Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-07, 14:10
Δημητρης Peristeri Ο χρήστης Δημητρης Peristeri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 24
Smile Φωτισμος

Παιδια καλησπερα! Σε 240αρι με μπουκαλα διοξειδιου απο ευκολα εως μετριας δυσκολιας φυτα σκεφτομαι να βαλω 2 power compact (55w) kai 2 metal halide (75 w).Tι λετε? Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο? Απο power compact βρηκα οτι καλες ειναι οι Osram Dulux L 55W/871 αλλα δεν ξερω αν θα τις βρω Ελλαδα. Περιμενω προτασεις βοηθειας...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-07, 15:59
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μήπως είσαι υπερβολικός?
Λάμπες υπάρχουν και στην Ελλάδα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-07, 16:27
Δημητρης Peristeri Ο χρήστης Δημητρης Peristeri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Μαλλον δεν ειμαι . Μακαρι να με διαψευσετε.Οσον αφορα τη συγκεκριμενη, εχω μπροστα μου τον καταλογο της Osram και δυστυχως δεν τη βρισκω μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-07, 16:41
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Μήπως είσαι υπερβολικός (για την ποσότητα του φωτός)...?

Όσο για τη λάμπα...υπάρχει!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-07, 16:44
Δημητρης Peristeri Ο χρήστης Δημητρης Peristeri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Εσυ Γιωργο τι θα μου προτεινες? Ουτως η αλλως ψαχνομαι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-07, 18:34
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Φίλε μου και εγώ πιστεύω πως είσαι υπερβολικός!!!! Πραγματικά σου χρειάζεται όλο αυτό το φως;;; Τώρα πάλι αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα προχώρα και περιμένουμε φωτογραφίες με τα φωτιστικά τέρατα!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-07, 18:54
Δημητρης Peristeri Ο χρήστης Δημητρης Peristeri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Θεωρω οτι δεν ειναι καλο να λεμε γενικα εισαι υπερβολικος και να μην αντιπροτεινουμε.Νομιζω οτι ειπα πως ειμαι ανοιχτος σε προτασεις και οντως ισχυει αυτο για οσους πραγματικα θελουν να βοηθησουν με την εμπειρια τους εναν απειρο που προσπαθει να βγαλει μια ακρη.Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-07, 19:47
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Εγώ το μόνο που είπα είναι πως για τα φυτά που λες ότι έχεις (μέτριας δυσκολίας) δεν σου χρειάζονται όλα αυτα!!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-07, 19:57
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

παν μετρον αριστον......
(και για τα φυτα που εχεις στο μυαλο σου,ειναι ακρως υπερβολικος τετοιου ειδους φωτισμος....εκτος και αν τρωγοντας ερχεται η ορεξη...........)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-07, 20:05
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης Peristeri Εμφάνιση μηνυμάτων
απο ευκολα εως μετριας δυσκολιας φυτα σκεφτομαι να βαλω 2 power compact (55w) kai 2 metal halide (75 w).Tι λετε? Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο?
Τι ακριβώς φυτά θέλεις να βάλεις?
Δες εδώ http://www.tropica.com/plant_print.asp
Και μετά να σου προτείνουμε και φωτισμό.
1 watt ανα λίτρο ειναι για δύσκολα φυτά επί το πλείστον.
Εκτός και θέλεις έτοιμο τον φωτισμό για .......μελλοντικά
ΥΓ.
Κάνε και μια αναζήτηση στο φόρουμ γιατί μπορει ήδη να σε καλύπτει κάτι απο μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-05-07, 09:12
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Δημήτρη θυμάμαι πως είχες κάποιο θέμα με τους ανακλαστήρες...?
Τί εκανες μ'αυτό?


Πάντως όπως είπε ο lasal, επιλέγεις τα φυτά που σου αρέσουν και ταιριάζουν στο ενυδρείο και στα ψάρια σου...!
Σκληρότητα, pH, φωτισμός...

