απο τους χομπιστες,στημενα βιοτοπικα ενυδρεια απο καθε χωρα για να θυμουντε οι παλιοι και να μαθαίνουν οι καινούριοι,ακομα και αναπαραγωγες ψαριων πχ κιχλιδες μαδαγασκαρης και γενικα σπανια δυσεύρετα ψαρια και αλλα πολλα βέβαια για να γινουν αυτα χρειαζεται υπευθυνότητα και ενεργά άτομα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-12, 17:08
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Ολα τα παραπανω και ακομα εμπειρια ,,αν θυμαστε καλα τα gridal ο συλλογος τα εφερε στην Ελλαδα,της Βιοτοπικες καταδυσεις [θελω να το ξαναδω] αυτα τα εκανε ο συλλογος ,,τα περιοδικα κλπ.
Αρκη να ειμαστε ενομενη και αγαπημενη ολα τα φορα .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-12, 17:24
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ok
Υπεροχα ολα αυτα για το χομπι μας!

Ειναι εφικτα ομως...?

Μπορει να πληρωθει το ενοικιο ενος χωρου?
Και που θα ειναι αυτος?
Και αν ειναι στην Αθηνα γιατι να τον πληρωνουν οι "Επαρχιωτες"?
Η δεη για ολα αυτα απο που θα πληρωνεται?
Την συντηρηση των ενυδρειων την αντεχει ο Συλλογος-χρηματικα και σε χρονο και σε χερια?


Σε αυτα τα ερωτηματα μου μπορει καποιος να δωσει απαντησεις?

Οι παλιοι και μπαρουτοκαπνισμενοι εχουν να προτεινουν κατι?

Δικτατωρ,τα φωτα σου....
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-12, 18:08
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 73
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Προεπιλογή

Εγώ θα σας πω κάτι πολύ απλό που το έζησα και θεωρώ οτι είναι σημαντικό για το χομπίστα .
Οταν φέρναμε στο ΑΖ κάποιον απο το εξωτερικό για να μας μιλήσει , πληρώναμε για να έχουμε αίθουσα έφτασε στο σεμινάριο του Shimek να πληρώσουμε 3000 ευρώ μαζι με τα μικροφωνα και τα ακουστικα .
Ο σύλλογος λόγο του ότι για το κράτος υπάρχει , εχει δηλαδή υπόσταση , μπορεί να τα έχει δωρεάν μέσω κάποιου φορέα .
Αυτο μου το είπε ο ίδιος ο Τόλης στο τελευταίο σεμινάριο που έγινε απο το ΑΖ και μάλιστα μου είπε οτι την επόμενη φορά να του ζητήσω να καθαρίσει αυτός σαν σύλλογος για να μη πληρώνουμε χρήματα που μπορούμε να τα κερδίσουμε ( αυτό είναι κάτι που δεν το γνωρίζει ο κόσμος ) .
Γιατί λοιπόν να μη μπαίνει μπροστά ο σύλλογος και να συνδιοργανώνει μαζί με τα φόρουμ ότι νομίζουν οτι χρειάζεται ;
Αυτό είναι ένα παράδειγμα άγνωστο στους πολλούς.......
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-12, 18:13
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σταματη το συγκεκριμενο θεμα το γνωριζω,περι παραχωρησης δημοσιων-δημοτικων χωρων σε συλλογους...
Αν θα φτασουμε σε ενα σεμιναριο πιστευω οτι θα καταφερουμε να ειμαστε συνεπέστατοι χωρις να ξηλωθουμε.

Στα ανωθεν ερωτηματα μου εχει καποιος καμια απαντηση-λυση?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-12, 18:31
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να πληρωθει το ενοικιο ενος χωρου? ΝΑΙ
Και που θα ειναι αυτος? Σε κάθε πόλη.
Τι εννοώ.
Στην Αθήνα θα μπορέσουμε να βρούμε ένα χώρο και θα το πληρώνει ο Σύλλογος από τη συνδρομή των Αθηναίων και μόνο.

