Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-17, 05:59
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Ασπρα Χειλη σε κιχλιδες Μαλαουι

Καλημέρα..Εδω και λιγες μερες παρατηρησα οτι τρεις κιχλιδες εχουν εχοθν ασπρα χειλη..υπεθετα πωσ ειναι απο τσακωμοθς ομως τισ επομενες μερες παρατηρησα πως επεκταθηκε στο πανω χειλοσ σε δυο απο τα τρια ψαρια το ασπρο στιγμα.. δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι απο τους τσακωμους μεταξυ τους ,αν ειναι Columnaris(που απο οσο εχω διαβασει ειναι χαρακτηριστηκο τα ασπρα χειλη σε αρχικο σταδιο η αν ειναι Mouth fungus..Οι παραμετροι του νερου ειναι 0 αμμςνια ,0 νιτρωδη 8 PH και θερμοκρασια 27 βαθμους τωρα το καλοκαιρι.η συμπεριφορα τους ωστοσο ειναι φυσιολογικη τρωνε κανονικα και διατηρουν την επιθετικοτητα την οποια ειχανε πριν παρατηρησω τα σημαδια αυτα..ξεκινησα εδω και 4 μερες θεραπεια με Pimafix τησ Api ωστοσο δεν παρατηρω υποχωρηση των λευκων αυτων σημαδιων γυρω απο το στομα τους..Μπορειτε να μ βοηθησετε με καποια αλλη θεραπεια? Ευχαριστω φω τογραφια μ ηταν δυσκολο να ανεωασω γιατι λογω τησ συνεχοθς κινητηκοτητας οταν πλισιαζς το ενυδρειο δν μπορεσα να ωγαλω καποΙΑ ΣΤΗΝ να φενεται..αλαλ χαρακτηριστικο ειναι τα πολυ λευκα χειλη στεις τρεις αυτεσ κιχλιδες ποθ προεκτεινετε και στο πανω μετοσ του χειλους.Ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-17, 10:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Προσπάθησε να βγάλεις καμία καθαρή φωτογραφία. Εμένα για τσακωμο μου κάνει. Πόσα αρσενικά του ίδιου είδους έχεις; Για ποια είδη μιλάμε σε πόσα λίτρα και με τι άλλα ψάρια μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-17, 11:00
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Συνήθως τρώνε το ένα τα χείλη του άλλου , είναι ένδειξη κυριαρχίας. Μπορεί όμως να έχει γίνει φλεγμονή ακόμα κι fungus ... Εγώ τους έριχνα αλάτι... Βοηθάει στην επούλωση...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-17, 15:51
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Πιθανολογω και εγω πως προηλθε απο τους τσακωμους στην πορεια ομως καποιο βακτηριο η μυκητασ επιμολυνε ενδεχομενως ..το ενυδρειο ειναι 700 λιτρα αγρικανεσ κιχλιδεσ μαλαουι αρσενικα ιδιου ειδους δεν υπαρχουν ειναι all males to ενυδρειο κ εχω αρσενικα απο διαφορετικα ειδη.. το ερωτημα μου ειναι αν εχετε υποψιν σας καποια ποιο δραστικη μεθοδο απο το Pimafix το οποιο δε βοηθησε την κατασταση..σκεφτομαι η το σερα Bactopur η το My Coptur den ξερω ποιο απο τα δυο γιατι δεν ειναι ευκολο να κανω διαγνωση αν ειναι μυκητας η οφειλεται κ στην παροθσια καποιου βακτηριδιου αερομοναδα η ψευδομοναδα..αν και υποθετω πως επειδη υπαρχει μεταδοτικοτητα ειναι λογω καποιου βακτηριου κατα πασα πιθανοτητα οι μυκητες δεν εχουν τασεις μεταδοτικοτητας τισ περισσοτερες φορες νομιζω
-------------------------
Μοιαζει και με fin rot και με Mouth fungus γι αυτο μπερδευοαμι οσο ααφορα τι απο τα δυο ειναι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannhs_29 : 27-07-17 στις 15:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-17, 19:52
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αν δε βαλεις φωτογραφίες, δουλειά δε κάνουμε όμως. θα ακούσεις για φάρμακα τα οποία μπορεί να μη χρειάζονται ή ακόμα να κάνουν και κακό από τη στιγμή που δε ξέρουμε γιατί πράγμα μιλάμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-17, 19:59
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

photo / video

Αν πέφτει ξύλο δε θα έχεις μόνο άσπρα στόματα αλλά θα λείπουν και λέπια και θα έχεις και φαγωμένα πτερύγια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy τροφη για σαρκοφαγες (haps) μαλαουι κιχλιδες. kouman Malawi 1 17-02-11 13:22
παραγγελια για κιχλιδες μαλαουι.... thanasis76 Malawi 29 27-10-10 21:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03717 seconds with 13 queries