Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-07-11, 22:01
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Παρουσιαση ενυδρειο 250 λιτρα

Γεια σε ολους! αυτο ειναι το ενυδρειο μου και θα χαρω πολυ να ακουσω τις συμβουλες και τις αποψεις σας!η πειρα μου ειναι περιορισμενη οποτε η βοηθεια σας ειναι απεριοριστα ευπροσδεκτη!

Όγκος:250 λιτρα
Φυτά:δυστηχως πλαστικα φυτα.δεν υπαρχουν εδω στα petshop αληθινα για να ξεκινησω κατι.
Ψάρια / ¶λλα είδη:2 oscar ενα tiger και ενα albino,2 pleco,1 apple σαλιγκαρι και προσφατα 2 παπαγαλακια που τα φιλοξενω για να μην τα πεταξουν και δεν ξερω τι να τα κανω...
Διακοσμητικά υλικά:χαλικι,ηφαιστιακες πετρες(για ενυδρειο αγοραστες),ενα ναυαγιο(ενα ειδος πλαστικου δεν γνωριζω ακριβως),φαρος με ενεργο λαμπακι Φόντο:χωρις.ειναι ανοιχτο και απο τις 2 οψεις αλλα το φως του ηλιου δεν πεφτει ποτε απευθειας πανω στο ενυδρειο.
Φωτισμός: 2 λαμπες φθοριου
Διάρκεια φωτισμού: γυρω στις 14 ωρες
Φιλτράρισμα:Fluval 350 φιλτραρει τον ογκο του νερου 4 φορες την ωρα.

Παράμετροι:

pH: 7.0
Γενική σκληρότητα (GH):8 εως 9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4.5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):11
Αλλαγές νερού: το ενα τριτο καθε 15 μερες, ενδιαμεσα καθαρισμα στο φιλτρο με νερο του ενυδρειου και αλλαγες στον ανθρακα (ολη την ποσοστητα) και στα media (κατα 2/3)καθε μηνα .
Θερμοκρασία:25 C
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2397.jpg
Εμφανίσεις:  5099
Μέγεθος:  52,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2403.jpg
Εμφανίσεις:  1482
Μέγεθος:  103,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2401.jpg
Εμφανίσεις:  736
Μέγεθος:  64,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-07-11, 22:38
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.Οπως σου ειπαν και στο αλλο θεμα τα ψαρια σου μεγαλωνουν αρκετα και τα λιτρα σου ειναι λιγα γι αυτα.Το αισθητικο κομματι ειναι θεμα γουστου παντα αλλα θα το προτιμουσα χωρις τα πλαστικα κατι σε φυσικοτερο απολεσμα.Το φιλτρο σου δεν χρειαζεται να το καθαριζεις τοσο συχνα με καθε αλλαγη νερου αν καταλαβα καλα.Ο ανθρακας δεν χρειαζεται παρα μονο για λιγο στο ξεκινημα του ενυδρειου και μετα απο χρηση καποιου φαρμακου.Βγαλτον και βαλε βιολογικο υλικο.Τα media δεν καταλαβα τι ειναι.Τον φωτισμο μειωσε τον σε 8 με 9 ωρες.
Καλη συνεχεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-11, 22:48
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Καλως ήρθες.. Να στα πω στα γρήγορα :
1) Δες εδώ http://www.psfe.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm
2) το απρο χαλίκι δεν ειναι κάλο σε ενυδρεία .
3) Βαλε μια αγγελια για φυτά , και βγάλε τα πλαστικα . Δεν ειναι μονο η εμφανιση των πραγματικων φυτων αλλα και η λειτουργικότητα τους .
4)Εξαφάνισε ναυάγιο και φάρο!!!
5) Τα oscar τα κρατάς αλλα μετά θα χρειαστέις μεγαλυτερο, για τα παπαγαλόψαρα τι να σου πω... και τα πλέκο δες γιατι μεγαλωνουν πολυ.
6)Μείωσε το φωτισμό σου γιατι θα γεμισεις αλγες..
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-07-11, 22:55
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skamanakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ανθρακας δεν χρειαζεται παρα μονο για λιγο στο ξεκινημα του ενυδρειου και μετα απο χρηση καποιου φαρμακου.Βγαλτον και βαλε βιολογικο υλικο.Τα media δεν καταλαβα τι ειναι.
Πες πως εγινε κιολλας!(για τον ανθρακα). media εννοω το κοφτο μακαρονακι που λενε.αν βγαλω τον ανθρακα θα μεινουν στο φιλτρο τα σφουγκαρια του και τα 'μακαρονια'.Θα χρειαστώ κατι αλλο στην θεση του ανθρακα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-11, 23:00
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikharalabo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες πως εγινε κιολλας!(για τον ανθρακα). media εννοω το κοφτο μακαρονακι που λενε.αν βγαλω τον ανθρακα θα μεινουν στο φιλτρο τα σφουγκαρια του και τα 'μακαρονια'.Θα χρειαστώ κατι αλλο στην θεση του ανθρακα?
Αυτο που εχεις το μακαρονι ειναι κεραμικο μακαρονι?Αν ναι χρειαζεσαι βιολογικο μακαρονι σιποραξ που ειναι με πορους η μπορεις να βαλεις σαμπστραντπρο και αυτο βιλογικο υλικο ειναι.Στη θεση του ανθρακα βαλε ενα απο τα δυο που σου ειπα και εισαι οκ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-11, 23:03
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ήρθες.. Να στα πω στα γρήγορα :
1) Δες εδώ http://www.psfe.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm
2) το απρο χαλίκι δεν ειναι κάλο σε ενυδρεία .
3) Βαλε μια αγγελια για φυτά , και βγάλε τα πλαστικα . Δεν ειναι μονο η εμφανιση των πραγματικων φυτων αλλα και η λειτουργικότητα τους .
4)Εξαφάνισε ναυάγιο και φάρο!!!
5) Τα oscar τα κρατάς αλλα μετά θα χρειαστέις μεγαλυτερο, για τα παπαγαλόψαρα τι να σου πω... και τα πλέκο δες γιατι μεγαλωνουν πολυ.
6)Μείωσε το φωτισμό σου γιατι θα γεμισεις αλγες..
Φιλικά Νίκος
Γεια σου φιλε και ευχαριστώ για την απαντηση!
εχουμε και λεμε λοιπον,
1)το εχω δει αλλα τι να κανω?να τα πεταξω....?φυσικα και δεν συμφωνω με τους ανεγκεφαλους αλλα δεν τα αγορασα.απλα τα λυπηθηκα.δεν φταινε και αυτα για τα αισχη του ανθρωπου.
2)δεν ειναι μονο λευκα,εχει και χρωματιστο με μπλε και γαλαζια χαλικακια.γιατι ειναι κακο να εχεις μονο λευκο?
3)θα το προσπαθησω συντομα.σιγουρα δεν συγκρινεται με τιποτα το φυσικο!
4)γιατι?ακομα ειναι μικρα τα ψαρακια....
6)πες πως εγινε! ωστοσο μετα απο 3 μηνες δεν εχω κανενα προβλημα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skamanakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που εχεις το μακαρονι ειναι κεραμικο μακαρονι?Αν ναι χρειαζεσαι βιολογικο μακαρονι σιποραξ που ειναι με πορους η μπορεις να βαλεις σαμπστραντπρο και αυτο βιλογικο υλικο ειναι.