Και αν ειναι στην Αθηνα γιατι να τον πληρωνουν οι "Επαρχιωτες"? Θα τα κρατάει ο Σύλλογος και όταν θα αυξηθούν τα μέλοι από την συγκεκριμένη επαρχία θα τα δώσει για τα ενοίκια.
Η δεη για ολα αυτα απο που θα πληρωνεται? Δεν θα κλείσουμε το Μέγαρο Μουσικής... ένα μικρό χώρο 25-30μ2
Την συντηρηση των ενυδρειων την αντεχει ο Συλλογος-χρηματικα και σε χρονο και σε χερια? Ανάλογα τα μέλοι

Πως σου φαίνονται οι απαντήσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-12, 18:43
Το avatar του χρήστη piranhas2
piranhas2 Ο χρήστης piranhas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: θεσ/νικη Ευοσμος
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

σχεδόν ολοι οι συλογοι-σωμάτια συντηρούνται με 20-50 ευρο το χρονο βέβαια οταν εχουν πολλααα μελοι τωρα οπως ειναι η κατασταση δεν νομιζω κανεις να μπορει να δινει το μηνα πχ 20 ευρο σαν συλογος δεν γίνετε να μας παραχωρηθεί ενας χωρος σε καποιο δημο??μετα ο καθενας στον τομεα του θα βοηθήσει ειτε παραχωρώντας πραγματα ενυδρειο,ψαρια,τεστακια και πολλα αλλα ειτε σαν μάστορας σε εργασιες που τυχον θα χρειαστούν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-12, 18:45
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από piranhas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν συλογος δεν γίνετε να μας παραχωρηθεί ενας χωρος σε καποιο δημο??
Πολύ ωραία σκέψη φίλε... θα το κοιτάξω σε δυο δήμους... Αθηνών και Αγίας Παρασκευής
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-12, 19:04
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

εχει αποδειχθει οτι το θεμα του ''δικου μας'' χωρου ειναι μια ουτοπια....(και οχι μονο στο δικο μας χομπι).Ο αρχικος ενθουσιασμος σε λιγο καιρο θα εξαφανιστει και οι λιγοι αγνωστοι-γνωστοι θα κλειθουν να βαλουν το χερι στην τσεπη για την συντηρηση του(εχει συμβει....).Εκτος απο αυτο ο ''χωρος μας'' για οσους θυμουνται...συνεβαλε σε μεγαλο βαθμο στην διασπαση σε βορρα και νοτο με τσακομους,εριδες και αποχωρησεις.Η νεα προσπαθεια θα πρεπει να εχει ως στοχο την προωθηση του χομπι μας και την επιμορφωση μας με σεμιναρια,δρασεις,επανακυκλοφορια του περιοδικου μας κτλ κτλ.Αν ο σκοπος της νεας προσπαθειας ειναι να αποκτησουμε ξανα δικο μας χωρο πολυ φοβαμαι οτι θα (ξανα)λειτουργησει σαν τροχοπεδη.πιστευω ηρθε η ωρα να μαθουμε απο τα λαθη μας.

Υ.Γ1 αν θυμαμαι καλα ειχε γινει κ παλια προσπαθεια για να στεγαστουμε σε χωρο του δημου χωρις αποτελεσμα.
Υ.Γ2 οποια κ αν ειναι η αποφαση εγω παλι θα ειμαι μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-12, 19:07
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ειναι στην πραγματικοτητα τοσο αναγκαιος ενας χωρος? Μπορει να το σηκωσει αυτο ο συλλογος, ειδικα σε αυτες τις μερες? Δεν νομιζω οτι ακομα εχουμε φτασει στο σημειο σαν χομπυ για να υπαρχουν ενυδρεια καραντινας κλπ κλπ. Τουλαχιστον οχι για την πλειοψηφια των χομπιστων.

