Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-11, 18:25
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή Μετά το στρώσιμο τι?

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!

Το ενυδρείο λειτουργεί από τις 10/01.
Θεωρώ ότι το ενυδρείο είναι οκ (στρωμένο), αφού οι τιμές ήταν μηδενικές, ανέβηκαν τα ΝΟ2 και ΝΟ3 και μετά έπεσαν στα εξής επίπεδα:

NO2, NH3/NH4+ ΜΗΔΕΝ
ΝΟ3 10 mg/lt
Ph 7.2
Kh 6
Gh >7

Ενδιάμεσα έχουν πραγματοποιηθεί 3 αλλαγές νερού σε ποσοστό 30% και έχει αλλαχθεί ο υαλοβάμβακας 3-4 φορές.
Από τις 01/03 οι τιμές μου είναι σταθερές σε αυτά τα επίπεδα.

Το ενυδρείο περιέχει 3 cories panda, 1 microsorum pteropus, 1 vallisneria asiatica, vallisneria spiralis, cabomba caroliana, ceratophyllum demersum.
Θέλω να προσθέσω ακόμα ψαράκια και 1 Egeria densa.

Τι κάνω σε αυτό το σημείο?

Από τις 01/03 δεν έχω πειράξει τίποτα....

Πότε κάνω αλλαγή νερού τώρα?
Προσθέτω βακτήρια τακτικά?
Να προσθέσω σταδιακά ψαράκια και μετά να κάνω αλλαγή νερού παρακολουθώντας τις τιμές?
Πότε να καθαρίσω το εσωτερικό του φίλτρου?
Τα σφουγγάρια (πράσινι και μπλε) πότε να τα αλλάξω? Σε ποιο στάδιο?
Δεν έχω σκουπίσει το βυθό με τη σκούπα καθόλου πότε να το κάνω?

Μήπως πρέπει να ολοκληρώσω το ενυδρείο (όπως το θέλω) και μετά σκούπισμα και αλλαγή σφουγγαριών?

Μην με βρίσετε....

Έχω απορίες και χάθηκα στο διάβασμα....


Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και τις συμβουλές σας...

Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-11, 19:03
4fun Ο χρήστης 4fun δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

καλησπερα και μπραβο για την υπομονη που εκανες στο στρωσιμο.
Καταρχας εισαι σχεδον ετοιμος.Μπορεις να ξεκινησεις σιγα σιγα να βαζεις ψαρακια μεσα,οχι ολα μαζι αλλα σταδιακα.Δεν αναφερεις τι λιτρα ειναι το ενυδρειο κτλ,οποτε αν χρειαστεις κατι στο θεμα επιλογης ψαριων μπορεις να ρωτησεις τα παιδια εδω να σου προτεινουν.
Τα φιλτρα σου δεν τρεχουν πολυ καιρο (2 μηνες μονο) οποτε αυτο που θα προτεινα εγω ειναι να βγαλεις τον υαλοαμβακα αν εχει βρωμησει και να μην τον ξαναχρησιμοποιησεις σαν υλικο γιατι μπορει να ειναι φτηνος αλλα θελει συχνες αλλαγες.Αυτο ειναι δικο σου θεμα ομως.
Καλυτερα εξτρα βιολογικο υλικο που δεν χρειαζεται συχνη αλλαγη και σφουγγαρι (που με ενα ξεπλυματακι απο νερο ενυδρειου εισαι οκ).Καθαριζουμε το φιλτρο 1 φορα στους 3 μηνες περιπου οποτε εχεις ακομα κανα μηνα,ισως και παραπανω,αφου δεν ειχες μεγαλη ιχθυοφορτωση.
Οποτε κατασταλαξε τι ψαρακια ακομα θες και ξεκινα βαζωντας λιγα ατομα μεσα.Καλου κακου να εχεις κανει μια μικρη αλλαγη νερου πριν (30% περιπου).Σιγα σιγα προσθετεις και τα υπολοιπα.Και αλλαγη νερου με μια φορα την βδομαδα 30% εισαι κομπλε.
Σκουπα βυθου χρησιμοποιησε αν βλεπεις μπολικη βρωμα στον βυθο και με μετρο.
Τελος μην αγχωνεσαι πολυ για τις τιμες του νερου σου αφου το εχεις στρωσει,δεν αλλαζουν αποτομα εκτος και αν γινει κατι λαθος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-11, 00:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!

