Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-16, 11:05
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή Κατασκευή βάσης και Sump

Καλημέρα σε όλους,

Αυτή την στιγμή έχω ένα ενυδρείο γλυκού νερού σε λειτουργία 120x40x50 με εξωτερικό φίλτρο. Έχω μια βάση και το έχω χαμηλά στο πάτωμα ( 30 πόντους ). Έχω μπει στην διαδικασία κατασκευής πιο ψηλής βάσης, καθώς θα μεταφερθεί σε άλλο σημείο του σπιτιού που δεν το πιάνει ήλιος, και θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις.

Η βάση που σκέφτομαι θα έχει ύψος 80 πόντους απο κοιλοδοκό και θα την ντύσω με μελαμίνη. σαν ύψος είναι καλά ? Επίσης έχω τα τζάμια απο το παλιό μου ενυδρείο και ήθελα να κατασκευάσω sump. τι αλλαγές πρέπει να κάνω στο ήδη υπάρχον ενυδρείο για να είμαι οκ ?Πρέπει να κάνω τρύπες ? Το εξωτερικό φίλτρο να το καταργήσω ή θα μπορεί να λειτουργούν και τα 2 παράλληλα ? Με την υγρασία απο το sump δημιουργούνται προβλήματα στα σίδερα της βάσης και στην μελαμίνη ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-16, 11:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το 80 εκατοστά ύψος είναι πολύ καλό οπτικά,
και εργασίες θα μπορείς να κάνεις σχετικά εύκολα, ανάλογα το ύψος σου βέβαια.
Αν φτιάξεις σαμπ , οι τρύπες στο ενυδρείο θα βοηθήσουν πολύ για να μη παίζεις με υπερχειλίσεις που μπορεί κάποια στιγμή και να μη λειτουργήσουν σωστά. Ευκολία και ασφάλεια δηλαδή.
Από υγρασία ο κοιλοδοκός δεν θα πάθει τίποτα, με ένα βαψιματάκι θα είναι αθάνατος.
Ουτε και η μελαμίνη θα πάθει τίποτα, εκτός και αν έχεις τόσο υγρασία που θα στάζουν νερά, βάζεις ένα τζάμι ή ένα κομμάτι πλεξι πάνω από το σάμπ και ησύχασες και από αυτό, και θα μειώσεις και απώλειες θερμοκρασίας.
Με το σαμπ άλλο φίλτρο δεν χρειάζεσαι, θα σε υπερκαλύψει, αρκεί να γίνει σωστά.
Θα υπολογίσεις όμως σωστά ύψος του σαμπ και υπερχείλιση ενυδρείου για να μην έχεις καμιά πλημμύρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-16, 11:31
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 80 εκατοστά ύψος είναι πολύ καλό οπτικά,
και εργασίες θα μπορείς να κάνεις σχετικά εύκολα, ανάλογα το ύψος σου βέβαια.
Αν φτιάξεις σαμπ , οι τρύπες στο ενυδρείο θα βοηθήσουν πολύ για να μη παίζεις με υπερχειλίσεις που μπορεί κάποια στιγμή και να μη λειτουργήσουν σωστά. Ευκολία και ασφάλεια δηλαδή.
Από υγρασία ο κοιλοδοκός δεν θα πάθει τίποτα, με ένα βαψιματάκι θα είναι αθάνατος.