Για να λειτουργησει πιο δυναμικα ο συλλογος θα πρεπει, ΙΜΗΟ, να απευθηνθει σε ολη την μαζα των χομπιστων. Μια δανειστικη βιβλιοθηκη στο σπιτι ενος μελους που θα μπορουσε να την φιλοξενησει, για αρχη, μου φαινεται πιο ρεαλιστικος στοχος. Με ενα μικρο αντιτοιμο πχ για των δανεισμο για ενα μηνα. Μια εκπτωση απο ενα μαγαζι, (γινεται συχνα μεσα στα forum) αποκληστικα για τα μελοι του ΠΣΦΕ. Αυτο βεβαια προυποθετει κοσμο/μελοι. Αλλιως ζητας κατι απο ενα μαγαζατωρα αν εκπροσωπεις 10 ατομα, αλλιως 1000.

Ακομα και αν μαζευτουνε φετος 1000+ μελοι, εξασφαλιζει κανενας τον συλλογο οτι θα ξαναγραφτουνε του χρονου? Θα μπορουσανε αυτα τα λεφτα απο τις εγγραφες να δωθουνε για καποιο σεμιναριο. Και οτι περισεψει (ΑΝ) καβαντζα για του χρονου. Και σε βαθος χρονου, αν ο συλλογος αποκτησει μια σταθερη δυναμικη τοτε ισως θα πρεπει να σκεφτομαστε για γραφεια. Αλλιως δυστυχως βλεπω του χρονου να συζηταμε τα ιδια.

Φιλικα παντα

Μιχαλης
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-12, 19:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει αποδειχθει οτι το θεμα του ''δικου μας'' χωρου ειναι μια ουτοπια....(και οχι μονο στο δικο μας χομπι).Ο αρχικος ενθουσιασμος σε λιγο καιρο θα εξαφανιστει και οι λιγοι αγνωστοι-γνωστοι θα κλειθουν να βαλουν το χερι στην τσεπη για την συντηρηση του(εχει συμβει....).Εκτος απο αυτο ο ''χωρος μας'' για οσους θυμουνται...συνεβαλε σε μεγαλο βαθμο στην διασπαση σε βορρα και νοτο με τσακομους,εριδες και αποχωρησεις.Η νεα προσπαθεια θα πρεπει να εχει ως στοχο την προωθηση του χομπι μας και την επιμορφωση μας με σεμιναρια,δρασεις,επανακυκλοφορια του περιοδικου μας κτλ κτλ.Αν ο σκοπος της νεας προσπαθειας ειναι να αποκτησουμε ξανα δικο μας χωρο πολυ φοβαμαι οτι θα (ξανα)λειτουργησει σαν τροχοπεδη.πιστευω ηρθε η ωρα να μαθουμε απο τα λαθη μας.
Νομιζω πολυ καλη τοποθετηση ... Οσοι γνωριζουν τι εχει γινει στο παρελθον ... θα συμφωνησουν!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-12, 19:57
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 73
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Προεπιλογή

Ιδέες υπάρχουν πολλές απο όλους .
Χωρίς μέλη όμως δεν γίνετε τίποτα , σημασία έχει να δούμε πόσοι το θέλουν να γίνει κάτι τέτοιο , πόσοι μπορούν να κάνουν όνειρα και πόσοι μπορούν να διαθέσουν κάτι απο τον εαυτό τους για τη προσπάθεια υλοποίησης των ονείρων τους .

Πέστε μου όταν έκλεισε ο σύλλογος τα γραφεία του πόσοι στεναχωρήθηκαν ;
Πολλοί .... ολοι αυτοί που στεναχωρήθηκαν εκείνη τη στιγμή σκεφτόντουσαν τις διαφορές τους με το σύλλογο ; Ή οτι χάθηκε κάτι που όποτε ήθελε θα μπορούσε πάει και να μιλήσει για το χόμπι του ;

