Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-13, 23:28
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Σοφοκλής 420 λίτρα

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 170 x 45 x 55
Όγκος: 420 Λίτρα
Κατηγορία:
Φυτά: Όχι
Ψάρια / ¶λλα είδη: 1 κιχλίδα (Εδώ θέλω την βοήθεια σας στην αναγνώριση της), 2 Oscar, 2 pleco (μωρά προς το παρόν)
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι , Πέτρες , Ναυάγιο
Φόντο: Αφίσα
Φωτισμός: 36w της Jbl Natur 9000k και μια 36w με μπλε φωτισμό
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες
Φιλτράρισμα: 2 εξωτερικά Eheim – 2217 1000 λίτρα/Ώρα
Υλικά από κάτω προς τα πάνω στο ένα (Filter Wool , μπλέ σφουγγάρι , ενεργός άνθρακας , Filter Wool) και στο άλλο (Filter Wool, μπλε σφουγγάρι, Siporax, μπλε σφουγγάρι, Substrat, μπλε σφουγγάρι, Filter Wool)
Θερμοστάτης: 1x250w στην μια γωνία και 1x150w στην άλλη
Λίπανση: Όχι
Παροχή CO2: Όχι
Αεραντλία: 1 στη δεξιά πλευρά με χαμηλή ροή αέρα και μια στο κέντρο προς τα αριστερά με πιο έντονη ροή αέρα

Παράμετροι:

pH: 7,6 υγρό Jbl
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 υγρά Tetra
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,05 υγρά Jbl (αυτό μετά από 2 αλλαγές νερού (60%)σε 4 μέρες αύριο θα κάνω και άλλη. Ήταν πιο πάνω)
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία: 26
¶λλες πληροφορίες: Γενικά την ιστορία του ενυδρείου την έχω παρουσιάσει εδώ. Η επιλογή στο να μπουν τα Oscar και τα pleco είναι ότι λόγο το ότι στο ενυδρείο δεν θέλω να βάλω πολλά είδη ψαριών και δεδομένου ότι πάντα ήθελα να έχω ένα ενυδρείο με λίγα και μεγαλόσωμα ψάρια και ένα από αυτά ήταν τα Oscar, για αυτό και η αγορά τους (Επίσης θεώρησα ότι τα Oscar θα μπορέσουν στην κιχλίδα που και μεγάλη είναι αλλά και έχει μάθει τόσο καιρό να έχει ένα ενυδρείο για πάρτη της, ελπίζω να μην βιάστηκα). Αυτό που με ανησυχεί είναι τα αυξημένα νιτρώδη αλλά μόλις προχτές προμηθευτικά τα test. Πρέπει να κάνω και άλλα ? για νιτρικά και σκληρότητα ? (αν είμαι off topic θα ανοίξω νέο thread)
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130923_230421.jpg
Εμφανίσεις:  671
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130923_230443.jpg
Εμφανίσεις:  727
Μέγεθος:  67,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130921_180839.jpg
Εμφανίσεις:  590
Μέγεθος:  46,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130924_094743.jpg
Εμφανίσεις:  514
Μέγεθος:  45,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130924_094751.jpg
Εμφανίσεις:  475
Μέγεθος:  51,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-13, 23:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βιαστηκες να παρεις ψαρια...

δεν ξερω τι εχεις κανει,παντως οι μετρησεις σου δειχνουν ενυδρειο που ειναι ακομα αστρωτο.πραγμα παραξενο με τοσα ψαρια τοσο καιρο...

