Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-04, 00:17
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή Λάθος ξεκίνημα - Προβλήματα στρωσίματος

Γεια σας, βρισκομαι προ των πυλων για την επιλογη ψαριων(3 μερες πριν το στρωσιμο). Μου αρεσουν σχεδον τα παντα και το μονο σιγουρο ειναι πως μαλλον θα χωρεσω σε 120 λιτρα 120 ψαρια!!! Απο τους μαγαζατορες δεν προκειτε να βγαλω ακρη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-04, 02:12
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή Re: Επιλογη ψαριων

ΜΗΝ βιάζεσαι να βάλεις ψάρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lary80
Γεια σας, βρισκομαι προ των πυλων για την επιλογη ψαριων(3 μερες πριν το στρωσιμο).
Μπορώ να πω όμως ότι αυτό εδώ μου έχει κάνει εντύπωση. Πως ξέρεις ότι υπολείπονται 3 ημέρες για το τέλος του στρωσίματος; Κάτι μου μυρίζει εδώ. Πες μας με ποιον τρόπο στρώνεις το ενυδρείο σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-04, 10:06
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Απο το καταστημα που προμηθευτηκα το ενυδρειο μου ειχε δωσει και το " Denitrol " της JBL, για να στρωσω το ενυδρειο. Μου ειπε να το χρησιμοποιησω για 10 μερες και μετα απο μια παυση 5 ημερων να βαλω ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-04, 11:38
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Αν δεν κάνεις μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά άλατα) μην βάλεις ψάρια μέσα.
Μόνον τα τεστς θα σου πούν αν έχει στρώσει ή αν ειναι επικύνδινο για να βαλεις τα ψάρια σου μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-04, 14:51
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Σε πιο μαγαζι σου ειπαν οτι το στρωσιμο διαρκει 10μερες?
Ειναι λαθος.Ενα ενυδρειο στρωνεται μετα το περας 25+ημερων.
Παρε τα test οπως σου ειπαν ο lasal και ο Giorgos και πες μας τις μετρησεις που θα βγαλεις.
Και μετα εχουμε ολο το χρονο να δουμε τι ψαρακια μπορεις να βαλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-04, 16:09
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Θανάση,
Εγώ θα απέφευγα να θέσω ένα χρονικό όριο που διαρκεί ένα σωστό στρώσιμο. Ο λόγος είναι ότι εξαρτάται από το πως στρώνεις το ενυδρείο, τι υλικά χρησιμοποιείς στα φίλτρα, εάν αυτά τα υλικά προέρχονται από ήδη στρωμένα ενυδρεία κτλ κτλ.
Εάν γεμίσω ένα ενυδρείο με νερό και βάλω το φίλτρο να δουλεύει, δε σημαίνει ότι μετά από ένα χρονικό διάστημα θα είναι στρωμένο το ενυδρείο.
Το ενυδρείο είναι στρωμένο όχι στις 5, 10, 15 ή 25 ημέρες, αλλά όταν μετά τον έλεγχο με έγκυρα test, οι ενδείξεις δείξουν κάτι τέτοιο.