Τα γραφεία του συλλόγου και ο χώρος του ΑΖ δεν θα έκλειναν ποτέ αν υπήρχε συμμετοχή απο πολλά μέλη με τη φυσική τους παρουσία .
Δώστε όλοι το παρών , από μόνο του θα κάνει τη διαφορά !!!
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-12, 20:14
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την συντηρηση των ενυδρειων την αντεχει ο Συλλογος-χρηματικα και σε χρονο και σε χερια
Για να υπάρχουν ενυδρεία-καραντίνες θέλουμε ουσιαστικά άνθρωπο εκεί τουλάχιστο κάθε ημέρα (να μην πω να περνάει κάποιος 2-3 φορές να δει αν υπάρχει πρόβλημα). Αν υποθέσουμε ότι το μοιράζουμε και πάει κάποιος μια φορά ανά 3 ημέρες μιλάμε πάλι για 10 άτομα. Που πρέπει και να είναι και κοντά για να μην πληρώνουν βενζίνη
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-12, 20:24
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Δεν ξέρω παιδιά τι έχει γίνει μέχρι τώρα, καθώς είμαι νέος στο χώρο αλλά ρεαλιστικά μιλώντας, σε μια εποχή που η ανεργία χτυπάει 30% του πληθυσμού, ακόμα και ένα τίμημα της τάξης των 20 ευρώ το μήνα , ο άλλος το σκέφτεται να το δώσει... Εγώ προσωπικά τα έχω σκάσει αρκετά χοντρά για το χόμπι (αναλογικά με τα χρόνια που ασχολούμαι πάντα) αλλά δεν παύω να σκέφτομαι ότι έχω και 2 παιδιά να μεγαλώσω και ότι εκτός του ότι το 20ρικο δε θα είναι κάτι φοβερό για να πω ότι θα το στερηθούν, πρέπει να αναλογιστείτε ότι οι περισσότεροι που βρίσκονται στη δική μου δημογραφική κατηγορία, δε θα μπορούν να εμπλακούν ενεργά με το σύλλογο και άρα θα θεωρήσουν το έξοδο της συντήρησής του σαν "επιπλέον" έξοδο, το οποίο ουσιαστικά δε θα έχει αντίκρυσμα για αυτούς (δεδομένου ότι δε θα μπορούν να συμμετέχουν ενεργά και να επωφεληθούν από το σύλλογο). Αυτές είναι οι σκέψεις μου. Δεν τοποθετούμαι θετικά ή αρνητικά, απλά δίνω τροφή για σκέψη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-10-12, 20:36
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Θα σηνφωνησω σε οσα μας ειπε ο
Butterfly
Καθε ΔΗΜΟΣ μπορει να δωσει χωρο για εναν συλλογο αυτο το ξερω και θα το κανω στο Δημο Θεσσαλονικης [αν δεχτουνε φυσικα ]πρεπει να περαση απο Δημοτικο συμβουλιο και να βγη αποφασει.
Χωρος υπαρχη στη θεσσαλονικη για ενα χρονο δωρεαν αλλα το ρευμα το χαρατσι το νερο ,,αυτα πρεπει να τα αναλαβουμε εμεις,,δηλαδη ο σύλλογος .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-10-12, 20:42
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Συμφωνω σχεδον με ολα οσα λετε!

Αυτος ηταν και ο σκοπος του θεματος που ανοιξα.

Να καταλαβουμε οτι πρεπει να παμε βημα βημα,και ισως αργοτερα αρχισουμε το τρεξιμο,ελπιζω οχι γιατι θα μας κυνηγάνε!

Αρχικα ο στοχος δεν πρεπει να ειναι η φυσικη εδρα μας,εκτος και αν μας παραχωρηθεί δωρεαν χωρος σε σημειο κομβικο για τις συγκοινωνίες και να εχει και γυρω παρκινγκ.

Αρχικος στοχος ειναι να γινουμε πολλοι,να ακουστουν φρεσκες ιδεες,να εκλεξουμε ενα Δ.Σ. απο ανθρωπους με κεφι,ορεξη και χρονο.

Μπορουμε να ξεκινησουμε εχοντας απλα ως εδρα το site του Συλλογου και χωρο μας το Forum αυτου.
Απο εκει και απο τις μηνιαιες συναντησεις που θα γινοντε μια φορα τον μηνα-σε καφε η οπου αλλου θελει η παρεα- να αποφασιζουμε τις κινησεις μας,ειτε αυτες ειναι σεμιναρια,ειτε μαζικες αγορες,ειτε "επιμορφωτικές" εκδρομες...