τα προφιλ των ψαριων που αγορασες τα διαβασες καθολου?εχεις ιδεα σε τι μπλεκεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-13, 23:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Εισαι ο ιδιος Σοφοκλης που χθες ειχε μια μόνο κιχλιδα και σημερα εχει δυο πλεκο και δυο οσκαρ;;;;;;;
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-13, 23:48
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Στην θεση σου θα κρατουσα μονο τα 2 οσκαρ αντε και εναν πλεκο.Θα επαιρνα και καμια ριζα και θα εκανα μια ωραια συνθεση για να δειχνει πιο φυσικο το ενυδρειο και θα εβγαζα αυτα τα πλαστικα.Φυτα οχι γιατι με τα οσκαρ δεν θα μεινει τιποτα.Οπως ειπε και ο kgf οι μετρησεις δειχνουν αστρωτο φιλτρο οποτε κοιταξε να παρεις μπολι απο καποιον γιατι με τα οσκαρ τους πλεκο και την κιχλιδα (της οποιας το ονομα μου διαφευγει αυτην την στιγμη) θα εχεις προβλημα.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-13, 23:51
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βιαστηκες να παρεις ψαρια...

δεν ξερω τι εχεις κανει,παντως οι μετρησεις σου δειχνουν ενυδρειο που ειναι ακομα αστρωτο.πραγμα παραξενο με τοσα ψαρια τοσο καιρο...

τα προφιλ των ψαριων που αγορασες τα διαβασες καθολου?εχεις ιδεα σε τι μπλεκεις?
Ναι διάβασα σε τι πάω να μπλέξω. Αλλά όπως είπα και ποιο πάνω δεν θέλω ένα ενυδρείο με 5 ή 10 είδη ψαριών. Οπότε θεωρό και τα λίτρα μου είναι ικανοποιητικά για να συμβιώσουν τα oscar με άλλο 1-2 είδη και μου αρέσουν αρκετά σαν ψάρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι ο ιδιος Σοφοκλης που χθες ειχε μια μόνο κιχλιδα και σημερα εχει δυο πλεκο και δυο οσκαρ;;;;;;;
Καλή η απορία σου και εγώ το ίδιο θα ρώταγα στην θέση σου .
Ναι αυτός είμαι απλά εχτές για να μην γίνει πολύ κουραστικό το πρώτο μου post και κυρίως για να μην με ''κράξετε'' που βιάστηκα τα Oscar και τα pleco τα πήρα την επόμενη μέρα από την πρώτη αλλαγή του νερού και την συντήρηση των φίλτρων πριν 10 μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-13, 00:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

προτεινω να τα δωσεις πισω ολα,να στρωσεις το ενυδρειο σου σωστα και μετα αν θες μεγαλα ψαρια,μπορεις να βαλεις ενα οσκαρ.

http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/

"An aquarium with base dimensions of 120 ∗ 60 cm? is just about big enough to house a single adult. Youʼll need something considerably larger if you want to keep it in a? pair or community setting."

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι διάβασα σε τι πάω να μπλέξω.

δε νομιζω...
διαβασε αυτο
http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/



τα Oscar και τα pleco τα πήρα την επόμενη μέρα από την πρώτη αλλαγή του νερού και την συντήρηση τον φίλτρων πριν 10 μέρες.
πως ακριβως εκανες τη "συντηρηση" και την αλλαγη?γιατι εκει μαλον την εκανες...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε θεωρό και τα λίτρα μου είναι ικανοποιητικά για να συμβιώσουν τα oscar με άλλο 1-2 είδη και μου αρέσουν αρκετά σαν ψάρια.
σοφοκλη,μη με παρεξηγησεις που θα στο πω ωμα,αλλα πρεπει να στο πω γιατι το θεμα σου θα το διαβασουν και αλλοι καινουριοι στο χομπυ που ισως θελησουν να δοκιμασουν το ιδιο...


κιεγω θεωρω οτι στη μπανιερα μου μπορω να φιλοξενησω μια φαλαινα,αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορω

ασχετα απτο ζητημα του ενυδρειου σου που κατα τη γνωμη μου ειναι ακαταλληλο για τον αριθμο και κυριως το ειδος των ψαριων που θες να κρατησεις,
υπαρχει και το θεμα του φιλτρου σου,που φαινεται να ειναι αστρωτο.
μεχρι να μπολιασεις και να στρωσει το φιλτρο σου δεν θα επρεπε να υπαρχει τιποτα ζωντανο εκει μεσα.γιατι πολυ απλα βασανιζεται.(μιλαμε για νιτρωδη που προκαλουνε φρικτο θανατο)