Θεωρώντας το εαυτό μου σχετικά αρχάριο πιστεύω ότι πρέπει να προσέχουμε τις απαντήσεις-προτάσεις που δίνουμε. Μην ξεχνάμε ότι την απάντηση δεν τη διαβάζει μόνο αυτός που κάνει το ερώτημα, αλλά και άλλοι με παρόμοιες απορίες...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-04, 16:43
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Απο το pet city της Γλυφαδας.
Στο φιλτρο χρησιμοποιω σφουγγαρι,μακαρονι, ανθρακα και υαλοβαμβακα.
Παντος γνωστοι μου με μια βδομαδα στρωσιμο δεν ειχαν κανενα απολυτως ροβλημα και χωρις μαλιστα να κανουν τα τεστ.
Εγω παντος θα προμηθευτω τα τεστ πριν βαλω ψαρακια γιατι θελω να κανω μια σωστη δουλεια.
Ευχαριστω για την ωσ τωρα βοηθεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-04, 17:22
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παντος γνωστοι μου με μια βδομαδα στρωσιμο δεν ειχαν κανενα απολυτως ροβλημα και χωρις μαλιστα να κανουν τα τεστ.
οι φιλοι ηταν απλα τυχεροι που δεν ειχανε απωλιες κατα την αποψη μου.
μην κανεις το ιδιο λαθος.. κανε τουλαχιστων 20 μερες στρωσιμο κ μετα τα τεστακια..καταλαβενω πως θες να βαλεις ψαρια αμεσως αλλα κανε λιγη υπομονη για να μην εχεις μπελαδες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-04, 17:24
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Καθε απαντηση η ερωτηση εχει πολλες πλευρες στην συγκεκριμενη απαντηση
βαζομε σαν δεδομενο στοιχειο οτι μειλαμε σε αρχαριο που μπενει τωρα στο hoby
οπως μας εχει και αρα δεν πρεπει να μπερδευτει με αυτα που λεμε..
Αν αρχιζα και του ελεγα ολους τους τροπου στρωσιματος ξερεις τι αποτελεσμα θα ειχαμε?
ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Για αυτο σε ολους τους αρχαριους αρχιζουμε με τον γενικο κανονα στρωσιματος και οχι
με κατι αλλο.Στο πολι αναλιτικο post http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=133
περιχραφεται ο σωστος τροπος για εναν αρχαριο να ξεκινισει...(εκει κολαει το διαβασμα)
Παντα κιταμαι το να μην προκαλουμε συνχιση(πεζει μεγαλο ρολο)

Φυλε Lary80 τα pet city ειναι super market.τΟ προσοπικο δεν εχει γνωσεις που μπορουν
να σε βοηθισουν.Ειναι καλυτερο να ψονιζεις επιλεκτικα αυτο που θες και τιποτα παραπανο.
Καπιες απαντησεις που μπορεις να παρεις να ξερεις οτι μπορει να ειναι επυκινδινες.
Δεν το λεω τυχεα ουτε εχω κατι με το καταστημα.
Το διαβασμα ειναι ο μαναδικος βοηθος σου σε αυτο το hoby που αρχισες και φυσικα ολοι εμεις
θα σου παρεχουμε καθε βοηθεια..
Τωρα αυτο με τους φιλους σου δεν το σχολιαζω.
Δεν πεζουμε ρωσικη ρουλετα με ζωντανα πλασματα.
Και παλι διαβασμα και λιγη υπομονη και θα ανταμιφθεις για το αποτελεσμα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-04, 19:53
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Γιατί έχεις άνθρακα στα υλικά του φίλτρου? Τί άνθρακα και πως τον έχεις βάλει?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-05-04, 00:19