Ουτε και η μελαμίνη θα πάθει τίποτα, εκτός και αν έχεις τόσο υγρασία που θα στάζουν νερά, βάζεις ένα τζάμι ή ένα κομμάτι πλεξι πάνω από το σάμπ και ησύχασες και από αυτό, και θα μειώσεις και απώλειες θερμοκρασίας.
Με το σαμπ άλλο φίλτρο δεν χρειάζεσαι, θα σε υπερκαλύψει, αρκεί να γίνει σωστά.
Θα υπολογίσεις όμως σωστά ύψος του σαμπ και υπερχείλιση ενυδρείου για να μην έχεις καμιά πλημμύρα
Σε ευχαριστώ πολύ Τάκη για την άμεση απάντηση. Δεν βάζω συχνά χέρι στο ενυδρείο αλλά με υψος 1,75 δεν νομιζω να εχω προβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα απο sump και γενικά πόσο μεγάλες πρέπει να είναι οι τρύπες και πόσο μεγάλες οι σωλήνες οπότε θα χρειαστώ πολύ ψαξιμο...Αυτό με το κομμάτι plexy πάνω στο sump είναι πολύ καλή ιδέα οπότε θα το σκεφτώ... Απλά δεν ξέρω απο που να ξεκινησω τους υπολογισμούς μου σχετικά με το sump. Να φανταστώ ότι δεν έχω περιορσιμούς στο πόσο μεγάλο να ειναι το sump έτσι ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-16, 12:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν έχω φτιάξει ακόμα δικό μου σαμπ να σου έδειχνα φωτογραφίες
Βρήκα κάποια θέματα να δεις λεπτομέρειες
για υπερχείλιση http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90493
για σαμπ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91578
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91276
και εδω ένα πιο αναλυτικό αλλά είναι για θαλασσινό, μικρές οι διαφορές και αυτές στα χωρίσματα, αυτό έχει πολύ καλή υπερχείλιση
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86271
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-16, 12:50
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Επειδη έφτιαξα πρόσφατα σαμπ θα άλλαζα ενα κ μονο πράγμα τις τρύπες.δεν χρειάζονται φ60 κφ50 ειναι υπερβολές.φαντάσου μονο οτι μια αποχέτευση πλυντηρίου που νομιζω ειναι φ18 κατεβαζει 2000 λιτρα για πλάκα .η διαφορά ειναι στην τιμή κ στο πιο βασικό στον θορυβο.υπαρχει πινακας στο google που δειχνει αναλόγως την διάμετρο ποσο νερο μπορεί να κατεβασει η να ανεβάσει.αυτο που με φώτισε ο θεος να φτιαξω χωρις τσιγγουνιες ειναι το μέγεθος .την επόμενη που το εβαλα ειχα διακοπή,αλλα ειχα ξεχασει το ποτηράκι αναποδα στο ενυδρείο.η μελετη εγινε να μπορει να κατεβάσει 30 λιτρα ,με το ποτηράκι αναποδα κατεβηκαν 70 !!!!!!!αν σ παιρνει καντο μεγαλυτερο.για τα υπολοιπα συμφωνω μ τον τακη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-16, 16:47
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