Ένα περίπου είναι
0,25W/lt για χαμηλών
0,50-0.60W/lt για μεσαίων
0,80W/lt < για υψηλών

Ρίξε ένα τσεκάρισμα στον κατάλογο της τρόπικα που σου έδωσε και τα ξανασυζητάμε!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-05-07, 11:19
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Δημήτρη όπως σου χα πει κι από κοντά, συστήνω ανεπιφύλακτα της MH. Τώρα με τα φυτά που έχεις εγώ θα δοκίμαζα μόνο με τις δυο MH στην αρχή, δεν μου φαίνεται ότι σου χρειάζονται οι PC. Οι MH πια δεν είναι πανάκριβες, μακροπρόθεσμα δε σου βγαίνουν φτηνότερα από άλλες λύσεις. Οι λάμπες για το γλυκό νερό είναι πολύ φτηνές, έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής, και ουσιαστικά μπορείς να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα με λιγότερα watt και ώρες απ' ότι αν χρησιμοποιούσες T5 ή PC.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-05-07, 12:00
Δημητρης Peristeri Ο χρήστης Δημητρης Peristeri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Γιωργο το σκεφτηκα με τους ανακλαστηρες και τελικα κατεληξα να φτιαξω
καπακι www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/kapakiReef.htm
αν τα καταφερω τελικα...τωρα οσον αφορα τα φυτα, ηδη υπαρχουν, απ'οτι καταλαβα χρειαζομαι 0,6/λιτρο.Αρα αν βαλω μονο τις ΜΗ θα ειμαι καλυμενος απο φωτισμο οπως λεει κι ο φιλος μου ο Μπαμπης.Αν ομως εχω μονο ΜΗ μηπως τελικα εχω αλλα προβληματα του τυπου αλγη, ή μηπως πρεπει να παρω και UV? Ευχαριστω για τη βοηθεια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-05-07, 12:06
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Αν εβαζα τωρα λαμπες εγω μαλλον θα επαιρνα αυτες...
1)http://www.aquaristic.net/aquarium/l...ct.html?lang=1
2)http://www.aquaristic.net/aquarium/l...ct.html?lang=1
Δεν ξερω αν μπορεις να τις βρεις ευκολα εδω.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-05-07, 13:39
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Δημήτρη από εμπειρία σου λέω πως οι MH ευνοούν λιγότερο από όλες τις υπόλοιπες την ανάπτυξη άλγης, με μια διαφορά: αν τις Τ5 τις ανάβεις πχ 12 ώρες, τις MH θα άρχίσεις από 8 ώρες την ημέρα και θα πάς σταδιακά στις 10.
Οι PC της interpet που λέι ο vasilakis είναι πολύ καλές (ανάλογες έχω στο reef) αλλά λόγω κατασκευής δεν έχουν τόσο καλή διάχυση φωτός όσο οι MH, με αποτέλεσμα να είναι πολύ καλές μόνο για μικρά ενυδρεία (τύπου κύβου), σε μεγαλύτερα καλύτερες είναι οι Τ5 και φυσικά οι ΜΗ.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-05-07, 13:58
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

γιατι δεν βαζεις 2 ΜΗ 150 βαττ να ξεμπερδευεις;;;; Οι PC γενικα ειναι αμφιλεγομενες λαμπες και δυσκολες να βρεις ......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-05-07, 16:33
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Σαν επίλογο θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποια πράγματα όσον αναφορά το φωτισμό...
Ανάλογα με τα ψάρια και τα φυτά αποφασίζει κάποιος περίπου σε ποιά ποσότητα (lm) φωτισμού θα κινηθεί! Για λόγους ευκολίας, ως επί το πλήστον αναφερόμαστε σε Watt...
Από εκεί και πέρα σκέφτεται τις δευτερεύουσες σταθερές παραμέτρους, που είναι το ύψος της δεξαμενής, τη χρησιμοποίηση ανακλαστήρων, την απόσταση των λαμπτήρων από την επιφάνεια του νερού και αν χρησιμοποιείται τύρφη ή επιπλέοντα φυτά...