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Το εσωτερικο φιλτρο που ειχε το ενυδρειο διεθετε μονο το μπλε σφουγγαρι, και ρωτοντας εδω μεσα για το τι αλλο μπορω να βαλω μου ανεφεραν και τον ενεργο ανθρακα, και επειδη και εγω θελω να κανω μια καλη αρχη πηγα και προμηθευτηκα οτι μου προτειναν. Ο ενεργος ανθρακας ειναι "fluval carbon" της "Hagen". Αλλα μαλλον θα τον βγαλω γιατι οπως διαβασα δεν χρειαζεται παρα μονο οταν ακολουθω καποια φαρμακευτικη αγωγη. Σωστα θα κανω???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-05-04, 01:03
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Αυτο με τον ανθρακα ειναι παλια ιστορια.
ΝΑ ΜΠΕΙ Η ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙ ............ thats the question...
Kοιτα αν και εγω πρωσοπικα ειμαι κατα τις χρησης του ανθρακα σε στρωμενο ενυδρειο ,,εκτος βεβαια και αν υπαρξει αναγκη (( βλεπε αρρωστεια)) αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καποιο αχρηστο υλικο..... τον αντιθετο μαλιστα απλα γαι λογους οκονομιας δεν τον χρησιμοποιω.... γιατι καλιστα με το ,μπλε σφουγγαρι , μακαρονι ,και βιοσφαιρες κανω την δουλεια μου ......
αλλα βεβαια τα ΦΙΛΡΑ μου ειναι υπεραρκετα ,,και υπερακαλυπτουν τις αναγκες του ενυδρειου,
με τα βιολογικα που εχουν τα ενυδρεια τις αγορας δεν ειμαι πεπεισμενος οτι καλυπτουν τις αναγκες ενος ενυδρειου οποτε εχουμε και αυτο το διλημα στην περιπτωση σου............
τωρα βεβαια αν καποιος θελει να βαζει ανθρακα στο φιλτρο του και δεν τον ενοχλει αυτο το παραπανω εξοδο ......τι να πω δεν θα του παρουμε το κεφαλι κιολας
αν επειμενεις στην λυση του ανθρακα τοτε καλυετρα βαλε το SUPER ACTIVE CARBON (( AQUARIUM PHARMACEUTICAL)) ειναι οτι καλυτερο για μενα (( ΙΜΟ)) (( ΙΜΕ))
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-05-04, 02:44
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Όχι ρε παιδιά γιατί προτείνεται στον άνθρωπο να βάλει άνθρακα MΑΚΡΥΑ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-05-04, 02:52
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fidel
Όχι ρε παιδιά γιατί προτείνεται στον άνθρωπο να βάλει άνθρακα MΑΚΡΥΑ
μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα ποιο πανω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-05-04, 03:02
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Καλως, θα τον βγαλω και θα βαλω βιοσφαιρες για το κατι παραπανω. Που ομως ακριβως να το βαλω Πανω απο το μακαρονι Εσυ Fidel τι χρησιμοποιηεις ως υλικα Ευχαριστω για την ως τωρα βοηθεια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-05-04, 14:08
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Εεεπ, ωωωπ, μη με παρεξηγείτε. ASCCO1 συγγνώμη εαν φάνηκε ως προσωπική επίθεση. Απλά έχω μια μανία με την απλότητα των απαντήσεων και αφού ως πιο αρχάριος ο Lary80, νομίζω ότι δε θα πρέπει να μπλέξει με άνθρακα.

