Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-08, 12:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Τοποθετηση ανεμιστηρα απο PC σε 45λιτρο μονομαχοενυδρειο

Τοποθετηση ανεμιστηρα απο PC σε 45λιτρο μονομαχοενυδρειο.


Προλογος.
Ακομα δεν εχουν πιασει οι χοντρες ζεστες αλλα δεν θελω να περασω παλι τα περσυνα με τη ζεστη και προετοιμαστηκα καταλληλως φετος.
Φυσικα το καλυτερο ειναι να εχεις controller θερμοκρασιας (και αυτο θα κανω καποια στιγμη ακομα και για το "μικρο") αλλα μπορει να γινει "δουλεια" και χωρις αυτο αν θελεις να κανεις οικονομια, με τα αναλογα ρισκα παντα.
Η σκεψη ειναι να βρω τη πιο καλη ρυθμιση ταχυτητα του ανεμιστηρα ετσι ωστε να λειτουργει σε 24ωρη βαση και να ψυχει το ενυδρειο σε ανεκτες θερμοκρασιες (26-2 για το ψαρι.
Σε περιπτωση που απουσιαζω και πεσει η θερμοκρασια περιβαλλοντος, την πιθανη πτωση θερμοκρασιας στο ενυδρειο (απο το ανεμιστηρακι) θα την αντιπετωπισει ο θερμαντηρας που θα ειναι ρυθμισμενος στο κατωτατο οριο, 26C.
Αν ανεβει η θερμοκρασια μεχρι 29 θα ειναι ανεκτη για λιγο.
Αν παει παραπανω τρεχω σπιτι αμεσως.
(γι'αυτο αξιζει ο eliwell, θα τρεχει αυτος για μενα)
Στην αρχη του καλοκαιριου που δεν θα εχει πολλη ζεστη, με 6V απο το τροφοδοτικο θα μπορει να κατεβαζει 1-2 βαθμους την θερμοκρασια.
Αργοτερα μεσα στο καλοκαιρι ανεβαζω στροφες.
Επισης για τη ακριβη ρυθμιση των στροφων χωρις να επεμβαινω στο τροφοδοτικο, αγορασα ενα ρυθμιστη στροφων για ανεμιστηρακι.

Μεχρι στιγμης αποτελεσματα :
Ξεκινησα με αρκετη ζεστη το μεσημερι (28C στο ενυδρειο) και το βραδυ επεσε η θερμοκρασια περιβαλλοντος αρκετα, με αποτελεσμα ο ανεμιστηρας να κατεβασει αρκετα πιο κατω τη θερμοκρασια απ'οτι επρεπε.
Στα 9V(περιπου) συνεχη λειτουργεια κατεβαζε και διατηρουσε τη θερμοκρασια 3 βαθμους περιπου.
Εξατμιση νερου 1 λιτρο την ημερα. (αναπληρωσα αργα με μιξη 50-50% απιονισμενου και αποχλωριομενου βρυσης)
Θα ενημερωσω και για περαιτερω παρατηρησεις με τις αλλαγες της θερμοκρασιας το καλοκαιρι.





Και ξεκιναω.
- Τα υλικα που αγορασα.

1. Ενα ανεμιστηρακι 8cm (αφου ειχα μετρησει πρωτα το σημειο που θα τοποθετηθει και ειχα εξακριβωσει οτι χωραει) 3,50 
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806151

2. Το ρυθμιστη στροφων για ανεμιστηρακι. 4,20 
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806160

3. Αντικραδασμικη βαση απο σιλικονη μαζι με ροδελες σιλικονης για τις βιδες (συμπεριλαμβανοταν) 2
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804100

4. Φιλτρο σκονης που καλυπτει και ομορφα τη κατασκευη. 3
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808984

5. Τροφοδοτικο 12V 500mA, (αν και το ανεμιστηρακι "τραβαει" 170mA, οσο πιο "μεγαλο" ομως το τροφοδοτικο τοσο πιο ξεκουραστα δουλευει)
πολλαπλης τασης, δηλαδη απο 1,5 V εως 12V. (3 - 5  ή 7 για σταθεροποιημενο)
http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=3#
Το πιο απλο που θα εβαζα θα ηταν το MW691)
Εγω ειχα περισσευουμενο ενα 1Α πολλαπλης τασης.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ontrol-005.jpg

6. Ανοξειδωτες βιδες και παξιμαδια που θα αντικαταστησουν τις απλες βιδες του ανεμιστηρα που σκουριαζουν. (2,50 οι 30+30)
http://i225.photobucket.com/albums/d...ontrol/018.jpg




- Μερικα εργαλεια που χρησιμοποιησα:




Τα υλικα μου.
- Ανεμιστηρακι με μαξιμουμ ταχυτητα περιστροφης ανεμιστηρα 3000 RPM και ροη αερα 36,5 CFM και θορυβο στο τερμα 34,2 dB-A.





- Fan controller





- Το καλωδιο που συνδεει ταυτοχρονα ανημιστηρακι και τροφοδοτικο με το controller (ενδιαμεσα).





- Το τροφοδοτικο.