Επιπροσθέτως, το μόνο που απομένει είναι η επιλογή των λαμπτήρων που θα καλύψουν τη φωτιστική ανάγκη (lm) και εδώ το κριτήριο δεν πρέπει να είναι ο εντυπωσιασμός, αλλά η σωστότερη και ταυτόχρονα οικονομικότερη λύση, η οποία δε θα δημιουργήσει περαιτέρω προβλήματα όπως θερμοκρασίες, άλγες, στρες κτλ... Οπότε το πρώτο κριτήριο πρέπει να είναι ο χώρος που προσφέρεται για την τοποθέτηση των λαμπτήρων, δηλαδή οι διαστάσεις σε μήκος και πλάτος! Το δεύτερο κριτήριο πρέπει να είναι η εξασφάλιση της όσο το δυνατόν απρόσκοπτης και κυρίως στεγανής λειτουργιάς των λαμπτήρων! Το τρίτο και τελευταίο πρέπει να είναι τα οικονομοτεχνικά κριτήρια των λαμπτήρων, τα οποία έχουν να κάνουν με την απόδοση του λαμπτήρα (lm/W) και το χρόνο ζωής του! Εκπομπή ακτίνων UV πραγματοποιούν σχεδόν στο σύνολό τους (οπότε δεν αποτελεί κριτήριο)...

Για να στηρίξω το γιατί βάζω τις "επιδόσεις" τελευταίες, αναφέρω περιληπτικά τα παρακάτω:
Τ8-30W-4000k-2450lm................81.67lm/W
T8-36W-4000k-3350lm................93.06lm/W
T5-39W-4000k-3100lm................79.49lm/W
T5-54W-4000k-4450lm................82.41lm/W
PC-55W-4000k-4800lm................87.27lm/W
PC-80W-4000k-6000lm................75.00lm/W
MH-70W-4200k-5700lm...............81.43lm/W
MH-150W-4200k-12900lm............86.00lm/W
CDM-70W-4200k-6500lm.............92.86lm/W
CDM-150W-4200k-14200lm..........94.67lm/W

Τ8 super με μηχανικό ballast: 12000h
T8 super με ηλεκ/νικό ballast: 16000-18000h
Τ5 ΗΟ: 16000-20000h
Τ5 PC: 15000-20000h
MH: 9000h
CDM: 9000-12000h

Μια λεπτομέρεια είναι πως οι Τ5 (και οι PC) φτάνουν το μέγιστο της απόδοσής τους από 25 βαθμούς κελσίου και πάνω, ενώ οι Τ8 από 35! Αυτό δίνει ένα πλεονέκτημα 5% στις Τ5 έναντι των Τ8!
Όπως επίσης οι ΜΗ και CDM είναι ευαίσθητοι στη σκόνη και την υγρασία και απαιτούν στεγανά φωτιστικά και φυσικά δουλεύουν κάτω από τρομερά υψηλές θερμοκρασίες!
Τέλος τα φωτοτεχνικά κριτήρια, που αποτελούνται από τη θερμοκρασία χρώματος και το δείκτη χρωματικής απόδοσης, είναι πρωτίστως προσωπική επιλογή του καθενός και μετά τα υπόλοιπα!
Όπως αναφερόμαστε για τους διάφορους πετσοπάδες που προσπαθούν να μας φορτώσουν με πολλά περιττά και υπερβολικά όπως ψάρια, φυτά, φάρμακα, ζουμιά, διακοσμητικά κτλ, πρέπει να καταλάβουμε πως μέσα σε αυτά είναι και το θέμα ΦΩΤΙΣΜΟΣ...!!!