μονος σου παραδεχτηκες οτι στο παρελθον εκανες λαθη(οπως οι περισσοτεροι απο μας) λογω ενθουσιασμου και αγνοιας.μην βιαζεσαι λοιπον να τα ξανακανεις.εχεις την ευκαιρια απο εδω μεσα με διαβασμα και βοηθεια απο χομπιστες,να στησεις ενα πολυ ωραιο ενυδρειο

οποτε μην κανεις βιαστικες κινησεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 25-09-13 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-13, 00:28
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

η κιχλιδα πρεπει να ειναι trimac.τωρα αν το εχεις 8 χρονια σε λειτουργια κατι παιζει με το νερο βρυσης.κοιταξετο.παντως τα μεγαλοσωμα ψαρια ειναι παρα πολυ ποιο ανθεκτικα απο τα μικροσωμα.αν ειχες κοινωνικο θα τα ειχες κλαψει ολα τα ζωντανα.τι ταιζεις??
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-13, 00:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

υποψιν,πως τα ΝΟ2 εφτασαν στο 0,05 μετα απο δυο αλλαγες 60% σε 4 μερες οπως γραφει παραπανω....

λογικοτατο ειναι αν εχουν γινει χοντρα λαθη.

το γεγονος ειναι οτι αυτες οι μετρησεις δειχνουν ενυδρειο αστρωτο.

σε ενυδρειο με στρωμενο φιλτρο πρεπει να εχεις 0 αμμωνια και νιτρωδη και μετρησιμα μονο τα νιτρικα(ΝΟ3).

το πιο πιθανο ειναι να εφταιξε οτι εκανες αλλαγες με νερο βρυσης(ουτε καν παλαιομενο)οποτε το χλωριο στο νερο και μαλον και η αποτομη μεταβολη της θερμοκρασιας επηρεασε τη βιολογια του φιλτρου σου.

ασχετα απτο ποιος ειναι ο λογος,το θεμα ειναι πως για τα ψαρια ειναι επικινδυνο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-13, 00:39
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
προτεινω να τα δωσεις πισω ολα,να στρωσεις το ενυδρειο σου σωστα και μετα αν θες μεγαλα ψαρια,μπορεις να βαλεις ενα οσκαρ.

http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/



πως ακριβως εκανες τη "συντηρηση" και την αλλαγη?γιατι εκει μαλον την εκανες...
-------------------------


σοφοκλη,μη με παρεξηγησεις που θα στο πω ωμα,αλλα πρεπει να στο πω γιατι το θεμα σου θα το διαβασουν και αλλοι καινουριοι στο χομπυ που ισως θελησουν να δοκιμασουν το ιδιο...


κιεγω θεωρω οτι στη μπανιερα μου μπορω να φιλοξενησω μια φαλαινα,αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορω

ασχετα απτο ζητημα του ενυδρειου σου που κατα τη γνωμη μου ειναι ακαταλληλο για τον αριθμο και κυριως το ειδος των ψαριων που θες να κρατησεις,
υπαρχει και το θεμα του φιλτρου σου,που φαινεται να ειναι αστρωτο.
μεχρι να μπολιασεις και να στρωσει το φιλτρο σου δεν θα επρεπε να υπαρχει τιποτα ζωντανο εκει μεσα.γιατι πολυ απλα βασανιζεται.(μιλαμε για νιτρωδη που προκαλουνε φρικτο θανατο)

μονος σου παραδεχτηκες οτι στο παρελθον εκανες λαθη(οπως οι περισσοτεροι απο μας) λογω ενθουσιασμου και αγνοιας.μην βιαζεσαι λοιπον να τα ξανακανεις.εχεις την ευκαιρια απο εδω μεσα με διαβασμα και βοηθεια απο χομπιστες,να στησεις ενα πολυ ωραιο ενυδρειο

οποτε μην κανεις βιαστικες κινησεις.
Σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις αλλά και το link που μου έστειλες το είχα διαβάσει όπως και αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/astronotus_ocellatus.htm

Τώρα να τα δώσω πίσω όπως λες εύκολα το λέμε αλλά δύσκολα πραγματοποιείται και μιλάω για την κιχλίδα κυρίως που η καημένη είναι μαζί μου τόσα χρόνια και αν έχει περάσει καν και καν.