για να υπολογίσω δηλαδή το μέγεθος απο τις σωλήνες θα πρέπει να δω και τι αντλία επιστροφής να βάλω ? δηλαδη αν μια αντλία ανεβάζει 2000 λίτρα θα βάλω και αντίστοιχη σωλήνα πχ φ18. Ή όσο τραβάζει η αντλία τόσο νερο τραβάει η σωλήνα απο το ενυδρείο ?

Έχω δει 2 παραλλαγές. Η μια είναι με το ποτηράκι προς τα πάνω η προς τα κατω και η δευτερη είναι με ενα δοχειο με χτενα στο πανω μερος μεσα στο ενυδρειο και μέσα εκεί να μπει η είσοδος με το ποτηράκι. Τι διαφορά έχουν ξέρουμε ?

Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ με τα παραπάνω αλλά από sump είμαι τελείως ασχετος!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-06-16, 17:05
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Χτενακι η ποτηράκι το φτιάχνεις οπως θέλεις για τους σωλήνες απο καποια διάμετρο κ κάτω δεν μπορεί να ειναι ίδιοι γιατι αλλο ρήση κ αλλο πίεση μεσω αντλίας.γιαυτα θελει μελέτη κ διάβασμα.τι ενυδρείο θα κανεις ,κυκλοφορία νερού ,μανομετρικα,κα.
-------------------------
Αν εισαι πολυ τις λεπτομέρειας ξερω παιδί που έβγαλε το χτενακι επειδη λογω γωνιων γδαρθηκε ψαρι.αυτα θα τα δεις εσυ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 24-06-16 στις 17:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-06-16, 17:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι ψάρια θες να βάλεις ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-06-16, 17:15
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ψάρια θες να βάλεις ;
Έχω ήδη malawi που τρέχει περίπου ένα χρόνο αλλά επειδή στο σημείο που είναι έχω πρόβλημα με άλγες λόγω ήλιου το μεταφέρω αλλού.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85130
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Χτενακι η ποτηράκι το φτιάχνεις οπως θέλεις για τους σωλήνες απο καποια διάμετρο κ κάτω δεν μπορεί να ειναι ίδιοι γιατι αλλο ρήση κ αλλο πίεση μεσω αντλίας.γιαυτα θελει μελέτη κ διάβασμα.τι ενυδρείο θα κανεις ,κυκλοφορία νερού ,μανομετρικα,κα.
-------------------------
Αν εισαι πολυ τις λεπτομέρειας ξερω παιδί που έβγαλε το χτενακι επειδη λογω γωνιων γδαρθηκε ψαρι.αυτα θα τα δεις εσυ.
Τώρα αρχίζω και διαβάζω και εγω ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4791 ) και όντως θέλει πολύ μελέτη για να μην έχουμε καμια διακοπή νερού και σφουγγαρίζουμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George81 : 24-06-16 στις 17:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-06-16, 17:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σε ρώτησα γιατί αν βάλεις μικρόψαρα ή γαρίδες, με χτενάκι ή μπαλκόνι θα τα βρίσκεις στο σαμπ, όπως επίσης και γόνος μπορεί να περάσει.
Για σωλήνα , μεγαλύτερη από 32αρα είναι υπερβολή, για 18αρα δεν θα έβαζα, ούτε 20αρα, και ο λόγος δεν είναι πως δεν θα προλαβαίνει το νερό να κατεβαίνει, αλλά με το καιρό θα πιάσουν μακα και γλίτσα και η διατομή μικραίνει, ενώ η 32αρα όσο και να πιάσει θα υπάρχει χώρος για άνετη ροή.
Επίσης ποτηράκια , μπαλκόνια/χτενάκια κλπ , είναι και θέμα θόρυβου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-06-16, 18:06
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ρώτησα γιατί αν βάλεις μικρόψαρα ή γαρίδες, με χτενάκι ή μπαλκόνι θα τα βρίσκεις στο σαμπ, όπως επίσης και γόνος μπορεί να περάσει.
Για σωλήνα , μεγαλύτερη από 32αρα είναι υπερβολή, για 18αρα δεν θα έβαζα, ούτε 20αρα, και ο λόγος δεν είναι πως δεν θα προλαβαίνει το νερό να κατεβαίνει, αλλά με το καιρό θα πιάσουν μακα και γλίτσα και η διατομή μικραίνει, ενώ η 32αρα όσο και να πιάσει θα υπάρχει χώρος για άνετη ροή.
Επίσης ποτηράκια , μπαλκόνια/χτενάκια κλπ , είναι και θέμα θόρυβου
Οπότε καταλήξαμε σε 32αρα. Επίσης αν κατάλαβα καλά οι τρύπες στην γυάλα θα πρέπει να γίνουν τόσο χαμηλά έτσι ώστε αν σταματήσει να λειτουργεί για κάποιο λόγο η αντλία δεν θα πλημμυρίσει το sump με τον όγκο νερού που θα κατέβει κάτω σωστά ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-16, 19:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

σωστά, αλλά οι τρύπες και τόσο ψηλά που να μην αδειάζει το ενυδρείο, αυτό βέβαια το κανονίζεις και με τις βάνες, μειώνεις τη ροή.
Αν βάλεις ποτηράκι μία τρύπα με 32αρα είναι αρκετή, ή 2η μπορεί να μπει σαν εφεδρεία, η 3η υπερβολή, αν βάλεις όμως μπαλκόνι θες 3 , στις 2 κανονίζεις τη ροή , και η 3η εφεδρεία.
Υπολόγισε πως οι σωλήνες θέλουν και τον ανάλογο χώρο στο σαμπ, να έχεις κάποια άνεση να κάνεις δουλειά αν χρειαστεί.
Το σαμπ τι διαστάσεις λες να το φτιάξεις ;
Να έχεις υπόψη σου πως με το μεγάλο σαμπ κερδίζεις λίτρα, αλλά έχεις και απλα για υλικά και άνεση για συντήρηση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-16, 20:02
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