ναι κεραμικο ειναι με πορους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikharalabo : 17-07-11 στις 23:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-11, 23:09
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Αν ειναι με πορους ειναι βιολογικο το κεραμικο εχει λειες επιφανιες.Βαλε και αλλο βιολογικο υλικο στη θεση του ανθρακα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-11, 23:20
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

απο θεμα γουστου δικου μου τα πλαστικα φυτα και τα πλαστικα αντικειμενα μεσα δεν μου αρεσουν..εγω στην θεση σου και στα λιτρα που εχεις θα το εκανα αφρικανικο με πετρες !! δεν ξερω τιποτα απο αφρικανικα ενυδρεια αλλα απο αυτα που εχω δει ειναι πολυ ομορφα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-11, 23:21
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Για το χαλίκι λένε οτι το λευκο προκαλέι στρες στα ψάρια , λόγο αντανάκλασης του φωτός.Κοιτα προσωπικά εγώ ποτέ δεν έιχα ποτε λευκό οποτε δέν ξέρω την συμπεριφορά τους....
Για τα oscar ενουσα οτι όταν μεγαλωσουν θα χρειστείς μεγαλυτερο ενυδρείο, για να καταλάβεις δές εδώ http://www.flower-horn.de/my_oscarfish.html και εδώ http://www.aquahobby.com/tanks/e_tank0008.php
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-07-11, 23:28
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
απο θεμα γουστου δικου μου τα πλαστικα φυτα και τα πλαστικα αντικειμενα μεσα δεν μου αρεσουν..εγω στην θεση σου και στα λιτρα που εχεις θα το εκανα αφρικανικο με πετρες !! δεν ξερω τιποτα απο αφρικανικα ενυδρεια αλλα απο αυτα που εχω δει ειναι πολυ ομορφα
Γεια σου faceck! οταν με το καλο μπορεσω να ξεκινησω με τα αληθινα φυτα θα φυγουν ολα τα πλαστικα και θα αντικατασταθουν με πετρα και ξυλο.πραγματικα ειναι πολυ ομορφα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβερο! πολυ καλη δουλεια! αλλα και τα 600 λιτρα θελουν πολυ χωρο(και χρημα)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikharalabo : 17-07-11 στις 23:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-07-11, 23:35
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=wJK3_...eature=related

κατι τετοιο εννοουσα που δεν χρειαζετε να εχει φυτα η και να εχει θα ειναι πολυ λιγα και ανθεκτικα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-07-11, 23:54
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikharalabo Εμφάνιση μηνυμάτων
1)το εχω δει αλλα τι να κανω?να τα πεταξω....?φυσικα και δεν συμφωνω με τους ανεγκεφαλους αλλα δεν τα αγορασα.απλα τα λυπηθηκα.δεν φταινε και αυτα για τα αισχη του ανθρωπου.
Σωστο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-07-11, 09:34
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Πατριωτη με τι τεστακια μετρας το νερο?!Εγω στο καμαρι εχω gh 15-16!(απο γεώτρηση ομως)...νερο περνεις απο τον δημο εσυ?

Αν δεν θελεις να ασχοληθεις με τυρφες κ αντιστροφή όσμωση(για να 'μαλακωνεις' το νερο) μια καλη επιλογη θα ηταν ,οπως ειπαν κ παραπανω, ενα αφρικανικο ενυδρειο με αρκετη πετρα κ ευκολα αλλα σκληρα φυτακια(velisneria,anubias,echinodorus etc)....Αν δεν σου αρεσει αυτο,μπορεις να βαλεις ζωοτοκα....(guppys,platys,mollys,endlers,xiphophor us etc ητε μονα τους ητε σε συνδιασμο-οχι ομως guppys με endlers ή mollys με platys μιας κ υβριδιζουν) με καμια γαριδουλα,κανα σαλιγκαρακι..κ απο φυτα οτι θελεις!Κοιτα τις κατηγοριες με τις παρουσιασεις των ενυδρειων να περνεις ιδεες αλλα κ να δεις προς τα 'που θελεις να πας'....δυστυχως τα οσκαρ θελουν πολλα λιτρα κ ακομα κ ενα να κρατησεις,παλι θα δεις οτι 'δεν θα χωραει' μολις μεγαλωσει....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-07-11, 11:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikharalabo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλτράρισμα:Fluval 350 φιλτραρει τον ογκο του νερου 4 φορες την ωρα.

