Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-06, 00:31
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Παρουσίαση & συμβουλές για 4 ενυδρεία...

Ανάμεσα στα διάφορα ενυδρεία που συντηρώ, είναι και τα 4 των φωτογραφιών. Επειδή λοιπόν το πράγμα άρχισε να ξεφεύγει και καταλαβαίνω ότι μάλλον πρέπει να αρχίσω να το ψάχνω περισσότερο μαζί τους (λόγω φυτών εννοώ), θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Στους τίτλους των φωτό φαίνονται τα καθαρά λίτρα σε νερό, όλα έχουν φωτισμό περίπου 0,5w/λίτρο και ιδιοκατασκευή co2 (από φιάλη 0,5 έως 5 λίτρα, ανάλογα με το μέγεθος και την ποσότητα/δυσκολία των φυτών). Από λίπασμα βάζω μόνο το FERREAL σε πολύ μικρή ποσότητα και κάθε 2 εβδομάδες. Υπόστρωμα δεν έχω πουθενά, μόνο χαλίκι. Τα νιτρικά είναι σε όλα από 20-30 (μέτρηση με στικ). Αλλαγές σταθερές εβδομαδιαίες, το 30%. Αλατότητα 0. Λάμπες όλα έχουν και GROLUX (roz) & AQUASTAR 10000K. Μετρήσεις: Τα ph παίζουν από 7,0 έως 7,4 η GH από 7 έως 8 και η KH από 3 έως 4.
Τώρα, θα ήθελα να ξεκινήσω πιο συστηματική & σωστή λίπανση, για καλύτερη ανάπτυξη, λιγότερη άλγη (παίζει λίγη ΒΒΑ, πράσινη τριχοειδής και σποτ), αλλά και να αρχίσω να δουλεύω με λίγο πιο δύσκολα φυτά. Θα ήθελα πολύ ας πούμε κάποιο χαλί... και λίγο περισσότερα κόκκινα φύλλα...
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με φωτισμό, λιπάσματα, ρουτίνες, επιλογή φυτών ή ότι άλλο σχετικό, θα εκτιμηθεί δεόντως...

Υ.Σ.: Δεν μπορώ προς το παρόν να βάλω μπουκάλα co2, θα συνεχίσω με μαγιά και ίσως αργότερα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  48ltr.JPG
Εμφανίσεις:  569
Μέγεθος:  144,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  60ltr.JPG
Εμφανίσεις:  525
Μέγεθος:  276,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  90ltr.JPG
Εμφανίσεις:  498
Μέγεθος:  156,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  130ltr.JPG
Εμφανίσεις:  501
Μέγεθος:  150,0 KB  
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 11-05-06 στις 00:52
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-06, 00:38
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

πολυ ομορφα τα ενυδρεια σου φιλοξενε,αλλα εχω να κανω μια μικρη παρατηρηση...τα ζωοτοκα σου ειναι οκ με ανθρακικη 3-4...?καπως μικρη δεν ειναι για ζωοτοκα...?σε ρωταω γιατι εγω με τους δισκους ειμαι σε αυτα τα νουμερα,και θεωρητικα ειμαι οκ,αλλα εσυ...?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-06, 00:47
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
πολυ ομορφα τα ενυδρεια σου φιλοξενε,αλλα εχω να κανω μια μικρη παρατηρηση...τα ζωοτοκα σου ειναι οκ με ανθρακικη 3-4...?καπως μικρη δεν ειναι για ζωοτοκα...?σε ρωταω γιατι εγω με τους δισκους ειμαι σε αυτα τα νουμερα,και θεωρητικα ειμαι οκ,αλλα εσυ...?
Τα ψάρια είναι μια χαρά, αρρώστιες και θανάτους δεν έχω εδώ και πολύ καιρό, αναπαράγονται σαν τρελλά, αλλά αυτό είναι κάτι που προβληματίζει κι εμένα. Και αν πρόσεξες στο 48άρι, μόλις ξεκίνησα και έβαλα 2 μικρά καθαρά λευκά κοράλια (χθες). Πάντως το ποστ αυτό το έβαλα γι αυτό το λόγο. Οτι παρατηρήσεις και συμβουλές έχετε για οτιδήποτε, είμαι όλος αυτιά και μάτια...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-06, 00:53
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
, αλλά αυτό είναι κάτι που προβληματίζει κι εμένα. Και αν πρόσεξες στο 48άρι, μόλις ξεκίνησα και έβαλα 2 μικρά καθαρά λευκά κοράλια (χθες). Πάντως το ποστ αυτό το έβαλα γι αυτό το λόγο. Οτι παρατηρήσεις και συμβουλές έχετε για οτιδήποτε, είμαι όλος αυτιά και μάτια...
πανω στο θεμα μας,πιστευω οτι θα γνωριζεις ακριβως τι γινεται αν μετρας κατ'αρχας με υγρα,και αφου κανεις και μετρηση στο νερο της βρυσης σου....μην ξεχνας οτι κατω απο 3 ανθρακικη το πεχα σου ειναι ασταθες,και θα ''παιζει'' συνεχεια,κατι που δεν πρεπει να υπαρχει,γιατι ολοι μας θελουμε και πρεπει να εχουμε σταθερες συνθηκες.....αυτα απο μενα και καλη συνεχεια στο θεαρεστο εργο σου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-06, 12:40
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
....
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με φωτισμό, λιπάσματα, ρουτίνες, επιλογή φυτών ή ότι άλλο σχετικό, θα εκτιμηθεί δεόντως...
..
Πολύ ωραία τα ενυδρεία σου !
Αφού έχεις 4 φυτεμένα ενυδρεία πιστεύω έχεις τις βασικές γνώσεις.
Αυτό που σου λείπει όπως λες είναι το 'κάτι παραπάνω', έτσι σου προτείνω να στήσεις ένα από τα 4 (ή κάποιο 5το) από την αρχή, με σκοπό ένα φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων.
Τώρα η επιλογή των φυτών, ο συνδιασμός μεταξύ τους, η ρουτίνα κτλ. πρέπει να γίνει από εσένα .
Γι'αυτό και κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό !
Πως σου φαίνεται ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-06, 13:02
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