μη βαλεις σωληνα κατω απο φ 32
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-16, 20:59
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Γιατι τι θα πάθει;;;;
-------------------------
Φιλε μου μπορεις μετα την τρύπα του ενυδρείου που λογικά θα βάλεις μια Βάνα ,μετα απο απο αυτην να βάλεις εναν ευκαμπτο σωλήνα μικρότερο απο 32 κ στο τελος του εκει που μπαίνει δλδ μεσα στο σαμπ παλι μια Βάνα κ αυτην ειναι που θα ρυθμίσεις να ανοίγει τόσο ωστε ο σωλήνας να είναι παντα γεμάτος.με αυτον τον τρόπο με χτενακι η ποτηράκι είναι σχεδον αθόρυβο.επισης ο ευκαμπτος βγαινει ευκολα καθαριζεται απο την μακα κ επανατοποθέτηται!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 24-06-16 στις 20:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-06-16, 23:04
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστά, αλλά οι τρύπες και τόσο ψηλά που να μην αδειάζει το ενυδρείο, αυτό βέβαια το κανονίζεις και με τις βάνες, μειώνεις τη ροή.
Αν βάλεις ποτηράκι μία τρύπα με 32αρα είναι αρκετή, ή 2η μπορεί να μπει σαν εφεδρεία, η 3η υπερβολή, αν βάλεις όμως μπαλκόνι θες 3 , στις 2 κανονίζεις τη ροή , και η 3η εφεδρεία.
Υπολόγισε πως οι σωλήνες θέλουν και τον ανάλογο χώρο στο σαμπ, να έχεις κάποια άνεση να κάνεις δουλειά αν χρειαστεί.
Το σαμπ τι διαστάσεις λες να το φτιάξεις ;
Να έχεις υπόψη σου πως με το μεγάλο σαμπ κερδίζεις λίτρα, αλλά έχεις και απλα για υλικά και άνεση για συντήρηση
Σχετικά με τις διαστάσεις σκεφτόμουν 80x30x40 συνολικά 96 λίτρα μικτά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι τι θα πάθει;;;;
-------------------------
Φιλε μου μπορεις μετα την τρύπα του ενυδρείου που λογικά θα βάλεις μια Βάνα ,μετα απο απο αυτην να βάλεις εναν ευκαμπτο σωλήνα μικρότερο απο 32 κ στο τελος του εκει που μπαίνει δλδ μεσα στο σαμπ παλι μια Βάνα κ αυτην ειναι που θα ρυθμίσεις να ανοίγει τόσο ωστε ο σωλήνας να είναι παντα γεμάτος.με αυτον τον τρόπο με χτενακι η ποτηράκι είναι σχεδον αθόρυβο.επισης ο ευκαμπτος βγαινει ευκολα καθαριζεται απο την μακα κ επανατοποθέτηται!
Για ευκαμπτο δεν το είχα σκεφτεί...είναι καλή ιδέα.... έχεις κανένα σχέδιο για να δω αυτό με την βάνα πως παίζει ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George81 : 24-06-16 στις 23:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-06-16, 15:44
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Αν εκμεταλλευτώ όλον τον χώρο κάτω το ενυδρείο θα έχω θέμα ? δηλαδή 100x40x40
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-16, 16:37
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εκμεταλλευτώ όλον τον χώρο κάτω το ενυδρείο θα έχω θέμα ? δηλαδή 100x40x40
αν χωραει το χερι σου για καθαριοτητες κτλ κτλ..
δεν βλεπω καπου να υπαρχει προβλημα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-06-16, 19:22
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Μια χαρα είσαι Γιώργο προχωρά το.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-06-16, 22:07
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Ένα έχω να πω. Μελέτησε το καλά προτού το κάνεις. Διότι στη πορεία μπορεί να βγουν πράγματα και θα λες, πω πως δεν το σκέφτηκα αυτό πριν. Μελέτησε το καλά, σκέψου όλα τα ενδεχόμενα και πιστεύω θα είσαι σούπερ. ¶πλα μην βιαστείς. Για υλικά και πλαστικά, κανε μια βόλτα στου Σταμάτιου στον Κηφισό και δες τα λίγο. Θα καταλάβεις πολλά με τα υλικά όταν τα δεις για πρώτη φορά από κοντά. ¶λλο η θεωρία και άλλο η πράξη. Όλοι μαθαίνουμε στη πορεία. Φιλικά πάντα, Γιάννης.