Αλλαγές νερού: το ενα τριτο καθε 15 μερες, ενδιαμεσα καθαρισμα στο φιλτρο με νερο του ενυδρειου και αλλαγες στον ανθρακα (ολη την ποσοστητα) και στα media (κατα 2/3)καθε μηνα .

Θερμοκρασία:25 C
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikharalabo Εμφάνιση μηνυμάτων
1)το εχω δει αλλα τι να κανω?να τα πεταξω....?φυσικα και δεν συμφωνω με τους ανεγκεφαλους αλλα δεν τα αγορασα.απλα τα λυπηθηκα.δεν φταινε και αυτα για τα αισχη του ανθρωπου.
4)γιατι?ακομα ειναι μικρα τα ψαρακια....
To φιλτρο αυτο σε λιγο δεν θα φτανει.
Ουτε οι αλλαγες νερου καθε 15.

Γιατι κανεις τοσο συχνα καθαρισμα του φιλτρου?
Χανεις βιολογια αν το πειραζεις χωρις λογο.
Ανθρακα δλδ καθε ποτε αλλαζεις?
Αλλαζεις το 2/3 των βιολογικων υλικων καθε μηνα?????
Πως καταφερνεις να εχεις 25C τετοια εποχη?

Ξερεις ποσο γρηγορα μεγαλωνουν τα οσκαρ??!!!!
Το ενυδρειο το εστησες για μερικους μηνες? εχεις σκοπο να το αλλαξεις πολυ συντομα?
Τα παπαγαλοψαρα καλα εκανες και τα λυπηθηκες, αλλα τι θα κανεις σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα με το ενυδρειο, αφου πολυ πιθανα θα γινει χαμος εκει μεσα.


Κλασσικα προβληματα.
Κοιταμε το σημερα και ... βλεπουμε για μετα.
Μονο που το αυριο ειναι πολυ κοντα.
Η τυχη ειναι σημαντικος παραγοντας για να παει ενα ενυδρειο καλα αλλα πρεπει να τη βοηθαμε και εμεις.
Αν θελεις να μην απογοητευθεις συντομα και νομιζεις οτι δεν ειχες απλα τυχη με το ενυδρειο, διαβαζε σχετικα αρθρα και ακου πιο εμπειρους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-07-11, 12:40
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Λοιπόν φίλε μιας και Είμαι κάτοχος ενυδρειου 300 λ με Όσκαρ άκου
1.αλλαγές νερού περι τα 100 λ κάθε Τετάρτη και Κυριακή
2.φιλτρο θα βάλεις άλλο ένα εξωτερικό οπωσδήποτε μεγαλύτερο και ένα εσωτερικο τα δυο εξωτερικά θα βάλεις βιολογικο υλικο όσο περισσότερο γίνεται και λίγο σφουγγαρι για να εχεις μηχανική φιλτρανση πριν τα βιολογικα
Το εσωτερικο το έχω Εγώ μόνο με σφουγγαρι
3.τα υλικά τα βιολογικα ΔΕΝ θα τα αλλάζεις και ΔΕΝ θα τα πλενεις με νερο βρυσης θα τα καθαρίσεις μόνο με νερο ενυδρειο και όχι συχνά
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-07-11, 13:05
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ακομα και με πλαστικα κατα την γνωμη μου ειναι ωραιο αισθητικα αυτο που εστησες....
ωστοσο οπως καταλαβαινεις καιε συ πρεπει συντομα να τα αλλαξεις και να βαλεις αληθινα ...ακολουθησε τη αρθρογραφια μεσα του GABκαι τις συμβουλες των εμπειροτερων θα σε βοηθησει πολυ

αν δεν βρεις συνχομπιστες εκει για κλαδεματα φερνουν εταιρειες ακομα και σαντορινη με μια επιβαρυνση(μικρη ή μεγαλυτερη ψαξτο,θα σε βοηθησει μια αναζητηση για εταιρειες και μεσα στο aquatek,και οχι μονο)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-07-11, 14:00
xploder Ο χρήστης xploder δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2011
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Γεια και απο μενα.Θελω να σε ρωτησω πως φτιαχνεις τις τιμες του νερου σου γιατι και εγω σε νησι μενω αλλα το δικτυο μου δινει gh=22 και ph 8.4.Εχεις οσμωση?

