Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-03-12, 20:25
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Ευχαριστω Γιαννη! Το ολο θεμα με το φωτοβολταϊκο ειναι το τι θα αντεχει...(κ για ποσες ωρες!)..το πως ειναι , οι περισσοτεροι ξερουν πιστευω! πανελς οπου θα τραβανε ηλιο,θα το δινουν σε πεινιο-μετασχηματιστη κ μετα στις μπαταριες οπου αυτες τροφοδοτουν κ αυτο που θελεις να 'δουλεψει'...

Το θεμα ειναι τι πανελς θα χρησιμοποιηθουν....ο ξαδερφος εχει βαλει τα ποιο απλα που βρηκε.Εγω το ψαχνω ακομα...θα σας ενημερωσω συντομα παντως...

Το περιεργο που μου ειπαν ψαχνωντας ειναι οτι τα φωτοβολταϊκα ειναι ποιο αποδοτικα τον χειμωνα απο οτι το καλοκαιρι μιας κ η πλακα αποδιδει(αποροφαει καλυτερα τον ηλιο) σε χαμηλες θερμοκρασιες....!! κ οτι γενικοτερα η αποδοση τους με σχεση τα αιολικα ειναι μικρη.......Αλλα δεν με πειραζει κ τοσο.Δεν θελω να σηκωσω τα παντα...απλα το μεγαλυτερο μερος τους!

Επισεις στο θεμα μονωση ξεχασα να προσθεσω οτι το δωματιο-fιshroom ειναι υπογειο! Το τελευταιο κρυο βραδυ εδω, μετρησα 3 βαθμους εξω (στο αμαξι) κ το 10λιτρο στο fishroom ,που δεν ειχε θερμοστατη, ηταν στους 18!!


Να βαλω κατι λιγες φωτο απο τα ψαρακια που εχω μεχρι τωρα...

Μωρα λιφαλιλι:
















Μαλαουι














Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-03-12, 11:02
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλημερα κ παλι!

Θα ηθελα να θεσω καποιες ποιο συγγεκριμενες ερωτησεις απο τωρα για να αρχισω να βαζω τα πραγματα σε μια σειρα στο μυαλο μου...

1) Οσο αφορα το επιπλο-ραφι(sections) που θα βαλω τα ενυδρεια:

α) Το κοστος μεταξυ αλουμινιου κ ξυλου εχει τοση μεγαλη διαφορα ωστε να με κανει να το σκεφτω? Ασχετα απο το οτι με το ξυλο θα πρεπει να ειμαι ποιο προσεκτικος...

β) Συνολο εχω 4,5 μετρα επι 1,80 φαρδος.Θα ηταν καλυτερα το "ραφι" να γινει ενα ή 2 μεροι?-θα ηθελα να γινει 4μx50εκ. αν γινει ενα ή 2μχ50 αν γινουν 2.Σκεφτομαι για 2 μεροι ωστε να αφησω κενο μεταξυ τους για να μπορω να εχω κ προσβαση απο πισω ποιο ευκολα ...

2) Τα ενυδρεια που θα κατασκευαστουν στην πορεια ειχα στο νου μου να τα κανω τετραδες οπως εχω ξαναπει(σαν μονομαχιερες).

Η κυκλοφορια πως γινεται σε ενα τετοιο συστημα?!?Οκ..στο πρωτο κ το τελευταιο οπου ειναι κ η εισοδος-εξοδος απο το φιλτρο ειναι μια χαρα...στα μεσαια ομως?Θα μπορουσα να εχω πχ 6-7 70λιτρα (50Χ40Χ35) χωρις προβλημα? 10αρι τζαμι για μια τετοια κατασκευη θα ηταν οκ?

3) Ενα αλλο πολυ σημαντικο που ξεχασα να ρωτησω ... Μια κοινη πριζα που εχουμε στον τοιχο....Ποσα watts μπορει να σηκωσει?! Το δωματιο εχει μονο μια.Αυτη την στιγμη δεν νομιζω οτι εχω προβλημα μιας κ δεν ξεπερναω την μιση καταναλωση μιας κουζινας (...) !! :Ρ

Στην πορεια εχω την δυνατοτητα να τραβηξω γραμμη απευθειας απο τον πινακα μιας κ δεν ειναι κ μακρια...

