Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Άλλα ψάρια Κ. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-06, 04:26
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Smile Jordanella floridae: ο αλγοφάγος paterfamilias

Να σας συστήσω ένα από τα αγαπημένα μου ψαράκια

Από όσο ξέρω δεν είναι πολύ δημοφιλές, ενώ στην πραγματικότητα είναι ένας άριστος αλγοφάγος και μια πολύ καλή προσθήκη για κοινωνικά ενυδρεία. Βέβαια όχι για κάθε κοινωνικό... Στην αρχή πήραμε μία θηλυκιά και την βάλαμε στο φυτεμένο μας που τότε είχε ζωοτόκα. Κακή ιδέα... Άρχισε αμέσως να τσιμπολογάει τις ουρές των guppy. Η "τιμωρία" της ήταν να μείνει για μήνες μόνη της σε μικρό ενυδρείο (από αυτά που χρησιμοποιύμε συνήθως για μονομάχους). Όταν αλλάξαμε το setup του φυτεμένου και διώξαμε τα ζωοτόκα ξαναδοκιμάσαμε την τύχη μας. Οι νέοι της συγκάτοικοι είναι cardinals, SAE, ottos & γαριδες Caridina japonica.

Αφού λοιπόν όλα πήγαν καλά, της πήραμε και έναν αρσενικό. Αν και ο αρσενικός ήταν αρκετά πιο μικρός, σύντομα γίνανε ζευγάρι . Αυτό σημαίνει ότι κυκλοφορούν στο ενυδρείο συνεχώς δίπλα δίπλα (σαν τους Χιώτες ένα πράγμα!) και ο αρσενικός δεν αφήνει τη θηλυκιά από τα μάτια του. Όταν μεγάλωσε κι αυτός λίγο, αποφάσισε ότι θέλει να γίνει μπαμπάς. Άρχισε να την κυνηγάει σε όλο το ενυδρείο ενώ αυτή κρυβόταν κι έτρεχε να του ξεφύγει. Εδώ πρέπει να πω ότι τα πυκνά φυτά βοηθάνε για να κρύβεται η θηλυκιά και να μην στρεσάρεται. Με τα πολλά την έπεισε. Σταμάτησε να τρέχει για να του ξεφύγει και τους είδα αρκετές φορές να κολυμπάνε πλέον κολλητά δίπλα δίπλα (πάντα στο κάτω μέρος του ενυδρείου) ενώ ο αρσενικός "αγκάλιαζε" τη θηλυκιά με το ραχιαίο πτερύγιό του.

Next thing I know... Πριν μια βδομάδα περίπου ανακαλύφθηκε νέος κάτοικος στο ενυδρείο!

Ο ευτυχής μπαμπάς δεν αφήνει κανέναν να πλησιάσει στο σημείο που βρίσκεται το μικρό. Δεν ξέρω αν το κάνει για το μικρό ή αν υπάρχουν και φρέσκα αυγά. Το δεύτερο το βρίσκω πιο πιθανό γιατί μοιάζει σαν να κάθεται πάνω από ένα συγκεκριμένο σημείο και να αερίζει με τα πτερύγιά του. Αν και δεν έχω μπορέσει να δω αυγά. Πάντως απλά απομακρύνει όποιον πλησιάζει, δεν επιτίθεται.

To be continued λοιπόν... Όταν μεγαλώσει λίγο και το πιτσιρίκι (τώρα είναι με το ζόρι 1εκ), θα προσπαθήσω να ανεβάσω και καλύτερη φωτο.

Jordanella floridae links:
Profile
The American Flag Fish by Wright Huntley

Προσωπικές παρατηρήσεις
-Είναι αλήθεια ότι τρελαίνονται για τριχοειδή άλγη αν και...
-Η θηλυκιά τρώει πολλή περισσότερη άλγη από τον αρσενικό (!) Δεν ξέρω, έτυχε?
-Οι γαρίδες ίσως δεν είναι καλοί συγκάτοικοι. Υποψιάζομαι ότι είναι ο λόγος που υπάρχει μόνο ένα μικρό. Παρατηρώντας και τις κινήσεις του αρσενικού θα έλεγα ότι δυσκολεύεται να τις περιορίσει μακριά από την "γωνιά του".
-Επίσης η ασυμβατότητα με τα guppy ίσως είναι μεμονωμένο περιστατικό. Σε γενικές γραμμές περιγράφεται σαν ειρηνικό είδος.

Φωτογραφίες
Η θηλυκιά
Ο αρσενικός
Το ζεύγος
Το πιτσιρίκι
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-06, 12:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Να προσθεσω, οτι απο προσωπικη πειρα εκτος από άλγες, ορισμενα φυτα απλα τα τσακίζουν.
Ειδικοτερα του γενους hygrophila.
Ενω αλλα εξισου τρυφερα τα αφηνουν αδιαφορα, polysperma, ντοματια και rotala najesans την εφαγαν μεχρι τη ριζα...
Αντιθετα την rotundifolia καθως και βαλισνεριες, saggitaria, λευκοκεφαλα, java moss και οτιδηποτε κοκκινο δεν το αγγιξαν ουτε για δοκιμή.


Ετυχε? Μπορει..
Παντως μια δοκιμη θα σας πεισει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-06, 12:47
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Να τα χαίρεσαι yuk,yuk. Από τα αγαπημένα μου ψαράκια.
Οι Jordaneλίτσες δεν τρώνε περισσότερο άλγη από τα αρσενικά κατά κανόνα.
Το Jordaneλίδιο να μου προσέχεις που είναι μόνο του
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-06, 23:45
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Και ήμουν σίγουρη ότι κάτι είχα ξεχάσει στις παρατηρήσεις...!
Πράγματι, τα jordaneλάκια έχουν κατηγορηθεί για επιθέσεις σε φυτά. Στο δικό μας ενυδρείο όταν τελειωσε η άλγη την πέσανε μόνο στο Pogostemon helferi και μάλιστα μόνο στα παλιά φύλλα (δεν πειράζουν την κορυφή). Κανένα κρούσμα σε όλα τα υπόλοιπα φυτά. Ούτε στην hygrophila, ούτε στα κόκκινα, ούτε στο cuba... Βέβαια ταϊζουμε με ποικιλία τροφής (και φυτική), οπότε ίσως γι'αυτό δεν τα πολυγλυκοκοιτάνε
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-06, 01:22
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή It's a girl!

Το μικρό μεγάλωσε! Εδώ και λίγες μέρες έχει φανεί και το φύλο του. Κοριτσάκι λοιπόν .



Έχει γίνει σχεδόν διπλάσια από την τελευταία φορά που προσπάθησα να την φωτογραφίσω! Και μπορώ να πω πλέον με σιγουριά ότι είναι μοναχοπαίδι. Ούτε αδέρφια από την ίδια γέννα, ούτε νέα μικρά. Και οι γονείς έχουν ηρεμήσει, δεν τους βλέπω να κυνηγιούνται πια.
Μάλλον το μελέτησαν το πράγμα: "Πάνες, κρέμες, μπαλέτο, Γαλλικά, πιάνο, φροντιστήρια, Κολλέγιο... Ένα και πολύ μας είναι!"
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα πλεύσης σε Jordanella floridae cbr929 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 15-04-06 14:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03755 seconds with 15 queries