Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 11-10-17, 16:19
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή Σχέδια για rimless riparium

Ξεκινάω το θέμα για να μου πείτε τη γνώμη σας πάνω σε κάποιες σκέψεις που κάνω για μελλοντική κατασκευή ενός riparium (προσομοίωση όχθης ποταμού) που θα φιλοξενήσει κάποια πολύ ιδιαίτερα ψαράκια που έχω απωθημένο

Τα riparium έχουν φυτά που μεγαλώνουν εκτός νερού μέσα σε ειδικές γλαστρούλες που στερεώνονται στο τζάμι.

Παράδειγμα:



Σκέφτομαι λοιπόν να κατασκευάσω ένα rimless ενυδρείο με:

-μήκος 120cm (νομίζω ειναι καλό αισθητικά, ουτε πολύ μεγάλο ούτε πολύ μικρό)
-πλάτος 50cm (ώστε να έχει χώρο για να μπουν τα υδροχαρή φυτά εκτός νερού στο πίσω μέρος αλλά να υπάρχει και χώρος για υδρόβια φυτά στο μεσαίο και μπροστινό μέρος)
-ύψος 60cm με την προοπτική να γεμίσει μέχρι τη μέση με νερό (30-35 πόντους) ωστε να μπορούν να αναπτυχθούν τα φυτά στο υπόλοιπο και να μήν υπάρχει κίνδυνος να πηδήξουν έξω τα ψάρια.

Ο όγκος του θα είναι στα 180 λίτρα μισογεμάτο και αν μελλοντικά αλλάξει το setup και γεμίσει θα πάει στα 360 λίτρα.

Το aquatools για τις διαστάσεις αυτές και safety factor 3 μου δίνει 10άρι τζάμι.



Διάβασα σε 1-2 μεριές ότι το συγκεκριμένο δίνει τιμές για ενυδρεία χωρίς κόντρες αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Αφού όμως το δικό μου δε θα γεμίσει μέχρι πάνω αλλά μέχρι τη μέση, νομίζω 10αρι είναι υπερ-αρκετό (αν το ενυδρείο είχε ύψος 35cm το aquatools δίνει 5αρι τζάμι για το ίδιο safety).

Και εδώ έρχονται οι πρώτες ερωτήσεις:

Εγώ σκέφτομαι να βάλω μόνο κάτω κόντρες περιμετρικά που δε θα φαίνονται έτσι κι αλλιως. Μήπως να πάω σε 8άρι τζάμι και αν μελλοντικά θελήσω να το γεμίσω να προσθέσω πάνω κόντρες;

Αξίζει να το κάνω extra clear (τις 4 πλευρές ή τουλάχιστον την οθώνη); Ποιά η διαφορά στην τιμή περίπου;
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sailor's rimless reef 250lt+80 sump sailor247 Reef 152 18-07-17 20:28
Riparium planters thab DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 28-08-14 11:36
Planted rimless 200liter Γαβριλος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 32 25-04-14 12:40
Σχέδια για 450αρι υβριδικό ξύλινο rimless.. jimbit22 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 17 05-07-13 07:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04820 seconds with 14 queries