ΥΓ: Για πιθανές παραλήψεις και λάθη, παρακαλώ συμπληρώστε-διορθώστε με...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-05-07, 17:48
dimitrig Ο χρήστης dimitrig δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genirous Εμφάνιση μηνυμάτων

Τέλος τα φωτοτεχνικά κριτήρια, που αποτελούνται από τη θερμοκρασία χρώματος και το δείκτη χρωματικής απόδοσης, είναι πρωτίστως προσωπική επιλογή του καθενός και μετά τα υπόλοιπα!
Εδώ διαφωνώ ριζικά. Κανονικά πρέπει να είναι το πρώτο και βασικό κριτήριο και όχι μία προσωπική επιλογή.
Ασχετα αν πολλοί το γράφουν στα παλιά τους παπούτσια.
__________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-05-07, 18:25
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrig Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ διαφωνώ ριζικά. Κανονικά πρέπει να είναι το πρώτο και βασικό κριτήριο και όχι μία προσωπική επιλογή.
Ασχετα αν πολλοί το γράφουν στα παλιά τους παπούτσια.
Η θερμοκρασία χρώματος, δηλαδή αν το φως θα είναι θερμό, φυσικό ή ψυχρό, έχει να κάνει με την εντύπωση που προκαλεί ο φωτισμός, καθώς και τονίζει τα ανάλογα χρώματα... Πχ, σε ένα φούρνο όπου επικρατούν το καφέ, το κόκκινο και το κίτρινο, καθώς και οι αποχρώσεις τους, επιβάλλεται ένας θερμός φωτισμός, ο οποίος θα τονίζει και θα ζωντανεύει τα (θερμά) αντικείμενα προς πώληση, κάνοντάς τα πιο αρεστά στο ανθρώπινο μάτι...και αντιστοίχως σε ένα κατάστημα κατεψυγμένων ψαριών (χωρίς παρεξήγηση ) επιβάλλεται ένας ψυχρός φωτισμός για τους αντίστοιχους ίδιους λόγους...! Σε ένα ενυδρείο λοιπόν, με ποιά κριτήρια θα επιλέξει κάποιος τη θερμοκρασία χρώματος και τι αποτέλεσμα θα πετύχει ώστε να αποτελεί πρώτο και βασικό κριτήριο...???

Όσο για το δείκτη χρωματικής απόδοσης, επειδή πάνω-κάτω ισχύουν τα ίδια όσον αναφορά το πόσο καλά αναδεικνύονται τα εκάστοτε χρώματα των αντικειμένων, απλά θα κάνω την ίδια ερώτηση... Σε ένα ενυδρείο λοιπόν, με ποιά κριτήρια θα επιλέξει κάποιος το δείκτη χρωματικής απόδοσης και τι αποτέλεσμα θα πετύχει ώστε να αποτελεί πρώτο και βασικό κριτήριο...???

ΥΓ:
Ο καθένας έχει τη γνώμη του, αρκεί να ξέρει για τι πράγμα μιλάει και να το αιτιολογεί...
ΥΓ:
Παρεπιμπτόντως για'μενα οι Τ8 ζουν...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-05-07, 19:23
dimitrig Ο χρήστης dimitrig δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ένα ενυδρείο λοιπόν, με ποιά κριτήρια θα επιλέξει κάποιος το δείκτη χρωματικής απόδοσης και τι αποτέλεσμα θα πετύχει ώστε να αποτελεί πρώτο και βασικό κριτήριο...???

Διάβασε λίγο να μάθεις τι ρόλο παίζει η χρωματική απόδοση (και όχι μόνο) στα φυτά και την άλγη και τα ξαναλέμε.

http://www.google.gr/search?hl=el&q=...83%CE%B7&meta=
__________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-05-07, 19:59
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Μπορώ να γίνω και εγώ γραφικός, δίνοντας σου λινκς όπου γράφουν για συνεχή, απαραίτητη χρήση άνθρακα στο φίλτρο, συνεχή χρήση βακτηριδίων σε κάθε αλλαγή νερού και πολλά άλλα...!!! ΄

Αφού μιλάς για το αυτονόητο, εννοείται λοιπόν σε ένα ενυδρείο πως αφού χρησιμοποιείς πέτρες, ξύλα, υπόστρωμα για ενυδρειακή χρήση, θα επιλέξεις από ενυδρειακούς λαμπτήρες...
Οι λαμπτήρες ήταν όλοι της ίδιας κατηγορίας για να δείξω τις διαφορές...