Χρηματα θα διδοντε μονο για ορισμενο σκοπο,οταν αποφασιστει το σεμιναριο,θα κανουμε ενα πλανο εξοδων και τοτε θα καταμεριστει το ποσο που θα δωσει ο καθε χομπιστας-μελος,δεν θα πληρωσει ο Σαλονικιος για ενα σεμιναριο που γινει στην Κρητη,επισης θα μπορει να υπαρχει ενα μικρο ταμειο απο δωρεες και μονο,οχι υποχρεωτικες συνδρομες,και αν αυτες υπαρξουν απλα για να διαχωριζουν τα μελη απο τα μη μελη (προνομια μελων,ψηφοφοριες) η συνδρομη αυτη δεν θα πρεπει να ξεπερναει τα 20 ευρω τον χρονο,η ακομα καλυτερα,τα 2-3 ευρω τον μηνα που θα διδοντε στην μηνιαία συνάντηση.

Οσο για το θεμα με τις καλιεργειες του συλλογου και διαφορα αλλα μικρα αλλα σημαντικα πραγματα,θα μπορουσε ενας εθελοντης χομπυστας-μελος με χωρο να κραταει αυτος τις καλιεργειες και ο συλλογος να του ανταποδιδει την "χαρη" με διαφορες τροφες και αλλα χρησιμα πραγματα για τα ενυδρεια του,απο προσφορες αλλων μελων.


Αυτες ειναι μονο καποιες προχειρες σκεψεις για να ειναι ο Συλλογος κατι οικειο σε ολους και να ειναι βιωσιμος σε βαθος χρονου.

Το ειπα και σε καποιο αλλο θεμα οτι μπορει να λεω συγκλονιστικες μ@λ@κιες αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε,απλα καταθέτω τις δικες μου σκεψεις...

Αν εχετε και εσεις,απλα καταθέστε τις...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 17-10-12 στις 21:02
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-10-12, 20:51
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Μπορουμε ακομα αν θελουμε να πουλησουμε κατι να το πηγαίνουμε στον χωρο του συλλόγου ,ακομα και αν θελουμε να χαρισουμε κατι πχ φυτα ψαρια,κλπ ,τα παμε στο χωρο του συλλογου ,ακομα και εναν καφε μπορουμε να πινουμε εκει αντι να πηγενουμε στα καφε,και αμα αφηνουμε και ενα συνβολικο ποσο γιατον καφε δεν χαθηκε και ο κοσμος.
Αν θυμασε Δημητρη πριν μηνες ασχολήθηκα με το θεμα και ειχαμε μιλήσει με πμ για το θεμα ,,αλλα λογο κρισης κλπ που εγιναν το αφησα το θεμα.
Πυστευω ιδεες υπαρχουν ,κοντρες δεν θελω να υπαρχουν και ατομα που θελουν να χαλασουν την προσπαθεια μας αυτη .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-10-12, 21:31
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

έχω διαβάσει όλα τα θέματα μέχρι στιγμής που ανοίχτηκαν σε όλα τα φόρουμ και ειλικρινά δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια ή τα κλάματα.

την αρχική ερώτηση σε αυτό το θέμα θα την διατύπωνα διαφορετικά.

όχι...
Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένας Σύλλογος Φίλων Ενυδρείου?

αλλά...
σε τι δεσμεύεστε να προσφέρετε σε ένα Σύλλογο Φίλων Ενυδρείου?

δυστυχώς επικρατεί η άποψη ότι ο σύλλογος είναι κάποια υπηρεσία στην οποία εργάζονται με παχυλούς μισθούς κάποιοι υπάλληλοι, οι οποίοι είναι υποχρεωμένοι να μας υπηρετούν.

δεν είναι έτσι τα πράγματα όμως. ένας σύλλογος πρέπει να βασίζεται στην προσφορά μας και όχι στις απαιτήσεις μας.

δηλώνω λοιπόν ότι αν επανέλθει ο σύλλογος, δυο φορές το χρόνο, την μηνιαία συνάντηση, θα την κάνουμε θεματική, με θέματα τεχνικά που αφορούν την κατασκευή ενυδρείων.