Η πιο απλή και ορθή πρόταση είναι:

[/img]

Μην κολλάς στη μάρκα που είναι Eheim, αλλά κοίτα μόνο τη διάταξη των υλικών άμα θες. Στο μεσαίο στάδιο όπου λέει ότι εναλλακτικά μπορείς να βάλεις EHFIAKTIV, EHFIKARBON ή EHFITORF αυτά είναι που δε σου χρειάζονται. Πιο απλά, από κάτω προς τα πάνω έχει μακαρόνι (αυτό που λέει EHFIMECH), substrat (EHFISUSBTRAT) και υαλοβάμβακα (ενδιάμεσα διαχωρίζεις άμα θες τα υλικά σου με σφουγγάρι).
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-04, 14:54
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Γεια σας, τελικα εκανα μετρησεις οι οποιες μου εδειξαν:
NO3 -> 0
NO2 -> 0
GH -> >10 d
KH -> 3-6 d
PH -> 8,2
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ -> 26 C
Τα τεστ εγιναν με το Tetratest. Νομιζω πως εχω ανεβασμενο ΡΗ. Τι γινεται με αυτο? Τελικα εχει στρωθει το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-04, 15:08
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Αμμωνία?
ΝΟ3 = 0 Μετά από αλλαγή νερού έκανες τη μέτρηση?
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-05-04, 15:48
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Kοιτα αν και εγω πρωσοπικα ειμαι κατα τις χρησης του ανθρακα σε στρωμενο ενυδρειο ,,εκτος βεβαια και αν υπαρξει αναγκη (( βλεπε αρρωστεια)) αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καποιο αχρηστο υλικο..... τον αντιθετο μαλιστα απλα γαι λογους οκονομιας δεν τον χρησιμοποιω.... γιατι καλιστα με το ,μπλε σφουγγαρι , μακαρονι ,και βιοσφαιρες κανω την δουλεια μου ......
αλλα βεβαια τα ΦΙΛΡΑ μου ειναι υπεραρκετα ,,και υπερακαλυπτουν τις αναγκες του ενυδρειου,
Φιλε μανθο εχω δει και αλλα post σου και εισαι εμπειρος χομπιστας. Εγω παντως με αυτα που διαβαζω αν εχω καταλαβει σωστα συμπεραίνω οτι θα εβαζες τον ανθρακα στα φιλτρα σου αν δεν ηταν τοσο ακριβος και αν δεν ειχες τοσο καλη βιολογία(αυτο παλι δεν το καταλαβα καθολου).
Αρα αν ισχυουν τα παραπανω τοτε θα σου πω οτι διαφωνω κατηγορηματικά διοτι καμια σχεση στην επιδραση του νερου του ενυδρείου εχει ο ανθρακας με οτιδηποτε βιολογικο υλικο . Πιστευω ομως οτι ειτε δεν καταλαβα καλα ειτε κατι αλλο θες αν μας πεις.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-05-04, 15:50
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Πολύ σημαντικό για τον κύκλο του αζώτου όπως γράφει και ο Fillipos είναι η αμμωνία (ΝΗ3 / ΝΗ4). Εαν δεν είναι μηδέν τότε το στρώσιμο σου είναι μάλλον στην αρχή και πρέπει να περιμένεις ακόμα. Εαν είναι μηδέν τότε πρέπει να μας πεις αυτό που σε ρώτησε ο Fillipos. Έκανες αλλαγή νερού και μετά πήρες τις μετρήσεις σου?
Και μια άλλη απορία.
pH = 8.2 με τόσο χαμηλή GH και KH?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-05-04, 16:03
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Οχι, δεν εκανα αλλαγη νερου. Εδω και 11 μερες που το στρωνω δεν εχω κανει καμμια αλλαγη νερου. Οσο για τις τιμες των GH και KH σε σχεση με το ΡΗ, δεν ξερω, αυτα μου εδειξαν τα τεστ αυτα σας ειπα.
Πρεπει να κανω και καποια αλλαγη νερου πριν βαλω τα ψαρακια?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-05-04, 16:23
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Lary,