Προσωπικά το κόβω, μιας και δεν έχω διάθεση για αντιπαράθεση...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-05-07, 20:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εγω για 2 τουλαχιστον χρονια σε αυτο http://www.tolibra.com/fish/60gl.htm το ενυδρειο ειχα 4 λαμπες φιλιπς (δυο warm white και δυο cold white) που τις αγοραζα απο τον ηλεκτρολογο της γειτονιας μου σε αστεια τιμη. Τα αποτελεσματα τα βλεπετε. Και την εποχη εκεινη τουλαχιστον, σε πολλα φορουμ μποσταναδες με πολυ καλα ενυδρεια χρησιμοποιουσαν παρομοιες λαμπες με αριστα αποτελεσματα - η αρχη ηταν, οταν εχεις πολυ φως δεν χρειαζεται απαραιτητα να το ψειριζεις.
Στα φυτεμενα χαμηλων απαιτησεων δε, ή στα λιγο φυτεμενα, ή στα καθολου φυτεμενα, δεν βλεπω κανενα λογο να δινεις λεφτα σε ενυδρειακες λαμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-05-07, 20:46
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
...Όσο για το δείκτη χρωματικής απόδοσης, επειδή πάνω-κάτω ισχύουν τα ίδια όσον αναφορά το πόσο καλά αναδεικνύονται τα εκάστοτε χρώματα των αντικειμένων, απλά θα κάνω την ίδια ερώτηση... Σε ένα ενυδρείο λοιπόν, με ποιά κριτήρια θα επιλέξει κάποιος το δείκτη χρωματικής απόδοσης και τι αποτέλεσμα θα πετύχει ώστε να αποτελεί πρώτο και βασικό κριτήριο...???
...
Στο ενυδρείο δεν επιλέγεις της λάμπες βάσει των χρωμάτων που αναδεικνύουν. Τα κριτήρια θα πρέπει να είναι η σωστή ανάπτυξη των φυτών, η μηδαμινή ανάπτυξη της άλγης και το πόσο δεν ενοχλούνται τα ψάρια και λοιπά έμβια από τον εκάστοτε φωτισμό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrig Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ διαφωνώ ριζικά. Κανονικά πρέπει να είναι το πρώτο και βασικό κριτήριο και όχι μία προσωπική επιλογή.
Ασχετα αν πολλοί το γράφουν στα παλιά τους παπούτσια.
Εξήγησέ το λίγο. Νομίζω ότι χρειάζεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ: Ο καθένας έχει τη γνώμη του, αρκεί να ξέρει για τι πράγμα μιλάει και να το αιτιολογεί...
Νομίζω ότι αυτά που έχω επισημάνει με κόκκινα γράμματα θα έπρεπε να λείπουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να γίνω και εγώ γραφικός, δίνοντας σου λινκς όπου γράφουν για συνεχή, απαραίτητη χρήση άνθρακα στο φίλτρο, συνεχή χρήση βακτηριδίων σε κάθε αλλαγή νερού και πολλά άλλα...!!!
Και αυτό θε έπρεπε να λείπει. Επιπρόσθετα επειδή στο ίντερνετ γράφονται μεταξύ άλλων και πολλές βλακείες, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και σωστές πληροφορίες και ως σωστοί χομπίστες προσπαθούμε πάντα να δίνουμε έγκυρα links.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
...ΥΓ: Για πιθανές παραλήψεις και λάθη, παρακαλώ συμπληρώστε-διορθώστε με...
Αφού μόνος σου το ζήτησες, νομίζω ότι δε θα έπρεπε να απαντήσεις σε αυτόν τον τόνο, όταν δόθηκαν κάποιες συμπληρώσεις και ακούστηκαν διαφωνίες, έστω και αν αυτές έγιναν με τη μορφή link.