To 1o ενυδρείο είναι reef ή γλυκού νερού;

Αν είναι γλυκού νερού (και γίνουν και οι αναγκαίες μικροπαρεμβάσεις) τότε είναι πολύ ωραίο.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-06, 15:27
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
...Τώρα η επιλογή των φυτών, ο συνδιασμός μεταξύ τους, η ρουτίνα κτλ. πρέπει να γίνει από εσένα . Γι'αυτό και κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό ! Πως σου φαίνεται;
ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ! Ευχαριστώ πολύ για τις χρησιμότατες συμβουλές σου! Μετά από αυτές, είμαι σίγουρος ότι ο ΑΜΑΝΟ θα σβηστεί από τον χάρτη, με το αποτέλεσμά μου...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
...(και γίνουν και οι αναγκαίες μικροπαρεμβάσεις)...
Αυτές είναι που θα ήθελα να ακούσω από εσάς. Μη φοβάστε να πείτε γνώμες και προτάσεις. Είμαι όλος ΑΥΤΙΑ!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-06, 15:48
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Ανάμεσα στα διάφορα ενυδρεία που συντηρώ, είναι και τα 4 των φωτογραφιών. Επειδή λοιπόν το πράγμα άρχισε να ξεφεύγει και καταλαβαίνω ότι μάλλον πρέπει να αρχίσω να το ψάχνω περισσότερο μαζί τους (λόγω φυτών εννοώ), θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Στους τίτλους των φωτό φαίνονται τα καθαρά λίτρα σε νερό, όλα έχουν φωτισμό περίπου 0,5w/λίτρο και ιδιοκατασκευή co2 (από φιάλη 0,5 έως 5 λίτρα, ανάλογα με το μέγεθος και την ποσότητα/δυσκολία των φυτών). Από λίπασμα βάζω μόνο το FERREAL σε πολύ μικρή ποσότητα και κάθε 2 εβδομάδες. Υπόστρωμα δεν έχω πουθενά, μόνο χαλίκι. Τα νιτρικά είναι σε όλα από 20-30 (μέτρηση με στικ). Αλλαγές σταθερές εβδομαδιαίες, το 30%. Αλατότητα 0. Λάμπες όλα έχουν και GROLUX (roz) & AQUASTAR 10000K. Μετρήσεις: Τα ph παίζουν από 7,0 έως 7,4 η GH από 7 έως 8 και η KH από 3 έως 4.
Τώρα, θα ήθελα να ξεκινήσω πιο συστηματική & σωστή λίπανση, για καλύτερη ανάπτυξη, λιγότερη άλγη (παίζει λίγη ΒΒΑ, πράσινη τριχοειδής και σποτ), αλλά και να αρχίσω να δουλεύω με λίγο πιο δύσκολα φυτά. Θα ήθελα πολύ ας πούμε κάποιο χαλί... και λίγο περισσότερα κόκκινα φύλλα...
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με φωτισμό, λιπάσματα, ρουτίνες, επιλογή φυτών ή ότι άλλο σχετικό, θα εκτιμηθεί δεόντως...