Οσο αφορα τα πλαστικα...οτι σου ειπαν παραπανω...και οσο πιο γρηγορα κινηθεις τοσο το καλυτερο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-07-11, 15:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γραφετε για αληθινα φυτα, αλλα δεν θα μεινει τιποτα ορθιο στο ενυδρειο με τα οσκαρ.
Ακομα και τα ψευτικα διακοσμητικα ειναι αμφιβολο αν μεινουν ολα στη θεση τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-07-11, 18:08
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

οταν μεγαλωσουν τα οσκαρ καθε μερα θα εχει ανακαινηση το ενυδρειο! θα ξυπνας το πρωι και θα λες αραγε που να ειναι σημερα το καραβι και τα φυτα;!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-07-11, 19:02
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xploder Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια και απο μενα.Θελω να σε ρωτησω πως φτιαχνεις τις τιμες του νερου σου γιατι και εγω σε νησι μενω αλλα το δικτυο μου δινει gh=22 και ph 8.4.Εχεις οσμωση?

Οσο αφορα τα πλαστικα...οτι σου ειπαν παραπανω...και οσο πιο γρηγορα κινηθεις τοσο το καλυτερο
Γεια σου και εσενα!Εδω φιλε δεν εχω δικτυο,παιρνω το νερο απο βυτια και γεμιζω την στερνα.(ναι ξερω τι θα σκευτεις,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!! το 2011) αλλα η σαντορινη εχει σε λιγα σημεια δικτυο.Οποτε το νερο ειναι διαφορετικο.οχι δεν εχω οσμωση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν φίλε μιας και Είμαι κάτοχος ενυδρειου 300 λ με Όσκαρ άκου
1.αλλαγές νερού περι τα 100 λ κάθε Τετάρτη και Κυριακή
2.φιλτρο θα βάλεις άλλο ένα εξωτερικό οπωσδήποτε μεγαλύτερο και ένα εσωτερικο τα δυο εξωτερικά θα βάλεις βιολογικο υλικο όσο περισσότερο γίνεται και λίγο σφουγγαρι για να εχεις μηχανική φιλτρανση πριν τα βιολογικα
Το εσωτερικο το έχω Εγώ μόνο με σφουγγαρι
3.τα υλικά τα βιολογικα ΔΕΝ θα τα αλλάζεις και ΔΕΝ θα τα πλενεις με νερο βρυσης θα τα καθαρίσεις μόνο με νερο ενυδρειο και όχι συχνά
ευχαριστώ για τις συμβουλες.αλλα τα βιολογικα εννοεις να μην αλλαζονται ποτε? Οσο για το καθαρισμα το κανω παντα οπως ειπες.με νερο απο το ενυδρειο.ποτε απο βρυση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
To φιλτρο αυτο σε λιγο δεν θα φτανει.
Ουτε οι αλλαγες νερου καθε 15.

Γιατι κανεις τοσο συχνα καθαρισμα του φιλτρου?
Χανεις βιολογια αν το πειραζεις χωρις λογο.
Ανθρακα δλδ καθε ποτε αλλαζεις?
Αλλαζεις το 2/3 των βιολογικων υλικων καθε μηνα?????
Πως καταφερνεις να εχεις 25C τετοια εποχη?