για την προσφορά μου αυτή από το σύλλογο δεν έχω απολύτως καμία απαίτηση. το όποιο όφελος θα το έχω από αντίστοιχες προσφορές άλλων μελών
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-10-12, 21:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω διαβάσει όλα τα θέματα μέχρι στιγμής που ανοίχτηκαν σε όλα τα φόρουμ και ειλικρινά δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια ή τα κλάματα.

την αρχική ερώτηση σε αυτό το θέμα θα την διατύπωνα διαφορετικά.

όχι...
Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένας Σύλλογος Φίλων Ενυδρείου?

αλλά...
σε τι δεσμεύεστε να προσφέρετε σε ένα Σύλλογο Φίλων Ενυδρείου?

δυστυχώς επικρατεί η άποψη ότι ο σύλλογος είναι κάποια υπηρεσία στην οποία εργάζονται με παχυλούς μισθούς κάποιοι υπάλληλοι, οι οποίοι είναι υποχρεωμένοι να μας υπηρετούν.

δεν είναι έτσι τα πράγματα όμως. ένας σύλλογος πρέπει να βασίζεται στην προσφορά μας και όχι στις απαιτήσεις μας.

δηλώνω λοιπόν ότι αν επανέλθει ο σύλλογος, δυο φορές το χρόνο, την μηνιαία συνάντηση, θα την κάνουμε θεματική, με θέματα τεχνικά που αφορούν την κατασκευή ενυδρείων.

για την προσφορά μου αυτή από το σύλλογο δεν έχω απολύτως καμία απαίτηση. το όποιο όφελος θα το έχω από αντίστοιχες προσφορές άλλων μελών
+10000
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-10-12, 21:54
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Αλλη μια προταση για να μαζευει ο συλλογος λεφτα για τα λειτουργηκα του εξοδα,θα ηταν να αγοραζε πχ.1000 floyrise kai 1000 αντιχλωρια, και καθε τι αλλο
αναλοσημο,με μια καλη εκπτωση λογω μεγαλης παραγγελιας,και εμεις σαν μελη να αγοραζουμε απο τον συλλογο τα αναλοσημα στην τιμη που θα τα περναμε απο οποιωδηποτε μαγαζι.Ετσι θα περισσευει κατιτις για τον συλλογο.
Οπως επεισης θα μπορουσαμε να κανουμε δωρεες σε φυτα,σε ψαρια,στον συλλογο και εκεινος με την σειρα του θα τα πουλαγε σε μια συνβολικη τιμη για να μαζευει χρηματα.Και εμας θα μας συνφερει γιατι θα αγοραζουμε φυτα ποιο φθηνα και θα εποφελειτε και ο συλλογος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-10-12, 22:06
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως επεισης θα μπορουσαμε να κανουμε δωρεες σε φυτα,σε ψαρια,στον συλλογο και εκεινος με την σειρα του θα τα πουλαγε σε μια συνβολικη τιμη για να μαζευει χρηματα.Και εμας θα μας συνφερει γιατι θα αγοραζουμε φυτα ποιο φθηνα και θα εποφελειτε και ο συλλογος
ο συλλογος καποτε ειχε ως αρχή την ΔΩΡΕΑΝ διάθεση κλαδδεμάτων κ ενίωτε ζωντανών τροφών μεταξύ των μελών του...ακόμα και την αναπαραγωγή και διάδοση σπάνιων ή μη ψαριών..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-10-12, 22:15
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι...
Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένας Σύλλογος Φίλων Ενυδρείου?