Τα φίλτρα τα καθαρίζω με τον τρόπο (ευτυχώς αυτά ήταν από τα λίγα που ήξερα) που περιγράφετε και εδώ στο φόρουμ. Δηλ. αλλαγή ο υαλοβάμβακας και τα υπόλοιπα ελαφρύ ξέπλυμα με νερό ενυδρείου.

Ακόμα να προσθέσω ότι και στις 2 αλλαγές νερού που έχω κάνει έβγαλα όλες τις πέτρες και το άδειασμα έγινε με σκούπα βυθού. Το μόνο που βλέπω λάθος είναι ότι η αναπλήρωση έγινε και γινόταν πάντα κατευθείαν από τη βρύση.

Λέμε άστρωτο ενυδρείο το βλέπετε λογικό να είναι έτσι μετά από 8 και πλέον χρόνια λειτουργίας ??? και συντήρηση πάντα με τον τρόπο που περιέγραψα.
Μήπως και λέω μήπως γιατί πραγματικά δεν ξέρω, πρέπει να αλλάζω το βιολογικά υλικά γιατί έχουν δουλέψει τόσα χρόνια ? ή Μήπως πρέπει να συμπληρώσω στα είδη υπάρχοντα γιατί αυτά δεν είναι ικανά να ανταποκριθούν στα λίτρα μου ?

Ειλικρινά δεν σε παρεξηγώ αλλά μην με παρεξηγήσεις και εσύ και αντιστρέφω λοιπόν την ερώτηση σου εγώ θέλω να φιλοξενήσω 2 ή ένα Οσκαρ την κυχλίδα τις φωτό και 1ή2 πελκο...Σύνολο 3 με max5 συγκεκριμένα ψάρια (όχι 5 φάλαινες ) Πόσα λίτρα νερό θέλω λοιπόν για να το κάνω ?? 1000 ?? Εκτός και αν η κυχλίδα μου δεν είναι συμβατή με oscar εκεί όντως έχω θέμα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-13, 00:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το οσκαρ δεν ειναι συμβατο σχεδον με κανενα ψαρι.ουτε καν με τη διακοσμηση του ενυδρειου.πολλα δεν αφηνουν ουτε φυτα μεσα.εχουν αναφερθει και περιπτωσεις που σπανε τους θερμαντηρες γιατι δεν τους γουσταρουν στο ενυδρειο.

προκειται για ψαρι που μπορει να σπασει το ενυδρειο στην κυριολεξια.

τα 1000 λιτρα σου φαινονται πολλα?γιατι σε πληροφορω πως δεν ειναι.
και δεν ειναι, οχι γιατι θα ηθελα ενυδρειο 1000λιτρα και δεν εχω,αλλα γιατι πραγματικα δεν ειναι πολλα οταν προκειται να βαλεις μεσα τον γιαγκουλα!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-13, 00:55
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Φίλε μου είπα κάπου ότι είναι πολλά τα 1000 ??
Προφανώς ακόμα και 2000 λίτρα μπορεί να μην είναι πολλά εξαρτάτε πάντα το τι θες να κάνεις. Φυτά όπως είδες δεν έχω.
Δεν θεωρώ ότι έχω και κανα τεράστιο ενυδρείο προφανώς και δεν έχω απλά πιστεύω, μπορεί λανθασμένα, ότι για σύνολο 3 κιχλίδες είναι απλά ικανοποιητικό.
Τεσπα
Αυτό που με καίει όμως είναι το νερό και τα φίλτρα... Τι να κάνω να βάλω μπόλι ?? να βάλω νέα βιολογικά ? να προσθέσω βιολογικό υλικό ??? να κάνω και άλλα τεστ για άλλες παραμέτρους ? τι ?

Τάισμα δίνω φυλλαράκια της Tetra για κιχλίδες και μια ταμπλέτα για τα πελκο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
υποψιν,πως τα ΝΟ2 εφτασαν στο 0,05 μετα απο δυο αλλαγες 60% σε 4 μερες οπως γραφει παραπανω....

