Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-13, 04:20
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή Τελικα καποια πραγματα στη ζωη δεν γινονται:(

Σε λιγες εβδομαδες θα μου ερθει το καινουριο ενυδρειο διαστασεις (150/50π/65υ)
ειναι 547λ(τελικα δεν θα φτιαξω γτ συμφερει να αγορασω ετοιμο) !!
θα ειθελα να κανω μια ερωτηση ..Γινεται σε αυτα τα λιτρα αν βαλω δισκους να κανω μια φορα το μηνα αλλαγη νερου?Αν παρω 2 καλα εξωτερικα φιλτρα?Και αν δεν κανω αλλαγες νερου συχνα ειναι τοσο ασχημα???Δηλαδη πειτε μου τιι πρεπει να κανω για να αποφυγω τις συχνες αλλαγες νερου!!!Ειναι το μονο προβλημα που εχω... Πιστεψτε με, μονο αυτο με απασχολει, μονο αυτο ειναι το προβλημα μου,... Σας παρακαλω βρειτε μου μια λυση

Ευχαριστω για τον χρονο σας:P
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-13, 06:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δυστυχως αυτο που ζητας ειναι και το κυριοτερο προβλημα των δισκων και οχι μονο το δικο σου
μονο και μονο οι τροφες που χρειαζονται, με μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινες και αρα πιο ρυπογονες,επιβαλουν τακτικες αλλαγες.πιο τακτικες απο αλλα ψαρια.θα στα πουνε οι δισκαδες καλυτερα απο εμενα ομως
παντως για να καταλαβεις,αλλαγες μια φορα το μηνα δεν εκανα ουτε σε 60αρι ενυδρειο με ενα μονομαχο...
λυπαμαι που θα σε απογοητευσω,αλλα εδωσες την απαντηση μονος σου με τον τιτλο του θεματος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-13, 07:29
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Δυσκολο αυτο που ζητας φιλε μου!φαντασου οτι το μινιμουν ειναι 2 αλλαγες την εβδομαδα.αντε 1 τουλαχιστον 50 %..οι αλλαγες νερου ειναι η "ζωη" του δισκου!! Κ 100% να κανεις μια φορα το μηνα αλκαγη παλι θα εχεις προβλημα..μεγαλο.νιτρικα πολλα κ παει λεγοντας.κ δεν θα αναπτυχθουν οπως πρεπει!κριμα δεν ειναι??
Γιατι ομως να κανεις μια φορα το μηνα???που εχεις προβλημα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-13, 10:23
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Mε κατι πατεντες μπορεις πολυ ευκολα να κανεις αλλαγη νερου χωρις να λερωσεις τιποτα κ χωρις να κουραστεις δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο δυσκολο κ γιατι δεν θες αλλαγες.. Αν πραγματικα θες να ασχοληθεις πρεπει να παρεις καποια πραγματα πιο σοβαρα.. Μια πολυ ωραια λυση κ οικονομικη απο τον delta66 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893)..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-13, 12:40
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Διοτι ειμαι φοιτητης και το καλοκαιρι θα λειπω αρκετο καιρο απο το σπιτι, αλλα θα μπορω να ερχομαι 1φορα το μηνα να το φτιαχνω (γιαυτο σας ειπα οτι θελω μια φορα το μηνα αλλαγες ).. Το μονο προβλημα ειναι το καλοκαιρι που θα λειπω για μεγαλο χρονικο διαστημα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-13, 12:49
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Φίλε αν λείπεις απο το σπίτι 3 μήνες+ και επιστρέφεις σ αυτό 3 φορές σ ολο το καλοκαίρι νομίζω πως είναι πολύ ριψοκίνδυνο!!! Δεν είναι μόνο το πρόβλημα με τις αλλαγές που λες πως έχεις. Τόσα πράγματα μπορούν να συμβούν (και συμβαίνουν) καθημερινά. Σκέψου άλλες λύσεις με άτομο της εμπιστοσύνης σου, που θα μπορεί να πηγαίνει να επιβλέπει και να περιποιήται το ενυδρείο σου.
Δίσκους πάντως με αυτές τις συνθήκες που έχεις στο μυαλό σου νομίζω πως δεν γίνεται να έχεις. Ευχαρίστως να συζυτήσουμε άλλες λύσεις αλλά οχι δισκοενυδρείο με 1 φορά τον μήνα αλλαγή νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-13, 12:53
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Γτ δεν κανεις υπονονη να τελειωσεις καλυτερα την φοιτιτικη ζωη κ να το φτιαξεις μετα???κριμα δεν ειναι τα ψαρια??κ πως θα το αφησεις μονο του το καλοκαιρι??που ξερεις τι θερμοκρασιες θα εχει το νερο σου???καταλαβαινω οτι θα το θες τοσο πολυ οπως ολοι αλλα καποια πραγματα δεν γινονται..τουλαχιστον ολα μαζι..γνωμη μου παντα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-13, 12:54
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Βασικα αν λειπεις 3 μηνες το καλοκαιρι βαλε στο λογαριασμο οπωσδηπωτε τσιλερ γιατι αν με ανεμιστηρακια προσπαθεις να κρατησεις θερμοκρασια στους 30-31 σε 1 μηνα θα βρεις ακομα και τον βυθο στεγνο. Ταιστρες θες ΜΕΓΑΛΕΣ και για τις αλλαγες στο ειπαν οι απο πανω. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ υποθετωντας οτι δεν θα παει τιποτα στραβα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-13, 13:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Νομίζω πως το μια φορά το μήνα, για ένα 3μηνο και μάλιστα εντός καλοκαιριού είναι σχεδόν απαγορευτικό όχι για δίσκους αλλα για ενυδρειο γενικότερα