ΥΓ: Κοιτά στο Google για αυτές τις φράσεις:

Herbie Overflow, Durso Standpipes, Hofer Gurgle Buster, Stockman Overflow, BeanAnimal Silent & Fail-safe Overflow System ....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-06-16, 01:11
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Σ'αυτό που λέει ο Γιάννης, έχει ένα δίκιο μεν, αλλά όσο και να ψαχτεί, όσο και να διαβάσει, μέχρι να το λειτουργήσει ο ίδιος στην πράξη, δεν θα είναι ποτέ σίγουρος. Γιατί κάποια πράγματα είναι και θέμα "γούστου". Εγώ ας πούμε τον παραπάνω θόρυβο του sump σε σχέση με το φίλτρο, δεν τον άντεχα. Δοκίμασα διάφορες κατασκευές. Όταν το βρήκα και δούλευε καλά, το ποτηράκι που έφτιαξα μου βγήκε λίγο ψηλό, έβρισκε στη λάμπα και δε μπορούσα να κλείσω το καπάκι! Φοβερή γκαντεμιά! Μου βγήκε πρόβλημα που με τίποτα δεν θα μου περνούσε από το μυαλό! Επίσης μπορεί (δύσκολο βέβαια) να μην τον βολεύει στις ρουτίνες. Θεωρώ πως μόνο από τύχη θα πάνε όλα 100% εντάξει και δεν θα χρειαστεί να επέμβει κάπου εκ νέου...
Παρεμπιπτόντως φ25 τρύπα έχω με αντλία 1500λ/ω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-10-16, 20:18
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή Αλλαγή set up και θέσης ενυδρείου

Καλησπέρα σε όλους!

Αυτή την στιγμή έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 120x40x55 με φίλτρο εξωτερικό eheim 2217. Είναι σε βάση φτιαγμένη από κοιλοδοκό με ύψος γύρω στα 30 εκατοστά ( είναι κάτω από την τηλεόραση ). Αυτή την στιγμή τρέχει κανονικά με ψαράκια και φυτά. To ερώτημα τώρα. Θα γίνει αλλαγή στην θέση του ενυδρείου και θα μπει σε πιο ψηλή βάση. 80 πόντους για την ακρίβεια. Αφού θα το αδειάσω ευκαιρία να αλλάξω και και το set up από τις αφρικάνες μου. η άμμος θα χρειαστεί ξέπλυμα πάλι ?Επίσης η καινούρια βάση θα έχει πλέον χώρο για sump. τι μετατροπές θα πρέπει για να βάλω sump ?αξίζει ? μπορεί να τρέχει παράλληλα με το εξωτερικό μου ή είναι περιττό ?

Ευχαριστώ πολύ

Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-10-16, 20:31
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους!

Αυτή την στιγμή έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 120x40x55 με φίλτρο εξωτερικό eheim 2217.Είναι σε βάση φτιαγμένη από κοιλοδοκό με ύψος γύρω στα 30 εκατοστά ( είναι κάτω από την τηλεόραση ). Αυτή την στιγμή τρέχει κανονικά με ψαράκια και φυτά. To ερώτημα τώρα. Θα γίνει αλλαγή στην θέση του ενυδρείου και θα μπει σε πιο ψηλή βάση. 80 πόντους για την ακρίβεια. Αφού θα το αδειάσω ευκαιρία να αλλάξω και και το set up από τις αφρικάνες μου. η άμμος θα χρειαστεί ξέπλυμα πάλι ?Οχι μην την ξεπλυνεις διοτι μεγαλο μερος της βιολογιας σου ειναι εκει ανεπτυγμενο
Επίσης η καινούρια βάση θα έχει πλέον χώρο για sump. τι μετατροπές θα πρέπει για να βάλω sump ?αξίζει ? μιας και εισαι με φιλτρο γτ να μπλεξεις με σαμπ...θελεις εξωτερικη υπερχειληση ωστε να μην μπλεξεις με τρυπηματα κτλ κτλ αλλα αν μπλεξεις φωναξε καποιον που ξερει να στο κανει και επειτα εχεις τις σωληνωσεις(βαβουρα αρκετη για μενα παλι) μπορεί να τρέχει παράλληλα με το εξωτερικό μου ή είναι περιττό ? μπορει αλλα ειναι περιττο για μενα ειτε σαμπ ειτε φιλτρο/α (προσωπικη μου αποψη)