Τα ΝΟ2 όπως λέω έπεσαν ήταν 0,1 πριν τις αλλαγές.. Αλλά και πάλι ακόμα είμαι ψηλά
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-13, 01:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω αυτο θα εκανα.μπολι.
μεχρι να βεβαιωθεις παντως οτι τα φιλτρα σου εχουν στρωσει,ταισμα ελαχιστο μια φορα μερα παρα μερα.

τα πολλα σφουγγαρια που εχεις θα τα εβγαζα και θα εβαζα περισσοτερο σιποραξ η substrat η ελαφροπετρα.


μετρησεις συνεχισε να κανεις τακτικα για να βλεπεις τι γινεται στο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-13, 01:27
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Εχεις ενα ενυδρείο στην κατοχή σου με πολυ ωραίες διαστάσεις που με λιγη δουλιτσα μπορεί να γινει κόσμημα...θα σου επισημάνω επιγραμματικα μερικα πραγματα κ αν θες τα κάνεις...

α) αλλάζεις το φοντο με μαυρο χαρτονι (παραπανω απο ενα ,βαλμενα διπλα διπλα προφανως για να φτασει)


β) βγαζεις ΟΛΑ τα ψευτικα διακοσμητικα και προσθέτεις μερικες πετρες ή και ξύλα-ριζες

γ) αν εχεις αντοχη..αλλάζεις και το χαλίκι....

δ) τα φίλτρα σου δεν δικαιολογείται να ειναι άστρωτα εκτός αν τα τεστ νερου τα κάνεις λάθος ή ειναι ληγμένα....το ενα απο τα 2 φίλτρα γέμισε το Σίποραξ και ελαφρόπετρα και ασε μονο ενα σπογγο ίσα ισα να κρατάει τα χοντρα....το 2ο φιλτρο γεμισε το μονο με σφουγγάρια....μπορεις να επιλεξεις να συνδεσεις τα φιλτρα σε σειρά (να λειτουργουν και τα 2 μαζι με κοινους σωληνες) ή το καθενα ξεχωριστά...

ε) Φτιάξε την ψαροσύνθεση σου...τα ψάρια ταλαιπωρούνται και ας νομιζεις εσυ οτι θα τα ευχαριστήσεις...ΔΏΣΤΑ οσο εινια νωρίς και επιλογες για ΜΕΓΑΛΕΣ κιχλίδες εχεις άπειρες


ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ και καλη συνεχεια απο μενα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-13, 03:31
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

τι εχει η ψαροσυνθεση του???
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-09-13, 07:31
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Ψάρια που θέλουν 1000+ λίτρα.
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-09-13, 07:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάρια που θέλουν 1000+ λίτρα.
+1000!

Σύντομος και περιεκτικος!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-09-13, 07:56
Alesadro Ο χρήστης Alesadro δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 07-04-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Το παρουσιαζεται λες και προκειται για κανενα τερας
Μεχρι γιαγκουλα το γραψατε και οτι θα σπασει το ενυδρειο
Εγω ειχα οσκαρ πολλα χρονια και ποιο ησυχο ψαρι δεν εχω δει
max size 30-35 cm (ετσι ειναι τα τερατα?)
Δεν σας αρεσουν τα μεγαλα τα ψαρια αλλα ας μην γραφουμε οτι θελουμε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-09-13, 08:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ωραια ειναι τα μεγαλα ψαρια αλλα "απαιτουν" και μεγαλα ενυδρεια!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-09-13, 08:08
Alesadro Ο χρήστης Alesadro δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 07-04-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια ειναι τα μεγαλα ψαρια αλλα "απαιτουν" και μεγαλα ενυδρεια!!
Συμφωνω οτι θελουν μεγαλα ενυδρεια
Το ενυδρειο του φιλου πιστευω ειναι καλο για δυο οσκαρ (για ενα ακομη καλυτερο)
Το πλατος του ενυδρειου με χαλαει θα το ηθελα μεγαλυτερο
Το ενυδρειο χρειαζεται ξεμπουκωμα να εχουν χωρο τα ψαρια για κολυμπι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-09-13, 08:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
προτεινω να τα δωσεις πισω ολα,να στρωσεις το ενυδρειο σου σωστα και μετα αν θες μεγαλα ψαρια,μπορεις να βαλεις ενα οσκαρ.