αλλά...
σε τι δεσμεύεστε να προσφέρετε σε ένα Σύλλογο Φίλων Ενυδρείου?
Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά τα δύο δεν μπορούν να συνδυαστούν.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-10-12, 23:09
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 73
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά τα δύο δεν μπορούν να συνδυαστούν.
Για αρχή μόνο το δεύτερο χρειάζετε και απο μόνο του αυτόματα θα γίνει και το πρώτο.
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-10-12, 07:49
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ο συλλογος καποτε ειχε ως αρχή την ΔΩΡΕΑΝ διάθεση κλαδδεμάτων κ ενίωτε ζωντανών τροφών μεταξύ των μελών του...ακόμα και την αναπαραγωγή και διάδοση σπάνιων ή μη ψαριών..
Δεν θελω να διαφωνησω μαζι σου.Αλλα οι καιροι ειναι πλεον δυσκολοι.
Πρεπει πιστευω να βρεθει μια λυση ετσι ωστε ο συλλογος με καποιο τροπο να επιβιωνει αυτονομα.Αμα περιμενει απο συνδρομες,δυστηχως θα βαλει ημερομηνια ληξεις απο την ημερα που θα ανοιξει.Ερχοντε χειροτερα και ποιο δυσκολα χρονια.
Και τα 10 ευρω θα ειναι δυσκολο να δοθουν.
Γνωμη μου παντα χωρις παρεξηγηγη
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-10-12, 07:52
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θελω να διαφωνησω μαζι σου.Αλλα οι καιροι ειναι πλεον δυσκολοι.
Πρεπει πιστευω να βρεθει μια λυση ετσι ωστε ο συλλογος με καποιο τροπο να επιβιωνει αυτονομα.Αμα περιμενει απο συνδρομες,δυστηχως θα βαλει ημερομηνια ληξεις απο την ημερα που θα ανοιξει.Ερχοντε χειροτερα και ποιο δυσκολα χρονια.
Και τα 10 ευρω θα ειναι δυσκολο να δοθουν.
Γνωμη μου παντα χωρις παρεξηγηγη

Συμφωνω για τα δυσκολα που ερχονται(για μενα εχουν ερθει εδω και καιρο),αλλα πως θα επιβιωνει μονος του ενας συλλογος;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-10-12, 07:54
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω για τα δυσκολα που ερχονται(για μενα εχουν ερθει εδω και καιρο),αλλα πως θα επιβιωνει μονος του ενας συλλογος;
Αλλη μια προταση για να μαζευει ο συλλογος λεφτα για τα λειτουργηκα του εξοδα,θα ηταν να αγοραζε πχ.1000 floyrise kai 1000 αντιχλωρια, και καθε τι αλλο
αναλοσημο,με μια καλη εκπτωση λογω μεγαλης παραγγελιας,και εμεις σαν μελη να αγοραζουμε απο τον συλλογο τα αναλοσημα στην τιμη που θα τα περναμε απο οποιωδηποτε μαγαζι.Ετσι θα περισσευει κατιτις για τον συλλογο.
Οπως επεισης θα μπορουσαμε να κανουμε δωρεες σε φυτα,σε ψαρια,στον συλλογο και εκεινος με την σειρα του θα τα πουλαγε σε μια συνβολικη τιμη για να μαζευει χρηματα.Και εμας θα μας συνφερει γιατι θα αγοραζουμε φυτα ποιο φθηνα και θα εποφελειτε και ο συλλογος


Μαλλον με αγνοησες ποιο πανω
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-10-12, 08:19
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλη μια προταση για να μαζευει ο συλλογος λεφτα για τα λειτουργηκα του εξοδα,θα ηταν να αγοραζε πχ.1000 floyrise kai 1000 αντιχλωρια, και καθε τι αλλο
αναλοσημο,με μια καλη εκπτωση λογω μεγαλης παραγγελιας,και εμεις σαν μελη να αγοραζουμε απο τον συλλογο τα αναλοσημα στην τιμη που θα τα περναμε απο οποιωδηποτε μαγαζι.Ετσι θα περισσευει κατιτις για τον συλλογο.
Οπως επεισης θα μπορουσαμε να κανουμε δωρεες σε φυτα,σε ψαρια,στον συλλογο και εκεινος με την σειρα του θα τα πουλαγε σε μια συνβολικη τιμη για να μαζευει χρηματα.Και εμας θα μας συνφερει γιατι θα αγοραζουμε φυτα ποιο φθηνα και θα εποφελειτε και ο συλλογος