Το ενυδρείο λειτουργεί από τις 10/01.
Θεωρώ ότι το ενυδρείο είναι οκ (στρωμένο), αφού οι τιμές ήταν μηδενικές, ανέβηκαν τα ΝΟ2 και ΝΟ3 και μετά έπεσαν στα εξής επίπεδα:

NO2, NH3/NH4+ ΜΗΔΕΝ
ΝΟ3 10 mg/lt
Ph 7.2
Kh 6
Gh >7

Ενδιάμεσα έχουν πραγματοποιηθεί 3 αλλαγές νερού σε ποσοστό 30% και έχει αλλαχθεί ο υαλοβάμβακας 3-4 φορές.
Από τις 01/03 οι τιμές μου είναι σταθερές σε αυτά τα επίπεδα.

Το ενυδρείο περιέχει 3 cories panda, 1 microsorum pteropus, 1 vallisneria asiatica, vallisneria spiralis, cabomba caroliana, ceratophyllum demersum.
Θέλω να προσθέσω ακόμα ψαράκια και 1 Egeria densa.

Τι κάνω σε αυτό το σημείο? Βαλε οτι φυτο θες και ξεκινα να βαζεις και ψαρακια απο αυτα που εχεις προγραμματισει για την ιχθυοφορτωση, λιγα λιγα καθε φορα.

Από τις 01/03 δεν έχω πειράξει τίποτα....

Πότε κάνω αλλαγή νερού τώρα? Κανε το κλασσικο 30% την εβδομαδα και βλεπουμε
Προσθέτω βακτήρια τακτικά? Δεν ειναι απαραιτητο, η υπαρχουσα βιολογια εχει τη δυνατοτητα να διπλασιαζεται καθε μερα περιπου, αν εχει τον διαθεσιμο χωρο στο φιλτρο για να κατοικησει και τους διαθεσιμος ρυπους για να τραφει
Να προσθέσω σταδιακά ψαράκια και μετά να κάνω αλλαγή νερού παρακολουθώντας τις τιμές? η παρακολουθηση των τιμων ειναι οτι καλυτερο
Πότε να καθαρίσω το εσωτερικό του φίλτρου? Οταν πεσει σημαντικα η ροη του πχ στο μισο ή αν περασουν 3-6 μηνες προαιρετικα
Τα σφουγγάρια (πράσινι και μπλε) πότε να τα αλλάξω? Σε ποιο στάδιο? Γιατι να τα αλλαξεις? χαλασανε? τριβονται σε κομματια? το μπλε τι σφουγγαρι ειναι? κατι ειδικο?
Δεν έχω σκουπίσει το βυθό με τη σκούπα καθόλου πότε να το κάνω? βλεπεις σκουπιδια και περιττωματα? Αν ναι, φροντισε να φτιαξεις ετσι τη ροη πανω στο βυθο για να σπρωχνει τα σκουπιδια στο φιλτρο, αλλιως σιφωναριζε καθε εβδομαδα

Μήπως πρέπει να ολοκληρώσω το ενυδρείο (όπως το θέλω) και μετά σκούπισμα και αλλαγή σφουγγαριών? Οχι η συντηρηση ας γινεται κανονικα, μονο οταν χρειαζεται ομως, οπως ειπαμε πιο πανω.
Αλλαγη σφουγγαριων μονο οταν ... λιωσουν. και οχι ταυτοχρονα, αλλα με διαφορά ενος μηνος.


Μην με βρίσετε.... μπουυυυυυυυυ

Έχω απορίες και χάθηκα στο διάβασμα....


Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και τις συμβουλές σας...

Γιάννης
Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετά από στρεσάρισμα....?Τι? ispyii Αρχάριοι γλυκού νερού 8 20-12-09 15:32
Μετά από ένα χρόνο!!! Xrysanthos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 4 02-10-09 09:09
Μετά τη συσκότιση τι; Vaggos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 26-08-09 18:18
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15
Μετά από 8 μήνες... accnt Reef 9 08-05-06 08:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10444 seconds with 15 queries