http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/

"An aquarium with base dimensions of 120 ∗ 60 cm? is just about big enough to house a single adult. Youʼll need something considerably larger if you want to keep it in a? pair or community setting."
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alesadro Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω οτι θελουν μεγαλα ενυδρεια
Το ενυδρειο του φιλου πιστευω ειναι καλο για δυο οσκαρ (για ενα ακομη καλυτερο)
Το πλατος του ενυδρειου με χαλαει θα το ηθελα μεγαλυτερο
Το ενυδρειο χρειαζεται ξεμπουκωμα να εχουν χωρο τα ψαρια για κολυμπι
Προφανώς δεν εισαι μακρια απο το παραπανω αρα δεν υπαρχει λογος διαφωνιας! Ολοι το ιδιο λενε ...
Ισως σχολιαζεις τον τροπο που ο καθενας λεει τη γνωμη του αλλα αυτο ειναι κατι που ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του - αρκει να ειναι σε καποια ορια και να μη τα ξεπερναει ...
Συμφωνα με τα παραπανω δε καταλαβαινω το παρακατω "ξεσπασμα" ...
Παράθεση:
Δεν σας αρεσουν τα μεγαλα τα ψαρια αλλα ας μην γραφουμε οτι θελουμε
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-09-13, 08:26
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή Alesadro

mod note: Υπενθύμηση: Η χρήση πολλαπλών λογαριασμών από ένα χρήστη δεν επιτρέπεται
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-09-13, 08:42
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Καλημέρα και από μένα στην παρέα!
Σόφο ότι σου λένε οι φίλοι και συνχομπίστες πίστεψέ με το λένε για το καλό σου και για το καλό των ψαριών σου!Όλοι μας κάναμε λάθη και απ αυτά μάθαμε...

Ξέρω τι σημαίνει ενθουσιασμός αλλά ρε συ έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς και πρέπει να προσέχουμε....για τη ψαροσύνθεσή σου δεν γνωρίζω και πολλά αλλά μιας και σου αρέσουν ψάρια με δυνατό χαρακτήρα γιατί δεν δοκιμάζεις AFRIKA...το ενυδρείο σου έχει πολύ καλές προδιαγραφές και άνετα θα γινόταν ένα πανέμορφο νταμαράκι με πανέμορφα ψαράκια...αν δεν σου κάνει κόπος διάβασε κανα αφρικανικό ποστ(Κλεόβουλίτικο αχαχαχα)και θα με θυμηθείς......!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-09-13, 08:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
μιας και σου αρέσουν ψάρια με δυνατό χαρακτήρα γιατί δεν δοκιμάζεις AFRIKA...το ενυδρείο σου έχει πολύ καλές προδιαγραφές και άνετα θα γινόταν ένα πανέμορφο νταμαράκι με πανέμορφα ψαράκια...αν δεν σου κάνει κόπος διάβασε κανα αφρικανικό ποστ(Κλεόβουλίτικο αχαχαχα)και θα με θυμηθείς......!!!
επ...εδώ είμαστε http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=116
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-09-13, 09:00
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