Ειχαμε κ ενα ατυχημα στο 220αρι ......θα ανεβει αργοτερα στα γενικα περι γλυκου..... Εκανε μια ρωγμη το plexi glass στο πλαϊνο τζαμι 2-3 εκ...Δεν ξερω γιατι....Μαλλον χτυπημα απο πριν αλλα Δεν ξερω τι να πω ακομα.....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-03-12, 11:50
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην πορεια εχω την δυνατοτητα να τραβηξω γραμμη απευθειας απο τον πινακα μιας κ δεν ειναι κ μακρια...
Θα σου πρότεινα να το κάνεις άμεσα αυτό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-03-12, 20:37
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πρότεινα να το κάνεις άμεσα αυτό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Πολυ σωστο. Αν κ μου ειπαν οτι με τα 1000 περιπου watt που ειναι συνολο ολα δεν εχω προβλημα(μολις τελειωσε ηλεκτρολογος το παιδι...τι να πω) Βεβαια τα 700w περιπου ειναι οι θερμοστατες οι οποιοι δεν δουλευουν ολοι την ωρα...βεβαια εχω σκοπο να τους μειωσω στο 1/3 μολις μπει το air condition μιας κ πιστευω οτι τα μικροτερα ενυδρεια των 60-70 λιτρων δεν θα τον χρειαζονται.Θα τραβηξω γραμμη βεβαια απο τον πινακα ετσι κ αλλιως οταν μπει το air condition!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-03-12, 22:17
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Στο δωματιο εχουν γινει μερικες αλλαγες...κυριως προσπαθω να ριξω την καταναλωση.Προς το παρων εχω βαλει μια λαμπα στα 2 μικροτερα ενυδρεια μου κ ετοιμαζω το ιδιο κ για τα 2 μεγαλυτερα.Εχουν αλλαχθει καποιοι μεγαλοι θερμοστατες με μικροτερους(σε καποια ενυδρεια ημουν αρκετα πανω απο 1w/l οπου τοσο εχω πλεον σε ολα τα ενυδρεια μου(θερμανση).

Διακοσμω σιγα σιγα κ οποια ενυδρεια μπορω με οτι εχω προς το παρων..

Το air condition θα μπει συντομα απο οτι υπολογιζω(μιας κ δεν ειναι κ μεγαλη υποθεση)

Τα sections κ τα ενυδρεια που θα κολλησω ειναι στο προγραμμα για μετα το καλοκαιρι.

Σε κανα μηνα υπολογιζω να εχω τελειωσει αυτο το πειραματικο σταδιο το οποιο βρισκομαι....

Εχει μπει μετρητης καταναλωσης κ περιμενω τα πρωτα στοιχεια για να ξερουμε τι 'καιμε' ωστε να δουμε κ τι 'δυναμη' πρεπει να εχει το φωτοβολταϊκο που θα χρησιμοποιησουμε.

Το κοιταξαμε λιγο κ προς το παρων βλεπουμε οτι παιζει με λιγα παραπανω χρηματα να μπορουμε να παρουμε κιτακι ετοιμο με λιγη περισσοτερη αποδοση απο οτι το diy...
Ειμαστε στο ψαξιμο ακομα οποτε θα σας ενημερωσω οταν ξερω περισσοτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-03-12, 22:20
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Αν μπορείς βάλε 1 ακόμη photo από το ενυδρείο με τα cpd .
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-03-12, 22:32
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS198 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορείς βάλε 1 ακόμη photo από το ενυδρείο με τα cpd .

Αλλο ενα κλαδεμα αυριο-μεθαυριο κ μολις φουντωσουν ξανα τα φυτα θα γινει κανονικη παρουσιαση...(αν κ οχι 100% ετοιμο...)
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-03-12, 23:53
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

μια ζήλια μου διαπερνά τη ραχοκοκκαλιά!!! ΕΥΓΕ!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-12-13, 04:01
Το avatar του χρήστη Valous
Valous Ο χρήστης Valous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Ωραια και τα ξεχωριστα μικρα ενυδρεια σου ( υπεροχα δηλαδη )

Αλλα θα προτιμουσα ενα μεγαλο και καλο, ας πουμε 800 λιτρα διμετρο
__________________
''Ψαρακι..ψαρααακι, βαρεθηκες αυτη τη τροφη;; Θελεις τοστ;;''
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΟΥ greekgr Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 27-02-11 21:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04613 seconds with 13 queries