Κάτι δεν πάει καλά...
Δεν είναι δυνατόν να έχεις ΝΟ3=0 χωρίς καμιά αλλαγή νερού.. Η μάλλον είναι δυνατόν εάν είσαι ακόμα στο "ground zero", δηλ. στην αρχή.

Τα νιτρικά είναι το αποτέλεσμα της όλης διαδικασίας του λεγόμενου "κύκλου του αζώτου" και σημάδι ότι ένα ενυδρείο λειτουργεί σωστά (από τη βιολογική σκοπιά του θέματος)... ΝΟ3 στο ενυδρείο σου σημαίνει ότι υπάρχουν αυτά τα βακτηρίδια τα οποία "τρώγοντας" τα Νιτρώδη (ΝΟ2) παράγουν ΝΟ3. Τώρα τα ΝΟ2 παράγονται από τα βακτηρίδια τα οποία "τρώνε" την αμμωνία (ΝΗ3), το οποίο είναι και το ζητούμενο στην τελική ανάλυση...

Σου προτείνω να μη διανοηθείς να βάλεις ακόμα ψάρια, γιατί κατ'εμέ το ενυδρείο σου είναι άστρωτο.

Υ.Γ.: Διάβασε πάλι στην αρχή της Ενότητας ένα υπόμνημα περί στρωσίματος.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-05-04, 18:20
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Λοιπον ,μπορει να κανω λαθος οποτε παρακαλω διορθωστε με , το εχουμε ξανα πει πολλες φορες και θα το ξαναπω αλλη μια .
Οσες φορες και εαν μετρησει αμμωνια και οσο διαστημα και εαν περιμενει ουτε αμμωνια θα μετρησει ουτε ενυδρειο θα στρωσει και αυτο γιατι δεν εχει καμια πηγη αμμωνιας .
Ριχνοντας μονο το ζουμι με τα βακτηριδια εχει για μια δυο μερες βακτηριδια τα οποια χανονται μετα απο ελειψει τροφης (αμμωνια) .
Στην περιπτωση που διαλεξετε στρωσιμο με ζουμια (nitrivec και αλλα παρομοια αλλων εταιρειων ) ή με καψουλες bactozym τοτε θα πρεπει να βαλετε και ψαρια μεσα σε κανα δυο μερες και τροφη παρεχοντας ετσι και μια πηγη αμμωνιας η οποια θα συντηρησει και θα μεγαλωσει την αποικια των βακτιριδιων που βαζετε με τα ζουμια ή καψουλες .
Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να κανετε και συχνες αλλαγες νερου εκτος απο συχνες μετρησεις για να δειτε ποτε εστρωσε τελειως .
Η αλλη περιπτωση με την χρηση της καθαρης αμμωνιας περιγραφεται απο τον Giorgo στην αρχη της ενοτητας αυτης .
Και βεβαια υπαρχουν και αλλοι τροποι στρωσιματος εκτος απο αυτον της καθαρης αμμωνιας , οπως ας πουμε την ενεση απο υλικα ενος αλλου στρωμενου ενυδρειου , ή αυτον με τα ζουμια , ολοι παντως εχουν το ιδιο αποτελεσμα , να βαζουν στο ενυδρειο με τον εναν ή τον αλλον τροπο τα πολυτιμα βακτηριδια .
Βεβαια μπορει να κανω λαθος οποτε παρακαλω διορθωστε με .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-05-04, 00:16
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Sot-zoe εδω και 9 μερες φιλοξενω μεσα στο ενυδρειο και εναν μονομαχο. Φτανει αυτο? Λογικα δεν θα πρεπει να υπηρχε καποια παρουσια αμμωνιας?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-05-04, 03:01
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Παράθεση:
Kοιτα αν και εγω πρωσοπικα ειμαι κατα τις χρησης του ανθρακα σε στρωμενο ενυδρειο ,,εκτος βεβαια και αν υπαρξει αναγκη (( βλεπε αρρωστεια)) αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καποιο αχρηστο υλικο..... τον αντιθετο μαλιστα απλα γαι λογους οκονομιας δεν τον χρησιμοποιω.... γιατι καλιστα με το ,μπλε σφουγγαρι , μακαρονι ,και βιοσφαιρες κανω την δουλεια μου ......
αλλα βεβαια τα ΦΙΛΡΑ μου ειναι υπεραρκετα ,,και υπερακαλυπτουν τις αναγκες του ενυδρειου,
Φιλε μανθο εχω δει και αλλα post σου και εισαι εμπειρος χομπιστας. Εγω παντως με αυτα που διαβαζω αν εχω καταλαβει σωστα συμπεραίνω οτι θα εβαζες τον ανθρακα στα φιλτρα σου αν δεν ηταν τοσο ακριβος και αν δεν ειχες τοσο καλη βιολογία(αυτο παλι δεν το καταλαβα καθολου).
Αρα αν ισχυουν τα παραπανω τοτε θα σου πω οτι διαφωνω κατηγορηματικά διοτι καμια σχεση στην επιδραση του νερου του ενυδρείου εχει ο ανθρακας με οτιδηποτε βιολογικο υλικο . Πιστευω ομως οτι ειτε δεν καταλαβα καλα ειτε κατι αλλο θες αν μας πεις.

ναι εχεις δικιο μου ξευφυγε μαλλον ενα ΚΑΙ .......
δηλαδη ενας απο τους λογους που ΔΕΝ χρησιμοποιω ανθρακα ειναι και ο οικονομικος .. αλλα οχι Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ......
(( ειδες τι ζημια μπορει να κανει ενα ΚΑΙ ))
απλα το μονο που τελικα ηθελα να πω ειναι οτι ο ανθρακας ειναι ενα καλο υλικο ετσι,, και θα πρεπει να υπαρχει στην ακρη για παν ενδεχομενο,...
ΑΛΛΑ με τα υλικα που υπαρχουν σημερα για βιολογικο φιλτρο , καλιπτουν τις αναγκες που καποτε (( πριν 10 χρονια)) καλυπτε ο ανθρακας...
το ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΣΧΕΔΙΟ ((ΦΩΤΟ )) ειναι μια απο τις λυσεις ....