αχ Σοφο αφού μας πήρε πρέφα ο Κλεόβουλος σε βλέπω να γίνεσαι Μασάι και συ!!!!!
ΑΑΧΑΧΑΧΑ πλάκα κάνω!Αλλά αν θέλεις να ασχοληθείς με Αφρική έχεις την ευκαιρία να μάθεις απ τον καλύτερο(κομπλιμέντο)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-09-13, 09:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
επ...εδώ είμαστε http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=116
Πεταχτηκε ρε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-09-13, 09:32
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Εάν κρατήσεις όλα αυτά τα ψάρια τα φίλτρα σου δεν θα επαρκέσουν αργότερα, τα Oscar θέλουν πολλά λίτρα, καλή φίλτρανση και τον χώρο τους δηλαδή να υπάρχουν κρυψώνες φρόντισε να διαμορφώσεις έτσι το ενυδρείο σιγά σιγά ώστε να δώσεις στα ψάρια τον δικό τους χώρο.
Κάνε αυτό που είπαν τα παιδιά βγάλε όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά και βάζε σιγά σιγά αληθινά φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-09-13, 09:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alesadro Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παρουσιαζεται λες και προκειται για κανενα τερας
Μεχρι γιαγκουλα το γραψατε και οτι θα σπασει το ενυδρειο
Εγω ειχα οσκαρ πολλα χρονια και ποιο ησυχο ψαρι δεν εχω δει
max size 30-35 cm (ετσι ειναι τα τερατα?)
Δεν σας αρεσουν τα μεγαλα τα ψαρια αλλα ας μην γραφουμε οτι θελουμε
βρε alesandro,ειπα τιποτα διαφορετικο?
τις απαιτησεις των ψαριων δεν τις βγαζω εγω απτο κεφαλι μου.ευτυχως υπαρχουνε εγκυρες σελιδες βασισμενες σε χρονια παρατηρησεων απο χομπιστες και επιστημονες.

σκεψου να μην υπηρχανε τι θα ακουγαμε και τι θα γινοτανε

ποιος ειπε οτι δεν μας αρεσουν τα μεγαλα ψαρια?κιεμενα μου αρεσουνε.αυτα που θελω να βαλω χρειαζονται 700+ λιτρα ενυδρειο και υψος απο 65 εκατοστα και πανω.
θα μπορουσα ναχω παρει κιεγω ενα 400λιτρο η 500λιτρο και να τα βαλω τωρα.δεν ειναι δυσκολο να βρω τετοιο ενυδρειο.ειδικα τωρα που πουλιουνται αβερτα.

το θεμα ειναι τι γινεται μετα...
τα μεταξωτα βρ...α θελουν και επιδεξιους κ....

ο σοφοκλης κρατησε ενυδρειο 400λιτρο 10 χρονια με 30+ μεγαλα ψαρια και του πεθανανε ολα εκτος απο 1.και πανω που παει να "στρωσει" και να ξεκινησει παλι σωστα αυτη τη φορα,ειναι κριμα να του πουμε οτι στα 400 λιτρα βαζει οτι θελει ανετα,αφου δεν ισχυει αυτο.

το οτι κρατησες εσυ οσκαρ και ητανε ησυχο δε σημαινει οτι ειναι ολα τα οσκαρ ιδια.ουτε ξερουμε αν επαιξαν ρολο οι συνθηκες που το ειχες στη συμπεριφορα του,αφου δεν ξερουμε τιποτα για το ενυδρειο .

οποτε τωρα,ποιος λεει οτι θελει?

δηλαδη για να πουμε ενα ψαρι "τερας" (λογω μεγεθους), τι μεγεθος πρεπει να φτανει?το εναμιση μετρο?για το 400λιτρο που θελει να το βαλει,και μαλιστα ζευγαρι και μαζι με δυο πλεκο,οπως και να το κανουμε δεν χωρανε.η θα σκοτωθουνε η θα ψοφησουνε.

ουτε επαρκης φιλτρανση υπαρχει για τοσα μεγαλα ψαρια.

φαντασου σε εναμιση μετρο ενυδρειο δυο ψαρια απο 35 εκατοστα το καθενα,μια αφρικανα 25 εκατοστα,και δυο πλεκο που φτανουν ανετα τα 40 εκατοστα ο καθενας....