__
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 06-06-08 στις 17:03
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-08, 12:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εργασια.
1. κανονικα επρεπε να ειχα παρει ενα ποτηροτρυπανο 8cm για να κανω την τρυπα ευκολα και γρηγορα αλλα οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια.
Γι'αυτο αντι για ποτηροτρυπανο χρησιμοποιησα ποτηρο...... (8cm διαμετρου, που ετυχε να εχω)





και τρυπανο




2. Σημαδεψα





3. για να κανω τρυπα σιγα-σιγα





4. Ουφ τελειωσα.






5. Μπααα, πρεπει να κοψω με κοπιδι τα ψιλα (προσοχη στα χερια).
Αν ειχα το ποτηροτρυπανο θα τα ειχα αποφυγει ολα αυτα.





6. ετοιμο?????





7. Οχι, θελει λιμα.




___
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-08, 12:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

8. Τωρα να κανω σημαδια για να ανοιψω τις τρυπες που θα περασουν οι βιδες.





Τα σημαδια, ανοιγω τις τρυπες και παμε για μονταρισμα.





9. Βαζω τη αντικραδασμικη βαση πανω στο ανεμιστηρακι (προσεχω να το βαλω απο τη μερια που θα εφαπτεται στο καπακι και με τη φορα του αερα μεσα στο ενυδρειο.
Εχει και σημαδι πανω στο ανεμιστηρακι για τη φορα.






10. Βγαζω απο το σακουλακι που συνοδευει την αντικραδασμικη βαση, τις ροδελες σιλοκονης.





Και τις εφαρμοζω πανω στο καπακι απο την εξωτερικη μερια και πανω στις τρυπες για τις βιδες.





11. Βαζω απο πανω και το φιλτρο σκονης





12. Περναω τις βιδες και απο κατω σφιγγω τα παξιμαδια





13. Μονταρισμενο (μενουν οι συνδεσεις των καλωδιων)





___
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-08, 12:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

14. Εγω χρησιμοποιησα κολλητηρι αλλα μπορουν να γινουν και απλα με ενωση των καλωδιων και τυλιγμα με μονωτικη ταινια.





15. Ξεγυμνωμα καλωδιων του τροφοδοτικου.





16. Απο τα τρια καλωδια του καλωδιου που συνδεει ταυτοχρονα ανεμιστηρακι και τροφοδοτικο με το controller χρησιμοποιω μονο τα κοκκινο-μαυρο.





17. Ενωνω τα καλωδια με του τροφοδοτικου (αν δεν δουλεψει αλλαζουμε την πολικοτητα.
Συνηθως τα τροφοδοτικα εχουν διακοπτη αλλαγης πολικοτητας αλλιως γυριζω τα καλωδια αναποδα. (τσεκαρω πριν τυλιξω με μονωτικη)





18. Συνδεω και τσεκαρω παλι τη λειτουργεια.





19. Ολα καλα. Τοποθετω το ρυθμιστη με την ταινια διπλης οψεως που διαθετει, στο σημειο του καπακιου που με βολευει.





20 Απολαμβανω... (στηνω αυτι να δω αν δουλευει γιατι πρεπει να το βαλω τερμα για να το ακουσω)





Παω τωρα να βαλω και στο μεγαλο τα ανεμηστηρακια του και τον eliwell.



__
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-08, 13:04
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Ομορφη κατασκευη αλλα το ρυθμιστη στροφων νομιζω δεν τον χρειαζοσουν καθως αυτο ελεγχεται και απτο μετασχηματιστη.Οσα περισσοτερα βολτ τοσες περισσοτερες στροφες
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-08, 13:07
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Ωραία δουλειά delta66!!! Μου άρεσε και η σίτα αυτή... Το κάνει πιο όμορφο και μπορει να "κρύψει" αν σου ξεφύγει καπου πιο πολυ!!!



Υ.Γ: Το μόνο που θα άλλαζα στην όλη κατασκευή είναι οι βιδες... Δες αυτές:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809553
Μου χτυπάνε λίγο κάπως στο μάτι γιατι ειναι μεγαλουτσικες, αλλα δεν ειναι και τόσο δα φοβερό!!!

Ωραία παρουσίαση!!!! Χαρας το κουράγιο σου και για το diy ποτηροτρύπονο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-08, 13:11
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

¶ψογος ο καλλιτέχνης! ..ο μάστορας ήθελα να πω!

Υ.Γ. (να κάνουμε και λίγο spam) Στο site του έχετε μπει? Είναι φοβερός!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-08, 13:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ: Το μόνο που θα άλλαζα στην όλη κατασκευή είναι οι βιδες... Δες αυτές:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809553
....
Αυτες που εβαλα ειναι ανοξειδωτες, αγορασμενες απο εξειδικευμενο καταστημα.
Δεν υπηρχαν σε μαυρο χρωμα.
Φυσικα θα εβαζα μαυρες αν υπηρχαν.
Αυτες που προτεινεις δεν νομιζω να ειναι ανοξειδωτες και αν δεν ειναι, σε λιγο θα σταζει η σκουρια μεσα στο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-06-08, 13:26
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν είναι ανοξείδωτες, αλλα εφόσον το καπάκι έχει τρύπες... Αρα και έξοδο της υγρασίας δεν θα υπάρχει πρόβλημα...
Εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και εγώ και δεν είδα κάτι το επικύνδυνο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-06-08, 14:29
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