P.S και τελος γαι μην σας πριζω αλλο επειδη το θεμα εχει συζητηθει 1000 φορες εδω μεσα και βεβαια και στην παλαιοτερη διεθυνση του board ,,, και εχει μεινει ανοιχτο (( οι μισοι λενε ετσι οι αλλοι μισοι αλλιως)_
γαι αυτο λεω οτι αν παρολαυτα που λεμε εδω κατα καιρους για το βιολογικο φιλτραρισμα καποιος επειμενει στην λυση του ανθρακα ασ βαλει να τελειωνουμε!!!!!!! δεν θα πεθανουμε κιολας ......
ΕΔΩ μεσα εχουμε γραψει και τα υπερ και τα κατα τις χρησης του ανθρακα
....
αυτα ελπιζω να ειμαι σαφης τωρα.......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lary80
Γεια σας, τελικα εκανα μετρησεις οι οποιες μου εδειξαν:
NO3 -> 0
NO2 -> 0
GH -> >10 d
KH -> 3-6 d
PH -> 8,2
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ -> 26 C
Τα τεστ εγιναν με το Tetratest. Νομιζω πως εχω ανεβασμενο ΡΗ. Τι γινεται με αυτο? Τελικα εχει στρωθει το νερο?
Και για να γυρισουμε στο θεμα μας
λειπει η μετρηση ΑΜΜΩΝΙΑΣ(( ΝΗ3/4))
τετοιο τεστ δεν εχεις κανει η το ξεχασες???? να το γραψεις

για το ΡΗ...
εχεις μετρηση το νερο που βγαινει απο την βρυση ??
επισης δεν βλεπω απο ποια περιοχη εισαι ??? αυτο θα βοηθουσε καπως.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-05-04, 03:11
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Stay on topic guys!

Το θέμα μας είναι η "Επιλογή ψαριών" και θα παρακαλούσα να συζητάτε για αυτό. Αλλιώς ξεκινήστε άλλο θέμα με τον ανάλογο τίτλο.

* Τα άσχετα με το θέμα μας posts θα μετακινηθούν κάποια άλλη στιγμή.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-05-04, 10:04
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Γιώργο συγνώμη αλλά διαφωνώ,

Ναι μεν το θέμα είναι "Επιλογή Ψαριών" αλλά απ'ότι έχουμε όλοι ψιλο-καταλάβει εδώ μέσα το ενυδρείο του Lary είναι άστρωτο.

Τι θέλεις λοιπόν, να προτείνουμε στον Lary ψάρια?

Το ότι πρέπει να μένουμε στο topic είναι κατανοητό και απολύτως σεβαστό.
Aλλά πρωταρχικός σκοπός αυτού του site είναι η παροχή συμβουλών - γνωστοποίηση εμπειριών, με στόχο την επιτυχία στο hobby που λέγεται ενυδρείο... και πιστεύω ότι σε αυτό το topic όλοι αυτό κάναμε...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-05-04, 13:42
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Καλημερα, και οι σημερινες μετρησεις εδειξαν τα ιδια, εκτος απο το ΡΗ που εδειξε 8. Το νερο της βρυσης εχει ΡΗ : 7,6 και μενω στο Γουδι- Ζωγραφου. Τα τεστ που εχω ειναι το Tetratest 5 in 1 το οποιο δεν εχει τεστ για αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-05-04, 15:12
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Lary θα σου προτινα να προμιθευτεις ατομικα τεστ για την καθε μετριση.Ετσι θα εχεις
συγουρα αποτελεσματα.Ειναι βασικο τωρα στο στροσιμο να εχεις σωστες μετρισεις...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-05-04, 00:57
Lary80 Ο χρήστης Lary80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2004
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Δυστυχως ΤΑΝ ως τωρα σκετο το ενυδρειο χωρις ψαρια μου εχει κοστισει πανω απο 300 ευρω. Αν το ηξερα πως πρεπει πρωτα να παρω καταναλωτικο δανειο για ενα ενυδρειο το μονο σιγουρο ηταν πως δεν θα το αρχιζα καν.
Μηπως για τισ μετρησεις που περνω φταει το easybalalance???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09335 seconds with 12 queries