Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-05-07, 18:37
Το avatar του χρήστη JONNY
JONNY Ο χρήστης JONNY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή Ακούω προτάσεις.

Γειά σας και πάλι!
Λεω να ξεκιναω σιγα σιγα τις μετατροπες του ενυδρειου μου για να υποδεχτει τα θαλασσινα και ακουω προτασεις.

1ον(1η ΦΩΤΟ)για το φωτισμο λεω να μην βγαλω και τις 3 τ8 αλλα μονο τη μεσαια και να προσθεσω 2 τ5 λαμπες, οποτε να εχω 2 τ8 18w και 2 τ5 25w(οι 25w T5 ποσα εκατοστα ειναι?).Στεγανα ακροφυσια για τ5 εχουν τα μεγαλα pet shop γιατι σε ηλεκτρολογια γιοκ.

2ο (1η ΦΩΤΟ) απ΄το καπακι εβγαλα το πισω καπακι και ενα κομματι αλουμινιου που θυληκωνε στο τζαμι με την προοπτικη να γινει χωρος για να το σκιμμερ.

3ο (2η ΦΩΤΟ) το ενυδρειο ειναι αυτο με καθαρες εσωτερικες διαστασεις 80x 42x48 υψος.θα ηθελα να μου πειτε προταση για διαστασεις και ποσα επιπεδα να φτιαξω την εξεδρα,ελεγα να εκμεταλευτω το υψος και λογο των 80 εκατοστων να περιοριστω σε ενα κεντρικο συμπλεγμα βραχων αντι για δυο ακριανα.

Αν εχω ξεχασει κατι που μπορει να γινει σε αυτη τη φαση πειτε το.Περιμενω προτασεις-συμβουλες για ενα τελειο αποτελεσμα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  S5020226.JPG
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  21,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  S5020228.JPG
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  17,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-05-07, 22:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Καλή αρχή λοιπόν.

1. Η Τ5 στα 24 wattέχει μήκος 56cm.
Για να σου πούμε την γνώμη μας σχετικά με τις λάμπες θα πρέπει να έχεις ήδη αποφασίσει τι θέλεις να κάνεις. Reef? Fishonly?
Στεγανά ακροφύσια θα βρεις στα ενυδρειακά καταστήματα.

2. Πολύ καλά.

3. Την εξέδρα να την φτιάξεις σε ένα επίπεδο. Δεν μπορείς παραπάνω γιατί δεν έχεις το κατάλληλο βάθος. Πάνω σε αυτήν θα χτίσεις τον βράχο. Ένα κεντρικό είναι καλύτερο, γιατί δεν έχεις και μεγάλο μήκος για να δημιουργήσεις δυο νησάκια. Την εξέδρα κάνε την περίπου 25 cmβάθος, για να έχεις μπροστά 10 cmκαι πίσω 5 cm«αέρα».
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-07, 19:38
Το avatar του χρήστη JONNY
JONNY Ο χρήστης JONNY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Φίλε accnt ευχαριστώ για όλα!
Λοιπόν το ενυδρείο έχει αποφασιστεί,θα γίνει fishonly θέλω να έχω επίκεντρο τα ψάρια οπότε ακούω την άποψη σου για το φωτισμό με το καλύτερο αποτέλεσμα(συμφωνείς 2 Τ8 και 2 Τ5?).
Όσο για την εξέδρα 25cm x ?cm,πόσες ίντσες να είναι οι σωλήνες και πόσο ύψος να έχουν τα πόδια της εξέδρας,λογικά πρέπει να είναι τα ίδια cm με τον αραγωνίτη που θα έχω για υπόστρωμα αλλά πόσο είναι αυτό το ύψος;
Επίσης μην το ξεχάσω,είδα την δικιά σου εξέδρα και παρατήρησα τρύπες στους σώληνες και στα plexy glass,αυτές αν δεν κάνω λάθος τις έκανες για την κυκλοφορία του νερού οπότε να υποθέσω ότι κάνω και εγω το ίδιο.
Αρκετά σε κούρασα φίλε,ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-07, 19:48
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για fishonly μπορείς και να μείνεις με τις Τ8 αρκεί να είναι marine. Αν όμως θες να βάλεις στο ενυδρείο σου και κάποιο εύκολο κοραλλάκι (εφόσον τα ψάρια που θα βάλεις δεν θα το τρώνε), τότε προχώρα το όπως το σχεδιάζεις.

Η εξέδρα 25 να είναι maxτο βάθος. Το μήκος της εξαρτάται από σένα, δηλαδή πόσο κενό θες να έχεις δεξιά αριστερά. Το πάχος της σωλήνας μπορεί να είναι γύρω στους 2,5 πόντους. Έχει τέτοια υλικά ο Σταματίου Κηφισού και Πέτρου Ράλλη γωνία (σχεδόν), στο ρεύμα προς Κηφισιά. Το ύψος εξαρτάται αν θα κάνεις DSBπράγμα λίγο δύσκολο για έναν «αρχάριο». Το θέμα είναι να απέχει από την άμμο 2-3 πόντους περίπου, έτσι ώστε να υπάρχει κυκλοφορία από κάτω.
Οι τρύπες είναι γι΄ αυτόν τον λόγο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-07, 19:59
Το avatar του χρήστη JONNY
JONNY Ο χρήστης JONNY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

DSB
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-07, 22:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Deep Sand Bed υποδηλώνει το πάχος της άμμου (αραγωνίτη) που θα έχεις.
Ένα DSB πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 cm.
Για δες εδώ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσεις Genirous Greek Aquarist's Boards 1 29-04-07 03:41
Φωτογραφιες-προτάσεις leonm Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 60 18-01-07 15:28
Να δοκιμάσω την τύχη μου και με ζωοτόκα. Ακούω προτάσεις KOKORAS Ζωοτόκα 15 09-05-06 22:05
προτάσεις drakoulis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 25-02-06 19:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04142 seconds with 14 queries