Μαλλον με αγνοησες ποιο πανω
Ναι φιλε μου,μονο που αυτο δεν ειναι συλλογος αλλα μαγαζι.Θα πρεπει να κοβει και αποδειξεις.Περα απο αυτο ομως,ποσα αντιχλωρια θα πουλησει για να πληρωσει νοικι,δεη, κτλ.Το ειδαμε το εργο πριν και σε πληροφορω πως τα τελευταια ενοικια πληρωθηκαν απο τις τσεπες του ΔΣ.Δεν χρειαζεται να πω ονοματα..
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-10-12, 08:37
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι φιλε μου,μονο που αυτο δεν ειναι συλλογος αλλα μαγαζι.Θα πρεπει να κοβει και αποδειξεις.Περα απο αυτο ομως,ποσα αντιχλωρια θα πουλησει για να πληρωσει νοικι,δεη, κτλ.Το ειδαμε το εργο πριν και σε πληροφορω πως τα τελευταια ενοικια πληρωθηκαν απο τις τσεπες του ΔΣ.Δεν χρειαζεται να πω ονοματα..
Εγω το ξερω οτι το λουκι θα το φανε 5 ατομα το πολυ.Ετσι γινετε παντα.
Μα παντα.Ανηκω και σε φορουμ φουσκωτων σκαφων και ειχαμε μια γιαφκα.
Ξεκινησαμε 50 γιναμε 30 μετα 20 και στο τελος 5.Οχι γιατι δεν γουσταρουν.Στο φορουμ μπαινουν.Στην γιαφκα δεν ερχοντε για να μην πληρωνουν.Γιαυτο το λεω για να προφυλαξω αυτους τους 5 που θα φανε ΟΟΟΛΛΛΟΟ το γ...σει.
Οσο για τις αποδειξεις που πολυ σωστα λες .......
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-10-12, 08:44
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτά τα δύο δεν μπορούν να συνδυαστούν.
να συνδυαστούν μπορούν, αλλά μόνο αν μέσα μας υπερισχύει το δεύτερο. αν υπερισχύει το πρώτο το μόνο που κάνουμε είναι να δημιουργούμε πρόβλημα σε αυτούς που αφιερώνουν χρόνο από τη ζωή τους για το σύλλογο.

το είπα και πιο πάνω να στο πω και εδώ.
έχουμε παρεξηγήσει τον όρο "σύλλογος". σύλλογος δεν είναι οι 5-10 που θα βγουν στο προσκήνιο και οι υπόλοιποι να κάθονται αραχτοί και να περιμένουν τις παροχές. σύλλογος, είναι όλα τα μέλη και από την προσφορά αυτών θα εξαρτηθούν και οι παροχές. όταν εγώ προσφέρω, αυτό είναι για σένα παροχή και παροχή για μένα θα είναι η δική σου προσφορά. ο ρόλος του ΔΣ θα πρέπει να έχει συντονιστικό χαρακτήρα στις δικές μας προσφορές.

θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά αλλά δεν είναι της ώρας. θα πω όμως και κάτι τελευταίο το οποίο ελπίζω να βοηθήσει στα πρώτα βήματα την προσπάθεια που θα γίνει για να αναγεννηθεί και πάλι ο σύλλογος.

θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας κάτι. όταν κάνουμε μια πρόταση και αυτή δεν γίνει δεκτή, δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν και σπανίως το τρίτο.

1ον) η πρόταση μας δεν ήταν σωστή

2ον) τα επιχειρήματα μας δεν ήταν αρκετά για να πείσουν

3ον) οι άλλοι είναι μαλ**ες και δεν καταλαβαίνουν

εκ πείρας θα σας πω ότι τις περισσότερες φορές θα συμβαίνει το τρίτο και εκεί αρχίζουν τα όργανα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπορουμε να κανουμε κατι παραπανω? Πάνος Γλυκό νερό - Γενικά 12 27-03-08 19:18
Παραπανω αντιχλωριο Z4 M Αρχάριοι γλυκού νερού 9 09-12-06 22:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10398 seconds with 13 queries