Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-01-18, 23:30   #1
ποιες κιχλίδες σε 150 λίτρα καθαρά?
georgels
Junior Member
Εγγραφή: 15-01-2017
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
georgels Ο χρήστης georgels δεν είναι συνδεδεμένος 27-01-18, 23:30
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αγαπητά μέλη, γεια σας!! έχω ενα ενυδρείο ιδιοκατασκευής 93εκ μηκος, 41 πλατος, 43 ύψος και μέσα έχω πλάτυ, γκάπυ, ανούμπιες ξύλα, java moss και ενα υπόστρωμα ενυδρειακό που αποτελείται απο ψημένο πηλό (δεν θυμάμαι ακριβώς την μάρκα). Θερμοστάτη eheim 200w και φίλτρο fluval 206 (εξωτερικό). Τρέχει 7 μήνες περίπου χωρίς κανένα θέμα ούτε μια απώλεια σε ψάρια και με συνεχείς γέννες. Τώρα σκέφτομαι σε βάθος χρόνου να κάνω μια ολική αλλαγή οικοσυστήματος που θα άλλαζε και την εικόνα του ενυδρείου...Φυσικά όλα αυτά δεδομένου ότι ο,τι είδος και αν επιλέξω να βάλω θελω να του παρεχω οσο πιο καλές συνθήκες μπορώ. Θα σας μιλήσω λοιπόν ειλικρινά και εσείς θα μου πείτε την γνώμη σας. Θα ήθελα να βαλω λίγο μεγαλύτερα ψαράκια σε πιο έντονα χρώματα. Συγκεκριμένα ή κίτρινο ή μπλε. Σκεφτόμουν ένα χαρέμι λαμπιντόχρωμις με υπόστρωμα ψιλή άμμο απο θάλασσα και ασβεστολιθικές πέτρες (στην Κρήτη έχουμε άφθονο ασβεστολιθο και σκληρό νερό). Μόνο λαμπιντο όμως και με αναλογια 1-3 (ενα χαρεμάκι δλδ απο αυτο το ειδος χωρις κατι αλλο μεσα στο ενυδρειο). Εαν τωρα τα λίτρα μου είναι λίγα για κάτι τέτοιο (γιατι γενικα απο σκληροτητες νερου στο Ηρακλειο είναι πολυ ψηλα οι τιμες) σκεφτόμουν επίσης και για zebra convict. Και εδω θέλω να ρωτήσω λίγο τι βιβλιογραφία έχουμε για τις convicts (convicts blue με ενδιαφερουν) και τι χρειάζονται όσον αφορα υποστρωμα και γενικα aquascaping γιατι έχω δει ΑΠΕΙΡΕΣ παραλλαγές στον τρόπο εκτροφης τους...απο αμμο μεχρι χοντρο χαλίκι απο φυτά μέχρι πέτρες κτλ κτλ...συγνωμη για το μεγάλο ποστ και ελπιζω να μην ειναι off topic!!! καθε γνώμη δεκτή!
Εμφανίσεις: 2646
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-18, 11:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Γειά σου φίλε από το όμορφο Ηράκλειο!
Μια χαρά βρίσκω τη σκέψη σου για ένα χαρεμάκι Labidochromis sp.yellow.
Η πιο καλή επιλογή βέβαια για μένα θα ήταν ένα χαρεμάκι Chindongo saulosi που και πιο μικρόσωμα είναι και με διχρωμία http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61917
Οι παράμετροι νερού βρύσης που έχεις είναι μια χαρά.

Για τα κόνβικτς http://www.seriouslyfish.com/species...nigrofasciata/
αυτό που ξέρω είναι ότι δεν θα έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα με το υπόστρωμα ή την διακόσμηση, τους φτάνει να είναι ζευγάρι και να γεννάνε
(αυτά τα blue που λες δεν ξέρω τι είναι).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κιχλίδες για 105 λίτρα η όχι ? aquadann Tanganyika 5 01-01-17 01:10
30 λίτρα κιχλίδες!! piranha friend Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 112 15-02-14 10:59
Θερμοστάτης για 120 λίτρα καθαρά magman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 04-11-10 15:38
Πρόταση για κιχλίδες σε 100 λίτρα ! yannis ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 09-08-06 10:47
Κιχλίδες σε 200 λίτρα petros Malawi 10 10-02-06 22:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03471 seconds with 15 queries