Υ.Σ.: Δεν μπορώ προς το παρόν να βάλω μπουκάλα co2, θα συνεχίσω με μαγιά και ίσως αργότερα...

Την αναβάθμιση δεν την ξεκινάμε από τα λιπάσματα αλλά από το Co2 και τον φωτισμό . Πρέπει πρώτα να ρυθμίσεις την παροχή του Co2 ώστε να ρίξεις το Ph στο 6,8 και ανέβασε το Κh στο 4-5 ( δες πίνακες ) . Ο φωτισμός θα εξαρτηθεί κυρίως από το φυτό που θα χρησιμοποιήσεις για χαλί , αν βάλεις π.χ Ε.tenellus ή κάποια Sagittaria με 3 λαμπτήρες Τ8 με μήκος όσο αυτό του ενυδρείου (μιλάμε για νορμάλ διαστάσεις) είσαι καλά . Αν θέλεις όμως να βάλεις ας πούμε H.c cuba , riccia ή glossostigma θέλεις 5 και πανώ λαμπτήρες Τ8 . Τα ''κόκκινα'' θέλουν πολύ φως για να μείνουν κόκκινα .
Και τελευταία η λίπανση . Το ότι δεν έχεις υπόστρωμα δεν πειράζει εφόσον μπορείς να προσθέτεις μικρο-μάκροστοιχεία στην στήλη του νερού. Πρόβλημα όμως θα έχεις με το πολύ χοντρό χαλίκι για να φυτέψεις κάποιο ''γκαζόν''.
Πρέπει επίσης να κατεβάσεις τα νιτρικά κάτω από 20 (ξεκίνα με 50% αλλαγές). Τώρα και εφόσον είσαι σωστός σε Co2-φως-επιλογή φυτών προσθέτεις αρχικά σχετικά μικρές ποσότητες ιχνοστοιχείων+σίδηρο και κάλιο (νιτρικά είπαμε πρέπει να κατέβουν όπως και τα φωσφορικά το πιο πιθανόν) και παρακολουθόντας την ανάπτυξη των φυτών και εφόσον χρειάζεται αυξάνεις σταδιακά.

Οι συμβουλές είναι πολύ γενικές εφόσον δεν μιλάμε για ένα συγκεκριμένο ενυδρείο. Πάντως το πρώτο βήμα για πιό απαιτητικά φυτά πρέπει να γίνει από το Co2.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-06, 22:42
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

ΚΗ ξεκίνησα ήδη να ανεβάζω. Εχω ερωτήσεις όμως:
1. ΡΗ 6,8 δεν είναι χαμηλό για ζωοτόκα?
2. Αν βάλω 2η φιάλη διοξείδιο ή αν μεγαλώσω την χωρητικότητα (πχ. 5λιτρο μπιτόνι ή δύο 5λιτρα μπιτόνια) θα αυξηθεί, έτσι δεν είναι? Δηλαδή, μπορώ να έχω περισσότερο co2 με DIY μαγιά ή πρέπει οπωσδήποτε να πάω σε φιάλη?
3. Θα ήθελα να μάθω στα λιπάσματα που αναφέρεις, ποιοι είναι οι συνδιασμοί προϊόντων της αγοράς που τα περιέχουν (ή αν υπάρχει, όλα σε 1). Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει στην κατηγορία λιπάσματα και δεν εμπιστεύομαι τους πωλητές των pets. Επίσης, δεν μιλάω καλά αγγλικά, με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι στην αναζήτηση μέσω ενδείξεων στις ταμπέλες των συσκευασιών.
4. Αν φτάσω το φως σταδιακά σε αναλογία ~1w/ltr είναι φαντάζομαι ok. Ομως τι λάμπες πρέπει να χρησιμοποιηθούν? (από φάσμα εννοώ).
5. Ποιο θεωρείται το πιο εύκολο χαλί για να δοκιμάσει κάποιος με λίγη εμπειρία σε τέτοια ενυδρεία?
6. Μάλλον το βλέπω να δοκιμάζω στο 48άρι, που είναι και το πρώτο μου DIY ενυδρείο αλλά και το πλέον αγαπημένο... Αρα μιλάμε για 3 λάμπες των 18w. Εχω ήδη co2 σε φιάλη 0,5 λίτρα (μαγιά).
Γίνεται να το δούμε λίγο σαν παράδειγμα, αν δεν σας κουράζω?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-05-06, 00:13
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Εμείς θα τα πούμε από κοντά, το Σάββατο, στο σύλλογο!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-05-06, 09:07
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Όπως έγραψε παραπάνω και η Gaia πρέπει να ξεκινήσεις από το CO2.