Από εκεί και πέρα πιστεύω - σίγουρα - ότι το σωστό φάσμα φωτισμού παίζει σημαντικότατο ρόλο στην ισορροπία ενός φυτεμένου ή μη ενυδρείου. Επίσης το γεγονός ότι πριν από μερικά χρόνια χρησιμοποιούνταν απλές λάμπες φθορισμού δε σημαίνει ότι πρέπει να μείνουμε εκεί. Εξάλλου η τεχνολογία προχωράει, άσχετα αν πρέπει να την πληρώσεις ακριβότερα. Τέλος για όλα τα πράγματα υπάρχει η κατάλληλη λύση και όλες οι υπόλοιπες...
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-05-07, 21:01
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrig Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασε λίγο να μάθεις τι ρόλο παίζει η χρωματική απόδοση (και όχι μόνο) στα φυτά και την άλγη και τα ξαναλέμε.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ενυδρείο δεν επιλέγεις της λάμπες βάσει των χρωμάτων που αναδεικνύουν. Τα κριτήρια θα πρέπει να είναι η σωστή ανάπτυξη των φυτών, η μηδαμινή ανάπτυξη της άλγης και το πόσο δεν ενοχλούνται τα ψάρια και λοιπά έμβια από τον εκάστοτε φωτισμό.
Μήπως τελικά μπερδέψαμε το δείκτη χρωματικής απόδοσης με το χρωματικό φάσμα..?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι αυτά που έχω επισημάνει με κόκκινα γράμματα θα έπρεπε να λείπουν.
Συγνώμη dimitriq... ...liolios...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού μόνος σου το ζήτησες, νομίζω ότι δε θα έπρεπε να απαντήσεις σε αυτόν τον τόνο, όταν δόθηκαν κάποιες συμπληρώσεις και ακούστηκαν διαφωνίες, έστω και αν αυτές έγιναν με τη μορφή link.
Συγνώμη dimitriq......liolios...

Moderator note: Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα συγγνώμης, τουλάχιστον προς εμένα. Οι παρατηρήσεις έγιναν όσον αφορά τη σωστή λειτουργία του φόρουμ

__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 03-05-07 στις 21:11
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-05-07, 21:13
dimitrig Ο χρήστης dimitrig δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Γιά τα πάντα υπάρχει η ΣΩΣΤΗ λύση και οι άλλες.
Πιστευω ότι όλοι πρέπει να γνωρίσουν όλες τις λύσεις και να διαλέγουν αυτή που νομίζουν ότι τους ταιριάζει. Δεν πρέπει να προβάλουμε μόνο τις φτηνιάρικες, με σκοπό να μην τρομάξουμε τον κόσμο γιά το κόστος.

Τόλη η τεχνολογία προχωράει με τρελλούς ρυθμούς.
__________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-05-07, 23:30
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το ξερω οτι προχωραει τρελλα η τεχνολογια (αναγκαστικα και λογω δουλειας), αλλά δεν μιλαμε για πολλα χρονια πριν, και απο οσο ξερω η αντιληψη αυτη ισχυει ακομα σε πολλους διεθνως και με αριστα αποτελεσματα. (Και στη δουλια μου καλυτερες ηχογραφησεις καναμε με τα παλια αναλογικα μαγνητοφωνα κι ας τρεχει η τεχνολογια οσο θελει). Ισως φευγω λιγο απο το θεμα, αλλα το ανεφερα επειδη βλεπω και σε αλλα ποστ να συμβουλευουν σε ενυδρεια μονο με ψαρια ή με λιγα ευκολα φυτα να αγορασουν εξειδικευμενες λαμπες (και R.O σε αρχαριους κ.λ.π κ.λ.π).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φωτισμος Pritanis Φωτισμός 5 07-02-07 02:35
Φωτισμος epistimon Γλυκό νερό - Γενικά 4 23-12-05 19:57
φωτισμος. kpanos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 14-06-05 15:16
ΦΩΤΙΣΜΟΣ Vasilis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 10-09-04 14:23
ΦΩΤΙΣΜΟΣ giannak Φωτισμός 3 28-07-04 15:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08919 seconds with 13 queries