Χωρίς να θέλω να σ απογοητευσω θα σου πρότεινα είτε να βρεις άλλον να το φροντίζει μια φορά την εβδομάδα είτε να αναβαλεις το στήσιμο του, μέχρι να μπορείς να το φροντιζεις μόνος σου, το λιγότερο μια φορά την εβδομάδα

Συμβαίνουν πολλα κυρίως το καλοκαίρι. Η σταθμη πέφτει, η θερμοκρασία ανεβαίνει, το ρεύμα κόβεται κλπ, οπότε ξανά σκέψου το
Η τεχνολογία δεν λύνει τα χέρια στα πάντα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-13, 14:00
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως το μια φορά το μήνα, για ένα 3μηνο και μάλιστα εντός καλοκαιριού είναι σχεδόν απαγορευτικό όχι για δίσκους αλλα για ενυδρειο γενικότερα

Χωρίς να θέλω να σ απογοητευσω θα σου πρότεινα είτε να βρεις άλλον να το φροντίζει μια φορά την εβδομάδα είτε να αναβαλεις το στήσιμο του, μέχρι να μπορείς να το φροντιζεις μόνος σου, το λιγότερο μια φορά την εβδομάδα

Συμβαίνουν πολλα κυρίως το καλοκαίρι. Η σταθμη πέφτει, η θερμοκρασία ανεβαίνει, το ρεύμα κόβεται κλπ, οπότε ξανά σκέψου το
Η τεχνολογία δεν λύνει τα χέρια στα πάντα
+1 σκεψου κ τα ψαρια τι θα τραβανε ποσο μαλλον την δικια σου ταλαιπωρια.. Ασε που δεν θα εχεις μυαλο κ για διαβασμα ολο αυτο θα σκεφτεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-13, 16:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η επαρκεια των φιλτρων και των αλλαγων νερου, εξαρτωνται απο την ποσοτητα τροφης που πεφτει σε ενα ενυδρειο.