πως να το κανουμε τωρα δηλαδη,να συμφωνησουμε σωνει και καλα μαυτο,για να μην κακοκαρδισουμε καποιον που του αρεσουν τα μεγαλα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-09-13, 14:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alesadro Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σας αρεσουν τα μεγαλα τα ψαρια αλλα ας μην γραφουμε οτι θελουμε

βασικα μας αρεσουν τα ευτυχισμενα ψαρια.
Με το να τα φυλακιζουμε σε 5 τζαμια ηδη τους στερουμε την ελευθερια τους, αλλα αλλο να τα βαλεις σε ενα κελι μπουντρουμι κι αλλο σε ενα κελι επαυλη.
Στην πρωτη περιπτωση κανεις δε θα ηθελε να ζησει, ενω τη δευτερη καποιος αρκετα τεμπελης θα την προτιμουσε απο την ελευθερια του (ευτυχως τα ψαρια μαλλον δειχνουν να ανηκουν σε αυτη την κατηγορια και προτιμανε την καλοπεραση και την ασφαλεια και την απουσια θηρευτων)
Τωρα οσον αφορα τα μεγεθη, ο καθε ενας εχει το γουστο του, αλλα γενικα αυτο που μας αρεσει ειναι τα μεγαλα ενυδρεια, αν και βρισκω καπως αδοκιμο το αν μπορει να θεωρηθει ποτε ενα ενυδρειο μεγαλο, αφου σε σχεση με ενα βιοτοπο ειναι παντα ενας μικροσκοπικος χωρος, αλλα οπως και να χει το καθε ψαρι εχει δικαιωμα τουλαχιστο ενα χωρο να μπορει να κινηθει και να στριψει σωστα.
Ο γενικος κανονες που λεει το μεγεθος ψαριου Χ 10 ως ελαχιστο μηκος ειναι νομιζω (και ελπιζω) αρκετα σωστος.
Στην περιπτωση ενος οσκαρ σε 400ρακι ηδη γινεται 50% εκπτωση σε αυτο τον κανονα (που προσωπικα θεωρω λαθος τακτικη, αλλα στα μεγαλα ψαρια δυστυχως ακομα "επιτρεπονται" τετοιες εκπτωσεις) αλλα μη παμε και στο αλλο ακρο των μαυρων εποχων.
Εδω κοιταμε πως να ανεβασουμε τον πηχη στο χομπυ, δε σκαβουμε λακους για να τον θαψουμε, διαφορετικα βαλε κι ενα καρχαρια και αν δε χωραει πριονισε του λιγο την ουρα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-09-13, 14:45
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

βρε παιδιά τη τραλαλούμ είναι αυτό?άλλαντ'άλλων λέτε:ποια φυτά να βάλει αληθινά(2-3μέρες ζωή)τι τέρατα και γίγαντες λέτε(για oscar δε μιλάμε?1 ψαράκι των 30-35εκ είναι και αθώο)
όσοι σου γράφουν κρατάνε μικρά ψάρια και έχουν τη γνώμη τους.σωστό να την ακούσεις όχι απαραίτητο να την δεχτείς!!!
τα ψάρια που έχεις λόγο του ότι είναι μικρά ακόμα μια χαρά θα περάσουν για αρκετό καιρό στα λίτρα που τα έχεις.αργότερα βλέπουμε.πάντως με φυλλαράκια κιχλίδα δεν ταίζουμε για ευνόητους λόγους!
όσοι λέτε για τέρατα που να δείτε-πιάσετε κανένα του μέτρου να δω τι θα πείτε!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-09-13, 14:59
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Φιλε sofos 76 το βιολογικο υλικο που εχουν τα φιλτρα σου,ειναι πολυ λιγο,Θα σου προτεινα να βγαλεις ανθρακα βαμβακια κτλ,και να τα αντικαταστησεις με βιολογικο υλικο.Θα δυναμωσει πολυ η βιλογια μεσα στο ενυδρειο σου.


Κατα τα αλλα συμφωνω και εγω οτι τα λιτρα και το υψος ειναι λιγα γιαυτα τα ψαρια.Οπως σου προταθηκε και πιο πανω,ειναι πολυ καταλληλο για αφρικανικο.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίτρα ανά ώρα PanosP Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-12-10 12:34
7 λίτρα prospathw Γλυκό νερό - Γενικά 36 01-03-10 16:40
Σε τί λίτρα? kokbeast Malawi 4 14-07-09 22:54
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12211 seconds with 14 queries