Πρέπει να διασφαλίσεις σταθερή παραγωγή χωρίς αυξομειώσεις.

IME με το DIY μπορείς να πετύχεις μεγαλύτερη παραγωγή CO2 εάν η ποσότητα της μαγιάς που βάζεις είναι λίγο περισσότερη αλλά γενικά η παραγωγή θα είναι ασταθής και το σύστημα θα κάνει "κοιλιά" όταν θα ξαναφτιάχνεις το μείγμα.
Το αποτέλεσμα θα είναι να αυξηθούν οι άλγες και κυρίως η BBA εάν έχεις αυξομειώσεις στο CO2.

Με δύο μπουκάλες DIY "μικρής" παραγωγής η κάθε μία (που δεν θα τις ξεκινήσεις μαζί) θα έχεις κάπως καλύτερη σταθερότητα αλλά και πολυπλοκότητα.

Και φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει ο τρόπος που κάνεις την διάχυση.

Αλλά και πάλι με τα παραπάνω θα καταφέρεις να φτάσεις σε φυτά μέσων απαιτήσεων.

Η μπουκάλα μοιάζει μονόδρομος. Εάν κάποια tank είναι κοντά μεταξύ τους μπορούν να μοιραστούν την ίδια μπουκάλα εάν έχεις δύο μικρομετρικές βαλβίδες.

Μόλις λύσεις το θέμα του Co2 μπορείς να ασχοληθείς με τον φωτισμό , αλλά όχι αντίστροφα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-05-06, 09:16
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos

Αυτές είναι που θα ήθελα να ακούσω από εσάς. Μη φοβάστε να πείτε γνώμες και προτάσεις. Είμαι όλος ΑΥΤΙΑ!
Με άλλα λόγια στο 1ο ενυδρείο θα έβγαζα το δύο κοραλλάκια (, αν βλέπω σωστά.

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-05-06, 09:49
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Για να μην έχεις προβλήματα και ταλαιπωρείς τα ψαράκια μπορείς να τα μεταφέρεις στα υπόλοιπα ενυδρεία και να το έχεις άδειο. Θα μπορείς να αλλάζεις τις τιμές στο ενυδρείο όπως θέλεις, να κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού, να βάζεις τα χέρια σου μέσα όσο θέλεις , κτλ.
Για τα λιπάσματα και τον τρόπο που 'τρέφουν' τα φυτά κοίτα αυτό Όλα τα απαραίτητα στοιχεία μιας λίπανσης
Συνήθως προσθέτουμε τα N - P - K και Fe τα οποία καλό είναι-και πιο εύκολο στην χρήση- να τα έχουμε ξεχωριστά το καθένα. (Υπάρχουν από εταιρείες όπως η seachem.)
Οι δόσεις αλλάζουν στην πορεία μέχρι να βρούμε την περίφημη 'ισορροπία'.

Θα σου πρότεινα να βάλεις και κάποιο υπόστρωμα και κατάλληλο χαλίκι αφού θέλεις χαλί.
Στο θέμα φωτισμού νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα αν ξεκινήσεις με 2χ18w στα 48 λίτρα, ούτε με το diy co2 αφού το ενυδρείο είναι μικρό. Σωστά αυτά που λέει ο caverman αλλά με δύο μπουκάλια (diy co2) με διαφορά μιας εβδομάδας, είναι πιο σταθερή η παροχή.