Εχω παρομοιο ενυδρειο με ομαδα αγγελοψαρων, τετρας, κορυ (και πεφτει μπολικο φαι) και αν δεν κανω καθε εβδομαδα 50% αλλαγη νερου, το νερο γινεται ......
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-13, 16:26
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Διαζωντας σε κατι ποστ, ειδα οτι οι αλλαγες νερου γινονται απαρετητα 1φορα την εβδομαδα οταν οι διακοι ειναι μικροι και θελουν 6 φορες ταισμα την ημερα, και επισης οταν ειναι πολλα ψαρια και σκεφτικα εγω : ισως μπρω να βαλω δισκους (1χρονον σε ηλυκια) ετσι ωστε να μην χριαζονται τοσες φορες ταισμα,που σημενει ποιο καθαρο νερο και ισως βαλω ενα κοπαδακι με 5-6 δισκους σε αυτα τα λιτρα!! Δηλαδη 6ψαρια σε ενυδρειο 550λ πιστευω να μην βρομιζει τοσο ευκολα!! Επισης ισως θα βαλω καμερα για να βλεπω αν ολα πανε καλα το καλοκαιρι και θα βαλω σιγουρα ψιχτρα + ανεμιστιρακια.. Παιδια ειμαι στο 2χρονο εχω τουλαχιστον αλλα 4 χρονια μεχρι να τελιωσω οποτε δεν μπορω να περιμενω... Απο εκει και περα εαν ειναι τοσο επικυνδινο για τα δισκακια που προκειτε να παρω, δεν θα τα παρω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-13, 16:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanakss Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαζωντας σε κατι ποστ, ειδα οτι οι αλλαγες νερου γινονται απαρετητα 1φορα την εβδομαδα οταν οι διακοι ειναι μικροι και θελουν 6 φορες ταισμα την ημερα, και επισης οταν ειναι πολλα ψαρια και σκεφτικα εγω : ισως μπρω να βαλω δισκους (1χρονον σε ηλυκια) ετσι ωστε να μην χριαζονται τοσες φορες ταισμα,που σημενει ποιο καθαρο νερο και ισως βαλω ενα κοπαδακι με 5-6 δισκους σε αυτα τα λιτρα!! Δηλαδη 6ψαρια σε ενυδρειο 550λ πιστευω να μην βρομιζει τοσο ευκολα!! Επισης ισως θα βαλω καμερα για να βλεπω αν ολα πανε καλα το καλοκαιρι και θα βαλω σιγουρα ψιχτρα + ανεμιστιρακια.. Παιδια ειμαι στο 2χρονο εχω τουλαχιστον αλλα 4 χρονια μεχρι να τελιωσω οποτε δεν μπορω να περιμενω... Απο εκει και περα εαν ειναι τοσο επικυνδινο για τα δισκακια που προκειτε να παρω, δεν θα τα παρω
Μαλλον θα πρεπει να σου γραψει ο Πολλατος (Χρηστος Π), ποσες αλλαγες θελει με 6 ταισματα
Η βδομαδα ειναι πολυ μακρυα

Ανεμιστηρακια δεν χρειαζονται οι δισκοι

5-6 ψαρια (δισκοι) ειναι λιγα. Ιδιως αν ειναι μικρα τα ψαρια
Θα κοιταξεις να μεινεις στο τελος με 8+ ενηλικα.

Το ενυδρειο, αν θελεις να "τρεχει μονο του" για ενα μηνα, θα του βαλεις λιγα τετρας και κορυ και ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες, θα βαλεις ψυξη και θα βαλεις και αυτοματη αναπληρωση απο ΑΟ. Ταισμα μετρημενο με ταιστρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-01-13, 16:36
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

και σκεφτηκα οτι μπορω να ρυθμισω την ταιστρα μου να τα ταιζω το καλοκαιρι ανα 6μερες(αν γινεται βεβαια), γιατι απ' οτι διαβασα δεν εχουν αναγκη μεχρι και 3 εβδομαδες να μην φανε!!Οποτε δεν ξερω, αν ειστε τοσο αρνητικοι σε αυτα που σας λεω μην ανχωνεστε δεν θα το επιχειρισω , απλα προσπαθω να βρω μια λυση, και επιτελους να φτιαξω το 3ο μου ενυδρειο που θελω να εχει τους βασιλιαδες του γλυκου νερου!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-01-13, 16:40
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μπορεις να επιχειρήσεις κατασκευή αυτόματων αλλαγών νερου..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-01-13, 16:44
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