Ευχαριστώ πολύ

Γιωργος
Τα παραπανω φιλε Γιωργο
Υ.Γ παρε και αλλες απαντησεις βεβαια
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-10-16, 20:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Τις απαντήσεις για το σαμπ τις πήρες λίγο πολύ πιο πάνω.
Αν το φτιάξεις τελικά δεν χρειάζεται και εξωτερικό. Ίσως έναν κυκλοφορητή.
Την άμμο ευκαιρία είναι να την κάνεις ένα ξέπλυμα να φύγουν ότι σκουπίδια έχει κρατήσει.
(Το μεγαλύτερο μέρος της βιολογίας είναι στα φίλτρα μας )
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-04-17, 18:41
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά, με τα πολλά ξεκινάω την κατασκευή.βαση και sump. Σκέφτομαι να μην τρυπήσω το ενυδρείο για να βάλω υπερχείλιση αλλά να κάνω κάτι diy από σωλήνες μόνος μου.δεν έχω διαβάσει πολλά αλλά κάτι πήρε το μάτι μου για υπερχείλιση durso. Έχουμε κανένα link μπας και καταλάβω πως δουλεύει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-04-17, 18:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....DF%EB%E9%F3%E7
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....DF%EB%E9%F3%E7
αν πας στα diy και κάνεις μια αναζήτηση θα βρεις πολλά θέματα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-04-17, 23:07
Το avatar του χρήστη Master
Master Ο χρήστης Master δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά, με τα πολλά ξεκινάω την κατασκευή.βαση και sump. Σκέφτομαι να μην τρυπήσω το ενυδρείο για να βάλω υπερχείλιση αλλά να κάνω κάτι diy από σωλήνες μόνος μου.δεν έχω διαβάσει πολλά αλλά κάτι πήρε το μάτι μου για υπερχείλιση durso. Έχουμε κανένα link μπας και καταλάβω πως δουλεύει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τσεκαρε στο youtube θα βρεις οτι θελεις
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-04-17, 15:22
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Πώς υπολογίζεται όμως σε αντιστοιχία το πάχος της σωλήνας με την δύναμη της αντλίας;; Έχετε καμία ιδέα; Τύπο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-04-17, 09:48
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά,

Ξεκινάμε λοιπόν την κατασκευή. Σαν sump θα χρησιμοποιήσω το παλιό μου ενυδρείο. Δεν θα κάτω τρύπα τελικά αλλά θα κατασκευάσω υπερχείλιση όπως έχω δει σε μερικά θέματα. Σαν αντλία σκέφτομαι αυτή http://www.petsupermarket.gr/8199/πρ...p-2300-lh.html και διάμετρο σωλήνας υπερχείλισης 10''. Τι λέτε ?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-04-17, 11:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα πάντα εξαρτώνται από τη διαφορά ύψους σαμπ με το ποιο ψηλό σημείο του ενυδρείου, τι διαφορά ύψους έχεις ;
και να υπολογίσεις πως η ροή θα μειωθεί αρκετά λόγο μανομετρικού.
10 σωλήνα ποια εννοείς ;
Συνήθως ξέρω πως οι σωλήνες είναι 20αρες 30αρες 40αρες κλπ.
Επίσης η διάμετρος της σωλήνας της υπερχείλισης θα εξαρτηθεί από τη πραγματική ροή της αντλίας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-04-17, 14:13
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

την συγκεκριμένη δεν στην συνιστώ,εμένα δεν βγήκε καλή,έκανε θόρυβο και καίει και αρκετά!
MULTI-FUNCTION SUBMERSIBLE PUMP JP-067
VOLTAGE 220V/240V
FREQUENCY 50Hz
POWER 55W
H-MAX 3.0m
OUTPUT 2300L/h
WEIGHT 1.4Kg
DIMENSIONS 140*80*115mm

φίλε μου,στην θεση σου θα πήγαινα σε jebao http://www.fish-street.com/jebaojeco...er_return_pump
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή sump nt7561 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-05-16 00:00
Σκέψεις για κατασκευή sump st@vros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 28-01-15 11:53
Ερωτήσεις για κατασκευή βάσης ενυδρείου??? Eliccaios DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 23-12-13 01:05
Κατασκευή βάσης για ενυδρεία anastapalios DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 20-01-11 18:11
Ηλίας: Κατασκευή βάσης ενυδρείου Ηλίας DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 18-01-10 18:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09163 seconds with 13 queries