Για να μην σου φανούν βουνό ξεκίνα σιγα-σιγά ετοίμασε την γυάλα, υπόσρτωμα,χαλίκι, διαμόρφωση γενικότερα και τα λέμε στην πορεία.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-05-06, 09:56
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Talking Εξηγήσεις...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Με άλλα λόγια στο 1ο ενυδρείο θα έβγαζα το δύο κοραλλάκια (, αν βλέπω σωστά.Θ.
Μπήκαν πριν 2-3 μέρες για να ανεβάσουν λίγο τις σκληρότητες. Μόλις λύσω το θέμα GH & KH θα τα βγάλω, γιατί όπως και να το κάνουμε, είναι ψιλοάσχετα...
Υ.Σ.: Βέβαια, έχουν τη λογική εξήγηση της παρουσίας τους : ότι δηλαδή περνούσε ιδιοκτήτης τουριστικού μαγαζιού κοντινού παραλιακού χωριού, με βάρκα από πάνω από αυτό το σημείο του ποταμού/λίμνης, κουβαλώντας εμπορεύματα για το μαγαζί του... και χτύπησε η βάρκα σε ένα επιπλέοντα κορμό δέντρου... και έπεσε η ντάνα με τις κούτες... και σχίστηκε η κούτα με τα διακοσμητικά κοράλια για τους τουρίστες... και έπεσαν μερικά κομμάτια μέσα... Και έτσι βρέθηκαν αυτά τα δύο εκεί...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-05-06, 10:10
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
...Για τα λιπάσματα και τον τρόπο που 'τρέφουν' τα φυτά κοίτα αυτό Όλα τα απαραίτητα στοιχεία μιας λίπανσης Συνήθως προσθέτουμε τα N - P - K και Fe τα οποία καλό είναι-και πιο εύκολο στην χρήση- να τα έχουμε ξεχωριστά το καθένα. (Υπάρχουν από εταιρείες όπως η seachem.)
Οι δόσεις αλλάζουν στην πορεία μέχρι να βρούμε την περίφημη 'ισορροπία'.
Θα σου πρότεινα να βάλεις και κάποιο υπόστρωμα και κατάλληλο χαλίκι αφού θέλεις χαλί.
Στο θέμα φωτισμού νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα αν ξεκινήσεις με 2χ18w στα 48 λίτρα, ούτε με το diy co2 αφού το ενυδρείο είναι μικρό. Σωστά αυτά που λέει ο caverman αλλά με δύο μπουκάλια (diy co2) με διαφορά μιας εβδομάδας, είναι πιο σταθερή η παροχή...
- Ποιο χαλίκι θα ήταν το ιδανικό για προσπάθεια στρώσης χαλιού? Και με ποιο φυτό θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω?
- Εχω ήδη 2χ18 (GROLUX ροζ & AQUASTAR 10.000 Κ)
- Εχω ήδη 0,5 λτρ. DIY co2 με ψιλή αερόπετρα κάτω από το εσωτερικό φίλτρο, που το πέρνει όλο μέσα, με πολύ ψιλή φυσαλίδα.
Επίσης, στις προηγούμενες ερωτήσεις/απορίες μου, κάποιες παραμένουν αναπάντητες (Νο 1)...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 12-05-06 στις 10:13
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-05-06, 10:21
Το avatar του χρήστη Archon
Archon Ο χρήστης Archon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Ανω Τούμπα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Archon
Προεπιλογή

απάντηση στο 1)
Τα Guppy θέλουν 7-8
Τα Molly θέλουν 7,5-8,5

Περισσότερα στο http://www.fishprofiles.com/profiles...spx?category=3
__________________
Με σεβασμό

Αντώνης
Κοινωνικό ενυδρείο Νότιας Αμερικής 120 lt
Κοινωνικό ενυδρείο Ζωοτόκα 75 lt
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-06, 10:29
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Χαλίκι λεπτόκοκκο.
Όταν βρεις τα φυτά που θέλεις να βάλεις, ξεκινάμε από τα 'εύκολα' στην αρχή.
Εγώ μιλάω για δύο μπουκάλια του 1,5 λίτρων, για co2.
Για τον τρόπο διάχυσης έχεις να διαλέξεις μερικούς
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/CO2.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2c.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2d.htm
Τι απορίες έχεις από τα προηγούμενα ; (για την πρώτη σου έδωσα λύση, βγάλτα )
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-06, 10:34
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Ποιο είναι το πιο εύκολο φυτό για χαλί?
Και όταν λέμε λεπτόκοκο, πόσο? 0,8 mm, 1mm, 2mm?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-05-06, 11:05
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Αυτά είναι δύο πρόχειρα links από θέματα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.
http://www.greekaquarist.com/vb/show...t=%F7%E1%EB%E9
http://www.greekaquarist.com/vb/show...t=%F7%E1%EB%E9

Εδώ είναι τα φυτά σε κατηγορίες, χωρισμένα με διάφορους τρόπους.
http://www.plantgeek.net/plantguide.php
Τον τρόπο που τοποθετούνται στο ενυδρείο θα τον βρεις στο 'aquascape placement'.

Πρέπει να ψάξεις και να μελετήσεις λίγο
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-05-06, 12:49
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Πολύ... όχι λίγο...
Και είναι και στα αγγλικά και άστα...
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου, πάντως
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
13.000.000 ενυδρεία!! Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 8 23-09-06 00:21
λάμπες νεον για pc στα ενυδρεία μας christipan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 11-03-06 18:47
Νέος στα ενυδρεία που χρειάζεται συμβουλές. ThDam Χρυσόψαρα 5 20-09-04 00:40
Δώρο ενας μονομάχος, δέχομαι συμβουλές pani Bettas 30 20-05-04 13:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10574 seconds with 14 queries