θα το έχεις πολύ άγχος....
εγώ και 1 ΣΚ να λείψω το μυαλό μου είναι καρφωμένο στο ευνδρείο
στη θέση σου θα πειραματιζόμουν με μικρό ενυδρείο που θα το δούλευα μόνο το χειμώνα και το καλοκαίρι θα το ξέστηνα. έτσι θα αποκτούσα και εμπειρία με πολλά είδη και θα χαιρόμουν το χόμπι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-01-13, 16:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanakss Εμφάνιση μηνυμάτων
και σκεφτηκα οτι μπορω να ρυθμισω την ταιστρα μου να τα ταιζω το καλοκαιρι ανα 6μερες(αν γινεται βεβαια), γιατι απ' οτι διαβασα δεν εχουν αναγκη μεχρι και 3 εβδομαδες να μην φανε!!Οποτε δεν ξερω, αν ειστε τοσο αρνητικοι σε αυτα που σας λεω μην ανχωνεστε δεν θα το επιχειρισω , απλα προσπαθω να βρω μια λυση, και επιτελους να φτιαξω το 3ο μου ενυδρειο που θελω να εχει τους βασιλιαδες του γλυκου νερου!!
Με τετοιες νηστειες, δεν τους κοβω και για πολυ βασιλιαδες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να επιχειρήσεις κατασκευή αυτόματων αλλαγών νερου..
Ετσι ναι, κατι γινεται.
Αυτοματισμοι. Αλλαγη νερου, οσμωση, αναπληρωση, ταιστρες, web camera, ελικοπτερο για αμεση μεταβαση σε περιπτωση αναγκης .
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-01-13, 16:53
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Ετσι ναι, κατι γινεται.
Αυτοματισμοι. Αλλαγη νερου, οσμωση, αναπληρωση, ταιστρες, web camera, ελικοπτερο για αμεση μεταβαση σε περιπτωση αναγκης .
η αυτόματη αλλαγη νερου απαιτεί καποια διαδικασία για να φτιαχτεί (πλεον ειδικος ειναι ο dimitris21 που μου ειχε εξηγήσει καποια πραγματα),αλλα πραγματικα σου λύνει τα χερια

απο κει και πέρα..την συνδέεις πάνω στην όσμωση,για να γίνεται απο κει η αναπλήρωση(αυτοματα επισης)...και εχεις και τις ταίστρες σου ....γίνονται ολα και πρακτικα και θεωρητικά..αν και πιστεύω οτι στο φοιτιτικό σταδιο που ειναι ο φίλος μας δεν αξιζει...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-01-13, 17:03
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Μου κανει εντυπωση που αναφερεις μονο την αλαλγη νερου σαν μοναδικο προβλημα σε τοσο μεγαλη και επαναλαμβανομενη απουσια.
Ουτως ή αλλως υπαρχουν καποιοι που κανουν αλλαγες καθε μερα και αλλοι που κανουν 1 φορα το μηνα (με οποιες και αν επιπτωσεις συνεπαγεται αυτο).

Για μενα η δυσκολια ειναι ο συνδυασμος των προβληματων που θα προκυψουν.
Αν εχεις εμπειρια στο χομπυ νομιζω οτι ειναι ευκολο να καταλαβεις τι σημαεινει αυτο. Αν εισαι αρχαριος, τοτε μην το επιχειρησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-01-13, 17:06
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εγω δεν θα σου δωσω συμβουλη πως να κρατησεις τους δισκους σε αυτες τις συνθηκες που διαβαζω αλλα θα σε προτρεψω απλα να αλλαξεις χομπι. αυτο θεωρο πως δεν σου ταιριαζει μονο και μονο για τον τροπο που σκεφτεσαι ο οποιος ειναι εντελος λαθος δεν θα επεκταθω παραπανω .απλα λυπαμαι

φιλικα και χωρις παρεξηγηση .
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-01-13, 17:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν θα σου δωσω συμβουλη πως να κρατησεις τους δισκους σε αυτες τις συνθηκες που διαβαζω αλλα θα σε προτρεψω απλα να αλλαξεις χομπι. αυτο θεωρο πως δεν σου ταιριαζει μονο και μονο για τον τροπο που σκεφτεσαι ο οποιος ειναι εντελος λαθος δεν θα επεκταθω παραπανω .απλα λυπαμαι