Ξερεις ποσο γρηγορα μεγαλωνουν τα οσκαρ??!!!!
Το ενυδρειο το εστησες για μερικους μηνες? εχεις σκοπο να το αλλαξεις πολυ συντομα?
Τα παπαγαλοψαρα καλα εκανες και τα λυπηθηκες, αλλα τι θα κανεις σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα με το ενυδρειο, αφου πολυ πιθανα θα γινει χαμος εκει μεσα.
Γεια σου φιλε μου.Λοιπον να σου απαντησω,
το καθαρισμα γινεται παντα με νερο απο το ενυδρειο.ακολουθησα τις οδηγιες του κατασκευαστη.ο ανθρακας γραφει πως θελει αντικατασταση καθε μηνα αλλα μια συμβουλη απο ενα αλλον φιλο εδω ηταν να τον βγαλω τελειως το οποιο και θα κανω για να τον αντικαταστησω με πιο πολλα βιολογικα.
Οι οδηγιες στα βιολογικα ηταν αλλαγη καθε περιπου 45 μερες αλλα τα 2/3 ετσι ωστε να μενουν λιγα απο τα παλια για να στρωθουν γρηγοροτερα τα καινουργια.
οι 25 C οφειλονται σε πολη καλη μονωση του σπιτιου οπου με λιγα λεπτα απο το aircondition παγωνει μια χαρα ο χωρος.
Εχω καταλαβει ποσο γρηγορα μεγαλωνουν αφου οταν τα πηρα ηταν στο μεγεθος αναπτηρα και τωρα ειναι σαν την παλαμη μου σε 3 μηνες μονο.
Το ενυδρειο το εστησα με οτι καλυτερο καταφερα να βρω στο νησι.Οταν μπορεσω θα ξεκινησω τα ζωντανα φυτα και αλλο υποστρωμα βεβαια.
Οσο για τα παπαγαλακια ειδη μιλαω με 3 petshop εδω για να βρουν νεο σπιτι.

Ο λογος λοιπον φιλε μου που ειπα να ερθω στην παρεα σας ειναι για να μαθω περισσοτερα απο ανθρώπους που ξερουν κατι παραπανω. Εχω διαβασει πολυ για οτι ψαρακι εβαλα στο ενυδρειο ακομα και για τα παπαγαλακια που θα μεινουν για λιγο και δεν ειμαι ξερολας αλλα ουτε και επιπολεος.
Μαθαινουμε απο τα λαθη μας και αποκταμε εμπειρια με τον χρονο.
Τελος παρατηρω οτι οσο πιο πολυ ασχολησαι και διαβαζεις βλεπεις πολλες διαφορετικες γνωμες οποτα στο τελος το τι θα ακολουθησεις ειναι λιγο μπερδεμα.
Φιλικα,ευχαριστώ για τις επισημανσεις σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikharalabo : 18-07-11 στις 19:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-07-11, 19:28
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Τα βιολογικα θα τα αλλάξεις Όταν έχει αλλοιωθεί το αρχικό τους σχήμα και δεν αναγνωρίζονται και Αυτό θα γίνει μετα απο πολυυυυυυ καιρο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-07-11, 19:46
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βιολογικα θα τα αλλάξεις Όταν έχει αλλοιωθεί το αρχικό τους σχήμα και δεν αναγνωρίζονται και Αυτό θα γίνει μετα απο πολυυυυυυ καιρο
Πολυ καλυτερα και πολυ πιο οικονομικα για μενα! ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-07-11, 09:12
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Το ενυδρειο μεταμορφωθηκε! Σας εχω 3 φωτο με το αποτελεσμα.Πολυ πιο φυσικο περιβαλλον,ετσι?αφησα 2-3 ψευτικα φυτα μεχρι να μπουν τα αληθινα.


__________________

Μεγα το της θαλασσης κρατος!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσιαση 100 λιτρα φυτεμένο Μίμης Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 84 17-07-14 01:36
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ: 45 ΛΙΤΡΑ petraras Ενυδρεία με ασπόνδυλα 3 08-03-11 10:54
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ: 45 ΛΙΤΡΑ dim orestiada Ενυδρεία με ασπόνδυλα 10 07-04-10 15:35
125 λιτρα 2η παρουσιαση.. platy Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 36 28-12-09 15:40
400 λιτρα.Παρουσιαση Nik25 Γλυκό νερό - Γενικά 34 29-09-06 18:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08544 seconds with 14 queries