εγω εχω παρει αυτες τις βιδες
ΔΕΝ ειναι ανοξειφωτες
επειδη το εφτιαξα το συστημα πολυ νωρις εχει μεινει χωρις να γυρναει για καιρο με αποτελεσμα να υπαρχει υγρασια στο καπακι, οι βιδες εχουν σκουριασει λιγο και εχει σταξει λιγο σκουρια, ευτηχως εχει πεσει στον ανακλαστηρα, θα τις περασω με σιλικονη


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτες που εβαλα ειναι ανοξειδωτες, αγορασμενες απο εξειδικευμενο καταστημα.
Δεν υπηρχαν σε μαυρο χρωμα.
Φυσικα θα εβαζα μαυρες αν υπηρχαν.
Αυτες που προτεινεις δεν νομιζω να ειναι ανοξειδωτες και αν δεν ειναι, σε λιγο θα σταζει η σκουρια μεσα στο νερο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν είναι ανοξείδωτες, αλλα εφόσον το καπάκι έχει τρύπες... Αρα και έξοδο της υγρασίας δεν θα υπάρχει πρόβλημα...
Εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και εγώ και δεν είδα κάτι το επικύνδυνο...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-06-08, 14:31
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Πολύ νοικοκυρεμένη δουλειά!
Το καπάκι από τι υλικό είναι?Πλαστικό?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-08, 16:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ νοικοκυρεμένη δουλειά!
Το καπάκι από τι υλικό είναι?Πλαστικό?
Ναι αυτο τα κλασσικο πλαστικο που εχουν τα ενυδρεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-06-08, 17:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Παρατηρηση

Αν επιχειρησει να το φτιαξει καποιος, αν δεν ειναι σταθεροποιημενο το τροφοδοτικο μη δωσει πανω απο 9V ταση, γιατι μετρησα με το πολυμετρο και το απλο τροφοδοτικο, στη ρυθμιση 12V δινει 18!!! και μπορει να καψει το ντιμερ αφου αυτο λειτουργει μεχρι 12V.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-06-08, 20:06
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Πολύ ωραία κατασκευή και καταπληκτική παρουσίαση delta66. Ευχαριστούμε για τον χρόνο που διέθεσες για αυτον τον οδηγό ουσιαστικά.

Θα ήθελα να προτείνω μία άλλη λύση για τό άνοιγμα της τρύπας στο καπάκι. Την έκανα εγώ στο Rio μου και πιστεύω ότι ήταν πολύ αποτελεσματική.

Χρειαζεσαι ένα γκαζάκι, μία σπάτουλα μικρων διαστάσεων και ένα μολυβάκι. Με το μολυβάκι σχεδιάζεις πάνω στο καπάκι το εξής σχέδιο


και στην συνέχεια ζεσταινωντας την σπατουλα λιώνεις το πλαστικό στις γραμμές. Ταχυτατα λοιπόν ανοίγεις την τρύπα σου και χωρίς άλλα προβλήματα. Οι βίδες θα βιδωθουν στις γωνίες του πολύγωνου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-06-08, 20:27
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

πολυ καλη η ιδεα σου
κατι παρομοιο μπορεις να κανεις με το κολλητηρι, απλα το καρφωνεις στο πλαστικο (ζεστο οπως ειναι θα κανει το πλαστικο σαν βουτηρο) και τραβας τις γραμμες που θες

το μειονεκτημα και των δυο μεθοδων ειναι οτι στο τελος αφηνουν εξογκομα πλαστικου και θελει λιμαρισμα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία κατασκευή και καταπληκτική παρουσίαση delta66. Ευχαριστούμε για τον χρόνο που διέθεσες για αυτον τον οδηγό ουσιαστικά.

Θα ήθελα να προτείνω μία άλλη λύση για τό άνοιγμα της τρύπας στο καπάκι. Την έκανα εγώ στο Rio μου και πιστεύω ότι ήταν πολύ αποτελεσματική.

Χρειαζεσαι ένα γκαζάκι, μία σπάτουλα μικρων διαστάσεων και ένα μολυβάκι. Με το μολυβάκι σχεδιάζεις πάνω στο καπάκι το εξής σχέδιο


και στην συνέχεια ζεσταινωντας την σπατουλα λιώνεις το πλαστικό στις γραμμές. Ταχυτατα λοιπόν ανοίγεις την τρύπα σου και χωρίς άλλα προβλήματα. Οι βίδες θα βιδωθουν στις γωνίες του πολύγωνου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καινουργιο μονομαχοενυδρειο!!! kourba Bettas 4 08-01-08 19:28
Μονομαχοενυδρειο Χ2 imichal DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 11-12-07 14:58
το μονομαχοενυδρειο μου..... aristomenis Bettas 5 06-11-07 16:23
Προσαρμογη Moonlight απο pc σε IKS Aquaristik Computer netblues DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 08-04-05 11:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07569 seconds with 13 queries