φιλικα και χωρις παρεξηγηση .
Οχι ρε Στελιο κι ετσι.
Ο ανθρωπος φαινεται να εχει την τρελλα που πρεπει, απλα ειναι φοιτητης και τρεχει και ψαχνει να βρει πως θα το κανει.
Εγω θα ελεγα να μεινει σε "νορμαλ" ψαρια και χαμηλη ιχθυοφορτωση και οταν τελειωσει να κοιταξει το θεμα δισκοι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-13, 18:00
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αν θεωρουν τα ψαρια παιχνιδια-διακοσμητικα και οχι ζωες σπυρο ετσι πρεπει λυπαμαι .
εγω θα ελεγα ουτε βακτηρια να μη βαλει γιατι ουτε και αυτα θα τη βγαλουν καθαρη θα κανει επισκεψη 1 φορα το μηνα το καλοκαιρι και αν τυχει κατι μπωρει και οχι.και θα τον ενθαρυνω κιολας οχι .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-13, 18:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειδα να διαφαινεται καπου στα γραφομενα του αυτο που λες.
Το μονο που βλεπω ειναι η κλασσικη ανυπομονησια του αρχαριου και τα κενα γνωσεων που αν δεν υπηρχαν, θα εμποδιζαν τετοιου ειδους σχεδια, χωρις τουλαχιστον καταλληλο εξοπλισμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-13, 18:06
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειδα να διαφαινεται καπου στα γραφομενα του αυτο που λες.
Το μονο που βλεπω ειναι η κλασσικη ανυπομονησια του αρχαριου και τα κενα γνωσεων που αν δεν υπηρχαν, θα εμποδιζαν τετοιου ειδους σχεδια, χωρις τουλαχιστον καταλληλο εξοπλισμο.
το πεμτο ποστ ολα τα λεει σπυρο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-01-13, 18:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν μου λεει κατι τετοιο.
Το αντιθετο.
Θα φευγει απο το πατρικο του να ταξιδεψει να παει στο φοιτητικο του μονο και μονο για να φροντισει τα ψαρια του (αυτα τα εγραψε νομιζωντας οτι φτανει κατι τετοιο για οσο καιρο λειπει και μαλιστα ρωταει για επιβεβαιωση ή αλλες προτασεις, πριν μαλιστα το κανει)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-01-13, 18:20
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι πρεπει να καταλαβει οτι απλα δεν φτανει .τουλαχιστον για μενα οχι .

και το θεμα δεν ειναι οτι ρωταει απλα αλλα το οτι εχει αποφασισει να βαλει ψαρια .
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-01-13, 20:43
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

το θεμα ειναι το καλοκαιρι..Στο θεμα με τους δυσκους εχεις δικιο ειμαι αρχαριος σε αλλα ειδη ψαριων εχω εμπειρια, γιαυτο αλλοστε δημιουργησα αυτο το ποστ για να δω αν τελικα θα βαλω δυσκους, γιατι θελουν πολυ φροντιδα και πολυ προσοχη και το μονο μου προβλημα, ειναι το καλοκαιρι που θα λειπω τον ιουλιο και τον αυγουστο απο το σπιτι!! Νομιζω οτι ειμαι σε θεση και να συντιρισω ενυδρειο με δυσκους καθως εχω παρα παρα πολυ ελευθερο χρονο στη διαθεση μου και εχω διαβασει παρα πολλα γενικα με τους δυσκους!! Ποιο ειναι το θεμα? Στελιο αν νομιζεις οτι εγω απλα θα παρω μονο για το ντεκορ και για την ομορφια το ενυδρειο και τα ψαρια κανεις λαθος, γιατι εγω εκατσα δουλεψα και εβγαλα 1500ευρο σε 6μηνες για να παρω αυτο το ενυδρειο, και εχω κανει ονειρα και σχεδια και προσπαθω να βρω καποια λυση για το καλοκαιρι.Απο εκει και περα αν νομιζεις οτι ενας φοιτητης δεν μπορει να συντιρισει ενα δυσκοενυδρειο μαλλον κανεις τεραστιο λαθος.Και κατι τελευτεο αν θεωρουσα τα ψαρια παιχνιδια θα μπορουσα πολυ απλα να παρω 10πιρανχας, να μαζευομαι με τους φιλους μου στο σπιτι μου και να πεταμε χρυσοψαρα και ποντικια και να κανουμε την πλακα μας
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-01-13, 20:48
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

με φωνσξε κανεις ; φιλε μου καλε ασε τους δισκους για τωρα ... με το προγραμμα που εχεις δεν θα τα καταφερεις και ειναι κριμα καιγια σενα και για τα ψάρια ..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-01-13, 20:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanakss Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι το καλοκαιρι..Στο θεμα με τους δυσκους εχεις δικιο ειμαι αρχαριος σε αλλα ειδη ψαριων εχω εμπειρια, γιαυτο αλλοστε δημιουργησα αυτο το ποστ για να δω αν τελικα θα βαλω δυσκους, γιατι θελουν πολυ φροντιδα και πολυ προσοχη και το μονο μου προβλημα, ειναι το καλοκαιρι που θα λειπω τον ιουλιο και τον αυγουστο απο το σπιτι!! Νομιζω οτι ειμαι σε θεση και να συντιρισω ενυδρειο με δυσκους καθως εχω παρα παρα πολυ ελευθερο χρονο στη διαθεση μου και εχω διαβασει παρα πολλα γενικα με τους δυσκους!! Ποιο ειναι το θεμα? Στελιο αν νομιζεις οτι εγω απλα θα παρω μονο για το ντεκορ και για την ομορφια το ενυδρειο και τα ψαρια κανεις λαθος, γιατι εγω εκατσα δουλεψα και εβγαλα 1500ευρο σε 6μηνες για να παρω αυτο το ενυδρειο, και εχω κανει ονειρα και σχεδια και προσπαθω να βρω καποια λυση για το καλοκαιρι.Απο εκει και περα αν νομιζεις οτι ενας φοιτητης δεν μπορει να συντιρισει ενα δυσκοενυδρειο μαλλον κανεις τεραστιο λαθος.Και κατι τελευτεο αν θεωρουσα τα ψαρια παιχνιδια θα μπορουσα πολυ απλα να παρω 10πιρανχας, να μαζευομαι με τους φιλους μου στο σπιτι μου και να πεταμε χρυσοψαρα και ποντικια και να κανουμε την πλακα μας
Επειδή μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι, κράτα όλα όσα σου λένε οι έμπειροι του φόρουμ, άκουσε τις συμβουλες τους και αποφάσισε μόνος σου
Εδώ μέσα μπορείς να αντλήσεις γνώσεις και ενδεχόμενη βοήθεια αν τη χρειαστείς. Τις αποφάσεις τις παίρνεις εσύ

Οι αυτοματισμοί και οι κάμερες, μια χαρά είναι, αλλά από τη μία ξεφεύγουν (από πολλές απόψεις, δεν το αναλύω περισσότερο) κι από την άλλη δεν σου λύνουν τα χέρια ούτε αποτελούν εγγύηση.
Ξεκίνα με ψάρια που να μπορείς να διαχειριστείς και που ενδεχομένως να σου δίνουν μεγαλύτερα περιθώρια στις επιλογές σου (πχ χρόνος απουσίας) απ ότι οι δίσκοι!

Edit : Απλά να προσθέσω πως υπάρχουν τρόποι και τρόποι για να ακουστούν κάποια πράγματα! Ο καθένας επιλέγει τον δικό του τρόπο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-01-13, 20:50
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αφου αυτο καταλαβες οτι ειπα, οτι το θεμα δηλαδη ειναι επειδη εισαι φοιτητης πως δεν μπωρεις να το συντηρησεις τοτε δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.

θα αναμενουμε το καλοκαιρι ποστ που θα εχεις την αναρωτησει μα τι εγινε και εχασα ολα μου τα ψαρια? το νομο του μερφι τον ξερεις εσυ εχεις απλα 100% πιθανοτητες να σου συμβει κιολας.

οσο κακος και αν σου φενομαι προσπαθω απλα να προφυλαξω πρωτα τα ατυχα ψαρια οποια και αν ειναι και υστερα εσενα απο την απογοητευση την οποια θα υποστεις μετα ΔΕΝ γινεται να αφησεις ενυδρειο να τρεχει μονο του χωρις να το επιβλεπει καποιος για πανω απο 2-3 μερες για 1002 λογους που μπωρουν να συμβουν σε αυτο το διαστημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ kokos125 Γλυκό νερό - Γενικά 22 02-12-09 15:51
τα φυλλα γινονται καφε loizos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 10-12-08 10:05
ονειρα που γινονται πραγματικοτητα Giwrgos23 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 17-09-06 18:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09269 seconds with 13 queries